Sayfa 1 Toplam 5 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 121 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trabzonlu dogulmaz, Trabzonlu olunur...

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Standart Trabzonlu dogulmaz, Trabzonlu olunur...

Yanlış okumadınız. Bu cümleyi hep tersinden işitmeye alışmışızdır, degil mi? Hemen akabinde de Trabzonlu olmayan Trabzonsporlu renkdaşlarımızın haklı sitemlerine makûl cevaplar bulmaya çalışırız.

Trabzonspor’a bir kimlik arar durur, bu konuyu tartışa tartışa bitiremeyiz. Kimimiz Trabzonspor’u “Anadolu”nun sesi, Istanbul’a başkaldırışı” seklinde temellendirdigi bir anlayisla tanımlamaya çalışır. Tabii bunu hemen itirazlar takip eder. Diger Anadolu kulüplerinin Trabzonspor’a pek de dostane olmayan tavırları, hayatında bırakın Istanbul’u, doğup büyüdüğü yerden başkasını görmemiş adamın Istanbul kulüplerinden herhangi birine olan tutkusu yüzünden Trabzonspor’u kendine rakip ve dahi hasım bellemesi gibi gerçekler bir türlü açıklanamaz.

Kimimiz Trabzonspor’u Karadeniz Bölgesi’ne teşmil etmeye çalışır. Belki de en akla yakın olanı, en çok üzerinde durulmasi gerekeni bu düsüncedir. Ancak Karadeniz Bölgesi’nin çogunluğunun Trabzonspor’u desteklemesi halinde “sistem”in karsi karsiya kalacagi “büyük tehlike” egemenler tarafindan ne yazik ki çok erken fark edilmiş ve gerekli tedbirler gecikmeden alınmıştır. Her deresi denize farklı bir kültür akıtan, her hanenin sahibi olduğu arazinin başında bulunduğu, bir tür derebeyi sisteminin hakim zihniyet olduğu bölgede böyle bir nifak çalışmasının başarıya ulaşması da hiç zor olmamıştır.

Kimimiz Trabzonspor’u bir takim siyasi akımlar, düşünceler çerçevesinde tanımlamaya çalışır, hâttâ kendi Trabzonsporluluğunu da buna bağlar. Ona da itirazlar gecikmez, çünkü spora siyaset karıştırmakla baştan yanlış bir mecraya girmistir bu teoriyi savunan arkadaşlar.

Kimimiz Trabzonsporluluğu “Trabzonlu olmak”la açıklamaya, tanımlamaya çalışır, Trabzonspor’un “Trabzonluluk”un bir ürünü olduğunu, Trabzonspor’u üreten dinamiklerin doğrudan Trabzon sehrinin tarihi ve kültürü vs. olduğunu iddia eder. Iddia eder de, çoğu zaman bu yazının başlığını tersinden söyleyerek daha bastan sapla samanı karıştırır, Trabzonspor kimliği yine tanımsız kalır.

Aslında Trabzonspor’un Trabzon sehrinin ve “Trabzonlular”in takımı olduğu çok doğru bir tanımdır. Ancak hangi “Trabzonlular”ın? Zaten problem de bu noktada çıkıyor. Trabzonlu kimdir?

Dünyaya anadan babadan, ya da bu ikisinin birinden Trabzonlu olarak gelmek, Trabzonlu olmak için gerek ve yeter sart değildir. Bazı insanlar vardır ki siz de tanımışsınızdır; yüzüne, hal ve hareketlerine, konusmasına, yasantısına kırk sene baksanız Trabzonlulukla bir ilgisini kuramayacağınız. Ama sorsanız size Trabzonlu olduğunu söyleyecek, büyük ihtimalle de hemen ardından umursamaz bir tavırla ekleyecektir: “Çocukluğumda bir kere gitmiştim ama şimdi gitsem kaybolurum herhalde. Zaten akrabalarımın da çoğunu tanımam, etmem.” vs.

Böyle bir hayat tarzı elbette suç değildir ama Trabzonlu olmayi doğustan gelen dogal bir hak ve ayrıcalik olarak tanımlayan o problemli sloganı çürütmek için bunun gibi bir tek insanın bile yaşiyor olması yeter de artar.

Gelgelelim, Trabzon ile ne cografi ne de genetik olarak uzaktan yakından ilgisi olmayan, ancak ustalık derecesinde kemençe çalan, ekip düzeyinde horon oynayan, boynundan bordo-mavili atkısını eksik etmeyen arkadaslar tanıyorum. Bu arkadaşların “Trabzonlu” sıfatinı hak etmeleri için hiçbir eksikleri kalmamıştır, kim ne derse desin. Kendilerini “Trabzonlu” olarak tanımlamak herkesten fazla onlarin hakkıdır.

Trabzonsporlu olan birinin “Trabzonlu” hüviyetine bürünmesi zorunlu mudur? Zorunlu ya da değil, bu kendiliğinden oluşan bir durumdur. Trabzonspor’a gönül veren birisi, farkında olarak ya da olmayarak, zaman içinde Trabzonlu gibi yaşamaya, düşünmeye, eğlenmeye, dinlenmeye baslar. Reflekslerinin bile Trabzonlu karakteristiği yönünde değismeye basladığını gözlemleyebilirsiniz.

Aytekin Akay’ın düğününde Berat’ı kimse zorla horona kaldırmadı, yine geçen yıl bu sayfalarda hayatının ilerleyen yıllarında kendisine mütevazi ekonomik imkanlar dahilinde de olsa Trabzon’da sürdüreceği bir hayat nasip etmesi için Allah’a dua eden de Berat’tan başkası değildi.

Bu durum, Berat’ın Adıyamanlı kimliğini unuttuğu, inkâr ettiği, kaldırıp bir kenara firlattığı anlamına gelmez. Adıyamanlı kimliğinin hemen yanıbaşına bir de Trabzonlu kimligi inşa etmiştir ve kabul edelim ki, bir çoğumuzunkinden daha sağlıklı bir kimliktir bu. Horon öğrenen, halayı unutacak degil ya?..

Elbette Berat'tan başka örnekler de var:

Geçen sene Agustos ayıydı ve Cafer uzun süredir ortalarda görünmüyordu. Forumda biri “Yahu Cafer abi nerelerde, hiç sesi çikmiyor?” diye sorunca Mehmet “Finduğa gitmiştir” diye esprili bir cevap verdi.

Bu iki kelimelik cevabın açılımı bize çok seyler anlatıyor diye düşünüyorum. Mehmet Giresunlu, Cafer Ordulu… Her iki memlekette de fındık “finduk” diye telaffuz edilmiyor. İşin daha da ilginç yanı, fındık sadece Trabzon’la özdeşleşmiş bir kavram da degildir. Aksine daha çok Giresun ve Ordu fındık diyarı olarak bilinir. Sırf Trabzon’a mahsus bir şey olsa, “finduk” telaffuzunun üzerinde durulacak bir yanı olmayabilirdi.

Elbette Mehmet de bilinçli ve kasıtlı olarak “Fındık yerine finduk yazayım da ben de Trabzonlu olayım” diye düşünmüyor, Berat örneğinde olduğu gibi bu kendiliğinden husule gelen bir durum. Ve Mehmet de Giresunlu olmaktan sıyrılıp, Trabzonluluğa yatay geçiş yapmış değildir. Mehmet yine Giresunludur, ancak aynı zamanda Trabzonludur da… Tıpkı Cafer, Reha, Begüm ve şimdi aklıma gelmeyen çok sayıda arkadaş gibi…

“Ben çok iyi bir Trabzonsporluyum ama Trabzonluluk? Bilmem ki?..” deyip de burun kıvıran birini gördünüz mü hiç? Varsa bile istisnai bir örnektir ve aslında çoktan Trabzonlu olmuştur da kendisi farkında degildir. Zaten istisnalar da kaideyi bozmaz.

Netice itibariyle, Trabzonsporlu olan herkes ayni zamanda “Trabzonlu”dur. “Trabzonlu olmak” da, Trabzon topraklari dahilinde ya da Trabzonlu bir ana babadan dünyaya gelenlere münhasır bir özellik, bir ayrıcalık değildir. Sosyal kimliğinde başka bir memleket adı yazan ve sonradan Trabzonlu olanlar, öteki memleketlerine ihanet ediyor, onu unutuyor değillerdir ve güneşin doğuşunu Trabzon’dan baska yerde görmemiş biri kadar Trabzonspor üzerinde hak sahibidirler. Trabzonspor’a başka bir kimlik aramaya gerek yoktur. Katılırsınız, katılmazsınız. Benim konu hakkındaki düşüncem budur.

Barcelona futbol kulübü de Barcelonalılarındır ve Hollandalı Johann Cruyff ile Bulgar Hristo Stoichkov da oradaki herkes kadar Barcelonalıdır. Ne Cruyff Hollanda milli takımıyla ilgilenmekten geri kalır, ne de Stoichkov Bulgaristan’a hastane yaptırmaktan…

Aslında bu yazıya uzun süre önce başlamiş ama araya giren bir sürü şey yüzünden tamamlayamamıştım. Geçen hafta sonu BMN toplantısı’nda yüz yüze tanışma fırsatı bulduğum sevgili Şimal Yıldızı, lafın arasında eşinin köken itibariyle Trabzonlu olmadığı halde, Trabzonlular gibi davranmaya başladığını söyleyip, yine iki gün önce başkan Nuri Albayrak’ın sözleri bu sayfalarda tartışma konusu olunca ben de bir an önce yazıyı tamamlayıp gönderme ihtiyacı hissettim.

Selamlar, sevgiler.
    Konu Bülent Şirin tarafından (01.09.2006 Saat 19:26 ) değiştirilmiştir.

sümela61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

sevgili abimin kaleminden yine son derece güzel bir yazi dökülmüs... ellerinize saglik...

Nereden
    Almanya

cok güzel yazmissin yüregine saglik.

TAMTÜRK61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Henüz okumadim dostum,simdi vaktim az, yazicida bastirdim sakin kafayla okuyup yorumumu öyle yazacagim.

eys_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep

sadece [img]smileys/smiley32.gif[/img]

halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bu yaziyla birlikte TRABZONSPOR üst kimliginin TRABZON'U kapsadiginida anlamis oluyoruz bir bakima.Bir sanatçimizindedigi gibi ''Trabzonspor olmasa Hava Durumunda Trabzongeçmezdi.''

O zaman Trabzonsporumuzu dahada fazla sahiplenmek için yarisalim.Ama birbirimizi kirmadan,yaralamadan ve en önemlisi sogutmadan.

Hatirlattiginiz için tesekkürler Bülent agabey...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

trabzonspor kavraminin trabzonu artik astigini hepimiz kabul etmeliyiz... ancak bunu yaparkende trabzonun ögelerini trabzonspordanda ayirmamak lazim..

yazik yerden göge kadar güzel...

ne trabzonlu olmayan trabzonsporlulari ne de trabzonlu olmasina ragmen trabzona gitmemis olan trabzonsporlulari hem trabzonlu hem de trabzonsporlu olan trabzonsporlular dislamamalidir zaten böyle bir haklari yoktur!...

biz ne isek onlarda o , onlar ne ise bizde oyuz.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Hekimoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

aslinda takimimizin adi trabzonspor degilde gençlerbirligi olsataraftar sayisi önemli derecede fazla olurdu kanimca.sehir takimi olup baska sehirlerden taraftar kazanmak kolay degil.Edited by: hekimoglu

Lokman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Düsüncelerine ve bu yaziyi yazarken harcadigin emege saygi duyuyorum, ve fakat bence gereksiz bir konu.Ben Trabzonspor'luyum ailem Trabzonlu fakat Trabzon'da dogmadim, aslimi asla inkar etmiyorum Trabzon'luyum (Trabzon kökenliyim)ama Trabzonsporlu oldugum için kemençe sevmek yada hamsili pilav yemek zorunda degilim.Fakat Trabzonspor bu güne kadar bazi yerlerden gerekli destegi alamadiysa bunun sebeplerinden biride tipki Barcelona nin ispanyada oldugu gibi bir ülke takimindan çok bir bölge takimi olmaya çalismasindan kaynaklanmistir.kimse Trabzonspor u sadece trabzonun ve karadenizin takimi sanmasin. Bu takim ona gönül veren her insanin takimidir.Baska bir forumda stad yapimi asamasinda maçlar istanbulda oynansinmi önerisine gelen cevaplara bakiyorumda bu anlayis hala insanlarin içinde var,trabzonspor trabzonlularindir eger bu düsünce daha fazla yüksek sesle dile getirilirse zaten azalmakta olan genç taraftar sayimiz giderek düsecektir.

degok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa

Sevgili arkadaslar ben trabzonsporlu olmak için trabzonlu olmak gerektigini kesinlikle düsünmüyorum. Her kes trabzonsporu tutmakta özgürdür. Trabzonlu olmayip ta gerçekten çok iyi trabzonspor taraftari olan bir çok tanidigim var. Bu da çok dogal bir durumdur.

Ancak sevgili momentus un yazdigi yaziyi yazabilmek için trabzonlu lugun ne oldugunu tanimlamak gerektigini düsünüyorum. Yazida böyle bir ayrinti göremiyorum. Bence bir insan kendini trabzonlu olarak görüyorso trabzonludur. Bu konuda da bir kafatasçi yaklasimim yok.

Ben türkiyenin çesitli illerinde bulunmus bir insanim. Trabzondada uzun yillarim geçti. Trabzonlu insani genelde gördügüm yerde hal hareket hayata bakis açisi ve benzeri özelliklerinden tanirim. Her yörede oldugu gibi bizim yörede de bölgenin cografi özellikleri gelenek ve görenekler insanlarin yasam tarzlari, insanlarin karakter yapisinda belirli izler birakmaktadir. Anadan babadan trabzonlu olup trabzonu hiç görmemis olmasina ragmentrabzonlu oldugunu anlayabildigim bir çok insanla karsilasmisimdir.Bunun temelinde yetisme tarzi yatmaktadir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Badaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı kunteper Nickli Üyeden Alıntı

Düsüncelerine ve bu yaziyi yazarken harcadigin emege saygi duyuyorum, ve fakat bence gereksiz bir konu.Ben Trabzonspor'luyum ailem Trabzonlu fakat Trabzon'da dogmadim, aslimi asla inkar etmiyorum Trabzon'luyum (Trabzon kökenliyim)ama Trabzonsporlu oldugum için kemençe sevmek yada hamsili pilav yemek zorunda degilim.Fakat Trabzonspor bu güne kadar bazi yerlerden gerekli destegi alamadiysa bunun sebeplerinden biride tipki Barcelona nin ispanyada oldugu gibi bir ülke takimindan çok bir bölge takimi olmaya çalismasindan kaynaklanmistir.kimse Trabzonspor u sadece trabzonun ve karadenizin takimi sanmasin. Bu takim ona gönül veren her insanin takimidir.Baska bir forumda stad yapimi asamasinda maçlar istanbulda oynansinmi önerisine gelen cevaplara bakiyorumda bu anlayis hala insanlarin içinde var,trabzonspor trabzonlularindir eger bu düsünce daha fazla yüksek sesle dile getirilirse zaten azalmakta olan genç taraftar sayimiz giderek düsecektir.

Gerekli olan konular hangileridir?Burada açilan konularin gerekli olup olmadiklarini neye göre belirliyoruz?Bunun bir kistasi varda biz mi bilmiyoruz!

Simdi Bülent agabey(baskasida olabilirdi) çikip burada bir konu hakkinda (hemde gündemi mesgul eden bir konu) baslik açarak görüslerini yazmis...Sen bu yazilanlarakatilmayabilirsin ama bu yazilanlara sadece emek bazinda saygi duyarken; ayni hassasiyeti gereksiz buldugun konuya kendi gereksiz görüslerini yazarkende dikkat edebilseydin...Madem gereksiz bir konu, neden sendegereksiz bir konu hakkinda fikir beyan ediyorsun?

Bülent agabey, benim görüsüme göre sen bu slogana düz mantikla yaklasiyorsun.Oysa bu sloganin çikis noktasi tribünlerdir.Tribünlerin nabzini çok iyi ölçmek lazim.Tribünlerin ne anlatmak istedigini çok iyi bilmek lazim.Tribünlerin anlatmak istedikleri ile senin yazdiklarin zit orantida...Bence tribünlerin anlatmaya çalistigi taraftarintuttugu takimini kendi iç dünyasinda ya da dis dünyasinda çok özel bir yere koyup, ayricaliklarin en tepesinde dolasmaktir.Yani bu slogan çok özeldir.''Herkes Trabzonsporlu olamaz'' ile bu slogan hemen hemen ayni seyleriifade ediyor.

Yani ''Trabzonlu olunmaz, Trabzonlu dogulur'' tezahürati bence sadece mecazi bir kavramdir.Yani, bunu söyleyenlerde tribünlerde herkesin Trabzonlu olmadigini bilirler.Sadece Trabzon degil, diger eziklerin tribünlerinde deTürkiyenin her ilinden taraftralar mevcuttur.

Ez cümle olarak ya bu slogan yanlisdir, ya da insanlar takimlarini o kadar çok seviyorlar ki; nerde dogarsalar dogsunlar kendi takimiyla dogmak, onunla bütünlesmek arzusundadirlar.

Ankara İl Temsilcisi Sönmez Özlü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı Momentus Nickli Üyeden Alıntı
    fficeffice" />Netice itibariyle, Trabzonsporlu olan herkes ayni zamanda ?Trabzonlu[/B]?dur. ?Trabzonlu olmak[/B]? da, Trabzon topraklari dahilinde ya da Trabzonlu bir ana babadan dünyaya gelenlere münhasir bir özellik, bir ayricalik degildir. Sosyal kimliginde baska bir memleket adi yazan ve sonradan Trabzonlu olanlar, öteki memleketlerine ihanet ediyor, onu unutuyor degillerdir ve günesin dogusunu Trabzon?dan baska yerde görmemis biri kadar Trabzonspor üzerinde hak sahibidirler. Trabzonspor?a baska bir kimlik aramaya gerek yoktur. Katilirsiniz, katilmazsiniz. Benim konu hakkindaki düsüncem budur.
    O hâlde "Trabzonspor Trabzonlularindir" sözünde kizacak bir sey yok degil mi? Ben bunu anladim ve böyleyse katiliyorum.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

tek kelimeyle müthis [img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]

Sacit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

bise anlamadim valla ama katilmiyorum [img]smileys/smiley5.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

Nerede neyi gerekli görüp, neyi gereksiz görecegime ben karar verebilecek kadar egitimliyim. ayrica ben konuya gereksiz dedim bu benim düsüncemdir ve arkadasin düsüncelerinede saygi duydugumu yazinin basinda belirttim ama Yönetici gurubundan bir arkadas daha benim yazdigim düsüncelerime bile saygi duymaktan aciz davraniyor iste bu zihniyet oldugu içindirki bu konu gereksiz!...

Rutubet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bu kadar dallandirip budaklandirilmasina ne gerek var anlamadim. Zorla insanlari birseyler ispat etmeye yöneltiyor bu tip yazilar.

Trabzonlu olmayip Trabzonsporu tutanlarla Trabzonlularin bir alip veremedigi mi var ?keza Trabzonlu olup da Trabzonsporu tutanlarin baska sehirlerde yasayanlara baska gözle bakildigini mi ima ediyorsunuz ? ima etmiyorsaniz niye böyle seyler yaziyorsunuz ? neyin pesindesiniz ? Birlik oldugumuz yönleri yazmak yerine farkli yönlerimizi kasimak kadar aptalca birsey olamaz.

Nereden
    İstanbul

Alıntı kunteper Nickli Üyeden Alıntı

degerli hemserim sanirim yaziyi tam anlamiyla okumadiniz... zaten yazida da sizin sikayetçi oldugunuz seylerden bahsediliyor... Trabzonlu olmanin sadece bir bölgeye ya da cografyaya mensup olmaktan ibaret olmadigini, dünyanin taaaa öbür ucunda dogmus büyümüs birisinin de Trabzonlu olabilecegini belirten bir yazi olarak algiladim ben bu yaziyi... yani Trabzonlu olmak, bir durus biçimi... bir felsefe... bir yasam tarzi... o yüzden Trabzonlu olmak için ille de Trabzon'da dogmaya gerek yok... ya da ille de Trabzon kökenli olmaya gerek yok... bu yasam biçimini, bu durusu seçmis olmak yeterli...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

yani hakikaten sari kilitlikmis.anlatilani anlamayip ta anlatmak istedigini anlatamayani mi ararsin,yoksa anlamadigi halde katiliyorum diyeni mi.bari bir alkis koysaydiniz bunca laf salatasi yerine daha manidar olurdu.

eline saglik bülent abi.

Nereden
    İstanbul

Alıntı Rutubet Nickli Üyeden Alıntı

Bu kadar dallandirip budaklandirilmasina ne gerek var anlamadim. Zorla insanlari birseyler ispat etmeye yöneltiyor bu tip yazilar.

Trabzonlu olmayip Trabzonsporu tutanlarla Trabzonlularin bir alip veremedigi mi var ?keza Trabzonlu olup da Trabzonsporu tutanlarin baska sehirlerde yasayanlara baska gözle bakildigini mi ima ediyorsunuz ? ima etmiyorsaniz niye böyle seyler yaziyorsunuz ? neyin pesindesiniz ? Birlik oldugumuz yönleri yazmak yerine farkli yönlerimizi kasimak kadar aptalca birsey olamaz.

arkadaslar neden düzgün kelimeler seçmek yerine, seviyeli kelimeleri kullanmaya özen göstermek yerine "aptalca" gibi kelimeleri kullaniyorsunuz... size birisi bir görüsünüzden ötürü bu kelimeyi sarfetse "sik" olur mu?... kaldi ki ben iddia ediyorum ki, siz yaziyi anlayamadiniz (belki de sadece basligina baktiniz ve sanirim onu da yanlis anladiniz)... yazi tamamen bir birlik yazisi... ben bu yaziyi yazmis olsaydim ve bu sekilde algilansaydi; kizmazdim ama kirilirdim...

bazi bir kaç yorumdan sonra aklima su söz geldi:

"Sen Ne Kadar Bilirsen Bil ve Ne Kadar Anlatirsan Anlat; Senin Bildigin, Karsindakinin Anlayabilecegi Kadardir."

(Mevlana Celaleddin-i Rumi )

Küçükalioğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

hepisi yalan Trabzon benimdir.[img]smileys/smiley36.gif[/img] Ya arkadaslar bi paylasamadiniz Trabzonsporu hepimizede yeter korkmayin siz yeterki lisansli ürün alin kulübe üye olun gerisi zaten gelir. Artar bile siz hiç üzülmeyin. bu nedir ya Trabzonspor Trabzonsporlularindir, yok sadece Trabzonlularindir. herkesin Trabzonsporu kendine yeter sizin ekstradan bisey yapmaniza gerek yok. Momentus abi yazidaki emeklerin içinsagol ama zamanlama biraz yanlis oldu.

Nereden
    İstanbul

Alıntı TSIRAMEN Nickli Üyeden Alıntı
    hepisi yalan Trabzon benimdir.[img]smileys/smiley36.gif[/img] Ya arkadaslar bi paylasamadiniz Trabzonsporu hepimizede yeter korkmayin siz yeterki lisansli ürün alin kulübe üye olun gerisi zaten gelir. Artar bile siz hiç üzülmeyin. bu nedir ya Trabzonspor Trabzonsporlularindir, yok sadece Trabzonlularindir. herkesin Trabzonsporu kendine yeter sizin ekstradan bisey yapmaniza gerek yok. Momentus abi yazidaki emeklerin içinsagol ama zamanlama biraz yanlis oldu.

bence bundan iyi zamanlama olamazdi... arkadaslar yazinin basligina iyi bakin:

"Trabzonlu dogulmaz, Trabzonlu olunur..."

bundan ben tek sey anliyorum: Trabzonlu kavrami bir cografya ya da bölgeye ait olmaktan veya Trabzon kökenli bir aileden gelmekten veya hamsili pilav yemekten çok öte bir kavramdir... bu baslik tamamen birlik mesaji içeren bir basliktir... neden israrla baska anlamlar yüklemeye çalisiyorsunuz?...

Nereden
    İstanbul

Ben yaziya yorumumu eklerken ters yöndeki görüslerim sirf muhalefet olsun diye degildi. Çevremde arkadasim olan ve tanidigim fazlaca karadeniz bölgesinden olmayan insanlar var hepside iyi birer Trabzonspor lu ama bu konu birgün alakasiz bir sekilde tartisilmaya baslandi aramizda bu insanlar bundan üzülüyor. Tamam ben yanlis anladim diyelim ama bu insanlar çocuklarinin ayni takimi tutmasini istemiyor çünkü ezik dediginiz adamlar bu tür tartismalara kesinlikle girmiyorlar ama insanlar nedense yazdiklarinin yada bir tanidiklarinin yazdiklarinin karsisina aksi bir fikir çikinca hemen akresiflesiyorlar. Ayrica zaten kimsenin demesiyle sevmedim ben trabzonsporu kimsenin demesiylede birakmam...

fincher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Alıntı sümela61 Nickli Üyeden Alıntı

Alıntı TSIRAMEN Nickli Üyeden Alıntı
    hepisi yalan Trabzon benimdir.[img]smileys/smiley36.gif[/img] Ya arkadaslar bi paylasamadiniz Trabzonsporu hepimizede yeter korkmayin siz yeterki lisansli ürün alin kulübe üye olun gerisi zaten gelir. Artar bile siz hiç üzülmeyin. bu nedir ya Trabzonspor Trabzonsporlularindir, yok sadece Trabzonlularindir. herkesin Trabzonsporu kendine yeter sizin ekstradan bisey yapmaniza gerek yok. Momentus abi yazidaki emeklerin için sagol ama zamanlama biraz yanlis oldu.

bence bundan iyi zamanlama olamazdi... arkadaslar yazinin basligina iyi bakin:

"Trabzonlu dogulmaz, Trabzonlu olunur..."

bundan ben tek sey anliyorum: Trabzonlu kavrami bir cografya ya da bölgeye ait olmaktan veya Trabzon kökenli bir aileden gelmekten veya hamsili pilav yemekten çok öte bir kavramdir... bu baslik tamamen birlik mesaji içeren bir basliktir... neden israrla baska anlamlar yüklemeye çalisiyorsunuz?...
    neden birligimiz Trabzonluluk olsun ki.böyle bir birlik içine girme gibi bir zorunlulugumuz ve istegimiz yok.en azindan kendi adima.
    bence Trabzonsporlu dogulmaz Trabzonsporlu olunur çok daha birlik içeren bir slogan olurdu.ama yaziyi yazan arkadas farkli birsey kastetmis,bazi kisimlarina katilmiyorum.Trabzonspor taraftarlarini 'Trabzonlu gibi olmak' seklinde dar bir kaliba sokmanin bize bir fayda getirecegini sanmiyorum.cografi birlikteligimiz olmadigi gibi huy,zevk,yasam biçimi yönünde benzerligimiz de olmak zorunda degil,hatta olmamasi bence daha efdaldir...
    birligimiz sadece Trabzonsporun basarisi ve menfaatleri olmalidir...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Reha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Trabzonlu dogulur ile Trabzonlu olunur; arasindaki kisir kaos stad yapimi sirasinda maçlarin nerede oynanacagi ile çikan kaos ile birebirdir.

Ben Arnavut biri olarak (gerçi anneannem yenimahalleli ama) hayata karsi "durusum" u temsil eden bir öge olarak Trabzonspor'u seçtim.

Bazi insanlar özellikle Trabzon ikametliler, gerek stad konusunda gerekse Trabzon'un sahiplenilmesi konusunda benim gibi insanlara cüzzamli gibi bakiyorlar.Bunu nerden çikardin demeyin; Trabzon insaninin yapisini, kültürünü çogu kisiden daha iyi bilirim.(Çünkü öyle biriyim) Bu baglamda aziz dostum Bülent'in bu kanayan yaraya bastigi parmak önemli bir saptamadir.

80-90 li yillarda Istanbul deplasmanlarinda Trabzonspor'u destekleyen tribünlerin %50 sinin baska sehirli oldugunu o dönemi yasamis insanlardan sikça duyarsiniz...Çünkü Trabzon bir baskaldirinin bir gurbetin bir durusun resmidir!

Zira ben ve benim gibilere (içinde gizleyerek) cüzzamli gibi bakanlara ; bu takim bu sehir için aldigim yaralari göstermekten gurur duyarim...

Ben kimliginde Istanbul-Eminönü yazan ama askerde "REHA DILEGE TRABZON Emret Komutanim" diyerek tekmil veren bir adam'im!!![img]smileys/smiley19.gif[/img]

Trabzonspor kulübünün Internacional olmasi gerektigini kabul etmeyenler azalmadikça Trabzonspor; Trabzon il sinirindan disari çikamaz ve gazetelerin sütunlarinda kaybolup gider...

Bizi sampiyon olamamak küçültmez bizi ; birbirimizi sindirememek küçültür!

zanoylu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop

Insanin kafasinin karismamasi ne mümkün herkes bir taraftan çekiyor..Ben Trabzonluyum çünkü öyle dogdum,horon oynamayi bilmemem veya hamsi yememen ( ki öyle degil ya ) bunada mani degildir.Trabzonlu olmayip horon oynamayi bilmek veya hamsiyi seven bir kisininde benden fazla trabzonlu oldugu tartisilir. Bu mudur yani Trabzonlu olabilmenin kistasi.

Trabzonlu olmayipta trabzonludan daha kalite Trabzonspor taraftari olan arkadaslarimizda var,her zaman dedik yine deriz onlar bizim basimizin taci ama meseleyi baska taraflara çekmeninde kimseye faydasi yok .. Adam musludur ama Trabzonsporludur olay bu yani

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)