Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 37 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Takimimizin Psikolojisi...

ibrahim_yattara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

burada amacim yeni oynayip kaybettigimiz bir maçin arkasindan ahkam kesmek degil fakat bu konuya deginmedende geçemeyecegim çünkü saha içinde futbol mücadele gücü teknik hiz vs. ne kadar önemliyse ''psikolojik savas'' ta o kadar önemlidir diye düsünüyorum. ve her ne kadar bilbao maçi hakkinda yorum yapmak istemesemde bu konuyu size tam olarak açiklamam için iyi bir örnek teskil ettigini düsündüm ve buradan baslamaya karar verdim.. ve sizlere bazi sorular sorarak düsündügümü anlatmaya çalisacagim..

1. petkovic top ceza sahasi disindayken hatta orta sahaya yakin bir yere kadar açilmisken o topa vurmadan önce topun karsi kale cizgisinden auta çikacagina veya saçma sapan bir yere gidecegine o kadar emin ve heyecan yapmadan seyrediyorumki anlatamam. ben neden bu kadar eminim?bir kere uzun degaj yaparsin iki kere yaparsin üç kere yaparsin onlarca kere yaparsan bir terslik var demektir. sen böyle degajlar yapiyorsan ve hocan seni bir sekilde bundan vazgeçirmemisse buradada bir enteresanlik var. sizce bu normalmi??

2. gelelim benim takim içerisinde fatih gökdeniz ve emrahla birlikte en begendigim oyuncuya. ibrahim yattara. anormal yetenek bir adam fakat dakika 85 2-0 yenik durumdayiz sanki biz 2-0 yeniyormusuz gibi 3 defa kullandigi korner atislari için köse gönderine''uzuuun sürelisahil yürüyüsü''nden sonra gitti. ben hap filan kullanmasindan süphe attim açikçasi çünkü böyle bir acayipligi ilk kez gördüm. sizce bunun oyuncunun psikolojisiyle alakasi yokmu?

3. gökdeniz sadece bu maçta gerideyken degil d.kiev maçindada geride götürdügümüz dakikalarda veya sikistigimiz tur gidiyor dedigimiz anlarda önüne gelene siritti durdu. gökdenizin yüz ifadesi takimi maglupken böyle degildi geçen senelerden biliyorum. neden gökdeniz o gülücükleri atarken seni acilar içinde seyreden taraftarina ayip olmuyormu.. lütfen biraz daha ciddiyet diyorum çünkü milyonlarca trabzonspor taraftari aci çekerken hiçbir trabzonsporlunun siritmaya hakki yok. insallah onunda psikolojisini parabozmamistir.

4. geçmis maçlardan örnek göstermem gerekiyor. atletico bilbaoyu kendi sahamizda 3-0 yeniyoruz hersey güzel ve o malum isaret geldi. takimimiz golden 5 dakika öncesinde filan birden duraganlasti. bu ilk kez oluyor diyen bir kaç maç kaseti seyretsin tekrar baksin. 3-0 yapiyorsan onu korumak için eskisinden bile daha iyi mücadele etmen lazim defansinda daha çabuk ve hirsli olman lazim. ben televizyondan çok çok açik bir sekilde skor üstünlügümüzden sonra hirsimizin birden yokoldugunu ve tehlikenin yaklasmaya basladiginifarkettim. diyeceksinizki takim yorulmustur. bende o zaman sorarim her seferindemi?bunu sizde farkediyormusunuz?? yoksa benmi yanlis tespit etmisim??

bunlarla birlikte psikolojik olarak bence çok fazla eksigimiz var. bazi maçlarda olay güç fizik ve teknikten daha fazla psikolojik savasa dönüyor. iste büyük maç sendromumuzda buradan geliyor bence. takimimiz çok kaliteli oyunculardan kurulu ve teknik direktörümüzde kisilikli iyi bir teknik adam. ama kaybettigiz maçlari iyi analiz ettigimizde hep bazi psikolojik eksikliklerimizin bizi etkiledigini görmemekte büyük yanlisimiz olr kanaatindeyim. ben elimden geldigince bazi takim oyuncularimizin ve genel olarak takim psikolojimizin bazi eksikliklerini dile getirmeye çalistim. ama sadece bunlar degil hem benim hemde sizlerin daha bir çok eksikligi farkettiginizi düsünüyorum onun içinde bu tartisma platformunu açtim..

unutmayalim. eksikleri yanlislari düzeltmek, objektif olup problemleri farkedip masaya yatirmakla olur.. saygilar..

Muhalif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay

güzel bir konu açmissin nafiz... artik eskisi gibi heyecanla da sarilmiyorsun klavyeye[img]smileys/smiley2.gif[/img] lakin millet su bjk maçini bekliyor herhalde.. tartisilabilir bir konu...

Guests
    Ziyaretçi

tespitlerin arasinda sadece petkoviç mevzusuna katiliyorum.adam iki senedir 6-8sn kuralini israrla zorluyor.(naklen yayinlanan maçlarda tv'de fazla görünmek istedigini düsünerek,fazla kizmiyordum ama, tv'de verilmeyen maçlarda da ayni seyi yapiyor.bu beni de kizdiriyor.herhalde rakip takimlar için dünyanin en uyuz kalecisi bizim kalecidir.)

fakattakimimiz futbolcularina; mücadele etmemek,kosmamak,savasmamak,vurdumduymazlik..vb yakistirmalarini yapmakyeterince teknik ve taktik bilgi gerektirir.

bu konuda lütfen dikkatli olalim...

hosçakalin.

murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diğer

iyiki bir mac yenildik, isterseniz piskolok cagiralim olmazmi ? ama gerek yok biz daha iyi biliyoruz,,, ya sabiiirrrrrrr...

Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Futbolcularimizin hiç biri bizim düsündügümüz gibi
    düsünmüyorlar, onlar kendilerince profesyonel takiliyorlar.

Olmasi gerekende bu degilmi zaten Mehmet abi?
    Iki-üç yenilgiden sonra taraftar gibi futbolcularinda çöktügünü düsünsene , sahaya kim çikacak o zaman?[img]smileys/smiley1.gif[/img]

petkovic konusu ve rehavet konusu dogru... rehavet konusu zaten her zaman bizim için bir sikinti... Edited by: yattara11

Forumdan Uzaklaştırılmıştır Salih61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Serefsiz istanbul medyasi yapacagini gene yapti ya ben ona kiziyorum...[img]smileys/smiley7.gif[/img]

ÇARSI YA KARSI MEYDAN ISTANBULA KARSI MEYDAN

Nereden
    Sakarya

arkadaslar bakin bu konuyu gündeme getirdim vede cümlelerimin sonunda:

(eksikleri yanlislari düzeltmek, objektif olup problemleri farkedip masaya yatirmakla olur..) dedim. problemimiz bir eksikligimiz varsa masaya yatiracagiz yoksa içinde kaybolur gideriz bizim kulübümüz eger her seyiyle mükemmel olacaksa bunda bilinçli taraftarin rolü büyük olacaktir. bakin buraya dikkat edin!! (bilinçli taraftar)

soru: takimimizin herhangi bir maçtaki en etkili olacagi durum hangisi?

cevap: gol atip öne geçtikten sonraki bölüm.

neden: böyle durumlarda rakip ceza sahasi bos kaldiginda hizli oyuncularimiz ve kontratak futbolcularimizla daha kolay sonuca gidebiliyoruz.

bu varsayimin gerçeklestigi bir sürü maçimiz var ligde. ve büyük bölümünü 3 farki yakalamisken bile o bahsettigim psikolojik baskiyi kuramadigimiz için gol yiyip diken üzerinde bitirdigimiz hatta puan kaybettigimiz maçlara bir dönün. benim ne demek istedigimi iste o zaman tam manasiyla anlayacaksiniz.

bazi maçlar olur iki takimda fizik gücünün hemen hemen hepsini harcamistir maçin kader anlarina sonlarina dogru giderken fizik gücü kapasite teknikten haricen (psikolojik savas) baslatmaniz gerekir. bunu ligimizde en iyi ezikbahçe yapiyor. sisirilmis ruhsuz kansiz adamlarina karsin psikolojik savasi tam yerinde baslatip maçin sonlarina eger öndelerse rakibi bozup rahat rahat giriyorlar, eger geride veya beraberelersede sonlarda bozduklari takima goller atip berbat oynadiklari maçi galibiyetle tamamliyorlar. takim psikolojisinin en az futbolcu yetenegi kadar ligdeki puan durumuna etkisi vardir bunu minkar eden bence futbolu çok iyi bilmiyor demektir. saygilar..

Atmaca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Ezikbahcenin karsi takimin moralini bozmak icin hakemden aldigi destegi unutmamak lazim.

Emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Petkoviç her maçta ayni seyi yapiyor. 5-0 yensekde yenilsekde topu oyuna geç sokuyor. Soksada acayip acayip degajlarla faydali olmuyor. Psikoloji konusuna gelince maç basina para alan veya futbol oynayarak milyarlarca lira kazanan futbolcularin malubiyetin getirdigi psikoloji bozukluguna siginma lüksü yoktur. Sorumluluk ve profesyonellik geregi bir maç biter yenisi baslar deyip her maçta en iyi performansini göstermek zorundadir. Su an Türkiyede durum böyle olmasada olmasi gereken budur. Taraftar zaten elinden geleni yapiyor. Elenerek geldigin UEFA maçindan sonra bile seni karsilamaya gelmis. Eminim ki BJK maçinda tribünler tiklim tiklim olacak ve takima destek verecek. Futbolcunun da psikoloji bozuklugu falan dinlemeden elinden geleni yapmasi gerekir....

Nereden
    Sakarya

Alıntı Atmaca Nickli Üyeden Alıntı

Ezikbahcenin karsi takimin moralini bozmak icin hakemden aldigi destegi unutmamak lazim.

evet buda saha içerisinde takimin psikojik gardini düsürecek bir etkendir ama iste takimi sahaya öyle bir psikoloji ve maneviyatla yollayacaksinki gol yemek gol atmak hakem hatasi hiçbirsey oyundan koparamayacak. bir takimin psikolojisi bu kadar saglamsa iste en tehlikeli takim odur.. egerki takimda yetenekli oyuncularda varsa ki bizde var o zaman o takim tutulmaz.

SDanışmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

Güzel seyler yazmissin. Ben bisey demek istiyorum.

Biliyorsunuz önümüzde beyaz karga maçi var ve basin bizin TS'mizi psikolojik olarak çökertmek istiyor.Nasil oldugunu siz de biliyorsunuz. Bütün basin basladi yazmaya Ziya Doganbeyaz karga ile anlasti.Anladilar bizden fark yiyeceklerini basladilar psikolojik olarak takimi çökertmeye.Zaten bunlari her zaman yapiyorlar.Geçen sene de Fatihile Gökdenizgitmisti basina göre. Bunlara alismamiz lazim.

Onlar bize psikolojik savas açiyorsalar bizde onlara açmaliyiz

Nereden
    Sakarya

Alıntı murat Nickli Üyeden Alıntı
    iyiki bir mac yenildik, isterseniz piskolok cagiralim olmazmi ? ama gerek yok biz daha iyi biliyoruz,,, ya sabiiirrrrrrr...

ne var yani psikolog her kulüpte var. ayipmi? gerekirsede yenisini çagiralim ne var bunda.

ayrica bilbao maçiyla alakasi yok bu konunun her defasinda bu maça bakarak degil genele baktigimda bu ve benzeri problemleri farkettigimi söyledim.

yönetici grubundan çakir emorfo LM gibi isimlerin arasinda hafif kaliyorsun bence

sana katiliyorum.. ama gülmekten [img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]

hasannuhoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Takim sampiyonlar liginde direkten döndükten sonra uefada basarinin ne önemi vardiki.üzüldüm ama haftada iki maç yapip asiri yorgunluk çekmekten kurtulduk,buna seviniyorum.anket sonucu degilmi zaten ligde daha cok basari isteniyor diye.bu güzel oyunla lige daha cok sarilip sampiyon olacaz insallah..

Alıntı Mehmet Nickli Üyeden Alıntı
    Futbolcularimizin hiç biri bizim düsündügümüz gibi
    düsünmüyorlar, onlar kendilerince profesyonel takiliyorlar.

[img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]

iste tek cevap budur

Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Futbolcularimiz özellikle Trabzonspor'a gönülden bagli futbolcularimiz maç keybettiklerinde elbette üzülüyorlardir. Ancak onlar sahada mücadele ediyorlar neyi yanlis yaptilarini ne dogru yaptiklarini çok iyi biliyorlar. Her futbolcu kaybedilen bir maçtan sonra sakin kafayla düsündügünde özlestiri yapar ayni maçi kafasinda tekrar oynar ve hatalarindan ders çikarir. Futbolcularimiz alisiktirlar bu durumlara. Çabuk atlatirlar. Takima da bir psikolog lazim tabiki.

Muhalif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay

dedigim gibi bu konu sirf yattara nin yazdiklariyla sinirli degil baska faktörler de eklenir.. fakat petko nun degaj ve topu oyuna agir sokmasi konusu bence 2 boyutlu.. topu oyun agir sokmasi onun eksikligi ve uyarilarak giderilebilir.. gerekirse idmandan sonra topu oyuna hizli sokma çalismasi yapsin[img]smileys/smiley36.gif[/img]ama degaj konusunda biraz da malum olan topu oyuna sokacak adam eksikligimizden kaynaklaniyor bence.. hüseyin e mi adem e mi versin topu .. ya da thijs e atti diyelim o topu alip dönebilse belki oyuna sokacak da alip dönene kadar rakibin gelip onun ayagindan kapmamasi mucize.. ziya hoca maçtan önce anlatsa petkoya topu suna suna vereceksin diye yapar bence.. ama diyorum ya topu oyuna sokacak adam sayisi o kadar az ki takimimizda...

Gökhan Kutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

ya senin ibrahim yattara gibi bir toçun var.bu adam bir maçta güzel oynadi tepelere çikti.nasi olsa iyi oynuyorum mantigiyla yola çikti.ama görülüyor ki bilbao maçinda etkili olamadi maalesef.hiçbir zaman rehavet olmamali rehavet bize yaramiyor arkadaslar.rehaveti birakmali futbolcularimiz.

Murat BAYRAKTAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

bizki sampiyonlar liginden döndük. napcaz uefayi... hem uefa takimi yoruyordu... bundan sonra tek düsünce lig... takim için iyi oldu... haftada iki maç olmuyordu... zaten akillarda halen kiev vardi...

ya arkadaslar,,takim olarak bu maça hazir degildik...gerek ibrahim yattara gerek fatih gerek gökdeniz gerekse ziya hoca....gökdenizle fatihi anlamis degilim ama..yattara 'nin durumu ortada.:adam kaç maçtir oynamiyoo..basin ve bjk yüzünden ziya hocanin akli karisik..uefaya inanilmamis...emrah vasat..yani MOTIVASYON yok takimda........

Nereden
    Sakarya

beni en çok ne düsündürüyor biliyormusunuz arkadaslar. birkaç fark yakaladgimiz maçlari dahi sonlara dogru illaki zora sokuyoruz. çünkü rakibi bozmak yerine nasilsa maç bitti deyip kendi kendimizi bozuyoruz.

ligdede 5-6 puan önde oldugumuzu hayal ediyorum ayni psikoljik tavir içerisinde olursak eyvah diyorum.

basladigimiz ve emek verdigimiz bir isi sonlara dogru hep bir çuval inciri berbat etme noktasina getiriyoruz. halbuki asil o saatten sonra bütün gücümüzle asilmamiz lazim. bizimkiler niye bu mantikta birtürlü anlayamiyorum. saygilar.

Besiktasa60. dakkaya kadar gol atamazsak zaten yorgun olan takimmizinPsikolojiside iyice bozula bilir ama biz ilk yarida atariz diye düsünüyorum

ALICAZ INSALLAH

tsakrep61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

piskoloji falan onemli degil hocam bu maci alacaz insallah

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Ankara

Bir psikolojik sorundan da ben bahsedeyim:

Rakibin 10 kisi kalmasi sendromu!!!

Bakiniz Kiev maçi, bakiniz Antep maçi ve de bakiniz BJK maçi...

3 maçta rakible 10'a karsi 11 oynadigimiz toplam dakika: 103 (sirasiyla 43, 31, 29)

Bu sürede attigimiz gol sayisi: 0 (sifir)

terazi lastik cimnastikçiler maçihariç diger maçlarda kaybedilenler ortada..

Daha önceki yazilarimda da yazdigim gibi ben rakip eksik kalinca sevinemiyorum artik. Umarim bu 3 maç sadece bir tesadüftür.

Peki bunun nedeni nedir acaba?

1. Eksik kalan takimlarin kapanmasi ve bizim kapanan takimlara karsi oynayamamamiz mi?

2. "Eksik kalan takima karsi gol atma zorunlugu" gibi bir duyguya kapilip suursuz ataklar sergilemek mi?

3. Eksik kalmanin her zaman dezavantaj olmadigi hatta bunun bazeneksik takimi daha da havaya sokup"10 kisiyle galip geldiler" mansetlerinin hayaliyle "hieeeyyyt Allah" diyerekten top yekün mücadele etmesi mi?

4. Ya da tam tersi, rakibin eksik kalmasinedeniylefutbolcularin farkli bir psikolojiye bürünmesi ve"10 kisiyi yenemediler" gibi mansetlerin korkusuyla titreyen bacaklari mi?

Valla ben bilemedim. Ama sunu biliyorum, son 3 maç gösterdi ki eksik kalan takima karsi motive olamiyoruz. Umarim bu sadece bir tesadüftür.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)