Hesaplipazar
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Toplam 76 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Çeçenler

 1. #1
  Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6,422

  Standart  Bildiginiz gibi Rusya'da yine rehine krizi oldu. Çeçenler konusunda hemen hemen herkesin bir fikri vardir. Bu konuyu derinlemesine tartisalim Çeçen tarihini ve yillardir Ruslara karsi verdikleri mücadele ile tarih kitaplarinda adini çok duymussunuzdur.


  Nedir bu Çeçenler'in yillarca verdikleri mücadele dökün bilgilerinizi aydinlansin forum ve ahalisi.

 2. #2
  Emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.07.2004
  Yaş
  40
  Mesajlar
  652

  Standart  Sebebi ne olursa olsun terörün her türlüsünü lanetledigimi hatirlatir ve bilgi notunu arkadaslara sunmaktan onur duyarim...


  Çeçen Inguslar kimdir?


  Ana yurtlari, Vladikafkas'in dogusuna düsen ve Terek Nehri'nin kollari olan Sunja ve Argun'un suladigi bölgedir. Kuzeyde Terek Nehri'ne, doguda Andi Koysu ve Argun irmaklarinin arasindaki arazinin ortalarina kadar yayilirlar. Güneyde Gürcülerle irtibatlari vardir. Batida Daryal Geçidi ve daha güneye dogru Osetlerle komsudurlar. Doguda ise Avarlar ve Andiler bulunur.

  Genel olarak Çeçen-Inguslar Kafkasya'nin stratejik önemi en büyük noktalarindan birine sahiptirler. Dogu Kafkasya ve Bati Kafkasya arasinda irtibati korumak veya saglamak için Kabartaylarin sahip olduklari avantaji onlar da ellerinde bulundururlar. Yurtlari sarp, daglik ve ormanliktir. Ayrica son derece savasçidirlar. Bilhassa arazi sartlarindan yararlanarak Rus birliklerine karsi giristikleri gerilla savaslarinda çok basarili olmuslardir. Dinlerine ve hürriyetlerine olan düskünlükleri nedeniyle Seyh Samil'in en sadik taraftarlari olmuslardir. Sonuna kadar onun yaninda savasmislardir. Dogu Kafkasya'nin düsmesinden sonra dahi bir çok defa Rus idaresine karsi ayaklanarak, onlari ugrastirmislardir.
  Üç gruba ayrilirlar;
  1- Çeçenler (Kendilerine Nokhçi derler),
  2- Inguslar (Kendilerine Galgay derler),
  3- Kistler, Çeçenler ana kitleyi meydana getirirler. Argun ve Aksay havzalari ile Grozni çevresinde otururlar.
  Inguslar ikinci öneme sahiptirler ve Asa ile Sunja irmaklari arasinda ve Terek Nehri'ne dogru kuzeye yayilirlar. Kistler ise hem sayica ve hem de siyasi ve askeri yönlerden önemli degildirler. Bunlar Tusa ve Alazan irmaklarinin kaynaklarinda otururlar ve Gürcü unsurlari tarafindan çevrilidirler.

  Çeçen-Inguslarin bir özelligi de asilzadelerin fazla bir nüfuza sahip olmayisidir.
  1897 nüfus sayimina göre Çeçen-Inguslar 473.906 kisi idiler. 1939'da da Çeçenlerin 408.000, Inguslarin 92.000, Kistlerin 2.000 kisi oldugu hesaplanmistir.

  ÇEÇEN MILLI MARSI

  Gece kurt yavrularken geldik dünyaya
  Sabah kükrerken arslan , ismimiz konuldu
  Lailaheillallah

  Kartal yuvalarinda emzirdi analarimiz
  Eger üstünde savasi ögretti babalarimiz
  Lailaheillallah

  Halk için , vatan için yetistirdi analarimiz
  Onlar tehlikede oldugunda yigit kesildik
  Lailaheillallah

  Daglarin sahinleri gibi özgürce yetistik
  Gururla çiktik bozgunlardan , zorluklardan
  Lailaheillallah

  Tunçtan daglar kursun gibi erise de
  Onursuz çikmayiz hayattan ve savastan
  Lailaheillallah

  Ey kara toprak her zerren çatlasa baruttan
  Sana serefsiz bir sekilde dönmeyecegiz
  Lailaheillallah

  Hiçbir zaman hiç kimseye pes etmedik biz
  Ya özgürlük ya ölümdür seçenegimiz
  Lailaheillallah

  Yaralarimizi agitlarla sararken bacilarimiz
  Maharetle canlanir degerli gözlerimiz
  Lailaheillallah

  Açlik kivrandirsa da , kök (ot) yeriz
  Susuzluk bezdirse de otlarin suyunu içeriz
  Lailaheillallah

  Gece kurt yavrularken geldik dünyaya
  Halka , Vatana ve Allah 'a sadigiz biz
  Lailaheillallah

  ÇEÇENISTAN-IÇKERIYA CUMHURIYETI HAKKINDA GENEL BILGILER
  ADI:
  ÇEÇEN-IÇKERIYA CUMHURIYETI


  YÜZÖLÇÜMÜ:
  16.000 km2


  NÜFUSU:
  (1992): 1.300.000 Çeçen :1.000.000, Rus, Ermeni vb unsurlar: 300.000


  BASKENTI:
  Çeçenistan'in baskenti Caharkala?dir. Bu ad Dudayev?in sehadetinden sonra verilmistir. Kentin tarihi adi Sölc-ghala (Sölca-kale) dir. Sovyet dönemi Ruslarca verilen ad Grozni'dir. Rusçadir, "korkunç" demektir.


  SEHIRLERI:
  Sali (Çeçen'ce Tela, 1990'da kent oldu), Gudermes (1941'de kent oldu), Argun (1967'de kent oldu), Urus-Martan (1990'da kent oldu).


  ILÇELERI:
  Nauriski, Telkovski, Nadtereçniy, Grovnenskiy, Gudermezkiy, Açhoy-Martan, Urus-Martan, Sali, Nozhay-Yurt (Nocay-Yurt), Vedeno (Viedan), Sovyetskoya.


  ÇEÇENYA'NIN KAFKASYA'DAKI SINIRLARI:
  Dogusunda ve güneydogusunda Rusya Federasyonuna bagli Dagistan Cumhuriyeti, güneyinde Gürcistan, batisinda Ingusetya Cumhuriyeti, kuzeyinde Stavropol Kray ve Kalmukya Cumhuriyetleri bulunmaktadir.


  DAGLARI:
  Çeçenya'nin güneyi tamamen dagliktir. Bu daglar batidaki Nazrani'den baslayip dogudaki Gerzel-dola kadar uzanir.

  En bati uçta bulunan Stolovaya dagindan Itumgalla'ya kadar uzanan siradaglar Taslir Daglari (Thulgandagghas) adini alir.

  Taslik siradaglarinin kuzeyinde Sunzha (Sunja) siradaglari adi verilen daglar vardir. Onunda kuzeyinde Terek siradaglari bulunur. Sunzha siradaglarinin arasindan dikine Terek Nehrinin Sunzha koluna bagli büyük çaylar akar.

  Daglardan daha çok sözü edilmesi gerekenler Çeçenya'nin güney sinirini olusturanlardir. Batidan doguya dogru sinir boyunca uzanan büyük daglar, Kafkas siradaglarinin birer tepeleri olarak kabul edilebilir:

  Stovolaya Dagi: (2993 m.)

  San Dagi : (4451 m.)

  Hahalgi (Xaxalgi): (3032 m.)

  Tebulosynta (Tiebuolt lam): (4493 m.)

  Diklosmta (Dikaluoy lam) : (4285 m.)

  Cobolgo Dagi 2725 m.)


  NEHIRLERI:

  Çeçenya'nin en önemli nehri Terek Nehridir. Bu step tipli nehir tipine girmektedir. Bu nehir Kafkas siradaglarinin buzluklarindan kaynaklidir. Kuzey Otesya'nin Mozdak nehrinden Çeçenya'nin Bienon-Yurt istikametinde ülkeye girer. Batidan doguya dogru hafif bir kavisle uzanir. Dagistan'a yakin kuzeye dönerek Kizildiyar istikametinde akar, Kaspi Denizine (Hazar Denizi) dökülür. Uzunlugu 590 km'dir.

  Terek'ten sonra Çeçenya'nin en önemli nehri Sunzha (Sunca) Nehridir. Bu nehir Terek Nehri'nin en büyük kollarindandir. Sunzha Nehri Çeçenya'nin güneyindeki Taslik siradaglarindan kaynaklanir. Güneyde kuzeye dogru dikine akan Assa, Argun, Hulahula çaylariyla beslenir. Kuzey Otesya'nin dogu sinirlarini dikine kesip Nazran'a (Ingusya'nin Bas nehri) ulasir ve oradan Marbulak'a (Erithoy) dogru döner, Caharkala?ya varir. Buradan Gudermes'e, Gudermes'ten kuzeye döner ve Telkovski rayonunun güneyinden Terek Nehrine dökülür.

  Sunzha (Sunca)- nehrini, batidan doguya dogru sayarsak Assa, Argun, Hulahulo gibi büyük çaylar besler.

  Assa Çayi- Fortonga, Gexi, martan çaylari besler. Assa Gürcistan'dan kaynaklanir. Sunzhenskiy rayonuna ait Nesterovskaya'ya kadar kuzeye dogru dikine indikten sonra doguya yönelir, Urus-Martan rayonunun hemen kuzeyinden Sunzha nehrine dökülür. Gexi (Gehi), Martan gibi kollari vardir.

  Argun Çayi- Assa gibi Argun da Sunzha nehrinin büyük kollarindandir. Gürcistan'in Satili'sinden Çeçenya'ya giren Sovyetskoya rayonunun ortalarinda dikine kuzeye dönen bu çay Satili rayonunun en kuzeyinde, simdiki Argun ilinin tam kuzeyinde Sunzha'ya dökülür. Saro Argun, Çhentiyn Argun adli iki kolu vardir.

  Hulahulo Çayi-Sunzha nehrinin üçüncü büyük koludur. Dagistan'in Gogalt köyünden Çeçenya'ya (güneydogudan) girer. Sali ile Gudermes kentinden Sunzha'yla birlesir.


  GÖLLERI:
  Çeçenya'da Qhjözan-yam (Kuzenoy-Am) adini tasiyan iki göl vardir. Ilki Andi daglarinin güney eteklerindedir. Deniz seviyesinden 1869 m. yüksekliktedir. Derinligi 72 m. Yüzölçümü 2 km2. dir.

  Ayni adi tasiyan ilkinden daha küçük bir göl daha vardir. Çaroda daginin eteginde Dyaj (D'ay) köyünün 10-12 km. Ötesinde bulunur. Eni 100m, uzunlugu 200m. derinligi 4 m.'dir.


  BITKI ve IKLIM:

  Çeçenistan'da yüzey sekillerinin çesitliligi topraga ve bitki örtüsüne de yansir. Büyük ölçüde yari çöl özelligi gösteren Nogay Bozkiri kum tepeleri ve çaliliklarla kaplidir. Güney ve güneydoguya dogru, Terek Irmagi yakinlarinda, kara toprak ve kestane topraklari üzerinde sorguçotu bozkirlarina geçilir. Nogay Bozkiri, Terek ve Sunja vadilerini de içine alir 1.950 m. yüksekligine kadar dag yamaçlari sik kayin, gürgen ve mese ormanlariyla kaplidir. Daha yükseklerde igneyaprakli ormanlar, onlarin üzerinde Alp tipi çayirlar, daha sonra çiplak kayaliklar ve kar-buz tabakalari bulunur. Iklim degiskendir ama genellikle kara iklimi hakimdir.

  Çeçenistan'da bitki örtüsü denince ilk akla gelen, asirlik ormanlardir. Ülkenin güneyi ise kesfedilmeyi bekleyen botanik bahçeleriyle kaplidir. Çeçenistan, ovadaki sulari bol, arazileri son derece verimli bir ülkedir. Asirlik agaçlarin gölgeledigi genis ormanlarin seyreldigi yerlerde bahçeli evler kuruludur. Ormanlar arasindaki açikliklarda misir, tahil ve her çesit meyva yetistirilir, oldukça iyi sonuç alinir. Bu ormanlar Çeçenlerin hayat kaynagidir. Zira ormanlari kendilerine siper edinerek amansiz düsmanlarina karsi asirlarca karsi koymuslardir.

  Çeçenistan Ruslar için siir ve rüya alemidir. Ülke, yesil ovalari, meyveli agaçlari, çaglayan sulari, karli ovalari ile tatsiz hayatindan usanmis ruhlar için tek siginilacak yerdir.

  Çeçenistan'daki ormanlar Rus istilasindan evvel gayet sik ve zengindi, hatta memleketin savunma duvarlari statüsündeydi.

  700 m.den yüksek kisimlarda, gürgen agaçlarina rastlanir. Ovalarda, vadilerde, daglarin yamaçlarinda bol çayir ve her çesit bitki vardir. Daglarin ördügü muhtesem dekor, kar bölgeleri, çamliklar, yesil yamaçlar, coskun sular, köpüklü selâleler, heybet ve güzelligi ayni anda yasamak, turizm için esi ve benzeri bulunmayan hususlardir. Bir de buna Sernovodak sehrindeki kaplicayi da eklersek sahane dekoru bir parça göz önüne getirmis oluruz.

  Kafkasya'da ayni dönemde üç mevsimin yasanmasi çok görülür. Bu durum Kafkasya'nin dogal yapisinin önemli bir özelligidir. Kafkasya'nin iklimi, yazlari ilik, kislari soguktur. Senenin büyük bir kisminda daglar, karla örtülü kalir. Dünyanin hiç bir bölgesinde, tabiat zenginligi açisindan esi ve benzerine rastlanmayan Kafkasya, hali hazirdaki sikintilardan kurtulup, tüm Kafkas milletlerini içine alan Birlesik Kafkasya fikri hedefine ulasirsa gelecegin turizm patlamasina aday bir bölge olabilir. Zira Kafkas Milletlerinin menfaati ve kaderi birdir.

  Kafkasya'nin en önemli nehirleri Çeçenistandan geçerek Hazar denizine dökülen Terek nehri ile, Çerkes bölgesinden akip Karadenize dökülen Kuban nehridir.


  DIN:

  Çeçenler önce çok tanrili dine inanirdilar. Ayni inanç devam ederken Gürcü etkisi ile birazda Hiristiyanligi benimsediler. Islamiyet Çeçenler arasina bölge bölge girmistir. VIII. ve IX. Yüzyillarda, güney-dogu tarafinda ova ve dag etegi köylerinde Islamiyet kabul edildi. XV.-XVIII. Asirlarda Çeçenler arasinda Islamlik yayilmis ancak eski dini izler de terkedilmemistir. Tüm kurum ve kurallariyla benimsenmesi XVIII.asrin sonunda Seyh Mansur'un (1748-1794) ortaya çikisiyla gerçeklesmistir.

  Kadiri ve Naksibendi tarikatlari Çeçenya'da son derece güçlüdür.

  Çeçenler Safii mezhebine mensupturlar.


  KURUMLAR:

  Caharkala'da, Ruslar tarafindan yerle bir edilmesinden önce her türlü faaliyet gösteren, Üniversitesi, enstitüleri, tiyatrolari, müzeler, sanat okullari, müzik okullari, PTT, televizyon, radyo, ulasim, bayindirlik, v.b. kurumlari vardi.


  EKONOMIK YAPISI:

  Çeçenistan'in ekonomisinin temeli petroldür. Petrol çikarma tesisleri daha çok Caharkala (Grozni) ile Gudermes arasindaki Sunja ve özellikle Malgobek dolayinda olmak üzere Sunja ile Terek daglarinda yer almaktadir. Rafineriler ise Rusya'daki benzer merkezlerin en büyüklerinden olan Caharkala'da yogunlasmistir. Petrol boru hatlari Hazar Denizi kiyisindaki Mahaçkale'ye, Karadeniz'de Tuapse'ye ve Domets Havzasina uzanir. Bölgede dogalgazda çikmaktadir. Petrol ve kimya tesisleri için gerekli makine imalati Caharkala?da bulunmaktadir. Mobilya dösemelik parke ve müzik aleti yapiminin yani sira gida islemede yaygindir. Tarim büyük ölçüde Terek, Sunja ve Alhan-Yurt vadilerinde toplanmaktadir.

  1890 yilindan sonra Vladikavkaz üzerinden demir yolu agi geçirilmis ve bu tarihten sonrada ticaret hayati ivme kazanmistir. Çeçenlerin ekonomik çalismalari XIX.y.y'in baslangicina kadar ayni karakterlerini korumustur.


  KUZEY KAFKASYA BAGIMSIZLIK MÜCADELESININ KISA TARIHÇESI

  Geride biraktigimiz bin yilin son on yili, dünyanin çehresini degistirecek gelismelere sahne oldu. Bu gelismelerin süphesiz en can alici olani 1991 yilinda, dünyada en genis cografyaya hükmeden S.S.C.B.'nin yikilmasi idi. 1917 yilinda emperyalist Rus hükümranligi temellerini Marksizme dayandiran yeni bir sistem içinde kabuk degistirmeyi basararak varligini yetmis yili askin bir süre daha sürdürmeye vakif oldu.

  1980'li yillar içerisinde degisen dünya sartlari dahilinde kredisini dolduran, tasidigi yükü kaldiramayan sistem yeni bir degisim ihtiyacini talep etti. 80'lerin sonuna gelindiginde ise yenilik ve degisim hareketleriyle Rusya yeni bir süreç içerisine girdi. Bu sürecin sonu 1991 yilinda Sovyet sisteminin çöküsü ve S.S.C.B'nin dagilisi ile noktalandi. Sovyet sisteminin yerini federatif yapi dahilinde demokratik ilkelere dayandigi iddia edilen Rusya Federasyonu aldi. Kisaca Rus imparatorlugu ikinci kabuk degistirmeyi demokrasi rüzgarlari adi altinda gerçeklestirdi.

  Sovyet sisteminin çöküsüyle beraber eski S.S.C.B cumhuriyetlerinde baslayan bagimsizlik hareketleri kisa zaman içerisinde Kuzey Kafkasya'yi da etki alani içerisine aldi. Ilk önce Abhazya 1922 anayasasina dayanarak Gürcistan'dan ayrildi, hemen ardindan Çeçenistan 1991 yili sonunda diger cumhuriyetlerle ayni hukuki dayanaklar içerisinde bagimsizligini ilan etti.

  Ancak Rusya, ne Abhazya'nin ne de Çeçenistan'in bagimsizlik ilanini tanidi. Tam aksine kendi topraklari oldugu iddiasiyla 1994 yili sonunda Rus ordusu Çeçenistan'a girdi. Dünyayi hayrete düsürecek, Rusya'nin maglubiyeti ile sonuçlanacak savas iki sene devam etti. Savas sonrasi Rus ve Çeçen hükümetleri temsilcileri arasinda imzalanan antlasmalar Çeçenistan'in cephede kazandigi savasi siyasi arenaya tasidi.

  Fakat Rusya antlasma hükümlerini yerine getirmeyi degil, üç yil süresince Çeçenler aleyhinde propaganda yapmayi ve Çeçenistan'i ilhak edebilmek amaciyla ordusunu revize etmeyi tercih etti. Üç yil boyunca yapilan hazirlik 1999 yili sonunda bütün uluslararasi hukuk kurallari ihlal edilerek Rus ordusunun Çeçenistan'a yeniden girmesi ile sonuçlandi.

  Bugün Çeçenistan'da yasanan olaylarin dünya kamuoyunda reel kriterler esasinda degerlendirilemedigi bir gerçektir. Bunu yapabilmek ise ancak bu savasi, yüzyillardir devam eden Kuzey Kafkasya Bagimsizlik Mücadelesi tarihi düzleminde yerine koymayla mümkün olacaktir.

  Tarih, 11. ve 12. yüzyillarda Kuzey Kafkasyalilar ve Rus Prenslikleri arasindaki çarpismalara taniklik etmistir. Dönem içerisinde yasanan hadiselerin anlatildigi halk sarkilari bugün dahi Kuzey Kafkasya kültürü içerisinde yasamaktadir.

  Ancak günümüzdeki mücadelenin temelini teskil eden olaylarin baslangici 16. yüzyila dayanmaktadir. Kuzey Kafkasya ve Rus topraklari arasinda tampon bölge konumundaki Altinordu Devletinin 1556 senesinde yikilmasi, ardindan Kazan ve Astrahan hanliklarinin ilhaki ile bölgede büyük bir güç haline gelen Rus imparatorlugu 16. yüzyil sonlarinda Kuzey Kafkasya sinirlarina kadar dayandi.

  Nihai hedefi sicak denizlere inmek olan Çarlik Rusya'si bu hedef dahilinde tasarladigi K.Kafkasya'yi istila planlarini nihayet uygulama imkani buldu ve bunun neticesinde dönemin ilk savasini tarih, 1595 senesinde Tarki muharebesi olarak kaydetti; Dönemin ticaret merkezi Tarki sehrine (bugün Dagistan Cumhuriyeti sinirlari içerisinde Mahackale'nin kuzeyi) Rus tüccarlari korumak bahanesi ile gönderilen Rus istila ordusu Dagistan, Adige ve Çeçenlerden mütesekkil Kuzey Kafkasya ordusu tarafindan yok edildi.

  Takip eden dönemde araliklarla devam eden Kafkas-Rus savaslari 18.yüzyil baslarinda yeniden siddetlendi ve siddeti her geçen gün daha da artarak 19.yüzyilin ikinci yarisina kadar kesintisiz devam etti.

  Kuzey Kafkasya insaninin ortak suurunu,"Iki deniz arasinda ancak tek devlet bulunur" ilkesi ile ortaya koyan Kaytuko Arslan Beg 1707 senesinde devlet baskani sifatiyla, Rus Çari 1.Petro ile karsilikli saldirmazlik antlasmasi akdetti. Fakat Rus ordularinin 1722 senesinde Mahaçkale ve Novaçerkesk (Rostov) üzerinden Kuzey Kafkasya'ya saldirmalari bu antlasmayi geçersiz kilarak savaslari yeniden baslatti.

  Kaytuko Arslan Beg'in ardindan Kuzey Kafkasya'da siyasi birligi saglayan lider Imam Mansur döneminde mücadele büyük ivme kazandi. Ancak ayni tarihlerde Gürcistan ve Kirim'i ilhak eden Rusya bölgedeki askeri gücünü arttirdi ve elde ettigi bu önemli stratejik avantaj sayesinde Kuzey Kafkasya üzerine daha güçlü sekilde yüklenme imkani buldu.

  Imam Mansur'un 1791 senesinde Anapa savunmasi sirasinda esir düsmesinin ardindan önce Imam Gazi Muhammed daha sonra da Imam Hamzat Beg dönemlerinde mücadele siddetlenerek devam etti. Nihayet 1834 yilinda Samil Imam (devlet baskani) seçildiginde mücadele doruk noktasina çikti.

  Ancak Rus isgal kuvvetlerinin 1822 yilinda Kuzey Kafkas ortak savunma hattini yarmayi basararak Ahdi Askeri yolu üzerinde elde ettikleri hakimiyetKuzey Kafkasyali kuvvetlerin tekrar birlesmelerini engelledi. Ve mücadele iki ayri cephede, doguda Imam Samil, batida Geriyukua Semiz, Degumuko Berzeg, Haci Guz-Beg gibi liderlerin komutasinda devam etti.

  Ancak dünyadan tecrit edilen ve kendi imkanlariyla güç dengesinin olmadigi bu savasi yüzyillardir sürdüren Kuzey Kafkasya 19.yüzyilin ikinci yarisinda vahim sona dogru yaklasti.

  35 sene bilfiil ordularinin basinda savasmis Imam Samil, elindeki tüm kuvvet kaynaklari tükendikten sonra 6 Eylül 1859 tarihinde beraberindeki kirk askeri ile teslim olmak zorunda kaldi ve böylece Kuzey-Bati Kafkasya mücadelenin tek merkezi konumuna geldi.

  Savaslar Kuzeybatida 5 yil daha devam etti. Ancak bitip tükenen kaynaklar doguda oldugu gibi batida da yüzyillardir süregelen bu bagimsizlik savasinin devam etmesine izin vermedi. Kuzey-Bati da yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldi. Ve 1864 yili Kuzey Kafkasya Bagimsizlik Savaslarinin büyük raundunun Ruslar tarafindan kazanilmasi ve insanlik tarihinin en kara sayfalarindan birisi ile, Kuzey Bati Kafkasya nüfusunun 3/4 ünün vatanlarindan sürülmesi ile sonuçlandi.

  Büyük sürgüne ragmen Kuzey Kafkasya Bagimsizlik Davasi sona ermedi.Bundan sonra anavatan ve diasporada yasayan Kuzey Kafkasyalilar bagimsizliklari için çalismayi sürdürdüler.

  1877 Osmanli-Rus savasinin yarattigi firsat Abhazya'yi diasporadan aldigi destek ile harekete geçirdi ancak basarisizlik ile sonuçlanan bu hareket sonrasi Abhazlarin büyük kismi da vatanlarindan sürgün edildi.

  Birinci Dünya savasi sürerken Rusya'da bas gösteren iç karisikliklar Kuzey Kafkasya'nin bagimsizliga ulasabilmesi için uygun bir zemin hazirladi.
  Kuzey Kafkasya halklari (bugünkü Çeçenistan, Ingusetya, Dagistan, Adigey, Abhazya, Osetya, Karaçay-Çerkesya, Kabardey-Balkarya) birleserek 3 Mayis 1917 tarihinde Terekkale (Vladikavkaz) sehrinde Birinci Büyük Halk Kurultayi ve 18 Eylül 1917'de Ikinci Büyük Halk Kurultayini topladi.Ve bu kurultaylarda alinan kararlar dogrultusunda 11 Mayis 1918 tarihinde "Kuzey Kafkasya Cumhuriyeti" adi altinda bir devlet kuruldugu bir nota ile tüm dünyaya ilan edildi.

  Osmanli Imparatorlugu tarafindan da taninan genç Cumhuriyet daha ilk yilini doldurmadan beyaz orduyla savasmak zorunda kaldi. Ardindan da iç karisikliklarini atlatarak Brest-Litovsk antlasmasi ile de batida durumunu saglamlastiran Bolseviklerin Kizil ordusu Kuzey Kafkasya'ya saldirdi.
  1921 yili haziran ayinda Bolsevik ordu Kuzey Kafkasya'yi tamamen istila etti ve yasamina son verilen Cumhuriyet ilk önce iki, daha sonra da yedi ayri yönetim birimine bölündü.
  Bir çeyrek asir sonra yasananlar ise, adeta Ikinci Dünya Savasi'nin sorumlulari Kuzey Kafkasyalilarmis gibi bu insanlarin çocuk yasli kadin ayirmaksizin topluca Sibirya ve Kazakistan'a sürülmeleri ile dünya tarihine yine kara bir leke olarak kazindi.

  Ikinci dünya savasi sonrasi S.S.C.B.'nin 80'li yillarin sonuna dogru girdigi degisim sürecine kadar bagimsizlik hareketlerine zemin saglayacak bir ortam dogmadi. Bu dönemde Kuzey Kafkasya Sovyet sistemi baskilarinda demir perde ile kapandi ve diasporasi ile de iletisim imkani bulamadi.

  1991 yilinda S.S.C.B.'nin dagilisi ile beraber ilk önce Abhazya ve ardindan Çeçenistan'in uluslararasi hukuk kurallarina dayanarak diger eski Sovyet cumhuriyetleriyle eszamanli olarak bagimsizliklarini ilan etmeleri ile beraber Kuzey Kafkasya yeniden bagimsizlik sürecine girdi.

  Kuzey Kafkasya Bagimsizlik Mücadelesi tarihini buraya kadar kisa bir özetle anlatmaya çalistik. Bu gün Çeçenistan'da yasanan son savasi bu perspektif içerisinde degerlendirdikten sonra bu mücadeleyi terörizm, vahabizm veya insanlikla bagdasmayan çirkin kaliplar içerisine sokmak mümkün müdür? Yüzyillardir süregelen Kuzey Kafkasya Bagimsizlik mücadelesi bu gün Çeçenistan'da vücut bulmus ve devam ettirilmektedir.

 3. #3
  SDanışmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.06.2004
  Nereden
  Zonguldak
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5,118

  Standart  Ben fazla birsey bilmiyrum.Bildigim tek sey çeçenlerin bagimsizliklarini istemesi 4. #4
  Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6,422

  Standart  Eminyilmaz yazi için tesekkürler.


  Çocukkenoyun oynarken Çeçenleri örnek alirdik büyüklerimiz sohbet ederken onlar için büyük savasçi derlerdi bizde savasçilik oynarken onlarin isimlerini almak için can atardik. Çeçenler'in bu hakli davasinda sonuna kadar destekliyorum defalarca her türlü yardimda bulunmusumdur maddi manevi. Allah yardimcilari olsun.


  Ancak çocuklari hasatalari rehin almak Çeçenler'e yakismiyor.Fakat Ruslar hefes aldirmiyor seslerini duyurmak için eylem yapmak zorundalar fakat bu sekilde degil. Terör kimden gelirse gelsin tasvip etmemiz mümkün degil.

 5. #5
  #10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  4,213

  Standart

  Bende Çeçenleri destekliyorum.Ama Rusya'da ki saldirida kendilerinin bir etkisi olmadigi hakkinda liderleri açiklama yapmis.Son durumu bilmeyrum.

 6. #6
  Emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.07.2004
  Yaş
  40
  Mesajlar
  652

  Standart  Bu tür eylemlerin Hakli Çeçen davasina hiç bir katkisi olmayacagi gibi haklarini arayan Çeçenleri baltalamaya yönelik bir eylem.


  Çocuklari rehin alarak asla kamu oyu olusturamazssiniz. Sadece kin ve nefret toplarsiniz.


  Kesin bu rehin alma isinideRuslar yapiyordur

 7. #7
  Burak 1967 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  19.08.2004
  Nereden
  Balıkesir
  Yaş
  42
  Mesajlar
  639

  Standart  Emin YILMAZ arkadasa verdigi bilgiler icin tesekkürler [img]smileys/smiley32.gif[/img]


  ÇEÇENLERiN ADLARININ TERÖR iLE DÜNYADA ANILMASI BU HALKA VERiLECEK EN BÜYÜK ZARARDIR. YAZIK ÇOK YAZIK...

 8. #8

  Üyelik tarihi
  05.08.2004
  Mesajlar
  105

  Standart  arkadaslar bu çeçenlerin durumu bizim durumumuza benziyor bence.bizans trabzona maç yapmaya geliyo olay oluyo.biz bisey yapmiyoz ama ertesi gun gazetelere bakiyoruz ki neler olmus neler halbuki anlatilanlarin on da biri ya olmustur ya olmamistir bence çeçenlerin olaylarida rusya tarafindan baya abartiliyo.


  çeçenleri sonnuna kadar destekliyorum

 9. #9
  CeSS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.05.2004
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  50
  Mesajlar
  2,259

  Standart


  Ruslar okula operasyon yapmis. su an 10 çocuk cesedi cikarilmis.


  Ruslar bu operasyon isini beceremiyor [img]smileys/smiley5.gif[/img]

 10. #10
  tsakrep61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.05.2004
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  663

  Standart  ingliz tv muhabiri iceride en az 100 olu var demis operasyon sonrasi cnn de seyrettim


  ayrica cecenler de turktur bizim kardeslerimizdir bunun bilinmesini isterim insallah allah onlara rahat yuzu gosterir herkesin aklina oldurulen cocuklarla bagimsizlik olmaz diye fikir gelebilir ama ruslar 100 binlerce kadin ve cocuk ceceni hic acimadan oldurdu hem bu olayda cecenlerden cok putin yine kendi insanlarini oldurmustur bundan eminim

 11. #11
  murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.10.1999
  Nereden
  Avrupa Diğer
  Yaş
  43
  Mesajlar
  4,657

  Standart  Cecenler hakli, bazen cocuklarnda olmesi lazim. Ruslar hic acidimi cecen cocuklarina bombalari patlatirken... nekadarda cocuklar icin uzulsem herseyin bir bedeli olmasi gerektigine inanan biriyim!


  Cecenistan bagimsiz bir devlettir!

 12. #12
  kelkitli29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.05.2004
  Nereden
  Almanya
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,032

  Standart  4 sene önce burada benim bir muhabir tanidigim vardi. adam birgün cecenistana gitmeye karar verdi. asiri dindardir kendisi. neyse benim aklim pek kesmiyordu adam gitti cecenistana kamerasiyla. aradan aylar gecti haber yok. bir gün bir telefon geldi ve adam geliyorum haberini verdi. herif bir geldiki nerede o eski arkadas. adam kürdan kadar kalmis. sakallar uzamis. neyse selam falan adam kamerayi koydu. ve hayatimin en acikli sahnelerini o filmde izledim. ruslar neler neler yapmislar cecen COCUKLARINA. cecen mücahidler ISLAMIYETI nasil mükemmel yasiyorlar. vatanlarini korumak icin tek bir cecen bile yanliz basina25-30rusa karsi nasil mücadele veriyor.


  simdi dagin birine cecenler mayin kuruyorlar ve dagin etegine inip ormanda pusuda bekliyorlar. orasida baya ucurum bir yer. neyse aradan 2-3 gün geciyor . bide bakiyon 4 rus tanki dagi yukari cikmaya basliyorlar sabah saatlerinde. cecenistanlilar ALLAHU EKBER, LA ILAHE ILLALLAH sesleri ile haberlesiyorlar adeta. tank dagin tepesine (mayinin oldugu yere yaklasiyor) o anda bi tane rus kamyonu ( icinde 10-15 asker tasiyor, tankin önüne gecer gecmez mayina basiyor ve bütün askerler ucurumdan assagi ucuyor.hemen tanklar duruyor. cecenler ALLAH ALLAH diye diye saldiriyorlar. bilanco 7 rusu esir aliyorlar, yaklasik 35-40 rus geberiyor.cecenlerin kayibi 0. aradan 1 hafta geciyor bizim kameraman kamerayi aciyorki rus ucaklari yukarida ucuyor. adam gizli gizli cekiyor , ucaklar gidiyorlar cecen köyünü basliyrlar bombalamaya.Allahu Ekber seslerini 10 km den kameradan duyuyoruz. eline silahi almis 15-20 yasli dede hemen daga cikiyorlar ve kalasnikofla o ucaklari vurmaya calisiyor.namaz vakti geldi. hemen dedeler Peygamber efendimiz yaptigi gibi. yarisi gidiyor namazi kiliyor, diger yarisi savasiyor. sonra onlar bitiyor öbürleri gelip namazlarini kiliyorlar.ucaklarda köyü darma dagan edip gecip gidiyorlar.


  neyse kameranin sonunda ölüleri cekmis adam. ruslarin leslerini daglardan assagi yuvarliyorlar. cecen sehitlerini gördügümde acayip oldum. Yemin ederimki bütün sehitlerin yüzlerinde o tebessüm.


  Allahu Teala onlarin yardimcisi olsun.

 13. #13

  Üyelik tarihi
  01.06.2004
  Mesajlar
  243

  Standart  Rusya'nin devlet terörü isleyerek Çeçenistan'i isgal etmesi Amerika'nin Afganistan ve Irak'i isgaliyel birdir.Hatta bu senelerce devam eden bir zulumdür.


  Çeçenler'den akilda kalan en önemli sey efsane komutan ise SEYH SAMIL diye bildigimiz Samil Basayev.


  Aslan Mashadov ve diger komutanlar da Çeçenistan için yillarca savastilar ve savasiyorlar

 14. #14
  Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.05.2004
  Nereden
  Almanya
  Yaş
  38
  Mesajlar
  17,956

  Standart  Dinimiz böyle seylere karsi.Üzülüyorum böyle olaylara.

  Dünya politikasi ve siyasi yöntemler o kadara karisikki,kimin gercekten
  ne yaptigini yapmadigini anlamak cok zor.Bu kasIt uygulanan yöntem olsa gerek.Bilakis batililar tarafindan.Medya ellerinde,istedikleri "dogruyu" insanlarin beynine isleyebiliyorlar.

  Helezonik sekilde,sömürme yöntemiyle ilerleyen Kapitalizm zirvesine ulasti sanki.Ekonomik sorunlar gittikce artiyor.Hizini kesen her gücü ve sorunu ezmeden,yok etmeden yapamiyor.Kendi ülkelerinde bile yillarin ve nesillerin cabasiyla elde edilen sosyal düzeni/haklari yavastan kaldiriyorlar.Fakir ve zengilik arasi yillar gectikce büyük bir ucurum acilmaya basliyor.Manevi degerler cürüyor...
  Batinin/Kapitalizmin karsisinda kominizm diz cöktü.Sirf bir tehlike kaldi:Islam.Gercek bir islami düzenin gerceklesme tehlikesi.

  Cecenistanda ve benzer yerlerde(aslinda batiya ait görünmeyen/olmayan her ülkede harp var) her gün insanlarin haklarina ve canlarina tecavüz ediliyor.Kimsenin umrunda degil.Ne zaman kendi canlarina deginen olay oluyor,gürültü eksik kalmiyor.Yada ne zaman islerine yarayacak olay oluyor,kendileri icin kullanmayi iyi beceriyorlar.

  Bilakis 11 Eylül ile baslatilan "Terör"-Sendromu islenilmeye calisiliyor
  insanlarin düsüncelerine sanki.Gizemli ve bilakis duygualti bir korku yerlestirme kampanyasi var gibi.
  Gün yokki El-Kaide ismini duymayalim.Nerde olay olsa artik El-Kaide cikiyor altindan.Ve ayni zaman tabiki dinimizin imaji zedelendiriliyor.
  Irakta türklerden tutun fransizlara kadara rehine alinan insanlar öldürülüyor.
  Kim yapiyor bunlari?
  En son mesela fransiz gazeticilerin rehine alinmasi ve fransada basörtü serbestliginin istenilmesi.Ne kadara traji-komik bir yöntem Müslümanlari lekeleme cabasi.Bu kadara basit olabilirmi insanlari kandirmak?
  Nepal vatandaslari öldürülmüs.Ölülerin resimlerinin yayimindan sonra Nepalda camiyi harap etmis öfkelenen vatandaslar.Caminin sucu neydi?
  Silahlariyla basaramadiklarini,müslümanlari lekelemekle,islamin imajini
  dünyada dejenere etmekle basarmaya caslisiyorlar.

  Internet sayfasina konulan filmler yayimlaniyor.Kaynak herzamanki gibi tabiki El-Cazire.Ne tesadüf degilmi.Sanki demek isteniliyorki,(arap=islam mahiyetinde): Bakin kendi yayininiz sunuyor bu belgeleri.
  Arastirilmiyor,neyin nesi bu olup bitenler.Damga hazir ve islerine yariyor nasil olsa:Teröristler=El-Kaide=Islamcilar.

  O kadara endexli kullaniliyorki bu iki kelime (terör ve islam) bati medyasinda, Sasmayin gelecek nesil terör kelimesini esit islam diye bilirlerse.

  ALLAH tüm müslümanlarin yardimcisi olsun, ahir zamanda yasiyoruz-fitneler cogaliyor, tek kurtulus Kuran ve Sünnet...

 15. #15
  Guests
  Ziyaretçi

  Standart

  en az 200 ölü oldugunu söleniyor ayiptir kardesim yaziktir o cocuklar bide soymuslar milleti içlerinde komple çiplaklar bile varmis[img]smileys/smiley5.gif[/img]

 16. #16
  Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  İstanbul
  Mesajlar
  6,422

  Standart  Rehine alma olayini Çeçenler'de kabul etmedi bizim isimiz dgeil diyorlar. Putin'in Türkiye'ye gelmek üzere oldugu bir anda ve büyük anlasmalar yapilacakti Rusya ile bu iste bir ABD parmagi var gibi.

 17. #17
  tsakrep61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.05.2004
  Nereden
  Ankara
  Mesajlar
  663

  Standart  hocam


  20 olu teroristten 10 arapmis ole dio tv ler ama sakin unutmayin ruslarin oldurdugu 100 binden fazla ki resmi kayitlara gore oldurdugu kadin ve cocuk var ki bunlar ole siradan olum degil kimi tecavuz edilerwek kimi iskenceyle ben isterdim ki 100 bin rusta ayni sartlari gorsun ondan sonra evlat acisin dan bahsetsinler

 18. #18

  Üyelik tarihi
  08.08.2004
  Mesajlar
  250

  Standart

  Alıntı Emorfo Nickli Üyeden Alıntı


  Rehine alma olayini Çeçenler'de kabul etmedi bizim isimiz dgeil diyorlar. Putin'in Türkiye'ye gelmek üzere oldugu bir anda ve büyük anlasmalar yapilacakti Rusya ile bu iste bir ABD parmagi var gibi.


  olabilir.

 19. #19
  Forumdan Uzaklaştırılmıştır Salih61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.07.2004
  Yaş
  36
  Mesajlar
  2,483

  Standart  Bir zamanlar ÇEÇENLERIN mücadelesine kalbten destek verirdim...Ama daha sonra CEVHER DUDAYEV ve SELIMHAN YANDARBIYEVIN sehid düsmesi...SAMIL BASAYEVIN de eski gücünden uzak olmasi ortaya yeni yeni isimleri çikardi...Bu yeni kisiler de BAGIMSIZLIKDAN çok idolojik bir devlet kurma çabasi içine girmeleri...Herkesi oldugu gibi beni olumsuz yönde etkiledi...


  Saygilarimla....

 20. #20
  kelkitli29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.05.2004
  Nereden
  Almanya
  Yaş
  34
  Mesajlar
  2,032

  Standart

  imam Mehdinin gelmesi yakin gibi. Alametler o yönde ilerliyor.

 21. #21

  Üyelik tarihi
  28.08.2004
  Mesajlar
  212

  Standart

  Alıntı lazkelabaa Nickli Üyeden Alıntı


  arkadaslar bu çeçenlerin durumu bizim durumumuza benziyor bence.bizans trabzona maç yapmaya geliyo olay oluyo.biz bisey yapmiyoz ama ertesi gun gazetelere bakiyoruz ki neler olmus neler halbuki anlatilanlarin on da biri ya olmustur ya olmamistir bence çeçenlerin olaylarida rusya tarafindan baya abartiliyo.


  çeçenleri sonnuna kadar destekliyorum


  en makul yorum

 22. #22
  FANATIK61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  Almanya
  Yaş
  38
  Mesajlar
  4,220

  Standart

  Yasasin Cecen Mücahitleri. Kahrolsun Rusya

 23. #23
  Trabzonspor Kongre Üyesi
  tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  31.05.2004
  Nereden
  Ankara
  Yaş
  42
  Mesajlar
  3,910

  Standart

  bir olayi kimin geçeklestirdigini anlamak için eylem sonuçlarindan karliçikan taraf kim ona bakmak lazim.rusya artik çeçenistan ve tüm kafkaslarda istedigi gibi at kosturabilir terör bahanesi ile.ayrica bu olay çeçenistanda ruslarin kontrolü altinda yapilan sözde seçimleride örtbas etti.11 eylül'ü hatirlayin.

 24. #24
  Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  29.05.2004
  Nereden
  Almanya
  Yaş
  38
  Mesajlar
  17,956

  Standart

  beyler, öyle cocuklari rehin almak filan yok islamda...yazilarimiza dikkat edelim...ayet ve hadisleri iyi arastiralim...

 25. #25
  SDanışmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  12.06.2004
  Nereden
  Zonguldak
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5,118

  Standart

  Ölü sayisi 364 olmus.Hadi bunlar asker olsa bisey demiyecem.Ama siviller iste.Sivillerin suçu ne?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •