Sayfa 11 Toplam 49 Sayfadan BirinciBirinci ... 9 10 11 12 13 21 ... SonuncuSonuncu
Toplam 1225 adet sonuctan sayfa basi 251 ile 275 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Günün Hadisi ve Üzerine Düþüncelerimiz...

irfanb - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    55

" Eger siz Allah`a geregi gibi güvenseydiniz,Allah kuslari doyurdugu gibi sizi de riziklandirirdi.Kuslar sabahlari kursaklari bos olarak ciktiklari halde aksam dolu kursaklarla dönerler."

(Imam Nevevi-Riyazü`s Salihin)

AdemS - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Adýyaman

Enes (Radiyallahu Anh) þöyle dedi:
    “Bir kimse:
    Ya Rasulallah! Babam nerededir? diye sordu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
    −‘Ateþtedir’dedi. Bunun üzerine o kimse arkasýný dönüp gidince Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu çaðýrdý ve:
    −‘Muhakkak benim babam ve senin baban ateþtedir’ buyurdu.”

Müslim: 203/247
    Tasavvuf, kalbi Allah (cc) ile tanýþtýrýp huzura kavuþturma yollarýný öðreten ve bunu bizzat gerçekleþtiren bir terbiye sistemidir.

~ S. Saki E. ~

Nereden
    Adýyaman

Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

"Allahý ananlar ile onlarý dost edinenler, âlimler ve ilim talep edenler dýþýnda, dünya ve içindekiler lânetlidir."

Ebû Hureyre radýyallahu anh. Tirmizî.
    Tasavvuf, kalbi Allah (cc) ile tanýþtýrýp huzura kavuþturma yollarýný öðreten ve bunu bizzat gerçekleþtiren bir terbiye sistemidir.

~ S. Saki E. ~

.....
    Ziyaretçi

Alýntý AdemS Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Allah Resûlü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:

"Allahý ananlar ile onlarý dost edinenler, âlimler ve ilim talep edenler dýþýnda, dünya ve içindekiler lânetlidir."

Ebû Hureyre radýyallahu anh. Tirmizî.

eyvallah abi çok güzel söz . inþallah layýkýyla tutarýz bu sözleri...

sümela61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Fasil: ÖLÜMÜ TEMENNÝ BÖLÜMÜ
    Konu: Ölümü Temenni Hakkýnda
    Ravi: Kays Ýbnu Ebi Hazým
    Hadis: Habbab Ýbnu Eret (ra)`in yanýna girmiþtim. Karnýndan yedi yeri daðlatmýþtý. Bana: "Eðer Resulullah (sav) ölümü taleb etmekten bizi men etmeseydi mutlaka onu taleb ederdim" dedi.
    HadisNo: 980
    Kaynak: Kütüb-ü Sitte
    "7 tepeli þehir... bekle... son tepene de dikeceðiz bayraðýmýzý..."

lazkerem - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    42

Alýntý sümela61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Fasil: ÖLÜMÜ TEMENNÝ BÖLÜMÜ
    Konu: Ölümü Temenni Hakkýnda
    Ravi: Kays Ýbnu Ebi Hazým
    Hadis: Habbab Ýbnu Eret (ra)`in yanýna girmiþtim. Karnýndan yedi yeri daðlatmýþtý. Bana: "Eðer Resulullah (sav) ölümü taleb etmekten bizi men etmeseydi mutlaka onu taleb ederdim" dedi.
    HadisNo: 980
    Kaynak: Kütüb-ü Sitte
    en küçük bir sýkýntýda intiharý düþünen günümüz dünyasýnýn dini duygulardan nasibini almamýþ buhranlý insanlarýna öðretilmesi gerek diye düþünüyorum
    Güneþ ile dünya arasýna ay girince, dünya karanlýkta kalýr. ALLAH ile kul arasýna dünya girince, kul karanlýkta kalýr.

worldmaster - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Diyarbakýr
    Yaþ
    35

Enes (Radiyallahu Anh) þöyle dedi:
    Bir kimse:
    Ya Rasulallah! Babam nerededir? diye sordu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
    Ateþtedirdedi. Bunun üzerine o kimse arkasýný dönüp gidince Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu çaðýrdý ve:
    Muhakkak benim babam ve senin baban ateþtedir buyurdu.

Müslim: 203/247
    bir bilen bana bu hadisi açýklayabilir mi Allah rýzasý için zira "Benim babam ve senin baban ateþtedir"bölümünü anlayamadým...
    "Primum non nocere" (Önce zarar verme)!

Nereden
    Adýyaman

Alýntý worldmaster Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    bir bilen bana bu hadisi açýklayabilir mi Allah rýzasý için zira "Benim babam ve senin baban ateþtedir"bölümünü anlayamadým...
    En yakýn zamanda tefsirini yayýnlayacagým inþAllah kardeþim.. Biraz bilgim var ama bu tür hassas konularda yorum yapmak tehlikeli olduðu için en doðru þekilde öðrenip öyle yazacaðým inþAllah buraya..selametle..

~ S. Saki E. ~

Harun-61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

Fasil : GIYBET VE NEMÝME BÖLÜMÜ

Konu : Gýybet Ve Nemime (Söz Taþýma) Hakkýnda
    Ravi : Ebu Hüreyre

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Gýybetin ne olduðunu biliyor musunuz?" "Allah ve Resulü daha iyi bilir!" dediler. Bunun üzerine: "Birinizin, kardeþini hoþlanmayacaðý þeyle anmasýdýr!" açýklamasýný yaptý. Orada bulunan bir adam: "Ya benim söylediðim onda varsa, (Bu da mý gýybettir?) dedi. Aleyhissalatu vesselam: "Eðer söylediðin onda varsa gýybetini yapmýþ oldun. Eðer söylediðin onda yoksa bir de bühtanda (iftirada) bulundun demektir."

HadisNo : 4321
    *
    * Aðýzdan çýkan söz muallakta kalmaz, ya sað tarafa yazýlýr ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dünya adamýný ALLAH adamý yapma Sanatý'dýr ~

Nereden
    Ýstanbul

Bana göre gýybet, farkýnda olmadan en fazla iþlediðimiz günah...
    I am titanium

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

üstelik büyük günahlardan birisi... ancak gereken hassasiyeti bir türlü görmüyor... örneðin bir "domuz eti" mevzusuna karþý gösterilen hassasiyet bu konuda gösterilmiyor...

ve yukarda da belirttiðiniz gibi, bazen farkýnda bile olmayabiliyoruz gýybet ettiðimizin... gerçekten iþlenilmesi en muhtemel günahlardan birisi...

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    A.Hilal Çakýroðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

üstelik büyük günahlardan birisi... ancak gereken hassasiyeti bir türlü görmüyor... örneðin bir "domuz eti" mevzusuna karþý gösterilen hassasiyet bu konuda gösterilmiyor...

ve yukarda da belirttiðiniz gibi, bazen farkýnda bile olmayabiliyoruz gýybet ettiðimizin... gerçekten iþlenilmesi en muhtemel günahlardan birisi...
    Haklýsýn Mehmet abi, daha masummuþ gibi geliyor. Birilerini çekiþtirmekten kendimizi alamýyoruz malesef
    Hadiste de yer aldýðý gibi iftira ile de çok karýþtýrýlýyor.
    Fanatik Pacci

Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

buna binaen:

4291 - Hz. Ebu Hüreyre radýyallahu anh anlatýyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Gýybetin ne olduðunu biliyor musunuz?"

"Allah ve Resûlü daha iyi bilir!" dediler. Bunun üzerine:

"Birinizin, kardeþini hoþlanmayacaðý þeyle anmasýdýr!" açýklamasýný yaptý. Orada bulunan bir adam:

"Ya benim söylediðim anda varsa, (Bu da mý gýybettir?)" dedi. Aleyhissalatu vesselam:

"Eðer söylediðin onda varsa gýybetini yapmýþ oldun. Eðer söylediðin onda yoksa bir de bühtanda (iftirada) bulundun demektir."

Ebu Davud, Edeb 40, (4874); Tirmizi, Birr 23, (1935); Müslim, Birr 70, (2589).
    *

Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

dikkat etmedigimiz bir konu daha.......
    ---

AYAKTA YEYÝP ÝÇMEKTEN MEN EDEN HADÝSLER

2220 - Hz. Enes (radýyallâhu anh): "Resülullah (aleyhissâlâtu vesselâm) ayakta içmeyi yasakladý" demiþti. Kendisine:

"Ya yemek? (Bu husustaki hüküm nedir)" diye soruldu.

"Bu dâha þiddetle yâsâktýr!" dedi veya þöyle dedi.

"Bu dâhâ þerli, dâhâ kötü!"

Müslim, Eþribe 113. (2024); Tirmizî, Eþribe 11, (1880); Ebü Dâvud, Eþribe 13, (3717).
    *

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý Harun-61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster

dikkat etmedigimiz bir konu daha.......
    ---

AYAKTA YEYÝP ÝÇMEKTEN MEN EDEN HADÝSLER

2220 - Hz. Enes (radýyallâhu anh): "Resülullah (aleyhissâlâtu vesselâm) ayakta içmeyi yasakladý" demiþti. Kendisine:

"Ya yemek? (Bu husustaki hüküm nedir)" diye soruldu.

"Bu dâha þiddetle yâsâktýr!" dedi veya þöyle dedi.

"Bu dâhâ þerli, dâhâ kötü!"

Müslim, Eþribe 113. (2024); Tirmizî, Eþribe 11, (1880); Ebü Dâvud, Eþribe 13, (3717).

günümüz çalýþma veya sosyal koþullarýnýn bazen bizleri mecbur býraktýðý bir durum daha... o toplantýya yetiþ, bu görüþmeye geç kalma derken ayaküstü atýþtýr ve devam et... bizleri bilgilendirdiðin için çok teþekkürler Harun...

Nereden
    Diyarbakýr
    Yaþ
    35

En yakýn zamanda tefsirini yayýnlayacagým inþAllah kardeþim.. Biraz bilgim var ama bu tür hassas konularda yorum yapmak tehlikeli olduðu için en doðru þekilde öðrenip öyle yazacaðým inþAllah buraya..selametle..
    Allah razý olsun abicim,ben de bekliyorum merakla...

Nereden
    Adýyaman

Alýntý worldmaster Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Allah razý olsun abicim,ben de bekliyorum merakla...
    Buyur inþAllah kardeþim.. Yaklaþýk 50 tane ilahiyatçý ve alimin yer aldýðý Sorularlaislamiyet.com sitesine sordum ve aldýðým cevabý aynen yayýnlýyorum:

Soru
    Aþaðýdaki Hadiste ne demek isteniyor. "Benim babam ve senin baban ateþtedir" bölümünden ne anlam çýkarmamýz gerekiyor.. Enes (Radiyallahu Anh) þöyle dedi: Bir kimse: -Ya Rasulallah! Babam nerededir? diye sordu. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem): -Ateþtedir.dedi. Bunun üzerine o kimse arkasýný dönüp gidince Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) onu çaðýrdý ve: -Muhakkak benim babam ve senin baban ateþtedir. buyurdu.. Müslim: 203/247

08-Temmuz-2009 - 16:37:58

Cevabýmýz

Deðerli Kardeþimiz;

- Ýmran b. Husayn anlatýyor: Babam Husayn Resulullah’a gelerek “Misafirleri aðýrlayan, sýla-yý rahim yapan, ama senden önce ölen ve (üstelik) baban olan bir adam hakkýnda ne düþünüyorsun?” diye sordu. Hz. Peygamber(a.s.m) “Benim babam, senin baban ve sen ateþtesiniz/ cehennemliksiniz” diye cevap verdi. Gerçekten Husayn -20 gün sonra- müþrik olarak öldü” (Taberî, Kebir, 13/128-þamile) Hafýz Heysemî “hadisin ricali Sahihin ricalidir” diyerek hadisin senedinin sahih olduðunu söylemiþtir(bk. Mecmau’z-Zevaid, 1/117).

- Diðer bir rivayete göre, Amir b. Sad babasýndan naklediyor: Bedevî bir Arap Hz. Peygamber(a.s.m)’e gelerek þöyle dedi: “Babam gerçekten sýla-yý rahim yapýyordu ve daha baþka -þöyle þöyle- güzel iþler de yapýyordu. Þu adam nerededir?” Hz. Peygamber(a.s.m): “Cehennemdedir” diye cevap verdi. Bedevî bundan rahatsýz olur gibi oldu ve “Ya Resulellah! Ya senin baban nerdedir?” diye sordu. Hz. Peygamber(a.s.m): “Hangi kâfirin kabrine uðrarsan, ona cehennemi müjdele” buyurdu. Bilahare Müslüman olan bu adam þöyle derdi: “Hz. Peygamber(a.s.m), bana zor bir iþ yükledi. Ne zaman bir kâfirin kabrine uðrasam, mutlaka onu cehennemle müjdeliyorum”(Taberanî, Kebir, 1/143-þamile).

- Birinci rivayet için tevil edilecek bir þey bulamýyoruz. Meðer ki, “babam” tabiriyle çok eski atalarýndan birini kast etmiþ olsun.

- Ýkinci rivayetteki Hz. Peygamber(a.s.m)’in ifadesini, soru soran adamý rahatlatmaya yönelik bir üslup olarak anlamak mümkündür. Çünkü, “Hangi kâfirin kabrine uðrarsan, ona cehennemi müjdele” ifadesi, bedevî Araba sanki Hz. Peygamber(a.s.m)’in babasýnýn da cehennemlik olduðu imajýný veriyorsa da, bu manayý kesin olarak ifade etmemektedir.

- Hz. Peygamber(a.s.m)’in anne ve babasýnýn imanla cennete gireceðine dair rivayetler de vardýr. Örneðin; Hz. Aiþe þöyle anlatýyor: “Hz. Peygamber(a.s.m) Haccun’da (annesinin mezarýnýn bulunduðu yerde) çok mahzun bir halde duruyordu. Bir süre orada kaldýktan sonra neþeli bir halde dönüp geldi ve þöyle dedi: “Rabbimden istedim, o da bana annemi diriltti, bana iman ettikten sonra tekrar yerine gönderildi.”(bk. Nebhanî, Huccetullahi ala’l-âlemin, s.412).

- Yine Hz. Aiþe’den aktarýldýðýna göre, “Hz. Peygamber(a.s.m), Rabbinden anne ve babasýný diriltmesini istedi. O da onlarý diriltti ve ikisi de kendisine iman ettiler. Ardýndan tekrar ölü hallerine döndürüldüler”(a.g.y).

- Hz. Peygamber(a.s.m)’in anne ve babasýnýn ehl-i cennet olduðunu gösteren delillerden bir kaçý þöyledir:

a. Onlarýn her ikisi de Hz. Peygamber(a.s.m)’in davetine ulaþamamýþlardýr. “Biz bir peygamber göndermedikçe kimseye azap edecek deðiliz”(Ýsra, 17/15) mealindeki ayetin gereði olarak onlarýn azap görmemeleri gerekir.

b. Onlar fetret ehlidir. Fetret ehlinin de ehl-i necat olduðuna –veya mahþerde bir teste tabi tutularak deðerlendirmeye alýnacaklarýna-dair rivayetler vardýr.

c. Hadis hafýzlarýndan büyük bir kýsmý –yukarýda arz edildiði üzere- onlarýn diriltilip Hz. Peygamber(a.s.m)’e iman ettiðine dair rivayetlere dayanarak, onlarýn ehl-i cennet olduðu kanaatindedir.

d. Hz. Peygamber(a.s.m)’in annesi ve babasý, -Ebu Bekir, Amr b. Nufeyl, Kus b. Saide, Veraka b. Nevfel gibi-Hz. Ýbrahim’in dini/hanif dini üzerindeydi. Bu görüþü destekleyenlerdenbiri olan Râzî’ye göre, Hz. Peygamber(a.s.m)’in -Hz. Adem’e kadar uzanýp giden- bütün atalarý tavhid dini üzerinde idiler.

Buna göre, Cehennemlik olduðunu söyleyen hadisler, daha önceye aittir, cennetlik olduðunu söyleyen rivayetler ise, eski haberleri nesheden yeni hadislerdir. Ýlk zamanlarda –onlar hakkýndaki-bilgilere sahip olmayan Hz. Peygamber(a.s.m), daha sonra kesin bilgiler almýþ ve cennetlik olduklarýna dair hükmünü vermiþtir(krþ. Nebhanî, a.g.e, s. 412-414).

Selam ve dua ile...
    Sorularla Ýslamiyet Editör

~ S. Saki E. ~

Nereden
    Diyarbakýr
    Yaþ
    35

Allah razý olsun,cevap için teþekkür ederim...

Nereden
    Adýyaman

Ecmain inþAllah kardeþim, rica ederim

~ S. Saki E. ~

Nereden
    Almanya
    Yaþ
    55

Dünya için, dünyada kalacaðýn kadar çalýþ! Ahiret için, orada sonsuz kalacaðýna göre çalýþ! ALLAHü teâlâya, muhtaç olduðun kadar itaat et! Cehenneme dayanabileceðin kadar günah iþle!

Nereden
    Almanya
    Yaþ
    55

Kiþi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracaðýna dikkat etsin.
    (Ebu Davud, 4833)

Coloradoydu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Resulullah (sav) yere bir çizgi çizdi ve: "Bu insaný temsil eder" buyurdu. Sonra bunun yanýna ikinci bir çizgi daha çizerek "Bu da ecelini temsil eder" buyurdu. Ondan daha uzaða bir çizgi daha çizdikten sonra "Bu da emeldir" dedi ve ilave etti: "Ýþte insan daha böyle iken (yani emeline kavuþmadan) ona daha yakýn olan (eceli) ansýzýn geliverir."

Kütübü Sitte
    Ýnsan koþar, ufuk kaçar beraber...

Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

Faiz Hakkinda Hadisler

1 - Ýbnu Mes'ud (radýyallahu anh) anlatýyor:

"Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ribâyý (fâizi) yiyene de, yedirene de lânet etti.

Müslim, Müsâkât 25, (1579); Ebu Dâvud, Büyû 4, (3333); Tirmizî, Büyû 2, (1206); Ýbnu Mâce, Ticârât 58, (2277).
    .
    Konu Harun-61 tarafýndan (23.07.2009 Saat 11:13 ) deðiþtirilmiþtir.
    *

Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

Fasil : SOHBET BÖLÜMÜ

Konu : Dayanýþma Ve Yardýmlaþma

Ravi : Ýbnu Ömer

Hadis : Resulullah (sav) buyurdular ki: "Müslüman müslümanýn kardeþidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnýz býrakmaz. Kim, kardeþinin ihtiyacýný görürse Allah da onun ihtiyacýný görür. Kim bir müslümaný bir sýkýntýdan kurtarýrsa, Allah da o sebeple onu Kýyamet gününün sýkýntýsýndan kurtarýr. Kim bir müslümaný örterse, Allah da onu kýyamet günü örter." (Rezin bir rivayette þunu ilave etti: "Kim, hakký sübut buluncaya kadar mazlumla birlikte otursa, ayaklarýn kaydýðý günde Allah onun ayaðýný Sýratta sabit kýlar.")

HadisNo : 3350
    *

mashal61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    33

Cennete giren hiçbir kimse, yeryüzündeki bütün þeyler kendisinin olsa bile dünyaya geri dönmek istemez. Sadece þehit, gördüðü itibar ve ikram sebebiyle tekrar dünyaya dönmeyi ve defalarca þehit olmayý ister.
    (Buhari, Cihad 21)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)