Sayfa 99 Toplam 142 Sayfadan BirinciBirinci ... 49 89 97 98 99 100 101 109 ... SonuncuSonuncu
Toplam 3544 adet sonuctan sayfa basi 2,451 ile 2,475 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trabzon’dan Haberler

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

sahildeki projeler çok güzelde......

Ganitadan ta Akyazıya kadar denize boşaltılan kanalizasyonlar için ne yapılacak onu merak ediyorum.....

Onada bir çözüm bulunacakmı ?
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Forumdan Uzaklaştırılmıştır
    Nereden
    Almanya

Şu projenin nesini beğendiniz arkadaşlar, merak ettim, bir iki nokta sayabilirmisiniz?

Bir de dünyada böyle şehir ile deniz arasında iki otoyol ve şehirden yüzlerce metre uzaklıkta denizin doldurulmasıyla yapılmaya çalışılmış play var mıdır? onu da merak ediyorum.

Boşuna şehirin parasını gömecekler oraya, yazık o paralara.

Belediyenin beğendiğim bazı projeleri var, ama bu proje bence tamamiyle saçmalık olur.

hanifta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

güney çevre yolu 1,000,000,000 $ 'ın üzerindeki maliyetiyle bugünden yarına yapılacak bi yol değil,zaten 800 milyon liralık kanuni bulvarı var önce,bende isterim denize dik inen caddelere dalgalar vursun,rüzgarı serinletsin,güzel projendirilirse ben isterim.

Nereden
    Almanya

O zaman soruyorum, paraları 2. Sahil Devlet Yoluna ve bu yeni projeye harcayacaklarına neden çevre yoluna yatırmadılar? Bu dolgu işlerinden parayı kim götürüyor çok merak ediyorum, adamlar bu işten milyonları götürüyorlardır herhalde.

Nereden
    Almanya

Bu arada Güney Çevre Yolu derken yanlış söylemişim sanırım. Benim de kastım Kanuni Bulvarı. Kanuni Bulvarı yapılmaya başlandı bildiğim kadarıyla. Bu durumda şu 2. Sahil Devlet yolunu kaldırsalar olmaz mı? Şehiri denizden kopardı o otoyol, onu kaldırmak yerine denizi daha da doldurmayı düşünüyorlar. Benim eleştirdiğim nokta bu. Denize doğru ilerleme değil, eski kıyı seviyesine gerilemeyi düşünmek lazım denizi tekrar insanlarla, şehirle birleştirmek için.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Kader KORELİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O zaman soruyorum, paraları 2. Sahil Devlet Yoluna ve bu yeni projeye harcayacaklarına neden çevre yoluna yatırmadılar? Bu dolgu işlerinden parayı kim götürüyor çok merak ediyorum, adamlar bu işten milyonları götürüyorlardır herhalde.
    bu konuda bir örnek vermek istiyorum....Varlıbaş Alışveriş Merkezinin yanındaki surların etrafında parke taşı döşendi.... Daha 1 yıl oldu.... bugün o döşenen taşları kırdılar ettiler yeni bir çevre düzenlemesi yapıyorlar....

kır yap kır yap yazık paralarımıza yahu.....

Nereden
    Trabzon

Alıntı Faik Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konuda bir örnek vermek istiyorum....Varlıbaş Alışveriş Merkezinin yanındaki surların etrafında parke taşı döşendi.... Daha 1 yıl oldu.... bugün o döşenen taşları kırdılar ettiler yeni bir çevre düzenlemesi yapıyorlar....

betondu ve çok çirkindiler oraya yakışmıyorlardı,değiştirilmeleri iyi olacak fakat yaparken güzel sağlam yap bir kere yap zihniyeti bizde yok.

Nereden
    Trabzon

Bu arada Güney Çevre Yolu derken yanlış söylemişim sanırım. Benim de kastım Kanuni Bulvarı. Kanuni Bulvarı yapılmaya başlandı bildiğim kadarıyla. Bu durumda şu 2. Sahil Devlet yolunu kaldırsalar olmaz mı? Şehiri denizden kopardı o otoyol, onu kaldırmak yerine denizi daha da doldurmayı düşünüyorlar. Benim eleştirdiğim nokta bu. Denize doğru ilerleme değil, eski kıyı seviyesine gerilemeyi düşünmek lazım denizi tekrar insanlarla, şehirle birleştirmek için.
    kanuni bulvarı çevre yolu değil gene şehrin içinden geçecek,birbirlerinin muadili değiller, zaten çevre yolu her şeraitte trabzona lazım şehir çok sıkışık güneye açılması lazım.

Serdar A - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Faik Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

İstanbulda İzmirde her yıl trilyonlar bu şekilde akıtılıyor .
    peyzaj ve kaldırım , bunlar belediyenin parasını birilerine yedirmenin en kolay yoludur .

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alıntı hanifta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    betondu ve çok çirkindiler oraya yakışmıyorlardı,değiştirilmeleri iyi olacak fakat yaparken güzel sağlam yap bir kere yap zihniyeti bizde yok.
    ama yapıldıktan sonra hiçte öyle demiyorlardı.... peysaj mimarları hazırlamıyorlarmı bunu.... her sefer harcanan milyarlar haram olmuyormu hiç haram helal nedir düşünmüyormu bunu yapanlar gibi onlarca soru sorulabilir......

Alıntı Serdar Atasoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İstanbulda İzmirde her yıl trilyonlar bu şekilde akıtılıyor .
    peyzaj ve kaldırım , bunlar belediyenin parasını birilerine yedirmenin en kolay yoludur .
    evet mesela sahil yolunun kaldırımları parkeleri o kadar kötü ki daha inşaatları bitmeden bozulmaya başladılar.....

sahilde sık sık yürüyüş yapan biri olarak bu gibi şeylere çok dikkat ederim....

yürüyüş yolundaki sahil ışıklandırması daha 2-3 yıl geçmeden baştan sona değiştirildi......

milyar değil trilyonlarca para harcandı.... kimin parası senin paran benim param.....

Nereden
    İstanbul

Alıntı f1bekir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim sağolasın, dünyadan haberimiz yok.

Güzergah belirlenmiş yani öyle mi? Bu itirazlardan bişey çıkar mı acaba. Eminim ki itirazlar olacaktır ama inşallah güzergahla ilgili bişey olmaz, herkes rayı kendi kapısının önüne çekmek istiyor zira.

İnşallah şu projede ilk kazma vurulabilir, vurulunca gerisinin geleceğine inanıyorum.
    Güzergah belli ,evet . Gümüşhane üzerinden geçecek .
    Karadeniz sahile iki kol inecek . Ana artel Trabzon merkez , ikinci kol Tirebolu . Tirebolu'ya da bir liman öngörülüyor . Projenin toplam maliyeti 7 milyar tl .

Erzincan Trabzon projesi ile neredeyse eş zamanlı ilerletilen bir başka doğu karadeniz projesi ise (2023'de bitirilmesi öngörülen) Çarşamba-Fatsa tren hattı . Bölgede 2'si(Trabzon ve Samsun) büyük 3 ya da 4 uluslararası liman , 3 uluslararası havalimanı(Trabzon , Or-gi, Samsun) ve Kuzey-Güney tren bağlantısı ile Türkiyenin ana arteli olan doğu-batıya bağlanması öngörülüyor . Ruhsatları dağıtılan maden sahaları bir bir işletmeye geçmeye başladığı süreçte de Güney yolu gündeme gelecektir . Bölgenin enerji üretimi de doğayı katletmek pahasına büyük hızla arttırılmaya çalışılıyor . Tüm bunlar alt alta toplandığında kısa zaman içinde karadenizin sanayi altyapısının kurulacağına işaret ediyor .

2020'lerden sonraki adım Batum-Samsun olacaktır . Gürcistan zaten halihazırda neredeyse tamamen Türkiyenin kanatları altına girmektedir . Ekonomik entegrasyon sürecine girilmesi kaçınılmaz görünüyor .

Ek: Entegrasyona örnek olarak yeni yapılacak Batum uluslararası havalimanını örnek gösterebiliriz . 'Müşterek kullanımda' olacak bu havalimanının maliyetinin önemli kısmını da Türkiye karşılayacak . Türkiye bu limanı iç hat gibi kullanacak . Ayrıca beş milyonluk ülke nüfusunun beşte biri (yaklaşık 1 milyon) Türkiyeden ekmek yiyor .
    Konu Serdar A tarafından (11.09.2012 Saat 16:06 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Almanya

Bu demiryolu projesi çok önemli Trabzon için, gerçekleşirse büyük ilerleme olur Trabzon'da.

Liman'ın yeri bu projeyle birlikte değiştirilirse çok daha güzel olur bence. Daha büyük bir limana ihtiyaç
    duyulacağını düşünüyorum. Bugünkü liman şehirin göbeğine kalıyor, kapasitesi arttırılmaya çalışılırsa bir
    de üstüne demir yolu limana kadar gelirse karmaşık hale gelir orası. Bir diğer neden de eski Çömlekçi
    sahilini yeniden görmeyi çok arzulamam. Trabzon'un en güzel semtlerinden biriydi Çömlekçi ve çok güzel
    kumsala sahipti. Şehri o güzelliğe tekrar kavuşturmak turizm açısından da Trabzon'u ileri taşır. İnsanların
    denizle haşir neşir olmaları isteniliyorsa gerçekten, güzel bir fırsat olur bu.

Nereden
    Almanya

Bir diğer düşüncem de şuydu, demir yolu aynı zamanda turistlerin veya yerli halkın Trabzon'dan Maçka'ya daha çabuk ulaşmasına da vesiler olur diye düşünüyordum. Yani Sumela'ya gitmek isteyen turist Trabzon'dan trene binip Maçka ve /veya Sumela yakınlarında yapılacak küçük bir istasyona kadar seyehat edip ordan minibüslerle veya yürüyerek Sumela'ya çıkabilirler. Ama herhalde Değirmendere boyunca olmayacak hat, Serdar Atasoy'un yazdıklarından onu anlıyorum. Çaykara boğazı boyunca olursa bu dediğim Çaykara, Dernekpazarı ve Uzungöl için de düşünülebilir.
    Konu Kader KORELİ tarafından (11.09.2012 Saat 16:10 ) değiştirilmiştir.

ccd6167 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Amerika

valla trabzona senede 1-2 kere giderim

ama artik su binlarin dis sivalari olayina bi cozum bulsunlar be abi..

sehir hakikaten degisiyor ama halktaki zihniyet aynii maalasef..

45 yas ustu zihniyetin emkliye ayrilip koylere cikmasi lazim..sehirde istemiyorum o kafadaki insanlari.sehrin buyuk projelere ihtiyaci vr gercekten..hadi hayirlisi olsun

Ertan1982 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Alıntı ccd6167 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    valla trabzona senede 1-2 kere giderim

ama artik su binlarin dis sivalari olayina bi cozum bulsunlar be abi..

sehir hakikaten degisiyor ama halktaki zihniyet aynii maalasef..

45 yas ustu zihniyetin emkliye ayrilip koylere cikmasi lazim..sehirde istemiyorum o kafadaki insanlari.sehrin buyuk projelere ihtiyaci vr gercekten..hadi hayirlisi olsun
    aynen katiliyorum bu konuya.en kötü ihtimal versin belediye bedavaya boya boyasin millet.Ama her bölgeye tek tip renk belirlesinler.Renklerde abuk subuk renkler olmasin.Biraz Cevre düzeni sart artik.
    çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar." Gazi Mustafa Kemal Atatürk

Burçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bir aralar gündeme gelirdi ama sonra unutuldu gitti. Boztepeye Teleferik olayı..
    Hatta Belediye başkanının 61 Projesi içinde Boztepeye teleferik projeside vardı. ama yalan oldu..
    Daha sonra başkan ne dedi “teleferiğe binip de ne seyredeceğiz” dedi.. o proje Çömlekçi ve Tabakhane kadar önemliydi halbuki..
    Konu konuyu açıyor ama
    Birde raylı sistemin Trabzon’un inişli çıkışlı yapısından dolayı uygun olmadığını o yüzden vazgeçildiğini söyledi kendileri..

bu iş çocuk oyuncağımı. Yapacağınızı söyleyip dergiler bastırıp halka dağıtırken bunların hesabını yapamadımı kimse.
    sanki masaya oturulup akıllarına geleni yazmışlar sonra bu olmaz diyip kenara bırakıyorlar. bukadar kolaymı bu işler.

Ordu bile yaptı biz yapamıyoruz..
    Konu Burçak tarafından (11.09.2012 Saat 16:33 ) değiştirilmiştir.
    2010 - 2011 Şampiyonu Trabzonspor'dur
    Gerçek budur. ☆

Burçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Karadenizde tren yolu yapmak zor lafına istinaden şu yazıyı önemle okumanızı fotoğraflara bakmanızı istiyorum..

http://www.zaguda.net/makale/tunga-l...-bize/118.html
    2010 - 2011 Şampiyonu Trabzonspor'dur
    Gerçek budur. ☆

Nereden
    İstanbul

Bir diğer düşüncem de şuydu, demir yolu aynı zamanda turistlerin veya yerli halkın Trabzon'dan Maçka'ya daha çabuk ulaşmasına da vesiler olur diye düşünüyordum. Yani Sumela'ya gitmek isteyen turist Trabzon'dan trene binip Maçka ve /veya Sumela yakınlarında yapılacak küçük bir istasyona kadar seyehat edip ordan minibüslerle veya yürüyerek Sumela'ya çıkabilirler. Ama herhalde Değirmendere boyunca olmayacak hat, Serdar Atasoy'un yazdıklarından onu anlıyorum. Çaykara boğazı boyunca olursa bu dediğim Çaykara, Dernekpazarı ve Uzungöl için de düşünülebilir.
    Hızlı tren hattı Maçka boğazından Trabzon'a inecek .

Trabzon limanın alan olarak büyüklüğünden çok yıllık elleçleme kapasitesi önemlidir . Depoloma kapasitesine farklı çözümler üretilebilir . Marmara bölgesinde Trabzondan çok daha küçük limanlar , daha yüksek kapasite ile çalışıyor . Ayrıca Trabzon limanının işletmesi özel bir kuruluşa ait (alport) . Bölgede limana olan ihtiyaç arttıkça buna paralel yatırım yapacaklardır .

...

Kent içi ulaşımda sayın Gümrükçüoğlu'nun bir 2023 vizyonu varsa , bunun prestij projesi olarak Havalimanı/Ktü-kent içi-Akyazı-Akçaabat bağlantısını hafif raylı sistem ile çözmesi gerekir. Trabzon'un gerçek anlamıyla büyükşehir olabilmesi için ilk etapta Akçaabat ile kent bütünlüğünü sağlayabilmesi gerekir . Bu açıdan bakılırsa , Akyazı tesislerinin ne derece önem arzettiği yeterince anlaşılır .
    Konu Serdar A tarafından (11.09.2012 Saat 17:29 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Almanya

Alıntı Serdar Atasoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hızlı tren hattı Maçka boğazından Trabzon'a inecek .

Trabzon limanın alan olarak büyüklüğünden çok yıllık elleçleme kapasitesi önemlidir . Depoloma kapasitesine farklı çözümler üretilebilir . Marmara bölgesinde Trabzondan çok daha küçük limanlar , daha yüksek kapasite ile çalışıyor . Ayrıca Trabzon limanının işletmesi özel bir kuruluşa ait (alport) . Bölgede limana olan ihtiyaç arttıkça buna paralel yatırım yapacaklardır .

...

Kent içi ulaşımda sayın Gümrükçüoğlu'nun bir 2023 vizyonu varsa , bunun prestij projesi olarak Havalimanı/Ktü-kent içi-Akyazı-Akçaabat bağlantısını hafif raylı sistem ile çözmesi gerekir. Trabzon'un gerçek anlamıyla büyükşehir olabilmesi için ilk etapta Akçaabat ile kent bütünlüğünü sağlayabilmesi gerekir . Bu açıdan bakılırsa , Akyazı tesislerinin ne derece önem arzettiği yeterince anlaşılır .
    Cevabınız için sağolun, güzel bilgiler veriyorsunuz. Bu elleçleme ve depolama kapasiteleri nasıl arttırılabilir; mevcut limanda bu ne kadar mümkündür? Bölgede limana olan ihtiyaç arttıkça yatırım yapılacaktır yazmışsınız, ama şu son zamanlarda Sochi limanının kapatılmasıyla birlikte Trabzon limanının önemini kaybettiği ve Samsun limanın ön plana çekildiği yazılıyor haberlerde. Bu da Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından konu hakkında yazılmış bir basın bülteni: http://www.dkib.org.tr/index.php?say...maprojesi&d=tr
    Bu gelişmeler nereye varır bilemiyorum, ama belki eskiden olduğu gibi İran limanı işlevi görebilir Trabzon. Tebriz'e kadar demir yolu bağlantısı olur. Burdan bir ihtiyaç doğabilir. Ama Rusya'ya ihracatta etkinliğimizi kaybedeceğiz, Samsun üzerinden olacak gibi gözüküyor, siz ne düşünüyorsunuz? Hafif raylı sistem hakkındaki düşüncelerinize Akyazı'ya yeri itibariyle karşı olsam da katılıyorum.

Nereden
    İstanbul

Yurtçapında demiryolu altyapısı kurulması için oluşturulan toplam projelerin tahmini maliyeti 45 milyar dolara ulaşıyor. Dünya tarihinin en büyük demiryolu atılımlarından biri bu . Trabzon gibi bazı şehirler ihale sürecine gelerek tehlikeyi atlattı ama umarım ilerleyen safhalar siyasi çekişmeler , yüksek maliyet gibi bahaneler üretilerek heba edilmez .

Planlanan 'hızlı tren' hatları . Bu hatlarda çalışacak trenler bildiğim kadarıyla özel şirketlere ait olacak .

Ekleme: bu hatlar elektrik altyapısına sahip olacak . Maliyeti son derece arttıran ama ülkenin geleceği için önemli bir konu .

Erzincan-Trabzon hattının harita üzerinde gösterimi . Hat , Torul'da ikiye ayrılacak .

Yaklaşık 330+670 km uzunluğunda Trabzon – Tirebolu – Gümüşhane – Erzincan Demiryolu Hattı; hem yolcu hem yük taşıma amacıyla gidiş – geliş olmak üzere 2 ayrı hat olarak ve elektrikle çalışacak trenlerin hizmet verebileceği şekilde tasarlandı Hattın 240 km’si Erzincan – Trabzon kesimi (Ana Hat) ve 85+670 km’si Gümüşhane – Tirebolu kesimi
    (Hat Bağlantısı) olarak planlandı.

http://www.rayhaber.com/tcdd-trabzon...ceklestirildi/
    Konu Serdar A tarafından (11.09.2012 Saat 17:59 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Almanya

Tirebolu'ya da bir liman yapılmak istenmesinin sebebi ne acaba?

Nereden
    İstanbul

Cevabınız için sağolun, güzel bilgiler veriyorsunuz. Bu elleçleme ve depolama kapasiteleri nasıl arttırılabilir; mevcut limanda bu ne kadar mümkündür? Bölgede limana olan ihtiyaç arttıkça yatırım yapılacaktır yazmışsınız, ama şu son zamanlarda Sochi limanının kapatılmasıyla birlikte Trabzon limanının önemini kaybettiği ve Samsun limanın ön plana çekildiği yazılıyor haberlerde. Bu da Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği tarafından konu hakkında yazılmış bir basın bülteni: http://www.dkib.org.tr/index.php?say...maprojesi&d=tr
    Bu gelişmeler nereye varır bilemiyorum, ama belki eskiden olduğu gibi İran limanı işlevi görebilir Trabzon. Tebriz'e kadar demir yolu bağlantısı olur. Burdan bir ihtiyaç doğabilir. Ama Rusya'ya ihracatta etkinliğimizi kaybedeceğiz, Samsun üzerinden olacak gibi gözüküyor, siz ne düşünüyorsunuz? Hafif raylı sistem hakkındaki düşüncelerinize Akyazı'ya yeri itibariyle karşı olsam da katılıyorum.
    Trabzon bu demiryollarıyla doğudan Bakü(hazar ekonomik bölgesi) , Tiflis(Tiflis sayesinde ermenistan pazarı) , güneyden Diyarbakır (Gap bölgesi) , Tahran , Halep , Musul ve Bağdat'a ticari köprüler kurmuş olacak . Ve dahi Marmaray ile birlikte yurt genelindeki projeler tamamlandığında teknik olarak Trabzon'dan Londra'ya sadece demiryolunu kullanarak gidebilmek mümkün olacak . Trabzondan başka yurdun güneyinde ve batısında başka şehirlerinde önemi artacak . Ülkedeki ekonomik kalkınmışlığın dengesiz olması , 2012 yılında bu gibi hatları ancak proje-ihale safhasına yeni getirebilmiş olmamızdan kaynaklanmaktadır .

Trabzon limanına dönecek olursam ben Rusya'ya ihracatta önem kaybedeceği düşüncesini taşımıyorum . Yurdun en doğusundaki büyük liman Trabzon . Trabzon limanının içine girecek bir demiryolu demek bile kapasitesini büyük oranda arttırmasına sebeptir . Demiryolu limanlar için ayrılmaz bir unsurdur , ancak ülkemizde ne denizlere ne taşımacılığa gereken önem on yıllarca verilmedi .

Trabzon limanı büyük oranda kara üzerinde . Antwerp'i Rotterdam'daki liman işletmelerini incelerseniz , ne demek istediğimi anlayacaksınız . Söz konusu iki örnek dünyanın en büyük 20 limanları arasında . Bulundukları bölgelerin liman ihtiyacına göre gelişirildiler ve geliştiriliyorlar . Trabzon limanı da kendi ekonomik potansiyeli çerçevesince rıhtım sayısını ve bu rıhtımlarda çalışacak liman kreynlerini arttırarak , elleçleme kapasitesini yükseltebilir . Benim bu konudaki fikrim şüphesiz sığ bir yaklaşımı ifade etmektedir , liman işletmecisi ya da söz konusu alanda iş tecrübesi olan bir mühendis değilim .
    Konu Serdar A tarafından (11.09.2012 Saat 18:23 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    İstanbul

Tirebolu'ya da bir liman yapılmak istenmesinin sebebi ne acaba?
    Ülkemizde hatırladığım kadarıyla 8-10 civarı büyük liman bulunmakta bunun dışında daha çok koster tipi gemilerin çalıştığı 20 civarında küçük limanlar mevcut , Trabzon alport da bunlardan biri . Ülkemizde daha çok iskelecilik anlayışı yaygındır , 1990'lı yıllara kadar istanbuldaki durum da bundan ibaretti.

Arap Emirlikleri gibi harita üzerinde toplu iğne başı kadar devletin 6 büyük uluslararası limana sahip olduğunu belirtmem eminim bu konudaki geri kalmışlığımızı ifade etmeye yetecektir .

Son söz : önümüzdeki 15 yılda ulaştırmaya(havayolu-deniz-karayolu-demiryolu) harcanacak para toplam 350 milyar dolar . Bunun 45 milyar doları , demiryolu altyapısının geliştirilmesine harcanacak . Demiryolu için belirlenen bütçenin yaklaşık 3 milyar doları da Trabzon için harcanacak . Rakamlara göre , Türkiye Almanya ve Fransa'dan sonra Avrupanın üçüncü demiryolu ülkesi olacak .
    Konu Serdar A tarafından (11.09.2012 Saat 18:53 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Almanya

@Serdar Atasoy. Çok heyecan verici. Bakü'yü, Tahran'ı, Tiflis'i, Musul'u, Bağdat'ı düşünmemiştim bile. Tek beğenmediğim yanı limanın yeri. Yazdıklarımdan anlaşılacağı gibi eski Trabzon'a özel bir ilgim var ve eğer eski güzelliğine kavuşabilirse, kültürel ve tarihi değerlerine tekrar hayat verebilirse turizm açısından da çok büyük bir ivme kazanabileceğini düşünüyorum. Birkaç örnek verecek olursam; Sumela Manastırı'ndan çok az faydalanıyoruz, iyi pazarlayamıyoruz. Benim çocukluğumdan beri süregelen bir restorasyondur gidiyor, büyük bir bölümü yıllardır ziyaretçilere kapalı. Sonra Vazelon, Kuştul ve Kızlar Manastırların'dan da turizm açısından çok az faydalanıyoruz. Kuştul manastırı örneğin eski haline kavuşturulsa en az Sumela kadar önem kazanır, öyle bir güzelliği var. Sonra Opera Binası vardı Trabzon'da, Türkiye'nin ilk Opera Binası, yıkmışlar, mimari olarak yenilikçi bir mimariye sahip bir binaydı diye okumuştum, onu da mesela tekrar inşa etseler. Sahilde Metropolitan kilisesi vardı, bundan yüz sene öncesinde bende şehirin simgesiydi, o da yıkılmış, bugün bütün sahil kısmı yukarda da yazdığım gibi eski görünüşüne kavuşturulmaya çalışılsa, yani 2. Sahil Devlet yolu kaldırılsa, dolgu kaldırılsa, bu kilisenin yerine bir camii yapılsa, şehirin simgesi olabilecek, İstanbul Ortaköy Camii tarzında.. Yukarda fotoğrafını paylaştığım Çömlekçi sahili kumsala geri kavuşsa, Kalepark halka açılsa, sayabilecek o kadar çok şey var ki. Şehir dışından da öyle. Yani bir yanda sanayi, ticaret, lojistik, diğer yanda kültür, tarih, turizm. Bu Trabzon'da bir arada olabilir. Ama bunun için bu sanayi bölgesinin ve limanın ordan bıraz daha şehir dışına kalan bir yere ya da bir ilçeye taşınması lazım, içiçe olmaz bu. Trabzon'a Yunanistan ve Ortodoks dünyasından turist gelir, Rusya'dan gelir, Avrupa ülkelerinden gelir, İran'dan gelir, Gürcüstan'dan gelir, Türkiye içinden gelir, Arap ülkelerinden gelir... o bakımdan da çok şanslıyız aslında, ama yeterince üzerinde durmuyoruz, kültürümüze, tarihimize sahip çıkmıyoruz ne yazıkki.
    Konu Kader KORELİ tarafından (11.09.2012 Saat 18:48 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Almanya

Bahsettiğim yerler / binalar:

Kuştul Manastırı:

Daha güzel bir fotoğrafı vardı ama bulamadım şimdi.

Bu da bugünkü hali:

Opera Binası:

Yerine camii yapılsa dediğim yıkılmış Metropolitan Kilisesi:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)