Sayfa 12829 Toplam 12959 Sayfadan BirinciBirinci ... 11829 12329 12729 12779 12819 12827 12828 12829 12830 12831 12839 12879 12929 ... SonuncuSonuncu
Toplam 323965 adet sonuctan sayfa basi 320,701 ile 320,725 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Þike Davasý | Þike Tescillendi! UEFA, CAS ve ÝFM Onadý!

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

Alýntý cagdasdeniz4242 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Renkdas söyle anlatayým bizdeki hukuk sistemi genellikle yazýlý hukuk üzerine kurulu is Mahkemesi ve aðýr ceza dýþýnda pek sözlü yargýlama olmuyor yani Amerika'daki gibi jüri sistemi yok ayný zamanda bizde hukukta akademik olarak uzmanlasma olmasýna raðmen avukatlýk mesleðinde uzmanlasma da yok genelde sadece ceza ve deniz ticareti alanlarýnda uzmanlasma sinirli olarak Var ülkemizde
    Þimdi söyle anlatayým
    Bizim arkadaþlar önce yerel avukatlarla savunma yapma kararý aldý özellikle gönüllü avukatlarla çalýþtýlar onlar da kendi kapasiteleri ölçüsünde iyi niyetli olarak savunma yaptýlar ancak savunmalarý ceza hukuku temel ilkelerine dayanmasina raðmen sadece polis fezlekesi iddianameler ve tepeler üzerineydi kulüp avukatlari Federasyonun kupayi verip fb yi dusureceginden o kadar emindi ki açýkçasý para vermek istemedi hukuk firmalarýna
    Mecliste kanun deðiþip uefa nin Yerel liglere mudahalekerinin olmadýðýný bile sonradan anladýlar ve buna iliþkin hiçbir hazýrlýklarý yoktu uluslararasý hukuk firmasýyla anlaþtýlar alel acele Ama ilk savunmalar süreç yarilandigi ve darbe olup feto meselesi çýktýðý için bu aþamadan sonra herþey aleyhimize gelisecekti bu belli oldu fifa Ya da uefa bu meseleye çok karýþmak istemedi açýkçasý
    Þimdi olayýn hukuki kýsmýna degineyim biraz
    Fb nin savunmasýný okudum cas kararý sonrasýnda ve öncesindeki savunmasýný da can alýcý nokta iki taneydi bence birincisi tepelerin tek baþýna delil olamayacaðý vr hukuki olmadýðý hususu bunu gerçekten çok iyi anlatmýþ fb avukatlari gerçekten ben okudum moralim bozuldu biraz dedim adamlar çalýþmýþ bizimkiler Ýse karþý tez olarak neredeyse hiç Bir savunma ileri sunamamislar mesela baþka türlü delil edinilme imkanýnin olmamasý vs. Güzel cevap veremediler sonra ikinci husus uefa nin Yerel liglere müdahale edememesi hususu bence bunun yan8nda tazminat davasýnýn geri çekilmesi ve bir miktar para verilmiþ olabilir bunu da ekliyorum fb kendi lehine olayý çevirdi her Ne kadar cas kararýnda bizim lehimize karar çýksa da tepelerin iptal edilmesi olayýn feto ye yýkýlmasý uefa nin müdahale edememesi hususlarina bizimkiler hiçbir gerekçe sunamadilar
    Anca genel konular ahlak sike Var ceza verin bunlarýn yazýlý hukukta geçerliliði yok maalesef
    Boþuna umitlenmeyelim lehimize karar bile çýksa en iyi su karar cikar: fifa baþkanlýk kararýnýn kaldýrýlmasý ile dosyanýn incelenmek üzere fifa Ya gönderilmesine
    Bu en iyi ihtimal bence ama red kararý çýkacaðý kanaatindeyim
    Genç meslektaþým o bir savunma deðil, açýlýþ konuþmasý. Bizim CMK veya HMK'da yeri yok. Hadi imlaný falan geçtim, tüm hukuki süreci de yanlýþ ve karýþýk anlatmýþsýn. Kaldý ki fenerbahçe hukukçularýnýn tapelerin delil olamayacaðý tezi Türkiye'deki ceza hukuku süreci açýsýndan dinelenebilir. Onda da yeniden yargýlama yapan ve beraat kararý veren Aðýr Ceza Mahkemesi (Týpký cezayý verenler gibi, bu mahkeme heyeti de þimdi Fetö'den içeride) fahiþ bir hata yaparak, usul hükmünü geriye etkili olarak iþletti. Oysa Cezaî usul kurallarýnda -ceza miktarýný ilgilendirmeyen "geçmiþe þamil lehe hüküm tatbik edilmez." (Bkz. Sulhi Dönmezer, Nazari ve Tatbiki Ceza Hukuku, Cilt 1) Uefa, Cas, Spor-Disiplin Hukuku sürecinde ise bunun yeri yok. Örnek: Juventus sportif direktörünün hakem ve bazý futbolcular hakkýndaki konuþmalarý nedeniyle küme düþürüldü -9 puandan baþlatýldý, ancak o tapeler Ceza Yargýlamasýnda kullanýlmadý.

Sonuç tahminim: Biz davayý bir önceki Cas aþamasýnda kaybettik. O hususta hukuki süreç iyi yönetilmemiþ olabilir ama Ýsviçre'deki büronun ne beyan verdiðini bilmediðimden ahkam kesemiyorum. Ancak duruþmaya girmeden önce dahi büronun parasýnýn verilmediðini biliyorum. Erdem Egemen gibi bir adamý bedava çalýþtýrýrsýn ama elin Ýsviçreli'sine parasýný tam ve zamanýnda vermelisin.
    BÝLMEM ANLATABÝLDÝM MÝ?

Cezalý Üye
    Nereden
    Fransa
    Yaþ
    33

Alýntý oflubektas Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Genç meslektaþým o bir savunma deðil, açýlýþ konuþmasý. Bizim CMK veya HMK'da yeri yok. Hadi imlaný falan geçtim, tüm hukuki süreci de yanlýþ ve karýþýk anlatmýþsýn. Kaldý ki fenerbahçe hukukçularýnýn tapelerin delil olamayacaðý tezi Türkiye'deki ceza hukuku süreci açýsýndan dinelenebilir. Onda da yeniden yargýlama yapan ve beraat kararý veren Aðýr Ceza Mahkemesi (Týpký cezayý verenler gibi, bu mahkeme heyeti de þimdi Fetö'den içeride) fahiþ bir hata yaparak, usul hükmünü geriye etkili olarak iþletti. Oysa Cezaî usul kurallarýnda -ceza miktarýný ilgilendirmeyen "geçmiþe þamil lehe hüküm tatbik edilmez." (Bkz. Sulhi Dönmezer, Nazari ve Tatbiki Ceza Hukuku, Cilt 1) Uefa, Cas, Spor-Disiplin Hukuku sürecinde ise bunun yeri yok. Örnek: Juventus sportif direktörünün hakem ve bazý futbolcular hakkýndaki konuþmalarý nedeniyle küme düþürüldü -9 puandan baþlatýldý, ancak o tapeler Ceza Yargýlamasýnda kullanýlmadý.

Sonuç tahminim: Biz davayý bir önceki Cas aþamasýnda kaybettik. O hususta hukuki süreç iyi yönetilmemiþ olabilir ama Ýsviçre'deki büronun ne beyan verdiðini bilmediðimden ahkam kesemiyorum. Ancak duruþmaya girmeden önce dahi büronun parasýnýn verilmediðini biliyorum. Erdem Egemen gibi bir adamý bedava çalýþtýrýrsýn ama elin Ýsviçreli'sine parasýný tam ve zamanýnda vermelisin.
    Bence iste bunlar hep bilerek,, sonra da "elimizden geleni yaptik" diyecekler... rezillik

Çaðdaþ DENÝZ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Çorum
    Yaþ
    37

Ben zaten yukarýdaki açýlýþ konuþmasýndan ziyade twitter da daha önce bir kisminin çevirisi bir kisminin da ingilizce metni paylaþýlan savunmadan bahsediyorum
    Yani birkaç tane savunma Var esasýnda Ya da baþvuru dilekçesi diyelim adýna. Ýmlaya yapacaðým birþey yok telefondan bu kadar oluyor. Hukuki konuya Gelince yanlýþ deðil. Gerek cas durusmalarinda gerekse baþvuru dilekcelerinde tepeler artýk kullanýlmýyor. Ýmha kararý alýndý.adamlar 1970 tarihli emsal karar bulup savunma yapýyor Uefa nin müdahale hakkýnýn olmadýðýný fifa nin Usulen bu konuyu inceleyemeyecegini belirtiyor bizim ise Ne yaptýðýmýz malum biliyorsun. Onun dýþýnda yerel ligler ceza vermediði sürece önceki mevzuata göre uefa zaten yerel liglere sadece tavsiye kararý verebiliyordu.usul hukukuna gelince aziz yýldýrýmýn beraat ettiði kararda usul hukukuyla ilgili bir durum yok tepelerin tek baþýna delil olamayacaðý özel hayatýn gizliliði delillerin hukuka aykýrý elde edilmesi hüküme esas olan bir delilin delil olma vasfýni kaybetmesi nedenleri Var.
    "Eðer yasalara saygý gösterilmesini istiyorsak, önce saygý gösterilecek yasalar yapmak lazýmdýr."
    Louis D. Brandeis

Nereden
    Çorum
    Yaþ
    37

Alýntý UðurB Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Hukukcu degilim ama savunmamizin tam metnini nerede bulabilirim?
    Tam metni derken uefa baþvuru metni mi?
    Ýngilizce ve Türkçe metin þeklindeydi bildiðim kadarýyla eKleriyle çok uzundu bende Bir kýsmý olmasý lazým Twitterdan kaydetmiþ olmam lazým Gerekçeli karar tepeler vs vardý Ama bakmam lazým çorba oldu 8-9 yýllýk süreç herþey birbirine karýþýyor
    "Eðer yasalara saygý gösterilmesini istiyorsak, önce saygý gösterilecek yasalar yapmak lazýmdýr."
    Louis D. Brandeis

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

Alýntý cagdasdeniz4242 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    usul hukukuna gelince aziz yýldýrýmýn beraat ettiði kararda usul hukukuyla ilgili bir durum yok tepelerin tek baþýna delil olamayacaðý özel hayatýn gizliliði delillerin hukuka aykýrý elde edilmesi hüküme esas olan bir delilin delil olma vasfýni kaybetmesi nedenleri Var.
    Hukuka aykýrý delil edilmesi (Bkz. CMK 206) usul hukukuyla ilgili deðilmiþ. Peki meslektaþým, bu satýrlardan sonra sizinle hiçbir tartýþma yapamam. Engin hukuk bilginizle sizi baþ baþa býrakýyor ve meslek hayatýnýzda üstün baþarýlar diliyorum.
    BÝLMEM ANLATABÝLDÝM MÝ?

Karasoy - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    44

Þike'den CAS'ta cezalarý onaylanan takýmlar; Sivas, Eskiþehir, Mersin'di. Biz her ne kadar FB için CAS'a baþvuruda bulunsak da diðer takýmlar için de cezai müeyyide söz konusudur yalnýz o sezondan sonra Eskiþehir, Mersin zaten küme düþmüþtü.Sivas tekrar düþüp tekrar çýkarken, Eskiþehir alt ligten çýkamadý Mersin'i bilmiyorum artýk kaç lig düþtüðü? Bu durumda (olmaz ya) CAS nasýl bir ceza verecek düþme söz konusu olursa nasýl prosedürü iþletecek?

Nereden
    Çorum
    Yaþ
    37

Hukuka aykýrý delil edilmesi (Bkz. CMK 206) usul hukukuyla ilgili deðilmiþ. Peki meslektaþým, bu satýrlardan sonra sizinle hiçbir tartýþma yapamam. Engin hukuk bilginizle sizi baþ baþa býrakýyor ve meslek hayatýnýzda üstün baþarýlar diliyorum.
    Sana da...
    Usul hukukuyla alakalý karar ile usul hükümleriyle elde edilen delillerin esasa etkisini biliyoruz þükür

Soruþturmanýn baþlangýcý olan 2 Aralýk 2010 itibarýyla Sporda Þiddet ve Düzensizliðin Önlenmesine Dair Kanun'un yürürlükte olmadýðý, söz konusu yasanýn 14 Nisan 2011'de yürürlüðe girdiði, bu kapsamda 14 Nisan 2011'den önceki süreçte, suç ve cezada kanunilik prensibi gereði, "þike" ve "teþvik primi" suçlarýndan bahsetmenin mümkün olmadýðý...kanunda suç olarak düzenlenmeyen bir fiilin suç soruþturmalarýna ve yargýlamalara konu olamayacaðý...14 Nisan 2011'den sonra da 6222 sayýlý yasa bakýmýndan iletiþimin denetlenmesi ve teknik araçlarla izleme tedbirine konu olabilecek 'þike' ve 'teþvik primi' suç tanýmlamasý ile alýnmýþ bir mahkeme kararý da bulunmadýðýndan, bu yolla elde edilen bulgularýn delil olarak 'þike' ve 'teþvik primi' suçlarýnda kullanýlamayacaðý ortaya çýkmaktadýr."
    Dosya bakýmýndan yapýlan irdelemede tüm soruþturma aþamasýnda mahkemelerinden alýnan CMK'nýn 135. ve 140. maddeleri kapsamýndaki iletiþimin denetlenmesi ve teknik-fiziki takip kararlarýnda tüm þüpheliler hakkýnda istisnasýz olarak, 'suç örgütü kurma' suçunun gösterildiði, halbuki davaya konu iddianamede yalnýzca Olgun Peker ve Aziz Yýldýrým hakkýnda 'suç örgütü kurma' suçundan kamu davasý açýldýðý anlaþýlmýþtýr. Hakkýnda suç örgütü kurma suçundan iletiþimin denetlenmesi ve teknik-fiziki takip kararlarý verilen tüm þüpheliler hakkýnda bu suçtan kovuþturmaya dair karar da verilmediði, alýnan birçok kararda, haklarýnda 'suç örgütü kurma' iddiasýyla dava açýlan Yýldýrým ve Peker'in adlarýnýn geçmediði, mahkeme kararlarýnda da suç olarak, 'suç örgütü kurma' suçunun gösterildiði tespit edilmiþtir. Dolayýsýyla soruþturmaya konu tüm þahýslarýn her biri hakkýnda, 'suç örgütü kurma' suçundan iletiþimin denetlenmesi ve teknik-fiziki takip tedbirlerinin uygulandýðý, tüm sanýklarýn her birinin, 'suç örgütü kurma' suçunun faali olmasýnýn mümkün olmadýðý halde bu yolla tedbir uygulandýðý anlaþýlmaktadýr."
    Soruþturmada CMK'nýn'nýn 135. ve 140. maddeleri kapsamýnda alýnan kararlar doðrultusunda elde edilen delillerin, yasal çerçevede hukuka uygun olarak kiþilerin mahkumiyetinde kullanýlmasýnýn mümkün olmadýðý...Daha önce Ýstanbul 16. Aðýr Ceza Mahkemesi tarafýndan yapýlan deðerlendirme varýlan sonuç, verilen karardan baðýmsýz olarak, bozmadan sonra serbestlik ilkesi gereði delillerin yeniden ve doðrudan eski hükümden baðýmsýz olarak deðerlendirilebileceði göz önüne alýnmýþ ve buna göre hükümler uygulanmýþtýr...(neyse bunun gibi Bir suru husus Var mahkemenin belirttiði, usul kanunlarý esastan baðýmsýz deðildir. Esasla iç içedir. Yalnýzca usule sýký sýkýya baðlý hususlarda sinirli olarak usul hukuku doðrudan uygulanýr Örneðin görev,yetki gibi benim dediðim husus belli her Ne kadar cmk gereði delillerin durumu deðerlendirilse de karar esastan verildi dosyada sonuçta tek deliller tepeler deðildi neyse)
    Ýyi gunler
    Louis D. Brandeis

Forum Yöneticisi Ozan Yýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

yeter ki baþka bir þey istemeyin!
    deðil mi?
    Bize Her Yer TRABZON!

Trabzon Bir Sevda
    Trabzonspor Bir Destan ...

Cezalý Üye
    Nereden
    Fransa
    Yaþ
    33

bu gazetenin taaaaaaa ameka

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

@cagdasdeniz4242 : Karþýsýndaki "siz" kalýbýný kullanýrken ister "sen" kalýbý kullanýlýrsa da, hatta daha ileri girip daha farklý ve yakýþýksýz hitap tarzlarý kullanýlsa da, "hukuka aykýrý delil" meselesi Cmk'da yer alýr ve usul hukukuna iliþkindir. Zaten dinlemeler konusunda mahkumiyet kararý sonrasý CMK hükümleri deðiþmiþtir. Zýrva tevil getirmez, "esasla usul bazen iç içe olur" (ki doðru) gibi bahaneler muteber olmaz.

Gelelim Dozer Cemil ve Nihat Özdemir meselesine; hem bu lig þaibeli, hakemler kötü, sistem bozuk, medya rezalet, futbolumuz geriye gidiyor diyeceðiz, hem de ayný düzenin adamýnýn baþkan seçileceði sezon efsanemizin adýyla anýlacak. Hani Trabzonspor'u sevdiðimiz için takip ediyoruz ama sýrf dönen rant için gün geçtikçe pisleþen bu ligde Dozer Cemil isminin kirletilmemesi gerek.
    BÝLMEM ANLATABÝLDÝM MÝ?

halilaziz61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

Alýntý Ozan Yýlmaz Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster

yeter ki baþka bir þey istemeyin!
    deðil mi?
    Bu þaibeli lige Dozer Cemil ismini vermek tertemiz bir insan olan bu güzide kiþinin ruhuna çok büyük saygýsýzlýk olur.

Nihat Özdemir gibi bir þikecinin eliyle þaibeli lige Dozer Cemil'in ismini vermek o ismi kucultmektir, rahmetlinin kemiklerini sizlatmaktir.

Sakýn bu hataya düþme TS'li
    Dozer Cemil'in ismi ahlakýzlýðýn þikenin kol gezdiði lige satýlamaz.
    Bunu akýl edemeyen TS yöneticisi benim yöneticim deðildir

Nihat oy toplamak için sirinliklere baþlamýþ.

Þimdiden soyliyeyim ona oy verecek TS delegesi ahlaksýzdýr, þerefsizdir, haysiyetsizdir.
    Konu halilaziz61 tarafýndan (31.05.2019 Saat 02:30 ) deðiþtirilmiþtir.
    2010-2011 sezonu þampiyonu Trabzonspordur.
    Aksini söyleyen ahlâksýzdýr.
    Ahlâksýzlara itibar edilmez!

HOPA'LI TS'LÝ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Yaþ
    52

2010-2011 Kupamýzý versinler
    Efsane kaptanýmýzýn ismini deðil
    Ucuz kahramanlýk peþinde Nihat
    Karadeniz gazetesini de kýnýyorum bu giriþim nedeniyle
    2010-2011 SEZONU SÜPER LÝG ÞAMPÝYONU
    82 HELAL PUANLA
    TRABZONSPOR

chener - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya

Ya dýþýndasýndýr çemberin
    Ya da içinde yer alacaksýn.
    Kendin içindeyken kafan dýþýndaysa
    Çaresi yok kardeþim,
    Þiirlerle þarkýlarla
    Her akþam meyhane masalarýnda kahrolacaksýn.

Durumumuz budur. Yarýn tff seçimi var, þike sürecinin tüm aktörleri çemberin içinde ve biz de çemberin içindeyiz.
    YA DIÞINDASINDIR ÇEMBERÝN YA DA ÝÇÝNDE YER ALACAKSIN.KENDÝN ÝÇÝNDEYKEN KAFAN DIÞINDAYSA ÇARESÝ YOK KARDEÞÝM.

Gökhan Balcý - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Yaþ
    33

Bunlar bu sene bizi þampiyon da yapar

My - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Aydýn
    Yaþ
    49

Trabzonspor’un eski Baþkan Adayý Prof. Dr. Hakan Kulaçoðlu Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)’nin Haziran ayýnda yapýlacak olan seçim sürecini ve Türk Futbolunu deðerlendirdi.

“Öncelikli konu TFF’nin özerkliðini fiilen kaybetmiþ olmasýdýr. Bugün federasyonun hiçbir konuda kendi iradesi ile karar alabildiðini düþünmüyorum, düþünenlerin de azýnlýkta olduðunu sanýyorum.” Ýfadelerini kullanan Kulaçoðlu açýklamalarýný þöyle sürdürdü;

“Çok uzun süredir TFF Baþkanlarý yukarýdan gelen iþaretle seçilmekte. Rahmetli Hasan Doðan ile baþlayan gelenek devam ediyor. Aydýnlar da öyleydi, ama Demirören bu iþin zirvesi olmuþtu. Gerçi Nihat Özdemir’deki potansiyeli de azýmsamamak lazým, baðýmlýlýk ve “emredin efendim”cilikte kendine bir üst kademede yer bulabilir.

Ýlginç olan, baþkanlarýn hep kapital sahibi isimlerden, özellikle de siyasi iktidar ile doðrudan ve dolaylý baðlantýlarý çokça yazýlýp çizilen iþadamlarýndan seçiliyor olmasý. Bu, on yýllardýr eleþtirdiðimiz “müteahhit futbolu”nun da ötesinde bir bozulmayý, çürümeyi iþaret ediyor.

‘TÜRK FUTBOLUNUN LANETÝDÝR ZENGÝN BAÞKAN YANILGISI’
    Futbolumuzdaki en büyük sorunlardan biri futbola bir þeyler verecek adamlar yerine bir þeyler alacaklarýn görevde olmasý. Bu kulüp takýmlarý için uzun süredir zaten böyleydi. Paralý Baþkan tanýmý ile gelen kapital sahipleri kulüplere görünürde ya da gerçekte sýcak paralar verirken, borçlarý katbekat arttýrmayý baþarmýþlardý. Bu tip baþkanlarý ve yöneticileri göreve getirirken altta yatan bir mantýk da, büyük iþadamlarýnýn futbol dünyasýnda dönen büyük paralarý yönetmekte daha yetkin olacaklarý iddiasýydý. Ancak her defasýnda, her kulüpte hüsran yaþandý. Baþkanlarýn özel iþleri hep geliþip büyürken kulüpler çoðalan borçlarýn altýnda sýkýþtýlar. Ýþin daha acý yaný, önce ilk havuz sistemi ile nispeten mütevazý rakamlarla akmaya baþlayan yayýn gelirleri, siyasi iktidarýn telkinleri ile astronomik düzeylere çýktýðýnda bile kulüplerin mali durumu düzelmedi. Zira zihniyet, hesap, kafa baþka yerlerdeydi. Bunu yazýlarýmýzda, televizyon programlarýnda, Trabzonspor baþkan adaylýðýmýzda yýllarca anlattýk, iddia ettik: “Bu yönetim anlayýþlarý ile kulüplere ne kadar para kaynaðý saðlarsanýz sadece onlarýn ayný miktarda borç arttýrmasýna destek olursunuz.” Kulüplerin mali yapýlarýna bakýn, tablo çok net þekilde ortadadýr.

Neredeyse yirmi yýldýr anlattýðýmýz UEFA mali kriterlerinin ülkemizde çok geç uygulanmaya baþlamasý bu durumun ikincil nedenlerinden biridir. Bugün bir Türk kulübü Avrupa kupalarýna katýlacak kadar saha baþarýsý göstermiþ olsa bile oraya gidip gidemeyeceðini bilemiyor. Önce TFF’den sonra da UEFA’dan vize beklemek zorunda. Ýþ buraya gelinceye kadar kulüpleri zarara sokan federasyon ve kulüp yöneticileri ise hala ortada makbul insanlarmýþ gibi dolaþabiliyorlar.

Kaldý ki, Türkiye’den UEFA Þampiyonlar Ligi’ne (CL) katýlýp mali durumunu düzelten bir tek kulüp örneði yok. Oysa bu turnuva kulüplere çok büyük kaynak aktarýmý saðlýyor. Þampiyon olmak, ayný zamanda da CL’ye gitmek için çok büyük transfer harcamalarý yapýyorsunuz, bunu baþarýp gidiyorsunuz, bu kez çok daha fazla paralar harcayarak baþka bir transfer dönemi geçiriyorsunuz ve o sezonun sonunda mali tablonuz çok daha vahim hale geliyor. Bunu kendi þirketinde yapan kaç iþadamý var, futboldan anladýðýný söyleyerek kulüplerimize baþkan ve yönetici olan? Türk futbolunun lanetidir zengin baþkan yanýlgýsý. Bir emekli cumhuriyet memuru, emekli öðretmen bu anlý þanlý iþadamlarýndan daha iyi yönetir kulüpleri, her anlamda. Zaten birbirimizi yenmeye çalýþýyoruz, neyin masalýný anlatýyorlar ki?

Türk futbolunun yönetiminde hiçbir aklý baþýnda, zihni berrak eski futbolcu yer alamýyor. Hamit Altýntop son derece analitik bir þekilde çok þeyi gayet güzel anlatýyor mesela, fakat iþ resmiyete gelince kimsenin onun gibi insanlarý arayýp sorduðu yok. Nedenini sorsanýz tecrübeden bahsedecekler. Oysa Türk futbolunda tecrübe denilen þey bir iþin nasýl yanlýþ yapýldýðýný sürekli þekilde deneyimlemektir. En deneyimli isimler en çok hata yapmasýna raðmen hâlâ ortada kalabilme ve hata yapmayý sürdürebilme hakkýnda sahip olanlardýr.

Federasyonun delege yapýsý tamamen beceriksiz, müsrif, baþarýsýz kulüp baþkanlarýnýn, yöneticilerinin tekelinde. Futbolcular için konan delege þartlarý son derece aðýr ve kýsýtlý. Hakemler için de durum keza. Futbol kulüplerinin federasyon seçimi için delegelerinin kulüp baþkanlarý belirliyor. Bu elbette baðlayýcý kararla ve tek tip oy ile sonuçlanýyor. Bu delegeleri her kulübün yönetim kurulu seçimi sýrasýnda disiplin kurulu gibi, denetleme kurulu gibi genel kurul üyeleri seçebilir mesela. Bu, federasyon seçimlerine belki bir parça demokrasi ruhu katar. Ayrýca adaylýk için delege sayýsýnýn beþte birinden imza toplama þartý da çok aðýr. Bu mevcut düzeneðin dýþýndan futbola hizmet etmek isteyen ve gerçekten projeleri olan insanlarýn önünü kesme çabasýndan baþka bir þey deðil. Kiþi aday olsun, yüzde 5’lik imza toplasýn, genel kurula kendini, yapacaklarýný seçime kadar ve seçim günü anlatsýn, belki delegelerin önemli bir kýsmý ikna olup oy verir. Demokrasi zaten bu deðil mi?

‘TÜRK FUTBOLUNUN KENDÝSÝ PAZAR’
    Futbolda dünya çapýnda çok büyük bir pazar oluþtu. UEFA ve FIFA bu pazarýn en üst resmi kontrolörleri. Ýki kurum da büyük paralarý çeviriyorlar ve yýllardýr yöneticileri hakkýnda yolsuzluk haberleri okuyoruz, dahasý bunlar somut delillere dayandýrýlýp yaptýrýmlarla sonuçlanabiliyor. Dünyada kitapçý raflarýnda bu konuda çok güzel kitaplar var, bazýlarý Türkçe’ye de çevrildi. Ülkemizde de ekonomik tablomuzla ve milli gelirle çok uyumsuz bir para büyüklüðü var futbolda. Avrupa ve dünya üzerinden gelen menajerlik rüzgârý burada da parasal büyüklüðü ivmeleyen etkenlerden biri. Ancak, kendini gerçekten bilgili, zeki ve yetkin sanan yöneticilerin elinde Türk futbolu pazardan pay alýr gibi görünse de aslýnda pazarýn ta kendisi olmuþ durumda. Futbola bir parça bulaþmýþ herkes Türk futbolundan nemalanýyor. Futbol kalitesi bizimki kadar olan hiçbir ülkede futbola bu kadar para harcanmýyor. Üstelik bu parayý neredeyse sadece içeride birbirimizle mücadele etmek için tüketiyoruz. Kulüplerimizin Avrupa kupalarýnda 2000’den, milli takýmýmýzýn ise 2002 Dünya Kupasý ve 2003 Konfederasyon Kupasý sonrasý hiçbir elle tutulur baþarýsý yok, anlatacak bir hikâyemiz yok. Buna raðmen federasyon da kulüpler de ayný kafayla yönetilmeye devam ediyor.

‘FUTBOLUMUZ REHÝN ALINMIÞ’
    Futbolumuzda karmaþýk iliþkilerle çok ilginç yerlere kadar uzanan bir çýkar yumaðý olduðunu herkes biliyor ama kimse bir þey yapamýyor. Zira futbol þu an tam anlamýyla rehinde. Kulüpler rehinde, federasyon rehinde. Kâðýt üzerinde özerk olan federasyon, pratikte göbekten siyasete baðlý. Ýcazet almadan federasyon baþkanlýðýna aday olmak mümkün deðil. Federasyon baþkaný sandýk görüntüsü ile atamayla göreve geliyor. Bir nevi kayyum yani. Dahasý bazý kulüplerin baþkanlarý da ayný yöntemle seçiliyor, ona seçilmek denirse. Kulüp önce yayýn geliri, sponsorluk gibi maddi kaynaklarý çar çur ederek borçlanýyor, sonra siyasi iktidara mecbur hale geliyor ve nihayetinde bir kayyum atanýyor. Sistem iþlek, bahane hazýr; derin bir çaresizlik.

Özal döneminde baþlayan bir geleneðin geliþtirilip piramidin tepesinin görünmesidir bu durum. O zaman da kulüp baþkanlarý beyefendiye yakýn iþadamlarýndan olurdu. Takýmlara antrenör seçilirken bile araya siyasiler konurdu. Bir þehir takýmýna antrenör olabilmek için o þehrin milletvekilleri bile yetmez hale gelmiþ, torpil düzeyi bakanlara kadar yükselmiþti. Bugün de çok farklý olduðunu söyleyemeyiz sanýrým. Herhangi bir teknik adamýn bu bozuk düzene ses çýkarmasýný beklemek de saflýk olur tabii. Zira çýkýp konuþsa hiç þansý kalmayacak, belki yarýn kendisi de ayný yolu kullanmak zorunda kalacak.

‘SANAL ADAY ÝCAZET ALARAK RESMEN ADAY OLAN KÝÞÝDÝR’
    TFF’nin resmi sayfasýndan yapýlan açýklamaya göre Nihat Özdemir dýþýnda 4 aday daha baþvuru yapmýþ. Ancak seçim günü yeterli sayýda imzayý divana sunmalarý olanaksýz. Býrakýn þu an kamuoyunun tanýmadýðý dört adayý, futbol camiasýnda çok bilinen bir kiþi bile cesaret ederek veya þartlarý saðlayarak aday olamaz. Delegeler yukarýdan iþaret edilen aday dýþýnda kimse için imza vermezler. Özellikle kulüp delegeleri. Zira müspet oy kullanmayaný cezalandýrmak gibi çok oturmuþ bir gelenek var artýk bu ülkede. Mecburi adaya imza ya da oy vermeyen kulüplerin maddi sýkýntýlarýný aþamama kaygýsý ötesinde masada, dolayýsýyla da sahada infaz edilme korkusu net. Daha ötesinde, futbolu ve kulüpleri yöneten insanlarýn birçoðu zaten girift iliþki içinde. Ýlmek ilme iþlenmiþ bir að sistemi bu. Çirkin bir oya iþi.

Bu koþullarda aday olmak yerine adaymýþ gibi gerçekleri anlatmak, insanlarý aydýnlatmak, farkýndalýk yaratmak daha mantýklý bir yol olabilir. Buna sanal adaylýk da diyebilirsiniz, ama bana sorarsanýz asýl sanal aday icazet alarak resmen aday olan kiþidir. Bir kere kendinin yönetmeyeceðini bile bile federasyon baþkanlýðýna aday olmuþtur. Ýkincisi yýllardýr, kendi gibi insanlarla birlikte futbolumuzda yarattýklarý sanal bir dünyanýn yönetimine talip olmaktadýr. Türk futbolu gerçeklerden neredeyse tamamen kopmuþ durumda boþlukta sürüklemekte. Bu durumu elinde büyük medya gücü bulunan organize güç bile gizleyememekte. Organizasyonlardan, yayýn gelirlerinden ve sponsorlardan federasyona gelen büyük para ile sistemin içindeki herkesi mutlu mesut yaþatmak dýþýnda yapýlan pek bir þey yok. Herkese bir þekilde maaþ baðlayarak nemalandýrarak ses çýkmasýný önleyerek futbolumuzu gidebileceði güzel bir yer yok maalesef.

‘TÜRK FUTBOLU MARKA FALAN DEÐÝL’
    Bugün Türk futbolunun hiçbir marka deðeri yoktur. Kulüplerde ve federasyonda büyük paralarýn dönüyor olmasý marka yaratmaz. Türk futbolunun artýk devletten baþka sponsoru kalmamýþken hangi markadan bahsedilebilir ki? Ligin isim hakký Spor Toto’nun, devlet kuruluþu; kupanýn isim hakký Ziraat Bankasý’nda, kamu bankasý. Madem ligin, futbolun marka deðeri var, neden yerli ya da uluslararasý bir firma en büyük iki organizasyonumuza sponsor olmuyor. Büyük bir kandýrmaca bu. Küresel elektronik firmalarýndan Türk futboluna bir þekilde sponsor olan var mý? Otomobil firmalarý, ülkemizde fabrikalarý olanlar var, hiçbiri sponsorluk teklif etmiyor.

Býrakýn alt ligleri, en üst ligdeki kulüplerin çok ciddi sponsor sorunu var son yýllarda. Süper Ligin 2018-2019 sezonunda 7 kulüp ayrýcalýklý sponsor ile anlaþmalýydý, yani isim haklarýný vermiþlerdi. Bunlarýn içinde birinin isim hakký kamu kuruluþunda zaten. Ýlginçtir, bu sezon toplamda en çok sponsor kurumu olan kulüp ligden düþtü. Söz konusu kulübün göðüs, sýrt, kol, þort ve çorap gibi tüm sponsorluklarý doluydu üstelik. Aslýnda bu sponsorluklar küçük rakamlarla yapýlan anlaþmalar. Üstelik birçok kulübün forma göðüs reklamý yani 1 numaralý saha içi sponsorluðu yoktu. Övüne övüne bitiremediðimiz koca koca modern stadyumlarýn yýllýk en yüksek sponsorluk geliri 10 milyon dolar. Bu parayý tek bir yeni transfere veriyor kulüpler.

Günümüzde marka liglerin hepsi dünya televizyonlarýndan canlý olarak yayýmlanýyor. Hem de büyük paralar ödenerek. Ülkemizdeki TV kanallarý da o liglere büyük paralar ödüyorlar. Buna karþýlýk dünyada hiçbir ülke Süper Lig’den canlý maç yayýný yapmadýðý gibi þöyle yarým saatlik bir özet program bile yayýmlamýyor. Marka olsanýz, ilgi ve beðeni uyandýrsanýz neden yayýmlamasýnlar. Kendimizi kandýrmayalým.

Marka deðeri olmadýðý gibi, aksine Türk futbolu içinde her türlü riski barýndýrýyor. Faiz oranlarý yükseliyor, döviz kurlarýnda artýþ malum; yani ciddi bir piyasa riski söz konusu. Özellikle futbolcu transferlerinden ve hak ediþlerinden kaynaklanan nakit çýkýþýný karþýlayabilecek sýcak para sýkýntýsý kesintisiz þekilde yaþanmaya devam ediyor; yani likidite riski söz konusu. Yanlýþ tercihler ve uygulamalar nedeniyle kurumlar sürekli zarar uðratýlýyor; yani operasyonel risk belirgin. Futbolu yönetenlerin þikeye, dopinge, ýrkçýlýða karþý anlaþýlmaz toleransý ve yöneticilerin sorumsuz beyanatlarý nedeniyle uluslararasý arenada bize karþý güven ve saygýnlýk sýfýrlandý; yani itibar riski mevcut. Spor kurumlarý siyasi iklimden had safhada etkileniyor; yani politik risk mevcut. Bu durumdaki bir futbol yapýsýnýn bugüne kadar sürdürülen yöntemle ve ayný insanlarla düzeltileceðini iddia etmek insanlarý salak yerine koymaktýr. Yapay zekâ, sanal gerçeklik çaðýnda yapay salaklýk denemesidir bu; insanýmýza hakarettir.

‘TEMÝZ FUTBOL ÞÝKE YAPMAMAKTAN ÝBARET DEÐÝL’
    Türk futbolu þikeden çok çekti. Hemen her dönem bu faaliyetlerde bulunanlar oldu. Herkesin þike meselesine bakýþý farklý olabilir ancak gerçekler ortadadýr. Lakin temiz futbol kavramýný örseleyen eylem de sadece þike deðildir. Bugüne kadar futbol kulüplerini yöneten insanlarýn kendi iþ ve özel dünyalarýndan taþýdýklarý birçok olumsuzluk temiz futbolun düþmanýdýr. Haksýz kazançlar, avantalar, rüþvetler, gayri resmi komisyonlar temiz futbolun düþmanýdýr. Kurumlarý siyasete teslim etmek temiz futbolun düþmanýdýr. Yalan konuþmak temiz futbolun düþmanýdýr.

En büyük sorunlardan biri ise futbolu artýk sadece bir spor olarak seven insanlarýn oranýnýn hýzla azalýyor olmasýdýr. Kendi takýmýnýn kazanmasýný isteyen, her ne pahasýna ve her ne yöntemle olursa olsun bunu makbul sayan taraftar zihniyeti; futbola, kuruma bir þey katmak için deðil de bu göz önündeki mecrada boy gösterme tatminini yaþamak için ortaya çýkan yönetici tiplemeleri yanýnda bahis baðýmlýlýðý da futbolun masumiyetini örseleyen faktörler.

‘BAHÝS FUTBOLUN BÜYÜK DÜÞMANI’
    Özellikle bahis, yasal ya da gayri-yasal olsun, futbolun düþmaný olarak gördüðüm bir olgu. Bir on yýl kadar önce havalimanýnda güvenlikten geçerken görevlilerin sohbetine kulak misafiri olmuþtum. Ýki genç adamdan biri diðerine, Liverpool’un içeride çok zor gol yediðini anlatýyordu. Futbola, özellikle yabancý liglere bu ilgi beni çok þaþýrtmýþ, memnun da etmiþti. Daha sonra bu tip konuþmalara her mekânda ve her zamanda denk gelince anladým ki, insanýmýz bu bilgileri bahis oynarken kullanmak için ediniyor. Sadece ilgisini çekmediði için deðil, futbolun masumiyetine aykýrý bulduðu için de bahse karþý olan, bugüne kadar býrakýn bahis oynamayý, bahis kuponu görmemiþ bir futbolsever olarak benim için büyük bir hayal kýrýklýðýydý bu. Bugün gelinen noktada ise federasyon baþkanlýðýna belli görevleri yerine getirmesi için atanan eski kayyumun emeklilik hediyesi bahis ihalesi. Sözün bittiði çok yerden biri de burasý iþte.

‘HERKESE HAK ETTÝÐÝNÝN TAM KARÞILIÐI’
    Sadece futbolu deðil her þeyi yöneten insanlar için tek ve büyük bir ilke söz konusu olmalý: Herkese hak ettiðinin tam karþýlýðý. Olumlu anlamda da, olumsuz anlamda da. Ödül olarak da ceza olarak da. Siz icranýn baþýndaki kiþi olarak bunu yapýn, gerisini zamana býrakýn. Kýsa vadede ne olursa olsun, ne söylenirse söylensin uzun vadede yönettiðiniz kurum ve dünya kazançlý çýkacaktýr. Þikenin cezasýný verin, ýrkçýlýðýn cezasýný verin, þiddetin cezasýný verin. Bahanelere sýðýnmadan, korkmadan, cesaretle verin. Bozuk düzeni ancak bu þekilde düzetebilirsiniz.

‘ALTYAPIDA VERÝMSÝZLÝK SÜRÜYOR’
    TFF’nin en önemli görevi ilgili kanunun 1. Maddesinde belirtildiði üzere “her türlü futbol faaliyetlerini yürütmek, örgütlemek ve geliþtirmek”. Bu görevlerden yürütme kýsmý anlattýðýmýz gibi kör topal yürütülse de örgütleme ve geliþtirme kýsmýnda ciddi sorunlar olduðu çok açýk. Futbolumuzun geliþimi için en önemli unsur, geleceðimize vereceðimiz önem; yani altyapý faaliyetleri. Bu konuda çok önemli ve durumu tüm çýplaklýðý ile gösteren istatistiksel çalýþmalar var. Avrupa ligleri arasýnda Türkiye altyapýlarýndan yetiþtirdiði oyuncularý A takýmlarda oynatma oraný ile sonuncu sýrada. Avrupa liglerinde ortalama yüzde 21,2 olan altyapýdan yetiþen oyuncularýn kulüplerinin kadrolarýnda yer alma oraný Türkiye Süper Ligi’nde yüzde 8,8. Geçen yýl yüzde 6,8 olan bu oran bu sezon Trabzonspor’un katkýlarý ile biraz yükselmiþ ama Türkiye’yi sonunculuktan kurtaramamýþ. Bu, yerel yeteneklerin eðitimini öncelik olarak kabul etmeyen bir sistematik yaklaþýmýn ülkemizde varlýðýný ortaya koyuyor. Buna karþýlýk yabancý oyuncu oynatma oranýnda Avrupa birincisiyiz. Dünya futbolundaki yabancý oyuncularýn daðýlýmýna baktýðýmýzda ise Türkiye Cumhuriyeti pasaportlu oyuncularýn yabancý liglerdeki sayýsý, listenin ilk 50’sine girmemize dahi yetmiyor. Bu tablo ile gurur duyan var mý acaba? Bunca U takýmý, futbol geliþtirme akademisi, bu kadar altyapý koordinatörü, hocasý, Türkiye Futbol Koordinatörlüðü, hepsi koca bir yalanýn parçalarý olmaktan rahatsýz deðiller herhalde.

Avrupa’da futbol eðitimi çoðu ülkede 6-8 yaþlarýnda baþlarken bizde bu sýnýr 12-13 yaþ. Futbolcunun geliþimi için ortalama 10 yýllýk eðitim gerekli. Bizdeki eðitim ve olgunlaþma seviyesini de göz önüne alýrsak futbolcularýmýzýn geliþimi daha uzun sürüyor. Bu gerçeðe bakmadan U21 liglerinin kaldýrýlacak olmasýný konusunu da tekrar deðerlendirmek gerektiðini düþünüyorum.

‘FUTBOL KÜLTÜRÜMÜZ SIÐ’
    Ülkemiz kaliteli oyuncularýn eðitimi için gerekli kültürü oluþturmak zorundayýz. Bugüne kadar yapýlan çalýþmalarla ve harcanan ciddi paralara raðmen arzu etiðimiz noktanýn çok uzaðýndayýz. Çözüm için köklü bir yeni yaklaþýma, zamana ve ciddi bir kaynaða ihtiyaç var. Oysa federasyonun kulüplere altyapý yardýmý için aktardýðý paralar bazý kulüp baþkanlarýnca yabancý oyuncu transferinde kullanýlýyor. Üst yapýda harcamalarý kýsarak altyapýya, altyapý tesisleþmesine büyük önem vermezsek durum giderek daha umutsuz bir hal alacak. Genç oyuncularýn eðitimine yatýrým yapmak, futbolumuzun bir bütün olarak sürdürülebilir kalkýnmasý için öncelikli iþimiz olmalý. Ve bunu lafta, þekilde, sloganda býrakmamalý, pratiðimize taþýmalýyýz. Bu yaklaþýmýn kulüplerimizi kýsa vadede elde etmek istedikleri baþarýlara doðrudan götürmeyeceðini de bilmemiz gerekir. Ülke futbolunun geleceðe bakma yeteneðini geliþtirme görevini yüklenen kurum olan TFF tüm kulüplerimiz ile iþ birliði içerisinde yeni çaðdaþ bir yaklaþýmýn mimarlýðýný yapmak zorunda. Kulüpleri yabancý transferine deðil, bu ülküye yönlendirmekte ýsrar etmek mecburiyetinde. Federasyonun belki de birincil görevi bu olmalý.

‘PASSOLÝG UYGULAMASI ÇÖZÜM DEÐÝL SORUN GETÝRDÝ’
    Futbolda þiddeti önlemek bahanesiyle getirilen Passolig uygulamasý taraftarlar için ciddi bir sorun. Futbolda þiddet mutlaka çözülmesi gereken bir sorun ve elbette ki uygun yöntemlerle. Passolig sonrasý þiddet olaylarýnda azalma olduðuna dair hiçbir veri yok. Passolig hakkýnda medyada tek olumlu haber ise Passolig Genel Müdürü ile yapýlan söyleþi. Buna karþýlýk Passolig uygulamasý sonrasý seyirci sayýlarýndaki düþüþ net ve kanýtlý. Bu konuda üniversite tezi bile var. Passolig’in karaborsayý da azaltacaðý söyleniyordu, aksine arttýrdýðý görülüyor. Hem ayný zamanda kulüplerimize gelir getirici bir uygulama olduðu söylenen Passolig için neden bir hale yapýlýp getirisi yükseltilmeye çalýþýlmadý da doðrudan, ihalesiz þekilde bir bankaya verildi. Bu kýsýtlayýcý uygulamanýn uzatýlmamasý gerekiyor. Ýyi bir uygulama olsa Avrupa’daki diðer büyük liglerde uygulanmaz mý? Passolig yerine getirilecek çok sayýda alternatif var ve dünyada uygulanýyor.

‘MÝLLÝ TAKIM HOCALIÐI HER ÞEYDEN ÖNCE ONURDUR’
    Milli takýmýn baþýna gelecek teknik adam alacaðý parayý, tazminat miktarýný konu etmemeli. Bu görev mesleðindeki en yüksek makam ve en büyük onurdur zaten. Ülkenin bütün oyuncu havuzu senin hizmetinde. Transfer derdin yok, taraftar baskýn yok, zaman kýsýtlaman yok. Daha ne istiyorsun? Baþarýsýz olursan tazminat falan almadan görevi bir baþka meslektaþýna devredersin. Milli takým teknik direktörlüðü için sözleþmeler turnuva takvimi ile sýnýrlý olmalý. Mesela Euro 2020 için göreve gelen kiþi gruplardan çýkamadýðý gün sözleþmesi sonlanýr. Kasým 2019’da yani. Çýkarsa turnuva sonuna kadar devam eder. Play-off’lara kalýrsak 2020 Mart ayý sonuna kadar devam eder. Finallere kalma baþarýsýný gösterirse görevini sürdürür, aksi taktirde mart ayý sonunda görevi tazminatsýz býrakýr. Bundan daha doðal ne olabilir ki? Dünya üçüncüsü olmuþ bir ülke için Avrupa Þampiyonasý finallerine gidememek yeterince büyük baþarýsýzlýk deðil midir? Gelen hocalar bilinmedik, yeni isimler deðil ki geleceðe dönük olarak düþünülsünler. Çoðu yetmiþ yaþýna merdiven dayamýþ isimler.

‘HAKEM SORUNU MUTLAKA ÇÖZÜLMELÝ’
    Türk futbolunda çok ciddi bir hakem sorunu var. Hakemlere güven çok alt seviyede. Avrupa’da gayet güzel maç yönetenlerin burada sürekli yanlýþ düdükler çalmasý kabul edilebilir bir durum deðil. Federasyon istediði an bu sorun anýnda çözülür. Aslýnda hakemler burada paravan, asýl güvensizlik federasyona ve MHK’ya. Zira telkinlerin kimlerden geldiði konusunda hiçbir þüphe yok. Federasyonlar içeride hakemleri istedikleri gibi manipüle ediyorlar, karþýlýðýnda da onlarýn UEFA ve FIFA yollarýný açýyorlar. Bu güvensizlik tepede asýlý kaldýðý sürece Türk futboluna huzur gelmez. Hakeme telkin ve hakem eyyamý ülke futbolunun çok net bir sorunu. Ne olursa olsun bu sorun çözülmeli. Hakemler gördüðünü çalabilmeli.

Çok yerinde bir uygulama olan VAR’ýn bu sezon ligimizde uygulanmasý da büyük sorunlar yarattý. Bu güvensizlik ortamýnda VAR konuþma kayýtlarýnýn kamuoyuna açýk hale getirilmesi çok önemli. Ýþinizi doðru düzgün yapýyorsanýz niye çekiniyorsunuz ki? VAR bir hakemin görev baþýnda olduðu yer, yani bir çeþit kutsalý. Bu görev baþýnda her söylediðine dikkat etmesi gerekir ve bunlarýn bir tutanak olarak kayýt edilmesi gayet makul bir uygulama olur. Ne olursa olsun VAR uygulamasý devam etmeli ama hepimiz neden bazý pozisyonlarda VAR yardýmý alýnýp pozisyonlar tekrar izlenirken diðerlerinde bunun es geçildiðini net olarak bilmeliyiz.

‘BELEDÝYELER PROFESYONEL FUTBOLDAN ÇEKÝLMELÝ’
    Belediyecilikte spor görevi rekreasyonel ve amatör düzeyde olmalýdýr. Belediyelerin profesyonel kulüp kurmalarý, kentin kaynaklarýný buralara aktarmalarý yanlýþtýr. Gerekli yasal düzenlemeler yapýlarak doðrudan ya da dolaylý þekilde belediyelere baðlý profesyonel faaliyet gösteren futbol takýmlarý sistemden ayýklanmalýdýr. Bir kentin futbol kültürü onu üst liglere taþýyamýyorsa, bunun belediyeler yani siyaset aracýlýðýyla baþarýlmaya çalýþýlmasý kabul edilemez. Hiçbir þehir mutlaka profesyonel düzeyde futbol mücadelesi vermek zorunda olmadýðý gibi otomatik olarak bu hakka sahip de deðildir. Olursa olur, olmazsa olmasý için evrensel kurallara göre mücadele sürdürülür.

‘KÂRHANEDE ROMANTÝZM’
    Elbette biz ne dersek diyelim bugün için karmakarýþýk hale gelmiþ futbolumuzda gerekli þeylerin yapýlmasý sadece bir hayal. Futbolumuzu tanýmlamak için kullandýðým, sonradan Tanýl Bora’nýn kitap adý yaptýðý bir deyim var: Kârhanede romantizm… Durum þu an için bundan ibaret. Ancak umut bir yolculuk iþte. Bir þeyler anlatmaya, farkýndalýk yaratmaya çalýþarak umut ediyoruz, doðru bildiðimiz yolda yavaþ yavaþ da olsa ilerlemeye devam ediyoruz. Altý yýl önce Trabzonspor baþkan adayý olduðumda kulüp için söylediklerimin hepsi, kaygýlarýmýn tamamý gibi öze dönüþ ýsrarýmýn ta kendisi de bugün haklý çýktý. Çünkü bu konunun tam içinden geldim. Hiç alan tarafa geçmeden hep elimizden geldiðince vermeye çalýþtýk. Hayatta olmadýðý gibi futbolda da mucize yok. Çalýþmaya, emeðe, sabra ve uzun vadeye inanma zorundayýz. Günü kurtararak yaþamaya çalýþan bir toplum için bu elbette zor bir dönüþüm önerisi ama yarýn ülke futbolunun tüm potansiyeli tükenmeden bir þeyler yapmak lazým. Bu gidiþ çöküþ gidiþi. Ýstedikleri kadar büyük firmalarý, sýra sýra ihaleleri, karmaþýk iliþkileri olsun, çöküþü gözlerden gizlemeye çalýþan zübüklerin, kayyumlarýn, isimli veya isimsiz sahte kahramanlarýn Türk futboluna verebilecekleri hiçbir þeyleri yoktur. Bunlar aslýnda zavallý insanlar, çünkü baðýmsýz iradesi olmayan her insan zavallýdýr.

‘ÇÖZÜMÜN ÝLK ÞARTI GERÇEKÇÝLÝK’
    Önce gerçekçi olmakla baþlamalýyýz. Büyük ülke, güçlü ülke hamasetini býrakmalýyýz. Futbolumuz da ekonomimiz gibi ciddi þekilde krizde. Ýçinde bulunduðumuz sýkýþýk koþullarý kabul ederek, kulüplerimizin en az birkaç yýl mütevazý kadrolar kurmalarý gerekiyor. Borç yapýlandýrmasý adý altýnda yapýlmasý planlanan devlet desteði yine transferlere harcanýp düzenek içinde paylaþýlýrsa artýk hiçbir çýkýþ yolu kalmaz. Ulusal takýmýmýz için de öncelikli hedef saha baþarýsýndan önce artýk yeniden hepimizin ay-yýldýzlý takýmý vasfýna dönmesi olmalýdýr. Giderek düþmanlaþan futbol camiamýzda uzlaþmayý ancak milli takým sevgisi ile kurabiliriz. Oradan aþaðýya yayýlacak bir anlayýþla huzurlu bir futbol camiasý tesis edebiliriz. Elbette bunu baþarabilmek için tarafsýzlýk ile bezeli bir güven ortamý saðlamalýyýz. Bu da toplumu kutuplaþtýrma ustalarý tarafýndan atanmýþ kayyumlar aracýlýðýyla mümkün deðil. Her konuda olduðu gibi, futbolda da gerçek ihtiyaç aydýnlýk beyinler, temiz kalpler ve gerçek arayýþý. Bizi kurtaracak tek þey doðruyu ve gerçeði býkmadan usanmadan aramak, araþtýrmak.
    Hakan KULAÇOÐLU: "Sabýrlý, sistemli ve ekonomik, tüketen deðil üreten bir Trabzonspor oluþturmak."
    Murat

Nereden
    Aydýn
    Yaþ
    49

(Çok afedersiniz) g.te g.t diyebilen nadir insanlardan birisidir Hakan Kulaçoðlu. Trabzonsporlulardan demiyorum. Ýnsanlardan biridir.
    Hakan KULAÇOÐLU: "Sabýrlý, sistemli ve ekonomik, tüketen deðil üreten bir Trabzonspor oluþturmak."
    Murat

Nereden
    Aydýn
    Yaþ
    49

TFF'nin 42'nci baþkaný seçilen Nihat Özdemir’in listesinde yer alan isimler de belli oldu. Özdemir’in listesinde iþ adamý ve eski sporcular yer aldý. Listede yer alan isimlerin baðlantýlarý, iþleri ve tek baþkan adayý olarak seçime giren Özdemir’in geçmiþi ise dikkat çekti.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu’nda çeþitli dönemlerde görevler alan Mehmet Baykan, 2012 yýlýnda Gençlik ve Spor Bakanlýðý tarafýndan kurulan Sportif Deðerlendirme ve Geliþtirme Kurulu Baþkanlýðý görevine atanmýþtý. Baykan 2007 yýlýnda AKP’den Milletvekili aday adayý olmuþ, 2015 yýlýnda ise Ýstanbul 3. Bölge 18. sýradan AKP’den Milletvekili Adayý olarak gösterilmiþti.

2018 yýlýnda gerçekleþen devletin zirvesi ve bürokratlarýn ve spor camiasýnýn katýldýðý düðün için Türkiye ile Ýsveç karþýlaþmasýnýn ilk olarak Eskiþehir’de oynanmasý düþünülürken düðünün yapýldýðý þehir Konya olarak belirlenmiþti. Maçýn yerinin deðiþtirilmesindeki sebep, düðüne katýlanlarýn maçý da rahatça izleyebilmesiydi…

Listede yer alan bir diðer AKP milletvekili adayý da Nuri Akýn… Akýn, 2015 yýlýnda AKP Diyarbakýr Milletvekili Aday Adayý olmuþtu.

AKP’li bir diðer isim de AKP Trabzon Merkez Ýlçe Baþkanlýðý yapmýþ olan Yýlmaz Büyükaydýn. Büyükaydýn, Muharrem Usta baþkanlýðýnda Trabzonspor Futbol Koordinatörü görevinde bulunmuþtu.

Listedeki Servet Yardýmcý da Eski AKP Ýstanbul Milletvekili ayný zamanda Rizespor yöneticisi ve Fenerbahçe Kongre Üyesi. AKP Ýstanbul eski milletvekili Hasan Kemal Yardýmcý’nýn kardeþi olan Servet Yardýmcý, 2017 yýlýnda UEFA yönetim kurulunda görev almaya baþlamýþtý.

Listede yer alan Ýsmail Erdem’in ise Galatasaray Spor Kulübü üyeliði bulunuyor. Erdem 1991 yýlýnda Refah Partisi'nden Ýstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayý olmuþ ve AKP’nin kurulmasýyla AKP’de birçok görev almýþtý. Erdem, 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde, iki dönem üst üste Sancaktepe Belediye Baþkanlýðý'na seçilmiþ ardýndan AKP’nin Ataþehir Belediye Baþkan Adayý olmuþtu.

Özdemir’in listesindeki en yaþlý isim olan Selim Soydan. AKP’ye yakýnlýðýyla bilinen sanatçý Hülya Koçyiðit’n kocasý ve eski Fenerbahçe futbolcusu. Listede bir diðer eski futbolcu ise Galatasaray’da da oynamýþ olan Hamit Altýntop.
    Listede ayrýca, eski Antalyaspor Baþkaný olan Antalya Kültür Sanat Vakfý yönetim kurulundayken imzaladýðý 150 bin liralýk çek vakfa haciz olarak geri dönen Hasan Yýldýrým Akýncýoðlu, Eski Beþiktaþ yönetim kurulu üyesi Erhan Kamýþlý, Galatasaray Kongre üyesi ile Turkon Holding icra kurulu üyesi olan Onur Alkan Kalkavan ve Ýstanbul Sanayi Odasý Yönetim Kurulu Baþkaný Erdal Bahçývan da yer aldý.

Eski Devlet Bakanlarýndan Cavit Çaðlar’ýn oðlu Nergis Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çaðlar ve 20 yýl Yeniköy Spor Kulübü, 10 yýl Sarýyer Spor Kulübü baþkanlýðý yapan Beþiktaþ Kulübü üyesi Ali Düþmez de ekipte bulundu.

Furkan Karabay

Haberin tamamý: https://odatv.com/bakin-turk-futbolu...-01061943.html
    Murat

Nereden
    Aydýn
    Yaþ
    49

Nihat Özdemir þike sürecinin kriptolarýndandýr. Bu kulübün hakkýnýn gaspedilmesindeki en önmli adamlardan birisidir. Ve de Trabzonsporu yöneten yalak tayfa hiç utanmadan, arlanmadan bu adamýn (dolayýsýyla gücün) ký.ýný yalamaktan da zerre imtina etmiyorlar.

Ýlk seçildikleri zamanlarda da demiþtim. Bu tayfa Trabzonspor tarihinin görmüþ olduðu en tehlikeli tayfadýr.

Ben açýkçasý utanýyorum. Adamlar kafamýza vura vura vura elimizden kupamýzý alýp bir de bir dünya küfür edip üzerine de ellerini öpütürüp diz çöktürüyorlar. Kimse kalkýp da boþ yere martaval okumasun. Kedini satan, davasýný satan bir kulüp ne emeðin temsilcisi olabilir ne de bu düzene baþ kaldýrýþ gibi saçma sapan sloganlarý atabilir. Atarsa da bunu millet ký.ýyla güler aðzýyla da deðil.

Murat

Forum Yöneticisi Yiðit SARI - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    30

Geçmiþ olsun

Enaldo61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Asya Diðer

FLAÞ ÝDDÝAFootball Leaks'te Þanlýurfaspor'un þike davasýndan çekilmesi için Nihat Özdemir'in, Þanlýurfaspor'a Limak ile 2 M TL göðüs sponsoru olduðu ve Gaziþehir kulübünün Sanko Holding'e devrinin haber yapmamasý için medyaya reklam verdiðini iddialarý da yer alýyor.

2010-2011 ÞAMPÝYONU TRABZONSPOR!

O SENE BU SENE! ÞAMPÝYON TRABZONSPOR!

Kadir - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Eskiþehir

Alýntý Enaldo61 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    FLAÞ ÝDDÝAFootball Leaks'te Þanlýurfaspor'un þike davasýndan çekilmesi için Nihat Özdemir'in, Þanlýurfaspor'a Limak ile 2 M TL göðüs sponsoru olduðu ve Gaziþehir kulübünün Sanko Holding'e devrinin haber yapmamasý için medyaya reklam verdiðini iddialarý da yer alýyor.

Bence bu bilgiler ýþýðýnda UEFA baþkaný olabilir.

Mustafa YILMAZ - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Yaþ
    41

Ýktidar gram risk almýyor federasyon için hep en saðlam gördükleri atanmýþlarla yönetiyorlar þike sürecini.

Birde yönetimi falan geçin o dönemin baþ aktörü ve kahramaný Þenol güneþ'i bile yamaçlarýna aldýlar artýk onlar için çalýþýyor daha ne diyeceksin yönetime yine içimizden vurdular yine ihaneti gördük.
    sadece aþk bizimkisi

gurur6134 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    42

Balik bastan kokar turk futbolu ozerkligini kaybedeli cok oldu vicik vicik siyasete bulandi daha cok sampiyonluk hayallari kurarsiniz bu duzende, siyasetin git dedigi yere kadar gidersin en fazla daha ileri degil..

Mehmet Fatih Silik - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    38

Yeni sezonda en güzel olay Nihat'ýn elinden þampiyonluk kupasýný almaktr.
    Bir FIRTINA tuttu bizi...!

STSL | 2010-2011 | 7. Þampiyonluk

Nereden
    Aydýn
    Yaþ
    49

Murat

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 38 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 38 misafir)

Bu Konu için Etiketler