Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 43 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TS Club’a karsiyim!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

arkadaslar ! Trabzon halki her zaman milliyetçiligi ile vatanseverligi ile övünen bir halktir. kurtulus savasinda olsun çanakkale savasinda olsun her cepheye kosmustur ve trabzonda bulunan ermeni ve rum çeteleriyle dedelerimiz yigitçe savasmistir.

simdi türkiye üzerinde türk dilini yabancilastirma çalismalari vardir. bunun ise sokaktan baslayarak yapiyorlar. yani dükkan adlarindan..

çevremizdeki dükkanlara baktigimizda çogunun adi yabanci. peki trabzonun gururu temsilcisi olan trabzonsporumuzun ürünlerinin satildigi yerin adinin da yabanci olmasina ne demeli???

arkadaslar ts club ismi tamamiyle emperyalist güçlerin Türkiye üzerine oynadiklari oyunun yansimasidir. olayi büyüttügümü falan düsünmeyin damlaya damlaya göl olur ve bu göl degil deniz oldu!...

lütfen gerekeni yapalim!..bu zor bir is degil... eger kapimizin öününü temizleyemezsek Türkiyemizi nasil bu pisliklerden temizleyecegiz. ayrica bu diger takimlarada büyük örnek olacak!

sormasi ayip nickiniz türkce mi..?

türkce ise anlami nedir.?

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Alıntı Erhan|TS Nickli Üyeden Alıntı

sormasi ayip nickiniz türkce mi..?

türkce ise anlami nedir.?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Nick dediginiz sey Türkçe mi?

benim takma adimin Türkçe olmamasi Ts Club isminin devam etmesi için yeterli bir bahane mi?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Emincan'in kullanici adinin ingilizce bir anlami yok diye biliyorum. Burada aslinda yaptigi elestiri ingilizce kelimeler kullanilarak açilan dükkanlaridir. Ama sanirim bu tür isimler baya dikkat çekiyor ve daha ragbet görüyo...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

evet bu adin bir anlami yok.

yalniz benim burada savundugum nokta trabzon halkinin vatanseverligine yabanci kelimeler yakismiyor. bu emperyalizme boyun egmektir.. bu yabancilasmaya boyun egmektir. trabzon halkinin buna karsi çikmamasina ya da karsi çikmamak için bahaneler bulmasina (takma adin türkçe mi?) anlam veremiyorum.

benim adimi milyonlarca insan bilmesede olur. ancak ts club'i herkes biliyor. ben adimi degistirsem de ts club kalsa bunun insanlara etkisi olmaz tersi oldugunda etki olur. bunu saglayacak olanlarda bizleriz.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Trabzonspor Magazalarini kurumsallastirmaya basladigi dönemlerde onlara TS Club isminin pek çok açidan dogru bulmadigimi bildiren bir yazi ve bir öneriler paketi göndermistim. Onlardan biri de su an kullanici adim olan Simal Yildizi idi.

Her ne kadar Simal de Türkçe olmasa da, bence bizi TS Club'dan daha iyi temsil ediyordu.

Bu magaza ismini begenmeyisimin pek çok nedeninden bazilari sunlardi:

1- TS Club oldukça soguk bir isim ve Trabzonspor sadece bizler arasinda "TS" diye çagriliyor.

2- Marka olarak büyümeye uygun degil. (Eger bir marka yaratacak ve onu dünyaya pazarlayacak iseniz o zaman yabanci isimler kullanabilirsiniz ama bu magazanin kime hitap ettigi belli)

3- "Club" da tamamen GS Store BJK store gibi isimler düsünülerek belirlenmis. Yani biz onlardan farkli birseyler yapamaz miyiz?

Böyle uzuyor gidiyor. Ama sanirim o zamanlar taraftarimiz bu konuya biraz ilgisiz kalmisti, herkes açilacak magazalarin heyecaniyla bu konuyu gölgeye atmisti.

Bir de o zamanlar Trabzonspor sahada bayagi iyi gürlüyordu, kimse bu konulari kafasina takmiyordu.

Ben hala TS Club ismine alisamasam da bundan sonra böyle bir hamlenin yapilmayacagini düsünüyorum. Yani konu güzel ama sanirim zamani biraz gecikmeli.

Ozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

bende türçede yabanci kelimelere karsiyim. bu isim daha iyi olarak bir türkçe kelime olmasi gerekiyor.

kendi dilimiz dünyanin en zengin dillerinden biri. gidip 200-300 kelime olan ingilizceyi konusmayalim gereksiz yere.

herkes karsi ama herkes konusuyor aslinda bir ülkenin çöküsü dilinin bozulmasiyla baslar örnek olarak:irlandanin bir zamanki halinden su ana gelmesi..

Alıntı Nytre Nickli Üyeden Alıntı

arkadaslar ! Trabzon halki her zaman milliyetçiligi ile vatanseverligi ile övünen bir halktir. kurtulus savasinda olsun çanakkale savasinda olsun her cepheye kosmustur ve trabzonda bulunan ermeni ve rum çeteleriyle dedelerimiz yigitçe savasmistir.

simdi türkiye üzerinde türk dilini yabancilastirma çalismalari vardir. bunun ise sokaktan baslayarak yapiyorlar. yani dükkan adlarindan..

çevremizdeki dükkanlara baktigimizda çogunun adi yabanci. peki trabzonun gururu temsilcisi olan trabzonsporumuzun ürünlerinin satildigi yerin adinin da yabanci olmasina ne demeli???

arkadaslar ts club ismi tamamiyle emperyalist güçlerin Türkiye üzerine oynadiklari oyunun yansimasidir. olayi büyüttügümü falan düsünmeyin damlaya damlaya göl olur ve bu göl degil deniz oldu!...

lütfen gerekeni yapalim!..bu zor bir is degil... eger kapimizin öününü temizleyemezsek Türkiyemizi nasil bu pisliklerden temizleyecegiz. ayrica bu diger takimlarada büyük örnek olacak!

abi bence bu temizleme isnden önce sen basla...

1-nickin türkçe degil[img]smileys/smiley36.gif[/img]

2-türkçenin yabancilasmasina karsi oldugun bir yazi yazmissin...ve o yazida türkçe olmayan emperyalist kelimesini kullanmissin...[img]smileys/smiley36.gif[/img]

NoPain-NoGain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

icinde yabanci kelime olmayan dil var mi arkadaslar? dilimiz
    milliyetimiz elden gidiyor tartismasi gereksiz. bugün en cok kullanilan
    avrupa dillerinin hepsinin kökeni latincedir.(daha da eskiye gidersek
    sanskrit dili oldugu iddia edilir.) ama günümüzde de farkli
    milliyetlere ait dillerden pek cok kelime ile bir zenginlik saglarlar.
    almanca, fransizca, ingilizce gibi diller birbirinden inanilmaz
    derecede beslenir.

türkcemiz de aslinda sadelestirme gerekcesiyle basitlestirilmis, pek
    cok eski güzel kelime unutturulmustur. asil aci gercek budur. cünkü bu
    sadelestirme hareketi yapay, zorlama bir harekettir. farscadan,
    arapcadan yabanci kelimelerin dilimize gelip yerlesmesi dogal bir
    olusumdu ve kültürler arasi iliskilerin bir geregi ve sonucuydu. bugün
    pek cok kelimesi unutturulmus türk insani gecmisine ait belgelere,
    edebi eselere dönüp bakma, onlari dogru düzgün anlama lüksünden
    yoksundur. dilde sadelestirme tarihin üstüne perde cekilmesi
    hareketidir. dilinde yeterli kelimeleri bulunduramayan bir toplumun
    bilimde ve sanatta da ilerlemesi elbette ki sorunlu olmaktadir.

neyse sonuc olarak burada ticari bir isten bahsediliyor. insanlarda
    belli cagrisimlar yapacak, kalite hissi uyandiracak global bir isim
    bulunmasi kulübümüzün ürününun satin alinma olasiligini artiracagindan
    faydali ve caga uygun modern bir harekettir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    UmutBaykan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak

Baskane olabilir ki ... Bence bu gayet güzel

gerçekefsane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sinai mülkiyet haklari ile Türk Ticaret kanunu okumaniz gerekmektedir. Orada aradiginiz her sorunun cevabini bulacaksiniz.

ayrica dediginiz konuda degisiklik olmasi için yasal düzenlemelerin olmasi gerekir.

bazi belediyelerin bu konuda çalismalari oldugunu medyada haberleri geçmisti.

Fakat TS Club bir markadir.Edited by: gerçekefsane

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Taner Gündoğdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

dilde gelisimler açik olmak gerekiyor. dilde bizle beraber büyügen bir varliktir. dilimize baska dillerden giren kelimeler olcaktir, dilimizden kelimeleri baska ülkeler kullancaktir. bunu çanakkale ile kurtulus savasi ile karistirip bu milletimiz için çok degerli olan kelimeleri sik sik kullanip degerini yitirtmenin hiç geregi yok! lütfen bunu yapma! dilimizde olan ve buna ragmen ingilizcesi kullanilan seylere beraber karsi çikalim buna varim. mesela "tamam" demek varken "ok" demek! bunu msn de yapmayan adam daha görmedim. günlük hayatta da sik sik karsimiza çikiyor. "clup" kelimesinin yerine "magaza" yazmak biraz anlamsiz kaçar. ben "clup" yazilsin demiyorum. tabiki uygun bir türkçe kelime varsa yazilsin. ama kardesim umarim günlük hayatta "ok" i "tamam" a tercih edenlerden degilsindir...

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    U.Sadıkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı NoPain-NoGain Nickli Üyeden Alıntı
    icinde yabanci kelime olmayan dil var mi arkadaslar? dilimiz milliyetimiz elden gidiyor tartismasi gereksiz. bugün en cok kullanilan avrupa dillerinin hepsinin kökeni latincedir.(daha da eskiye gidersek sanskrit dili oldugu iddia edilir.) ama günümüzde de farkli milliyetlere ait dillerden pek cok kelime ile bir zenginlik saglarlar. almanca, fransizca, ingilizce gibi diller birbirinden inanilmaz derecede beslenir.

türkcemiz de aslinda sadelestirme gerekcesiyle basitlestirilmis, pek cok eski güzel kelime unutturulmustur. asil aci gercek budur. cünkü bu sadelestirme hareketi yapay, zorlama bir harekettir. farscadan, arapcadan yabanci kelimelerin dilimize gelip yerlesmesi dogal bir olusumdu ve kültürler arasi iliskilerin bir geregi ve sonucuydu. bugün pek cok kelimesi unutturulmus türk insani gecmisine ait belgelere, edebi eselere dönüp bakma, onlari dogru düzgün anlama lüksünden yoksundur. dilde sadelestirme tarihin üstüne perde cekilmesi hareketidir. dilinde yeterli kelimeleri bulunduramayan bir toplumun bilimde ve sanatta da ilerlemesi elbette ki sorunlu olmaktadir.

neyse sonuc olarak burada ticari bir isten bahsediliyor. insanlarda belli cagrisimlar yapacak, kalite hissi uyandiracak global bir isim bulunmasi kulübümüzün ürününun satin alinma olasiligini artiracagindan faydali ve caga uygun modern bir harekettir.
    bencede

Alıntı Fanatik Ozi Nickli Üyeden Alıntı

bende türçede yabanci kelimelere karsiyim. bu isim daha iyi olarak bir türkçe kelime olmasi gerekiyor.

kendi dilimiz dünyanin en zengin dillerinden biri. gidip 200-300 kelime olan ingilizceyi konusmayalim gereksiz yere.
    ingilizce 200-300 kelimeymis demek[img]smileys/smiley22.gif[/img]

Oğuzhan Görkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

[img]smileys/smiley36.gif[/img][img]smileys/smiley36.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Bordo_mavi61 Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı Nytre Nickli Üyeden Alıntı

abi bence bu temizleme isnden önce sen basla...

1-nickin türkçe degil[img]smileys/smiley36.gif[/img]

2-türkçenin yabancilasmasina karsi oldugun bir yazi yazmissin...ve o yazida türkçe olmayan emperyalist kelimesini kullanmissin...[img]smileys/smiley36.gif[/img]

bir kere nick degil takma ad iki Nytre ingilizce degil türkçede degil. bir anlami yok.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

arkadaslar bu konu hakkinda bir anket yapilsa ve burada konusacagimiza o ankete baksak ve trabzonspor taraftarlarinin bu konu hakkindaki görüsünü görsek olmaz mi?

BMN yönetimine duyurulur!

kutoz
    Ziyaretçi

Klüp rakisi vardir, duymussunuzdur. Hani etiketinde Atatürk ve Ismet Inönü'nün oldugu söylenen raki. Oysa, o resimdekilerden birisi Türkiyenin ilk grafikeri Ihap Hulusi ile sair Fazil Aytaç'tir. Kimbilir, Orhan Veli'de bunlari bildigi için "Bir de raki sisesinde balik olsam" demistir, Eskiler Aliyorum adli siirinde.

Konu dagilmadan, yine club'e yada kulüpe dönelim biz. Malesef, 80 ihtilalinden sonra, disa açilma politikasiyla sadece avrupa ürünlerini ithal etmedik. Aldigimiz ürünlerle beraber onlarin markalarini da ithal ettik. Bu markalarla yarismak içinse, yine onlara benzer kelimeler kullanmaya türetmeye basladik.

Bu anlamda Club kelimesine bende karsiyim. Böyle bir geçis için kamuoyu arasinda bir anket yapilip, halkin benimseyecegi bir ismin tercih edilmesi, daha sik dururdu.

Ama olan olmus ve TsClub marka yolunda öyle yada böyle ilerlemektedir. Bu saatten sonra yapilacak teksey, onu sahiplenmek olmali bence.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    EmrahYalçınalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bu konu ne zaman açilsa etraftaki arkadaslarimdan konu hakkinda tenkit alan biri olarak hep ayni seyi söylüyorum. Biz keyfimizden ingilizce konusmuyoruz... Adamlar bilim yapiyorlar, kendi dillerinde. Sonra bunlari indeks'e girmis (indeks'in Türkçesini bilmiyorum) dergilerde basiyorlar, yine ingilizce... TV kanallari daha kaliteli, kus gribi haberlerinde bile araya "Kürdistan" diye olmayan ve var olusunu savas sebebi saydigimiz uydurma bir isim sokan BBC hava durumunu bizim kanallarindan daha iyi tutturuyor.

Velhasili, üretmeden konusmaya ve atalarimizin yaptiklari ile bir türlü çikartamadigimiz bor madenlerimizle övünmeye alisik oldugumuz için bu hikaye sürer gider. Bugün dünya "sakir sakir" Çince ögreniyor, keyiflerinden mi? Japonya'da egitim dili Japonca'dir. En basit bilgileri ögrenmek için önce Japonca ögreniyorsunuz, bu da keyfi degil. Güç adamin elinde, üretiyor. Sen de ögrenmek istiyorsan onun kurallariyla oynuyorsun...

Ayrica Ingilizce bir çok konuda Türkçe'nin eline su dökemese de üstün oldugu az taraf da yok. Isi kelime sayisina vurursak Arapça'nin yaninda bize sira gelmez diye biliyorum ben. (Yanlissam bilgi sahibi biri düzeltebilir)

Alıntı perhaps Nickli Üyeden Alıntı

Ayrica Ingilizce bir çok konuda Türkçe'nin eline su dökemese de üstün oldugu az taraf da yok. Isi kelime sayisina vurursak Arapça'nin yaninda bize sira gelmez diye biliyorum ben. (Yanlissam bilgi sahibi biri düzeltebilir)
    degindigin noktalarda hakli oldugun yonler var,yalniz ingilizce konusunda bill gates'in türkçe'yi bilgisayar dili yapma isteginin ardindaki kelime üretebilme özelliginin fazlaligini da eklemek isterim

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bu konuya yaklasimim sizinle bir degildi. Ben "TS Club" isminin bir magaza için uygun olmadigini düsünüyorum. Yani bunun milliyetçilikle bir alakasi yok. Ayni zamanda Ingilizce ile kiyaslama yapmanin da bir anlami olmadigini düsünüyorum. Nedeni ise bu ürünlerin Ingilizler tarafindan alinmiyor olmasi.

Ama ille de dil diyorsaniz o konuda söyleyeceklerim var elbet. Türkçe çok zengin bir dil degildir kelime sayisi açisindan. Ama "kelime türetme" sayesinde, ayni kelimenin sonuna istediginiz kadar ek koyarak kelime türetebilirsiniz. Ama bu kullandigimiz kelime kökleri sayisini arttirmiyor.

Bu da bir tarafa dilimiz zengin de bunu ne ölçüde kullaniyoruz. Ortalama bir Türk'ün hayati boyunca kullandigi kelime sayisi, ortalama bir Ingiliz'in kullandiginin 5'te biri. bunun da sebepleri var. Birincisi çok okumak ve kelime haznesini gelistirmek. Ikincisi ise dillerinin zenginligi.

Neyse bu konu çok uzar ve benim de çok hassas oldugum bir konu. Bir dokun bin ah isit misali.

En iyisi burada keseyim. Bu saatten sonra bu ismi degistiremeyecegimizi düsünüyorum zaten.Edited by: simal yildizi

eys_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep

Alıntı kutoz Nickli Üyeden Alıntı
    ...Ama olan olmus ve TsClub marka yolunda öyle yada böyle ilerlemektedir. Bu saatten sonra yapilacak teksey, onu sahiplenmek olmali bence.

ben de bir spor malzemesi "marka"si olarak baska bir isim tercih ederdim ama bu saatten sonra(eger ortaya bir marka çikarmak istiyorsak) bize destek vermek düser.

ulan su ismi koyanlar daha önce bu foruma sorsalardiya!.....

acilen üye çapini genisletmeye ve forumun konumunu yükseltmeye bakmali yoksa biz daha çok seylerin yasini tutariz örn F. Akyel

(biraz abarttimmi acaba lan)Edited by: salihtopal48

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)