Sayfa 122 Toplam 156 Sayfadan BirinciBirinci ... 22 72 112 120 121 122 123 124 132 ... SonuncuSonuncu
Toplam 3878 adet sonuctan sayfa basi 3,026 ile 3,050 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: En Son Okuduğunuz Kitaplar Hakkında Yorumlar!..

İsmail ALİOĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bu baslik güzel başlık. Kitap tavsiyesi aliyorum burdan
    Arastirma tarih severlere Sümerleri kesinlikle oneririm. Kitap tavsiyeside veririm

Deniz Telci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rize

http://www.kitapyurdu.com/kitap/ask-...mi/272624.html

Boğaza tüp geçit projelerinin mana aleminden verilen bir işaretle güzergahının gösterildiğini biliyor muydunuz?

Ve bu güzergahın, bir aşk güzergahı olduğunu?

Ve bu güzergah için, padişahların bile İstanbul Boğaz'ına tüp geçit yapma çabalarını? ...

Ya Piri Reis'in sırlarını merak ediyor musunuz?

Peki, İstanbul'un yer altında neler var, hangi gizli tüneller ve bunlar nereye çıkıyor?

Merak ediyorsanız, romanımız, sorularınıza cevap olabilir...

Aşk, polisiye, tarih, tasavvuf ve tabii ki İstanbul bu romanda…

Not : Bana bir kampanyadan hediye olarak geldi ama fena da değil bence .
    Konu Deniz Telci tarafından (14.08.2017 Saat 00:31 ) değiştirilmiştir.
    Yar o gözlerin kanlı yaş döksün
    Bu dünyada ben yandım sende yanasın.

Bayraktaroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Duvarcı Ustası Don Gesualdo- Giovanni Verga

İşçi edebiyatının güzel bir örneği olan bu kitap sosyal sınıflar arasındaki mücadeleyi ele alır. Soylu sınıfın, aristokrasi ve burjuvaziden kendisini kurtarma çabasıdır. Ayrıca 1848 devrimi de kitapta yer alır.
    TRABZONSPOR
    iyi ki varsın Eren Bülbül...
    İyi ki varsın Arslan Kulaksız...

Murathan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

155-327-6-1457104083.jpg

Jön Türklük ve Kemalizm Kıskacında İttihadçılık - İsmail Küçükkılınç
    kitap, kafamdaki ittihatçılık algısını değiştirdi diyebilirim.
    mustafa çalıkın trtye katıldığı programı izlediğimde bu değişim başlamıştı aslında.
    Konu Murathan tarafından (20.08.2017 Saat 04:36 ) değiştirilmiştir.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Murathan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    155-327-6-1457104083.jpg

Jön Türklük ve Kemalizm Kıskacında İttihadçılık - İsmail Küçükkılınç
    kitap, kafamdaki ittihatçılık algısını değiştirdi diyebilirim.
    mustafa çalıkın trtye katıldığı programı izlediğimde bu değişim başlamıştı aslında.
    Şunu okudun mu dostum?

Alıntı Oğuz ZEYTİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eklenti 11900

Bayrak, Kalpak, Revolver: "İttihat ve Terakki Cemiyeti"

Ermeni Meselesi'ne dair yaptığı çalışmayla ve 21. Yüzyıl Dergisi'nden tanıdığım genç araştırmacı arkadaşımız Hakan Boz bu defa İttihat ve Terakki Cemiyeti için kolları sıvadı. Kendisinin editörlüğünde hazırlanan kitap on altı makaleden oluşuyor. Bunlardan biri Turan Dergisi'nden hocam Erol Cihangir'e ait (Enver Paşa'nın Trablusgarp Savaşı). Feroz Ahmad'in ön söz yazdığı bu çalışmayı incelemenizi önerir, desteklerinizi beklerim.

http://www.dr.com.tr/Kitap/Bayrak-Ka...=0000000726543
    Zor günlerde tebessüm ve azim kaynağı oluyor.
    Eklenti 12160

Nereden
    Kocaeli

Şunu okudun mu dostum?

Zor günlerde tebessüm ve azim kaynağı oluyor.
    Eklenti 12160
    Okumadım ama listeme attım teşekkürler.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

2017- 17.Kitap

Taras Bulba- Gogol

Güzel bir öykü kitabı içinde Petesburg Öyküleri ismiyle bilinen 5 öykü ve Rus Halk Kahramanı Taras Bulba'nın geniş öyküsü bulunan bu kitabı dün bitirdim. Aynı gün filminide görmem güzel bir tesadüf oldu doğrusu.

Epik bir eser Taras Bulba Onun dışındaki hikayeler genellikle kasvetli bir havada hafifi bazen ağır ironilerle bezenmiş , sık sık taşlamalara yer verilmiş. Gogol çevresel betimlemeler yerine kişileri öne çıkarıp onarın fiziksel durumlarını ve ruhsal içdünyalarını anlatmaya çalışıyor. Yerine gelince ise üzerinden geçip bizi hemen öyküye sokuyor.

Güzel , tad bırakan bir eserdi doğrusu...
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Nereden
    İzmir

H.G.Wells- Doktor Moreau'nun Adası

Bilim kurgu alanında öncü kişilerden birisidir yazar kitaplarının distopik özellikleri okumayı kolaylaştırırken (öznel yorum) size bilimsel açıdan bilgide vermektedir.Bu kitapta da baş karakter Edward Prendick mahsur kaldığı adada üzerinde deney yapılan farklı yaratıklarla karşılaşır. İnsanın doğa üzerindeki olumsuz etkileri, bilimin ahlakla ilişkisi, canlıların genetiğine yapılan müdahalelerin doğurduğu olumsuz sonuçları güzel bir dille anlatmıştır. (Kitap her ne kadar gerçekten uzak gibi görünse de anlatılan olayın bilimsel olarak geçerliliği mümkündür).
    Konu Bayraktaroğlu tarafından (05.09.2017 Saat 11:50 ) değiştirilmiştir.
    TRABZONSPOR

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Bayraktaroğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    H.G.Wells- Doktor Moreau'nun Adası

Bilim kurgu alanında öncü kişilerden birisidir yazar kitaplarının distopik özellikleri okumayı kolaylaştırırken size bilimsel açıdan bilgide vermektedir.Bu kitapta da baş karakter Edward Prendick mahsur kaldığı adada üzerinde deney yapılan farklı yaratıklarla karşılaşır. İnsanın doğa üzerindeki olumsuz etkileri, bilimin ahlakla ilişkisi, canlıların genetiğine yapılan müdahalelerin doğurduğu olumsuz sonuçları güzel bir dille anlatmıştır. (Kitap her ne kadar gerçekten uzak gibi görünse de anlatılan olayın bilimsel olarak geçerliliği mümkündür).
    Kitabını okumadım ama filmi çok güzeldi doğrusu....

Özellikle genetik değişikliğe uğratılan bir maymunun silahla ateş edip bir insanı öldürdükten sonra :

-Şimdi insan olduk. demesinden çok etkilenmiştim.....

Nereden
    İzmir

Alıntı Faik Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kitabını okumadım ama filmi çok güzeldi doğrusu....

Özellikle genetik değişikliğe uğratılan bir maymunun silahla ateş edip bir insanı öldürdükten sonra :

-Şimdi insan olduk. demesinden çok etkilenmiştim.....
    Kitabından alacağınız haz çok daha farklı olacaktır. Sadece yazarın anlattığı kavramlar üzerinde kalmamak bunu insan hayatına yorumlamak gerekiyor. Çevremizde genetiği değiştirilmiş (hayvanlaştırılmış insanlar) canlılar, kitabı okuduktan sonra farkındalığımızı arttırıyor. Benim için kitabın en önemli noktası bilim-etik sorgulaması
    TRABZONSPOR

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Bayraktaroğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kitabından alacağınız haz çok daha farklı olacaktır. Sadece yazarın anlattığı kavramlar üzerinde kalmamak bunu insan hayatına yorumlamak gerekiyor. Çevremizde genetiği değiştirilmiş (hayvanlaştırılmış insanlar) canlılar, kitabı okuduktan sonra farkındalığımızı arttırıyor. Benim için kitabın en önemli noktası bilim-etik sorgulaması
    Dediğiniz gibi kitabını okummamış olsaydım muhtemelen filmi aynı hazzı vermeyecekti....

daha önceden okuyupta izlediğim bir çok film gibi....

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

2017 Yılı için planladığım elli kitabı okudum, çoğunu burada paylaştım. Şimdi önümde yeni bir liste var.

Emine IŞINSU - Adsız Kahramanlar

http://www.panamayayincilik.com/tani...UOSK5KFG4G21VY

Sait BAŞER - Türk İnanma ve Anlama Modeline Dair

http://www.irfanyayinevi.com/?Incele...-Modeline-Dair

A. Tarık ÇELENK - Türk Sağının Düşünce Atlası

http://www.kitapyurdu.com/kitap/turk...lisher_id=8775

(Sonuncuya dair epey tespitim var. İleride yazacağım...)

Ufuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ne zamandır listemde olan Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı okudum. Bir kitabı okuduktan veya bir filmi izledikten sonra genelde ilk yaptığım şey insanlar ne anlamış, nasıl yorumlamış, kaçırdığım bir şey var mı diye internette yazılar bulup okumak. Kitabın karakteri Holden Caulfield'ı herkes hiçbir şeyi beğenmeyen ekşici diye nitelendirmiş ama bence koyu bir Trabzonsporlu

Kış gelsin şapkasından bir tane alıcam hasta etti şapka da şapka.

Nereden
    Kocaeli

Alıntı Ufuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ne zamandır listemde olan Çavdar Tarlasında Çocuklar'ı okudum. Bir kitabı okuduktan veya bir filmi izledikten sonra genelde ilk yaptığım şey insanlar ne anlamış, nasıl yorumlamış, kaçırdığım bir şey var mı diye internette yazılar bulup okumak. Kitabın karakteri Holden Caulfield'ı herkes hiçbir şeyi beğenmeyen ekşici diye nitelendirmiş ama bence koyu bir Trabzonsporlu

fazla kitap okumam ama en sevdiğim kitaptır diyebilirim.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Dün Forum Trabzon Alışveriş Merkezindeki D&R Mağazasına gittim.....

Kasasında büyük bir kuyruk vardı.....

İnsanların elinde yeni çıkan kitaplar , dergiler gördüm bende 1 dergi adım....

Fiş numarama baktım 340 yazıyordu.....

Mutlu oldum , sevindim...

Artık bana ne oluyorsa......

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Türk Dünyası'nı merak edip görme fırsatı olmayanlara kimi eski kimi yeni birkaç önerim olacak.

Yeniler

Ahmet Taşağıl'ın son çalışması "Gökbörü'nün İzinde"

http://www.kronikkitap.com/gokborunun-izinde/

Osman Oktay'ın "Modern Seyahatname"si...

https://www.facebook.com/benguyayinl...type=3&theater

Eskileri de hatırlatmak lazım:

Erdoğan Aslıyüce'nin Adım Adım Türk Yurtları:

http://www.kitapyurdu.com/kitap/adim...ari/22451.html

Ve tabii ki Yavuz Bülent Bakiler'in Türkistan Türkistan'ı...

http://www.kitapyurdu.com/kitap/turk...an/283386.html

*

Güncel çalışmaları okuyunca SSCB'nin dağıldığı dönemden günümüze yaşanan gelişimleri, değişimleri, Türkiye'den Türkistan'a bakıştaki dönüşümü çok net görebiliyorsunuz.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Darbe ve Muamma listemde. Biraz bahsedebilir misiniz kitaptan? Dili sadelestirilmis mi? Vb.
    Darbe ve Muamma'yı okudum. Esas konudan ziyade, Süleyman Hüsnü Paşa'nın 1875'te Millet Meclisi kurulmasi gerektiğini yazması dikkat çekici.

Paşa, kendisinden üçüncü şahıs gibi bahsetmiş.

Ruhu şad olsun.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Muzaffer ÖZDAĞ - Türk Aleviliğinin Yükselişi

http://www.kitapyurdu.com/kitap/turk...isi/14159.html

Küçük hacimli ama yüz otuz üç kaynaktan beslenen bir çalışma. Kitabın muhteviyatı, adından daha geniş. Türk - İslam Tarihi özeti gibi...

Hele bir Şah İsmail eleştirisi var ki, bu zamana kadar galiba sadece Yavuz Bülent Bakiler'de karşılaşmıştım.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Faruk BERBER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Erzurum

vb.JPG

Siyasetçi ve sanatçıların yaşamöyküleriyle sık karşılaşırız ama araştırmacıların hikâyelerini pek bilmeyiz. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geniş ilgi uyandıran ve sosyal bilimlerdeki birçok araştırmayı etkileyen Hayali Cemaatler ve Üç Bayrak Altında’nın yazarı Benedict Anderson bize kendi yaşamını anlatıyor. Bu sınırları aşan yaşamdan iyi bir yazarın nasıl yetiştiğini, bir saha araştırmacısının ne gibi sorunlarla karşılaştığını, bunların üstesinden nasıl geldiğini anlıyoruz. Ve en önemlisi 20. yüzyılın kendini tüm dünyadan sorumlu gören evrenselci solcu kuşaklarının dünyaya nasıl baktığını hatırlıyoruz.

Çin’de doğmuş, çocukluğunu Kaliforniya ve İrlanda’da geçirmiş, eğitimini büyük ölçüde İngiltere’de tamamlamış, 1965 askeri darbesinden sonra Suharto yönetimindeki Endonezya'dan kovulunca araştırmalarına Tayland ve Filipinler'de devam etmek zorunda kalmış ve ABD’de Cornell Üniversitesi’nde Güneydoğu Asya çalışmalarını yürütmüş olan Anderson’ın hikâyesi sadece kendisine ve kitaplarına değil, aynı zamanda Avrupa eğitimi ile Amerikan eğitimi arasındaki farklara, yeni bir araştırma alanı kurulurken yaşanan zorluklara, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana üniversite kurumunun geçirdiği değişime ve Yeni Sol'un küresel düşünce üzerindeki etkilerine de ışık tutuyor.

Siyaset bilimi ve etnografiye ilgi duyan okurlarımız için, ama özellikle de iktidarın ağır ekonomik ve siyasi baskısı altında kendilerine bir sosyal bilimci olarak yol arayan bugünün genç akademisyen kuşağı için yayımlıyoruz bu kitabı.

Kitapta film, kitap ve makale tavsiyeleri de görebiliyoruz. Bunları not etmeyi tercih ettim ben. İlham verici ve düşündürücü bir kitap. Bazı bölümlerde gereğinden fazla detaya girse de tavsiye ederim.
    Konu Faruk BERBER tarafından (19.10.2017 Saat 18:23 ) değiştirilmiştir.
    BordoMavi.Net - Erzurum - Ankara - Çanakkale - Trabzon

C.Guleryuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Rusya

Tesla - Anlaşılamamış Dahi
    Margeret Cheney

"Adı Edison veya Marconi kadar bilinmese de Nikola Tesla gelmiş geçmiş en büyük mucitlerden biri, hatta birincisi kabul ediliyor. Sırp asıllı, Hırvatistan doğumlu ve ABD vatandaşı olan bu dâhi sayesinde bugün ışıl ışıl aydınlanan kentlerde yaşıyoruz. Ama insanlığın Tesla’ya borçlu olduğu şey bununla sınırlı değil tabii. Gerçekten zamanının çok ilerisinde yaşayan bir bilim insanı olan Tesla patentinin Marconi’ye değil kendisine ait olduğunu ancak ABD Yüksek Mahkemesi kararıyla kanıtlayabildiği radyodan televizyona, robotlardan telsiz haberleşmesine, bilgisayardan füzelere kadar bugün gündelik yaşamımızda yer alan pek çok şeyin mucidi veya fikir babasıdır.

Kendisine ait bir evi olmayan, otellerde yaşayan, hiç evlenmeyen ve en iyi dostu ünlü yazar Mark Twain ile güvercinler olan Tesla yirminci yüzyılın ilk yarısında sayısız icat yaptı. Ancak bunları ticari ürüne ve kendisi için bir gelir kaynağına dönüştürmeyi pek umursamayınca inanılmaz buluşları Edison veya Marconi gibi açgözlü “tüccar mucitler” tarafından çalındı. Ne yazık ki bugün onların adı Tesla’dan daha çok biliniyor.
    Hayallerine bugün bile ulaşılması zor görünen Tesla İkinci Dünya Savaşı’nın ortasında, 1943’te öldüğünde çalışmalarını yakından izleyen FBI bütün araştırma notlarına, yayımlanmamış makalelerine el koydu. Daha sonraki yıllarda nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ve uzay çalışmalarında değerlendirildiği söylenen bu belgeler üzerinde hâlâ incelemeler sürüyor.
    Genç yaşta ABD’ye göç eden bu büyük mucit bilim tarihinde hak ettiği yeri çoktan almıştır ama sıradan insanların da zihninde ve gönlünde hak ettiği yeri almalıdır. Bu kitap bu işin daha fazla gecikmemesine katkıda bulunmak için yazılmıştır."
    Arbeit Macht Frei !

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Ufuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

https://boxofficeturkiye.com/film/ca...ki-asi-2013814

Kaçırmayın derim...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2017-18.Kitap.

Adı: Hitler'in Şirret Kadınları

Yazarı : Wendy Lower

Yorum : Kitap ilk çıktığında da ilgimi çekmişti doğrusu ama fiyatını pahalı bulup almamıştım. Sonra indirimde görünce hemen alıp okudum.

Kitap Yahudi Soykırımı ile ilgili uzun yıllar saha araştırması da dahil araştırma yapan yazarın şimdiye kadar pek değinilmeyen bir konu üzerindeki yıllarca süren birikiminin eseri .2.Dünya Savaşa'ın Hitlerin ve diğer dünya liderlerinin rollerini az çok okuduk. Komutanların askerlerin hatta demir yığınlı savaş makinelerinin de yaşattığı yıkımı hem görsel ve işitsel medya aracılığı ile zaman zaman görmekteyiz.

Ancak Alman Kadınlarının rolü ile ilgili çok sınırlı eser basıldı. Daha doğrusu bu konu gözardı edildi. İşte bu kitap yapay ötenaziden tututn , elinde tabanca ile küçük çocukları başlarından vuranlara kadar soykırıma katkıda bulunan kadınları anlatıyor. İlginç bir eserdi doğrusu.

Robotlaşmış insanların neler yapabileceğini bir yanda katliam yaparken 1-2 saat sonra dans edp eğlenebileceğini görüp hayretler içerisine girdim. Aslında insanların insanlıktan çıktıklarında hangi yüce olduğunu iddia ettikleri amaç için olsun neler yapabileceğini görebilmek açısından okunması gereken bir eserdir diye düşünüyorum.

alper* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afrika Diğer

Yıldızlararası Bilimi. Kip Thorne.

Adından anlaşılacağı üzere, film ile ilgili güzel bilgiler içeriyor.

Tavsiye ederim. Biraz teknik bilgiler var yalnız.
    Gutta cavat lapidem non vi sed sæpe cadendo.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2017-19.Kitap

Adı: Mecburiyet.

Yazarı : Stefan Zweig

Yorum: Küçük hacimli kitapları erken bitmeleri nedeniye pek sevmem. Ama yinede dayanamayıp aldım bu kitabı.

Evrensel değerlere olan saygısından ötürü savaşlara karşı olan entellektüel Ferdinand savaştan kaçıp güzel bir göl kenarında yaşamaya başlar. Bir gün Postacı gelir ve askere gitmek için celp emrinin olduğu bir mektup getirir. O saniyeden sonra eşi ile saygı duyduğu vatanı arasında sıkışıp kalır. Bağlı bulunduğu insani değerler savaşın kendisine karşıdır ama aynı zamanda otoriyeyide ezmek istemez. Ferdinand yolculuğa çıktığında düşman hattına yaklaşırken savaşacağı düşmanların bir kısmını görür ve gerçeklerle bir kez daha yüzleşmek zorunda kalır...

Her yazarın eserlerinde kendisinden izler olur ama Zweig kadar bunu keskin biçimde ifade eden yazar çok azdır sanırım. Şuaanda okuduğum kitabında yine ana karakter bir yazar tıpkı Zweig gibi. Kendi yaşam felsefesinin eserlerine nakış gibi işleyen yazarın savaş karşıtı fikirleri hümanizmin önemine sık sık vurgu yapması bunu anlatırken zaman zaman etkiyle insanı uyandıran betimlemeleri ile güzel bir eserdi. Tek handikabı biraz kısa olması. Yani yazar anlatacaklarını anlatmış ama yanlış anlaşılma olmasın

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2017-20.Kitap

Adı: Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Yazarı : Stefan Zweig

Yorum: Romanı kahramanı olan yazar kendisine gelen postaları karıştırırken kalınca bir mektuba rastlar. 25-30 sayfalık bu mektup "Sana, beni asla tanımamış olan sana " hitabıyla başlayan karşılıksız bir aşk mektubudur. "Zaten aşk karşılıklı sevgi olunca aşk olmazdı " anlayışının tezahürü olan bu eseri kadın ölen çocuğunun yanıbaşında daha 13 yaşından beri yazara olan aşkını anlatıyor.

Kitabın tamamı çok etkili , sürekli sizi heyecanlı bir gerilim altında tutuyor öyle kıvrak cümlelerle etkiliyorki bazı yerleri defalarca tekrar tekrar okumak zorunda kalıyorsunuz. Kadın sitemlerini öyle naif , öyle yumuşak yapmaya çalışıyor ki aşkını korkutmaktan öyle çekiniyor ki en büyük hayalkırıklıklarını anlatırken bile suçu kendinde görmeye çalışıyor. Sitem ediyor ama yazarı kırmadan , üzmeden ama okuyanlarını en çarpıcı biçimde etkileyerek.

Kadının sonu hakkında ipucu yok. Kitaptaki yazarın umursamazlığına , duygusuzluğuna kızıyorsunuz. Kadının bu kadar yoğun duygularına şaşırıyorsunuz. Zaman zaman vurgulu cümlelerde heyecanlanıyorsunuz. Bir bakıyorsunuz kitap hiç bitmesini istemediğiniz şekilde bitivermiş. Bu küçük hacimli kitapları onun için sevmiyorum yahu.

Gerçi 500 sayfada anlatılabileek duyguları 50 sayfada anlatmış burada bir sorun yok lakin yinede hemen bitmesini sevmiyorum be kardeşim. Çay değil ki tekrar koy iç. Ama ben bu kitabı kısa bir süre sonra tekrar okumayı düşünüyorum.

Sizede şiddetle tavsiye ediyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)