Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 57 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trabzonspor Kimligi

» Bu Mesaj BMN Forum Yöneticisi Tarafindan Düzenlenmistir.

» Mesajin forum kurallarina uygun olmadigi tespit edilmistir (Uygunsuz hareket/Yazim Kurallari)
    » Forum yöneticileri kurallara uymayan mesajlari düzenleme ve silme hakkina sahiplerdir.
    » Foruma üye olan herkes Forum Kurallarini kabul etmis sayilir.
    » Gerekli durumlarda itirazlariniz için: uyelik@bordomavi.net
    Degerli üyemiz, forumlarimiza hosgeldiniz. Ilk günden uyarida bulunmak istemezdik ama kurallarimiz açik ve nettir. Lûtfen dikkat..
    Tesekkürler.

Edited by: Momentus

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı simal yildizi Nickli Üyeden Alıntı

Kimseyi yadirgamiyorum. Kimsenin fikrini de elestirmiyorum ama sasiriyorum. Ben bizi böyle bilmiyordum. Demek ki ben yanilmisim. ?Allah Allah nasil bu kadar yanilabildim? diyorum kendi kendime.
    Alıntı Gülsen Nickli Üyeden Alıntı

Trabzonspor zenginden alip bana veren Robin Hood?umdu. Amerika?nin burnunun dibinde Küba?yi kurmak kadar zor bir isi becermisti. Trabzonspor benim devrimimdi.
    Bir futbol takimi olmaktan çok öte anlam tasidi ve tasiyor.
    Simdiki veletlerde is yok. Kim güçlüyse, kim kazaniyorsa onu tutuyorlar. AMESPACE PREFIX = O />
    Nerde bizim gibi tuttugu takima bu kadar anlam yükleyen veletler...
    Sadece aah ah diyebiliyorum!

eys_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep

...Trabzonspor benim devrimimdi

budur

gülsen helal beee [img]smileys/smiley32.gif[/img]

#10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Fatih Akyel'i ve Gökdeniz'i sindiren kisilerin acaba bu konuda neden mesajlari yok.Çünkü Trabzonspor Kimligi konusunda ciddi sikintilari var.

salihismet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Gökdeniz`de T. spora maddi manevi zarar verdi ama hicbir T. sporlu onu sahada oynarken protesto edemez, ederse takima zarar verir. F. Akyel icinde ayni sey gecerlitir.Bende onu sevmiyorum, fakat onu sevmemek bana T.spora zarar verme hakkini tanimaz.
    Biriside söyle yaziyorBende T.spor ileri gelenleri gibi simdilik susuyorum)
    Bu hakki sana kim veriyor, paran varsa git yöneticilere ver,istedigin futbolcuyu alsinlar, sende gidip onu izlersin.Hic bir taraftarin istedigi gibi takim yapilmaz, yapilmadi diyede hickimse istemedigi oyuncuyu oynarken protesto edemez,ederse taraftar deyildir.
    T,sporu onun golü sampiyon yapsada onu istemiyorum diye yazdi birisi,bu nasil taraftarliktir? Anlayan varsa banada anlatsinlar.

Nereden
    İstanbul

Onlar Trabzonspor'uma zarar verecegine ben zarar veririm(ki siz öyle adlandiriyorsunuz)daha iyi.

smertkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Alıntı Gölge Oyunu Nickli Üyeden Alıntı

TRABZONSPOR KASKOLU ISTEDI.... Yanina gelen Kerem Akyüz isimli bir çocugu seven Erdogan, boynundaki AK Parti kaskolunu çocuga vermek istedi. Kaskolu elinin tersiyle iten minik, "Ben Trabzonspor kaskolu isterim" diyerek hediyeyi reddetti. (Sabah)

Belkide kimlik bu dur iste.Hani ögrencinin kagidin arkasina risk budur diye yazmasi gibi .Ama sayfalarca yaziya bedel.Bir meydan okuma bir haykiris bir durus hatta durusunu degistirmeme direnme .Bir kare poz yalin bir anlatis.

Sunay Akin anlatir.Hem kitabinda hemde Söylesilerinde.Server Tanilli hoca demiski Tarih insanin Fotografini yalniz ama yalniz bir kere çeker diye .Ne zaman Nerde bilinmez diye de eklemis.ve uyarmis dikkat ette gözlerin kapali çikmasin.

iste bizim Kerem tarihin fotografina öyle yakalanmis ama helal olsun gözleri apaçik çikmis.Gözüaçik, yüregi saglam bir çocuk Kerem.Adi gibi ates parçasi.

Bilmiyorum bir sekildeTrabzonsporu konusurken hep onu yarinlara nasil götürebilecegimizi düsünüyordum.Yarinlari borçluyduk çocuklarimiza onlara TS sevgisi asilarken onlara her yönüyleiyi bir TS birkamaliydik.Avatarim bu düsüncenin eseri en azindan bu duygularla konulmus. Ayni sekilde imzamda.Iste bu düsünceler içinde çikip bana yanilmiyorsun diyen Kerem'e son dizelerini Imza olarak kullandigim Yeni Türkünün Günebakan Sarkisi Sözleriyle Tesekkür etmek isterim.

Günebakan

Evvel zaman içinde dostlar
    Agaçlara ev kurardik
    Tatli bir düs içinde
    Bir yere bir göge bakardik

Gönlümüz kus gibiydi dostlar
    Dünyaya kanat açardik
    Tutsak degildik zamana
    Basina buyruk yasardik

Çocuklardik parlak yildizlardik o zaman
    Ay büyülüydü yakamoz deniz
    Ardindan kostugumuz son bahardan

Çocuklardik parlak yildizlardik o zaman
    Artik dönemesekte geriye
    Ardindan kostugumuz son on zamandir

O zaman bu zamandir dostlar
    Ne ister neyi özleriz
    Denizini arayan akar sulara benzeriz
    Pencereler birak açik kalsin
    Geceleri yagmurlar yagsin
    Günebakan düslerimiz yagmur sesiyle çogalsin
    Edited by: smertkan

Nereden
    Almanya

10 FIETRA bana yazdiysan ben birsey anlamadim biraz anlatirsan iyi olur.

Nereden
    İstanbul

Evet sana yazdim.

Diyorum kikisaca:Fatih Akyel'i istemiyorum.

Nereden
    Almanya

Bende onu istemiyorum, fakat onunla ugrasmak takima zarar verecek ben onu anlatmaya calisiyorum.Onu alan yöneticiler bunu düsünmediyse onlardan niye hesap sormuyorsunuz?

AyhanPe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

gökdeniz takimda kalsin diyen arkadaslar aurolio yu geri alalim diyen
    arkadaslar fatih akyele dil uzatmaya hakki yoktur..fatih akyel bunlarin
    ikisinde de daha namusludur!! herkese ikinci sans verilir dedik
    gökdenize sahip cikiyoruz..ona destek olmaliyiz diyoruz.öyleyse bi kac
    mac kötü oynarsa da destek olmaliyiz..

taraftar takima cok zarar verdi.takim bir bütündür.eger bazi seyler ters gidiyorsa bunda herkesin payi vardir.artik taraftar takima zarar vermesin.yetti artik

Edited by: ölümüne_ts

Nereden
    Almanya

Ölümüne tis sporllu iyi yazdin baska haber yokmu?

Nereden
    Almanya

sagol dayi[img]smileys/smiley1.gif[/img]

sana özel mesaj yazdimya gelmis olmasi gerekir[img]smileys/smiley1.gif[/img]ferhat
    i aldik isvicreden gurbetci..gayet iyi bi oyuncu..bi yabanciyla
    anlasmislar sanirim fransada oynuyor.jun kiralandiktan sonra onu
    alacaklar ve transferi kapatacaklar..

Nereden
    Almanya

Soruma cevap vermedin yeni haber yokmu?

Nereden
    Almanya

arka sayfayaki mesajima ekledim cevabi[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Zafer Keskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Esimin nasil Trabzonsporlu oldugunu anlattigibir yazisi var. Bu kimlik konusuna da bir yaklasim getiriyor.. Asagidaki yaziyi aylar önce bir baska sitedeki arkadaslara yazi istediklerinde göndermistim. fficeffice" />
    Nasil TS?li Oldum[/I][/B][/I][/B]
    Her velet gibi ben de babamin sempati duydugu futbol takimini tuttum.
    6 yasindayim, okuma yazmayi yeni sökmüsüm. Babamin düzenli olarak eve getirdigi
    Günaydin ve Tercüman gazetelerinden birinin spor sayfasini heceliyorum...
    Galatasaray : 0 Fenerbahçe : 1
    -Baba bu 0 ve 1 ne?
    -Fenerbahçe bize bir gol atmis ve bizi 1-0 yenmis evladim.
    -Ee niye yenilen takimi tutuyorsun baba?
    -Yavrum bir kere yenildin diye takim degistirilmez.
    Aradan bir sene geçti geçmedi ki aci gerçegi farkettim. Koskoca Rize?de babam ve benden
    baska Galatasarayli yokmus.
    O zamanlar Rizespor daha bilmem kaçinci ligde debelenip duruyor.
    Kimsede köklü bir Rizespor sevgisi de yok anlayacaginiz...
    Herkes; dayilarim, amcalarim ve onlarin çocuklari, Çayeli?nin alayi Fenerli...
    Birkaç münferit Besiktasli hariç. Onlar da benim azinlik psikolojimi yasiyorlardi zaten.
    Sanki Fenerbahçe Futbol Kulübü Rize?de kurulmus, sonra takimin merkezini Istanbul
    Dereagzi?na tasimislar.
    Çocuguz, top oynuyoruz tabi. Takimlar kuruluyor... Herkes tuttugu takimin adini vererek
    ayni çati altinda toplaniyor.
    -Hadi biz Fenerbahçe olduk, sen de takimini çek.
    -Ne takimi çekicem be. Sadece ben varim Galatasarayli.
    Bu Galatasaraylilik belasini basima saran babami kahveden çagiricam ama biliyorum
    3 metre bile kosamaz.
    Fenerbahçeliler?in karsisina hep bir iki eksikle çikiyorduk. Yenile yenile bir gün yenmesini
    ögrendik. Az dayak yemedik bu arada. Tas, sopa, gazoz kapagi (bazen sisesi üzerinde)...
    Normal biten maç yok zaten, hepsi ?Maraton?luk?...
    Bu Fenerli güruhuna karsi makus kaderim dayak yemekti.
    Bagira çagira yapilan tartismalari iyi idare ediyordum ama...
    Gazetelerde, ?F.B, G.S ezeli rekabetinde son durum? adiyla hazirlanan köseleri hatmetmeye
    baslamistim.
    Metin Oktay, Mithatpasa?daki maçta, Gazhane tarafindaki Fener kalesinin aglarini, çektigi sutla
    cart diye nasil yirtmisti... (Cart?i ben ekliyordum tabi. Çünkü Fenerliler?in ?cart?a acayip
    uyuz oldugunu fark etmistim.) Papazin çayirinda Fener?i 7-0 nasil gole doyurmusuz... vs vs...
    Ben bunlari ezberleyip mahalleye bir iniyorum ki, sanki Anti-Dühring?i okumusum.
    Fenerliler?de lojistik destek yok, lavuklar bütün gün beni dövdükleri için okumaya
    arastirmaya zamanlari kalmiyordu tabi.
    ?Kem küm... Lefter vardi... eee... sey...?
    ?Hadi lan, 3 sene üstüste kim sampiyon oldu? Kaleperoviç, Brian Birch?ün çiragi bile olamaz.?
    Fenerliler bana uzayli gibi bakiyor... Ne diyo lan bu? Kafasina gelen taslarla kafayi
    mi siyirdi acaba?
    Entelektüel bir tartismayi beceremeyen Fenerliler tekrar tas ve sopaya sariliyorlardi...
    (Simdi düsünüyorum da, bu beni dövenler de benim gibi 7-8 yaslarinda çocuklardi.
    Hepsi de ya mahalle ya da okul arkadasimdi. Holigan olamazlardi. Daha anlamini bile
    bilmiyorduk. Mutsuz bir evlilikleri, gicik olduklari patronlari, geçim sikintisi, gelecek
    kaygisi... insani vandalizme, holiganizme itecek bir kinleri ve nedenleri de yoktu.
    Peki bu ibneler beni niye dövüp duruyorlardi? Hala anlamis degilim!)
    Neyse, en az 8-9 sene kahrini çektigim Galatasaray?i, Istanbul?a tasindigimiz ilk yillarda
    hep kalbimde büyüttüm. Ama heyhat... Kabatas Erkek Lisesi?nde isler degisti.
    Adanali, Karsli, Izmirli, Diyarbakirli... velhasil Türkiye?nin dört bir yanindan gelmis
    ögrencilerden olusan Kabatas Erkek Lisesi?ndeki solcular, son günlerde bir Trabzon
    geyigine sarmislardi... Ben önce yeni bir sol fraksiyon zannettim.
    TKP-ML-TRABZON?u kurdular kesin, diye düsündüm. Soldaki bölünme nihayet sehir bazinda
    olmaya baslamisti.
    Sonra anladim olayi...
    -Abi helal olsun ya, adamlarin antrenörü de, futbolculari da hepsi Trabzonluymus, Anadolu?nun
    bagrindan kopup su Istanbul hegemonyasini yiktilar...
    Lan bu bizim komsu sehir Trabzon?un takimi Trabzonspor be...
    O zamanlar baskaldiri ve otoriteye karsi gelmek acayip prim yapiyor ama yine de
    Trabzonspor?a karsi en ufak bir kipirti hissetmiyorum.
    Bir gün siniftaki politize arkadaslardan biri bagirarak Trabzonspor?lu bir ajitasyon çekmisti;
    -Asirlik geçmislerine, federasyondaki güçlerine, medyadaki agirliklarina, büyük mali olanaklarina
    ve bütün bunlarin hakemler üzerinde dogurdugu baskiya ragmen gelip sen bunlarin
    elinden sampiyonlugu al...
    ?Bunlar? dediklerinden birisi de benim Galatasaray?im... Ulan ne biçim konusuyorsun lavuk,
    diyecem ama burasi Çayeli degil ve artik çocuk da degiliz. Yemiyo tabi.
    Bir Fenerli arkadasin davetiyle Inönü?deki Fenerbahçe ? Trabzonspor kupa maçina gittim...
    Deniz tarafindaki açiktayiz. Arkadasim layt Fenerli Allahtan. Benim de çok umurumda degil maç,
    yesinler birbirini havasindayim.
    Trabzonspor?un formasinin rengini bile bilmiyorum.
    ?Bu ne lan, visne çürügü lacivert forma mi olur?? diyorum.
    Kapalinin bir bölümünde, bir türlü organize tezahürat yapamayan, ellerinde kemençelerle
    horon tepen 5 bine yakin taraftar Trabzonspor?u destekliyordu.
    Arkadasim tribünü göstererek, ?Vay lavuklar, nerdeyse bizimkiler kadar varlar? diyerek
    tehlikenin büyüklügüne isaret etti.
    Devamli hareket eden ve biktirici bir presle Fenerbahçe?ye illallah dedirten bu visne
    çürügü ?lacivert renkli formali 11 kisi, defanstaki kivircik saçli adamin (Necati) attigi
    golle Fener?i kupadan eledi. (Nur içinde yatsin, Islam Çupi ertesi gün Trabzonspor?u
    Ingiliz takimlarina benzetmis ve Türkiye?de bu güne kadar böyle ölümüne yardimlasan,
    böyle can havliyle oynayan bir takimi izlemedigini yazmisti.)
    Kemençe sesi birden kulagima daha bir hos geldi.
    Inönü?den çikarken aralarina karistim. Rize ile Trabzon?un farki neydi ki?
    Tonlama farkimiz olabilirdi belki. ?Nasil Keçirduk, Nasil Geçurduk, Nasil Çeçurduk??
    O senenin sonunda Tercüman gazetesinde tam sayfa bir fotograf gördüm.
    Bu fotografla birlikte içimdeki son Galatasaray tersanesi de ele geçirilmisti.
    Teslim bayragini çekiyordum.
    Senol, Turgay Necati, Ali Kemal ve digerleri sampiyonluk kupasini elleri arasina almis,
    Bogaz Köprüsü?nün tam ortasindan yürüyerek kupayi Avrupa?dan Asya?ya geçiriyordu.
    ?Trabzonspor Sampiyon!..?
    Bir sonraki Galatasaray ? Trabzonspor maçindan gözyaslarimi gizleyerek çikmistim.
    Galatasaray, sezon basinda Tuncay?in jübilesi için Trabzonspor?la oynuyordu ve 4-1 yenilmisti.
    Galatasaray yenildi diye aglamiyordum ama, artik kendimi Trabzonsporlu hissediyordum.
    Içimdeki solcu insaatin ilk harçlarini, oligarsiye kafa tutan Trabzonspor atti.
    Trabzonspor zenginden alip bana veren Robin Hood?umdu. Amerika?nin burnunun dibinde
    Küba?yi kurmak kadar zor bir isi becermisti. Trabzonspor benim devrimimdi.
    Bir futbol takimi olmaktan çok öte anlam tasidi ve tasiyor.
    Simdiki veletlerde is yok. Kim güçlüyse, kim kazaniyorsa onu tutuyorlar.

Nerde bizim gibi tuttugu takima bu kadar anlam yükleyen veletler...

bu yaziya daha ne demek gerek trabzonsporu bin bir katdaha çok seviyorum simdi...

kutoz
    Ziyaretçi

Besinci gün Thekhes adli daga vardilar. Ilk askerler doruga varir varmaz büyük bir çiglik yükseldi. Ksenephon ile artçilar bu çigligi duyunca, cephenin de saldiriya ugradiklarini düsündüler. Askerler ilerledikçe gürültü daha da çogaliyordu. Ksenephon?un aklina gelense, çok büyük bir felaketle karsi karsiya olduklariydi. Atina bindi, Lykios ile süvarileri yanina alip yardim etmek için kostu; ama çok geçmeden askerlerin ?deniz, deniz? [/B]haykirdiklarini duydu. Tüm askerler doruga varinca, komutanlar ve yüzbasilarda dahil olmak üzere, herkes gözleri yasararak birbirini kucakladi. Çünkü görünen deniz (Karadeniz) onlarin kurtuluslari, yillardir ayri kaldiklari eve dönüs için umutlariydi. fficeffice" />[/I]
    [/I]
    Bu ilkel çiglik bana hep, Ankara istikametinden Samsun?a iniste görünen denizin verdigi iç huzuru hatirlatmistir. Çünkü o deniz, benim ayri kaldigim, çocuklugumun geçtigi, dostlarimin halen orada yasadigi Trabzon?a yaklastigimin habercisiydi. Peki defalarca ayni yoldan geçmeme ragmen, neden her seferinde ayni heyecani duyuyorum ki yüregimde? Çünkü özlenen bir sevgiliyle kavusuyordum. Ayri geçirdigim zaman dilimlerinde, yüregime kenar süsü yapiyordum Trabzon ve ona dair ne varsa, her seyden.

Trabzonspor?sa bu kenar süslerinin en pahalisi benim için. Sanayisi olmayan bir sehrin adini Türkiye standartlarda en güzel yere koyan Trabzonspor, benim için paha biçilmez bir tarihi eserdi. Üzerinde sanatçisinin alin teri, göz nuru sakliydi. Riyayi barindirmiyordu içinde. Emegin, azmin, çalismanin varabilecegi en üst noktayi temsil ediyordu. Benim için, Kuvay-i Milliye ruhunu temsil ediyordu. Akçaabat; Ruslar tarafindan isgal edildiginde, elindeki kazmalarla, gurebilerle Sargana destanini yazan köylümü hatirlatiyordu. Trabzonspor, gücün insanin yüreginde barindigini gösteriyordu.

Bütün bunlarin hepsiyse, yasam denen süreç içerisinde insanin basariya ulasmasi için kendisine yol gösterici kilavuzudur. Erdemli bir yasam için çalmadan, çirpmadan, insani satin almadan, emek hirsizligi yapmadan kisacasi adam gibi adam olmak için gerekli haysiyetlerdir. Iste Trabzonspor kimliginin içinde barindirdigi en büyük hazine. Bu hazineye sahip çikmaksa, biz Trabzonspor taraftarlarinin en birinci görevi olmali. Bizi digerlerinden ayirt eden en önemli hasletlerimize sahip çikmazsak, onlardan bir farkimiz kalmayacagi gibi, yasama dair bize güç veren bu kalede yikilmis olacaktir.

Trabzonspor Kimligi, cebimizde tasidigimiz/tasiyacagimiz üye kimlik karti degildir. Trabzonspor kimligi yüregimize yapistirdigimiz insan olma vasiflarinin bütünüdür.[/I][/B]

zisinoli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Trabzonspor kimligi ? artik...Edited by: zisinoli

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Taner Gündoğdu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Trabzonspor benim için asla bir futbol takimi olarak sinirli kalmadi. Hep bir simgeydi, farkliligin,isyanin,hep kazananlara karsi baskaldirmanin simgesi... Hep bir degeri var Trabzonsporun benim için.Maç kazanmak , kupa kazanmakçokta önemli olmadi tipki yenilmenin, elenmenin çokta önemli olmadigi gibi. En farkli maglubiyetlerde nasil aklimdan mücadeleden vazgeçmeyi geçirmediysem, en sanli zaferlerde de böbürlenmeyi, hava atmayi aklimdan geçirmedim.Trabzonsporlu oldugum için, ezilenlerin, sessiz çogunlugun sesi olan bir takimin taraftari oldugum için hep gururluyum ama bu gururum hiç zaman kibir seviyesine gelmedi. Çocukluktan beri her yerde her zaman tektim ma aslinda da çoktum! Benim gibi bir sürü insan vardi biliyordum ve bu sekilde büyüdüm. Ezildikçe sevgim büyüdü, kaybettikçe yada haksiz kazananlari gördükçe içindeki isyan büyüdü... Simdi içinde kocaman bir volkan var... BEN SENI KUPALARIN IÇIN SEVMEDIM TRABZONSPORUM! SENI ISTANBUL SALTANATINA KARSI VERMIS OLDUGUN ASIL MÜCADELE IÇIN SEVDIM! Edited by: golasaliyim

Nereden
    İstanbul

TRABZONSPOR luluk kimligim yüzünden 1980 yilinda ÜNIVERSITEYI bitirememek gibi bir durumla karsilasdim.FB li olan SINAI KIMYA asistanimizi ( Su anda ITÜ'de Prof ve bir bölümün baskani )çok kizdiri ve maç iddiialarimizdahep parasini alir ve/veya yemegini yerdim. Okulu bitirme sinavlarindabana takti ve tehdit etti , TRABZON'U birak dedi seni geçirecegim, nasil birakabilirdim benim OYUN ARKADASIMI ? Her oyunda onlari yenen bizdik ve zevk aliyorduk. ve rakiplerimizüzülüyorlardi, biz çocukken misket oynarken bile yenmek için oynardik,adil bir oyun oynanirsa hile yapilmazsa, rakibini yenmek senin zekana ve çalismana kaliyor. Ancak son yillarda bu futbol oyununun içine baska oyunlarda girdi. TRABZONSPORLULUK KIMLIGI de degisime ugramaya basladi, son yillarin modasina uydu.PARA, neden para ? Futbolcularin para için birbirlerini disladigi hakkinda ÖMER SARI'nin açiklamasi var EMRAH la ilgili, sporcularimizinda TRABZONSPOR KIMLIGI VAR .SIZCE YOKMU ?KIMLIK yanliz taraftara aitmi? Neyse oyun arkadasimin karakterinin tekrar eski halini alacagini ve oglumunda benim yasadigim oyun zevklerini tadacagini umuyorum.

Tabii paranin bilgiyi ve karakteri satin alabilir düsüncesinde olmayankisilerin bu kimligi tasimasini diliyorum.

OYUN ARKADASLARIMASELAMLAR

Saygilarimla

Nereden
    İstanbul

Bu siteye aktif olarak yazilar göndermeye basladigimda bir konu basligi açmisti Berat ?Anadolu?yu uyandirmaliyiz? diye. Bu forumda okudugum en keyifli, en dolu konulardan biriydi. O basliktaki ilk sayfadaki bir mesajda denmisti ki: ?Istanbul takimlarini tutmanin sosyolojik bir altyapisi yoktur?. Çok da dogru bir tespitti bu.
    Istanbul takimlarini tutmanin sosyolojik altyapisi vardir efendim. Bahsettiginiz konu basliginda bunu açiklamaya çalismistim,simdi de tekrarliyorum:

1938 - 46 Milli Sef döneminin tek parti diktasindaki üç basbakanin ayni zamanda hangi kulüplerin baskanligini yaptigini biliyor musunuz? Simdiki statlarina adini veren Sükrü Saraçoglu fenerbahçenin,aslen Trabzonlu olan Hasan Saka galatasarayin(ki Trabzonspor dogmadan önce sehrin çogunlugunun galatasarayli olmasinin basat sebeplerinden biri de budur)Recep Peker de besiktasin baskaniydi.O zamanlar dikta rejiminin Anadolu'daki sacayagini ise ordu,parti müfettisleri ve esraf olusturuyordu.Anadolu'ya futbol yavas yavas yayilirken özellikle köylünün emegindensömürdükleri ile güçlenen ve devlet bankalarinin yardimcisi olarak tefecilige soyunan esraf ve esrafin büyüksehirde okumus çocuklari hem mevcut iktidara yalakalik,hem de bir sinif atlama çabasi olarak üç zenginlerden birini tutarak 20.asrin en büyük eglencesinden pay almak zorunda hissediyordu kendisini.Peki ya-Kur'an in essiz ifadesiyle - müztaz'aflar? E onlarin ve çocuklarinin kendilerini ezen güçlere direnme gücü olmadigina görebunlara özenmekten baska çareleri yoktu.(Rahmetli dedemin anlattigina göre her güninsanlarin birbirini vurdugu Of ve Hayrat'ta bile, degil bir pasa veya parti müfettisi,bir onbasi bile sehri bes dakkada esir edebilirmis kendisine)Maalesef bu dönemin panzehiri olarak ortaya çikan Demokrat Parti iktidari da üç büyüklerin dükaligina degil set çekmek,adeta çanak tutarak bu olguyu sürdürmüs ve 1.Lig'in kuruldugu 1959'dan itibaren TRABZONSPORUMUZ disinda hiçbir istisna vaki olmamistir ligimizde.

Gelelim Trabzonspor kimligi meselesine; Bu ve diger basliklarda tekrar tekrar sergilenen analizleri yeniden yazip lafi uzatmanin alemi yok amabu baslik altinda oldukça dikkati çekenGülsen hanimin yazisinin son paragrafinda Trabzonsporumuz için "Amerika'nin burnunun dibinde kurulan Küba" benzetmesi geçiyor. Malumunuz bu adanin içinde bir sehir büyüklügünde olanAbd'ye ait Guantanamo üssü bulunuyor. Iste bizim içimizdeki Guantanamo üssü de gittikçe genisleyip,Amerikan askerlerinin sayisi artarken Sierra Tepelerimiz iyice issizlasmaya,uyusuk,vurdumduymaz ve tepkisiz olmaya basladi.En son cem papila maçi sonrasi yapilan yürüyüs disinda pek bir hareket yok. Iste kimligimizi korumanin yolu da bu tehlikeye karsi tedbirli ve uyanik olmaktan geçiyor.

Sürç-i lisan ettiysek affola !

Edited by: oflubektas

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı oflubektas Nickli Üyeden Alıntı

Bu siteye aktif olarak yazilar göndermeye basladigimda bir konu basligi açmisti Berat ?Anadolu?yu uyandirmaliyiz? diye. Bu forumda okudugum en keyifli, en dolu konulardan biriydi. O basliktaki ilk sayfadaki bir mesajda denmisti ki: ?Istanbul takimlarini tutmanin sosyolojik bir altyapisi yoktur?. Çok da dogru bir tespitti bu.
    Istanbul takimlarini tutmanin sosyolojik altyapisi vardir efendim. Bahsettiginiz konu basliginda bunu açiklamaya çalismistim,simdi de tekrarliyorum:

Sanırım benim demek istediğim pek anlaşılmamış.

Benim kastettiğim, "İstanbul takımlarından birini tutmak" değil, Beşiktaş'ı, Galatasaray'ı ya da Fener'i tutmanın ayıredici bir sosyolojik altyapısı yoktur. Buna bir itirazınız olacağını sanmıyorum.

zafercalikoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afrika Diğer

trabzonda dogdugumu ,bilmem ki trabzonda olecegim ama sunu biliyorum trabzonsporlu olecegimi,

Gülsenin yazisi cok guzel umarim ,diger karadeniz kiyilarinda yasayip ayni atmosferi yasayan insanlar bir gün bu gercegi görürler,

artik bu topicte bile fatihakyel konusuluyor,artik yeter,zaten basarisiz olursa sezon sonunda gider ,bu sekilde ikilem yaratip kendimizi yipratmayalim,

Nereden
    İstanbul

Alıntı oflubektas Nickli Üyeden Alıntı

Sanirim benim demek istedigim pek anlasilmamis.

Benim kastettigim, "Istanbul takimlarindan birini tutmak" degil, Besiktas'i, Galatasaray'i ya da Fener'i tutmanin ayiredici bir sosyolojik altyapisi yoktur. Buna bir itiraziniz olacagini sanmiyorum.

Bi yanlis anlama var ama su açidan:

Son yazimda da fb,bjk,veya gs yi tutmanin tarihi ve sosyolojik temellerini izah etmeye çalistim ama sosyolojik "altyapi" baglaminda dediginiz dogru. Benim izah ettigim ise kitlelerin üç zenginlerden birini tutmak zorunda olmalarinin nedenleriydi. Zaten ben de Vefa'dan,Karagümrük'ten,Pasabahçe'den hiç bahsetmedim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)