Sayfa 3 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu
Toplam 156 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 75 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kötü Gidiþin Nedenleri... Çözüm Yollarý...

kutoz
    Ziyaretçi

SEZONfficeffice" />[/B]

BASKAN/T.DIR.[/B]

LIG DURUMU[/B]

CUMHUR.BSK.LIGI[/B]

TÜRKIYE KUPASI[/B]

BASBAKANLIK KUPASI[/B]

73-74[/B]

A.SALIH ERDEM[/B]
    A.SUAT ÖZYAZICI[/B]

2.LIG SAMPIYONLUGU[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

74-75[/B]

A.SALIH ERDEM[/B]
    A.SUAT ÖZYAZICI[/B]

LIG 9 NCÜSU[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

75-76[/B]

SAMIL EKINCI[/B]
    SÜKRÜ ERSOY/ A.SUAT ÖZYAZICI[/B]

SAMPIYON[/B]

KUPA[/B]

-[/B]

KUPA[/B]

76-77[/B]

SAMIL EKINCI[/B]
    A.SUAT ÖZYAZICI[/B]

SAMPIYON[/B][/B]

KUPA[/B]

KUPA[/B]

-[/B]

77-78[/B]

SAMIL EKINCI[/B]
    A.SUAT ÖZYAZICI[/B]

LIG 2 CILIGI[/B]
    (1 PUAN FARK)[/B]

KUPA[/B]

KUPA[/B]

KUPA[/B]

78-79[/B]

SAMIL EKINCI[/B]
    ÖZKAN SÜMER[/B]

SAMPIYON[/B]

KUPA[/B]

-[/B]

-[/B]

79-80[/B]

SAMIL EKINCI[/B]
    A.SUAT ÖZYAZICI[/B]

SAMPIYON[/B]

KUPA[/B]

-[/B]

-[/B]

80-81[/B]

CELAL ATAMAN[/B]
    ÖZKAN SÜMER[/B]

SAMPIYON[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

81-82[/B]

MUSTAFA GÜNAYDIN[/B]
    ÖZKAN SÜMER[/B]

LIG 2 CILIGI[/B]
    (1 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

82-83[/B]

M.ALI YILMAZ[/B]
    A.SUAT ÖZYAZICI[/B]

LIG 2 CILIGI[/B]
    (2 PUAN FARK)[/B]

KUPA[/B]

-[/B]

-[/B]

83-84[/B]

M.ALI YILMAZ[/B]
    A.SUAT ÖZYAZICI[/B]

SAMPIYON[/B]

-[/B]

KUPA[/B]

-[/B]

84-85[/B]

M.ALI YILMAZ[/B]
    ÖZKAN SÜMER[/B]

LIG 3 CÜLÜGÜ[/B]
    (8 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

KUPA[/B]

85-86[/B]

M.ALI YILMAZ[/B]
    SUNDERMAN/[/B]
    A.SUAT ÖZYAZICI[/B][/B]

LIG 7 CILIGI[/B]
    (19 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

86-87[/B]

M.ALI YILMAZ[/B]
    A.SUAT ÖZYAZICI[/B]

LIG 4 CÜLÜGÜ[/B]
    (5 PUAN FARKLA)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

87-88[/B]

M.ALI YILMAZ[/B]
    A.SUAT ÖZYAZICI/[/B]
    METIN TÜREL[/B][/B]

LIG 6 CILIGI[/B]
    (33 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

88-89[/B]

M.ALI YILMAZ[/B]
    WERNER BISKUP/[/B]
    SENOL GÜNES[/B][/B]

LIG 5 NCILIGI[/B]
    (29 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

89-90[/B]

M.ALI YILMAZ[/B]
    URBAIN BREAMS[/B]

LIG 3 CÜLÜGÜ[/B]
    (7 PUAN FARKLA)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

90-91[/B]

M.ALI YILMAZ[/B]
    ÖZKAN SÜMER[/B]

LIG 3 CÜLÜGÜ[/B]
    (18 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

91-92[/B]

M.ALI YILMAZ[/B]
    URBAIN BREAMS[/B]

LIG 4 CÜLÜGÜ[/B]
    (21 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

KUPA[/B]

-[/B]

92-93[/B]

SADRI SENER[/B]
    George LEEKENS[/B][/B]

LIG 3 CÜLÜGÜ[/B]
    (6 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

93-94[/B]

SADRI SENER[/B]
    George LEEKENS/[/B]
    SENOL GÜNES[/B][/B]

LIG 3 CÜLÜGÜ[/B]
    (11 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

KUPA[/B]

94-95[/B]

SADRI SENER[/B]
    SENOL GÜNES[/B]

LIG 2 CILIGI[/B]
    (3 PUAN FARK)[/B]

KUPA[/B]

KUPA[/B]

[/B]

95-96[/B]

FARUK ÖZAK[/B]
    SENOL GÜNES[/B]

LIG 2 CILIGI[/B]
    (3 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

KUPA[/B]

96-97[/B]

FARUK ÖZAK[/B]
    SENOL GÜNES/[/B]
    YILMAZ VURAL[/B][/B]

LIG 4 CÜLÜGÜ[/B]
    (10 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

97-98[/B]

M.ALI YILMAZ[/B]
    YILMAZ VURAL/[/B]
    ÖZKAN SÜMER[/B][/B]

LIG 3 CÜLGÜ[/B]
    (5 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

98-99[/B]

M.ALI YILMAZ[/B]
    GORDON MILNE[/B]

LIG 4 CÜLÜGÜ[/B]
    (20 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

99-00[/B]

M.ALI YILMAZ[/B]
    A.SUAT ÖZYAZICI[/B]

LIG 6 CILIGI[/B]
    (26 PUAN FARK)[/B]

[/B]

[/B]

[/B]

00-01[/B]

ÖZKAN SÜMER[/B]
    SADI TEKELIOGLU[/B]

LIG 5 CILIGI[/B]
    (18 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

01-02[/B]

ÖZKAN SÜMER[/B]
    PETER BRIEGEL[/B]

LIG 13 CÜLÜGÜ[/B]
    (38 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

02-03[/B]

ÖZKAN SÜMER[/B]
    SAMET AYBABA[/B]

LIG 7 CILIGI[/B]
    (34 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

KUPA[/B]

-[/B]

03-04[/B]

ATAY AKTUG[/B]
    SAMET AYBABA/[/B]
    ZIYA DOGAN[/B][/B]

LIG 2 CILIGI[/B]
    (4 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

KUPA[/B]

-[/B]

04-05[/B]

ATAY AKTUG[/B]
    ZIYA DOGAN/[/B]
    SENOL GÜNES[/B][/B]

LIG 2 CILIGI[/B]
    (3 PUAN FARK)[/B]

-[/B]

-[/B]

-[/B]

[/B]
    [/B]
    Süper Lige çiktigimiz günden bu sezon basina kadar olan istatistikleri bilgiler yukarida oldugu gibidir. Bu istatistikten de anlasilacagi üzere, sampiyon oldugumuz yillarda ki yönetim ve teknik heyet istikrari göze çarpmaktadir. Bu istikrari kadro yapisinda da görmekteyiz.

Bir baska göze çarpan husussa, A.Suat Özyazici A takimla sampiyonluk yasarken ilk yillarda, alt yapinin basinda bir baska tanidik isme, Özkan Sümer?e rastliyoruz. Özkan Sümer?li Trabzonspor?un sampiyonlugu ulasmasinin altinda yatan en büyük sebepse, alt yapidan tanidigi futbolculari A takima iyi monte etmesi ve ayni camiaya hizmet etmis olmasi vesilesiyle A takimi iyi taniyor olmasidir.

Yönetim yapisinda bir baska istikrarsa M.Ali Yilmaz döneminde yasanmis. Baskanliginin ikinci yilinda sampiyonluk ipini gögüslemis olsa da bunun idamesinin saglanamadigi bariz olarak göze çarpmaktadir. Istatistikten anlasilacagi üzere, (lige çiktigimiz yilin ertesi yilini saymazsak, çünkü akabinde sampiyon olmustur o takim) 1985-86 sezonunda 7 nciligi elde ederek en kötü sonucu almisiz.

Bugünlerde yönetimin istifasinin sikça dile gelmesi hasebiyle, Baskanlar bazinda basariya baktigimizda;

• Samil Ekinci döneminde, 4 Sampiyonluk, 5 Cumhurbaskanligi, 2 Türkiye Kupasi, 2 Basbakanlik,

• Celal Ataman döneminde, 1 Sampiyonluk,

• M.Ali Yilmaz döneminde, 1 Sampiyonluk, 2 Türkiye Kupasi, 1 Basbakanlik,

• Sadri Sener döneminde, 1 Cumhurbaskanligi, 1 Türkiye Kupasi, 1 Basbakanlik,

• Özkan Sümer döneminde, 1 Türkiye Kupasi,

• Atay Aktug döneminde, 1 Türkiye Kupasi,
    • [/list]

Baskanlarin, baskanlik yaptigi dönem sayisina göre bir degerlendirme yaptigimizdaysa, en basarili baskan olarak Samil Ekinci?yi görüyoruz. Bunu Celal Ataman ve Sadri Sener takip etmektedir. Sadri Sener iki yil gibi kisa bir dönemde sampiyonluk hariç bütün kupalari almasi, 13 dönem baskanlik yapmis olmasina karsin 1 sampiyonluk, 2 Türkiye Kupasi ve 1 Basbakanlik kupasi alan M.Ali Yilmaz?in da önüne geçirmistir istatistiki anlamda. M.Ali Yilmaz döneminde alinan 1 sampiyonluk, sezon boyunca verilen mücadelenin taçlandirilmasi anlaminda çok degerlidir. Konuya yillara sari basari orani olarak bakilmaktadir.

M.Ali Yilmaz?in ilk yillarda elde ettigi basarinin ise, efsane kadronun korunmasi ve yine Trabzon kökenli futbolcularin yeniden takima kazandirilmasinin etken oldugu gözüküyor. Ama geriye kalan 10 sezonda ise, yabanciya yönelis, yapilan yerli ve yabanci transferlerden genelde verim alinamamasi, ortalarda bir takim görünümü kazandirmistir Trabzonspor?a. M.Ali Yilmaz döneminde Trabzonspor?un kazanimlari sportif arenada çok fazla gözükmese bile, Kulübe kazandirmis oldugu Avrupa standartlarindaki tesisler o günün sartlarinda Türkiye?de hiçbir kulüpte olmamasi hasebiyle bile isminin sükranla anilmasi için bir vesiledir. M.Ali Yilmaz dönemini bitirmeden dikkatimi çeken bir hususa daha deginmek istiyorum. M.Ali Yilmaz?in Para[/I] ve Lobi[/I] açisindan güçlü oldugu bütün taraftarlar tarafindan bilinmesine karsin, bu iki gücün sampiyonluk kazandirma anlaminda 13 dönemlik Baskanlik süresinde çok fazla etkili olamadigina sahit oluyoruz. Unutulmamasi gereken bir husus oldugunu düsünüyorum

M.Ali Yilmaz?in baskanliginin son dönemlerinde basarinin gelmemesi ve sampiyon olan takimla Trabzonspor arasinda 26 puan gibi bir fark olmasi, bir dönemler Teknik Direktörlügü?nü de yapmis olan Özkan Sümer?i baskan adayi olarak karsisina çikarir. M.Ali Yilmaz?in yillardir tek aday olarak girdigi seçime, ilk kez rakipli olarak girmesi ve bu rakibin 2 yil önce kendi görevlendirdigi teknik direktör olmasi, kulüp içinde bir ego savasina neden olur ve M.Ali Yilmaz?in seçime girmemesi, Özkan Sümer?in baskanligi seçilmesiyle, Trabzonspor?u yeni bir yola dogru sürükler. Bu yolda, M.Ali Yilmaz-Özkan Sümer çekismesinin etkileri kulübü haddinden fazla mali bir külfetin altina sokar. Öyle ki, kulübe haciz gelmesine bile neden olmustur. Bu mali sikinti, Trabzonspor?a tarihinin en kötü dönemini yasatmakla kalmamis Trabzonspor?u küme düsme tehlikesi gibi hayatimizin hiçbir döneminde yasamak istemedigimiz bir sonuca ortak yapmistir. Özkan Sümer ve Trabzon halkinin e l ele vermesiyle, tabiri caizse kulüp kendi küllerinden yeniden dogurtulur ve bugünkü mali yapisinin tohumlari atilir. Özkan Sümer?in, Trabzon?da ki bir müsabaka sonrasi yasanan spekülasyonlara (bugünkü Fenerbahçe?nin çamurlu basarisinin temelinde bu yatmaktadir)[/I] karsi onurlu bir davranis sergileyerek istifa etmesi, baskanlik koltuguna Atay Aktug?u getirir.

Trabzonspor süper lige çiktigi 1974 yilindan bugüne Baskanlarin basari karnesi kisaca böyle. M.Ali Yilmaz?a 13 dönem baskanlik süresince verilen destegin, Atay Aktug?a verilmedigi bu son dönemde en büyük etkenin, yapilan yanlis transferler ve akabinde de alinan saha sonuçlari oldugu göze çarpiyor. Birde M.Ali Yilmaz onca yili basarisiz olarak noktalarken, tribünlerden bir kere olsun Yönetim Istifa[/I] slogani yükselmezken, bugün yükselen sesinse yillardir geciken sampiyonlugun tam yakalanma ihtimali varken, alinan saha sonuçlariyla ilintili oldugunu düsünüyorum. ?Suan ki yönetime, M.Ali Yilmaz?a gösterilen sabir gösterilmis olsaydi ne olurdu[/I]?? sorusuna ise, taraftarin tükenen sabri noktasindan baktigimizda, ?hayir, asla?[/I] türünden bir cevap alacagimda kesindir. Bu noktada ise yorumlari ve degerlendirmeleri yine siz taraftarimizin önce mantigina, sonra yüregine ve vicdanina birakiyorum.

Yukarida yapmis oldugum degerlendirme vesilesiyle, yukarida ismini andigim, bize o güzelim basarilari kazandiran Yönetici, Teknik Ekip, Futbolcu, Malzemeci, Büyük Taraftar kisaca emege geçen bütün herkese sükranlarimi sunar, aramizdan ayrilanlari da rahmetle aniyorum.

Yapmis oldugum istatistiki degerlendirmenin, gerek bu konuda, gerekse diger konularda faydali olmasi dilegiyle.

Sevgi ve saygilarimla.
    Edited by: kutoz

bana kalirsa takiin kötü gidisi takimin yarisinin olmamasindan dolayidir çünkü gökdeniz fatih szymek olmadigi haftalarda hep yenildik fatih tekke geçen hafta sakatliktan sonrailk defa maça çikti ve yinede gol atti ya ondan önceki haftalarda olsaydi ne olurdu düsünün artik [img]smileys/smiley7.gif[/img]

Nereden
    Ýstanbul

Çok degerli bir çalisma, emek harcanmis, tesekkürler...

Bu tarz istatistiklerle aslinda bilimsel bir bakis açisida yakalayabiliriz yorumlarimizda...

Bu tarz çalismalar ins. BMN'de kayit altina alinir ve ayri bir menüde sunulur...[img]smileys/smiley32.gif[/img]

SiNo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

düzelecegiz ama yönetim gidince

smertkan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Yaþ
    52

Öncelikle Kutoz arkadasimizin bu degerli çalismasina tesekkür ederim.Matematikle bir çok insanin arasi pek hos degildir oysa matematik bu günkü hayatimiza katki yapan her seyin içerisinde vardir.Matematigin kollarindan olan Istatistikte tipki fotograf çekemeye benzer.Iste Kutoz arakadasimizin çektigi bu fotograf karsimizda.öncelikle sunu belirteyim gerçek ve tarafsiz bir fotograf bu.Fotografa bakip neyi anlattigina bakalim tabifarkli insanlar ayni karede farkli seyleri görebilirler bunada saygi duymak gerekir.farkli seyleri görenler onlari bizede söylerlerse bizde görmüs oluruz.

Istatistik üzerine biraz bakip yorum yaparsak Sn M ALi YILMAZ dönemi diger dönemlere göre oldukça basarisiz.Bu sonuç bu dönemde izlenen yaklasimdan kaynaklaniyor.Bu dönemlerde Trabzonspor özünden uzaklasmis ve fb özentisi hal ve tutumlarla hareket etmeye çalismistir.Tabi özüne aykiri olan bu süreçte basarili olamamistir.Bizim tepkimizde bunadir bu yaklasimi kim sergilerse sergilesin ona sicak bakmamiz beklenemez.

Faruk Özak döneminde ve Özkan Sümer döneminde takim ne kadar gerçek kisiligine yaklasmaya basladiginda basarida gelmeye baslamistir.

Ancak Faruk Özak ve Özkan Sümerle baslayan parali basakana son hareketi Öncelikle Özkan Sümerin Yalniz kaldim nedeniyle istifa etmesi sonrada bu günkü yönetimin anlasilamaz uygulamalariyla bu öze dönüs hareketi sekteye ugramis durumdadir.

Sn Özkan Sümer çok degisik bir adam oldugu konusunda hem fikirizdir herhalde.Rahmetli Mehmet TAN ona Hazret derdi.Futbolun her kademesinde yeralmis ender bir insandir.Futbolculuk, TD lük,TFF asbaskanligi yapmis antrenörler dernegi baskanligi yapmis bir adamdir.Yeri Gelmis Trabzonsspor için Basakanliga Aday olmus, Baskan olmus.Kentin desteginide alarak bu kulübü ayaklari üzerinde durmasi için ugrasmistir.

Ama oda bizden biri çok degisik davranabiliyor Aurello konusunda yaptigi hata belkide Trabzonsporu bir veya bir kaç sampiyonluktan etmistir.Ayrica TD ile ilgili acayip küfür ettigi oyunculari azarladigi bilinen gerçeklerdir.Bir arakadasim bana onun alt yapida onlari çalistirirken "Adam sizi geçerse Vurun indirin..............." dedigini anlatmisti.Iste böyle bir adam olan Trabzonsporda Öze dönüsün temsilcilerinden olan Özkan Hoca bir gün çikti ve "Yalniz Kaldim" deyip olayi ezik bahçe protestosuna getirip istifa etmistir.Oysa sonradan Yalniz Kalmayi açiklamis ve yalniz Türk Futbolunda degil Trabzonspor içindede yalniz kaldigini ifade etmistir.Zaten isinne olduguErol TUNA nin icraatlari nekadar is bitirici oldugu ortaya çikincada Özkan Hocanin neden böyle yaptigi anlasilabilmistir.Özellikle Samet hocanin istifa ettirilmesi ve arkasindaki gerçekler tiksinti verici boyuttadir.

Özkan Sümerin istifasiyla baslayan Yönetim krizi Kongrede destek almis ben varim diyen Ahmet Agaogluna Yönetim altin tepside sunulmustur. Ancak her nedense daha dogrusu mafya ya da benzeri iliskilerden Agaoglu ekibine birileri zorla girmeye çalismis Agaoglu çekilmek zorunda kalmistir.Herkesin Agaoglu baskanligi dönemi beklentisi böylece baslamadan bitmistir.

Daha sonrada Sn Atay AKTUG bu günkü yönetimi olusturmus yönetimi devralmistir.Ilk basta Ziya hoca ile anlasilmis oda aldigi takimi daha iyi yerlere getirerek devam etmistir.Ama her nedense o da anlasilmaz bir sekilde adam gibi adam Ziya Dogan tezahüratlari altinda istifa etmistir yada ettirilmistir.Ziya hocanin Yerine araya adam koyularak Senol Hoca getirilmis Sportif direktörlükten dem vurulmus ama 3 yilda zar zor kurulan Takim TD olan Senol Hoca ile 3 ayda yikilmistir.

Bu sekilde bende yakin zamani size hatirlatmis oldum.yakin zamandan ve Istatistikten yola çiktigimizda sunlarla karsilasiyoruz:

1.Trabzonsporda Parali baskan dönemi denenmis ve basarili olunamamistir.

2.Ne zaman öze dönülmeye çalisilsa basari gelmistir.

3.Ancak Yönetim zaafiyetinden ve yönetim disinda kalanlarin tavrindan dolayi basari sürekli hale getirilemektedir.

4.Yönetim disaridan destek almadigi gibi içindede uyumsuzluklar yasanmis ve Trabzonsporu bir kongreler sinsilesi kulübüne olma tehlikesi ile karsi karsiya birakmistir.

5.Yapilan kurumsallasma çalismalari yerindedir ama hala yetersizdir.Örnegn Bir adim atilip Sportif direktörlük deniliyorsa o adimin devami gelmelidir.Senol hoca olmasi sart degil önemli olan yapinin kurulmasi ve isletilmesi olmalidir.

6.83-84 sezonu sampiyonlugumuzdan sonra 22 yil geçmis bu zaman zarfinda dünya Futboluda degismistir.Degisiminde sürekli ve hizli olacagi kesindir.Forumda Serbest kürsü konu basliginda yer alan 80 li yillar Topigine bakildiginda degisimin ne kadar güçlü ve hizli oldugu daha iyi anlasilabilir.Bu nedenle Kurumsallasma çalismalari yapilmali ve kulüp dünya Futbolundaki degisiklere ayak uyduracak düzeye getirilmeli ve de o düzeyde tutulmalidir.Yani Dinamik bir yapi kurulmalidir.

7.Her seyden önce olana ITTIFAKTIR Trabzonsporun kulübe hizmet etmek isteyen hiç kimseyi kaybetme lüksü yoktur.Mutlak suretle Yönetim içinde uyumlu bir ekip olusturulmali.Yönetim disinddada kurulan bu ekip desteklenmelidir.Destek öyle tribünde tiyatro izler gibi degil herkes elinden ne geliyorsa yapmalidir.

kutoz
    Ziyaretçi

Semartkan;

Yapmis oldugun degerlendirmenin hepsine katiliyorum. Kulüp Yönetimi profesyonellere birakilmadigi sürece, taban/tavan birlikteligi, ittifaki saglanmadigi sürece basarinin sürekliliginden bahsetmek imkansiz. Evet belki, son atimlik barutla bir sampiyonluk yakalayabiliriz ama buda ancak bukadar olur...

Yönetimin istifa etmesi, genel kurulu karari almasi yada yeni yönetimin gelmesi, ertesi gün basariyi getirmeyecektir. Profesyonel anlamda yönetim kurulu görev almadigi sürece, her basarisiz sonuçta yeni yönetimleri is basina davet edecegizdir. Kulübün AS. olmasindan sonra olusturulan kurumlari biran önce hayata geçirilmeli, atil olarak tutulmalidir. Çünkü bu olusumdan sonra, kulübün kadro yapisida siniflara ayrilmistir. Bu kurumlar isletilmedigi sürecede, bugün basketbol takimimizin yasadiklarini diger spor branslarida yasamaya (ki yasiyordur da) mecburdur.

Nereden
    Samsun
    Yaþ
    52

Devrim gibi!

Besiktasli yöneticilerin Antalya'da yaptigi "beyin firtinasi"nda, idarecilerin üzerindeki ekstra görevlerin artik profesyonellere aktarilmasina karar verildi

BILAL MESE

Besiktasli yöneticilerin Antalya'da gerçeklestirdigi "Beyin firtinasi"ndan radikal kararlar çikti. Siyah - beyazlilarda, yöneticilerin üzerinde bulunan ekstra görevlerin profesyonellere devredilmesine karar verildi.
    Buna göre Kivanç Oktay, futbol subesindeki görevini Idari Menajer Mehmet Eksi'ye, altyapidan sorumlu Sinan Vardar ise yetkilerini Gordon Milne'ye teslim edecek. En fazla tartisma konusu yapilan Pazarlama Komitesi Baskani Murat Ürünsak'in isini de bundan böyle profesyoneller gerçeklestirecek.

------------------------------------------------------------ -----

Baska klüpler yaptigini bizde yapalim anlayisinda olan birisi degilim.Bu örnegi sadece çözüm önerisi olarak sundugum islerin profesyonellere devri için veriyorum.

Devrim kismina gelince kagit üzerinde devrim olmaz is uygulayip basari kazanmak.Ama çagdas futbol dünyasindaki degisimlere ayak uydurabilmek için bundan fazlasi gerekli.

Her seyden önce ekonomik bagimsizlik klübün kendi imkanlari ile ayakta durabilmesi.Katilimin üst düzeye çekilmesi.Yani üye sayisi.Üyelerinize ve traftarlariniza ulasma yollariniz ulasmadaki basariniz.Bunlari yoluna koyunca artik devrimden degilde basaridan bahsedebilirsiniz oda bu yaptiklarinizi babalar gibi 3-4 sampiyonlukla taçlandirdiginiz zaman.

Bu yaziyla ilgili düzeltme yapma geregini gördüm öncelikle Kutoz arkadasima verdigi yanittan dolayi tesekkür etmeyi atlamisim.Tesekkür ederim KUTOZ.

Daha sonra bir haber daha atlamisim onuda ilave edeyim;Taka gazetesi haberidir.

Spor

YÖNETIMIN KARARI TRABZONSPOR yönetim kurulu, uzun süredir faaliyete sokmak istedigi idari menajerlik görevi için ilk adimini atti...

Yönetimin, geçtigimiz günlerde yaptigi toplantida Serdar Bali?nin menajerlige getirilmesi konusunda fikir birligine vardigi ve önümüzdeki günlerde bu kararin Bali?ye iletilmesinin gündemde oldugu ifade edildi.

ARTIK TOP AKTUG?DA
    BALI?ye bu teklifin henüz iletilmedigi ögrenilirken, menajerlik için adi geçen Bali, "Yönetimden bana ulasan bir teklif yok" yorumunu yapti. Daha önce de Trabzonspor?da Futbol Sube Sorumlusu olarak görev yapan Serdar Bali ile ilgili son kararini Baskan Aktug?un bu hafta içinde kararini verecegi kayadedildi.

------------------------------------------------------------ -----

Ayrica Kutoz arkadasimiz hakli çikacak galiba bu topic 4 sayfayi göremeyecek.Tabi bu iddadaki amaç ayni insanlarin hep yazarak 4 sayfa yapmasi degil herkesin katilmasi beklentisidir.Ama olmayacak ancak bu isin pesini birakmayacak olanlardan biride benim.

Zaman zaman Su gitsin bu gelsin yazilarina da ilgi duyup yanit versekte bu forumda Sahislarin degil fikirlerin tartisilmasi gerektigini düsünüyorum.Bu nedenlede artik çok fazla Sahislar üzerine yazi yazmak istemiyorum.Umarim bunu hiç yazmama düzeyine getirebilirim.

Ancak bu fikirsel tartisma konusunda israrciyim.Özellikle Trabzonsporda kötü gidis ve Çözüm önerileri üzerine herkesi kafa yormaya zorlamak görevimiz oldugunu düsünüyorum bunuda yapmaya çalisacagim.

Nasil derseniz bu topige nasil olsa artik daha yanit gelmeyecek çünkü yanit verebilecekler yada vermesi gerktigini düsünenler artik yanitlarini yazdilar kanaatindeyim.Burada Yönetici gurubundan arkadaslara istisna yapmak istiyorum onlar bazi konulara girmek istemiyorlar.Çünkü yönlendirici olmakla suçlandiklari oluyor.Yada bir sekilde onlara aksi yönde yanit vermek birilerine dahada fazla haz veriyor.Tabi konu fikirsel olunca saldiri yapmak çok kolay nasil olsa bir yerden malzeme veriyorsunuz.

-----Edit---------------------------------------------------Edited by: smertkan

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

Alýntý smertkan Nickli Üyeden Alýntý

Nasil derseniz bu topige nasil olsa artik daha yanit gelmeyecek çünkü yanit verebilecekler yada vermesi gerktigini düsünenler artik yanitlarini yazdilar kanaatindeyim.

Çalistigim isyeri ögle paydosuna girdiginde bilgisayarin basina geçilir,her zaman oldugu gibi BMN açilir,forum bölümüne girilir. Halihazirdaforumun en önemli konu basligi olarak gördügüm bu bölümde yazilanlar dikkatle okunur, beyinde bazi düsünceler toparlanir, yaziya keyif katmak için bazi anilar canladirilir,uzunca bir yazi yazmak istenir, hatta bu uzun yazinin insicami bozulmasin diye bahsedilecek mevzulara dair birer satirlik notlar alinir. Son yazinin son paragraflarina gelindiginde yukarida alinti yaptigim cümle okunur. "Hasbinallah... ve "LANET OLSUN" seçenekleri arasinda kalinir. Yazi yazmaktan vazgeçilir ve BMN'den çikip ise devam edilir.

Nereden
    Samsun
    Yaþ
    52

Alýntý oflubektas Nickli Üyeden Alýntý
    Alýntý smertkan Nickli Üyeden Alýntý

Nasil derseniz bu topige nasil olsa artik daha yanit gelmeyecek çünkü yanit verebilecekler yada vermesi gerktigini düsünenler artik yanitlarini yazdilar kanaatindeyim.

Çalistigim isyeri ögle paydosuna girdiginde bilgisayarin basina geçilir,her zaman oldugu gibi BMN açilir,forum bölümüne girilir. Halihazirdaforumun en önemli konu basligi olarak gördügüm bu bölümde yazilanlar dikkatle okunur, beyinde bazi düsünceler toparlanir, yaziya keyif katmak için bazi anilar canladirilir,uzunca bir yazi yazmak istenir, hatta bu uzun yazinin insicami bozulmasin diye bahsedilecek mevzulara dair birer satirlik notlar alinir. Son yazinin son paragraflarina gelindiginde yukarida alinti yaptigim cümle okunur. "Hasbinallah... ve "LANET OLSUN" seçenekleri arasinda kalinir. Yazi yazmaktan vazgeçilir ve BMN'den çikip ise devam edilir.

Kardes sen yaz fikrini beyan et.Eger biz hata yaptiysak yanildiysak düzelt.Inan en çok ben sevinirim.Eger yanlis anlasilmamissam ben cevap gelmeyecek diye üzülüyorum.Herkes bu en önemli konuya katilsin istiyorum.Bunda da umudumu kaybetmek istemiyorum.Inan her gelen yanit bana umut asiliyor.

Hatta alinti yaptigin kismin altina dikkat edersen bu konuda artik ilgi olmazsa Serdar BALI menajer olsunmu diye konu basligi açip konuyu oradada devam ettirmeye niyetliyim.

Burada amacimda bu forumu fikir tartismasi platformuna çekebilmek. Özellikle Sahislari tartismak olayi hem çikmaza getiriyor.Hemde bir bilinç olusturmuyor.Burada biz ortak bilinç olusturmadan ileriye gitmemiz ortak hareket etmemiz her konu için özelliklede yönetim gibi büyük konular için oldukça zor.Ortak hareket edilen organizasyonlarda belirli.

Ama Yinede ortak bilinç olusturmamiz fikir üretmemiz fikirlerimizi olgunlastirmamiz gerekiyor.Burada bir birimizden ögrenecek çok seyimiz var.Bu nedenle Hasbinallah Lanet olsun demek ve vazgeçmek ne kadar dogru olabilir.

Burada birbirimizi kirmak için degil birbirimize destek olmak için variz. Eger bu tür bir kirginliga sebep olduysam özür dilerim.Ama her nedense çogu arkadas iki transfer bir baskan degisikligi ile bu is çözülecek deyip isin içinden çikiyorlar.Her seyi iki kelimeyle anlatmaya çalisiyorlar.Bazan birileri gerçekten yapabiliyor.Ama bazan çok yavan kaliyor.Özelliklede ayni içerikli konu basliklari açmak ise birbirimizi okuma aliskanligimizin olmadigini gösteriyor.Öyle çok konu basligi sirf benzeri var diye kapatiliyor.Birde uzun yazilarin kaderi pardon kadersizligi var o dahada baska bir mesele.

Belkide aceleciyim.Hani Sunay Akinin dedigi gibi.Vapur iskeleye yanasinca atlayanlardanim.Bu atlama iside öyle kolay degildir bazan birileri denize düsebilir.Ben böyle bir iki vaka gördüm.Bu seferde ben erken atlamis olabilirim.Yinede Birbirimizden ögreneceklerimiz çok diyor ve Seninde fikirlerini bekliyorum. Yanitina da tesekkür ederim.Edited by: smertkan

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Trabzonspor Türkiyedeki mevcut sistemizlige karsi ilk kansiz darbeyi yapan kurumdur.. türkiye de insanlarin emekleriyle,alinterleriyle de birseyler basarabileceklerini ispatlamistir..Trabzonsporun misyonunu, varolus amacini açiklayan temel nokta burasidir.. Saha sonuçlari basarisiz olsa bile bu misyonundan taviz vermemelidir ki geçmisine ihanet etmesin..

mevcut yönetim sekline baktigimizda Trabzonsporun temel prensiplerinden, misyonundan uzaklasilan noktalar oldugu görülmektedir.. gökdeniz olayi trabzonspor tarihinde kara bir leke olarak yer alacaktir.. arnavut çetesine maç baglama islerinde aracilik eden, kendi oynayacagi maçta rakip takim lehine bahis yapan, 2003-2004 yilinin bahar döneminden itibaren temmuz ayina kadar "acaba gerçekten fenere gidiyor mu" diye tüm trabzonsporlulari kanser eden, imzadan sonra "ben Trabzonluyum, Trabzonsporluyum" seklinde açiklamalar yapan, yakin geçmiste ise o dönemde febe ile önsözlesme imzaladigi ortaya çikan bir futbolcu 61 numarali gökdeniz karadeniz.. ve öyle bir yönetimimz var ki gökdeniz su anda mehmet ali yilmaz tesislerinde takimla beraber antremanlara çikiyor.. öyle bir yönetimimiz var ki takim 4.maçini da kaybetmek üzereyken ve milyonlar televizyon basinda "dokunsalar aglayacak" sekilde maç izlerken yedek kulubesinde inanilmaz komik nedenlerle kikirdeyen futbolculari kadro disi burakmak yerine onlara komik cezalar vermekle yetiniyor.. öyle bir yönetimimiz var ki türk futbolunda adaletin saglanmasi için yeteri kadar sesini çikaramiyor, arkasinda milyonlarca insandan olusan kitleyi etkin sekilde kullanamiyor..öyle bir yönetimimiz var ki bir Istanbul takimi aleyhine kamuoyu yaratmak isterken diger istanbul takimlariyla ortak hareket ediyor...öyle bir yönetimimiz var ki geçen seneki mükemmel kadroya 2-3 yeni oyuncu adapte edemiyor,transfer döneminde yöneticiler birbirlerini yiyorlar ve olayi cavcav mantigina döküp alinan tüm oyunculardan ileride para kazanilmsi amaçlanarak genç oyunculari,oyun sistemine uyumlarina bakmadan takima dahil ediyorlar.. öyle bir yönetimimiz var ki her firsatta kadronun genis oldugunu savunuyor ve takimin su günleri yasamasinda en büyük katki(!)si olan etmen haline geliyor..ve öyle bir yönetimimiz var ki tüm bunlara ragmen hala o kurumu temsil ediyor...

daha önce de belirttigimiz gibi Trabzonspor yoluna her zaman 70'li yillarin ruhuyla devam etmelidir..muhakkak o günlerden bu günlere birçok degsiklik olmustur ve Trabzonspor da bu degisikliklere uyum göstermek zorundadir..ancak bunu temel prensiplerinden taviz vermeden yapmalidir.. yani ne yapmalidir;

kendi oyuncusunun hakederek aldigi cezanin arkasinda durmamali, kendilerine hem bahis konusunda hem sözlesme konusunda yalan söyleyen bir futbolcuyu derhal takimdan uzaklastirmalidirlar.. Ancak yönetim bunu yapmak yerine "fenerde olsa bu kadar ceza almazdi" düsüncesinde,maalsef taraftar da..kim cezayi hakediyorsa cezasini çekmelidir..ayni hareketi fenerde yapan birisi ceza almadi diye biz de mi onlara benzemeye çalisiyoruz acaba?? Nerde kaldi bizim bizanstan farkimiz o zaman???

atay aktug, transfer döneminde transfer komitesinde yasanan tipik trabzon çekismelerine zamaninda müdahele edemeyip saha sonuçlari bakimindan kötü günler yasamamizin bas sorumlularindan birisidir.. bu ortamda saga sola (sabah gazetesine, aziz yildirima,vs) laf yetistirmeye çalisip kendi hatalarini örtbas etme çabasi içinde olmak yerine trabzonsporun bu durumdan nasil kurtulacagini iyice düsünmeli ve geregini derhal yapmalidir...

Atay Aktug un yönetim kuruluyla beraber olaganüstü kongre almamasinin sebebi belki de mevcut hükümetin; Trabzonspor yüzünden kaybettigi oylarini, kulüp yönetimini ele geçirerek ve daha sonra dis etkenlerle kulübe basarili saha sonuçlari aldirarak kulübü düzlüge çikarmak ve bu suretle Trabzon nezdinde kaybettigi sempatiyi tekrar kazanmak seklindeki amaci olabilir..Belki Atay Aktug bu sebeple israrla koltugunda oturuyor, kulübü siyasete alet etmek istemiyor..Fakat bu israriyla farkinda olmadan da olsa kulübe zarar veriyor.. Peki Atay Baskan ne yapmali? Bana göre olaganüstü kongre karari almali,kendi yönetimindekireklam düskünü,egolarini tatmin etmek için yönetime giren insanlari ayiklamali ve güçlü bir yönetim olusturarak güven tazelemelidir..Bnun için de Mali Olagan kurul, seçimli Olaganüstü Kongreye dönüstürülmelidir..

eys_61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Yaþ
    38

Alýntý CuttySark Nickli Üyeden Alýntý

Lütfen düsüncelerimizle ve beklentilerimizle fener taraftarindan farkli oldugumuzu gösterelim. Bende oldukça fanatik bir Trabzonsporluyum.Fakat parali ve transfer yapabilen bir baskani,veya bu sartlar altinda gelen bir sampiyonlugu i-s-t-e-m-i-y-o-r-u-m. Ve ayrica sampiyonluk konusunda da hiç mi hiç acelem ve beklentim yok. Bende bir tuhaflikmi var yahu? bir türlü anlayamiyorum...!

Daha geçen seneler pankartlarda kalan sloganimiz gibi yani... "Sampiyonluk falan istemiyoruz, senin bu adaletsiz arenada verdigin onurlu mücadelen yeter...!"

kesinlikle [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Alýntý kutoz Nickli Üyeden Alýntý
    Kötü Gidisin Baslica Nedenleri;fficeffice" />[/B]
    [/B]
    Kötü gidisin nedenleri, yönetim kurulunda ki bazi yeteneksiz yöneticiler ve Trabzonspor formasinin agirligini tasiyamayan beceriksiz topçular.

Çözüm yollari;[/B]

• Atay Aktug ve yönetim kurulu, mali kongreyi seçimli olagan kongreye dönüstürmeli. Rakip çikar yada çikmaz en azindan güvenoyu alip ve yönetimindeki yetersiz insanlaridan siyrilip, akli basinda, futbolcudan ve futboldan anlayan insanlarla yola devam etmeli.
    • [/list]

• Vahid Hoca ile anlasildigi düsünülecek olursa, onunla en kötü ihtimal bu sezon bitirilmeli.
      • [/list]

• Sahada aksayan mevkileri burada saymaya gerek yok sanirim. Eller ve Jun gitmek istiyor. Bunlarin yerine iyi bir forvet alinmali. Sebat'ta oynayan ve bugünde gazetelere yansiyan, Mustafa Besir ve Ali Güzel'dal da forvete alternatif olarak geri alinmali. Stoper mevkisine acilen iyi bir futbolcu. Mümkünü var mi bilemiyorum ama Tolga'nin da geri kazandirilma yoluna gidilmeli. Ve sol kanatta Yattara kadar olmasa bile acilen en azindan ofans özelligi olan bir sol açik alinmali. Ve mümkünse orta yapmayi bilsin.
        • [/list]

• Yönetim kurulunun güven oyu almasi yada yeni bir yönetimin gelmesiyle, Taraftarlarimizin artik basarisiz sonuç alinsa bile, elestirileri dondurmasi ve enerjilerini Trabzonspor'un yarini için daha fazla ne yapabiliriz düsüncelerine harcamalari.
          • [/list]

• Suanki yönetim istifa ederse, koltugu kiran taraftarlarimiz yen kirdiklari koltugun ücretini, kulübe hibe ederek yapilan yanlis davranistan ders almayi da biliriz mesajini, samar gibi istanbul medyasina vurmali. Yakisanda budur...
            • [/list]

• Trabzon kökenli eski futbolcular, teknik direktörler, futbol adamlari, Trabzonspor'a gönül vermis, yöneticilik yapmis herkes bir araya gelip, Trabzonspor'un neden basarisiz oldugunu ve basarili olmasi için ne gibi tedbirler alinabilir konusunda bir haftalik bir sempozyum yapilmali ve sempozyum sonucunda alinacak kararlar, siki bir disiplinle uygulanarak Trabzonspor'un; hepimizin gipta izledigi Avrupa Kulüpleri seviyesine, hem futboluyla, hem yönetimiyle, hem de tesisleriyle gelmesi için çalismaliyiz.
              • [/list]

Son olarak da, bu konuyu çok degerli buluyorum. Ama birbirimizin fikirlerine tahammülümüz olmadigi ve sirf elestirmek için elestiri yaptigimiz için, bu konunun ömrünün çok fazla olacagini düsünmüyorum. Bir yönetim istifa konusu, yada Gökdeniz konusu 20 sayfayi geçerken, bu konunun 4 sayfayi bile yakalayamayacagini düsünüyorum. Ne olur yaniltin beni!

Bütün anlattiklarina katiliyorum. Bir madde hariç ama.Mümkünse Trabzonspor'lu eski futbolcular, Teknik direktörler, futbol adamlari ve siyasetçiler Trabzonspor'dan elini bir süreligine çeksinler.Basari gelecektir.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    43

Öncelikle ?smertkan?a yönelttigim elestiriyi olgunlukla karsiladigi için tesekkür ediyorum.Yazdiklarinda beni kizdiran tek husus ?site yöneticileri hariç bu konuda yazabilecekler yazilarini yazdi? demesiydi. Yoksa ?bu konuda söyleneceklerin tamami söylendi?kabilinden bir sey yazsa kesinlikle cevap yazmazdim.

fficeffice" />

Gelelim meselemize:

Hang hanedanligi zamaninda kullanilan Eski Çince?de ?BUNALIM? sözcügü iki yazi karakterinin birlesmesinden meydana geliyordu: ?Wei?(IMKAN) ,ve ?Ji? (TEHLIKE) ... (Frijtof Capra?nin ?Bati Düsüncesinde Dönüm Noktasi? adli eserinden)

Bu sezon Trabzonsporumuz?un içinde bulundugu duruma baktigimizda puan,kadro, ve ekonomik durum açisindan daha önce çok daha kötü sezonlar geçirdigimiz hepimizin malumudur. Ancak yukaridaki paragrafta belirtildigi üzere takim ve yönetime yönelik olumsuz seslerin bu kadar yüksek çikmasinin nedeni, baskan ve yönetim kurulunun eldeki kadroyu 1-2 takviyeyle sampiyonluga oynatmak varken transfer dönemini tam bir fiyaskoyla sonuçlandirmasi; borsadan gelen paralari yatirima dönüstürme projeleri hususunda hiçbirsey yapilamamasi;ve gerek yönetim içinde,gerekse yönetim-taraftar-futbolcu iliskilerinde günler geçtikçe hepimizi üzen,hatta sinirlendiren olaylarin günyüzüne çikmasidir. Iyi niyetlerinden süphe duymamakla birlikte eline bu kadar imkan geçirip te bunlari bu kadar kötü kullanan bir yönetim kurulumuz oldugunu hatirlamiyorum. Ancak mevcut durumun kökeninde ise bana kalirsa yaklasik 200 yildir bu topraklarda yasayanlarin adeta basbelasi haline gelen Sark-Garp ikilemi eksenindeki ?kimlik sorunu? yatmaktadir. Trabzonspor özelinde ise bu sorun baska bir sekilde ortaya çikar: Trabzonspor ?4.Büyük? müdür?,?4 Büyükler?den Biri? midir?,?Anadolu Kaplani? midir?,yoksa bu nitelemelerin tamamindan biraz pay almis, ?nev-i sahsina münhasir bir yapilanma?midir? Bu soruya verilecek cevap hem baskan ve yönetimin olusumunu, hem taraftar profili ve taraftarlik anlayisimizi, hem ekonomik yapilanmamizi,hem de kadro yapilanmamizi belirleyecek en önemli faktördür. ?Sentez? kelimesinin büyüsüne kapilarak bu soruna çözüm getirme çabasi ?nev-i sahsina münhasir yapilanma? cevabini vermemize neden olur ki sampiyon olamadigimiz 22 sene boyunca basa gelen yönetimlerin büyük çogunlugu bu cevabi vermis, ve gösterilen bütün çabalar olumsuz sonuçlanmistir.

Hakan Kulaçoglu?nun ?yedinci dönem? baslikli yazisinda belirtildigi üzere bu sezon itibariyle Trabzonspor?da Özkan Sümer?in baskanliga geçisi sonrasinda alinan iki lig ikinciligi ve iki Türkiye Kupasi?ndan olusan dönem sona ermistir. Peki bu dönem önümüzdeki sezonlar için yeniden yapilanmaya mi yol açar,yoksa içinde bulundugumuz durumda felaketler sarmalindan olusan,içinden çikilmaz bir girdaba mi sürüklenecegiz sorusuna ise önümüzdeki birkaç aydaki gelismelere göre cevap verecegiz.Hele bir ?Fetret Devri? baslasin da ...

?Kiymetini bilirsen bela nimettir? demis El-Kurtubi(*) ... Trabzonspor Ihtilali?nin en parlak dönemlerinden ilham alarak, ülkenin mevcut sosyo-ekonomik gerçeklerini de gözardi etmeden kulüpte ve takimda genis kapsamli bir restorasyona gitmek zorundayiz. Bunun öncelikli sarti da 100.000 üye kampanyasini yayginlastirma yoluyla katilimciligin saglanmasi ve sürekli gelir getiren kalici yatirimlara girisilmesidir. Bu sayede ekonomik olarak güçlenecek Trabzonspor?un 5-6 yillik bir planlamayla takima yabanci oyuncu alinmama karari alinmasi,forma reklamlarina son verilmesi gibi,hem Türkiye?de hem de dünyada Trabzonspor?a olan sempatiyi arttiracak bazi ?lüks? kararlari almasinin da yolu açilacaktir bana kalirsa. Altyapidan yetistirecegimiz yeteneklerle birlikte Türkiye?nin dört bir yaninda yogun mesailerle çalisacak bir tarama ekibinin kesfedecegi yildiz adaylarindan olusacak bir kadroyla hem Karadenizliler?in tamamina yakininin ve Anadolu?nun önemli bir kisminin Trabzonsporlu olmasi saglanacak,hem de kulübün kalici yatirimlarinin ülkenin dört bir yaninda yesermesi gündeme gelecektir. Bu sekilde alinacak sampiyonlugun da ?Dadindan Yinmez? yani.[img]smileys/smiley1.gif[/img]

* El Kurtubi: Ispanya-Cordoba dogumlu Islam Alimi

Edited by: oflubektas

Hasan Cubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    45

Berat Tekke yazdi :&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ; kendi oyuncusunun hakederek aldigi cezanin arkasinda durmamali, kendilerine hem bahis konusunda hem sözlesme konusunda yalan söyleyen bir futbolcuyu derhal takimdan uzaklastirmalidirlar.. Ancak yönetim bunu yapmak yerine "fenerde olsa bu kadar ceza almazdi" düsüncesinde,maalsef taraftar da..kim cezayi hakediyorsa cezasini çekmelidir..ayni hareketi fenerde yapan birisi ceza almadi diye biz de mi onlara benzemeye çalisiyoruz acaba?? Nerde kaldi bizim bizanstan farkimiz o zaman???

atay aktug, transfer döneminde transfer komitesinde yasanan tipik trabzon çekismelerine zamaninda müdahele edemeyip saha sonuçlari bakimindan kötü günler yasamamizin bas sorumlularindan birisidir.. bu ortamda saga sola (sabah gazetesine, aziz yildirima,vs) laf yetistirmeye çalisip kendi hatalarini örtbas etme çabasi içinde olmak yerine trabzonsporun bu durumdan nasil kurtulacagini iyice düsünmeli ve geregini derhal yapmalidir...

Atay Aktug un yönetim kuruluyla beraber olaganüstü kongre almamasinin sebebi belki de mevcut hükümetin; Trabzonspor yüzünden kaybettigi oylarini, kulüp yönetimini ele geçirerek ve daha sonra dis etkenlerle kulübe basarili saha sonuçlari aldirarak kulübü düzlüge çikarmak ve bu suretle Trabzon nezdinde kaybettigi sempatiyi tekrar kazanmak seklindeki amaci olabilir..Belki Atay Aktug bu sebeple israrla koltugunda oturuyor, kulübü siyasete alet etmek istemiyor..Fakat bu israriyla farkinda olmadan da olsa kulübe zarar veriyor.. Peki Atay Baskan ne yapmali? Bana göre olaganüstü kongre karari almali,kendi yönetimindekireklam düskünü,egolarini tatmin etmek için yönetime giren insanlari ayiklamali ve güçlü bir yönetim olusturarak güven tazelemelidir..Bnun için de Mali Olagan kurul, seçimli Olaganüstü Kongreye dönüstürülmelidir..

Tebrik ediyorum[img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]

Nereden
    Samsun
    Yaþ
    52

Bende Oflubektasin yanitina tesekkür ederim.Söze bende ondan bir alinti yaparak baslayayim.Felaketler nimetlerinide beraber getirir.Tabi kiymetini bilirsen.Bu Buhran döneminde yapilacak sey önce durumun ne oldugu analiz edildikten sonra köklü çözümlere gidilmesidir.

Bu nasil olacak elbette Çagdas Yönetim bicimlerini kavrayarak ve uygulayarak.Bunlarida yaparken kendiniz olmaktanda vaz geçmeyeceksiniz.Yani önce bir fikri alt yapi olusturup Fikirsel kararlar alacaksiniz vede uygulayacaksiniz.Bu tür isleri yaparkende Dünya Futbolunun nerede oldugunu, Dünya Futbolunun nereye gittigini göreceksiniz.

Iste bu Buhran döneminde bunlari yapabilirsek, köklü kararlar alip uygulayabilirsek.Kim oldugumuzu sorgulayip, Amacimizi,Misyonumuzu ve Vizyonumuzu belirleyerek.Bunlara Ulasmak için Politikalrimizi üretip uygulayabilirsek bu buhranin nimetlerinden fayadalanmis oluruz.

Tabi burada aslolan ise Katilimciligi yayginlastirmak Üye sayisini Kongre üyelerinin sayisni artirmak.Daha çok kesime daha hizli ve daha etkin ulasabilmek olmalidir.Küçük olsun benim olsun anlayisi degil.Birlik ve Beraberligimizle hep beraber büyüyelim anlayisi egemen olmalidir.

Bunlar nasil olacak derseniz daha önceki yanitlarda netür uygulamalar yapilabilecegini, örnekler olarak var.Tabi bu örnekler çogaltilabilir.Bende çogaltilmasi taraftariyim.Yani transfer konusunda Avrupadaki tüm hareketleri izleyen arkadaslar Oradaki büyük kulüplerin nasil yönetildigi konusunuda arastirip bize bilgi verebilirlerse sevinirim.

OfluBektasin yazisinda asil beniÇarpan üzerinde uzun uzundüsünceye iten bir Ifade vardi."Fetret Devri"ibaresi bu ibarenin üzerinde durmak istiyorum:çünkü Berat Tekkearkadasimizin Derhal kongreye gidelim Mali kongre olaganüstü kongre ye dönüssün bu yönetim artik biraksin görüsüne yanit vermek istiyordum.Saniyorum burada bu Fetret devri anahtar kelime olacak.

Arkadaslarin bu yönetimin basarisiz oldugunu fikirlerine bizde katiliyoruz. Elbette Bunun çözümü Kongrede olmali.Ama mali kongreye yaklasilmasina karsin hala çikip ben adayim diyen kimse yok.Tabi ben adayim demeklede olmayacak adam yukarida bahsettigimiz buhrandan nasil çikacagini, nasil yapilasmaya gidecegini bu yapilasmada kimlerle çalisacagini projelerinin ne oldugunu bu projeleri hangi kaynaklarla gerçeklestirecegini Türk Futboluna ve Dünya Futboluna nasil baktigini anlatan kimse yok.

Ne deniliyor onlar biraksin ben alayim.Beni seçin.Biz hallederiz.Yahu kardesim senin onlardan farkin ne.Neyi nasil yapacaksin ne düsünüyorsun bunlara gerek yok.Beni seçin.Seni niye seçsinlerki? Yanit yok.Daha dogrusu ortaya çikip aday olanda yok.En azindan görünürde.

Bu su anlama geliyor kulüp bana dikensiz gül gibi teslim edilsin bende kafama göre yönetirim.Basarisiz olursam benim yerime baskasini seçersiniz.Peki daha ne kadar kaç kisiyi deneyecegiz.Tarbzonspor Yöneticilik staj kurumu degilki.

Peki ne bekleniyor Mali kongre olacak son dakika ortaya çikilacak nabiz yoklanacak kongreye gidilebilinirse gidilecek.Son dakika yangindan mal kaçirir gibi Yönetim teslim alinacak.Iste bu anlayisin adi olsa olsa Fetret devridir.Çünkü basta Sehzadeler vardir.Sehzadeler bir degil birden çoktur.Sehzadeler arasi mücdele vardir.Birlik yoktur dirlik yoktur.

Trabzonsporda bu Fetret devri artik kapanmali.Bu sehzadelik anlayisi bitmeli.Ittifak saglanmali.Isimlerin degil fikirlerin konusuldugu kongreler yapilmalidir.

Eger böyle bir Kongre yapilacaksa Mali kongre Olagan üstü kongreye dönüsmelidir.Yoksa pek bir sey degismez sadece isimler o kadar.Basari belki olur belkide Sansa Sampiyon bile oluruz ama gelecekte bu sancilari dahada siddetli çekeriz.

Emorfo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Çözüm Trabzonspor'un bir seneligine de olsa Trabzon'daki kisir döngüden çikarilmasi acilen yeni stad yapilmasi ve maçlarini Istanbul'da oynamasi.... Trabzonspor endüstrilesen futbolda malesef eski günlerdeki gibi basarili olmasi imkansizdir. Günümüz futbolunda profesyonel ve gelir kaynaklari güçlü olan kulüpler basarili olur. Bu ortamda paraya tapan bir toplum olmak yolunda hizla ilerliyoruz ve formasi için bordo mavi için futbol oynayacak kaliteli futbolculari Trabzonspor'da tutmak ya da bulmak çok zor hatta imkansiz...

Trabzonspor her ne kadar bir kültür ve felsefe olsada sonuçta Türkiye Süper liginde basarili olmak için mücadele ediyor. Bunun yoluda amatör ruh ve parayi biraraya getirip iyi kullanmaktan geçer.

Sorun parali baskanin gelip gelmemesi degil sorun kulübün düzgün yönetilmesidir. Parasi vizyonu ve Trabzonspor tutkusu çok iyi olan ve kulübe verecegi paralarin hesabini yapmayan ya da verdigi paralarla kulübü kendi mali gibi görmeyen güçlü bir baskan sart...

Yukarda bazi vatandaslarin dedigi gibi paraya sampiyonluga gerek yok süper ligte oynayalim bize yeter anlayisi küçük beyinlerin isidir. Amaç kulüp bizim tekelimizden çikmasin mantigidir. Trabzonspor kimsenin cebine sigmadigi gibi kimsenin de tekeline giremez.

Atay Aktug istifa etmiyor ve etmez neden mi çünkü istifa ederse Istanbul'dan bir baskan çikacagini iyi biliyor. Trabzon'daki bazi çevreler Trabzonspor'un basarisizligina ragmen Atak Aktug'a destek çikiyor. Trabzon'daki yöneticilerin çogu küçük girisimci oldugu için borsadan gelen para adamlari sasirtti baslarini döndürdü. Atay Aktug belediye baskanligini yaptigi için bu konuda biraz tecrübeli. Ancak malesef diger yöneticiler için bunu söyleyemeyecegim çogu küçük girisimci...

Ne olacak sakatlar iylesecek tekrar iyi sonuçlar almaya baslayacagiz Atay Aktug en az 2 sene daha baskan kalir... Malesef 2 senedir ayni hatalari yapan ve sampiyonlar liginden bizi eden Trabzonspor'a zarar veren yönetimin yanina kar kalacak... Insallah bundan sonra hersey daha iyi olur...

halil ibo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    55

Kötü gidisin nedenleri birçogumuzun ortak görüsü olan yönetime dayaniyorsa ki öyle.

O zaman çözümde buradan basliyor.Balik bastan kokar.Su anda ortalik kokudan geçilmiyor.Kuyruk falanda koktu.Yine birçogumuz baskana laf söyletmiyor.Böyle düsünenlerin hakli nedenleri olabilir.Ama baskan camiayi rahatlatmak adina istifasini verip yeni üyelerle adayligini koyabilir.Buna engel birsey yok herhalde.Maksat ortam dahada gerilmesin.

Asil is eger olursa bu olaganüstü kongreden sonra baslayacak.Kulübü kisilere bagimli yapan bu sistemi dönüstürmek.Avrupa'daki örnekleri gözönüne alarak,son yillarin moda söylemiPROFESYONEL YÖNETIMSISTEMI Trabzonspor'umuza çok görülmemelidir.

Bu arada taraftara her zamanki gibi çok önemli görevler düsmelidir.Yine Avrupa'dan Ingiltere'den örnek vermek gerekirse takiminin tüm iç saha maçlarinda tribünleri doldurma,lisansli ürünler içinkisisel bütçelerden gerekli payi ayirma.Sonra da bu yaptiklarindandolayi sikayetçi olmama.

tek sebep GÖKDENIZ............

onurkaradeniz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    38

yönetim degissin her zaman ki gibi futbolcular degisemicegine göre mecbur yönetim gidecek sorunlar bitecek[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Guests
    Ziyaretçi

Konu basligi: Kötü Gidisin Nedenleri...Çözüm Yollari...

Konuyla ilgiliher hangi bir düsünce belirtmeyenson mesajlar silinmistir... (Benim mesajim da dahil olmak üzere.)

Nereden
    Samsun
    Yaþ
    52

DÜNYADAN ÖRNEKLER

BARCELONA FC YÖNETIM KURULU 13 KISI sayisida dikat çekici bu arada

Name

Position

Joan Laporta i Estruch

President (BASKAN)
    Albert Vicens i Rahola First Vicepresident (Institutional Relations) (Birinci asbaskan, Koordinatör)
    Ferran Soriano i Compte Vicepresident (Operations and Finance)(Asbaskan Isletme ve Finans)
    Marc Ingla i Mas Vicepresident (Marketing and Media)(Asbaskan PAzarlama ve Medya)
    Alfons Godall i Martínez Vicepresident (Social Area)(Asbaskan Sosyal Isler)
    Xavier Cambra i Vergés Secretary to the Board(Yönetim Kurulu Sekreteri)
    Jaume Ferrer i Graupera Finance and Sports Area (Finans ve Spor )
    Josep Cubells i Ribé Sports Area (Spor)
    Alfonso Castro i Sousa Finance and Maintenance (Finans )
    Joan Franquesa i Cabanas Finance and Maintenance (Finans )
    Antoni Rovira i Monjo Social Area and Supporters' clubs (SOSYAL ALAN VE TARAFTAR)
    Clàudia Vives-Fierro i Planas Social Area
    Joan Boix i Sans Social Area

EXECUTIVE STRUCTURE(IDARI YAPILANMA) 15 ÜST düzey yönetici.Bu adamlar profesyonel.

General Manager(Genel MÜDÜR)
    AnnaXicoy

Marketing (PAZARLAMA )
    Esteve Calzada

Maintenance and property management (Patent veÜrünler )
    Laurent Colette

Communication and External Relations (Haberlesme ve Dis iliskiler)
    Jordi Badia

Head of Institutional Relations and Protocol (Organizsyon Iliskileri ve Protokol Sorumlusu)
    Ramon Pujol

Financial Area (Finans)
    Francisco López

Services and resources (Hizmetler ve Kaynaklar)
    Josep Vergés

Security (Sekreter
    Elies Frade

Information Technology (Bilgilendirme)
    Fèlix Palau

Medical Services (Tibbi Servis)
    Jordi Ardèvol

SPORTS

Director of Football (Futbol Direktörü)
    Txiki Begiristain

Basketball General Manager (Basketbol Genel Menajeri)
    Zoran Savic

Handball

Joan Marín

Hockey ()
    David Godayol

Non Professional Sections
    Gaby Cairo

Söylememe gerek yok herhalde TD Kulit ama o menager olarak baska bir yerde yer aliyor.

Isin baska Tarafi Adamlarda Taraftarla ilgili bir Yönetim Kurulu üyesi olmasi. Bu bile bizim daha nerelerde oldugumuzu gösteriyor.

Sunca Dernek Sunca Site bu kadar Insan Kulüp bu adamlari görmüyor bile.Sonrada para yok kaynak yok Üye olunmuyor.Sen Önce bu Traftari bir yerlerde topla.Bir ÇAti kur.En azindan onlarla ilgilen ne oluyor ne bitiyor.Taraftar Tezhüret yapsin TAraftar üye olsun Taraftar TS Clup ürünü alsin bize destek olsun.

Bunlarda güzel ama bunlari yaparken bile taraftar bana gelsin ben ona gitmiyeyim.Mantigi var.Tarftar aslinda burada Müsteridir.Bu adamlarda Hizmet üreten satan adamlar.Kim kime ulasmali acaba?

Bu arada hemen söyleyeyim ben maça gidecem diye Baskandan yada üyelerden bilet, para veya baska bir sey istenmesine karsiyim.Benim kasteddigim bu degil.Bu tür yaklasimlar dogruda degil herkes gücü yettigince katilsin.

Ama bizim her ilde taraftarimiz var.Birak Avustralyaya gitsen oradada taraftar bulursun.Kardesim Türkiyenin her ilinde niye Bir Taraftar dernegimiz yok.Bunu yaparsak Maça adam götürmeyede gerek kalmaz.Zaten oradaki tarftara bu yeter.Ama adam Trabzona Ankaraya Istanbula organize olup gidecek gitsinler bunada itirazi olan olmaz.Tabi Üye de yaparsin üründe satarsin.

ama yukaridada söyledigim gibi Taraftar burada Müsteri ancak Bu günkü Zihniyet ben bunu yapiyorum ister al ister alma zihniyeti Ben hakliyim.Oysa hep müsteri haklidir.

çözüm yollari belli aslin da en etkili cözüm yolu belli herkeset olan bir tek trabzon sporda olmaya para ve akilli cözümler sunan takima destek getiren ..bir baskan oda bizde yok onun icin bazi temeller degismedikten sonra zor ben ce binanin temeli cürük buna ne yaparsan yap en sonun da cöker ......

Guests
    Ziyaretçi

Trabzonspor çok farkli bir camiadir...Türkiyede,önünde benzer bir modeli yoktur. Bundan sonrada asla olamayacaktir... Futbol takiminda forma giyip daha sonra yönetici ve baskan olunabilecek bir camia daha gösterin bana... (Mesela efsane Metin Oktay'i Galatasaray'da baskan görebilme ihtimalimiz varmiydi?...) 38 yillik tarihimizde takimimizda ter dökmüs, emek vermisinsanlardan3tane baskan çikardik; Faruk Özak, Özkan Sümer ve Atay Aktug...Bilmeyenler için belirtmek isterm; Konu Trabzonspor olunca, hiç birisi reklam veya maddi menfaati aklinin kenarindan bile geçiremeyecek, maddi ve medyatik gücü Türkiye liglerindeki her baskandan düsükinsanlardir... Tahminlerime ve beklentilerime göre, bu gelenegin devami gelecektir, gelmelidir...

Tarihimizdepek çok kaos ortami yasadik bu günlere gelene kadar.Bir çogunubirlik ve beraberligimiz sayesinde astik. Bazilarinda ise maalesef asiri duygusallasip, kontrolümüzü kaybedipyanlis yollara saptik. Dördüncü büyük olmayi, transfere ençok para harcayan dördüncü takim olabilmek zannettik... ÜçIstanbul takiminin izledigi yoldan giderek basarili olabilecegimizi düsündük...

Allah bir daha sasirtmasin... Bizim tek reçetemiz sabir, birlik ve beraberlik...

eys_61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Gaziantep
    Yaþ
    38

Tarihimizdepek çok kaos ortami yasadik bu günlere gelene kadar.Bir çogunubirlik ve beraberligimiz sayesinde astik. Bazilarinda ise maalesef asiri duygusallasip, kontrolümüzü kaybedipyanlis yollara saptik. Dördüncü büyük olmayi, transfere ençok para harcayan dördüncü takim olabilmek zannettik... ÜçIstanbul takiminin izledigi yoldan giderek basarili olabilecegimizi düsündük...

Allah bir daha sasirtmasin... Bizim tek reçetemiz sabir, birlik ve beraberlik...

çok dogru tespitler.bizi biz olmaktan uzaklastiran sey para dolayisiyla rant mücadelesi olmustur.biz degil de ben düsüncesindeki yöneticiler ve futbolcular oldugu sürece de sorunlarimizin çözülecegini sanmiyorum.(bkz. iyilestirme(!) taleplerinin ardindan gelen sonuçlar)

çözüm açik 70 lerdeki TRABZONSPORLULUK bilinci

Trabzonspor Kongre Üyesi
    EmrahYalçýnalp - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    44

Trabzonspor çok farkli bir camiadir...Türkiyede,önünde benzer bir modeli yoktur. Bundan sonrada asla olamayacaktir... Futbol takiminda forma giyip daha sonra yönetici ve baskan olunabilecek bir camia daha gösterin bana... (Mesela efsane Metin Oktay'i Galatasaray'da baskan görebilme ihtimalimiz varmiydi?...) 38 yillik tarihimizde takimimizda ter dökmüs, emek vermisinsanlardan3tane baskan çikardik; Faruk Özak, Özkan Sümer ve Atay Aktug...Bilmeyenler için belirtmek isterm; Konu Trabzonspor olunca, hiç birisi reklam veya maddi menfaati aklinin kenarindan bile geçiremeyecek, maddi ve medyatik gücü Türkiye liglerindeki her baskandan düsükinsanlardir... Tahminlerime ve beklentilerime göre, bu gelenegin devami gelecektir, gelmelidir...

O saatte bu kadar "sik" cümle, pespese... Bravo Akin Abi!

40 sene daha sampiyon olamasak TV'den her maç seyredisimdeki karin agrisi, stada her kosusumdaki heyecan bitmeyecek. Acaba diyorum, 15 sene falan önce, çok karli ve soguk bir Altay maçinda, Çilginlar'in içinde kafama vurup "la oglum ziplasana, maçi aksam tvden de seyredersin" diyen sen miydin? [img]smileys/smiley4.gif[/img]

Basarisizlik biraz da adaletsizliklere ragmensampiyonluga odaklanmaktan kaynaklaniyor. Asla hedef küçültmüyorum, ama mevcut sartlarda elde edilen yerler bile bence basari. Biz sampiyon olmadan doymayiz, o ayri. Ancak bana o kadar da alisilagelmis bir milli maç yasadik ki. Bakiyorum federasyondan, Terim'den gelen tepkilere... Adamlar cidden hiç alisik degillermis. Ne olmus ki? Hakem bizden degildi, hakem atamasi yapilirken biraz fazla "objektif" olabilecek bir adam bulundu, uefa (federasyon) baskani da aleyhimize atti... Yillardir yasadigimiz seyler iste! Yani, yani bazilarimiz farkinda olmasa da büyük çarklar arasinda onlari kirmaya yemin etmis ve yillardir ufalanmayan çetin bir ceviziz. Sabir, inanç, ilkelerimiz...

Hep büyügüz ve bunu herkese gösterecegiz!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)