Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 26 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: günes tutulmasi ve küsuf namazi...

sümela61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

GÜNES TUTULDUGU ZAMAN KILINAN NAMAZ (KÜSUF NAMAZI) AMESPACE PREFIX = O />
    Günes tutuldugu zaman; "Ulû'lemr", "Cum'a Imami" veya "Ulû'lemr'in bu namazi kildirmakla görevlendirdigi kimse; müslümanlara iki rek'at namaz kildirir.Bes vakit namaz kildirmakla görevli mescid imamlari; "Ulû'lemr'in" veya "Cum'a Imami'nin" sarih bir izni olmadigi süre içerisinde küsuf namazini kildiramazlar. Bu gibi durumlarda müslümanlar, küsûf namazini ayri ayri edâ ederler.Küsûf namazinda; Ezân, ikamet ve hutbe yoktur. Zahirü'r rivayet budur.
    Küsûf namazinin cemaatle edâ edilecegi hususunda ûlemanin icmai vardir. Küsûf Namazi sünnettir ve iki rek'attir. Her iki rek'atinde de; diger namazlarda oldugu gibi, bir rükû, iki secde vardir. Küsûf Namaz'ini kilan kimse; diledigi sûreyi okuyabilir Muhiyt'de de böyledir.Imam-i Safii (rha)'in kavline göre; Küsûf Namazi'nin her iki rek'atinde de iki rükû vardir.
    Küsûf Namazi'nda kiraatin gizli mi, yoksa asikâr mi olacagi hususunda ihtilaf vardir. Imam-i Merginani; "Gizli ve asikâr kiraat meselesine gelince: Hz. Aise (r.anha) validemizden hem gizli, hem asikâr kiraata dair rivayet gelmistir. Bir rivayete göre Resûl-i Ekrem (sav) asikâr kiraatta bulunmustur. Imam-i Azam Ebû Hanife (rha) indinde ise; Ibn-i Abbas ve Semre b. Cünbed (r.anhüm) kanali ile gelen rivayet daha zahirdir ve tercihe sayandir. Nasil tercih edilmesin ki; Küsûf Namazi gündüz edâ edilen bir namazdir ve gündüz edâ edilen bir namazda kiraatta gizlidir. Küsûf Namazi edâ edildikten sonra günes açilincaya kadar dua edilir. Zira Resûl-i Ekrem (sav): "Iste bu korkulardan bir sey gördügünüz zaman, Allahû Teâla (cc)'ya dua ile teveccüh ediniz" buyurmustur. Dua hususunda sünnet olan, namazdan sonra yapilmasidir" hükmünü zikreder. Malûm oldugu üzere Küsûf Namazi'nin vakti; günesin tutuldugu zamandir. Sayet günes, namaz kilmanin mekruh oldugu bir vakitte tutulursa, Küsûf Namazi kilinmaz. Cevheretü'n Neyyire'de de böyledir.
    kaynak: tevhid.net

Nereden
    İstanbul

böyle bir namaz oldugunu bilmiyordum, bugün bir arkadasimdan ögrendim... inanç sahibi arkadaslarimla paylasmak istedim... inanç sahibi olmayanlar için de, "genel kültür" olmus olur...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

bende ve benim gibi binlerce kisi bilmiyordur herhalde bunu...

ögrenmis olduk sagol kardes.

halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bende radyodan ögrendim bugün.37 yasindayim ve ilk defa duydum.[img]smileys/smiley5.gif[/img]

DKaraduman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ben de bugun bi arkadastan ögrendim
    Birde arkadaslar Günes Tutulmasi kötülüklerin habercisiymis ayriyetten Hicri takvime göre bir ayin(ismini unuttum) ilk ve son çarsambasi da bol bol dua etmek gerekiyomus ve bugun son çarsambasiymis...

Nereden
    İstanbul

Alıntı Nytre Nickli Üyeden Alıntı

bende ve benim gibi binlerce kisi bilmiyordur herhalde bunu...

ögrenmis olduk sagol kardes.

rica ederim...

Günes Tutulmasi kötülüklerin habercisiyse yandik valla. Zaten deprem korkusu yasiyoruz [img]smileys/smiley5.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

arkadaslar hurafelerin ne dinde, ne de bilimde yeri yok...

tüh be bilseydik okul bahcasinde klardik

#10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bugün de Istanbul'da bu konu hakkinda bildiri dagitiliyordu.Arkadasin eline tutusturuverdi üstünde Hadis-i Serif oldugu için arkadas atamadi neyse sonra bi çaresine baktik.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Eski iki Iran toplumu savasirken yasanan tam günes tutulmasi nedeniyle (toplumlardan birinin lidyalilar oldugunu saniyorum), bunun kendilerine Tanri'nin bir isareti oldugunu düsünüp, savasi o an birakmislar. Bu nedenle o tarihten bu yana tam günes tutulmasi barisin sembolü olmus.

Oh be nihayet insanlar doga olaylarini iyi bir seye yormuslar!

Nereden
    İstanbul

Alıntı simal yildizi Nickli Üyeden Alıntı

Eski iki Iran toplumu savasirken yasanan tam günes tutulmasi nedeniyle (toplumlardan birinin lidyalilar oldugunu saniyorum), bunun kendilerine Tanri'nin bir isareti oldugunu düsünüp, savasi o an birakmislar. Bu nedenle o tarihten bu yana tam günes tutulmasi barisin sembolü olmus.

Oh be nihayet insanlar doga olaylarini iyi bir seye yormuslar!

[img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Taner Gündoğdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

ister hurafe deyin iste bilim disi ama benim kafama bir 17 agustos kazindi ki ömür boyu unutamam. 17 agustostan önce olan günes tutulmasini hatirlarsiniz. o depremi yasayan biri olarak artik benim için günes tutulmasi deprem demek. varsin birileri için hurafe olsun[img]smileys/smiley5.gif[/img]

tutulurken mi? yoksa tutlduktan sonra herhangi bir zaman mi?

ben anlamadim. [img]smileys/smiley5.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

Alıntı kaplanturan11 Nickli Üyeden Alıntı

benim anladigim kadariyla tutulmayi gördükten sonra... çünkü o dönemlerde bu tip doga olaylarinin ne zaman baslayip ne zaman sona erecegini önceden bilemiyorlardi...

ben senin farslilarla olan hikayeni degil, gerçek anlamda sünnet olan namazdan bahsediyorum.[img]smileys/smiley19.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

ben senin farslilarla olan hikayeni degil, gerçek anlamda sünnet olan namazdan bahsediyorum.[img]smileys/smiley19.gif[/img]

anladim... ben de zaten namazdan bahsetmistim... o zamanlar derken, Peygamber Efendimiz'in (s.a.v.) zamanindan bahsetmistim ben... günümüzde hükmünü bilmiyorum, sadece bir varsayimda bulunmaya çalistim... [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Babamlarin anlattigina göre eskiden köyde günes tutulmasi yada ay tutulmasi oldugu zaman insanlar Kurani Kerim okuyup dua ederlermis.Herkes havaya ates edermis bilmeyenler duysun diye..
    Günümüzde ise insanlar bunu bir eglence olarak görmektedirler.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Taner Gündoğdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Peygamber efendimiz (S.A.V.) günes yada ay tutulmasini gördügü zaman namaza dururmus ve bitene kadar da bu namaz devam edermis. küsûf namazi her ne kadar 2 rekatlik bir namaz olsada gerek kilinis tarzi gerekse okunan ayetler dolayisiyla uzun süren bir namazdir.

Günes tutulmasi mükemmel bir doga olayi bugün sahit oldum buna gerçekten çok güzel diger tutulmada karadenizdeydim hava kapaliydi görememistim ama buna sahit oldum gerçekten çok güzeldi

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

iranda deprem olmus arkadaslar..

Nereden
    İstanbul

Alıntı sümela61 Nickli Üyeden Alıntı
    Ben din konusunda güvenilir kaynak almadan konusmam bunu söyleyen kisi de çok güvenilir hurafe olma sansi çok az

Nereden
    İstanbul

Alıntı kanda61 Nickli Üyeden Alıntı
    Ben din konusunda güvenilir kaynak almadan konusmam bunu söyleyen kisi de çok güvenilir hurafe olma sansi çok az

canim kardesim ben sana hurafelerden bahsediyorsun demedim ki... [img]smileys/smiley2.gif[/img]

ayrica bence en sik olani, bu tip seyleri paylasirken kaynak göstermek... [img]smileys/smiley2.gif[/img] hem böylece biz de yeni seyler ögrenmis oluruz... ama dinini, tarihini vs vs. gibi seyleri "takvim yapraklari"ndan ögrenmeyen birisi olarak, ben kaynaksiz seylere pek itibar etmiyorum... kahretsin iste, bu da benim kötü yanim... [img]smileys/smiley9.gif[/img]

bir de yukarda "arkadaslar hurafelerin ne dinde, ne de bilimde yeri yok..." diyerek yanlis bir cümle kurmusum... dinde yeri yok desem yeterli olurmus aslinda; çünkü zaten din, bilimi kapsayan bir sey...

sevgilerimle...

Nereden
    İstanbul

Alıntı kanda61 Nickli Üyeden Alıntı

canim kardesim ben sana hurafelerden bahsediyorsun demedim ki... [img]smileys/smiley2.gif[/img]

ayrica bence en sik olani, bu tip seyleri paylasirken kaynak göstermek... [img]smileys/smiley2.gif[/img] hem böylece biz de yeni seyler ögrenmis oluruz... ama dinini, tarihini vs vs. gibi seyleri "takvim yapraklari"ndan ögrenmeyen birisi olarak, ben kaynaksiz seylere pek itibar etmiyorum... kahretsin iste, bu da benim kötü yanim... [img]smileys/smiley9.gif[/img]

bir de yukarda "arkadaslar hurafelerin ne dinde, ne de bilimde yeri yok..." diyerek yanlis bir cümle kurmusum... dinde yeri yok desem yeterli olurmus aslinda; çünkü zaten din, bilimi kapsayan bir sey...

sevgilerimle...
    peki o zaman bende kötülüklerin habercisi lafimi geri alayim[img]smileys/smiley1.gif[/img] ama adini unuttugum ayin ilk ve son çarsambalarinin çok dua edilmesi gereken günler olduguna eminim istersen arastir..

Nereden
    İstanbul

elbette bakarim hemserim... bu arada sakin beni yanlis anlama, seni mahcup falan etmek istemem asla... sadece burada birbirimizden istifade edelim... ilgin için de tesekkür ederim... sevgilerimle...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)