Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 62 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Taraftar ne demek?

Gülşen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Takim tutmak akil-mantikla iliskisi zayif bir bagliliktir. En mutedil insanlarin gözünü döndüren, hayatinda ve huyunda kara delikler açan illetli bir tutkudur. Küçüklükten, aileden, muhitten edinilir, su ya da bu sekilde edinildikten sonra da degistirilmez. Gözalici basarilara, parlak transferlere kapilip renkten renge geçen kopillere bile iyi gözle bakilmaz. Akil balig olduktan sonra takim degistirmek ise basbayagi günahtir. Güce tapmanin, vefasizligin, sadakatsizligin, samimiyetsizligin, ruhsuzlugun delili sayilir.
    Taraftari kemale erdiren, trajedilerdir. Sampiyonluklarda, zaferlerde, galibiyetlerde taraftarligin nimeti vardir.
    Külfet: Maglubiyetler, rezaletler, küme düsme endisesi, belki bunlardan da kötüsü ne uzayip ne kisalmanin ehemmiyetsizligi, manasizligidir.
    Hiçbir iddiasi olmayan maçlara duygusal yatirimlar yapabilmek olgunlastiricidir. Ruhu terbiye eder. Umut içinde bir oyuncunun yetismesini, hayal kirikligi içinde yetenekli bir oyuncunun vasatlasmasini, sinir içinde bir kifayetsizin yillarca kadroda tutulusunu izleye izleye taraftar olursunuz.
    Evet, taraftarlik karsiliksiz, akildisi, bazen saçma bir baglilik, bir tutkudur. Mazohizmle bile açiklanamayacak bir tutkudur. Bakiniz memleket tribünlerinin yillardir unutamadigi bir sempatik slogan; sen sampiyon olmasan da, kupalari almasan da.. seviyoruz iste.. var mi diyecegin!...

Bütün bu uzun girisi niye mi yaptim?

Taraftar olarak yönetime sesimizi duyuramamaktan, kaile alinmamaktan yakinirken (Akyel transferi) birileri bir istatistik yapmisti. Neye göre yapildi bu istatistik bilmiyorum ama yapilmis... Taraftara %15 pay biçmis cömert üyemiz (kendisi de bir taraftar olarak) ... Kendisine ve bize haksizlik etmis. Ayrica ayip etmis. Çünkü aslolanin taraftar oldugunu hesaplamamis. Neden mi?
    Taraftar olmasaydi ne olur diye basitinden bir düsünelim.. Mesela bir Gençlerbirligi?ni ele alalim; Cavcav?dan sonraki akibetini merak ediyorum dogrusu... çok iyi oyuncu satmaktan baska bir iddiasi yok sanirim... (Ama yine de oligarsinin en fazla canini yakan takimlardan biri oldugu için sempatim var. Oyuncularini satma önceligini onlara tanisa bile)
    Lige çikmasiyla inmesi bir olan takimlari hatirlayalim...
    Ve bir de Istanbulspor?u hatirlayalim... Uzan?in bas bas paralari Leyla?ya yaptigi ama taraftari, felsefesi ve ruhu olmayinca sonucu ortada olan bir takim... Son dönemlerinde sadece Aykut Kocaman?in sagladigi bir sempati vardi...
    Yani diyecegim o ki; Trabzonspor taraftariyla var. Yani taraftar öyle üzerinden üstün körü geçebileceginiz bir sey degil! Aman canim, iki çigirirlar sonra kabul ederler, diyeceginiz basitlikte bir aygit degil! Yere göge koyamadigimiz baskanlar gider -gitmistir de- futbolcular gider, gitmistir de- Trabzonspor ve taraftari kalir, bakidir. O yüzden tüm Türkiye?nin üzerinde ?sirret, pislik oyuncu? oldugu konusunda birlestigi bir futbolcu olan Fatih Akyel için yönetimi destekleyecegiz diye, oradaki kisilere halel gelmesin diye, taraftari gözden çikarmak, ona lütfedip yüzde 15 pay vermek cidden büyük haksizlik.
    Trabzonspor taraftarindir taraftarin kalacaktir!... Büyüklügü de buradadir!...
    Kulübü bir ticarethane gibi yönetemezsiniz. Oraya tüccarlik yapmak için gelmediniz. Cavcav mantigiyla hareket edemezsiniz, ?para verirlerse gençler için kendimi bile satarim? gibi incileri vardir kendisinin ve bu gurur duyulacak bir sey degildir.
    Bize gelince; Fatih Akyel?in bonservisi yoktu, söyleydi böyleydi... Onun bonservisi yok ama bizim, Trabzonsporun bir felsefesi, bir onuru var. Bu felsefe, bu ruh her seyden önce gelir.
    Kimileri Gökdeniz?le kiyasliyor. Onu affettiniz bunu da affedin. Fatih Akyel?i biz niye affedelim? Trabzonsporun tarihinde bir çimento, bir tugla vazifesi mi görmüs. Bir çakil tasi mi olmus? Ama Gökdeniz bu takimin tirmanisindaki bas aktörlerinden birisidir. (Yaptigi halta tekrar tekrar girmek istemiyorum. Afedilir bir tarafi yok) Elalemin çer çöplerini aklamak üzerine kurulmus bir takim degildir Trabzonspor. Kaldi ki klüpte yeteri kadar canimizi acitan isimler var. Ahlaksiz futbolcu temizleme ve islah merkezi degil burasi. Gitsinler o övüne övüne bir hal olduklari Büyüksehir Belediyespor ve Üsküdarspor?a alsinlar Fatih?i...
    Son olarak gönülleri fethedemeyenin tutunamayacagi bir sehir oldugunu unutuyorlar galiba Trabzon?un... Geldikleri gibi giderler...
    Yazinin girisi Tanil Bora'dan.. fficeffice" />

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

eline,kalemine,yüregine saglik Gülsen..olay budur; Trabzonspor taraftarindir!

asagi kopyaladigim kisim basta olmak üzere her cümlesi iyice sindirilene kadar okunmasi gereken bir yazi..Bu yazidan birseyler çikarabilmek için sindirme sorununu gidermenin yani siraat gözlüklerini de çikarmak gerekir..Kendi görüsü disindaki yazilari sindirme sorunu olanlara ve at gözlüklerini çok sevip hiç çikartmayanlara duyurulur..

"Yani diyecegim o ki; Trabzonspor taraftariyla var. Yani taraftar öyle üzerinden üstün körü geçebileceginiz bir sey degil! Aman canim, iki çigirirlar sonra kabul ederler, diyeceginiz basitlikte bir aygit degil! Yere göge koyamadigimiz baskanlar gider -gitmistir de- futbolcular gider, gitmistir de- Trabzonspor ve taraftari kalir, bakidir. O yüzden tüm Türkiye?nin üzerinde ?sirret, pislik oyuncu? oldugu konusunda birlestigi bir futbolcu olan Fatih Akyel için yönetimi destekleyecegiz diye, oradaki kisilere halel gelmesin diye, taraftari gözden çikarmak, ona lütfedip yüzde 15 pay vermek cidden büyük haksizlik. "

Trabzonspor Kongre Üyesi
    tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Fatih akyeli isteyenler ve istemeyenler olarak karsilikli salvolara baslayabilirsiniz, hadi beni yaniltin.

Gülşen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bir rica:

Akyel tartismalari sirasinda bir hafta cezaliydim. Taraftara yüzde 15 pay biçilmesiyle ilgili olarakyazacagim yaziyla ilgili baslik da o siradakapatilmis. Kaçirdik anlayacaginiz Ben de önce taraftar sonra yüzde 15 meselesine kendimce bir yaklasimda bulundum ve ayri bir baslik açma geregi duydum.Ama bu baslikta konuyu lütfen Akyel tartismasina dönüstürmeden sadece bir takim, bir klüp nezdinde taraftar olgusu üzerine tartismalari devam ettirirsek daha iyi olur.

gilimalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

bilinçli olan herkes taraftardir olmayanlar ise sadece masadir...

hay1699 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

galileo'nun dedigi gibi "dünya yine de dönüyor"..biz oyle de desek boyle de desek birsey degismedi degismeyecek..taraftarin yildiz istegine ne demisti sümer"göge bakin"; kadro yetersiz transfer istediginde aktug "kadromuz yeterli", fatih akyel alinmasin dendiginde bu yonetim "bir avuç azinlik" dedi.. yani yönetimlerle alakali degil bu isin dogasi boyledir...hükümetler de boyle, insanlar istedigi kadar savas protestosu yapsin amerikayi savastan çeviremez, reel politik diye bi b.k var sonuçta!!!

taraftar dedigin nedirki yönetimin yalanlarina kanan.. ha bugun ha yarin diye 22 yildir bi umutla bekleyen ve ayni zaman ugruna takimi için nice 22 yillar daha beklemeyi göze alan kisidir..

Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

TARAFTARLIK iyi günde kaskol takip dolasMAK DEGILDIR.

TARAFTARLIK kötü gündeFORZA TRABZONSPORdiye Haykirmaktir.

Harun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Simdi olaya ben su açidan bakacagim.Taraftar tabiki bir kulub için vazgeçilmez,olmazsa olmaz bir topluluktur.Zaten bu is taraftar için yapiliyor.Transferler olsun,stadlar olsun sonuçta hersey taraftarin varligina bagli.Peki bunlar yapilirken taraftar dikkate alinmali midir? derseniz sayet ,bende tam tersi yani taraftar yönetimi etkilemelidir derim.Biraz özelestiri yapmak gerekirse bizde, yönetimi olsun baskani olsun kararindan degistirecek yada karar vermesinde etkin rol oynayacak bir organize olay malesef yok.Istanbul takimlari hakkinda hep atip tutariz.Ama adamlardaki taraftar organizasyonu ve birliktelik yönetime öyle yansiyorki, sanki kulubu yöneticiler degil taraftar yönetiyor.Bunu size birkaç örnek vererek açiklaya bilirim.En basitinden bjk nin kapali tribünü kaldirip loca yaptirmasini gösterebilirim.Bu localarki bjk ye milyon dolarlara maal olmus fakat taraftarin yogun tepkisi sonucu yikilip eski haline getirilmistir.Yine fb örneginde oldugu gibi yeni yapilan kalearkasi tribünlerinin tezaurat esnasinda sesin dagildigi ve akustik ortami bozdugu gerekçesi ile taraftar baski yapiyor ve rüzgar panelleri istenilen yerlere monte ediliyor.Simdi birde bize bakiyorum yillardir taraftarimizin dilinde bir direk meselesidir gider.Avni Akeri hiç görmedigimden dolayi bu direklerin maç izlerken nasil engel oldugu konusunda pek fazla bilgim yok.Fakat sürekli gündemde kalmasi ve bir çok kisinin bu olaydan bahsetmesi bu direklerin ne derece rahatsiz ettigini ortaya koymustur.Peki sonuç nedir.Sonuç iste bu Fatih Akyel olayindaki gibi hüsrandir.Demekki bizi kaale alacaklari kadar bir tepki vermiyoruz.Demekki bizi taraftar olarak degil bir azinlik olarak görüyorlar.Bizi her türlü susturabileceklerini biliyorlar,çünkü bizde baskan ve yönetimdeki lobi yok.Bizi destekleyecek basinda yok.Onlari etkileyecek birlik beraberlik yok.yok yok yok.

Forumdan Uzaklaştırılmıştır MrbLack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

taraftar hayatinda ki en önemli seyleri ikinci plana atip (aile,geçim durumu,meslek yani kariyer) takimiyla tek ses tek yürek olan insandir..iyi kötü gün demeyip cebindeki son parasini yol parasi bilet parasi yapip takimi için tribüne kosan takimini her ne sartlar altinda olsa bile destekleyen topluluktur...

61_dnc_TS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

taraftar demek; iyi gün degil, kötü gün dostu olmak demektir...

gibi bise iste..

İ.Öztel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Taraftar bir takimin TEMEL direkleridir. Temel saglam olmazsa o takim çökmeye , gömülmeye mahkumdur.

Nereden
    İstanbul

TAraftarlik iste budur......

BDiler61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı fromTheRApBZONe Nickli Üyeden Alıntı

TARAFTARLIK iyi günde kaskol takip dolasMAK DEGILDIR.

TARAFTARLIK kötü gündeFORZA TRABZONSPORdiye Haykirmaktir.

[img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

Aslinda bjk maçindan sonra ben böyle bi topic açmayi
    düsünmüstüm.Kardesim bakiyorum o maça kadar kimsede bise yok o maçtan
    sonra kadiköyde üsküdarda üniversitede birsürü insan gördüm
    kaskollu.Kardesim ondan önce nerdeydiniz siz.Sonradanmi türediniz diye
    geçti içimden.Taraftar dedigin her zaman kendini belli eder.

ftunsal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu

taraftari olmayan takim hayalet gibidir.

taraftari yok saymak ise kuruma ve camiaya yapilacak en büyük yanlistir.eninde sonunda geri döner..

zanoylu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sinop

Bazilarinin sefa sürmesine vasita olan gariban,vefakar,cefakar,duygusal ve izildigi halde ayakta kalmayi basaran insan üstü bir varliktir

Nereden
    İstanbul

örnek taraftar grubu:GFB---->biletler pahali diye azizeyi protesto ettiler.

örnek baskan:azize---------->oda onlara basti tekmeyi.

======örnek takim baskan taraftar .NERDE HEP DESTEK TAM DEstek.

destek oldu artik köstek.

Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ginah geldi taraftar nedir basligini görünce geçmise ait bir seyler var diye girdim tribün anilari felan. Ama yine ayni terana... Yönetim taraftari ciddiye almamis felan filan. hangi taraftar bu taraftar. Sanal ortamda sicak koltuklarinda iki güzel cümleyle taraftarlik oynayan insanlari mi ciddye alacakti. Yönetim burayi takip etmek zorunda mi. Ya da burasi Trabzonspor taraftarinin büyük çogunlugunun ortak sesi mi. Hangi taraftarlar kulübün kapisina dayanmis biz bu adami istemiyoruz diye. Ali Kemal için binlerce insan yürüdü gitmesin diye, Fatih Akyel için hangi taraftar real bir eylemle tepkisini gösterdi. Tepkisini gösterenler de iki gün sonra çark etti. Sonra da biz taraftariz bizi dinlemeyeni bizde dinmeleyiz deriz. Gölge etmeyin yeter.

Emir BAYRAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Fatih Akyel tartismasi yapilmasin diye ugrasilmis ama yapilmis bence çok basarili bir transfer oldu daha iyisini alamazdik...

TARAFTAR?

TARAFTAR BESIKTAS MACINDA SOGUK HAVADA ISTIKLALDEN STADA YÜRÜYENLER VE MAÇI O SOGUKTA IZLIYIP BAGIRMAYA ÇALISANLARDIR...

İslam Sezer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

ben istanbulda ts atkimi diyarbakira 3-0 yenildigimz maçtan sonraki gün dahi ise giderken taktim.vallahi o hayran gözleri ve valla helal ts sevgisine bak diyen sözleri unutmuyorum.taraftarlik ve fatih akyel olayi ile ilgili sunu söylemek isterim kitaraftar bir toplumdur,ve dogal olarak hepsini mutlu edemessin.yönetim de hükümettir.her zaman toplumun hepsini mutlu edemez.ama bu son olayda cok büyük bir ekseriyet istemedi.ama sanssizlik yönetim istedi.yani yönetimin ve taraftarin büyük çogunlugunun görüsleri zit yönde kesisti.büyük çogunlugu dikkate almamak bence hatadir.zira ya cok büyük bi bildikleri var bu kadar kendilerine güvenerek taraftara ragmen adim atmaktalar veya ne yaptigini hiç bilmeyen aymaz bir adim bu.bekleyip görecegiz...sonucta demokrasi var.taraftarin gücü seçimle ortaya konur.öyle de olmali ve kalmali.aksi takdirde halk ve hükümetin yasadigi ülke zarar görür,yani trabzonsporumuz[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Taraftar;

Bir takimin *12.adamidir,olmazsa olmazidir.

*Fakat bu diger takimlarin taraftarlari için geçerlidir,biz trabzonspor'u bir takimin olmazsa olmazi için degil ona asik olduguz için sevdik ve taraftari olduk.

smertkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Gülsen kardes bu yazinin tam zamani ve yeri gelmisti. Tebrik ederim.

Aslolan taraftardir. Bu kulübü büyük yapanda taraftardir.Gücüde taraftardir.

immortal_TS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

"Trabzonsporluyum yetmezmi" yetmez daha bir çok seyi yerine getirmemiz gerekir ve soralim kendimize neyi yerine getiriyoruz ne yapiyoruz ilk önce bu sorularin yanitlarini reel olarak gerçeklestirmemiz gerekiyor.

Oğuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ben "taraftar" dendiginde söyle bir tanim yapabiliyorum ancak..Alisilagelen, futbol sevdalisi, takimini destekleyen, zaman zaman bilinçsiz davranislar sergileyerek köstekleyen, bagiran, çagiran, tuttugu takim yenilince üzülen, kazaninca sevinen, tuttugu takimin o haftasonu ortaya koydugu performansi bir hafta boyunca is arkadaslariyla irdeleyen, hakemlerin lige etkisini tartisan biri.. Bu tipinsanlari hemen her yerde görmek mümkündür.. Tuttugu takimin sampiyonluk mücadelesi veriyor olmasi, mücadelenin içinde hangi unsurlar olursa olsun bu taraftari ilgilendirmez.. Onun için aslolan tuttugu takimin oynadigi maçlardan çikan sonuçtur.. Tuttugu takimda yildizlar vardir ve dokunulmazdir.. Her defasinda takdirle anilir bu yildizlar.. Ugruna siirler yazarlar, tezahüratlar yaparlar, çok yakin bir arkadasiyla bile kavgaedebilir bu yildiz futbolcusuna kötü söz söylendiginde.. Tuttugu takim sampiyonluk mücadelesi veriyorsa yönetim mükemmeldir.. O hafta gol atan futbolcu, bu taraftar için görevini yerine getirmistir.. Kisacasi neticeye dayali futbol sevgisi.. Ayni futbolcu, ayni yildizlar, ayni yönetim -eger bir sonraki sezon sampiyonluga oynamiyorsa tuttugu takim-, bu taraftar için basarisizdir.. Bir önceki sene ugruna methiyeler düzdügü yildiz futbolcusu veya herseyiyle mükemmel oldugunu iddia ettigikulüp baskaniartik bu taraftar için istenmeyen adamlar olmustur. Yildiz futbolcunun ne kadar kötü istatistigi varsa arastirir bulur, kulüp baskaninin bütün eksik yönlerini görmeye baslar.. Bir önceki sezon destekledigi kadar desteklemez takimini, maçlarina gitmez.. Yani yine neticeye dayali futbol sevgisi.. Daha bitmedi..! Aradan bir sene geçer, tuttugu takim ayni yildiz oyuncularla, ayni kulüp baskaniyla sampiyonluga oynar..Degmeyin bu taraftarin keyfine.. Tamam kötü yönleri de vardir baskanin ama hatasiz kul olmaz.. Tamam kötü istatistikleri oldu yildiz futbolcunun ama her zaman formda futbolcu olmaz.. En iyisi yine bu sahislardir..Zamanin en favori, en hit sarkilarinin sözleri degistirilerek yeni tezahüratlar yapilmistir yildiz futbolusu ve kulüp baskani için.. Artik daha bir gururla gidiyordur bu taraftar pazartesi günleri isine..

Bu tanima uygun taraftar çok degildi Trabzonspor'umda.. Ancak her geçen gün bir çok degerimizi yitirmeye basladigimiz gibi taraftar olma kavramindan da uzaklastik.. Üzülüyorum.. Fatih Tekke'nin tartisildigi bir sürece girdik. Çünkü takim sezon basinda koydugu hedeften çok uzak.. Iki senedir avuçlarimiz patlarcasina alkisladigimiz yönetimi gönderdik.. Hazirci zihniyet, kapitalist düsünce bizi esir aliyor her geçen gün.. Takimin içine siyaseti soktuk yildiz futbolcu alinacak sözünekanarak.. Daha önce bir yazimda dile getirmistim.. Hiç bir yönetim kurulu yoktur ki, taraftarin destegini almadan yillarca takimin basinda durabilsin..

Taraftar, isterse kulüp yönetimini degistirebilir, isterse en iyi futbolcularini takimdan gönderebilir, isterse çok iyi transfer yapabilir, isterse takimini sampiyon yapabilir, isterse medyayi yönlendirebilir, isterse hakmeleri etkileyebilir, isterse maçin sonucuna direkt etki edebilir.. Taraftar budur.. "Bilinçli taraftar" olmak ile "çekildigi yere giden taraftar" olmak arasindaki farki görene kadar bizden hiç birsey olmaz.. Taraftar demek bir kulüp için neredeyse hersey demek.. Bunu daha anlayamamis bir toplulugun neyi elestirip neyi elestirmeyecegini bilmemesi de gayet normaldir..

Yeri degil ama içimde kalmasin; yönetimi batsin.. Yaptigi, yapacagi transferleri batsin.. Mehmet Ali Yilmaz döneminde kaybettigi degerleri yeni yeni toplamaya baslayan canim Trabzonspor'umun tekrar huviyetsiz bir takim yapma yoluna gidildigini düsünüyorum ki, iste bu bir taraftar olarak benim canimi acitiyor.. Yoksa Fatih Tekke'nin sigara içmesi, Gökdeniz'in iddaa oynamasi umrumda degil...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)