Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 57 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Efsane ve 4. Büyük

Ahmet AYDIN-28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Bu iki kavram Trabzonsporla ilgili sikça kullanilmaktadir ve bence yanlistir. Neden mi?

Türk Dil Kurumuna göre;
    efsane
    isim, edebiyat (efsa:ne) Farsça efs¥ne fficeffice" />

1 . Eski çaglardan beri söylenegelen, olaganüstü varliklari, olaylari konu edinen hayalî hikâye, söylence.

2 . mecazGerçege dayanmayan, asilsiz söz, hikâye vb:
    "Hamdi'nin hayatina dair uydurulmus efsanelerden birisi de, onun müthis bir ask yüzünden bu hâle geldigidir."- Y. K. Karaosmanoglu.

seklinde tanimlanmaktadir. Bence Trabzonspor efsanesi yoktur. Olsa olsa TRABZONSPOR DESTANI vardir.

destan
    isim, edebiyat Farsça dest¥n

1 . Tarih öncesi tanri, tanriça, yari tanri ve kahramanlarla ilgili olaganüstü olaylari konu alan siir, epope.

2 . Bir kahramanlik hikâyesini veya bir olayi anlatan, kosma biçiminde, ölçüsü on bir hece olan halk siiri.

3 . Çagdas Türk edebiyatinda biçim ve içerik yönünden, geleneksel destanlardan ayrilik gösteren uzun kahramanlik siiri.

Ayrica Trabzonspor'u 4. büyük olarak nitelendirmek, Trabzonspordan daha büyük 3 takim oldugunu kabul etmek olur ki bu çok yanlistir.
    TRABZONSPOR TEK BÜYÜKTÜR.

Murat' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

güzel bir arastirma

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Hekimoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

trabzon bir sevda trabzonspor bir destandir.[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

ben bu topicin altinda trabzonsporun 4.büyük olduguna dair yazilar bekliordum ki kizacaktim bu nasil bir topic diye.. çünkü benim de anladigim kardesimizin yazdigi gibidir. yani trabzonspor 4.büyük falan degildir..

biz 4.büyük isek ki degiliz diger 3 takimin siralamasi nasil merak ediyorum? istanbul medyasi böyle bir siralama yapsin o zaman...

4büyükler kavrami dogru olanidir.. çünkü burada bir siralama söz konusu degildir..

Trabzonspor Kongre Üyesi

sbay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

beyler bu 4. büyük nerden cikti ya 1. büyük kim 2. büyük kim 3.büyük kim biz böle yaparsak istanbul napsin benim bildigim 4 büyük takim var ve biz 4. büyük falan degiliz 4 büyük takimdan biriyiz

halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

4 büyüklerden biri oldugumuz kesin.Ayrica kimse efsane olmadigimizi inkar edemez.Firtina,ihtilal ve efsane...

eren_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

elbette biz 4 büyük takimdan en asiliyiz biz TRABZONSPOR uz

Mayls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

bence kendimizi istanbul takimlariyla ayni kefeye koymayalim biz bi anadolu takimiyiz ve türkiyenin en büyügüyüz

Bizim renklerimiz yetmez mi?

helal sana kardes,güzel etüt etmisin,o 4.büyük kelimesinide ben hiç kullanmam

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

güzel olmus

Nereden
    Ankara

kardes dogru söylemissin gerçektende 4. büyük kavrami saçma[img]smileys/smiley32.gif[/img] sanki böyle bir siralama yapilmis gibi 1. 2. kim o zaman[img]smileys/smiley7.gif[/img]

BDiler61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

[img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]

güzel arastirma

Emre B. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bende TRABZONSPORUN 4. büyük oldugunu yaziliyo sandim kizdim.Ama güzel bir arastirma

Nereden
    İstanbul

Çok güzel bi noktaya degindin usta efsane olmadigimizi belirterek.. +. büyük kavramini ise sadece bizi sevmeyen futbol adamlari 3 büyük diyemedikleri zaman kullaniyorlar..

l-m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ne dört büyük ne dördüncü büyük hiçbirini sahsen kabul etmiyorum. 4. büyük lafi zaten yeterince asagilayici, 4 büyük lafi ise onur kirici.bahsedilen 3 takim gibi birbüyüklükse sözü edilen hakaret olarak kabul ederim. Basari anlamindazaten olamaz, üç büyügün(!) saha disi basarisindan baska birbasari göremedik ki. Neden bi grupta yer almak gerek onu da anlamadim, Anadolu temsilcisi diyorlar bazen, ne alakasi var, Anadolu takimlarina -tesbihtehata olmaz- kemik atar gibi ligtv yayin geliri verilirken bizim baskanimiz arkasini 3 büyüge(!) dayamadi mi, kulüp çikari için olur böyle seyler(!). Trabzonspor Trabzonspor'dur,sözde büyük olmaya ihtiyaci yoktur, büyüklügü kisilikli durusu ve futboluyla olur,taraftar sayisi ya da kasasindaki kagitlarla degil..

61_dnc_TS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

1.

Nereden
    Ankara

sen uefayi super kupayi almis 15-16 kez sampiyon olmus takimlara sadece 6 sampiyonlugum var ama en büyügüm dersen sadece kendini kandirirsin.

l-m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı selcjK Nickli Üyeden Alıntı
    sen uefayi super kupayi almis 15-16 kez sampiyon olmus takimlara sadece 6 sampiyonlugum var ama en büyügüm dersen sadece kendini kandirirsin.

Bu söylediginiz özelliklere haiz kaç tane takim var ki takimlar demissiniz. Hadi bir tanesini ben biliyorum da büyüklük için bu yeterli mi, büyüklük güzel bir ölçüt ama kisiye göre degisiyor, deger yargilarina göre..

The Londoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bazi kelime ve kavramlarzaman icerisinde anlam kaymasina ya da anlam genislemesine ugrarlar.

Efsane kelimesinin bizim kullandigimiz sekilde (olumlu anlamiyla) kullanilmasi baska dillerde de mevcuttur. Mesela Ingilizce`deki Legend (efsane) ve Legendary (efsanevi) kelimeleri futbolcular ve futbol takimlari icin yaygin olarak kullanilir.

eys_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep

katilmiyorum

büyüklük=sampiyonluk (?)

4 büyük kavrami yanlis tek büyük var oda TRABZONSPOR benim için tek büyük TRABZONSPORDUR

Nereden
    Ankara

Alıntı eys_61 Nickli Üyeden Alıntı

katilmiyorum

büyüklük=sampiyonluk (?)

sampiyonluklarla büyük takim olursun, biz en büyük takim olmayabiliriz ama en büyük camia oldugumuza inaniyorum özellikle 200.000 kisilik bir kent oldugunu düsünürsek dogru, yalniz büyüklük=sampiyonluk demissin, evt aynen öyle, neden biz büyük diger anadolu klüplerine anadolu klüpleri deniyor çünkü biz sampiyon olduk, büyük olmayi bilmeyen sampiyon olamaz net, bu arada elimde 80lerden kalma gazete/dergi türünden birsey vardi amcamdan almistim, bizim efsane maçlarimiz yaziyordu liverpool maçlari olayi çikarip avrupadan ihraç edildigimiz zamanlar vs. orda ilk sampiyonlugumuz için söyle söyleniyordu "Trabzonspor sampiyon olarak Fenerbahçe,Galatasaray ve Besiktastan sonra bunu ilk basaran takim olmustur, ve ülkemizin 4. büyük takimi olmustur. o zamanlar böyle denmis 4. büyük 4 büyükler olarak kalmis vs.

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Sadece düsünmek yeterli bu durumda; 1967 nereee.. 1900ler nere...

eys_61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep

Alıntı eys_61 Nickli Üyeden Alıntı

katilmiyorum

büyüklük=sampiyonluk (?)

sampiyonluklarla büyük takim olursun, biz en büyük takim olmayabiliriz ama en büyük camia oldugumuza inaniyorum özellikle 200.000 kisilik bir kent oldugunu düsünürsek dogru, yalniz büyüklük=sampiyonluk demissin, evt aynen öyle, neden biz büyük diger anadolu klüplerine anadolu klüpleri deniyor çünkü biz sampiyon olduk, büyük olmayi bilmeyen sampiyon olamaz net, bu arada elimde 80lerden kalma gazete/dergi türünden birsey vardi amcamdan almistim, bizim efsane maçlarimiz yaziyordu liverpool maçlari olayi çikarip avrupadan ihraç edildigimiz zamanlar vs. orda ilk sampiyonlugumuz için söyle söyleniyordu "Trabzonspor sampiyon olarak Fenerbahçe,Galatasaray ve Besiktastan sonra bunu ilk basaran takim olmustur, ve ülkemizin 4. büyük takimi olmustur. o zamanlar böyle denmis 4. büyük 4 büyükler olarak kalmis vs.

pek de ikna edici degil.sampiyonluklarin baz alinmasinin Türkiye liglerinde ne kadar dogru(!) bir yaklasim oldugu ortada.kaldi ki bahsettigimiz takimlardan 3 tanesi yaklasik 100 yillik digeri ise yalniz 35 yillik bir geçmise sahip.

basariyi zamana oranlarsak (ki bu da pek gerçekçi degildir kanimca) Trabzonspor un yeri digerlerinden çok ayridir.

3 istanbul takimi büyük(!) olmakiçin anadolu kulüplerini sömürme yoluna gitmistir.(bkz.yillarca alinan farkli galibiyetler,kaçirilan futbolcular vs vs)

TRABZONSPOR un büyüklügü ise istanbul takimlarini EZMESINDEN kaynaklanmaktadir.

(ve bu tartisma böyle gider...diyecegim odur ki TRABZONSPOR EN BÜYÜKTÜR ve öyle kalacaktir)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)