Sayfa 3 Toplam 49 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 5 13 ... SonuncuSonuncu
Toplam 1225 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 75 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Günün Hadisi ve Üzerine Düþüncelerimiz...

sümela61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

19 NISAN ÇARSAMBA :

Fasil

:
    TEFSIR BÖLÜMÜ - ESBAB-I NÜZULE DAIR

Konu

:
    Nisa Suresi

Ravi

:
    Ibnu Abbas

Hadis

:

"Ey iman edenler! Kadinlara zorla mirasçi olmaya kalkmaniz size helal degildir. Apaçik hayasizlik etmedikçe onlara verdiginizin bir kismim alip götürmeniz için onlari sikistirmayin..." (Nisa 19) ayeti hakkinda su açiklamayi yapti: "Cahiliye devrinde bir erkek ölünce, karisi üzerinden en ziyade onun yakinlari hak sahibi idiler: Onlardan biri dilerse onunla evlenir, dilerse kadini bir baskasiyla evlendirirlerdi, dilemedikleri takdirde de evlenmesine mani olurlardi. Erkegin yakinlari bu hususta, kadinin akrabalarindan da çok hak sahibi idiler. Yukandaki ayet bu durumla ilgili olarak indi"

HadisNo

:

545

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

düsünsenize siz vefat ediyorsunuz, sizin yakinlarinizsizin esinizden daha çok hak sahibi oluyor mal varliginizda...

ayrica yine sizin yakinlariniz, esinizin yakinlarina göre (esinizin tekrar evlenip evlenmemesi konusunda) daha fazla söz sahibi oluyor...

iste cahiliye döneminden kesitler bunlar... ve bunlari altüst eden bir inanç/hukuk sistemi... ve günümüzde bu sistemi "geri" bulan sözüm ona kadin haklari savunuculari... [img]smileys/smiley4.gif[/img]

ayrica bu miras konusunda Islam Hukuku'nun kiz ve erkek kardeslere esit davranmadigi da bir gerçek... çünkü erkek kardese, kiz kardesin payinin 2 katini öneriyor Islam Hukuku... gerçekten de bu bir esitsizlik... feministler sonuna kadar haklilar, esitsizlik oldugunu iddia etmekte... lakin her esitlik adalet demek degildir... erkek kardesin bakmakla yükümlü oldugu bir ton kisi varken, kiz kardes sadece kendisinden sorumlu... e o zaman siz mirasi esit bölüstürürseniz esitlik olmus olur ama "adalet" olmamis olur...

ama tabi siz Islam Hukuku'ndan bir mevzuyu tek basina ele alirsaniz "tutarsiz" seyler oldugunu iddia edebilirsiniz... unutmamak gerekir ki, bu bir hukuk sistemidir ve parça parça incelenemez... bir bütün halinde incelemek gereklidir...

sevgilerimle...

Bence de bu Islam Hukuku'ndaki miras paylasimi olayi çogu çevrelerce yanlis degerlendiriliyor..

Islamda en ufak ayrintilar bile aslinda çok anlamli ve faydalidir toplum için..

Arkadas çok güzel belirtmis gerçekten: Esitlik her zaman adalet degildir..

Mesela ilkokullarda ögretmenlerimiz herkese esit davranmaz degil mi? Laftan anlayan ögrenciye bi kere söylenir..Yaramaz isyankar sorunlu ögrencilere ise gerekirse sertçe ve bi kaç kere ayni sey vurgulanir..Ve bu gayet adaletlidir..

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

20 NISAN PERSEMBE :

Fasil

:
    LIBAS (GIYECEKLER) BÖLÜMÜ

Konu

:
    Giyim Ve Kiyafet

Ravi

:
    Ibnu Abbas

Hadis

:

Ümmü Seleme (ra), evinde iken de cilbabesini (basörtüsünü) fazilet ümidiyle üzerinden hiç çikarmazdi."

HadisNo

:

5250

halil ibo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    56

Tesettür bana göre islami yasamin vazgeçilmez bir parçasidir.Bunu söylerken tesettüre riayet etmeyen müslüman kardeslerimizi tenzih ederim.

Fakat sirf tesettürlü oldugu için,insanlari hakir gören,asagilayan zihniyetin yüzü gülmesin.

Hüda Topaloðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Belçika
    Yaþ
    41

mehmet abi aktualiteyi yakindan takip edip yerine ve zamanina uygun hadislerseçtigin için Allah senden razi olsun.

Peygamber efendimiz(s.a), yani insanligin iftihar tablosu, hadisin içeriginin yanisira insana yaklasimiylada bizlere örnek olmasi nekadar egitici oldugunu bir farkina varabilsem keske. Mesela basortusu takmayan bacilarimiz basortusu ile alakali hiçbir hadiste kendilerine hakaret edilmis hissetmemeleri, bundan ziyade etkilenmeleri basta benim olmak uzere çogumuzun örnek almasi gereken bir özellikdir. Boylece dost kaybetmek yerine dostlar kazaniriz. Insallah Allah bizleri nefsimizin dedikleri sirt donup guzel sozler soyleyen kullarindan eyler

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý agantha Nickli Üyeden Alýntý

mehmet abi aktualiteyi yakindan takip edip yerine ve zamanina uygun hadislerseçtigin için Allah senden razi olsun.

Peygamber efendimiz(s.a), yani insanligin iftihar tablosu, hadisin içeriginin yanisira insana yaklasimiylada bizlere örnek olmasi nekadar egitici oldugunu bir farkina varabilsem keske. Mesela basortusu takmayan bacilarimiz basortusu ile alakali hiçbir hadiste kendilerine hakaret edilmis hissetmemeleri, bundan ziyade etkilenmeleri basta benim olmak uzere çogumuzun örnek almasi gereken bir özellikdir. Boylece dost kaybetmek yerine dostlar kazaniriz. Insallah Allah bizleri nefsimizin dedikleri sirt donup guzel sozler soyleyen kullarindan eyler

renkdasim cümlemizden razi olsun...

buraya yazdiklarimin ne kadarini hayatima geçirdigim tartisilir, bu durumun ben de yarattigi bir rahatsizlik da var... ama en azindan isledigim onca günahin yaninda az da olsa faydali seyler de yapmaya çalisiyorum... kusurlarimin yaninda bunlarin denizde kum tanesi kadar az kaldigini da biliyorum ama Yaradan'in"bagislayici"liginin sinirsiz olmasi "belki affolurum" diye düsünmeme olanak sagliyor...

insallah buraya ekledigim seyleri hayatima geçirmek de kismet olur günün birinde...

senin de belirttigin gibi bizim dinimiz kendi prensiplerini ortaya koyarken, bunlara uymayanlara en ufak bir hakarette ya da saygisizlikta bulunmaktan uzak durmamizi ögütlüyor... iste en güzeli de bu zaten... ne olursa olsun kimseyi dislamak olmaz... yargilayici biz degiliz... sevgilerimle...

Kemal Musaoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    41

Rabbim okadar büyüktür ki günahlari bagislar.ve o günahlari sevaplara çevirir.Allah hepimizin günahlarini bagislasin.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý tsasik Nickli Üyeden Alýntý

Rabbim okadar büyüktür ki günahlari bagislar.ve o günahlari sevaplara çevirir.Allah hepimizin günahlarini bagislasin.

amin hemsom amin... [img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img][img]smileys/smiley19.gif[/img]

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

21 NISAN CUMA :

Fasil

:
    NAMAZ BÖLÜMÜ

Konu

:
    Cuma Namazinin Nafilesi

Ravi

:
    Ebu Hüreyre

Hadis

:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden biri cumayi kildi mi, ondan sonra da dört rek`at kilsin."

HadisNo

:

2976

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TSelif - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Cuma namazinin ne kadar önemli oldugu anlasiliyor. Keske cuma günleri tatil olsaydi. Bir cuma namazi kilmak için dükkanlarimizin kapisini yarim saat kapatamiyoruz. Anlayin ki hangi devirde yasiyoruz artik (herkes için geçerli olmamakla birlikte genel görüntü bu simdilik)

Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    41

MERHAMETLI OLMAYA TESVIK

1953 - Abdullah Ibnu Amr Ibni'l-Âs (radiyallâhu anhümâ) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah, merhametli olanlara rahmetle muamele eder. Öyleyse, sizler yeryüzündekilere karsi merhametli olun ki, semâda bulunanlar da size rahmet etsinler. Rahim (akrabalik bagi) Rahmân'dan bir bagdir. Kim bunu korursa Allah onunla (rahmet bagi) kurar, kim de koparirsa, Allah da ondan (rahmet bagini) koparir."

Tirmizi, Birr 16, (1925); Ebü Dâvud, Edeb 66, (4941).

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý tsasik Nickli Üyeden Alýntý

MERHAMETLI OLMAYA TESVIK

1953 - Abdullah Ibnu Amr Ibni'l-Âs (radiyallâhu anhümâ) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allah, merhametli olanlara rahmetle muamele eder. Öyleyse, sizler yeryüzündekilere karsi merhametli olun ki, semâda bulunanlar da size rahmet etsinler. Rahim (akrabalik bagi) Rahmân'dan bir bagdir. Kim bunu korursa Allah onunla (rahmet bagi) kurar, kim de koparirsa, Allah da ondan (rahmet bagini) koparir."

Tirmizi, Birr 16, (1925); Ebü Dâvud, Edeb 66, (4941).

iste toplum düzenini saglamak konusunda çok önemli noktalara isaret eden bir hadis daha... Allah içimizdeki merhamet duygusunu öldürmesin; bu duygu gitti mi, insan her sey yapabilir...

paylasim için tesekkürler Kemal...

Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    41

AF VE MAGFIRET

4111 - Ebu Eyyub radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Eger siz hiç günah islemeseydiniz, Allah Teâla hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah isleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) magfiret edecegi kimseler yaratirdi."

Müslim, Tevbe, 9, (2748); Tirmizi, Da'avat 105, (3533).Edited by: tsasik

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

III. HAFTA :

24 NISAN PAZARTESI :

2278 - Übey Ibnu Ka'b (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Siirde hikmet vardir"

Kaynak: Kütübü Sitte

Buhârî, Edeb 90; Ebü Dâvud, Edeb 95, (5010); Tirmizî, Edeb 69, (2847); Ibnu Mâce, Edeb 41, (3755).

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

çok ilginç bir hadis... daha önce duymamistim, (kendim de birseyler karalamaya çalistigim için mi bilmem) böyle bir hadisin olmasi beni sevindirdi... [img]smileys/smiley1.gif[/img]

geronimo_61
    Ziyaretçi

allah bu to.....te diger kardeslerimize ufacik da olsa (gerçi ben çok büyük oldugunu düsünüyorum) yarari olan herkesten razi olsun...

inanin çok duygulandim ve heralde bu to.....ten bir sürü hadis ögrenecegim

hergün ilk bakacagim sayfa olacak ki bmn de olsa bile kimseyi kirmayayim

geronimo_61
    Ziyaretçi

düzeltme to....... ile baslayanlar forum olsun eseklik ettik türkçesi varken ne diye gavurca yaziyon güzel kardesim di mi ama

Harun-61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

Alýntý sümela61 Nickli Üyeden Alýntý
    çok ilginç bir hadis... daha önce duymamistim, (kendim de birseyler karalamaya çalistigim için mi bilmem) böyle bir hadisin olmasi beni sevindirdi... [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Tefsir'e iyi bakmak lazim, $iirden maksat ne burda ???

$iir Allah Ve Resulunu anlatiyorsa problem yok, ama Allah'tan gayri her$ey bu kategoriye uyuyormu???, Allahualem ?

evet Avni Aker yaklasimin çok güzel. Siirden kasit nedir onu bilmek lazim.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý AvniAker Nickli Üyeden Alýntý

$iir Allah Ve Resulunu anlatiyorsa problem yok, ama Allah'tan gayri her$ey bu kategoriye uyuyormu???, Allahualem ?

sevgili renkdasim Tefsir, Kur'an-i Kerim'i açiklayan ilim dalinin adidir... Hadis ilimiyle ilgilenmez... ama ayet açiklamada hadisleri kullandigi görülür...

bu küçük hatirlatmadan sonra; sunu zaten net bir sekilde biliyoruz ki Allah'in yasakladigi seyleri tesvik eden her sey yasaktir... yani içinde insanlari fuhusa, hirsizliga, kardesi kardese karsi kiskirtmaya vs vs. yönelik ibareler içeren eserler yasak olabilir, bu gayet de dogaldir... bunun disinda bir siir Allah'i ve Rasulunü (direkt olarak) anlatmasa da, içinde hikmetler olabilir... insanlari birlik beraberlige çagiran bir siir mesela?... [img]smileys/smiley2.gif[/img]ya da çok sevdiginiz bir kisi için yazdiginiz bir kisiye olan sevginizi belirtmeniz, aranizdaki muhabbeti artirir; bu durum da dinin en çok istedigi seylerden birisidir... [img]smileys/smiley2.gif[/img]

kaldi kidünyadakivarliklarianlatan her siir zaten dolayisiyla da, gördügümüz her seyin yaraticisi olan Allah'i da anlatmaktadir... Allah'i dar kaliplarla ifade etmek zannimca pek de saglikli degil... siirinizde bir agaci anlatirken de Allah'i anlatmis olursunuz ama farkinda degilsinizdir... [img]smileys/smiley2.gif[/img]

sevgilerimle...

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

25 NISAN SALI :

4279 - Hz. Aise radiyallahu anha anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bir gece yanimdan çikip gitmisti. (Benim nöbetimde) hanimlarindan birinin yanina gitmis olabilir diye içime kiskançlik düstü. Geri gelince halimi anladi ve:

"Kiskandin mi yoksa?" dedi. Ben de:

"Evet! Benim gibi biri senin gibi birini kiskanmaz da ne yapar?" dedim. Aleyhissalatu vesselam:

"Sana yine seytanin gelmis olmali" dedi. Ben:

"Benimle seytan mi var?" dedim.

"Seytani olmayan kimse yoktur" dedi.

"Seninle de var mi?" dedim

"Evet, Ancak ona karsi Allah bana yardimci oldu da müslüman oldu!" buyurdu."

Kaynak: Kütübü Sitte

Müslim, Münafikün 70, (2815); Nesai, Isretü'n-Nisa 4, (7, 72).

Harun-61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

Alýntý AvniAker Nickli Üyeden Alýntý

sevgili renkdasim Tefsir, Kur'an-i Kerim'i açiklayan ilim dalinin adidir... Hadis ilimiyle ilgilenmez... ama ayet açiklamada hadisleri kullandigi görülür...

bu küçük hatirlatmadan sonra; sunu zaten net bir sekilde biliyoruz ki Allah'in yasakladigi seyleri tesvik eden her sey yasaktir... yani içinde insanlari fuhusa, hirsizliga, kardesi kardese karsi kiskirtmaya vs vs. yönelik ibareler içeren eserler yasak olabilir, bu gayet de dogaldir... bunun disinda bir siir Allah'i ve Rasulunü (direkt olarak) anlatmasa da, içinde hikmetler olabilir... insanlari birlik beraberlige çagiran bir siir mesela?... [img]smileys/smiley2.gif[/img]ya da çok sevdiginiz bir kisi için yazdiginiz bir kisiye olan sevginizi belirtmeniz, aranizdaki muhabbeti artirir; bu durum da dinin en çok istedigi seylerden birisidir... [img]smileys/smiley2.gif[/img]

kaldi kidünyadakivarliklarianlatan her siir zaten dolayisiyla da, gördügümüz her seyin yaraticisi olan Allah'i da anlatmaktadir... Allah'i dar kaliplarla ifade etmek zannimca pek de saglikli degil... siirinizde bir agaci anlatirken de Allah'i anlatmis olursunuz ama farkinda degilsinizdir... [img]smileys/smiley2.gif[/img]

sevgilerimle...

$unu anladim, $iir insani tefekküre bile zorlar. Tefekkür Farz-i Ayin'dir, yani hem $iir yaziyorsun hem Tefekkür ediyorsun :-)

vel hasil sevap kazanmanin kisa yolu, $iir yazmak. Imam-i Rabbani Hz. buyurdugu gibi, 1 saatlik tefekkür 1000 senelik nafile ibadet'den faziletlidir [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

26 NISAN ÇARSAMBA :

1747 - Hz. Übeyy Ibnu Ka'b (radiyallâhu anh) anlatiyor: Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) birisine dua edecegi vakit önce kendisine dua ederek baslardi."

Kaynak : Kütübü Sitte

Tirmizî, Daavât, 10, (3382).

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir
    Yaþ
    41

Bu baslik bunun için uygun sanirim...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)