Sayfa 1 Toplam 49 Sayfadan 1 2 3 11 ... SonuncuSonuncu
Toplam 1225 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Günün Hadisi ve Üzerine Düþüncelerimiz...

sümela61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Standart Günün Hadisi ve Üzerine Düþüncelerimiz...

arkadaslar öncelikle neden böyle bir baslik açtigimi belirteyim: inandigimiz seylerin neler oldugunu her gün biraz daha fazla ögrenmemiz gerektigini düsündügümden ve bu amaçla böyle bir sey yapmak geldi aklima... ve buradaki renkdaslarimla ufkumuzu biraz daha açalim istedim...
    yalniz buraya yazi yazacak renkdaslarimdan bir sey rica edecegim: aramizda hiç bir seye inanmayan, hristiyan olan, musevi olan ya da herhangi baska bir inanca sahip olan renkdaslarimiz olabilir (futbolun güzelligi de bu ki hepimizi ayni çati altinda toplayabiliyor); o yüzden biz burada birbirimizle fikir ve bilgi paylasirken o renkdaslarimizi da kiracak, incitecek en ufak bir sey yazmayalim...
    yani bu basliktaki amaç birilerine bir seyler ispatlamak degil, ayni inançtaki renkdaslarimizla bilgi paylasmak... kesinlikle tartisma ve polemik dogurabilecek seylerden uzak durmanizi özellikle rica ediyorum sizlerden (özellikle de 15-20 yas grubu renkdaslardan)... tekrar ediyorum, burada "bizim inancimiz en dogrusu" vs. gibi bir yöne kaymayalim... sadece ve sadece o günkü hadis neyden bahsediyorsa onu ögrenelim yeter... amaç kimseyi dislamak ya da rencide etmek degil... bunun altini özellikle çiziyorum...
    bir diger nokta ise buraya her gün yazacagimiz hadislerde; muhakkak ve muhakkak "kaynak" gösterelim... yani kim nakletmis, hangi kaynakta yaziyor?... bunlar önemli; yoksa dine girmis bir sürü uydurma hadisi burada gerçekmis gibi paylasiriz... o zaman birakin yarari; daha beter zarar vermis oluruz birbirimize... o yüzden bugünkü hadisi de bu konuya uygun seçmek istedim:

11 NISAN 2006 SALI :

Alî b. Ebî Tâlib (r.a.)'dan :
    Söyle demistir: Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem'den isitdim, buyurdu ki benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan söylerse Cehennem'deki yerine hazirlansin. Buhârî'ye göre: Rib'iyy b. Hirâs, Alî b. Ebî Tâlib (r.a.)'den Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem'in "Benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan söylerse Cehennem'e girsin." buyurdugunu isittigini kendisinden duymus.
    Edited by: sümela61

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Fasil

:
    SOHBET BÖLÜMÜ

Konu

:
    Komsuyu Himaye

Ravi

:
    Aise

Hadis

:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hz. Cebrail aleyhisselam bana komsu hakkinda o kadar araliksiz tavsiyede bulundu ki, komsuyu varis kilacagini zannettim."

HadisNo

:

3415&n bsp;

sümela61 çok iyi yapmisssin. Sagolasin . Efendimizin hadislerini bizlere hatirlatman çok güzel. [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Erdinç Dilek - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Yaþ
    48

gerçekten de öyle yine tebrikler mehmet, son zamanlarda zayiflayan ve dünya nimetlerinin pesine düsen inancimiza -kendi adima söylüyorum- bir nebzede olsun serinlik verir diye umuyorum bu topic,

TSunami - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

@sümela61 sagolasin.

ben de iki gündür bakiyorum bu topice ama yorum yapmiyorum bari burasi tartisma ortami olmasindiye. o yüzdendüsünceleriniz bölümünü es geçiyorum.bu topic bir pano gibi sadece günün hadisinin eklendigi biryer olursa sanirim daha iyi olur.

Adem Erdoðan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

Bu topic sürekli güncellensin.

Hüda Topaloðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Belçika
    Yaþ
    41

Alýntý sümela61 Nickli Üyeden Alýntý

Alî b. Ebî Tâlib (r.a.)'dan :
    Söyle demistir: Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem'den isitdim, buyurdu ki benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan söylerse Cehennem'deki yerine hazirlansin. Buhârî'ye göre: Rib'iyy b. Hirâs, Alî b. Ebî Tâlib (r.a.)'den Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem'in "Benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan söylerse Cehennem'e girsin." buyurdugunu isittigini kendisinden duymus.

yani bu hadisten yola çikaraktan aslinda demek oluyorki emin olmadiktan sora bi hadisi hadis diye lanse etmeyin. Aslinda çok ince ama bi okadarda onemli bi detay bu.

Bildigim kadariyla Buhari & Muslim'in hadisleri Sahi hadis, yani 100de100 dogru hadislerdir, ama tabi Tirmizi ve ebu davud unda hadisleri var.

Allah bizleri insallah yanlis hadislerden sorumlu kilmaz...

Amin...

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

@ agantha bu noktada hassasiyeti bildigim için ilk önce bahsettigin hadisle basladim zaten renkdasim...

zaten benim ekledigim hadisler "kütüb-ü sitte" den olacak... sayfasi, kimin naklettigi vs. gibi bilgiler de içerecek buraya ekledigim mesajlar... her gün birimiz bir hadis eklersek ayda 30 hadis ögrenmis oluruz... benim ricam; buraya hadis ekleyemeyi düsünen arkadaslar olursa; onlar da kaynak göstermeden eklemesinler... [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Adem Erdoðan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

Böyle sahte hadislerle ilgili olarak bir kitap var.Ingiliz casusun itiraflari diye.100 sayfalik bi kitap 2 saatte bitirirsiniz.Ingiliz casusun osmanli toplumuna girerek sahte hadislerle insanlari nasil yoldan çikardigini anlatiyo.Güzel bir kitap okumanizi tavsiye ederim.

Kemal Musaoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    41

böylebir konuyu açtigina çok sevindim hemsom.Allah razi olsun.arkadaslarinda gerekli hassasiyeti göstereceklerinede eminim.[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Nereden
    Belçika
    Yaþ
    41

Fasil

:
    SOHBET BÖLÜMÜ

Konu

:
    Komsuyu Himaye

Ravi

:
    Aise

Hadis

:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hz. Cebrail aleyhisselam bana komsu hakkinda o kadar araliksiz tavsiyede bulundu ki, komsuyu varis kilacagini zannettim."

HadisNo

:

3415&a mp;n bsp;

Varis ne manaya geliyor??

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

varis : mirasçi

Harun - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Yaþ
    43

Çok anlamli bir baslik ben de katkida bulunacagim.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý tsasik Nickli Üyeden Alýntý

böylebir konuyu açtigina çok sevindim hemsom.Allah razi olsun.arkadaslarinda gerekli hassasiyeti göstereceklerinede eminim.[img]smileys/smiley1.gif[/img]

hemsocum ne demek, cümlemizden razi olsun... zaten yeterince günah isliyoruz, bari arada bir; bir ise yarayalim hiç olmazsa...

Edited by: sümela61

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Fasil

:
    SOHBET BÖLÜMÜ

Konu

:
    Komsuyu Himaye

Ravi

:
    Aise

Hadis

:

HadisNo

:

3415&a mp;n bsp;

evet arkadaslar... dinimiz komsu iliskilerine o kadar deger veriyor ki, neredeyse bir komsunun bir komsuya mirasçi kilinacagini düsünmüs Efendimiz (s.a.v.)...

peki biz komsuluk iliskilerimize ne derece dikkat ediyoruz?... apartmandaki komsularimizdan ne derece haberdariz... malum, Istanbul'da bunu basarabilmek oldukça zor... iste bu sehirde yasamayi sevmememin nedenlerinden birisi de bu... gerçi bizim oturdugumuz apartman sadece 4 daire ve herkes birbirinegelip gidiyor; o açidan biraz sansliyiz... ama kendi enistemden örnek vereyim, binalari 16 katli, her katta 6'sar daire... size eder 96 daire... kimsenin kimseden haberi yok... çok aci bir durum bence...

komsularimiza "günaydin, iyi aksamlar" deyip, hal-hatirlarini soruyor muyuz?... bakin biz komsularimiza bu kadar yakin olurken, mesafeli de durmaliyiz... bu hassas bir dengedir... yani demek istedigim; bir komsumuz hasta oldugunda ona bir tas sicak çorba vermemiz; bize o komsumuzun özel hayatini incigina-cincigina kadar ögrenme hakki vermez... duracagimiz yeri bilmeliyiz... bizde maalesef bu denge kurulamiyor... falanca evine kaçta gelmis ya da misafirleri geldiyse kimler gelmis?... gözler pencerede, kulaklar kapida...

oysa ki komsu gerçekten mühim... acil bir hastaligimizda akrabalarimizdan önce onlar yanimizda... bir sevinci ya da hüznü paylasacakken yine onlar yanimizda...

sözün özü; komsularimizi rahatsiz edecek davranislardan, saygisizliklardan ve bu tip hareketlerden özenle uzak durmaya çalismali, onlarin dert ve sikintilarinda yanlarinda olmaliyiz...

Allah hepimize hayirli komsular versin, bizi de o "hayirli" denilebilecek komsulardan birisi kilsin...

Nereden
    Belçika
    Yaþ
    41

Amin,

ama birde farkli bir penceredende bakabiliriz bu hadise, benim gibi yurtdisinda kalan baska renkdaslariminda var bur forumda. Malum bizim komsularimiz birde ayri dine sahip veya hiç bir dine mensup olmayanlardandir. Burda bizim musluman olarak gorevimiz 1. iyi bir komsu olmak 2. gerçek muslumanligi onlara tanitmak.hatta bu dedigim komsuluk haklarindanda otedir.yoksa egerki bir komsu olarak ben komsuma Islami sevdiremezsem asil bunu hakkini vermek çok daha zordur, kaldiki nefret ettilerenlerde çok var. Bu yuzden istegim bu hadisibenim gibi gurbetçi olan butun gurbetçilerin hayatimizda isleme geçirmekki ahiret gunu hesap verirken bize bu dunyada verilmis olan gorevi yerine getirememenin ezikligini yasamayalim.

Alýntý fromTheRApBZONe Nickli Üyeden Alýntý
    Böyle sahte hadislerle ilgili olarak bir kitap var.Ingiliz casusun itiraflari diye.100 sayfalik bi kitap 2 saatte bitirirsiniz.Ingiliz casusun osmanli toplumuna girerek sahte hadislerle insanlari nasil yoldan çikardigini anlatiyo.Güzel bir kitap okumanizi tavsiye ederim.

bende duydum bu kitabi alip okuyacam. gerçekten çok güzelmis.....

adamlar diyo saten türkiyenin elinden kurani ni alirsak anca bu ülkeyi yikariz diye. becerdilerde

herkes görsün

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

13 NISAN 20006 PERSEMBE:

960 - Ebu Saîd (radiyalahu anh)'den gelen bir rivayette, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) söyle buyurmustur: "Halka tesekkürde bulunmayan Allah'a da sükretmez."

kaynak: Kütübü Sitte

Tirmizî, Bir 35, 1955); Ebu Dâvud, Edeb 12, (4811).Edited by: sümela61

Nereden
    Belçika
    Yaþ
    41

evet bu tip insanlar her sey in zaten kendileri için yapilmasi gerektigini dusunur. Direk muhattabi oldugunu birinden gordugu iyilik karsisinda bir insan tesekkur edemezse, hiç goremedigimiz Allahin verdigi o nimetleri farkina varmak ve bunlarin sukrunu eda etmekimkansiz olur. ben bu manayi çikardim bu hadisten umarim anlasilir bi biçimde anlatmissimdir.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

evet, hadis çok açik ve net... birbirine tesekkür etmesini bilmeyen insanlar nasil sükretmesini bilebilir ki?

Kemal Musaoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    41

insanlartesekkür etmeyealismasi gerekiyor.tatli bir tebessüm ile tesekkür etmek çok güzel bir davranis.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    40

evet arkadaslar millet olarak tesekkür etmesini ve özür dilemesini bilmiyoruz maalesef...

tesekkür etmenin anlami çogumuza göre tesekkür ettigimiz insana muhtaç oldugumuzu düsünüyor...

özür dilemeyi ise karsimizdaki insana karsi egildigimizi düsünüyorlar..

ama bunlar insanliktir.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

14 NISAN 2006 CUMA:

2827 - Hz. Ali (radiyallalhu anh) Kûfe 'de hutbe verirken minberden söyle seslenmistir: "Cum 'a günü olunca seytan çarsi ve pazara erkenden bayraklariyla gider, insanlara binbir engel çikararak mâni olmaya, onlari cuma'dan (hiç olmasa) geciktirmeye çalisir. Melekler de erkenden gidip mescidin kapilarina dururlar. Gelenleri birinci saatte gelenler, ikinci saatte gelenler diye yazarlar. Bu hâl imam (hutbeye) çikincaya kadar devam eder. Kisi mescidde, imami görüp, dinleyebilecegi biryere oturup, can kulagiyla dinledi ve konusmadi mi, kendisine iki kat sevap vardir. Kisi uzakta kalir ve imami dinleyemiyecegi bir yere oturur, sessiz durur ve konusmazsa bir hisse sevap alir. Eger, imami görüp dinleyebilecegi bir yere oturur fakat bos konusma yapar, sessiz kalmazsa, ona iki hisse vebal yazilir. Eger, dinleme ve görme imkanni olmayan bir yere oturur ve bos konusur ve sessiz kalmazsa, ona bir hisse vebal vardir. Kim de yanindaki arkadasina cum'a günü "sus!'' derse "bos konusmus'' olur. Kim de bos konusur ise, o cumadaki sevaptan nasibsiz kalir. ''

(Hz. Ali) konusmasinin sonunda sunu söyledi:"Ben bunu Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) 'dan isittim.''

kaynak: Kütübü Sitte

Ebu Dâvud, Salât 209, (1051).

arkadaslar hepinize hayirli Cuma'lar...Edited by: sümela61

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)