Sayfa 136 Toplam 142 Sayfadan BirinciBirinci ... 36 86 126 134 135 136 137 138 ... SonuncuSonuncu
Toplam 3539 adet sonuctan sayfa basi 3,376 ile 3,400 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trabzon’dan Haberler

alper* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afrika Diğer

İleride Trabzon'a yerleşme hayalim var, az daha bu sayfayı okursam vazgeçeceğim.
    Gutta cavat lapidem non vi sed sæpe cadendo.

selcuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasya

Alıntı alper* Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İleride Trabzon'a yerleşme hayalim var, az daha bu sayfayı okursam vazgeçeceğim.
    vazgecmeni israrlan öneririm

biraz su foruma yazdigin gibi karektere sahipsen Trabzonda garanti birinin cinayetten basini yakarsin

uzak dur güzelim sehirden
    "Şairin dediği gibi, ben artık şarkı dinlemek değil, şarkı söylemek istiyorum."

Ünal Karaman

ONUR KALACAK ONURSUZLAR GIDECEK

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Trabzon'da Trabzonlu bir abimiz sırf trafikte yaşadığı olumsuzluklardan dolayı İzmir'e yerleşti.....

Gerçekten Trabzonlu olmayıp Batı bölgelerinden gelenler için insanımız maalesef çok ama çok kaba.....

Olmadık şeyler için haksız olsalar bile bağırıp çağırıp kavga çıkartabilirler.....

Ha biraz benim gibi sabırlı ve tahammüllü olursanız bir sorun çıkmaz. Ben insanımızı yakından tanıdığım için çok şükür yumruk yumruğa kavga etmedim bugüne kadar ama çok tartıştığım olmuştur.

Neyse dediğim gibi eğer bölge insanını tanırsanız " haunu bana ver" diyen insanı " bana verir misin ? " şeklinde algılayıp öyle dediğini kabul ederseniz iyi olur. Yaşam kolaylaşır....

Ha insanımızın iyiside çok iyidir , kibarıda diğer bölgelerin insanından çok daha kibardır ama yazık ki bu tip insanlar çok fazla sayıda değiller. % 20 civarı varlar diye tahmin ediyorum....
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Nereden
    Afrika Diğer

Alıntı selcuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vazgecmeni israrlan öneririm

biraz su foruma yazdigin gibi karektere sahipsen Trabzonda garanti birinin cinayetten basini yakarsin

uzak dur güzelim sehirden
    Kendi hayatın ile ilgilen.

Nereden
    Amasya

Kendi hayatın ile ilgilen.
    sadece bir hemsehrimi korumak istedim

Ünal Karaman

Sefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Aklın varsa bu düşünceni tarihe göm..

Nereden
    Afrika Diğer

sadece bir hemsehrimi korumak istedim
    Allah razı olsun. Var ol.

Nereden
    Amasya

Allah razı olsun. Var ol.
    seni degil aslinda, basini yakacagin adami

Ünal Karaman

Nereden
    Afrika Diğer

seni degil aslinda, basini yakacagin adami
    Anladım sen yine de sağ ol, var ol.

Sefer A. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa

is ve fenâ olmayan bir maasim olsa Trabzon'da yasarim, net...
    ben sevmiyorum buralari, aksam ölü, bir sey yok... tatlici yok bir sey yok, saglam dönerci yok... ne anladim bu isten...
    gece 2'de hali sahadan çiktiginda gidip yiyebilecegin, hasta olmani da önleyebilecek bir çorbaci yok, neyleyim böyle memleketi...
    sanselize diyorlar, git aksam 9-10'dan sonra bir sey yok oralarda da...
    hee gece hayâti var falan he süper anasini satayim, oralarla da isim olmaz zâten...

hayir gündüz de tirt buralar, Londra daha iyi meselâ...

Trabzon Samsun Sakarya Izmit Istanbul, Ankara'da bile, hepsinde yasarim açikçasi...
    ama herkesin tarzi farklidir, zevkler tartisilmaz, birisi bana uyar digeri baskasina uyar, he kimisi de birçok yere uyum saglar biraz ben gibi...

benim sinir oldugum, Trabzonlu bâzi kisilerin hattâ yakinlarimin, Samsun çok daha iyiymis gibi orayi övmeleri... yok ben de severim orayi ama kiyaslanamaz ki 2 sehir, bir kere orda yapilan seylerin çogunda bizim oralilarin imzâsi var, bir de cografi yapi çok farkli, herifler dümdüz yere sâhip istedigini yap kolayca, bizim orda düz yer yok arkadas....

bir de bize deli derler, bizimle diger sehirleri ve Samsun'u kiyaslayin, piskopatlik sapiklik orda çok daha fazla, ama yok neymis çok moderin sehermis amisos tepesi var ya aaauuuu migemmel.... ködumun genarlari....

bizde çocuk istismâri yok, tecâvüz falan yok, hayvana zarar veren de yok ya da çok az... daha ne... o kadar sövülen edilen dalga geçilen sehre bak, bu pisliklerin hiçbiri yok.. bir tek iste asabilik var, buna ragmen baska sehirler kadar zirt pirt birbirini vuran insanlar da yok, var ama o kadar degil yâni...

Trabzon'un üzerine çok gelindi bu ülkede, valla biz yine sabirli insanlariz, her konuda, konu ister Trabzonspor olsun ister Trabzon olsun
    Trabzon futbolunun kralı, Ahmet Suat Özyazıcı

Nereden
    Amasya

Alıntı Sefer Asan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    is ve fenâ olmayan bir maasim olsa Trabzon'da yasarim, net...
    ben sevmiyorum buralari, aksam ölü, bir sey yok... tatlici yok bir sey yok, saglam dönerci yok... ne anladim bu isten...
    gece 2'de hali sahadan çiktiginda gidip yiyebilecegin, hasta olmani da önleyebilecek bir çorbaci yok, neyleyim böyle memleketi...
    sanselize diyorlar, git aksam 9-10'dan sonra bir sey yok oralarda da...
    hee gece hayâti var falan he süper anasini satayim, oralarla da isim olmaz zâten...

hayir gündüz de tirt buralar, Londra daha iyi meselâ...

Trabzon Samsun Sakarya Izmit Istanbul, Ankara'da bile, hepsinde yasarim açikçasi...
    ama herkesin tarzi farklidir, zevkler tartisilmaz, birisi bana uyar digeri baskasina uyar, he kimisi de birçok yere uyum saglar biraz ben gibi...

benim sinir oldugum, Trabzonlu bâzi kisilerin hattâ yakinlarimin, Samsun çok daha iyiymis gibi orayi övmeleri... yok ben de severim orayi ama kiyaslanamaz ki 2 sehir, bir kere orda yapilan seylerin çogunda bizim oralilarin imzâsi var, bir de cografi yapi çok farkli, herifler dümdüz yere sâhip istedigini yap kolayca, bizim orda düz yer yok arkadas....

bir de bize deli derler, bizimle diger sehirleri ve Samsun'u kiyaslayin, piskopatlik sapiklik orda çok daha fazla, ama yok neymis çok moderin sehermis amisos tepesi var ya aaauuuu migemmel.... ködumun genarlari....

bizde çocuk istismâri yok, tecâvüz falan yok, hayvana zarar veren de yok ya da çok az... daha ne... o kadar sövülen edilen dalga geçilen sehre bak, bu pisliklerin hiçbiri yok.. bir tek iste asabilik var, buna ragmen baska sehirler kadar zirt pirt birbirini vuran insanlar da yok, var ama o kadar degil yâni...

Trabzon'un üzerine çok gelindi bu ülkede, valla biz yine sabirli insanlariz, her konuda, konu ister Trabzonspor olsun ister Trabzon olsun
    gel viyanaya, sabah 4 te bile corbani icersin

Ünal Karaman

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/k...abzon-40982182

Şu potansiyele sahip yer daha hızlı ve daha doğru kalkınmalı. Bunun ilk adımı da yerel yönetimin iyi çalışmasıyla olabilir. Trabzon'a on yıl önce gidip hoş hatıralarla ayrılanlar şimdi gittiğinde çarpık ve yanlış yapılaşmadan yakınıyor. Merkez için konuşacak olursak; inşallah şehrin doğudan, batıdan ve güneyden girişlerini güzelleştirecek... En basitinden temiz bir otogar yapabilecek... Yeşil Trabzon'a uygun peyzajı akıl edebilecek... Ciddi sanayi yatırımı çekebilecek vizyona sahip bir belediye başkanına kavuşur Trabzon.

*

Düzköy Belediyesi ile ilgili bir haber okudum. Buraya taşımak istemedim. Habere konu olan diğer belediye başkanına yazıklar olsun.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    İlker Yazıcıoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı Oğuz ZEYTİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/k...abzon-40982182

Şu potansiyele sahip yer daha hızlı ve daha doğru kalkınmalı. Bunun ilk adımı da yerel yönetimin iyi çalışmasıyla olabilir. Trabzon'a on yıl önce gidip hoş hatıralarla ayrılanlar şimdi gittiğinde çarpık ve yanlış yapılaşmadan yakınıyor. Merkez için konuşacak olursak; inşallah şehrin doğudan, batıdan ve güneyden girişlerini güzelleştirecek... En basitinden temiz bir otogar yapabilecek... Yeşil Trabzon'a uygun peyzajı akıl edebilecek... Ciddi sanayi yatırımı çekebilecek vizyona sahip bir belediye başkanına kavuşur Trabzon.

*

Düzköy Belediyesi ile ilgili bir haber okudum. Buraya taşımak istemedim. Habere konu olan diğer belediye başkanına yazıklar olsun.
    Bıraktım artık siyaset konuşmayı ama şu konuyla ilgili ne dersek diyelim iş siyasete girecek, zor tutuyorum kendimi...

Güzelim şehir, bu potansiyelli, aslen bir kültür şehri olan yer, helak oldu yanlış yönetim stratejileriyle...

Daha da düzelmez...

Malesef...

Bahsettiğim şehrin özellikle son 20-30 yıllık yönetimidir...

Kimse savunmaya geçmesin mevcut yönetimi...
    Arafilboylu

Ve mikrofonlarımız Avni Aker'de...

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

http://trabzonsanatevi.org/index.php?link=22&id=16

18-21 Ekim Uluslararası Trabzon Sanat Günleri

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Trabzon'a 2.134.000 turist gelmiş. Ayrıca Karadeniz'e gelen yabancı turistin 3/4'ü Trabzon'u seçmiş (450 Bin).

Sefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Oğuz ZEYTİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trabzon'a 2.134.000 turist gelmiş. Ayrıca Karadeniz'e gelen yabancı turistin 3/4'ü Trabzon'u seçmiş (450 Bin).
    Trabzon seçiminde havalimanı etkili esnaf çoğunu Ordu'ya kaydırmıştı ama orada da teleferik harici bir şey yok.. Giresun'da filan güzel yerler olsa da rağbet edilimiyor.

Rize'de bir tek Ayder var ve ben insanlar oraya neden gidiyor hiç anlamıyorum..

Trabzon Belediyesi elindeki bu potansiyeli kullanmamakta ısrarcı aynı zamanda esnaf da potansiyeli harcama derdinde..

Forum Yöneticisi Ozan Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bize Her Yer TRABZON!

Trabzon Bir Sevda
    Trabzonspor Bir Destan ...

reisoğlu61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

haftaya hafta ici Trabzon da ne gibi etkinlikler olacak, havalar nasil bu ara?
    milli mac arasinda hazirlik maci vs olur mu?
    arkadasi ilk kez Trabzona getirecegim sikebahce maci niyetiyle.
    İstanbul kartelini yedi kez yıktık, yine yıkacağız !
    BORDO kanımızla MAVİ göklere Trabzonspor yazacağız !..

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

2019'da kruvaziyer turizmi yeniden başlayacak. Kuşadası ve İstanbul için iyi bir gelişme. Aslında bnir Rus firması da Karadeniz limanlarına uğrayacak tur programları yapmış. Ancak Sivastopol meselesinden dolayı bizim dış işleri engellemiş. Trabzon için büyük kayıp...

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Bugünkü "Dünya Gazetesi"nde Erol Tuna'nın Trabzon turizmiyle alakalı görüşlerine yer verilmiş.

https://www.dunya.com/ekonomi/trabzo...-haberi-433244

Trabzon'u San Francisco'ya benzetmiş ama nasıl benzettiğini anlatmamış. Oranın model alınmasını istemiş. Bir bağ kuramadım.

Turizmin plansız olduğu eleştirisi önemli. Tesisler mantar gibi arttı son dönemde ama rezervasyonsuz gelen turistlerden yakınıyor. Memleketteki yatırımcı dostlarımızdan benzer şikayetleri işitmiştim son gittiğimde.

Ve son olarak üç öneride bulunuyor:

"1) Trabzon mücevher kenti olmalı

2) Ekim-Kasım aylarında balık festivali

3) Tarihi zenginliklerle kültür turizmini buluşturma"

Şu gastronomi işi Gaziantep ve Hatay'da iyi yürütüldü. Trabzon, Anadolu mutfağı için farklı bir renk, pek tabii değerlendirilebilir. Ancak ulaşım sorunu var. En son Atlas Jet uçuşları durdurdu. Bilet fiyatları çok yüksek Trabzon için. Gaziantep'e yarı fiyata gidebiliyorken Trabzon'a 200 TL'ye bilet bulunca "Ucuz" diyorlar artık.

Bir de, Trabzon'un iyi kötü "Trabzonspor" gibi bir markası var. Barcelona'daki turizm bürolarında Nou Camp turları ve Barcelona maçlarına bilet bulabiliyorsunuz. Trabzon bu koordinasyonu rahatlıkla sağlayabilir. Havalimanı, kent merkezi, turist bilgilendirme büroları, acenteler, büyük otellerle işbirliği yapılıp maç etkinlikleri düzenlenebilir. Tabii Passo zımbırtısı buna ne derece elverişli bilemiyorum.
    Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (27.11.2018 Saat 09:19 ) değiştirilmiştir.

nirvana ovalari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afrika Diğer

Sürmene'ye yeni 400 kişilik Deniz Üssü. Doğu Karadeniz'in en önemli açıklarından biri kapatılıyor. Trabzon'a hayırlı olsun.

https://www.defenceturk.net/turk-deniz-kuvvetlerine-yeni-us
    Aslan da Kaplan da güçlü hayvanlar ancak; Kurtlar sirkte oynamaz.

nirvana ovalari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afrika Diğer

Trabzon'a Rum diyen, Yunanlılarla bağ kurmaya çalışan kim varsa aşağıdaki bilgi selini suratına suratına vurabilirsiniz. Trabzon şehrinin tarihini bilmek geleceğini şekillendirmek için çok önemli.

Pontus nedir? Bütün herkesin okuması dileğiyle..
    Aslan da Kaplan da güçlü hayvanlar ancak; Kurtlar sirkte oynamaz.

Full HD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Alıntı nirvana ovalari Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trabzon'a Rum diyen, Yunanlılarla bağ kurmaya çalışan kim varsa aşağıdaki bilgi selini suratına suratına vurabilirsiniz. Trabzon şehrinin tarihini bilmek geleceğini şekillendirmek için çok önemli.

Pontus nedir? Bütün herkesin okuması dileğiyle..
    O bilgi seli genelde sacmalik.Ne demek yunanlilara bag kurmaya calisan? Tarih belli ve herkese acik! Yunan medeniyeti o bölgeye cok sey katti bence o twitterdeki sahis pek bilgili degil.Trabzonu bile o sahisia göre Türkler kurmus hehe.

Sefer A. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Fransa

Alıntı Full HD Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O bilgi seli genelde sacmalik.Ne demek yunanlilara bag kurmaya calisan? Tarih belli ve herkese acik! Yunan medeniyeti o bölgeye cok sey katti bence o twitterdeki sahis pek bilgili degil.Trabzonu bile o sahisia göre Türkler kurmus hehe.
    aslinda tartisilabilecek çok sey var ama, bir kere Yunan medeniyeti diyemeyiz, bizim oradaki Rumlar'in Yunanlar'la pek bir ilgisi yok...
    onu geçelim de

simdi söyle bir sey var, o paylasima ben de göz attim, dogru yanlis bilemiyorum ama abarti oldugu belli
    yalniz, bunlari çok dogal buluyorum, niye ? çünkü bu zamana kadar propaganda yapanlar hep diger görüsten ve sürekli pontusçuluk pompalayanlardi
    etki tepki olayi var besbelli

bunun hâricinde, benim fikrim sudur ki, kim kendini ne hissediyorsa odur... hele hele geçmisinde rumluk olup olmadigi belli olmayanlar rumcu pontusçu propagandasi yaparsa, karsidaki de sapina kadar Türk'üm der, bu kadar basit...

baska ülkelerle kiyaslamaya kalksak zâten bizdeki tartismalarin tamâmen kiskirtma amaçli oldugu apaçik ortaya çikar,, onu anlatirim sonra...

öte yandan kültür konusunda, bilhassa horon ve kemençe konusunda biraz farklilik dahi olsa epey ortak yönümüz var...
    ben bu kültür mîrasini da bos seylere degismem kimse kusura bakmasin... hele trollere ve dün birbirine sövüp simdi birbirini yalayanlara hiç degismem...
    rum kaydeleri dinliyoruz diye de kimse bos imâlarda bulunamaz, öylelerinin de goyaym kafasina
    adamlarin kaydeleri kalite, sürekli dinlerim...

ayrica benim kizginligim daha çok Türkiye'deki Türk pontusçulara... ha gerçi kendini Rum hissediyordur belki, o da var ^^
    demek istedigim su, yurt disindaki bir pontusçu, pontus hayalleriyle yasayabilir, tipki bâzi Türkler'in Turan hayâliyle yasadigi gibi (açikçasi gerçek disi olsa bile ben de Türk dünyâsinin birlesiminden yanayim, Turan olmaz baska bir sekil olur)
    ama adam atiyorum Trabzon'da yasiyor, pontusçuluk yapiyor, o olmaz, herkesin bir hassâsiyeti var, her seyin bir siniri var
    nasil Trabzon'da baska takim formasi pek giyilmez, bu da ayni... Turanci biri için de aynisi geçerli, git çin'e yap bakalim Turan propagandasi, yaptirirlar mi ?

kiskirtma olmadikça, silah isin içine girmedikçe, birakalim birkaç tartisma olsun yau ister pontus ister bilmem ne
    terörist temsilcisi parti va lan bu ülkede....

simdilik sununla bitireyim : Türk milleti (bütünüyle, genel olarak) farklidir, terörist ya da hain bir toplum degildir, olsaydi Iran bin kere bölünmüstü, amerika mamerika destegine de gerek yok, isteseler bölerler yangina çevirirler ortaligi... Iran da bizim degerimizi bilmeli, 3-5 Ermeni için ana dillerinde okula izin verenler bizimkilere de vermeli, 20-30 milyon Türk var orada, belki de fazla, yarisindan fazlasi da Türkçe konusabiliyor...
    onun için, Türk dilinde medrese, olmalidir herkese diyorum
    bunun yaninda kemençemle horonumla gurur duyuyor, Rum kaydelerine de saygi duyuyor, hepsini kucakliyor, hepsini sâhipleniyorum...
    bunda ne gariplik var ne utanilacak bir sey

utanmasi gerekenler, sirf kendilerini tartismalardan uzak tutmak için bir taraflarindan "çepniyim" diye uyduranlardir
    hayir bunu niye diyorum, çünkü sorsan Trabzon'un 80%'i Cepni, yalan arkadas bu kadar da insanlari salak yerine koymaya gerek yok, itici oluyor, ters tepiyor...
    Trabzon'un Türklügü, herkesi Cepni diye öne sürmek gibi saçma sapan bir açiklamayla olacak bir sey degil
    yoksa ben Cepni yok demiyorum, yanlis anlasilmasin
    adam Caykarali, Cepni'yim diyor, gel de inan
    Trabzon'da inanin çok eskilere gitsek Kürt kökenli de çikar, dogudan göç etmis, Ermeni bile az da olsa çikar, çikar da çikar...
    çok eskiden Konya'dan ve Erzurum'dan göç edip gelenler oldugu söylenir meselâ, benim baba tarafimin (bunu da yazayim, Karahüseyinli sülâlesi) da bunlardan (Erzurum) oldugu söylenir bizim orada.. al iste arastirsan belki Kürt çikariz, ama neymis nenelerimiz rumca biliyor diye Rum'uz falan, komedi
    Rum Cepni Kipçak üçgeniyle gidip geliyor ya herkes, hikâye... ya da eksik bilgi, ezbere konusuyorlar bunlari

Yunanistan'da oglu ilen biten soy adlar, kara mara ile baslayan isim ya da soy adlar, bilmem bir sürü buna benzer seyler varken, kimse onlari kiskirtmak için "Türk'sünüz" demiyor , ama bize gelince aauuu....

kisacasi 2 taraf da bana göre samimi degil, bir taraf genel olarak kiskirtma amaçli davraniyor, diger taraf da savunma içgüdüsüyle yeri geliyor abarta abarta saçma sapan seyler öne sürüyor
    misal : kemençe Türk çalgisi, Özbekistan'da hâla çaliniyor
    ulan o kemençeyle bizimki ayni mi, Rumlar'la mi daha yakiniz kemençe konusunda, yoksa Orta Asya'yla mi ?
    iste böyle insanlari salak yerine koyanlar olunca da batsin çakma Türkçülügünüz diyorum
    Trabzon futbolunun kralı, Ahmet Suat Özyazıcı

Full HD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Alıntı Sefer Asan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aslinda tartisilabilecek çok sey var ama, bir kere Yunan medeniyeti diyemeyiz, bizim oradaki Rumlar'in Yunanlar'la pek bir ilgisi yok...
    onu geçelim de

simdi söyle bir sey var, o paylasima ben de göz attim, dogru yanlis bilemiyorum ama abarti oldugu belli
    yalniz, bunlari çok dogal buluyorum, niye ? çünkü bu zamana kadar propaganda yapanlar hep diger görüsten ve sürekli pontusçuluk pompalayanlardi
    etki tepki olayi var besbelli

bunun hâricinde, benim fikrim sudur ki, kim kendini ne hissediyorsa odur... hele hele geçmisinde rumluk olup olmadigi belli olmayanlar rumcu pontusçu propagandasi yaparsa, karsidaki de sapina kadar Türk'üm der, bu kadar basit...

baska ülkelerle kiyaslamaya kalksak zâten bizdeki tartismalarin tamâmen kiskirtma amaçli oldugu apaçik ortaya çikar,, onu anlatirim sonra...

öte yandan kültür konusunda, bilhassa horon ve kemençe konusunda biraz farklilik dahi olsa epey ortak yönümüz var...
    ben bu kültür mîrasini da bos seylere degismem kimse kusura bakmasin... hele trollere ve dün birbirine sövüp simdi birbirini yalayanlara hiç degismem...
    rum kaydeleri dinliyoruz diye de kimse bos imâlarda bulunamaz, öylelerinin de goyaym kafasina
    adamlarin kaydeleri kalite, sürekli dinlerim...

ayrica benim kizginligim daha çok Türkiye'deki Türk pontusçulara... ha gerçi kendini Rum hissediyordur belki, o da var ^^
    demek istedigim su, yurt disindaki bir pontusçu, pontus hayalleriyle yasayabilir, tipki bâzi Türkler'in Turan hayâliyle yasadigi gibi (açikçasi gerçek disi olsa bile ben de Türk dünyâsinin birlesiminden yanayim, Turan olmaz baska bir sekil olur)
    ama adam atiyorum Trabzon'da yasiyor, pontusçuluk yapiyor, o olmaz, herkesin bir hassâsiyeti var, her seyin bir siniri var
    nasil Trabzon'da baska takim formasi pek giyilmez, bu da ayni... Turanci biri için de aynisi geçerli, git çin'e yap bakalim Turan propagandasi, yaptirirlar mi ?

kiskirtma olmadikça, silah isin içine girmedikçe, birakalim birkaç tartisma olsun yau ister pontus ister bilmem ne
    terörist temsilcisi parti va lan bu ülkede....

simdilik sununla bitireyim : Türk milleti (bütünüyle, genel olarak) farklidir, terörist ya da hain bir toplum degildir, olsaydi Iran bin kere bölünmüstü, amerika mamerika destegine de gerek yok, isteseler bölerler yangina çevirirler ortaligi... Iran da bizim degerimizi bilmeli, 3-5 Ermeni için ana dillerinde okula izin verenler bizimkilere de vermeli, 20-30 milyon Türk var orada, belki de fazla, yarisindan fazlasi da Türkçe konusabiliyor...
    onun için, Türk dilinde medrese, olmalidir herkese diyorum
    bunun yaninda kemençemle horonumla gurur duyuyor, Rum kaydelerine de saygi duyuyor, hepsini kucakliyor, hepsini sâhipleniyorum...
    bunda ne gariplik var ne utanilacak bir sey

utanmasi gerekenler, sirf kendilerini tartismalardan uzak tutmak için bir taraflarindan "çepniyim" diye uyduranlardir
    hayir bunu niye diyorum, çünkü sorsan Trabzon'un 80%'i Cepni, yalan arkadas bu kadar da insanlari salak yerine koymaya gerek yok, itici oluyor, ters tepiyor...
    Trabzon'un Türklügü, herkesi Cepni diye öne sürmek gibi saçma sapan bir açiklamayla olacak bir sey degil
    yoksa ben Cepni yok demiyorum, yanlis anlasilmasin
    adam Caykarali, Cepni'yim diyor, gel de inan
    Trabzon'da inanin çok eskilere gitsek Kürt kökenli de çikar, dogudan göç etmis, Ermeni bile az da olsa çikar, çikar da çikar...
    çok eskiden Konya'dan ve Erzurum'dan göç edip gelenler oldugu söylenir meselâ, benim baba tarafimin (bunu da yazayim, Karahüseyinli sülâlesi) da bunlardan (Erzurum) oldugu söylenir bizim orada.. al iste arastirsan belki Kürt çikariz, ama neymis nenelerimiz rumca biliyor diye Rum'uz falan, komedi
    Rum Cepni Kipçak üçgeniyle gidip geliyor ya herkes, hikâye... ya da eksik bilgi, ezbere konusuyorlar bunlari

Yunanistan'da oglu ilen biten soy adlar, kara mara ile baslayan isim ya da soy adlar, bilmem bir sürü buna benzer seyler varken, kimse onlari kiskirtmak için "Türk'sünüz" demiyor , ama bize gelince aauuu....

kisacasi 2 taraf da bana göre samimi degil, bir taraf genel olarak kiskirtma amaçli davraniyor, diger taraf da savunma içgüdüsüyle yeri geliyor abarta abarta saçma sapan seyler öne sürüyor
    misal : kemençe Türk çalgisi, Özbekistan'da hâla çaliniyor
    ulan o kemençeyle bizimki ayni mi, Rumlar'la mi daha yakiniz kemençe konusunda, yoksa Orta Asya'yla mi ?
    iste böyle insanlari salak yerine koyanlar olunca da batsin çakma Türkçülügünüz diyorum
    Evet o Twitterdeki arkadas cok abartiyor malesef hehe.

Haha ara sira güzel cikislarin ile beni neselendirdin reis, sagol! Size katiliyorum yani beraberiz fakat kendi görüsümü genel olarak biraz anlatayim.

Bizim ordaki "Rumlar" (Yunan dili (Pontiaka) konusuyorlar ve sahsen yunan medeniyetine tarih acisindan bakarsak o bölgeye cok sey kattigini görürüz.Zaten mesela Amisos,Sinope,Amaseia,Trapezounta gibi sehirler tarihte Yunan Hakimiyeti altinda dünyada aktif yerini aldilar, hatta bir cogunuda yunan kolonistler kurdu Akcaabat (Platana) gibi.Yani orda bir yunan kültürü mevcut idi ve bugüne kadar etkisi var.Mesela seninde dedigin gibi Kemence yada yiyecekler, örf, adet (Kalandar) , Dil , Isimler (Köy ve Sehir isimleri), yunan tanrisal heykeller bunlar hep kalinti.Her ne kadar Roma Imparotorlugu o bölgeyi topragina katmis ise de , ve halk kendine (Rum ,(Rhomaioi) olarak adlandirmis ise de , sonunda Latince resmi dil olarak Imparatorlugun dogusunda bir zaman sonra tutunamamis ve yunanca tekrar resmi dil olmus.En gec Komnenos zamaninda gene yunan hakimiyeti tam olarak bizim bölgede yeniden etkin oldu.Onun icin diyorum ki Bölgedeki "Rumlar", mesela Adem Ekiz gibi kisiler eski yunan diline bagli olan bir dili konusuyorlar ve üstteki arkadasa bu konuda tepkiliyim.Tarihi gercekleri gördükten sonra nasil olurda " Yunanlılarla bağ kurmaya çalışan..." diyebiliriz? Biz tarih acisindan konusuyoruz etnik acisindan degil.Tarih acisindan yunanlilar o bölgeye ilk kolonilerini kurduktan sonra , cok sey katmislar.

Ben bu konuya hic kiskirtici/propaganda tarafindan bakmadim.Bir avuc rumlarin öyle bir propaganda yapacaklarinida zan etmiyorum.Sorunu tam olarak anlamadim! Ha adam topraga göz dikmis ise ona karsi gelinir, fakat yunanistani ilk terk etmis gemilerin ve maceraperestlerin bizim bölgeye getirmis ve burda gelistirmis olduklari kültürü biz hala yasiyoruz.Tipki Lazlarin Dogu Karadenize katmis olduklari bir parca Kültür gibi lakin Lazlar, Yunanlilara nazaran cok daha az aktif rol oynadilar.

Objektifliginize tesekkür ederim.

Saygilar
    Konu Full HD tarafından (31.01.2019 Saat 14:54 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)