Sayfa 101 Toplam 142 Sayfadan BirinciBirinci ... 51 91 99 100 101 102 103 111 ... SonuncuSonuncu
Toplam 3540 adet sonuctan sayfa basi 2,501 ile 2,525 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trabzon’dan Haberler

Trabzonspor Kongre Üyesi
    f1bekir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Murat' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Şu köprünün boşluğundan bir merdiven yapılıp karşı tarafta direkt bağlantı kurulamaz mıydı acaba? Bahçeciğe doğru çıkmak için tekrar yukar Varlıbaş'a doğru çıkmak çok mantıksız.

Nereden
    Ankara

Trabzon'da doğalgaz çalışmaları ne zaman hızlanacak.Yenicuma'da ana hattan sadece 20 metre uzaklıktayız ama hala bir çalışma yok.

boztepeliyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Murat' Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trabzon'da doğalgaz çalışmaları ne zaman hızlanacak.Yenicuma'da ana hattan sadece 20 metre uzaklıktayız ama hala bir çalışma yok.
    doğalgaz almak için apartman olarak veya bireysel başvuru yapmanız gerekli. yenicuma ve boztepe mah. ilerleyen zamanlarda yıkım projeleri olacağı içinde doğalgaz bazı yerlere verilmiyor diye biliyorum.
    YA SEV YA TERKET

Nereden
    Ankara

Murat 61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Çömlekçi Kaynıyor...

Trabzon'un en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri olan ve son zamanlarda kamuoyunda sıkça konuşulan ‘Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi’nde ilk imzalar atıldı. Hak sahibi vatandaşların anlaşmak için yoğun ilgi gösterdiği Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi için ilk imzalar Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Cengiz Çolak ile emekli öğretmen Cevher Karslı ve Abdulbaki Melek arasında imzalandı.

Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, göreve geldiklerinde verdikleri sözler doğrultusunda kentsel dönüşüm alanına alınarak projelendirme çalışmaları tamamlanan ve vatandaşlarla görüşmelere başlanan Çömlekçi’de ilk imzaların atıldığını kaydederek, “Bilindiği gibi kentsel dönüşüm yapılacak alanda daha fizibilite çalışmaları tamamlandı, halihazır haritaları çıkartıldı. Gayrimenkul değerleme çalışmaları bitirildi, alan üzerinde uygulanacak projelerle ilgili çalışmalar sonlandırıldı ve son olarak Ekim ayı içerisinde TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel ile imzaladığımız nihai olurların ardından ada ada yapılacak Çömlekçi’de hak sahipleri ile görüşmelere başladık ve ilk imzalar atıldı. Trabzon’a hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

ANNEMİN EN ÖNEMLİ VASİYETİ GERÇEK OLDU
    Çömlekçi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında hak sahiplerinden ilk imzayı atan emekli öğretmen Cevher Karslı, yapılan anlaşmanın kendisi için çok farklı bir anlamı olduğunu belirterek, " Rüyalarda görüp de gerçekleşebileceğini hiç düşünmemiştim; ta ki ilk imzayı atanan kadar. Hep söylenen bir laf vardır "Hayaldi gerçek oldu" işte tam da anlamını bulduğu yerdeyiz. 86 yaşında vefat eden rahmetli annem Çömlekçi kentsel dönüşümünün tamamlandığını görmeyi çok arzu ediyordu. Bizlere verdiği son vasiyetinde 'Eğer ben öldükten sonra bu iş gerçekleşirse gelir mezarımın başında anne rahat uyu artık bu binalar yıkılıyor, yerine temiz binalar kurulacak' dersiniz demişti. Cuma günü ilk iş olarak rahmetli anneciğimin mezarına gidip vasiyetini yerine getireceğim. Attığım bu imza benim için çok farklı anlamlar içeriyor. Tamamen Trabzon'un menfaatini düşünerek böyle bir anlaşma yapmaktan dolayı tarifi imkansız duygular yaşıyorum. Bu projenin gerçekleşmesini sağlayan Hükümetimize, TOKİ'ye ve Belediyemize şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

TRABZON’A GELEN MİSAFİRLERİMİZE
    MAHCUP OLMAYACAĞIZ
    Görüşmeler neticesinde anlaşmaya varılan diğer bir hak sahibi Abdulbaki Melek, "Ankara’da gerçekleştirilen Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi’ni hep kıskanmışımdır. Çok şükür ki artık bizde de böylesine büyük bir kentsel dönüşüm gerçekleştirilecek ve havaalanı istikametinden kentimizi ziyarete gelen misafirlerimize mahcup olmayacağız. Çocukluğumun geçtiği, doğup büyüdüğüm mahallemin son yıllardaki ahlaki ve görsel o çirkin görüntüsünden kurtulacak olmasına çok seviniyorum. Emeği geçenlerden Allah razı olsun, hepsine canı gönülden teşekkür ediyorum" dedi.

VATANDAŞ TEPKİSİ SÜRÜYOR
    Öte yandan Çömlekçi İskenderpaşa ve Esentepe Mahallesi vatandaşlarının, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na tepkisi sürüyor. Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını iddia eden vatandaşlar, bir araya gelerek basın toplantısı düzenlediler.
    Çömlekçi-İskenderpaşa Derneği Başkan Yardımcısı Refik Günaydın, vatandaşlar adına yaptığı açıklamada, Çömlekçi’nin son 20 yılda sosyal bir yara haline geldiğini savundu. Çömlekçi’deki bir otelin toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya gelen yaklaşık 50 kişilik mahalleli grup, Gümrükçüoğlu’nun basında yankı bulan açıklamalarına istinaden toplandıklarını ifade etti.

BELEDİYE BAŞKANLARINI SUÇLADILAR
    Mahalleli adına konuşan Refik Günaydın, “Çömlekçi’nin sosyal bir yara haline gelmesinin sebebi gelmiş geçmiş ve şu andaki belediye başkanının eseridir” dedi. Günaydın, “Suç belediye başkanlarının, kendilerini temize çıkarmak istiyorlar. Çömlekçi’de 5 adet otel, 4 adet lokanta, 8 adet bakkal, 2 adet fırın vardı. 20 yıl içinde 35 adet otel, 28 adet lokanta, 32 adet bakkal, 10 adet köfte dükkanının ruhsatlarını kim verdi? Evler otele döndü. Bu ahlaksızlığın sebebi ruhsatları veren siz belediye başkanlarısınız. Bu ahlaksızlık sektör oldu” diye konuştu.
    Çömlekçi Projesi için Başkan Gümrükçüoğlu’nun STÖ ve basından destek istediğini hatırlatan Günaydın, “Sayın Başkan, bu hususta ne gibi çözüm ürettiniz de şimdi basından, sivil toplum örgütlerinden destek istiyorsunuz? Bu yaranın çözümü devlete aittir. Senin gücün buna yetmez. Çömlekçi’yi ve Çömlekçi halkını küçük düşürmeye hakkınız yoktur” sözlerini dile getirdi.

BAŞKANI YALANCILIKLA SUÇLADI
    Gümrükçüoğlu’nun, metrekare başına 2 bin, 3 bin TL verdiğini söyleyerek kamuoyunu aldattığını ileri süren Günaydın, “Neden doğruyu söylemiyorsunuz? 2- 3 bin TL Çömlekçi Yalı Caddesi’ne, Telli Tabya Sokak, Favori Sokak ve diğer sokaklara bin–bin 250 TL vermediniz mi? Sezai Uzay Sokak’a ise 800 TL vermediniz mi? Doğruyu konuşunuz, kamuoyunu yanıltmayınız, yalan size yakışmıyor. Bu fiyatları verirken vicdanınıza danıştınız mı? Rahat ve huzurlu musunuz? Dernek olarak sizlerle görüştüğümüzde ‘Sizin yanınızdayım, sizi mağdur etmeyeceğiz, kimseyi ağlatmayacağız’ dediniz. Mağdur etmeyi değil bizleri öldürdünüz. Bu halkın 10 parmağı kıyamet günü yakanızda olacaktır” şeklinde konuştu.

http://www.gunebakis.com.tr/haber/co...yor-73193.html
    Metris Seni Çağırıyor ...

Ben A Milli takım kaptanıyken bunların çalıştıkları gazeteyi ziyaret ettim. O zamanlar Hıncal Uluç magazinde, Haşmet Babaoğlu ise kültür-sanat sayfasında çalışıyordu.

Forumdan Uzaklaştırılmıştır
    Nereden
    Almanya

Şu üç tane yan yana inşa edilen binalar ne için, bileniniz var mı?

Nereden
    Almanya

Bir de bu köprünün altından yürüyerek geçebilme imkanı olmayacak mı şimdi? Öyle şey olur mu? Sahilden ta iç kesimlere kadar vadide yürüyerek gidilebileceğini düşünüyordum.

hanifta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

konaklama ve şifalı bitkiler çay evi yapılacak diye biliyorum altıda otopark.

ayrıca zağnos köprüsünden vadiye merdiven inecek ama o köprünün gözünden de yapsalar iyi olur ama öyle bişeyler sööylenmedi hiç.

Nereden
    Almanya

Alıntı hanifta Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konaklama ve şifalı bitkiler çay evi yapılacak diye biliyorum altıda otopark.

ayrıca zağnos köprüsünden vadiye merdiven inecek ama o köprünün gözünden de yapsalar iyi olur ama öyle bişeyler sööylenmedi hiç.
    Sağolasın renktaş.

Sen skyscraper'deki hanifta mısın aynı zamanda? Çok ilgi duyuyorsun anladığım kadarıyla Trabzon'a.
    Facebook'ta bir grubumuz var Trabzon tarihi üzerine, seni oraya davet etmek isterim https://www.facebook.com/groups/1080...ref=ts&fref=ts Daha bir iki gün önce senin skyscrapercity'de Ortahisar projesi ile ilgili paylaştığın fotoğrafı
    yükledim gruba, fotoğrafını sen çekmişsen, seni kaynak olarak belirtiriz. Seni grupta görmek memnun eder beni. Böyle genç yaşta ilgilenen olmuyor fazla senin gibi.

Nereden
    Ankara

Alıntı Kader KORELİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir de bu köprünün altından yürüyerek geçebilme imkanı olmayacak mı şimdi? Öyle şey olur mu? Sahilden ta iç kesimlere kadar vadide yürüyerek gidilebileceğini düşünüyordum.

Maalesef köprünün altından geçiş yok, ben de olmamasına çok ama çok şaşırdım.Bunu nasıl oldu da düşünemediler anlayamıyorum.Köprünün alt tarafı ile üst tarafı arasında kot farkı var, bunu da merdivenle çözebilirlerdi ama yapmamışlar.Gerçekten yazık.Maraş caddesinden Bahçeçik'e o güzel yeşillik alandan çıkmak yerine ara sokaklardan çıkılacak böylece.Gerçekten çok saçma.

hanifta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Kader KORELİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sağolasın renktaş.

Sen skyscraper'deki hanifta mısın aynı zamanda? Çok ilgi duyuyorsun anladığım kadarıyla Trabzon'a.
    Facebook'ta bir grubumuz var Trabzon tarihi üzerine, seni oraya davet etmek isterim https://www.facebook.com/groups/1080...ref=ts&fref=ts Daha bir iki gün önce senin skyscrapercity'de Ortahisar projesi ile ilgili paylaştığın fotoğrafı
    yükledim gruba, fotoğrafını sen çekmişsen, seni kaynak olarak belirtiriz. Seni grupta görmek memnun eder beni. Böyle genç yaşta ilgilenen olmuyor fazla senin gibi.
    teşekkürler...

gruba üyeyim takip ediyorum zaten ...ortahisar fotoğrafının birini yerel sitelerin birinden aldım,diğerini twitter dan.
    Konu hanifta tarafından (13.11.2012 Saat 17:35 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Ankara

Maaşallah Trabzon'da her gün yeni bir şeyler oluyor.Haberleri koymaya yetişemiyoruz.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Fatih Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Aga bu sular ne zaman gelecek ?
    İşe gidecez sabahın köründe hala ses yok!
    Edit: 10 dakka sonra geldi.
    Şükür!
    Konu Fatih Özkan tarafından (25.11.2012 Saat 22:23 ) değiştirilmiştir.
    Hamiş

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Miilet uzayda kalıcı koloniler kurmak için Marsa araç gönderiyor....

Biz insanların temizlik yapacağı en çok suya ihtiyacı olan pazar günü tüm gün suları kesiyoruz... doğru dürüst haber bile vermeden....

Bir de bu mantıkla Büyükşehir olduk diye seviniyoruz ya Ona yanıyorum....
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Murat 61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Metris Seni Çağırıyor ...

Ben A Milli takım kaptanıyken bunların çalıştıkları gazeteyi ziyaret ettim. O zamanlar Hıncal Uluç magazinde, Haşmet Babaoğlu ise kültür-sanat sayfasında çalışıyordu.

Nereden
    Ankara

Ben burda yapılmak isteneni anlamadım bir türlü, bu işlerden anlayan birisi varsa bize de anlatabilir mi?O çukurdan yukardaki dere akıyor.Anlayabildiğim kadarıyla görünen büyük bölüme de havuz yapılacak, peki bu sular birbirine karışmaz mı.Cehaletimi bağışlayın.Zağnos körüsünden aşağıya doğru bakanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır.

Bir de şu köptünün boşluğundan diğer tarafa geçiş yapılamaz mıydı.Vadiyi boylu boyuna gezmek imkansız böyle.
    Konu Murat' tarafından (05.12.2012 Saat 12:19 ) değiştirilmiştir.

Tahir61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya

Alıntı Murat 61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vay be delikanlılığı adamlığıyla övündüğüm memleketimin haline bak
    yakışır mı la TRabzonluya çoluk çocuğa sarkıntılık yapmak

((mesajımdam çock olmayanlara sarkıntılık yapılabilir sonucu çıkartılmasın))
    Konu Tahir61 tarafından (05.12.2012 Saat 13:02 ) değiştirilmiştir.
    https://www.youtube.com/watch?v=2EAE...nnel=haydevira
    Eze eze 2021-2022.
    #Rahatsızlık vermeye devam. #Dik Oyna. #Kazım Gibi Sev.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Faruk BERBER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum

Alıntı tahir61ayas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vay be delikanlılığı adamlığıyla övündüğüm memleketimin haline bak
    yakışır mı la TRabzonluya çoluk çocuğa sarkıntılık yapmak

((mesajımdam çock olmayanlara sarkıntılık yapılabilir sonucu çıkartılmasın))
    Bu işin Trabzon'u Bursa'sı Ankara'sı yok. Heryerde çürük insan vardır. Kendimizi herşeyde üstün görüp haşa ilah gibi görmekten vazgeçelim.
    BordoMavi.Net - Erzurum - Ankara - Çanakkale - Trabzon

Burçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Belediye binasında hurda arbedesi
    Trabzonlu vatandaşların hizmetine sunulması planlanıyor.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Atatürk alanında bulunan eski belediye binasının arka kısmında bulunan binaya ek olarak yapılan bölüm kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılarak Trabzonlu vatandaşların hizmetine sunulması planlanıyor.

Binanın yıkılması sırasında ise sorun oluştu. Binanın ayakta durmasını sağlayan betonarme içersinde bulunan demir parçaları almak isteyen hurdacılar binayı yıkan ekip ile tartışmaya başladı. Olayın büyümesi üzerine olay yerine Trabzon Emniyetine Bağlı Çevik Kuvvet ekibi çağırılarak hurdacılar şantiye alanından çıkarıldı.

Dışarı çıkarılan hurdacılar isyan etti.

Gülermisin ağlarmısın...
    Konu Canberk tarafından (18.12.2012 Saat 19:29 ) değiştirilmiştir.
    2010 - 2011 Şampiyonu Trabzonspor'dur
    Gerçek budur. ☆

Nereden
    Trabzon

Trabzon Kuruçeşme'de bıçaklı yaralama

Trabzon Kuruçeşme mevkiinde bir kişi kesici alet ile yaralandı.

Olay bu akşam 18.00 sıralarında meydana geldi. Kuruçeşme dolmuş duraklarının bulunduğu mevkide meydana gelen olayda Cemil Ç. (25) kasıklarından olmuş olduğu bıçak darbesiyle yaralanarak numune hastanesi acil servisine kaldırıldı

Elde edilen bilgiye Cemil Ç. (25) tartıştığı kişi tarafından bıçaklandı. Olay yerine gelen 155 ekiplerine bağlı polisler yaralama olayına karışan şahsı çok geçmeden yakalandı.

Aydınlıkevler külübünde silahlar konuştu
    Trabzon Amatör küme takımında Aydınlıkevler kulübü lokalinda silahlı çatışma

Trabzon’un Aydınlıkevler semtinde bulunan Aydınlıkevlerspor lokalinde henüz nedeni bilinmeyen bir olaydan doğan tartışmanın büyümesi üzerine silahlar konuştu.

Elde edilen bilgiye göre E.G (26) isimli genç tartıştığı H.A (36) isimli kişi ile tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine E.Ş üzerinde taştığı silahı çıkararak H.A’ya kurşun yağdırdı. E.Ş’nin kurşunlarına hedef olan H.A olay yerinden arkadaşları tarafından uzaklaştırarak Fatih Devlet Hastanesine kaldırıldı. Fatih devlet hastanesinde yapılan müdahalenin ardından H.A KTÜ TIP fakültesine sevk edildi.

Olay yerinde H.A’yı yaralayan E.Ş’nin silahından çıkan kurşunlar etrafta bulunan araçlara saplanırken E.Ş olay yerinden koşarak uzaklaştı.
    neler oluyor Trabzona yaa. Sürekli böyle haberler ..
    Gerçek budur. ☆

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Gökçebey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Son zamanlarda hırsızlık olayları da arttı. Asayişi bozuldu Trabzon'un.
    hepsi bu kadardır; adı yaşamak...

zafer6161 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Murat' Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ben burda yapılmak isteneni anlamadım bir türlü, bu işlerden anlayan birisi varsa bize de anlatabilir mi?O çukurdan yukardaki dere akıyor.Anlayabildiğim kadarıyla görünen büyük bölüme de havuz yapılacak, peki bu sular birbirine karışmaz mı.Cehaletimi bağışlayın.Zağnos körüsünden aşağıya doğru bakanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır.

Bir de şu köptünün boşluğundan diğer tarafa geçiş yapılamaz mıydı.Vadiyi boylu boyuna gezmek imkansız böyle.
    o dere kalktı ordan,,,,sadece attaki boşluktan su gececek,o da süs için
    Ne Olmuş Şampiyon Olamadıysak,,,
    Hayallerimizi Satmadık'ya,,,

Nereden
    Trabzon

Farabi'de gerginlik!
    Farabi hastanesinde yapılan eylemde gerginlik yaşandı

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi'nde 1 Ocak itibariyle işten çıkarılan 100'e yakın işçi hastane yönetimini Acil Servis önünde protesto ettiler.

İşten çıkarılan işçiler, “Biz burada ekmeğimizin peşindeyiz. Bizi işten çıkararak ne tasarrufu yaptılar. Bizim hepimizin çocuğu var. Biz eve nasıl para götüreceğiz. Bizi işten niye çıkardılar, gelsinler cevap versinler. Biz hakkımızı alıncaya kadar buradayız” diyerek tepkilerini dile getirdiler.
    Acil Servis önünde bazı işçiler acile girmek isterken eski çalışma arkadaşları kendilerine engel oldular. Eylemde işten çıkarılan bazı işçilerin ağladığı ve sinir krizi geçirdiği gözlendi.

Daha sonra hastanenin başhekimi Tevfik Özlü işçilerin neden çıkarıldığına yönelik bir açıklama yaptı. Özlü işçilerin çıkarılması kararının kendi kararları olmadığını belirterek " İşçileri biz çıkarmadık. İşçilerin bağlı oldukları şirket kendileriyle 2012 sonu itibariyle sözleşme yenilemeyerek işlerine son verdi. Yetkili firma 2012 yılı için 340 kişilik kadro açmıştı bu yıl ise 272'ye düşürdü. Açıkta kalanları biz belirlemedik" dedi.

Ayrıntılar gelecek...

http://www.haber61.net/farabide-gerginlik-134989h.htm
    Gerçek budur. ☆

Nereden
    Ankara

EYOF 2011 Spor Hatıra Parkı'nın
    yapımı hızla devam ediyor

Trabzon Belediyesi 2011 yılında Trabzon'da düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpiyat Oyunları'nın anısını yaşatmak amacıyla Forum Alışveriş Merkezi karşısında yapımına başlanan EYOF 2011 Spor Hatıra Parkı inşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor. 30 bin metre kare alan üzerinde yapımı devam eden parkın 2013 yılı Mart ayı sonu itibariyle tamamlanması planlanıyor.
    Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Türkiye'nin ilk olimpiyat kenti Trabzon'da 2011 yılında düzenlenen Avrupa Gençlik Olimpiyatları'nın hatırasını yaşatmak için yapımına başladıkları EYOF 2011 Spor Hatıra Parkı yapımının hızlı bir şekilde sürdürüldüğünü kaydetti. Başkan Gümrükçüoğlu, içerisinde gezinti, spor ve sosyal donatı alanları bulunan parkın yapımına finansal destek sağlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'a teşekkür etti.
    Yaklaşık 3 milyon 600 bin TL'ye mal olacak EYOF 2011 Spor Hatıra Parkı'nda Osmanlı çay evi, Japon çay evi, yapay gölet, yürüyüş alanları, fitness aletleri ve dinlenme alanları bulunuyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)