Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 83 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ýstanbul’daki arkadaþlar nerelere gider

Alýntý uygar_trb Nickli Üyeden Alýntý

bende anca bogazin incisi sariyerimin caddelerinde sokaklarinda bos bos geziorumm ...[img]smileys/smiley36.gif[/img]

sariyer disi beni bozuyoooooo

ben ara sira sariyer e teyzemlere giderim

sen neresindesin sariyer in

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr MrbLack - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    37

sariyer de sahile,büyükderede biyer vardi kanat yerdik orda
    bakirköyde kaktüse ara da bir regatta ya bazen de erenler cafeye sahilde ha unutmadan cafe hobi vardi inter barin arkasinda sahibi trabzonlu
    taksim de ki 2 gecede bir çiçek pasajinin arka sokagindaki cafe barlara..cumartesi günleri dj arkadasi bulabilirsek diskoya
    bahçelievler de yayla mc'e... önceden nazara giderdik mevzu yaptik biraktik..sirinevlerde simit cafeye
    seyrantepe de seyrangah...
    arkadaslar size en iyi yer olarak söyleyebilecegim yer bunlarin içinde müthis amerikan cageleri yapan yer olan kahverengini öneririm.çapa duragindan 800 metre ileride..için görün,baya entel bisey bide cafe serender var eresin otelin yani...
    galata köprüsü altindaki restaurantlarda ugrak yerimdir
    trabzona gelirsek çardak ugrak yerimdir...bide bilmiyom simdi duruyor mu cafe stress uzun sokagin sonuda..tabi bide ganita..

Edited by: mrblacksea

Alýntý JUN61 Nickli Üyeden Alýntý

bende anca bogazin incisi sariyerimin caddelerinde sokaklarinda bos bos geziorumm ...[img]smileys/smiley36.gif[/img]

merkezde ana caddenin üstündeyim...

sen nereye geliosun???

Alýntý JUN61 Nickli Üyeden Alýntý

merkezde ana caddenin üstündeyim...

sen nereye geliosun???

SARIYER STAD ININ ORAYA GELIRIM ORMANLIGA DOGRU AMA ANANEM SAHIL ÜST SOKAGINDA OTURUR ORALRA GELIYORUM

jackal61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

beylikdüzünde oturuyorum genelde oralar...onun disinda sik sik büyükçekmece sahili, bahçelievler ve bakirköye giderim..ayda bir tophane weya taksim..nadiren de caddeye takilirim...[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Yönetim Kurulu Mollasalihoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

nakkastepe çay keyfi

ortaköy kumpir keyfi [img]smileys/smiley36.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TURHAN - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Alýntý Berat Tekke Nickli Üyeden Alýntý

Çok sik gitmemekle birlikte favori mekanlarimi sayayim;

• Çamlica (manzarasi insani baska bir boyuta götürüyor)
    • Adalar (Bisiklet turu yapip adanin en ücra köselerinden inanilmaz manzaralar görmek istiyorsaniz Büyükada, ormanlik bir alanda mangalinizi yakip daha sonra ormanda yürüyüs yapmak ya da çimenlerin üstünde uyumak için Heybeliada)
    • Eyüp Sultan Camii (Sabah namazina imkaniniz olursa kesin gidin.. Sabahin o saatinde camiiden disari tasan kalabaligi görmek, o kalabalikla namaz kilmak, hep birlikte dua etmek,o atmosferi koklamak insanin maneviyatini kuvvetlendiriyor..Deneyin, kendinizi daha iyi hissedeceksiniz)
    • [/list]

ahh, ben gitmeden bi hep birlikte gidemedik eyüp sultana

Beytullah - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

hafaata içi is ve ev arasi mekik dokurum

hafta sonu

500 -yildirim

bazende gop meydandan gezerim

arada kafama estiigi zaman taksime dogru yol alirim .bazen gala'taya

Harun - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Yaþ
    43

Üsküdar salacak teras cafe:Kizkulesi manzarali muhtesem bir yerdir.
    Üsküdar Fetih Pasa Korusu:Ayri bir güzellik
    Büyük çamlica:Manzrasini anlatmaya gerek yok.Kafa dinlemeye birebir gelir.
    Moda çay bahçesi:Kadiköyün bir numarasi
    Maçlarida Ümraniye çarsida sweet cafede izlerim.Full lazdir[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Hüseyin Çümen - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

cadde starbucks i çok severim caddede favori mekanim

karaköy de güllüogluna ugramadan asla gitmem

Emir BAYRAK - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Alýntý husolee61 Nickli Üyeden Alýntý

cadde starbucks i çok severim caddede favori mekanim

karaköy de güllüogluna ugramadan asla gitmem

Görüyoruzdur birbirimizi o zaman

Cadde Kirinti yer fistigi nargilem midpoint starbucks 4ever Sahil

Kadikoy Moda

Bostanci sahil esrafi

Maltepe dershane [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr Lapina - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    42

Alýntý Harun Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Sakarya'ya giderim ,Ankara'ya giderim, Çankiri'ya giderim, yani Istanbul'u astik biz [img]smileys/smiley17.gif[/img]
    Mükemmel.
    Bu eski baþlýklarý bulup çýkartmak lazým zaman zaman.

Alýntý Harun Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Üsküdar salacak teras cafe:Kizkulesi manzarali muhtesem bir yerdir.
    Üsküdar Fetih Pasa Korusu:Ayri bir güzellik
    Büyük çamlica:Manzrasini anlatmaya gerek yok.Kafa dinlemeye birebir gelir.
    Moda çay bahçesi:Kadiköyün bir numarasi
    Maçlarida Ümraniye çarsida sweet cafede izlerim.Full lazdir[img]smileys/smiley1.gif[/img]
    Ancak dikkatimi bir þey çekti , gittiðin yerler riskli yerler.Mazallah tinercisi var hapcýsý var.
    Konu Lapina tarafýndan (15.02.2007 Saat 08:51 ) deðiþtirilmiþtir.

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr Lapina - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    42

Edit ++++++++

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Ayþe Aygün - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    46

Anadolu hýsarý üzerinde Tema vakfýna ait bir park var tam fatih sultan mehmet köprusnunun anadolu ayaðýnýn saðýnda. Ordan istanbul un ve Boðazýn eþsiz manzarsýný seyredebilrisniz. özellikle geceleyin tavsiye ederim. sanki köprü bir maket gibi elinizn altýnda.
    Ýçimdeki Sevdan Öyle Büyük ki.Trabzonum.

Armaðan Dere - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

evet var mý fýndýkzadeli fýndýkzade,eminönü doðu bank,beþiktaþ,ortaköy,taksim,dolmabahçe fln filan
    Ben ölünce bir elimi tabutumun dýþýna atýn. Ýnsanlar görsünler ki,padiþah olan Kanuni bile bu dünyadan eli boþ gitmiþtir.

sümela61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

kalabalýktan hiç haz etmeyen birisi olarak Bakýrköy denilince kusasým geliyor... mecbur kalmadýkça asla gitmem...

Taksim mi?... oraya da bir kültür-sanat aktivitesi yoksa adýmýmý atmam...

gerçi Ýstanbul'da kalabalýk olmayan yer bulmak mümkün deðil gibi ama yine de bu 2 yer ipini koparanýn geldiði yerler olmuþ sanki... artýk buralara gidenlerin çoðu neden gittiklerini bilmiyorlar... bilenler de var elbet ama onlarýn da çoðunluðu "piyasa" peþinde... içlerinde elbette çok az da olsa müstesna bir kesim var...

gittiðim yerler mi?... az sonra...
    "7 tepeli þehir... bekle... son tepene de dikeceðiz bayraðýmýzý..."

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

yakýn bir süre öncesine kadar büyük bir keyifle gittiðim ve eþ-dost çevreme de gönül rahatlýðý ile tavsiye ettiðim bir yerdi Sepetçiler Kasrý ve o kasýrdaki cafe-restoran... þehrin içinde, sessiz-sakin kalabilmeyi baþarmýþ bir yerdi... belki hala öyledir ama iþletmesini Swissotel alýnca ben bir daha hiç gitmedim... çünkü o zamanlar pek bilinmeyen, bilinse de herkesin öyle pek gitmediði bir yerdi... þimdi tabiri caizse orasý da biraz "piyasa" olmuþ, öyle diyorlar...

ama oradaki manzara eþliðinde çay içmek inanýlmaz bir keyif... bir tarafýnýz Boðaz, bir tarafýnýz Haliç... kesinlikle ve kesinlikle kafa dinleyebileceðiniz, þehirden kaçabileceðiniz bir yer...

Sepetçiler Kasrý Eminönü`nde, Sarayburnu`nda yer alan bir yapýdýr.

Sultan III. Murat zamanýnda Mimar Davut Aða tarafýndan yapýlmýþ ve kullanýlan malzemeler çeþitli yörelerden özel olarak getirilmiþtir. Yapýldýðý dönemde Topkapý Sarayý sýnýrlarý içinde kalan yapý, Sultan I. Mahmud döneminde de (1739) yenilenmiþtir. Bu kasrýn ayný zamanda padiþahlara ait kayýklarýn baðlandýðý bir yer olduðu ve padiþahlarýn donanmanýn sefere çýkýþýný ve dönüþünü buradan izledikleri bilinmektedir.

Cumhuriyet döneminde askeri ecza deposu olarak kullanýlan kasýr, restorasyondan önce tümüyle kendi haline terk edilmiþti. Vakýflar Genel Müdürlüðü tarafýndan 1980 yýlýnda yapýlan restorasyonlardan sonra Basýn Yayýn Genel Müdürlüðü`nün Uluslararasý Basýn Merkezi olarak kullanýlmýþtýr.

Günümüzde, denizin üzerine kurulu olan mekanda restoran, bar gibi farklý alanlarda hizmet verilmektedir.

"http://tr.wikipedia.org/wiki/Sepet%C3%A7iler_Kasr%C4%B1"'dan alýndý.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

uzun süredir gitmesem de, sevdiðim mekanlardan birisidir Çorlulu Ali Paþa Medresesi... gerçi ben nargile içmeyi beceremiyorum, o yüzden içmiyorum ama özellikle kavunlunun kokusuna bayýlýyorum...

Çorlulu Ali Paþa Kimdir?

Çorlulu Ali Paþa 1670 yýlýnda, Çorlu’da doðar. Bir çiftçi ailesinin oðludur. Ailesi, O’nu Kapýcýbaþý Türkmen Kara Bayram Aða’ya -duyduklarý sevgiden mi, minnetten mi yoksa korkudan mý bilinmez- evlatlýk olarak verirler.

Kapýcýbaþý evlatlýðý olarak önce Galata Sarayý’na, daha sonra Enderun-ý Hümayun’daki Seferli Koðuþu’na, buradan da Hane-i Hassa’ya yerleþtirilir. Sonra memuriyete tayin edilir. Çorlulu Ali Paþa’nýn baþarýlarý çok geçmeden dikkat çekmeye baþlar. II. Mustafa’nýn kýzýyla evlenerek saraya damat olur. Çeþitli yerlerde vezirlik ve kaymakamlýk görevleri yaptýktan sonra III. Ahmet’in sadrazamý olur. Devletin mali iþleriyle ilgilenen, toplar döktürüp, askeri ocaklarda düzenlemelerde bulunan ve saray masraflarýný kontrol altýna almak isteyen Çorlulu Ali Paþa Ýsveç - Rus savaþý sýrasýnda Ýsveç’i Ruslara karþý destekler.

Amacý ilerde meydana gelebilecek Rus-Osmanlý savaþýnda yorgun düþmüþ Rus ordusunu yenmektir. Sultan Üçüncü Ahmet’in bu siyaseti onamamasý ve bir süre sonra da Ruslarýn savaþý kazanmasý üzerine Çorlulu Ali Paþa, gözden düþer ve Kefe’ye sürülür. Çorlulu Ali Paþa, Þeyhülislam Paþmakçýzade Seyyid Ali Efendi’nin fetvasý ve Padiþah’ýn fermaný ile idam edilir.

Sanki Bayazýt’ta deðilmiþ gibi, Bayazýt’ýn kalabalýðýndan, gürültüsünden alabildiðine uzak Çorlulu Ali Paþa Medresesi... O, rengarenk kilimleri, nargile þiþelerini, tütün kokularýný, medrese günleriyle birleþtirip yeni bir dünya yaratmýþ. Öyle bir dünya ki bu, sadece kafasýný uzatýp bakanlarý bile içine çekiveriyor...

Medresenin müdavimlerini çoðunlukla gençler oluþturuyor. Emekliler, çevre esnafý ve turistler de müdavimler arasýnda... Buradaki dostluklarýn baki olacaðýna inanýldýðýndan, tanýdýk-tanýmadýk herkese selam vermeden oturulmuyor nargilenin baþýna. Sonra saatlerce nargile içiliyor bir de elma çayý...Tiryakiler için büyük bir huzur kaynaðý burada nargile içmek. Nedenini onlar da bilmiyor. Medresenin de, nargilenin de insaný dinlendirdiðini söylüyorlar.

Bir doldurumu en az bir buçuk saat süren nargilenin ehilleri bu süreyi dört saate kadar çýkarabiliyor. Tömbeki dýþýnda 29 çeþit aromalý tütün daha mevcut. En çok tercih edilenler ise elmalý, kapuçinolu, naneli, limonlu, tropik tütünler.

Tayyar Bilgin, nargile tiryakilerinden. Neden sürekli medreseye geldiðini þöyle anlatýyor: “48 yýldýr tömbeki içiyorum. Ýyi bilirim nargileciliði yani. Burdaki nargileler çok güzel. Manevi bir deðeri var sanki burasýnýn, burdaki nargilelerin...”

Çorlulu Ali Paþa Medresesi’nin bahçesindeki Erenler Çay ve Nargile Bançesi’nin iþletmecisi Ekrem Baþkan 1708 yýlýnda, Çorlulu Ali Paþa tarafýndan yaptýrýlmýþ olan medresenin iki avludan oluþtuðunu söylüyor. Yatakhane, yemekhane ve banyonun bulunduðu avluda bugün halý-kilim tamiri yapýlýyor. Medresenin bulunduðu avluda ise kilim satýlan dükkanlar, nargile ve çay bahçesi var. Baþkan, medresenin bölmelerinin Vakýflar Genel Müdürlüðü tarafýndan kiraya verildiðini anlatýyor. Genellikle çay bahçesine üniversite öðrencilerinin geldiðini belirten Baþkan, “Önceden de buraya öðrenciler gelirmiþ. Þimdi o öðrenciler büyüdü, elleri ekmek tutuyor ve hâlâ geliyorlar. Vazgeçemiyorlar yani buradan. Bir de turistlerin kullandýklarý el kitaplarýnda da medresenin ismi var. O yüzden turistler de çok geliyor” diyor. Gelenlerinin çoðunun nargile içmek için özellikle geldiðini anlatýyor.

Çorlulu Ali Paþa Medresesi çok ünlü bir nargileci olsa da, nargile içmeyenler de sýk sýk geliyorlar buraya. Bunlardan birisi Hülya Bilgin. Asya yakasýnda oturduðu için uzak kalýyormuþ medrese O’na. Ama, O’nun onca yolu göze alýp sadece medreseye gelmek için bile Avrupa yakasýna geçtiði zamanlar oluyormuþ. Medresenin O’na daha önce gittiði Kahire’yi anýmsattýðýný söylüyor. Tarihi bir mekânda çay içmenin de keyfi baþkaymýþ. Nargile içmiyormuþ ama nargile kokularýnýn medreseye ayrý bir hava kattýðý düþüncesinde. Medreseye gelenlerin çokluðunu, çay bahçesinin tarihi oluþunun yaný sýra Bayazýt’ta rahatlýkla oturulabilecek tek yer olmasýna da baðlamadan edemiyor.

Büyük çoðunluðu Çorlulu Ali Paþa’nýn kim olduðunu bilmese de, Çorlulu Ali Paþa Medresesi’ndeki Erenler Nargile ve Çay Bahçesi’nin müdavimleri, buraya geldiklerinde dertten tasadan uzak sadece huzur hissettiklerini söylüyorlar.

Alýþkanlýk

Olcay Karagöz ve Taylan Acar uluslararasý iliþkiler okuyorlar. Ýstanbul Erkek Lisesi mezunu olduklarýndan, ortaokuldan beri sürekli medreseye geldiklerini söylüyorlar. Ama “Orta okuldayken her gün gelirdik. Artýk çok sýk gelemiyoruz” diye yakýnýyorlar. Acar, “Burasý yazýn bile serin olur. Yaz sýcaklarýnda serinlemek için çok iyi bir yerdir. Ýlginç bir atmosferi var. Burayda insanlarý tam olarak neyin çektiðini bilmiyorum. Garip bir týlsým var sanki... Bambaþka bir dünya burasý” þeklinde anlatýyor medreseyi.

Ayça Bilge arkeolog. O’nun medrese alýþkanlýðý da üniversite yýllarýndan kalmýþ. Ýstanbul Üniversitesi’nin Merkez ve Laleli kampuslerinin Bayazýt’ta olmasý nedeniyle üniversite öðrencilerinin bir alýþkanlýðýymýþ medreseye gelmek. Dersten sonra illaki burada buluþulur, evlere buradan gidilirmiþ. Aslýnda tarihi yerlerin koruma altýna alýnmasý gerektiðini söylüyor Ayça Bilge. Tarihi yerlerin, restoran ya da çay bahçesi olarak kullanýlmasýna karþý olan Bilge “Ama burasý baþka. Tarihi doku burada bozulmamýþ. Buranýn duvarlarýnda tarihi izliyorsunuz sanki. Gözlerinizin önünde tarih var. Düþünsenize bir dönemin bilim merkezi burasý. Bilim adamlarýnýn bilim ürettikleri yerler buralar. Beni çok heyecanlandýrýyor. Bir de burda içilen nargilenin tadýný baþka hiçbir yerde bulamýyorum” þeklinde konuþuyor.

kaynak: http://www.evrensel.net/04/10/04/toplum.html

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Mehmet abi sen hep bizim oralardasýn yau Uzun zamandýr gitmiyormuþsun ama bir gün karþýlaþýrýz her halde Erenlerde (Çorlulu Ali Paþa medresesi oluyor kendileri-erenler çay bahçesi de deniyor) Ders aralarýnda zaman geçirmeye birebir...Nargileseverler için çok güzel bir mekan.(Ben içmem ama )

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr MrbLack - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    37

Bu araen çok uðradýðým yer Taksim Nevi dir .Bide Kemerburgaz da nargileye giderim.Bahçelievler de yeni bi yer keþfettim o da bana kalsýn

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Boþ vakitlerimde Anadolu fenerinden Karadenizi seyrederim.Memlkeket özlemi çekenler için þiddetle tavsiye ederim.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Cyzio - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    62

Müselles....

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr

beykoz güzeldir..beytaþta gün batýmýyla raký balýk keyfi..þiddetle tavsiye ederim

þahit isteyen atalaya sorsun

Harun - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya
    Yaþ
    43

Alýntý kuzey_lee Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    beykoz güzeldir..beytaþta gün batýmýyla raký balýk keyfi..þiddetle tavsiye ederim

þahit isteyen atalaya sorsun
    Buyur burdan yak.Adamý arýyoruz nerdesin diye Sultanahmette namaz kýlýyorum diyor.
    Zaman çabuk geçse de bugünleri özlesek.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Alýntý Cyzio Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster

Müselles....
    saygýdeðer hocam cahilliðime verin ama ben bir þey anlamadým...

not: ekþisözlük'ten baktýðým kadarýyla "tepebaþýnda bir han" imiþ...
    Konu sümela61 tarafýndan (15.02.2007 Saat 23:11 ) deðiþtirilmiþtir. Sebep: not eklemek...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)