Sayfa 4 Toplam 29 Sayfadan BirinciBirinci ... 2 3 4 5 6 14 ... SonuncuSonuncu
Toplam 708 adet sonuctan sayfa basi 76 ile 100 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Eski Futbolcularımız Nerede?

6Şafak Aydın1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Soner su an Kocaeli de yardimcilik yapiyor. Orhan da Vestel de Giray Hocanin yardimcisi.

Son 10 yılda 16 hoca ile çalışan, onlarca futbolcu ve idareci değiştiren Trabzonspor, şapkasını önüne koyup düşünmeli...
    Türkiye’de 70’li yılların sonunda şampiyonluklara ambargo koyan, Liverpool ve Barcelona gibi dünya devlerini Avni Aker’de bozguna uğratan Anadolu Kaplanı Trabzonspor, son yıllarda önlenemez bir çöküş yayaşarak taraftarlarını kahrediyor. Fırtına estirdiği yılları mumla arayan Bordo-Mavililer’de suçlu aranıyor ancak çözüm üretilmiyor. Fanatik, bu yazı dizisinde son 10 yıldaki hataları gözler önüne seriyor...

Ne zaman İstanbul’un devleri dışındaki bir takım zirveye doğru yola çıkıp ayak seslerini duyursa, başlayan bir polemik konusudur; Anadolu’dan bir şampiyon daha çıkar mı?
    Çıkar mı, çıkarsa nereden çıkar bilinmez ama o çok arzu edilen kupayı İstanbul dışında en çok ikamet ettiren takım herkesin bildiği gibi Trabzonspor...
    Bordo-Mavililer’in zirveye oynadığı, kendini ‘gerçekten’ hissettirdiği dönemlerde şüphesiz sorulmuyordu bu sorular. Çünkü Anadolu’dan bir şampiyon çıkması şimdiki gibi neredeyse ‘mucize’ değildi.
    Şampiyonluğun Anadolu’daki temsilcisi Trabzonspor’un 23 senelik hasreti, bu işin artık mucize olarak görülmesinin en büyük etkenlerinden biri aslında. Çünkü ligimize bakıldığında her anlamda potansiyeli bu başarıya en yakın Anadolu ekibi, şüphesiz Trabzonspor. Zaman zaman bu hedefe çok yaklaşılsa, sezonluk ya da kısa süreli çıkışlar yaşansa da süreklilik arz etmiyor. Sonuçta hasret de, tepki de, mali fatura da katlanarak büyüyor.
    Bu duruma en çarpıcı örneklerden biri de içinde bulunduğumuz dönemde yaşandı, bitmesine bir hafta kaldı.
    Yine hedef şampiyonluktu ama sırasıyla önce bu rota, ardından Şampiyonlar Ligi, sonra Türkiye Kupası ve geçtiğimiz hafta da UEFA şansı uçtu gitti. Geriye, böyle geçen her sezondan sonra olduğu gibi, “Hatalarımızdan ders alacağız, önümüze bakacağız” söylemleri, kabarık faturalar kaldı. Olan da yine, tek dileği iyi futbol izlemek, aşık olduğu renkleri iyi yerlerde görmek isteyen taraftara oluyor. Onların da eleştirilecek yerleri yok mu, elbette ki var ama az sonra... Bu yazı dizisinde, sezonu kupasız kapayıp, gelecek sezonu da Avrupa’dan uzak geçirecek olan Trabzonspor’un geldiği noktayı masaya ayrıntılarıyla yatırıp, önemli konu başlıklarıyla gözler önüne sereceğiz... İnanıyoruz ki, aktifinden emekli yöneticisine, taraftarından camianın yetiştirdiği değerlere kadar herkesin alması gerektiği dersler var.

Olmuyor, olmuyor, olmuyor!
    Kupasız ve hayal kırıklıklarıyla dolu sezonlarda Trabzonspor’un en büyük problemi şüphesiz yönetim, teknik heyet ve kadro oluşumunda ve devamındaki istikrarsızlık oldu.

Dile kolay; 7 yılda 3 başkan!
    Teknik direktörlerin ve kurulan kadroların güvenle, kafası rahat, gelecek kaygısı duymadan çalışması için yönetimlere büyük iş düştüğü muhakkak. 1967 yılında kurulan ve toplam 14 başkan tarafından yönetilen Trabzonspor, son dönemlerde bu anlamda ciddi bir istikrar sorunu yaşıyor. 2000 yılından bu yana baktığımızda yedi yılda tam 3 farklı başkanla çalıştı Bordo-Mavililer. Kalan projeler bir sonraki dönemlere devretti (!) ama tamamlanamadı. Yeni gelen yönetimler tabii ki kadroda ve teknik heyetteki sorunları hemen keşfetti (!), değişikliklere gitti. Atay Aktuğ döneminde şirketleşme gibi dev bir adım atılıp, lig iki kez ikincilikle tamamlanmış olsa da, transferde başları fazlasıyla ağrıyınca değişim kaçınılmaz olmuştu. Tomas Jun transferi konusunda özellikle başkan Aktuğ’un üzerlerine bir hayli fazla gidildi, zaman zaman hak etmediği şekilde dahi eleştirildi. Nuri Albayrak, son seçimlerde iki rakibinin toplamından fazla oy almasına rağmen çok kısa bir sürede tartışmaya açıldı. 2007 bitmeden seçim var, onun da tahtı sallanıyor. Aktuğ’un aksine Albayrak’ın hem hoca hem futbolcu tercihleri hem de yönetim şekli tartışılmaya devam ediyor. Tribünlerin sesinin giderek yükselmesi de son 7 yılda dördüncü başkanın yolda olduğunu işaret ediyor.

10 yılda 16 ayrı teknik adam!
    Rakamlar, zaman zaman futbolda insanların kafalarını karıştırıp net şekilde belirleyici unsur olmaktan çıksa da bazı haller, içinde bulunulan durumu tüm açıklığıyla ortaya koyuyor. İşte buna en açık örnek; Trabzonspor’da 1996-97 sezonundan bu yana tam 16 ayrı teknik adam görev aldı! Ayrı ayrı isimlerin yanında ikişer (Şenol Güneş-Ziya Doğan) kez Bordo-Mavililer’in hocalığına soyunanlar da oldu.
    Şaşırmamak elde değil belki ama bu bir gerçek. Bir kulübün gelecek hesapları yönünde üzerine en büyük iş düşen kişi olan teknik adamların bu tahammülsüzlük, bu hoşgörüsüzlükle Trabzonspor’da işleri hep daha zor oluyor.
    Oysa ki, hem ülkemizde hem de futbolun beşiği olan liglerde istikrarın ne kadar fazla etkili olduğu ortada. Son yıllarda Şampiyonlar Ligi’ne damgasını vuran Liverpool, 100 yılı aşkın tarihinde sadece 18 hoca değiştirirken, Türk futbolunda kulüpsel bazda en büyük başarıyı elde eden Galatasaray’daki Fatih Terim gerçeği de göz önünde duruyor, örnekler istenildiği kadar çoğaltılabiliyor.
    Ne kadar çok teknik direktör, o kadar çok sistem, o kadar çok futbolcu ve o kadar çok transfer maliyeti demek. Trabzonspor, son 10 yılda 16 farklı isimle Brezilyalı’dan, Alman’a, Fransız’dan İngiliz’e kadar çalışıp, tüm sistemleri deneyip (!) hala beklenen başarıların uzağındaysa demek ki, gidilen yol yol değil!

Onları hatırlıyor musunuz!
    Yönetim ve teknik heyette yaşanan bu istikrarsızlık rüzgârı, doğal olarak takıma da direkt etki ediyor. Geçmişte kısa bir yolculuk yaptığımızda (2000-01 sezonundan bu yana) oyuncu seçimlerinde de fazlasıyla hovardaca davranıldığı apaçık.
    Igor Nikolovski, Sfrafimoski, Eduardo Suisso De Novaes, Marcio Moreira Jarro, Santiago, Roberto Salazar, Patrick Villars, Kurt Van de Paar, Bernt Tjist isimlerini Trabzonspor ile anıldığında hatırlayabilecek kaç sporsever vardır? Belki onları transfer edenler bile unutmuştur! İsteyenler kulübün resmi sitesinden bu oyuncuların hangi tarihlerde Trabzonspor’a hizmet ettiğini (!) öğrenebilirler. Tabi ki transfer edilen yabancıların tam listesi değil bu. Sadece yakın geçmişte alınmasına rağmen ismini unutacak kadar silik kariyerleri olan oyuncaları anımsattık. Bir de yüklü maliyetlerle Trabzonspor’a alınan ve uzun süreler kadroda yer almasına rağmen bekleneni veremeden turistik geziler yapanlar var. Yabancılara da haksızlık etmemek lazım. Yerli transferlerde de onları aratmayacakları bulmak mümkün. Ama dediğimiz gibi yönetim ve teknik kadro istikrarının olmadığı yerde en verimli yıldızların bile performansı süreklilik arz etmeyebilir.

İşte hocaların dağılımı!
    1996-97 Şenol Güneş 20 maç
    1996-97 Yılmaz Vural 14 maç
    1997-98 Yılmaz Vural 9 maç
    1997-98 Özkan Sümer 15 maç
    1997-98 A.Kemal Denizci 10 maç
    1998-99 Gordon Milne 24 maç
    1999-00 A.Suat Özyazıcı 14 maç
    1999-00 Giray Bulak 20 maç
    2000-01 Giray Bulak 18 maç
    2000-01 Sadi Tekelioğlu 16 maç
    2001-02 Sadi Tekelioğlu İlk devre
    2001-02 Briegel İkinci devre
    2002-03 Samet Aybaba 1 sezon
    2003-04 Samet Aybaba 14 maç
    2003-04 Turgay Semercioğlu 5 maç
    2003-04 Ziya Doğan 15 maç
    2004-05 İhsan Derelioğlu 3 maç
    2004-05 Şenol Güneş 17 maç
    2005-06 Şenol Güneş 7 maç
    2005-06 Orhan Çıkrıkçı 1 maç
    2005-06 Halilhodziç 26 maç
    2006-07 Lazaroni 4 maç
    2006-07 Ziya Doğan Görevde
    TÜRK;E KEFEN BİÇENİN SONU KORKUNÇ OLUR;

cuneytr
    Ziyaretçi

efsane kadrodan kadir özcan kasımpasanın teknik direktörüdür suan ayrıca yine efsane takımdan (cok az bir dönem oynayan)b. turgay (beyazıt) suadiyede (kendisiyle görüsüyoruz)bildigim kadarıyla güngör sahinkaya milli takımda kücük senol keza orda.köksal abi(mesci) trabzon dsi lokalinde olması lazım su saatlerde....

Murat61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

arcil bir ara almanyadaydi diye hatirliyorum ama hangi takimdi falan hatirlamiyorum

Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Murat61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arcil bir ara almanyadaydi diye hatirliyorum ama hangi takimdi falan hatirlamiyorum
    köln deydi...
    *
    * Ağızdan çıkan söz muallakta kalmaz, ya sağ tarafa yazılır ya da sol tarafa *

~Tasavvuf, Dünya adamını ALLAH adamı yapma Sanatı'dır ~

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Alıntı esTeban Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizden giden da silva nerede bileniniz varmı_? elazıga gitmişti cok yeteneklidi bence
    İçinde aurelio'nun da olduğu o brezilyalı dörtlüden bir futbolcu kalp krizinden öldü ne yazık ki.
    Konu A.Alper tarafından (11.09.2007 Saat 18:18 ) değiştirilmiştir.

cuneytr
    Ziyaretçi

osman denizci...kendisi trabzonspora(fenerbahceden) transfer rekoru kırarak gelmşiti (50 milyonl liraya) ve osezon bitmeden transfer gerceklesmişti ama gelin görün ki ligin bitimine daha 3 hafta vardı(fener trabzon cekişiyo) ve fener trabzonla oynayacaktı işte osman denizci bu macta trabzona gol atmıs trabzonu sampiyonluktan etmişti. günmüzde kazanmak ugruna yapılanalrı duyunca osman denizcinin önünde sapka cıkarmak gerektigiin düsünüyorum herseyin kazanmak olmadıgını hatırlattıgı için. her nekadar bizi sampiyonluktan ettiyse de... kendisi suan ziyanın yanında trabzonsporun antrenörlügünü yapmaktadır

macka61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

evet bursaya atmış o golü eğer fener bursayla berabere kalsaydı biz şampiyon olacaktık bizdede şampiyonluk yaşadı bildiğim kadarıyla

cuneytr
    Ziyaretçi

pardon ben yanlıs yazdım sen haklısın bursaya atmıs golü evet yine haklısın trabzonla bir sezon 83 84 te sampiyonluk yasadı

cuneytr
    Ziyaretçi

yasar kömürcü... trabzon idmanocagının türkiye kupasıda besiktası eledigi(1-0) zaman ocagın attıgı golün sahibi(babamlar anlatırdı ordan biliyorum)bu müthiş olayı ayrıca anlatmak isterim(tabi babamdan dinlediklerimle). simdi kendisi büyükadada huzurlu ve gururlu günler geciriyor

yusufdereli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Akadaşlar iskender Antalyada trabzonspor futbol okulu kurdu cocuklara ders veriyor. ben sık sık o halısahada maç yapıyorumda
    Sadece Bordo Mavi!!!

OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

bizim bi Campell vardı Gol makinesi diye almıştık çamaşır makinesi çıkmıştı ne var ne yok ondan nerdedir şimdi ?
    Kazimişi gzas vorert

murseltaskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Ts_oSe_61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim bi Campell vardı Gol makinesi diye almıştık çamaşır makinesi çıkmıştı ne var ne yok ondan nerdedir şimdi ?
    kevin campbell şu an westbrown takımında oynuyor.yaşlı olduğu için genelde kupa maçlarında oynatıyorlar onu

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Gerilere bakmadım belkide birileri yazmıştır ARÇİL Gürcistanda Dinamo Batum'un başkanlığını yapıyor.Her sezon Şota'ya transfer teklifi ediyormuş ama bonservisini kendin al diyormuş

cuneytr
    Ziyaretçi

hamdi zıvalıoğlu namı diger b.hamdi....kendisini herzaman görüyorum anneannemin orda oturuyor ve orda kahvehaneleri var(zaman zaman giderdim dedemle)haaa adres mi?yenimahalle.....

Misina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı cuneytr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hamdi zıvalıoğlu namı diger b.hamdi....kendisini herzaman görüyorum anneannemin orda oturuyor ve orda kahvehaneleri var(zaman zaman giderdim dedemle)haaa adres mi?yenimahalle.....
    ofsporda mustafa akçay ın yardımcısı
    Traktörlerle Türküler Geçsin Alt Başımdan Mezarlığın,
    Seher Aydınlığında Taze İnsan Yanık Benzin Kokusu

Sefa Murat Dokuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Belçika

Hans Sommers-Utrecht
    Davor Vugrinec-Dinamo Zagreb
    Rune Lange-Valrenga
    Alban Bushi-Apollon Kalamarias
    Robson Da Silva-Olario Rio de Janeiro
    Mario Moreira Jarro-Olario Rio de Jeneiro
    Oumar Dieng-Kavala AO
    MAXİM ROMASHENKO-Torpedo Moskow
    Todor Yanchev-ZSKA Sofia
    Karel Rada-Bohemians Prague
    Shota Arveladze-Levante

turgi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya

Alıntı yusufdereli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Akadaşlar iskender Antalyada trabzonspor futbol okulu kurdu cocuklara ders veriyor. ben sık sık o halısahada maç yapıyorumda
    kardeş seninle görüsme imkanımız var mı bende antalyada yaşıyorum iskender abiyi de sürekli görüyorum keyfi sıhhati yerinde ailede ufak biri olsa okula yazdıracagım ama en küçügümüz 18 yaşında
    Konu turgi tarafından (28.07.2007 Saat 17:56 ) değiştirilmiştir.
    BMN | ANTALYA
    Gemi mil ile olur Sevda dil ile Güzeller çok var ama Meyil birine olur...!!!

Nereden
    İstanbul

kücük orhan nerelerde arkadaslar bilen varmi acaba

Alıntı Lazanist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gerilere bakmadım belkide birileri yazmıştır ARÇİL Gürcistanda Dinamo Batum'un başkanlığını yapıyor.Her sezon Şota'ya transfer teklifi ediyormuş ama bonservisini kendin al diyormuş
    Birader o nasıl imza öyle,gece yarısı burnumun direği sızladı neredeyse ağlayacaktım.O Kazıma hiben yazdığın sözler sana mı ait,yani özgünmü?Bu sözler biraz derlenip toparlansa yada ne bileyim Volkan Konak gibi birinin elinde güzel bir beste olur ...

ph=61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay

Peki arkadaslar bu buyuk efsane topcularımıza neden jubıle yapmıyorlar yada yaptılar da ben mi bilmiyorum..Bence buyuk ayıp!!
    perdere la trebisonda
    @miractopal

uni_Külünkoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

biz nekadar bunları konuşsak galiba boş ben hala haminin jubile yapmasını bekliyorum wede beklicem inanıyorum
    Bizi Eskiler Tanır, Yeniler Örnek Alır, Tanımayanlar ise İbret Alır...!!:cool:

Misina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı lazooo28 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kücük orhan nerelerde arkadaslar bilen varmi acaba
    en son kocaelisporda oynamıştı.sanırım futbolu bıraktı
    Traktörlerle Türküler Geçsin Alt Başımdan Mezarlığın,
    Seher Aydınlığında Taze İnsan Yanık Benzin Kokusu

cuneytr
    Ziyaretçi

ali yavuz...trabzonun efsane kadrosunun as oyuncularından.....bundan yaklasık 5 sene önce falandı bir gazetede röportajını okumusutum kendisi ümüt burnu cape town da yasıyormus.

ÖmerFarukYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

tuncay soyak ın çekmecede trabzonspor futbol okuluyla halısahası war

EĞİTİM ŞART!!!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)