Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 60 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hedef 100.000 Üye! Ama Nasil?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı toshiba Nickli Üyeden Alıntı
    Yazin Trabzon'a gidince uye olmayi dusunuyordum ama artik o fikirde degilim. Kendi kendime neden uye oldugumu sorunca saglikli bir cevap gelmiyor aklima. Bizim verdigimiz paralarla bize kufreden insanlara o forma giydiriliyor ve dolayisiyla paramizi kendi elimizle dusman kabul ettigim insalara gidiyor. Yonetim deseniz kenti siyasi ofis olarak kullaniyor kulubu falan. Ilerisi icin umut olsa yine basarisiz falan diye bahane uydurmayacagim, o da yok. Bu durumda uye olup onlara para yedirmemin bir anlamini gormuyorum ben. Once inandirici bir yol cizsinler bakalim...

bence trabzonspora üye olmak için tek neden trabzonspor olmalidir...

bir takim beklenti ile sevilirse iyi günde kötü günde kavrami ortaya çikar...

#10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Konunun amaci nedir?

Klüp 100.000 üye kampanyasi için ne yapmali midir?

Yoksa;

BMN 100.000 üye kampanyasi için ne yapmali midir?

Benden bir öneri:BMN'de klüp üyeleri için ayri bir bölüm açilmali.

Mustafa Mahmutoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

bencede bu üyelige katilmak bir ayricaliktir ve bu katilimlar KENDI BIZIM KLÜBÜMÜZÜ KALKINDIRACAKTIR

HAYDI SONUNA KADAR EL ELE TRABZON TRABZON DIYE!!

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    U.Sadıkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı simal yildizi Nickli Üyeden Alıntı
    Taraftarlik ve taraftarligin gerektirdikleri ile ilgili konular nadir açilir oldu. ironmaster arkadasimiz da bu konuda hassasiyet gösteren arkadaslarimizdan oldugu için adima kendisine tesekkür ederim.fficeffice" />

100.000 üye projesi yanlis hatirlamiyorsam Sadri Sener Baskanimizin hayali olan bir projeydi. Daha o zamanlardan bu projenin Barcelona modelinde oldugu gibi, Trabzonspor için de gerçeklestirilebilecegini söylemisti. Hatta hatta Trabzon?daki ortaokul ve lise ögrencilerini belli bir yasa kadar bedava üye yapp, bu çocuklar eli para tutmaya baslayinca küçük de olsa aidatlar ödemeye basladiginda kulüp için önemli bir girdinin olacagini söylemisti.

15-16 yil önce ortaya atilan bu model sonunda kulübümüz tarafindan hayata geçirildi ve bir süre içinde de büyük bir popülariteyle kulübe üyeler kazandirildi. Simdi ise durum ilk baslanildigi noktanin çok ilerisinde degil.

Maalesef taraftarlarimiz kulüpte söz sahibi olabilmenin ayricaligi yerine, oturdugu yerden ahkam kesmekle yetindi.

Trabzonspor üye sayisini arttirmak için ne yapabilir? Elbette çesitli yöntemler örneklenebilir. Bu konuda evvelinde görüs bildiren degerli arkadaslarimin hepsinin görüsüne büyük saygim var. Zaten beyin firtinasi da bu degil midir? Katilimcilarin ilk aklina gelen görüslerini, rahat olacaklari bir ortamda ve ilk etapta sorgulanmadan ortaya dökülmesi gereklidir. Bunlar içinde uygulanabilir, uygulanamaz olanlar ilk etapta dile getirilmez. Tüm fikirler ortaya atilinca bir degerlendirme yapilir. Bu konuda da ironmaster?a tekrar tesekkürler. Beyin firtinasi önemli bir aksiyondur, çünkü.

Öncelikle kulübün sportif basarisinin artmasi elbette üye katilimini da arttiracaktir. Ancak sportif basarinin artmasisüphesiz el ele vermek ve alinan kararlarda daha çok üyenin söz sahibi olmasiyla artmaktadir. Filtre araligi ne kadar dar olursa, alinacak kararlarin dogruluk payi da o denli artacaktir.

Bunun en güncel örnegi, Trabzonspor?un stad yapilmasi durumunda maçlarini nerede oynayacagi konusudur. Bu konuda baskanimiz bu karar Trabzon halkinindir dese de, öncelik bu kulübe üyelik aidatini ödeyerek ve üyeligin gerektirdigi diger sartlari yerine getirerek bu kulübün birincil sahipleri olan kulüp üyelerinin olmalidir. Bu bile üyeligin popülaritesini arttiracaktir. Zira kulübümüzün baskani öncelikli olarak onu seçen Genel Kurul?a sorumludur. Eger siz üyelikle ilgili bir kampanya yürütüyor ama sonunda kulübe üye yaptiginiz kisileri sadece aidat alinacak cüzdanlar olarak görüyorsaniz, bu takdirde üye olmak cazibesini de kaybedecektir. Zira yilda 40YTL aidat ödenerek kulübe yapilacak katkidan çok daha fazlasini, gerek maçlara giderek, gerek magazalarimizdan alisveris yapanve kulübe üye olmayan kisiler de yapmaktadir.

Ben süslü alisveris taktikleri ve üyeligin çesitli maddi avantajlarini ortaya koymak yerine, üyeligin ?aidiyet? tarafinin vurgulanmasini dogru buluyorum. Bu kulüp simdiye kadar hepimizindi. Simdi ise bu kulübün sadece tribünde degil, masada da sahibi olabilmek mümkün.

7-8 bin kisi ile yapilan Genel Kurullarin 50-60 bin kisi ile yapildigini düsünün bir. Iste o zaman yönetimlerimizin her karar alisinda bu büyük gücün denetiminde olusu sebebiyle çok daha titiz davranmalari gerekecektir. Bu bile basli basina bir özendirmedir üyelik için.

Bu ciddi bir bilinçlendirme kampanyasi gerektirir. Peki kulüp ulusal basinda bu kadar az yer bulabiliyorken, yerel basin ?küçük olsun bizim olsun? politikasini izliyorken nasil basarilabilir. Bu zor is!

Bence kulübün oynayacagi önemli maçlar öncesi ve sonrasinda gerek stad girislerinde, gerekse stad içinde görevlendirilen kisiler sayesinde (deplasman maçlari da dahil) anket vb tipi uygulamalarla baslanabilir. Daha sonra çarpici gazete ilanlari bu amaca hizmet edebilir.

Bir baska önerim Sadri Sener?den dinledigim modeldir. Yani Trabzon?daki ve hatta diger illerdeki isteyen çocuklari belli sartlar altinda kulübe bedelsiz üye yapabiliriz. Bu kisa vadede degil ama 5-10 yil gibi bir zaman araliginda meyvelerini verecektir.

Su anda kulübe üyelik bir fedakarlik olarak anlasilmaktadir. Oysa ki tam tersine taraftarlar arasinda ayricalik yaratan bir durumdur. Bunun defalarca bu sekilde vurgulanmasi gerekir. Tekrar ediyorum, Stad Projesi bunun için altin firsattir.

Simdilik bu kadar. Devamini getirecegim ve sizlerin görüslerini de büyük bir keyifle izleyecegim.

Kardesim sen üye degil misin, niye üye numaran yazmiyor diyebilirsiniz.

Üye olmaz miyim, tüm aile fertlerim, hatta arkadaslarim bile üyedir Trabzonspor Kulübü?ne.

BÖYLE FIRSAT KAÇAR MI?
    agzina saglik abi[img]smileys/smiley32.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Berberoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı #10 Fietra Nickli Üyeden Alıntı

Konunun amaci nedir?

Klüp 100.000 üye kampanyasi için ne yapmali midir?

Yoksa;

BMN 100.000 üye kampanyasi için ne yapmali midir?

Benden bir öneri:BMN'de klüp üyeleri için ayri bir bölüm açilmali.

BMN'de sadece kulüp üyelerine özel bir bölüm açilmasi BMN'deki arkadaslari üye olmaya tesvik edici bir durum olabilir.

Fakat kimi arkadaslarca bir ayrimcilik olarak da görülebilir. Bu konuda karar site yönetiminindir elbette.

#10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ayrimcilik olarak algilanabilir peki bunun kötü yani nerede.Herhalde üye olanlarla olmayanlar arasinda bir ayrim olacak.Simdi klüp üyeligi kaldirsin mi veya üye olanlara saglanan avantajlari kaldirsin mi?Ayrimcilik olur diye.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Osman, basligin açilisinda amacin her ikisi de oldugu vurgulandi aslinda. BMN olarak yapilabilecek seyler olabilir, klübün yapmasi düsünülen seyler olabilir. Bu basligin açilma amacinin, bu konudaki orijinal fikirlerin toplanarak klübe iletilmesi oldugu belirtilmisti. Ama BMN olarak, üyeligi tesvik edici neler yapabilecegimizi de düsünmemiz lazim tabi. Edited by: metehan

gerçekefsane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

edit........
    Konu gerçekefsane tarafından (27.04.2007 Saat 20:45 ) değiştirilmiştir.

Naim
    Ziyaretçi

Benim basligi açis amacim
    siz arkadaslarimdan gelen fikirleri görmek
    Bahsedilen fikirlerden BMN(yönetim uygun görürse) ve ya bireysel olarak üzerimize düseni yapmak
    Bizi asan yönetimsel olarak Yapilmasi gereken konularida
    Trabzonspor klubu üyeleri olarak bir yazi ve ilisikte ki üyeler imzalariyla Divan Kurulu ve Yönetim Kuruluna iletmektir
    birebir olarakda elimden geldigince yönetime ileticem bu görüsleri(istanbulda 1 yöneticiye bunlari iletebilecegimi düsünüyorum)
    fakat bunlari iletilbek için saglam bir fikir backround ile gitmek gerekir diye düsünüyorum
    Edited by: ironmaster

trapezus61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Çok önemli bir konu yine tarihin tozlu sayfalari arasina dogru gidiyor... Benim gönlüm razi olmadi. Ya sizin???

Nereden
    Ankara

Alıntı fromTheRApBZONe Nickli Üyeden Alıntı
    acaba rakam kaça ulasti
    nisan ortasi itibariyle 17000 yakinlarinda olmasi lazim.
    ben nisan basinda üye oldum, üye numaram 16800lü bir sayiydi, 16840di yanlis hatirlamiyorsam.

bakalim 17000inci üye bu forumdan birine mi gelecek? [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Alıntı trapezus61 Nickli Üyeden Alıntı
    Çok önemli bir konu yine tarihin tozlu sayfalari arasina dogru gidiyor... Benim gönlüm razi olmadi. Ya sizin???

Benim de olmadi [img]smileys/smiley1.gif[/img]Ama biliyorsun böyle hassas konularin akibeti genelde bu olur. Su ana kadar az da olsa yine iyi fikirler var bence, artmasi dilegiyle.

Eger kulüpten üye sayisini arttirmaya yönelik üyelere özelavantajlar bekliyorsak BMN olarak ufak da olsa kulüp üyelerine özel seyler yapilabilir. Çok sasali olmasina gerek yok, zaten öyle olursa avantajdan ayrimciliga kaçabilir bu durum. Ufak, gönül oksayan seyler yeterli olur. Bahsedildigi gibi özel bir bölüm olabilir ve/veya forumda kullanilmayan "Kidemli Üye" ve "Yönetici Grubu" arasinda 4 kare ilegösterilen bu kullanici grubu "Kulüp Üyesi" seklinde olusturulabilir.

Daha önce bazi rakamlar tespit etmistim, BMN de aktif üye sayisi ve kulübe üye olan kisi sayisi olarak. Bu rakamlari içeren gönderisanirim forumda olusam sorun nedeniyle silinmisti. Ancak bu konu altinda yazan bir çok insanin da tahmin edebilecegi üzere bu iki rakamin birbirine orani çok düsüktü. Son zamanlarda aktif üye sayisinda olan artisla daha da düsmüs olmali bu oran. Benim fikrime göre,yönetimin yapmasi gerekenlerdenönce 100,000 üye kampanyasindan yeteri kadar haberdar olan BMN üyelerini kulüp üyesi yapmak için elimizden ne gelir onu tartismaliyiz.Edited by: pacos_bill

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Ben bu takima üye olmak için bir neden bulamiyroum ya da üye oldum pisman oldum gibi ifadeleri anlayamiyorum. Yani sen üye oldun diye biri sana aferin mi diyecek? ya da klubün senin verdigin 40 ytl ye mi ihtiayci var diye düsünüyrosun?

Dünyanin her yerinde taraftarlar kulüplerine gönülden bagli olduklari için üye olurlar. Kulübün 'bakin x kisi benim üyem' demeye ihtiyaci yoktur. Kisiler ben Trabzonspor'a üyeyim diye bir iç huzuru , mutluluk ve aidiyet hissetmeye ihtiyaci vardir.

Eger bu size mutluluk vermeyecekse,o kadar para verdim ( kiaslinda debgi klüplwer arasinda üye olunabilen en ucuz klüp trabzonspor'dur )hala yeniliyorlar falan gibi anlamsiz düsüncelere kapilacaksaniz zaten üyelik mantigini anlamamissiniz demektir.

Üye olanlara TS Clup'larda indirim, maç biletlerinde indirim yapilsin gibi teklifler çzünde dogru olmakla birlikte üyelik aidatlari zaten çok düsük oldugundan fizible, uygulanabilir öneriler degildir. Bu klubü daha da zarara sokar.

simdi olay anahtarlik bardak çanak çömlek almak degil arkadaslar

burada üye olundugunda herhangi bir menfaat beklenmemeli

futbolcularla yemek yemek de istemiyorum ben. onlar galip gelsinler ben ailemle yemegimi yerim siz merak etmeyin

yeterki galip gelsinler o baska bir nokta.

üye olmak sanildigi gibi zor da degil online üyelikte yapiliyor

ama üye olduktan sonra insan bir sorunlulukta üstleniyor

ironmaster arkadasim gibi sorumluluk sahibi olacaksaniz üye olun yoksa fasulyeden de üye olmayin

ben üyedegilim ama en az 10 kere üye olmayi denedim

her seferinde bir aksilik oldu

daha geçen gün online üye olmaya çalistim tüm bilgileri doldurdum

ev telefon numarami yazmamisim diye sistem kabul etmedi

ve tüm yazdigim bilgiler silindi

ya kardesim benim evde telefonum yok yazmak zorundamiyim yani bunu anlamis degilim ben evde telefon olarak cep telefonumu kullaniyorum belki

uzak yerlerden üye olan arkadaslar için tabiki zorluklari var. üyeler zaten üye olduklari gibi oy veremiyorlar.

ts20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

BU KADAR ÖNEMLI BIR KONUYA GÖSTERILEN ILGIYE BAKIN. ÇOK YAZIK... BU KONU( DIYARBAKIRA 5 ATMISIZ ,YOK FB YI YENECEZ, YOK FATIH SÖYLE ,YOK GÖKDENIZ BÖYLE) HER SEYDEN DAHA ÖNEMLIDIR. BU KULUBE 100 BIN KISININ ÜYE OLMASI, 100 BIN KISININ VERISININ KULUBUN ELINDE OLMASI ANLAMINA GELIR. O KADAR BÜYÜK BIR GÜÇ KI BU, O ZAMAN BAKIN TRABZONSPORUN REKLAM GELIRLERI, SPONSORLUK ANLASMALARI NE DÜZEYE GELECEK...2000 DEN FAZLA ÜYESI OLAN BORDO-MAVI NET ÜYELERI... SURAYA BAKIN 10 KISI YAZI YAZIYO BU KONUYA.....TRABZONSPORUN GELECEGI IÇIN ÇOK ÜZÜCÜ BIR DURUM... GERÇEKTEN ÇOK YAZIK..........

ahmetto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Arkadaslar çok haklisiniz.Ama buraya yazi yazacak yüzüm yokki sen hem trabzonsporumu tutuyorum de hemde takima üye olma ben hangi yüzle buraya yazi yazayim.

Ama olacak insallah Durumumu biraz biraz düzeltiyorum.En yakin zamanda üye olacam.bize yakismiyor çünkü.[img]smileys/smiley9.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Arkadaslar, bu konuyu unutmayalim. Yok mu bu konuda fikir beyan edecek olan?

halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Hedef 100.000 üye !

Gerçektende:

AMA NASIL ?...

Ülkenin ekonomik durumu belli,insanimizin gelir düzeyi ortada.Hal böyleyken biraz ütopya gibi duruyor.

Aslıhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

ben yeni yönetimin bu konuyla ilgilenmedigini görüyorum( yaniliyorsam beni uyarin) ama simdiye kadar hiç bir sey duymadimbu projeyle ilgili yönetimden

ctmeoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

100000 üyeymis komik bir kampanyaydi zaten suanki durumunu bilen de yok 15000 olmusmudur bilemiyorum onun da 5000 kisisi 5 yildir aidat ödemiyo(bu bilgiyi kulubun resmi sitesinden bulabilirsiniz)

milan barca real juve hangisinin 100000 gibi astronomik sayida üyesi var ama o kulupler her sezon basi 50000 kombine satiyosa bence bu örnek alinmali

ben üye degilim olmayi da düsünmüyorum iyi bir avantaji oldugunu düsünmüyorum.ama kombinem var aldim baska bir üyenin kartini onun adina aldim kombineyi %20lik bir avantaji da kazanmis oldum hemde üye olmadan

zamaninda sokakoratsina standlar acarak bedavaya üye yapildi birsürü insan amasimdi hiçbiriaidat ödemiyo

suan üye olmak istesen 150 ytl vermek zorundasin neden 150 ytlye ekle 50 ytl daha maratondan kombine al

bence kapalidan kombine alan direk üye olabilmeli böyle bir kampanya olursaüye olabilirim saygilarimla...

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Alıntı halil ibo Nickli Üyeden Alıntı

Hedef 100.000 üye !

Gerçektende:

AMA NASIL ?...

Ülkenin ekonomik durumu belli,insanimizin gelir düzeyi ortada.Hal böyleyken biraz ütopya gibi duruyor.

Girs ücreti 120 YTL, yillik aidat 40 YTL. Bu mu ütopya? Sorun parasal degil. Burada amaç mutlaka 100.000 sayisini da bulmak degil. Mesele bu konuda birseyler yapilmasi, sayinin artabilecegi kadar artmasi ve bu artan taraftara üyelik sonucu bazi ayricaliklarin sunulabilmesi.

Alıntı ctmeoy Nickli Üyeden Alıntı

100000 üyeymis komik bir kampanyaydi zaten suanki durumunu bilen de yok 15000 olmusmudur bilemiyorum onun da 5000 kisisi 5 yildir aidat ödemiyo(bu bilgiyi kulubun resmi sitesinden bulabilirsiniz)

milan barca real juve hangisinin 100000 gibi astronomik sayida üyesi var ama o kulupler her sezon basi 50000 kombine satiyosa bence bu örnek alinmali

ben üye degilim olmayi da düsünmüyorum iyi bir avantaji oldugunu düsünmüyorum.ama kombinem var aldim baska bir üyenin kartini onun adina aldim kombineyi %20lik bir avantaji da kazanmis oldum hemde üye olmadan

zamaninda sokakoratsina standlar acarak bedavaya üye yapildi birsürü insan amasimdi hiçbiriaidat ödemiyo

suan üye olmak istesen 150 ytl vermek zorundasin neden 150 ytlye ekle 50 ytl daha maratondan kombine al

bence kapalidan kombine alan direk üye olabilmeli böyle bir kampanya olursaüye olabilirim saygilarimla...

Olaya bakisin buysa gerçekten üzüldüm. Tabiki amaç, sadece üye yapmak degil. Sonrasinin da gelmesi gerektigini israrla vurguluyoruz. Bir de bu 100.000 sayisina neden takilip kaldiniz anlamiyorum. Defalarca söylendi, bu bir hedef. Tutup tutmamasi önemli degil. 50.000 olsun, 40.000 olsun, ne farkeder? Lütfen bu kampanyanin daha iyiye tasinmasi adina fikri olanlar buraya mesaj yazsin, kampanyayi kötülemek isteyenler degil. YOksa konu güme gidiyor.

Yeni yönetim de bu kampanyaya destek verecegini söylemisti. Ama su ana kadar icraat olarak birsey yapilmadi henüz.Edited by: metehan

Alıntı ctmeoy Nickli Üyeden Alıntı

Barcelona'nin 100 000 in üzerinde üyesi mevcut, bizimkine göre daha agir olan üyelik kosullarina ragmen. Trabzonspor için uzun vadede 100 000 rakami hayal degil, milyonlarca taraftar potansiyelimiz mevcut, üstelik böyle üyelik kosullari olursa. Rakamin gerçekçiligini degil neler yapabiliriz onlari konusalim.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Meraktan bir küçük arastirma yaptim. Buyrun sonuçlari:

Dün gece oynanan maçta dinlediyseniz ögrenmissinizdir. Villareal takimi 50.000 kisilik bir kasabanin takimi. Üye sayisi 16.000.

Buyrun kulüp bilgileri:

Villarreal C.F. SAD
    Camí Miralcamp s/n
    12540 (Castelló)
    Founded in: 1923
    Telephone number: + 34 964 500250
    Fax number: +34 964500167
    Members: 16.200 (04/05) - bu bir yil önceki (Sampiyonlar ligi basarisi öncesi) sayi-
    Partners: 700
    Budget: 30 million euros - demek ki sampiyonlar liginde oynamak için 100 milyon dolar gerekmiyormus -
    Number of supporter groups : 25

Barcelona üye sayisi: 105,706 (Dedigim gibi bu fikir zaten Barcelona'dan esinlenerek ortaya atilmisti)

Taraftar kulübü sayisi: 1508 - vay vay vay

Buyrun bu da Barcelona'nin üyelikle ilgili web sitesi:

http://www.fcbarcelona.com/eng/socios/granrepte/index.html

(Sanirim buradan da esinlenerek benchmarking yapilabilir. Onlar nasil yapiyor, biz nasil yapmaliyiz.)

Real Madrid: Real Madrid is owned by its 85,000 members, who pay annual dues and elect the club's president once every four years.

Atletico Madrid: kombine bilet sayisi: 45.000 (Toplam kapasite: 55.000)

Bu da Manchester United'in üyelik promosyon sayfasi: TIKLAYIN

Arsenal'in benzer sayfasi: TIKLAYIN

Gerçekten de ilginç fikirler ve üyelik için güzel hazirliklar yapmislar. Vakit buldukça digerlerini de ekleyecegim.

TSezgin61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

iyide bu üyelikte anlayamadigim, yani ne fark ederki ne kadar üye oldugu, sen basarili olamiyormusun az üye olunca, yani ayaklarimi baglanmis oluyor...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konuyu Okuyan Üye(ler) : 0

Şu anda listelenecek üye yok.