Sayfa 2 Toplam 49 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 12 ... SonuncuSonuncu
Toplam 1225 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Günün Hadisi ve Üzerine Düþüncelerimiz...

Erdinç Dilek - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Yaþ
    48

sanada hemsom

halil ibo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    56

Bu anlamli kutlu dogum haftasinda inananlara çok yararli olacagini düsündügümböyle bir baslik açtigi için sevgili kardesim Mehmet'e tesekkür ediyorum.

Hayirli cumalar...

sümela61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý halil ibo Nickli Üyeden Alýntý

Bu anlamli kutlu dogum haftasinda inananlara çok yararli olacagini düsündügümböyle bir baslik açtigi için sevgili kardesim Mehmet'e tesekkür ediyorum.

Hayirli cumalar...

sevgili renkdasim, güzel düsüncelerin için ben tesekkür ederim... insallah birbirimize faydali olabiliyoruzdur... sevgilerimle...

Kemal Musaoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    41

neler oluyorda biz farkinda degiliz.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý tsasik Nickli Üyeden Alýntý

neler oluyorda biz farkinda degiliz.

evet hemsom... bizim göremedigimiz, farkinda olmadigimiz neler var kim bilir?...

say say bitmez

DKaraduman - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    32

"Iman Etmedikçe Cennet'e Giremezsiniz,Sevmedikçe Iman Etmis Sayilmazsiniz"

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý kanda61 Nickli Üyeden Alýntý

güzel kardesim, her gün bir hadis yaziyoruz... bugünün hadisi sabah yazilmisti...

her gün bir tane olmasi, akilda kalmasi açisindan daha saglikli olacaktir diye düsünüyorum... ama yarinin hadisi bu yukarda yazdigin hadis olabilir...

yalniz bir diger önemli nokta ise; buraya hadis yazarken kaynak belirtmemiz ve kimin tarafindan nakledildigini belirtmemiz... bu sayede hem yanlis olabilecek bilgileri yaymamis oluruz, hem de merak edenler burada gördükleri hadisleri kaynaklardan da bulabilir...

sevgilerimle...

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý kanda61 Nickli Üyeden Alýntý

sevgili kardesimin bahsettigi hadis, bugünün hadisi olsun...

15 NISAN 2006 C.TESI :

Fasil

:
    SOHBET BÖLÜMÜ

Konu

:
    Karsilikli Muhabbet

Ravi

:
    Ebu Hüreyre

Hadis

:

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nefsim yed`i kudretinde olan zata yemin ederim ki, iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmis olmazsiniz! Yaptiginiz takdirde birbirinizi seveceginiz seyi haber vereyim mi? Aranizda selami yayginlastirin!"

HadisNo

:

3335
    Edited by: sümela61

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TSelif - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

evet selamin hayatimizda ki önemini nasil da güzel vurgulamis Peygamberimiz (s.a.v.)[img]smileys/smiley32.gif[/img]

corleone - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

"Ey dünya! Bana hizmet edene hizmet et, sana hizmet edeni hizmetinde kullan"

(hadis-i Kudsi, Kudai, Sihabu'l-ahbar)

her zaman kulagimiza küpe olmasi gereken bir hadisi kudsi, bazen bu dünyaya o kadar kaptiriyoruz ki kendimizi, kaptirdikça da bu dünyanin yükü altinda eziliyoruz....

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý corleone Nickli Üyeden Alýntý

"Ey dünya! Bana hizmet edene hizmet et, sana hizmet edeni hizmetinde kullan"

(hadis-i Kudsi, Kudai, Sihabu'l-ahbar)

her zaman kulagimiza küpe olmasi gereken bir hadisi kudsi, bazen bu dünyaya o kadar kaptiriyoruz ki kendimizi, kaptirdikça da bu dünyanin yükü altinda eziliyoruz....

sevgili renkdasim, bugünün hadisi yazilmisti... [img]smileys/smiley9.gif[/img]

corleone - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

hadi yaa, ok bu da ayin 17 sinin hadisi olsun o zaman[img]smileys/smiley1.gif[/img]...

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý corleone Nickli Üyeden Alýntý

hadi yaa, ok bu da ayin 17 sinin hadisi olsun o zaman[img]smileys/smiley1.gif[/img]...

kalbini kirmadim insallah renkdasim... [img]smileys/smiley9.gif[/img]

günde 1 hadisi tam olarak (üzerine düsünerek) anlayabilirsek, yilda 365 hadis eder ki; bence hiç de azimsanacak bir sayi degil... ama fazlasi akilda kalmasi açisindan baya bir zor olur diye düsünüyorum... sevgilerimle...

Harun-61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

Allah hizmetini kabul etsin karde$im...

$u zamanda en büyük eksikligi nerde ya$iyoruz ???

Mümin Mümin'in karde$idir ( hucurat Suresi / ayet 10 )

yani karde$lik mevzusu üzerinde durursak hepimiz icin daha faydali olur, Müslümanlarin $u zamanda ya$adigi en büyük problem bu cünki.

Kainatin Iftihar Tablosu sav. Efendimizin annildigi her yere rahmet yagar, faydalanmak ümidi ve duasi ile...

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

16 NISAN PAZAR:

1911 - Hz. Ebu Hüreyre (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sizden önce yasayanlardan bir tüccar vardi. Halka borç verirdi. BorçIulari arasinda fakir görürse hizmetçilerine: "Onun borcundan vazgeçiverin, böylece AIIah'in da bizim günahIarimizdan vazgeçecegini umariz" derdi. Allah da onun günahlarindan vazgeçti."

Buhâri, Sulh 10; Müslim, Müsâkaât 19, (1557); Nesâi, Büyü 104, (7, 318).

Harun-61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

Alýntý sümela61 Nickli Üyeden Alýntý

16 NISAN PAZAR:

1911 - Hz. Ebu Hüreyre (radiyallâhu anh) anlatiyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Sizden önce yasayanlardan bir tüccar vardi. Halka borç verirdi. BorçIulari arasinda fakir görürse hizmetçilerine: "Onun borcundan vazgeçiverin, böylece AIIah'in da bizim günahIarimizdan vazgeçecegini umariz" derdi. Allah da onun günahlarindan vazgeçti."

Cennet; cömertlerin yeridir...

ne güzel Allah icin infak ve hibe etmek...

Hz. Ebubekir, Hz. Osman, Hz. Abdurrahman bin Avf... onlar cömet davrandilar ve Allah mükafatlarini verdi...

fanatikdevri - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Veda Hutbesi

Ey insanlar !

Sözümü iyi dinleyiniz! Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle burada ebedi olarak bir daha birlesemeyecegim.

Ashabim!

Bugünleriniz nasil mukaddes bir gün ise, bu aylariniz nasil mukaddes bir ay ise, bu sehriniz (Mekke) nasil mübarek bir sehir ise, canlariniz, mallariniz, namuslariniz da öyle mukaddestir; her türlü tecavüzden korunmustur.

Ey Ashabim !

Yarin Rabbinize kavusacaksiniz ve bugünkü her hal ve hareketinizden muhakkak sorulacaksiniz. Sakin benden sonra eski sapikliklara dönüp de birbirinizin boynunu vurmayiniz! Bu vasiyetimi burada bulunanlar, bulunmayanlara bildirsin! Olabilir ki bildirilen kimse, burada bulunupta isitenden daha iyi anlayarak, muhafaza etmis olur.

Ashabim !

Cahiliyet devrinde güdülen kan davalari da tamamen kaldirilmistir. Kaldirdigim ilk kan davasi Abdulmuttalib'in torunu Rebia'nin kan davasidir.

Ey Ashabim!

Bugün seytan sizin su topraklarinizda yeniden tesir ve hakimiyetini kurmak gücünü ebedi surette kaybetmistir. Fakat siz; bu kaldirdigim seyler disinda, kücük gördügünüz islerde ona uyarsaniz, bu da onu memnun edecektir. Dininizi korumak için bunlardan da sakininiz!

Ey insanlar !

Kadinlarin haklarini gözetmenizi ve bu hususta Allah'tan korkmanizi tavsiye ederim. Siz kadinlari, Allah emaneti olarak aldiniz; onlarin namuslarini ve iffetlerini Allah adina söz vererek helal edindiniz. Sizin kadinlar üzerinde hakkiniz, onlarin da sizin üzerinizde haklari vardir. Sizin kadinlar üzerindeki hakkiniz, onlarin aile yuvasini, sizin hoslanmadiginiz
    hiçbir kimseye çignetmemeleridir. Eger razi olmadiginiz herhangi bir kimseyi aile yuvaniza alirlarsa, onlari hafifce dövüp, sakindirabilirsiniz. Kadinlarin da sizin üzerinizdeki haklari mesru bir sekilde, hertürlü yiyim ve giyimlerini temin etmenizdir.

Ey Mu'minler !

Size bir emanet birakiyorum ki, ona siki sarildikça yolunuzu hiç sasirmazsiniz. O emanet Allah kitabi Kur'an'dir.

Ey Mu'minler!

Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz. Müslüman müslümanin kardesidir; böylece bütün
    müslümanlar kardestir. Din kardesinize ait olan herhangi bir hakka tecavüz baskasina helal degildir. Meger ki, gönül hoslugu ile kendisi vermis olsun.

Ey Ashabim !

Kendinize de zulmetmeyiniz. Kendinizin de üzerinizde hakki vardir.

Ey Insanlar !

Cenab-i Hak her hak sahibine, hakkini (Kur'an'da) vermistir. Varise vasiyet etmege lüzum yoktur. Çocuk kimin döseginde dogmussa, ona aittir. Zina eden için mahrumiyet vardir. Babasindan baskasina ait soy iddia eden soysuz, yahut efendisinden baskasina intisaba kalkan nankör, Allah'in gazabina, meleklerin lanetine ve bütün müslümanlarin ilencine ugrasin. Cenab-i Hak, bu gibi insanlarin ne tevbelerini, ne de adalet ve sahadetlerini kabul eder.

Ey Ashabim !

Rabbiniz birdir. Babaniz da birdir; hepiniz Adem'in çocuklarisiniz, Adem ise topraktandir.
    Allah yaninda en kiymetli olaniniz, ona en çok saygi göstereninizdir. Arabin Arab olmayana
    takva ölçüsünden baska bir üstünlügü yoktur.

Ey Ashabim!

Yarin beni sizden soracaklar, ne diyeceksiniz? "Allah'in elçiligini ifa ettin, vazifeni yerine
    getirdin, bize vasiyet ve ögütte bulundun diye sahadet ederiz!"
    (bunun üzerine Resul-i Ekrem, mübarek sahadet parmagini göge dogru kaldirarak, sonra da cemaat üzerine çevirip indirerek söyle buyurdu

Sahit ol ya Rab! Sahit ol ya Rab! Sahit ol ya Rab

Kemal Musaoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli
    Yaþ
    41

her iyiligin karsiligini mutlaka görecegiz.

tuðba - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    39

Her sey sabirdan geçiyor ve en önemlisi her yasadigimizin bir imtihan oldugunu unutmamaktan...

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

isterseniz geçen hafta hangi hadisleri ögrenmisiz, kisaca hatirlayalim:

11 NISAN 2006 SALI :

Alî b. Ebî Tâlib (r.a.)'dan :
    Söyle demistir: Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem'den isitdim, buyurdu ki benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan söylerse Cehennem'deki yerine hazirlansin. Buhârî'ye göre: Rib'iyy b. Hirâs, Alî b. Ebî Tâlib (r.a.)'den Resûlu'llâh salla'llâhu aleyhi ve sellem'in "Benim agzimdan yalan uydurmayiniz. Her kim benim agzimdan yalan söylerse Cehennem'e girsin." buyurdugunu isittigini kendisinden duymus.

12 NISAN 2006 ÇARSAMBA :

Fasil: SOHBET BÖLÜMÜ
    Konu: Komsuyu Himaye
    Ravi : Aise
    Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Hz. Cebrail aleyhisselam bana komsu hakkinda o kadar araliksiz tavsiyede bulundu ki, komsuyu varis kilacagini zannettim."

HadisNo: 3415

13 NISAN 20006 PERSEMBE:

960 - Ebu Saîd (radiyalahu anh)'den gelen bir rivayette, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) söyle buyurmustur: "Halka tesekkürde bulunmayan Allah'a da sükretmez."

kaynak: Kütübü Sitte

Tirmizî, Bir 35, 1955); Ebu Dâvud, Edeb 12, (4811).

14 NISAN 2006 CUMA:

2827 - Hz. Ali (radiyallalhu anh) Kûfe 'de hutbe verirken minberden söyle seslenmistir: "Cum 'a günü olunca seytan çarsi ve pazara erkenden bayraklariyla gider, insanlara binbir engel çikararak mâni olmaya, onlari cuma'dan (hiç olmasa) geciktirmeye çalisir. Melekler de erkenden gidip mescidin kapilarina dururlar. Gelenleri birinci saatte gelenler, ikinci saatte gelenler diye yazarlar. Bu hâl imam (hutbeye) çikincaya kadar devam eder. Kisi mescidde, imami görüp, dinleyebilecegi biryere oturup, can kulagiyla dinledi ve konusmadi mi, kendisine iki kat sevap vardir. Kisi uzakta kalir ve imami dinleyemiyecegi bir yere oturur, sessiz durur ve konusmazsa bir hisse sevap alir. Eger, imami görüp dinleyebilecegi bir yere oturur fakat bos konusma yapar, sessiz kalmazsa, ona iki hisse vebal yazilir. Eger, dinleme ve görme imkan ni olmayan bir yere oturur ve bos konusur ve sessiz kalmazsa, ona bir hisse vebal vardir. Kim de yanindaki arkadasina cum'a günü "sus!'' derse "bos konusmus'' olur. Kim de bos konusur ise, o cumadaki sevaptan nasibsiz kalir. ''

(Hz. Ali) konusmasinin sonunda sunu söyledi:"Ben bunu Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) 'dan isittim.''

Ebu Dâvud, Salât 209, (1051).

15 NISAN 2006 C.TESI :

Fasil: SOHBET BÖLÜMÜ
    Konu : Karsilikli Muhabbet
    Ravi : Ebu Hüreyre
    Hadis: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nefsim yed`i kudretinde olan zata yemin ederim ki, iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe iman etmis olmazsiniz! Yaptiginiz takdirde birbirinizi seveceginiz seyi haber vereyim mi? Aranizda selami yayginlastirin!"

HadisNo: 3335

16 NISAN PAZAR:

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

II. HAFTA :

17 NISAN P.TESI :

4602 - Hz. Ebu Hureyre radiyallahu anh anlatiyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Seyhan, Ceyhan, Firat ve Nil cennet nehirlerindendir."

Müslim, Cennet 26, (2839).

Edited by: sümela61

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

18 NISAN SALI :

5751 - Ubade Ibnu's-Sâmit radiyallahu aanh anlatiyor: "Ben ehl-i Suffa'dan birkisim insanlara yazi ve Kur'ân'i ögretmistim. Onlardan bir adam bana bir yay hediye etti. Ben de: "(Bu yay) benim için (büyük) bir mal degil, onunla Allah yolunda atis yaparim, gidip Resûlullah Aleyhissalâtu vesselâm'a soracagim" dedim. Gidip sordum:

"Ey Allah 'in Resûlü! dedim. Kendilerine yazi ve Kur'ân ögrettigim kimselerden biri bana bir yay hediye etti. Bu benim için bir mal da degil. Ben onunla Allah yolunda atis yaparim!" dedim. Aleyhissalâtu vesselâm bana:

"Eger atesten bir taki takinmayi seversen kabul et!" diye cevap verdi."

Ebu Dâvud, Büyü' 37, (3417).

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

yukardaki hadis dünkü hadisti ama firsat bulup iki çift laf yazamadim... burada çok önemli bir konuya dikkat çekilmis... birisine Kur'an ögrettiginizde o kisi size bir hediye verirse ve siz de alirsaniz (öbür taraf için)"atesten bir taki" almis oluyorsunuz...

üstelik bu hediye sizin çok degersiz olsa bile... üstelik bu hediyeyi Allah yolunda kullanacak olsaniz bile... durum bu kadar açik ve net...

simdi birakin Kur'an ögretmeyi, ölülerimizin arkasindan okuduklari Kur'an için bile, (birakin degersiz bir hediyeyi) gayet ciddi paralari geri çevirmeyen tiplerle karsilasiyoruz... üstelik bunlarin bir çoguda din görevlisi... bu adamlar bu hadisi bilmiyorlar mi?... gayet de iyi biliyorlar... zaten sorun sadece onlarin bilip, bizlerin bilmemesi... ve bizlerin, din gibi çok hassas bir konuda, sadece "o din görevlileri"nin yaptiklarina göre dinimizi ögrenmemiz...

iste burada hadis paylasmak istememin en büyük nedenlerinden birisi de buydu... bence "inandigimiz seyler" okuyup arastirilmayihak ediyor, yoksa basmakalip inanmis oluruz...Edited by: sümela61

halil ibo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    56

Güzel kardesim okumayi sevmeyen bir toplum ne yazik ki diger konulari oldugu gibi dini konularida baskalarindan ögrenecektir.Duyarak ve görerek ögrenilen böyle bir dinde taklidi olmaktan öteye geçemiyor ve özünden fersah fersah uzaklasmis oluyor.Bahsettigin tipteki hocalar ve üzülerek medya maymunu diye nitelendirdigim kerameti kendinden menkul ilahiyatçilar yüzünden dinimiz büyük zarar görmektedir.Malum zararlari gidermekte senin dedigin gibi okumaktan,en azmüslümanligi seçen bir Avrupa'linin dinimizi arastirdigi gibi arastirmaktan geçiyor.Saniyorum çagimiza isik tutacak alim kitligi çektigimiz gerçegide yadsinamaz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)