Sayfa 2 Toplam 5 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu
Toplam 121 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trabzonlu dogulmaz, Trabzonlu olunur...

TSunami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

aslinda herkes kendi görüsüne odaklanacagina yazilanlari kelime kelime degil de yazinin bütününde anlatilmak isteneni anlamaya çalissa sadece bu konu degil her konudaki su ana kadar binlerce sayfalik yazilarin çogu olmayacakti belki de.
    hayatimda samsundan öteye geçmedim. ama trabzonsporluluktan dolayi her temel fikrasina, her laz espirisine alinganlik gösterdim. trabzon un trabzonspordan dogan bir sempatisi var ben de. hamsi severek yerim, horon bilmem, lahanayi hiç sevmem. farzedinki iki göbekten gurbette yasayan bir trabzonluyum.
    ya da bunlarin hiçbirinden hoslanmiyor da olabilirim. trabzon benim için avni akerden ibaret de olabilir.
    birileri benim trabzonsporlulugumu mu tartisiyor güler geçerim ne hadlerine.
    bir arkadas çikip kendi tespitlerini yapmis. bence dogrudur hatta konu üzerine sosyolojik bir arastirma bile yapilabilir.
    katiliriz yada katilmayiz. kimseye satasma olmayan böyle bir yazida neden meseleyi farkli yönlere çekiyoruz. eger farkli tezler varsa onlari sunalim. ama önce yazilani anlayalim.
    meseleyi trabzonlu olanlar-olmayanlarçatismasina (ki böyle birsey yok herkes kendine göre bir çikarim yapiyor) çevirmeyelim. ...tan nem kapmayalim.bu tip konulari gündeme getirdigimizde ister istemez savunma pisikolojisi ile hareket edip cevaplar veriyoruz. birbirimizi rencide ediyoruz.

halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Güzel kardesim zaten Samsun'dan uyani geçmedugun için anlayamazsin bu tartismalari.Tartismalarin temelinde kendine muhalif olmak vardir.Bunu da yapsa yapsa bizim gibi Temel'ler yapar.

Forumdan Uzaklaştırılmıştır Lapina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tebrikler...

Gumushaneliyim ama TrabzonSpor icin kendimi hep Trabzonlu olarak gordum.Veya bana oyle geldi bilmiyorum ama memleketime geldigim zaman ilk ugradigim yer Trabzon.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Sayin Momentus'un yazdigi bu harika yazinin sürekli olarak yanlis yorumlanmasina bir anlam veremedim.

Birlik diyoruz; bu yazi bu birligi tam anlamiyla kuruyor. Aslinda kurmaya çalismiyor, olani ortaya koyuyor.

Belki de yazinin dogru anlatimini kavrayabilmek için (aslinda ekstra bir açiklamaya hiç gerek olmadigini düsünüyorum ama) o sabah kahvaltida olmaniz gerekiyordu. Bu çok tatli bir konu. Serbest Kürsü'de Trabzonlu olmayan Trabzonsporlular konu basliginda da çok güzel anektodlar var, bu yaziyi bütünleyen.

Kesinlikle dogru anlasilmadigini düsünüyor, sebebini de maalesef birazcik uzun olan bir metni dogru ve sindire sindire okumamaya bagliyorum.

@Momentus,

Yazinin içerigiyle ilgili çok söyleyecegim vardi ve böyle bir yazi yazacaginizi söylediginiz için hevesle bu yaziyi bekliyordum. Simdi bir mesaj yazmaya çekinir oldum. Ama benim görüslerim bir yana harika bir yazi olmus, elinize saglik. Sizinle yakin zamanda tekrar görüsebilmek dilegimle.

selcuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya

bence trabzonlu dogulur sonra olunmaz sadece sonradan fark edilir ve bunun simdi ilk sayfadaki arkadas gibi 20 metrelik yazi yazabilirim ve cogunuz benim gibi yarida okumayi birakirsiniz hatta yazim daha malcolm x ve mohammed aliye kadar uzatabilirim ama güzel olan ne biliyormusunuz herkesin bu yolda olusunun baska hikyesi var önemli olan"neden" bu yolda oldugumuz degil önemli olan bu yolda bulunmamiz kendinizi dislanmismi hissediyorsunuz ilk ts cluba gidin bi ts formasi alin ve hic kimse nufus kontrolu yapmiyacaktir yetmedimi trabzona gelin hic kimse siz bizden degilsiniz demiyecektir inanin bana devam edersem yani uzun ince bir yoldayim sölemye basliyacam

BDiler61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

TRabzonspor Trabzon'a hapsedilemez olay bu kadar basit burda bence zaten tartismamiz gereken sey Trabzon degil Trabzonspor

sümela61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

@momentus...

vah benim güzel abim... sen nelerden bahsetmissin, konu nerelere gelmis... ben de sustum... ama yazin çok güzel ve çok anlamli... ellerine, yüregine saglik tekrar...

kutoz
    Ziyaretçi

Bülent abi ellerine saglik.

Ben en çok, Trabzon'lu olmayan Trabzonspor taraftarini seviyorum. Çünkü bu arkadaslarimiz bizim gibi duygulariyla degil de, yasam felsefeleriyle dogru orantili oldugu için Trabzonspor'u tutuyorlar.

Bülent Abi herseyi çok güzel anlatti. Bunun üzerine çok fazla yorum yapmaya da gerek yok bence. Evet; Trabzon'lu dogulmaz ama insan isterse Trabzon'lu olabilir.

The Londoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Sayin Momentus`un soyledikleri, belli ki uzun sureli gozlemlere dayanan sosyolojik nitelikli gorusler. Bu nedenle kiymet verilmesi gerektigini dusunuyorum.

Aslinda soyledikleri psiko-sosyal perspektiften bakildiginda oldukca da makul. Sonradan elde edilen kimliklerin, gucu nisbetinde bireyin davranis ve dusuncelerinde kimi zaman koklu degisiklikler yaptigi dogrudur.Hele de Trabzonspor gibi, mevcut kurulu duzeni kokunden sarsip, donusturen bir olgunun, ust kimlik olarak kendisine gonul verenleri donusturmemesi dusunulemez. Trabzon sehri ve Trabzonluluk ogeleri de bu kimligi olusturan alt faktorlerdir. Bu nedenle, aslen Trabzonlu olmayan Trabzonsporlular`in zaman icerisinde Trabzon sehrine ve kulturune yakinlik ve sempati duymalari yahut bunlari benimsemeleri aslinda kacinilmaz dogal bir surectir.Tabi ki bireysel bazda herkesin ayni oranda bir donusum gecirmesi beklenemez. Bu, bireylerin kisilik yapilarina ya da bulunduklari cevreye gore farklilik arzedebilir.

Ben sahsen Trabzonlu degilim, Trabzonlu akrabalarim da yok. Fakat 7 yasindan beri tam 25 yildir iflah olmaz bir Trabzonsporlu`yum. Bu surecte elde edilen hicbir saha sonucu, Trabzonspor`a olan sevgi ve bagliligimi azaltmamistir. O yasta, kimsenin zorlamasi olmadan Trabzonspor`u secmemi icgudusel bir tercih olarak goruyorum. Hatta kimi zaman bunun kader oldugunu dusunuyorum. Benim Trabzonspor`u secmem kadar, Trabzonspor`un da beni sectigine, beni Trabzonspor`a baglayan gizli kodlar olduguna inaniyorum.

Her neyse, bilimsel duzlemden fazla cikmayalim. Yukarida bahsettigim noktalarin bende yansimasi Trabzon sehrine ve Trabzonlulara duyulan bir yakinlik duygusu seklinde tezahur etmistir. Sadece Trabzonspor kelimesinin degil Trabzon kelimesinin de herhangi bir ortamda telaffuz edilmesi ve yazilmasi oraya dikkat kesilmem icin yeterli olmaktadir. Yani bir nevi algida seciciliktir bu. Ote yandan bu yakinlik, Trabzon`un herseyiyle hemhal olmama sebep olacak sekilde yogun degildir. Ne kemenceye ne de horona ilgim vardir mesela. Kendi memleketim olan Yozgat`in agir ve huzunlu Turkulerini daha cok severim, lakin Karadeniz muzigini de zamanzaman dinlerim. Trabzonsporlu olmasaydim yine dinlermiydim, bilmiyorum. Trabzoninsanin tezcanliligi veanlik tepki veren karakteri de-henuz-sirayet etmemistir bana ama onlara empati duyabilirim. Tipik Trabzonlurefleksleri bana ters gelse bile anlayis gosterebilirim. Ayni anlayisi, ornegin bir Vanli`yagosterebilirmiyim bilmiyorum. Bu da Trabzonsporlulugumdan kaynaklaniyor olsa gerek.

Konuyu daha fazla dagitmak istemiyorum. Ozetle, her guclu kimlik mensubu olan uyelerini kendi degerleri yonunde donusturebilir. Bu insanin ve insan topluluklarin dogasinda vardir. Trabzonsporlulara yansimamis olmamasi dusunulemez.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    A.Hilal Çakıroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

bu konuya bile muhalif olunmus ya helal olsun.

Tebrikler Bülent abi

tamuğ yamtar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

"Bir millet ya sarkli ya garpli olur, iki dinli bir fert olmadigi gibi iki medeniyetli bir millet de olamaz" der Ziya Gökalp. Bir insan hem Adiyaman'li hem de Trabzon'lu olamaz. Trabzon'lu olmakla Trabzonspor'lu olmayi karistirmamak lazim. Arkadasin bahsettigi kisilerdenim. Yani Trabzonda yasamamis olanlardan. Ama Allah'a sükür Trabzon dogumluyuz. Trabzon'lu olmayip Trabzonspor'lu olmak gerçekten güzel birsey. Böyle arkadaslarimiza bende tesekkür ediyorum. Trabzon'lu olmak horon bilmek, kemençe çalmak degildir. Trabzon'lu olanlarin ayri biryapisi ve tarzi vardir.Birakinda ayricaligimiz olsun o kadar.

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

"Benim Trabzonspor`u secmem kadar, Trabzonspor`un da beni sectigine, beni Trabzonspor`a baglayan gizli kodlar olduguna inaniyorum."

The Londoner)

iyi düsün dostum, istanbul deplasmanlarina süzülen o otobüslerimizin birine yanlislikla binmis olmayasin sen, ya da Istanbul'da feneri 5 ledigimiz maçtan sonra ara sokaklara dagilip fenerli aradigimiz o garip güruha dahil olmayasin. Ya da ne biliyim, arafil boyu veya faroz'a telepati ile iz düsürüp bize dair kodlari çözmüs olmayasin..

zira, su kurdugun cümleyi ancak bu yollardan geçerek kurabilir insan.

ingiltere'ye, ya da neredeysen oraya kardesim, bin selam.

Su horon isini de bir düsün. hep beraber horon tepecegimzi zaman bize ayak uydurmalisin, biz birbirimize sarildikça çogaliriz ve bunun en iyi yolu horon etmek

Forumdan Uzaklaştırılmıştır Sevgi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yaziyi okudugumda Bülent Abi tarafindan hepimizin çevresinde olan yasanan tartisilan olaylardan esinlenerek kagida döktügü çözüm getirmeye çalistigi olayin bu redece yanlis anlasilabilecegine hiç ihtimal vermemistim dogrusu.Demek ki o an çogunlugunu ayni görüslü TRABZON lularin bulundugu bir ortamda oldugumu unutmusum.Bülent Abi açik ve net bir sekilde TRABZON lu arkadaslarim TRABZONSPOR u savunurken TRABZON la özdestirmeyin taraftar kitlemiz sadece TRABZON lulardan olusmuyor TRABZONPOR u TRABZON a baglarsaniz insanlar kiriliyor üzülüyor ve kopmalar oluyor siz TRABZONSPOR u TRABZON a baglamazsaniz kopmalar hiçbir zaman yasanmayacaktir.TRABZON lu olmayan TRABZONSPOR lular zaten zamanla TRABZON u benimsiyor.Ne güzel anlatmis abim bunun daha nesi tartisiliyor anlam veremiyorum.

kunteper yazmis

Çevremde arkadasim olan ve tanidigim fazlaca karadeniz bölgesinden olmayan insanlar var hepside iyi birer Trabzonspor lu ama bu konu birgün alakasiz bir sekilde tartisilmaya baslandi aramizda bu insanlar bundan üzülüyor. Tamam ben yanlis anladim diyelim ama bu insanlar çocuklarinin ayni takimi tutmasini istemiyor çünkü ezik dediginiz adamlar bu tür tartismalara kesinlikle girmiyorlar

bu yaziya istinaden bir örnek vereyim

Mahallemizin bakkali çok sevdigim saydigim deger verdigim sohbet etmekten zevk aldigim bir abimiz.Yine bir sohbet esnasinda

Sevgi _ Abi senin gibi sürekli düzene isyan eden ezilenin yanindayim emekciyim brifingleri veren birisi nasil olurda fenerbahçeyi tutar

Bakkal _ Sevgi 3 -5 yil öncesine kadar bende senin gibi fanatik TRABZONSPOR luydum ama amcaninoglu yüzünden artik desteklemiyorum TRABZONSPOR u.

Sevgi _ [img]smileys/smiley3.gif[/img][img]smileys/smiley24.gif[/img]

Bakkal _ beni her gördügü yerde '' yaaa baksana takimini tutacak bir memleketin bile yok '' demesi beni bu noktaya getirdi.Bu tip söylemler insani oldukca rencide ediyor biz TRABZONSPOR luysak bunun bir sebebi bunun bir açiklamasi bir amaci vardir ama maalesef TRABZONSPOR u artik içten destekliyorum.Kazaninca mutlu oluyorum kaybedince üzlüyorum ama sadece kendi kendime.Ve siz TRABZON lular çogunlugunuz bu zihniyete sahip oldugunuz için çokkk daha taraftar kayebedeksiniz.Bu tip söylemler yüzündn artik çocuklarimiza TRABZONSPOR sevgisi asilamiyoruz.

iste buyrun size bir taraftar kaybetmenin hikayesi.Birde arkadasim ezikler tabiki bu tip tartismalara girmeyecekler eziklerin taraftarlarinin tamamina yakini Anadoludaki insan.

Nereden
    İstanbul

sözün özü:

sevgili Bülent Abi'nin de dikkat çekmek istedigi gibi (bazilari bunu nasil yanlis anlayabiliyor anlamadim), Trabzonlu olmak ve Trabzonsorlu olmak kimsenin tekelinde degildir... iki iki daha dört, bu bu kadar net ve açiktir...

Trabzonlulugu ve Trabzonsporlulugu dar bir alanla kisitlamak isteyenlere hem üzülüyor hem de aciyorum... hala bazi arkadaslar Trabzonlu olmanin bir cografya ile alakasi oldugunu düsünüyor... ben Trabzon kökenli bir anne babadan dogdum... ama Allah askina hangimiz seçebiliyoruz ki anne babamizi ya da kökenimizi ya da dogacagimiz sehri... bunlar hep bizim irademiz disinda olan seyler... ama daha sonra hayata bakis açimiz, durusumuz, "adam"ligimiz bizim irademizle olacak seyler... demek ki Trabzonlu dogulmaz, Trabzonlu olunur... Bülent Abi'ye harfiyyen katiliyorum...

Oruç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Diyarbakır

Alıntı sümela61 Nickli Üyeden Alıntı

sözün özü:

sevgili Bülent Abi'nin de dikkat çekmek istedigi gibi (bazilari bunu nasil yanlis anlayabiliyor anlamadim), Trabzonlu olmak ve Trabzonsorlu olmak kimsenin tekelinde degildir... iki iki daha dört, bu bu kadar net ve açiktir...

Trabzonlulugu ve Trabzonsporlulugu dar bir alanla kisitlamak isteyenlere hem üzülüyor hem de aciyorum... hala bazi arkadaslar Trabzonlu olmanin bir cografya ile alakasi oldugunu düsünüyor... ben Trabzon kökenli bir anne babadan dogdum... ama Allah askina hangimiz seçebiliyoruz ki anne babamizi ya da kökenimizi ya da dogacagimiz sehri... bunlar hep bizim irademiz disinda olan seyler... ama daha sonra hayata bakis açimiz, durusumuz, "adam"ligimiz bizim irademizle olacak seyler... demek ki Trabzonlu dogulmaz, Trabzonlu olunur... Bülent Abi'ye harfiyyen katiliyorum...

Ne yazik ki öyle kardesim.'Bazi arkadaslar TS'yi tutmanin sadece Trabzonlulara' has bir durum oldugunu iddia etmeye devam ediyorlar.

Trabzonspor Trabzon ili sinirlarina hapsedilemez bu kadar....

Naim
    Ziyaretçi

Bületn abiyi güzel tahlilinden ötürü kutluyorum böyle aralar vermesin yazilarin
    ama Berata da bahsettim
    benim gözümde Berat , Reha abi Benim Babamdan bin kat fazla Trabzonludur
    Trabzonspor Yenilince Sevinen insaninTrabzonluyum deme hakki yok

Nereden
    İstanbul

Alıntı thepatfhinder Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı sümela61 Nickli Üyeden Alıntı

sözün özü:

Ne yazik ki öyle kardesim.'Bazi arkadaslar TS'yi tutmanin sadece Trabzonlulara' has bir durum oldugunu iddia etmeye devam ediyorlar.

Trabzonspor Trabzon ili sinirlarina hapsedilemez bu kadar....

[img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]

Zafer Keskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bülent abi'nin yazdigi her yazi gibi, bu yaziyida bir solukta okuyarak ve düsünceleri ile bize ayna tuttugu için tekrar ve tekrar kendisine tesekkür ediyorum ...

Bu konu hakkinda gerekli veya gereksiz neden muhalefet yapildiginida anlamiyorum ...

Galiba bazilarina böyle yazilar yazmak çok kolay geliyor,hatta yazmanin manasini bile bilmeyenler var.Herkesi biraz anlayarak okumaya davet ediyorum.

Nereden
    İstanbul

Kimin nereden,neresinden yakaladigi belli degil. Hatta "Trabzonlu olmayan Trabzonsporlular" arasindan öyle tanidiklarim var ki birakin bizim oralarin aksanina meyletmeyi vapura binmekten korkuyor, kimisisiyasi anlamda Pkk ve uzantilarina hiçbir sempati beslememekle birlikte kendisine benzeyen birilerini gördügünde hemen lisanini degistiriyor, kimisi vaktiyle oturdugumuz 4 katli apartmanin içinde valide hanimin lahanasinin içyag kokusu tüm binaya yayilinca yüzünü eksitip "üff, yine mi?" serzenisinde bulunuyor, hatta bir tanesi Karadeniz Türküleri'nden kelimenin tam anlamiyla nefret ediyor. Ancak tüm Trabzonsporlularin asgari müstereklerini tahlil etmeye kalktigimizda "farkli olma", "baskaldiri","esit olmayansartlarda mücadele", ve hatta "direnis"gibi kavramlara rastlamamak mümkün degil.

Üstteki paragraftaki son cümlemin arkasindamiyim? Evet! sonuna kadar... Ancak kimi zaman "yahu ben bu takimi çok mu abartiyorum" diye düsünüyor muyum? Maalesef ona da "Evet"

Zaten bu takimin pesinden kosmak pek akilli adam isi degil...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı oflubektas Nickli Üyeden Alıntı

Üstteki paragraftaki son cümlemin arkasindamiyim? Evet! sonuna kadar... Ancak kimi zaman "yahu ben bu takimi çok mu abartiyorum" diye düsünüyor muyum? Maalesef ona da "Evet"

Sen okuyup ediyorsun, meslek sahibi oluyor hayata öğrencilik de bittiği için daha reel bakmaya başlıyorsun. Sonra TV'ye başını çeviriyorsun bir bakıyorsun ki Yattara golü atmış. İşte o an bütün realistik yaklaşımlar bitiyor ve 10-12 yaşlarında bıraktığın çocuk çıkıp geliveriyor senin yerine ve başlıyorsun anlamsızca tepinmeye. Sonradan bakıp belki de kendine gülüyorsun ama o an çocuk oluyorsun.

Zaten bu yüzden de askerliğine bir hafta kala kalkıp koşa koşaBMN toplantısına geliyorsun. [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Trabznsporu dar alana sikistiramazsiniz sigmaz ,tasar ben Zonguldakliyim ve Trabzona 14 saat uzaklikta oturuyorum .Kardesim gs taraftari amcalirim fb, annem bjk ,dayilarim gs.vs. koca ailede ben ,dedem ve babam Trabzonsporluyuz .Bu ,okul hayatimdada böyleydi ünv.yasantimdada, bundan hiçbir zaman gocunmadim kimseyi sallamadim tek sevgilim Trabzonspordu ölünceye kadar da hiçbir kimseyi ,kadini ,partiyi .inanci onu sevdigim gibi sevemem ...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    selokal61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

bu konunun basligi herseyi çok güzel birsekilde özetlemis

trabzonlu dogulmaz trabzonlu olunur ........ bu yazinin altina imzmi atarim.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Benimle ayni görüsleri paylasip paylasmamasi ayrimi yapmaksizin, cevap yazan bütün arkadaslara tesekkürler. Yalniz Simal Yildizi dostumun da isabetle ifade ettigi gibi yazinin uzunlugundan kaynaklanan bir problem olsa gerek, benim söylemek istedigim seylerin tam aksini anlayan arkadaslar var.
    fficeffice" />

Sayin kunteper,

Telas buyurmayiniz, kemençe dinlemiyorsunuz ya da hamsili pilav sevmiyorsunuz diye Trabzonlu kimliginizi elinizden alip baskasina vermeye kalkisacak degiliz.

Sanirim yazimin su anadan babadan Trabzonlu olup da sosyal anlamda Trabzonlulukla ilgisi bulunmayan kisilik tanimina takilmis ve üzerinize alinmis olacaksiniz, yoksa "gereksiz" nitelemesi yaptiginiz konu üzerine iki gün evvel sabah açilip, 5 sayfa yazi yazilip ardindan aksam olmadan kilitlenen konu basligini görmezlikten gelmez, geçmiste dara düstügü için 5 yillik aidatlarini pesin yatiran yüz binden fazla üyesi bulunan, Yigiter Ulug'a "Yanlarinda Manchester United bile köy takimi gibi kalir" tanimlamasi yaptiran bir Dünya kulübünü Katalonya'ya tikistirma gafletine düsmezdiniz. Ayrica dikkatlice okuma firsatiniz olsaydi, yazimin bütün amacinin Trabzonspor'un sadece Trabzon ve Karadeniz'in kulübü (takimi yanlis bir ifadedir) olmadigini anlatmaya çalismak oldugunu da görürdünüz. Siz en iyisi bu son yazdiklarimin da isiginda yeniden ama bu sefer sindire sindire, okumaya ve anlamaya çalisin. Çok sey istemis gibi olmayalim ama bir de su "gerekli destegin" ne oldugunu ve bu destegi vermeyen "bazi yerlerin" nereler oldugunu açiklarsaniz, bizi çok memnun edersiniz.

Sanirim sayin degok da zaman darligindan dolayi yaziyi hakkiyla okuyamamis. Yoksa,

" Aslinda Trabzonspor?un Trabzon sehrinin ve ?Trabzonlular?in takimi oldugu çok dogru bir tanimdir. Ancak hangi ?Trabzonlular?in? Zaten problem de bu noktada çikiyor. Trabzonlu kimdir?"

Paragrafiyla baslayan bölümü de görür ve öyle tahmin ediyorum ki ikna olabilirdi. "Yazida böyle bir ayrinti göremiyorum" demis ama galiba ayrintilari incelerken yazinin tamamini gözden kaçirmis. Olabilir, insanlik halidir...

Sevgili Ahmet,

Evet, slogana düz mantikla yaklasiyorum çünkü amacim bu slogani tartismak, çürütmek, olumsuzlamak degil. Tribünlerden yükselmesine de bir itirazim yok. Zaten sloganlari, marslari mantik süzgecinden geçirmeye kalksak isin içinden çikamayiz. Adi su anda bize hiç mi hiç lazim olmayan bir kulübün marsinda da "Türk'ün kalbi sende atar" demiyor mu?[img]smileys/smiley4.gif[/img]

Ancak gelgelelim, bu slogan tribünlerden ars-i âlâya yükselen bir hos sada olarak kalmiyor, "Benim oglum bina okur, döner döner yine okur" misali; ikide bir "yerlinin yerlisi", "yabancinin yabancisi" diye nefes tüketip bas agritiyoruz. Ben sadece sloganin yaptirdigi çagrisima gönderme yapmak yoluyla ironik bir yaklasimda bulunmaya çalistim.

Sayin Rutubet,

Anlasilan benim yaziyi zihninizdeki sablonun altina koyup öyle okumussunuz. Evet, tam da soru isaretlerini gözümüze gözümüze soktugunuz cümlelerinizde ifade etmeye çalistiginiz problemlerimiz mevcut ve yazim da o problemlere çözüm aramak amaciyla kaleme alinmistir. Ben hiçbir sey ima etmiyorum, yazinin basindan sonuna kadar Trabzonlu olmayan Trabzonsporlularin, Trabzon'a çok saglikli bir noktadan eklemlendigini anlatmaya çalisiyorum. Trabzonlu olmayan Trabzonsporlularin, zaman içinde Trabzonlulara benzer özellikler göstermeye basladiklari tespitini yapmanin neresi farkli yönlerimizi kasimaktir?

Hem sanirim "aptalca" ibaresi hakkinda bir açiklama yapmaniz gerekiyor. Nasil temize çikaracaksiniz bilmiyorum ama ben yeni bastan bir "aptal" tanimina bile raziyim. En kisa zamanda açiklamanizi bekliyorum.

Sayin fincher_se7en,

Siz de herhalde benim bir teklifte bulundugumu vehmetmis olacaksiniz. Halbuki ben bir tespit yapip, bu tespiti çarpici oldugunu düsündügüm örneklerle desteklemeye çalistim. Yani "olmasi gereken budur" demiyorum, "olan biten budur" diyorum.

"Hayir Momentus, tespitin dogru degil. Kimsenin Trabzonlu oldugu filan yok, sen iki örnek görüp gönlünden geçeni gerçek gibi algilamissin" derseniz saygi duyarim. Ancak siz yine de Reha Dilege'nin su feryadina kulak verin ve tekrar düsünün lûtfen:

" Ben kimliginde Istanbul-Eminönü yazan ama askerde "REHA DILEGE TRABZON Emret Komutanim" diyerek tekmil veren bir adam'im!!!"

Sanirim size ve herkese bir seyler ifade ediyordur bu tekmil...

Saygilar.

ironmaster kardesim birak simdi toplumsal mesaj vermeyi alemdag belediyesinden haber var sen[img]smileys/smiley2.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]

fincher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

sayin momentus,
    ben de sizin dediklerinize saygi duyarim.süphesiz tespitinizi destekleyen fazlaca örneginiz vardir.sadece yazinizda belirttiginiz Trabzonlulasan Trabzonsporlulardan olmadigimi,olmanin da bize çok fayda getirmedigini belirttim.bizim büyüklügümüz Türkiyenin heryerine dagilan her kesimden taraftarimiz.her taraftarimiz Trabzonlulasirsa nerde kaldi büyüklügümüz.
    niye bu bizi birbirimize benzetme istegi anlayamiyorum.yada ortak paydamiz olan Trabzonsporla Trabzonlulugu yanyana getirme çabasi.askerde Trabzon seklinde tekmil vermek beni daha fazla Trabzonsporlulastirmaz.kendi adima degil Trabzonspor adina bu benzetmelerden rencide oluyorum.ben Trabzonluyum ve Trabzonsporluyum demek yerine Sakaryaliyim ve Trabzonsporluyum demenin hem memleketim hem de takimim adina çok daha manali olduguna inaniyorum.
    yazdiklariniz realiteyi yansitiyor olabilir.ben bunun,iyi birsey olup olmadigini sorguluyorum.ben Trabzonspor taraftarinin Trabzonlulasmamasinin bizi daha fazla büyütecegine inaniyorum.umarim anlatabilmisimdir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)