Sayfa 130 Toplam 156 Sayfadan BirinciBirinci ... 30 80 120 128 129 130 131 132 140 ... SonuncuSonuncu
Toplam 3878 adet sonuctan sayfa basi 3,226 ile 3,250 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: En Son Okuduğunuz Kitaplar Hakkında Yorumlar!..

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    İlker Yazıcıoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı Gökhan Balcı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Carl Sagan : Karanlık Bir Dünyada Bilimin Mum Işığı

Öncelikle tubitak yayınevine teşekkür etmek gerekiyor böyle bir hizmeti sundukları için. Kitabın orijinalinde nasıl bilmiyorum ama bu ve başka bir tubitak kitabının son sayfalarında kitap içinde geçen başka kitap isimlerinin tek tek isminin yazılı olduğunu gördüm. bu müthiş bir şey. şu ingilizce işini çözersem bir gün işime çok yarayacak.

Görüşleri sevilir sevilmez benimsenir benimsenmez ama Carl Sagan gerçekten çok büyük bir bilim insanı. Bunu bilime olan bakış açısından dolayı diyorum. Yaptığın işi gönülden sevmenin ne kadar önemli olduğunu gördüm ben bu kitapta. pek çok insan atlantis gibi uzaylılar gibi varlığı kanıtlanmamış şeylerin ne kadar büyüleyici olduğundan bahsederken o bize evrenin halihazırda ne kadar büyüleyici olduğundan bahsediyor. gerçekten de öyle. gözümün önünde yahut ötesinde olan şeyler yeterince inanılmaz değil mi ? pek çok hayvanın kendine has özellikleri mesela. bir arının bir ipek böceğinin veyahut her türlü zehire bağışıklığı bulunabilen bir bal porsuğunun. binlerce yıllık ağaçlar milyonlarca yıllık vadiler en eski insanlardan kalma mimariler yazılar her şey ama her şey yeterince inanılmaz değil mi ? güneşin ayın dünyanın ve diğer gezegen ve yıldızların belli bir sistem dahilinde hareketleri bütün o muhteşem doğa olayları sadece birkaç yüz kilometre üzerimizde bulunan coğrafyaların harikulade farklı özellikleri. dünya baştan aşağıya inanılmaz zaten. Ama işte burnumuzun dibinde ve bütün problem burada. sanki sahip olduğumuz her şey çok normalmiş gibi büyünün falın kayıp kıtaların uzaylılar ve ufoların ne kadar inanılmaz şeyler olduğunu düşünüyoruz. Sagan bilimin sürekli olarak hata yapan hatta bulduğu doğrularda bile sürekli hata arayıp daha genel bir ortamı kapsayacak doğruları aradığından bahsediyor. dünyanın en saygın işini yapan bu insanların bu denli alçak gönüllü davranması gerçekten takdire şayan. öte yandan kendi meslektaşlarını da eleştirmekten geri durmuyor sagan. bütün bilim insanlarının - eğer yanlış hatırlamıyorsam - yarı kadarının askeri amaçlarla bilim yaptığını söylüyor mesela. diğer bir deyişle birileri dünyanın nasıl daha iyi bir yer olacağının hesabını yaparken bir kesim de kendi yaptığı oyuncakların koca bir ülkeyi nasıl haritadan sildiğini görmek istiyor. kuşkusuz yapılan bombalar da bilimsel açıdan bakınca bir icat. ama iş sonuçlara gelince bizi ne kadar geriye götürdüğüne gelince bilimsel bir hükmünün olmadığını da görüyoruz. bir ülkeyi yok ettiğinizde onu sadece fiziksel olarak yok etmezsiniz onun geleceğini gelecekte dünyaya kazandıracağı şeyleri de yok edersiniz. bilim adamlarının bilimin popülerleşmesi ile ilgili kaygıları olduğunu düşüncesine ise karşı çıkıyor sagan. aksine söylediğimiz gerçekler bilinsin daha çok insan tarafından kabul edilsin istiyoruz diyor. Sagan medyadan ciddi anlamda yaka silkmiş bir adam. medya gerçekleri değil insanların ilgilerini çekecek şeylere yöneliyor çünkü. ufo hikayelerinden birinden de bunu temel alarak bahsediyor. adamın biri dağlarda kendi uçağıyla gezinti yaparken belli belirsiz bir cisim görüyor ve onların tabaklar gibi devindiğini söylüyor. elbette bunların pek çok uçan cisim olma ihtimali vardır. canlı veya cansız. oysa medya bunu direkt olarak ufo denen şeye yoruyor ve adam sonradan kendi anlatsa bile çare olmuyor. başlangıcı bu değil bu meselenin ama etki artırıcı olduğu kesin. yine ingilterede şu tarlalara şekil çizme işinden bahsediyor. sanırım bir filmde de konusu olmuştu. bunu ayarlayan iki tane yaşlı adam esasında. en başta sadece can sıkıntısından yaptıkları işi medya ilgi gösterince daha da ileriye götürüp anlaşılmaz şekillerle taçlandırmaya çalışıyorlar. bu çok uzun zaman devam ediyor hatta ingiltere kraliçesi bile duruma el konulmasını istiyor. adamlar sonradan durumu anlatıyorlar ama medya hiç oralı olmuyor ve para kazanmak için yalan haber satmaya devam ediyor.

kitapta tarih ve siyaset ile ilgili çok ciddi bilgilerin yer aldığı bölümler de var. özellikle cadı avları ile ilgili bölümler epey ilgi çekici. kitapta benim gibi bilime sadece ilgisi olan bir adamın anlayamadığı yegane bir yer de bulunuyor. O da Maxvell ile ilgili bölüm. 15-20 sayfa sürüyor sanırım ki zaten anlamak için bir üniversitede altı yıl fizik okumak gerekir falan diyordu bir formül için o da normal. bilim kavramı ile ilgilenen herkesin başucunda olacak bir kitap olacağını düşünüyorum ve tavsiye ediyorum. pek çok filozof ve bilim insanı aynı zamanda yazar değildir ama Sagan düşündüğü her şeyi çok yalın ve herkesin anlayabileceği şekilde anlatmış. Kendisine bu emeğinden dolayı minnet duyuyor ve ruhunun şad olmasını diliyorum.
    Gökhan selam, bu kitabın hangi baskısını okudun?
    Yakın zamanda bakmadım ama geçtiğimiz aylara kadar bu kitabı bulamadım ben...
    Arafilboylu

Ve mikrofonlarımız Avni Aker'de...

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ankara

Alıntı David_LuiZ4 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Umberto Eco'nun iki ciltlik Ortaçağ eseri...

1.cilt Ortaçağ'da Barbarlar-Hristiyanlık-Müslümanlık
    2.cilt Ortaçağ'da Keşifler-Ticaret-Ütopyalar...

Ortaçağ'da felsefeyi sanatı ticareti hukuku savaşları ve tarihi öğrenmek istiyorsanız mutlaka okuyun...Umberto Eco efsane yazardır diğer kitapları da okunması gerekir...Bu iki ciltlik kitap Ortaçağla ilgili bir sürü kitaptan öğreneceğiniz bilgilerin tamamını barındırır bu konuda tektir...Çeviri olduğu için uzun cümleler bol miktarda bulunur okurken sıkıntı yaşayabilirsiniz ama bilgi dağarcığınızı inanılmaz geliştirir...
    Umberto Eco'nun Antik Yunan kitabı da okuma listemde...
    Ara ara baıyorum kitaba ama olduykça büyük bir kitap olduğundan, daha kafam rahat bir zamanımda oklumaya başlayacağım, bu aralar gözüm kesmiyor açıkçası...

Yalnız, Eco, çok enteresan bir adam...
    Arafilboylu

Gökhan Balcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Alıntı İlker Yazıcıoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gökhan selam, bu kitabın hangi baskısını okudun?
    Yakın zamanda bakmadım ama geçtiğimiz aylara kadar bu kitabı bulamadım ben...
    Abi eve gidince bakar söylerim hatırlamıyorum işteyim şu an

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ankara

Abi eve gidince bakar söylerim hatırlamıyorum işteyim şu an
    Tamamdır, sağolasın...
    Arafilboylu

Nereden
    Bursa

@İlker Yazıcıoğlu Z36o3a.jpg

bu abi 2006 basımı

sıfır aramıyorsan buradakiler işini görebilir.

https://www.nadirkitap.com/karanlik-...ap3173378.html
    Konu Gökhan Balcı tarafından (05.09.2018 Saat 21:34 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Almanya
    If you put the federal government in charge of the Sahara Desert, in 5 years there'd be a shortage of sand.
    Milton Friedman

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ankara

@İlker Yazıcıoğlu Z36o3a.jpg

bu abi 2006 basımı

sıfır aramıyorsan buradakiler işini görebilir.

https://www.nadirkitap.com/karanlik-...ap3173378.html
    Sağol Gökhan, yeni baskı yok zaten, Tübitak sağolsun, bilime artık eskisi kadar pek önem vermiyor...
    Nadir kitapm opsiyonumu kullanırım artık, teşekkür ederim...
    Arafilboylu

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Faruk BERBER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum

Başlık çok güzel hareketlendi, maşallah diyelim
    BordoMavi.Net - Erzurum - Ankara - Çanakkale - Trabzon

Nereden
    Bursa

Sağol Gökhan, yeni baskı yok zaten, Tübitak sağolsun, bilime artık eskisi kadar pek önem vermiyor...
    Nadir kitapm opsiyonumu kullanırım artık, teşekkür ederim...
    Rica ederim abi. Bir iki yerde gördüm yky galiba ama epey pahalı gibiydi

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Oğuz ZEYTİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ha Joon Chang - Ekonomi Rehberi

http://www.sayyayincilik.com/kitap/ekonomi-rehberi

Günümüz ekonomistler arasında Türkiye ve Dünya şartlarını en doğru okuduğunu düşündüğüm Ha Joon Chang'ın yalın bir diller yazdığı temel bir kitap. Bir taraftan kavramları izah ederken diğer yandan gerçek rakamlar eşliğinde düşünce ufkunuza hitap ediyor.

Ha Joon Chang - Sanayileşmenin Gizli Tarihi

http://www.efilyayinevi.com/tr/urun/...+Gizli+Tarihi/

Trump'ın göreve gelmesi, Çin'in atak politikası, enerji koridorlarındaki fiili çatışma derken içinde bulunduğumuz dönemin adı şöyle konuldu: Ticaret Savaşları!

Liberalizm, küreselleşme, serbest piyasa vs derken ABD korumacı uygulamaları ile dış dünyaya set çekiyor. Malûm, ülkemize de çelik ticareti konusunda bu şekilde yaklaşıyor.

Ha Joon Chang, ileri sanayi ülkelerinin nasıl kalkindiklarini anlatıyor bu kitabında. Üretim, devlet müdahalesi, korumacı politikalar, teşvikler...

Bizim yıllardır çeşitli mecralarda sunduğumuz fakat "çağdışı" denilerek burun bükülen bakış açısını Chang'den okuyun. Kendileri korumacı politikalar izlerken, gelişmekte olan ülkelere küresel pazarda ezik roller biçen dünya devlerinin iki yüzlülüğüne tanıklık edin.

Bir Kalite Yöneticisi olarak, Japonlara atfedilen kalite kontrol çalışmalarının neredeyse iki asır önce İngiliz Robert Walpole tarafından uygulandığını öğrenmek beni heyecanlandırdı.

David_LuiZ4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İngiltere

Umberto Eco'nun Antik Yunan kitabı da okuma listemde...
    Ara ara baıyorum kitaba ama olduykça büyük bir kitap olduğundan, daha kafam rahat bir zamanımda oklumaya başlayacağım, bu aralar gözüm kesmiyor açıkçası...

Yalnız, Eco, çok enteresan bir adam...
    Kendisi aslında Dilbilimci fakat aynı zamanda edebiyatçı-romancı tarihçi ve Ortaçağ uzmanı bir entelektüel...

"Kitaplardan kurtulabileceğinizi sanmayın" isimli kitabı da Eco ile yapılan bir söyleşiden oluşmakta..Tavsiye ederim...

Kitaplarının dili hem kendi anlatımından hem de çeviriden kaynaklı biraz ağırdır..
    Before Elvis There was Nothing

John Lennon

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Servet Somuncuoğlu - Göç Yorgunu

http://www.matbuat.com.tr/GOC-YORGUNU__UD64

Merhum araştırmacı Servet Ağabeyin şiirlerinden oluşan bir kitap. Şiirleri yorumlamak beni aşar, pek anladığım bir alan değil. Ancak dizelerde ilerledikçe, rahmetlinin bir derdi olduğunu anlıyorsunuz. İstanbul'a kırgın. Köklere özlem duyuyor. Zaten bundan dolayı karış karış, dağ tepe yürüyüp araştırmadı mı?

Diğer çalışmaları da Matbuat'tan çıktı. Meraklısına öneririm.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Nejdet Sançar - Makaleler (1)

http://www.ayganyayincilik.com/urun/...nejdet-sancar/

Rahmetli Sançar'ın muhtelif mecralardaki otuz üç makalesini Aygan derledi. Bazı yazım hataları olsa da Nejdet Sançar'ın yazılarının keyfi bir başka. Vala Nurettin'e verdiği cevap, İranlı Abdülaziz Yamülkü'nün kitabına yazdığı reddiye okunmalı.
    İbrahim Metin - Türkçülük Üzerine (Nejdet Sançar'ın Görüşleri)

https://www.kitapyurdu.com/kitap/tur...lisher_id=5971

İbrahim Metin Bey, 1972 yılında Nejdet Sançar'ın bazı makalelerini toplayıp yayınlamış. Geçtiğimiz aylarda bu kitabı tekrar bastılar. Sayfa düzeni çok kötü. İçindekiler yok. Fakat maksat "beslenmek" olunca faydasını gördük, notlarımızı aldık.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

DARENDE'DEN SİBİRYA'YA

Bu kitabı okuyan ve/veya kitaba sahip olan var mı? Acil lazım...

Ya da şu:

Eklenti 13791
    M. Fuad Tokad - Kibrit Kutusundaki Sarıkamış Sibirya Günlükleri

http://www.timas.com.tr/kitap/sarika...rya-gunlukleri

İnsanın bazen aklı almıyor. Minik bir kibrit kutusu içinde saklanmış günlükler... Koca tarih! Bir yandan dağlar yollar aşmak, diğer yandan düşmanla vuruşmak... Bütün bunları gün gün not almak...

M. Fuad Tokad'ın hatıralarını çocukları saklıyor, torunları ise yayımlıyor. Yüz yıl öncesinin hikayesi...

Edebi yanı yok. Yani Adil Hikmet Bey'de gördüğümüz fikir yoğunluğuna da rastlamiyoruz. Ancak çekilen çileyi sonuna kadar hissediyorsunuz.

Gecen sene Aydın Üniversitesi'ndeki Altay Sempozyumuna katıldığımda Jack Snowden'la tanışmıştım. Fuad Bey, Snowden'ın eşinin dedesi oluyor. Zaten Snowden sayede günlüklerden haberdar olup bunlar üzerinde çalışıyor.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ankara

David Hume'den 'İnsanın Anlama Yetisi Üzerine Bir Soruşturma'...

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları...

Kant'ı bile etkilemiş bir adam David Hume...

Tavsiye ederim...
    Arafilboylu

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ankara

Şu anda çok merak ettiğim bir adamı okuyorum, Michel Foucault...

Eseri ise 'Kelimeler ve Şeyler'...

Bitirince yorumlarımı yazacağım, kitap çok enteresan başladı...
    Arafilboylu

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Faruk BERBER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum

fd.jpg

Kitap zihin açıcı, fakat çok yorucu. İlk okuyuşumda %30'una falan hakim olabildim . En az iki kez daha okurum ilerde. Eğitime gönül vermiş veya eğitime meraklı kişilerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Kitabı almadan önce araştırdığımda tanıtım bölümünde bir grup öğrencinin 0'dan bir dili nasıl kendi çabalarıyla öğrendiklerini anlatıyordu. Açıkçası bu kısma tav oldum. Fakat kitap felsefe kitabı olduğundan o kadar dallı budaklı ki, o yüzden tekrar tekrar okunup not alınası.
    BordoMavi.Net - Erzurum - Ankara - Çanakkale - Trabzon

Bayraktaroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Tonguç ve enstitüleri-pakize türkoğlu

Bu memleket için yapılmış en faydalı hizmetlerden bir tanesi olan köy enstitülerini derinlemesine inceleyen muhteşem bir kitap. Yazarda bir köy enstitüsü mezunudur ve anlatılanlar tsmamen gerçektir.
    İsmail Hakkı Tonguç, Hasan Âli Yücel'in eğitim için ne zor şartlarda çalıştıklarını köylerden nasıl öğrenci topladıklarını anlatan bir kitap. Memleketi demir ağlar gibi saran köy enstitülerinin Türkiye ekonomisine yaptığı katkıları da görmemek mümkün değil. İzmir, Trabzon, eskişehir, konya, kars anadoluda kurulan 21 köy enstitüsünün yetiştirdiği bir çok öğrenci.

Sonuç olarak türkiye de güzel olan her şeyin bir cezası vardır. Bu kurumunda sonu kömünist yetiştirdiği iddiasıyla kapatılır.

Meraklısına;
    1-Cılavuz Köy enstitüsü
    2-Öğretmenim Hasan Âli yücel
    3-Kısa süren hasat
    4-kimseli kimsesiz
    5-Hacı Angı ivrız köy enstitüsü
    Kitapları okunabilir.
    TRABZONSPOR
    iyi ki varsın Eren Bülbül...
    İyi ki varsın Arslan Kulaksız...

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ankara

Alıntı Bayraktaroğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu memleket için yapılmış en faydalı hizmetlerden bir tanesi olan köy enstitülerini derinlemesine inceleyen muhteşem bir kitap. Yazarda bir köy enstitüsü mezunudur ve anlatılanlar tsmamen gerçektir.
    İsmail Hakkı Tonguç, Hasan Âli Yücel'in eğitim için ne zor şartlarda çalıştıklarını köylerden nasıl öğrenci topladıklarını anlatan bir kitap. Memleketi demir ağlar gibi saran köy enstitülerinin Türkiye ekonomisine yaptığı katkıları da görmemek mümkün değil. İzmir, Trabzon, eskişehir, konya, kars anadoluda kurulan 21 köy enstitüsünün yetiştirdiği bir çok öğrenci.

Sonuç olarak türkiye de güzel olan her şeyin bir cezası vardır. Bu kurumunda sonu kömünist yetiştirdiği iddiasıyla kapatılır.

Meraklısına;
    1-Cılavuz Köy enstitüsü
    3-Kısa süren hasat
    4-kimseli kimsesiz
    Kitapları okunabilir.
    Kitabı edindim Muhittin, çok da merak ediyorum ama ondan önce okumam gerekenler var
    Arafilboylu

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Bayraktaroğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Meraklısına;
    1-Cılavuz Köy enstitüsü
    3-Kısa süren hasat
    4-kimseli kimsesiz
    Kitapları okunabilir.
    Köy Enstitüleri ilginç bir konu... Baştan söyleyeyim, çok bilgi sahibi olmadığım için taraf değilim. Bu konuda Nejdet Sançar'ın ciddi verilere dayalı eleştirel birkaç makalesi vardı. Farklı bir pencereden bakmak isterseniz size ulaştırabilirim.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Okumaya devam....
    9 günlük Bayram tatili ve senelik izinde okuduğum kitaplar.....

37-İlluminati - Dünyayı Yöneten Gizli Örgüt - Stephen J Watson

38-Muhteşem Gatsby - F. Scot Fitzgerald (Kendine has üslubuyla Amerikan Rüyasını inceden inceye değil doğrudan taşlayan bir eser. Filmide vardı ama Onu izlemedim. İzlesem kitabını okumazdım. )

39-Üç Yıl- Anton Çehov ( Aşk olmadan salt mantık ile yapılan bir evliliğin sonuçları üzerine kurulu bir roman fena değildi )

40-Boyalı Peçe - M. Sommerset Maugham ( Aslen Doktor olmasına rağmen başarılı eserleri ile edebiyat dünyasında da yer bulan yazarın güzel bir eseri. Sevgi yerine maddi olguları , dış görünüş yerine iç güzelliği seçen Kitty'nin trajik hikayesi anlatılıyor )

41-Ruth _ Lou Ansreas Salome ( Psikanalitik ve felsefe uzmanı yazarın bu eseri ilk yayınlandığı dönemden beri büyük ses getirmiş hatta şair Rilke kızına kitabın ismini vermiştir. Ruth isminde yaşıtlarından oldukça farklı bir kız ile buyurgan baskın karakterdeki öğretmeni Erik ile ikişkisi anlatılıyor. Olayların bir kadın gözüyle anlatılması bakımından ilginç bir kitaptı )

42-İntibah - Namık Kemal ( Türk Edebiyatının ilk edebi romanı sayılan bu eserde romanın kahramanı erkeğin bir kötü kadına(!) aşık olmasıyla gelişen olaylar anlatılıyor.Dönemine göre oldukça cüretkar bir konu işlenmiş. Dönemin sosyal yapısı ve yazarı Namık Kemal'in engin bilgi birikiminide satırlar arasında hissedebiliyorsunuz. Sonu biraz trajik ve aslında bana göre ütopik bitti ama yinede güzel bir eserdi.

43-Lyon'da Düğün - Stefan Zweig ( Yeni bir Zweig , yine bir Zweig. Her zmana olduğu gibi etkileyici bir eserdi bu. 3 hikaye var. Yazarın hümanistliği , savaş karşıtlığı ve yaşam sevgisini sonuna kadar işleiği bi kitabı diğer Zweig eserleri gibi şiddetle tavsiye ediyorum.

44-Herkese Lazım Olan İman - Kemahlı Feyzullah ( Yüce Dinimiz İslam ile diğer dinlerin karşılaştırılması , Müslüman olanların sebeplleri gibi konular işlenmiş. Meraklısı için güzel ve faideli bilgiler içeriyor )

45- ...... et - John C. Parkin ( Adını sansürledim argo içeriyor diye . Boş ver analamında kullanılan bir sözcük diyelim. Pek beğenmedim herşeye boşverin , hayatınızı yaşayın , geberin gidin gibi saçma bir felsefesi var. Okumazsanız çok şey kaybetmezsiniz.
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Taşların Hakanı: Servet Somuncuoğlu Armağanı

http://www.matbuat.com.tr/TASLARIN-HAKANI__UD61

Rahmetli Servet Abi'yi yakından tanıyan genç yaşlı, nice insan: Taşağıl Hoca, Bünyamin Aksungur Abi, Kemal Sallı Hoca, Metin Kaplan, Haldun Terzioğlu, Rasim Ekşi...

İnsanoğlunun en güzel mirası, ardından böylesine güzel konuşulacak bir iz bırakmasıdır. Kaldı ki o, nice önemli işi sırtlamıştı. Ben radyo zamanlarına yetişemedim. Ama üniversite yıllarımda onun belgesellerinin hazırlık aşamasında olduğunu TDAV'ye gittiğimde duyardım.

Tanımak isterseniz tabii ki belgesellerini seyredin ama bu armağan çalışmasına da göz atın.

Ruhu şad olsun.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ankara

1- Kelimeler ve Şeyler/ Michel Foucault / İmge Kitabevi

İyi başladı ama beklentimi fazla karşılamadı, merak ettiğim bir adamdı Foucault ama tipik bir Fransız üslubuyla yazıyor. Uzatıyor,uzatıyor,uzatıyor... Çok tat almadım...

2- Dine Karşı Din/ Ali Şeriati/ Fecr Yayınevi

Şeriati, muhteşem bir adam. Elimde bir kitabı daha var. En yakın zamanda onu da okuyacağım. Tüm külliyatı da satılmakta. 38 kitaptan oluşuyor. Uygun bir zamanda tedarik edeceğim.

3- Utopia/ Thomas More / Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
    Çok keyif aldım. Platon'un Devlet 'i gibi kendi ütopya devletinden bahsediyor. Platon'u Devlet'inden ciddi farklılıkları var. Tavsiye ederim...

Thomas More ile ilgili bir kaç şey eklemek isterim.Avrupa'nın ilk sosyalistidir. Ama dindar bir adamdır. İdam edilmiştir. Enteresan bir hayatı olup, döneminin en aydın insanlarından biriydi. Hayatını anlatan bir film de vardır.
    1966 yapımı 'A man for all seasons'...

Güzel bir tarihi biyografik filmdir. Filmi de izlemenizi tavsiye ederim...
    Şöyle bir bilgi de vermiş olayım:Thomas More'un hoşlandığı kız, 3 kız kardeşten ortancasıydı. O dönemde küçük kız kardeşin, büyüğü dururken evlenmesi, büyük kız kardeşin toplum içindeki durumunu zor duruma sokacağından, Thomas More, büyük kız kardeşe laf gelmesin diye onunla evlendi...
    Enteresan bir adam...
    4- Afrikalı Leo/ Amin Maalouf/ Yapı Kredi Yayınları

Ne zamandır okumayı ertelediğim kitaplardan biri. Amin Maalouf'un daha önce Doğu'nun Limanları kitabını da okumuştum. İkisi de aynı etkiyi bıtaktı bende. Çok iyi bir yazar. Sırada Baş yapıtı olarak gösterilen Semerkand var, bakalım...
    Konu İlker Yazıcıoğlu tarafından (27.09.2018 Saat 09:03 ) değiştirilmiştir.
    Arafilboylu

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Nereden
    Ankara

Taşların Hakanı: Servet Somuncuoğlu Armağanı

http://www.matbuat.com.tr/TASLARIN-HAKANI__UD61

Rahmetli Servet Abi'yi yakından tanıyan genç yaşlı, nice insan: Taşağıl Hoca, Bünyamin Aksungur Abi, Kemal Sallı Hoca, Metin Kaplan, Haldun Terzioğlu, Rasim Ekşi...

İnsanoğlunun en güzel mirası, ardından böylesine güzel konuşulacak bir iz bırakmasıdır. Kaldı ki o, nice önemli işi sırtlamıştı. Ben radyo zamanlarına yetişemedim. Ama üniversite yıllarımda onun belgesellerinin hazırlık aşamasında olduğunu TDAV'ye gittiğimde duyardım.

Tanımak isterseniz tabii ki belgesellerini seyredin ama bu armağan çalışmasına da göz atın.

Ruhu şad olsun.
    Nam-ı değer 'Kültür Amelesi'...

Allah rahmet eylesin...
    Arafilboylu

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Nam-ı değer 'Kültür Amelesi'...

Allah rahmet eylesin...
    2015'te Üsküdar'da anmıştık: http://www.turander.org.tr/Faaliyetl...?rurl=Lw%3D%3D

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)