Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3
Toplam 54 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 54 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ve Cenk Tosun Milli Takým'ý seçti

Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ýstanbul

Alýntý el_conquistador Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    O zaman Oguz, kusura bakma ama, ne yazdigini bile bilmiyorsun derim sana...

Simdi Oguz, sistemi elestirmek icin "Ben bu ülke için sabahtan akþama kadar -karþýlýk beklemeden- çalýþýyorum." gibi bir sovenistik cümle kurarsan, sadece "sistem" elestirisinde bulunmak istemedigini gösterirsin...

Sana bir gurbetci hikayesi anlatayim: Tanidigim birisi, Trabzon'lu degildir kendisi, babasi öldükten sonra daha cocuk yasta Trabzon'a gitmis ve bes yil hamal olarak calismis, ondan Trabzonspor sevdalisidir kendisi. Sonra tutmus Almanya'nin yolunu, cok agir sartlarda iscilik yapmis, ama dört cocugunu büyütüp okutmus, köydeki abisine ve ailesine bakmis, biriktirdigi paralari Türkiye'ye yatirim yapmis, bir isletme acmis, bir iki insana is imkani saglamis, Türkiye devletine kazancindan vergisini ödemis, simdi kendi beli tutmaz olmus ama emekli olup Türkiye'ye dönmeyi dört gözle bekliyor...

Bu yasadigim ülkede bunlardan binlercesi var ve bu insanlarin cocuklari, en az senin kadar (ki senin cok calistigina gercekten inaniyorum ve emeginide sonsuz saygim var), milli takim da oynamayi hak ediyorlar.

Bu arada, PvH'un söyledigi dogrudur. Ama o genc takimlarda bile, www.tff.org.tr sayfasindan takip edebilirsin, kac tane gurbetci oyuncu var, bir bak istersen.
    Evet arkadaþým, ben, milli takýma oyuncu seçme sistemini ve Türk futbol altyapýsýný eleþtirdim. Fakat siz kendi düþüncelerinize karþýtlýk oluþturmaya gayret ediyorsunuz. Açýk-net yazýlanlarý anlamaya çalýþmayýp, kendinizce ilgisiz manalar çýkarýyorsunuz.
    * Þimdi sorarým size: A milli futbol takýmýna yetmiþ küsur milyonluk potansiyelden yeterli derecede futbolcu yetiþtiremeyip, hazýr yetiþmiþ oyuncularý elden kaçýrmamak için bin takla atýlmasýný eleþtiremeyecek miyim?

Milli takýmý geçtim, kulüpler düzeyine bakalým. Altyapýlarýndan yetiþen kaç tane kaliteli oyuncu var? Kadrolarda var olanlar da yine eðitimlerini Avrupa'da alýp gelen çocuklar. Efendim, hazýra dað dayanmaz. Sýrtýnýzý Alman futboluna dayarsanýz, gün gelir musluk týkanýr, kafanýzý duvarlara vurursunuz. Ve yine gün gelir, siz kendi ülkenizde kýsýr tartýþmalar yaparken, arkasýndan aðladýðýnýz Mesut size gol atar. Hâlbuki bu süreçte sizin bir deðil, birkaç tane Mesut'u yetiþtirmeniz gerekirdi. Baþaramamýþsýnýz.

Yani, ülkemizdeki futbol eðitimi-yetiþtiriciliði Almanya'dan çok çok geride. Bunu nasýl geliþtiririz üzerine konuþacaðýmýza, "boþver abi, ne de olsa Dortmund, Schalke, Köln var" diyoruz.

* Ayný yazýda Fatih Terim'in sözleri ve davranýþlarýna da örnek gösterdim, Brezilyalý futbolcular üzerinden.

Bu mu gurbetçileri aþaðýlayan, farklý/yabancý gören bakýþ açým benim? Bu mu þovenistlik? Kendi öz kaynaklarýný -yani ülke coðrafyasýný kastediyorum- beceriksiz þekilde kullanamamayý dile getirmenin neresi yanlýþ?

Hem alt yaþ gruplarý milli takýmlarýnda da gurbetçi oyuncu yok mu dedim? TFF sayfasýndan bakmama gerek yok, biliyorum. Bunu inkâr etmedim. Yani A milli takýmlarda kaybetmemiz gurbetçiler yüzünden mi diyorum ben size göre? Niyet mi okuyorsunuz yoksa yazdýklarýmý mý?

Büyük bir alýnganlýk içerisinde olduðunuz buradan da belli aslýnda...

* Þimdi özellikle alýntýladýðýnýz bölüme geleyim.

Evet beyefendi, ben karþýlýk beklemeden çalýþýyorum. Ve ben gibi milyonlarca insan... Günün birinde, bir (rakamla "1") futbolcu çýkýp "milli formayý giymek için" bir dizi þartlar (ilk 11 garantisi gibi) ileri sürüyorsa; kusura bakmayýn, bunu davulla zurnayla karþýlayamam. Ýster gurbetçi olsun, ister Yavuz Selim sahasýnda yetiþmiþ Trabzonsporlu olsun... Fark etmez. Bu da takdir edersiniz ki, yurt dýþýnda yetiþmiþ oyuncularýmýzý dýþlamak deðildir.

Ýþte bu durumdur ki, Türk futbolunun sistemsizliðini gözler önüne sürmeye yeter de artar.

* Hepsini geçtim. Üzüldüðüm ve aslýnda biraz da kýzdýðým nokta sizin, beni iki mesajdýr "gurbetçi karþýtý" olarak hatalý biçimde konumlandýrmanýz. Son derece haksýz bir tespit ve/veya düþünceye sahipsiniz.

Önce Cenk Tosun'un Türklüðünü ispata kalktýnýz ki ben böyle bir düþünceyi aklýmdan dahi geçirmemiþtim.

Sonrasýnda bir örnek daha anlattýnýz (çok daha yakinen bildiðim onca yaþanmýþlýk var, müsterih olun).

Fakat!!!

"... en az senin kadar milli takýmda oynamayý hak ediyor"

Bu ifade nedir? Allah aþkýna bana bunu izah edin lütfen!

Bu ne saçma, ne akýl almaz bir kýyaslamadýr!

Birine "oynamasýn, milli, takýma alýnmasýn" diye yasak mý koymuþum ki siz ona hakkýný teslim ediyorsunuz!?

Her türlü sorunuza, yorumunuza açýðým. Þu kadarýný belirteyim, o kadar farklý noktalardayýz ki, beni anlamanýzý bu saatten sonra beklemiyorum (ben de sizi anlamýyorumdur belki, emin olun çabalýyorum. Fakat benim yazýmý ilk siz alýntýladýðýnýz için anlaþýl(ma)mak gibi bir derdim vardý. O nedenle ki fikirlerime katýlan arkadaþlara deðil size cevap yazýyorum.).

Son kez tekrar edeyim, zihnimin derinliklerinde NEFRET olsaydý, bu konuya saklamazdým; daha önceki binlerce yorumumun birinde ortaya çýkardý.

Muhabbetle...
    Akýl, öfkeyi ve onunla kolayca birleþen bilgisizliði yener. Aklý kullanmak biraz zahmet, çaba gerektirir.

el_conquistador - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    43

Alýntý Oðuz ZEYTÝN Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Evet arkadaþým, ben, milli takýma oyuncu seçme sistemini ve Türk futbol altyapýsýný eleþtirdim...
    Tamam Oguz, eger ben seni yanlis anladiysam, senden özür dilerim.
    "Adalet zengin bir hazinedir, günü gelince herkese lazým olur..."

Keramettin - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    27

Allah yolunu açýk etsin..
    Trabzonspor

Bu Kalp Senin Ýçin 61 Kere..

Asi Çaykaralý61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Dün Avusturya'ya karþý oynamasýný bekliyordum Cenk Tosun'un ama nasip deðilmiþ ne diyelim.Ben zamanla Milli Takýmýmýzýn deðiþilmez oyuncularýndan bir tanesi olacaktýr diye düþünüyorum
    Trabzonsporlu Olmak Ayrýcalýktýr

https://twitter.com/TRABZONSPOR6193

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)