Sayfa 126 Toplam 156 Sayfadan BirinciBirinci ... 26 76 116 124 125 126 127 128 136 ... SonuncuSonuncu
Toplam 3878 adet sonuctan sayfa basi 3,126 ile 3,150 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: En Son Okuduğunuz Kitaplar Hakkında Yorumlar!..

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Oğuz ZEYTİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu arada Bilge Kültür Sanat, Ahmet Taşağıl'ın 96'da bizim Turan Yayıncılık'tan çıkan "Bilge Kağan'ın Vasiyeti" adlı ince çalışmasını yeniden yayımladı. Bilginize...

https://www.bilgeyayincilik.com/urun...ganin-vasiyeti
    Kitabın ilk bölümü Gök Türk tarihi, ikinci bölümü ise Gök Türk devlet modelinin özet hali... Son bölümde Bilge Kağan'ın Türklüğe yol gösterdiği sözleri yer almakta.
    Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (09.02.2018 Saat 15:09 ) değiştirilmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

2018 Yılı - 12.Kitap

Bir Çöküşün Öyküsü -Stefan Zweig

Yazarın okuduğum 7.kitabı..... ( Daha 7 tane daha var çok sevinçliyim )

Madame De Prie Fransa'nın çalkantılı dönemlerinde krala kraliçeye çok yakın zengin bir kişidir. Bir gün gözden düşer ve Normandiye'ye sürülür ( Hani 2.Dünya Savaşı'nda müttefiklerin çıkartma yaptıkları meşhur yer var ya orası ). Birden şatafatlı yaşamı tekdüze, heyecansız bir hal alır ve sürekli gözönünde olan Madame ruhi bir bunalım yaşar. İçinde bulunduğu durum gitgide daha trajik bir hal alır yeniden dikkat çekmek için bir plan yapar. Ama sonu hiç iyi bitmez.

Çok teferruatlı anlatmadım gazı kaçan gazoz gibi heyecanı bitmesin diye....

Her zamanki ustalığını konuşturan yazar yine kısa ama etkili bir eser ortaya çıkarmış....

Diğer bütün kitaplarda olduğu gibi bu kitabıda okumanızı isterim doğrusu
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Bayraktaroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Alıntı Faik Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2018 Yılı - 11.Kitap

Amok Koşucusu - Stefan Zweig

Yaşadığı bazı olaylar nedeniyle geri kalmış bir Uzakdoğu ülkesinde doktorluk yapmak zorunda kalan kitabın kahramanı ukala tavırları ve minnetsizliği nedeniyle bir kadın hastasının yasadışı isteğini geri çevirir. Yaşadığı Amok hastalığınında etkisi ile ( humma) olaylara aşırı tepkiler veren histerik davranışlar sergileyen Doktor daha sonra derin bir pişmanlık duyarak kendine göre yaptığı hatayı düzeltmeye çalışır. Ancak Bayan Hastası bunu kabul etmez. Olaylar gitgide dramatik bir hal alır ve üzücü biçimde sonlanır.

Zweig'in roman karakterleri romandaki diğer karakterlerin dertlerini dinlemekten zevk alır. Psikolojik tahliller ile kişilerin ruh dünyalarında bizi istemsiz yolculuklara çıkarır. Zweig'in uzmanlık alanı insan psikolojisi olduğu için roman karakterlerinin gerçek yaşamda da varolabileceğini düşünüyorum. Çünkü bazı romanlarında sık sık uzun gemi yolculuklarını anlatan yazar kendiside gemi yolculuklarına çıkmıştır. Yaşadığı yerler veya yakınlarındaki yaşam alanlarında geçen olaylar , sık sık intihardan sözetmesi ve sonunda da yaşamını intiharla sonlandırması şüphelerimi doğrusu artırıyor...

Bunun dışında çevresel alanlardan daha çok insanı ele alması , derin tahlillerle insan davranışlarının vücuduna etkileri gibi sıkı gözlem gerektiren karakterden bahsetmesi ilginç. Şimdiye kadar okuduğum kitaplarında sürekli ve artan bir gerilim gözlemledim. Ve kalbürüstü aksiyon filmleri gibi bir sonraki saniyeyi merak ettiriyor bize. Anlatım her zaman olduğu gibi yoğun ama sıkıcı değil. Asla değil...

Şimdiye kadar 6 kitabını okudum Zweig Üstadın. Sıkıldığım bir sayfası bile olmadı. O derece büyülü...

Bayraktaroğlu Rumuzu ile Bmn'de yer alan Muhittin Arkadaşımızın hediye ettiği 9 kitaptan bir tanesi idi bu.... Geriye kaldı 8 tane..... Sağolsun varolsun....

Okumaya devam....

KİTAPLI GÜNLER DİLERİM DOSTLARIMA.....
    Keyifli okumalar Faik Abi
    Zweig yeni kitabını çıkarıyoruz kitaplar bitecek diye üzülme
    TRABZONSPOR
    iyi ki varsın Eren Bülbül...
    İyi ki varsın Arslan Kulaksız...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Bayraktaroğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Keyifli okumalar Faik Abi
    Zweig yeni kitabını çıkarıyoruz kitaplar bitecek diye üzülme
    Zweg Üstadın kitaplarının tek bir kötü yanı var.....

Askerlikteki Çarşı izinleri gibi çok çabuk bitiyor..... Nasıl bittiğini anlamıyorum

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Haftasonu Zweig Üstadın 2 kitabını daha bitirdim.....
    --------------------------------
    2018- 13.Kitap

Stefan Zweig - Olağanüstü bir Gece.....

Avusturyalı bir Baron'un -ta kitabın başında bir savaşta ölmüş olduğunu anlıyoruz.- hayatı maddi anlamda herşeye sahipken son derece sıkıcı bir hal almıştır. Resmi insanlar , resmi konuşmalar ve sıkıcı insanlarla dolu bu hayatı bir gün gittiği atyarışlrında işlediği bir suç nedeniyle bir günlüğünede olsa değiştirme imkanı bulur. Daha önce yapamadığı pek çok şeyi yapıp halkın avam kesimiyle geçirdiği saatler O'nun yeniden aydınlanmasını ve hayattan yeniden zevk almasını sağlar.

Klasik "Parayla saadet olmaz " tezini profesyonelce işleyen bir eser.

Sıkılmadan hemen bitirirsiniz....
    -------------------

2018-14.kitap

Yakıcı Sır -Stefan Zweig

Stefan Zweig genellikle kişilerin içdünyalarına ve psikolojik durumlarına girerek bizi oralarda derin yolculuklara çıkarması ile bilinir. Bu eser Alp Dağlarına tabiri caizse "Hovardalık" için giden bir baron , bir anne ve 12 yaşında çocuğu arasında geçiyor. Baron anneye ulaşmak için çocuğa ilgi gösteriyor, amacınada ulaşıyor ancak çocuk kahramanaı olarak gördüğü baronun daha sonra gizli bir amacı olduğunu keşfedip onların planlarını engellmeye çalışıyor....

Diğer kitaplarından farklı olarak ilginç bir tarz kullanmış Zweig. Normal romanlarda ya olayı yaşayan bir kişinin gözünden ya da olayı izliyen üçüncü bir işinin gözünden olaylar anlatılır. Bu romanda ise üç roman karakterinin gözünden ve hayal dünyasından esintiler sunarak anlatıyor. Daha önce bütün roman kahramanlarının gözünden olayı anlatan bir eser okumadım. O anlamda bir ilk benim için....

Önce baron , sonra kadın daha sonra ise uzunca bir yer kaplasada çocuğun gözünden anlatılıyor olaylar.....

İlginç , güzel , akıcı , şaşırtıcı ve olağan bir eserdi doğrusu.....

Yukarıda da bahsettim bu kitapların tek kötü yönleri var askerlikdeki çarşı izinleri gibi hemencecik bitiyorlar yahu....

iyi okumalar dostlar....

Bayraktaroğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Geceye Övgüler- Novalis

Novalis (asıl adıyla george friedrich philipp Freiherr von Hardenberh) 29 senelik hayatına bu kapsamlı kitabı sığdırmıştır. Aydınlanmanın son dönemlerini ve fransız devrimini ve onun hemen sonrasını yakalamış bir Alman şair. Novalis için yapılan değerlendirmelerde devrimin ve aydınlanma çağının aşırı akıcılığına endüstrileşmenin ve madde bağımlılığının yol açtığı kültürel tekdüzeleşmeye bir tepki olduğunun vurgulanmasıdır.Romantizm akımının kurucularındandır
    Eserde gece ile gündüzün ilginç betimlemelerine rastlarız. Gündüz günlük yaşamın dünyasıdır. Bu dünyada insanların türlü türlü sorunları vardır Gündüz vakti bilinçli yaşanan zaman dilimidir. Gecenin ise iki anlamı vardır o doğal gündüzün karşıtıdır her şeyin dinginliğe kavuştuğu insanların sessizce uyuduğu zamandır gecenin diğer anlamı rüyaların dünyasında yaşarız günlük yaşamın boyutlarını geride bırakarak bir gerçekliğe ulaşabiliriz. Gece, bilinç dışı ve bilinç yoluyla algılananı birleştirdiğinde gündüz vakti yaşadığımızdan çok daha boyutlu bir gerçekliğe ulaşırız
    TRABZONSPOR
    iyi ki varsın Eren Bülbül...
    İyi ki varsın Arslan Kulaksız...

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Gönül Şamilkızı - Kırım Ateşi

https://www.otuken.com.tr/gonul-samilkizi-kirim-atesi

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı harekat ve Kırım'ı işgal etmesini gün gün anlatan belgesel tadında bir çalışma. Üç dört sene önce, burnumuzun dibinde gerçekleşen oldu bittiye ülke olarak sırt çevirmiştik. O dönemi merak edenler için faydalı bir kaynak olacağını düşünerek tavsiye ederim.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018- 15.Kitap

Mürebbiye - Stefan Zweig....

Elimdeki Zweig stoğunu büyük bir zevkle eritmeye çalışıyorum. O erirken yeni bilgiler , yeni betimlemeler , yeni duygular öğreniyorum...

4 öyküden oluşan oluşan bu eserin ilk öyküsü kitabada adını veren bir Mürebbiyenin işlediği affedilmez bir suç nedeni konaktan kovulmasını anlatıyor. Suç ortağı zengin olduğu için cezalandırılmıyor doğal olarak. Biri 12 yaşında biride ondan biraz daha büyük ablalarının gözünden anlatılıyor bu hikaye...

ikinci öykü yaşlı bir adamın yalancı mektuplar yazarak bir genç kızın duygularıyla oynamasını anlatıyor. Alplerde bir otelde tatil yapan yazar ihtiyar adamın bu sırrını yazara anlatırken aynı zamanda Alplerde bir yolculğa çıkıyoruz....

Üçünçü öykü Alplerde ama Tirol Alplerinde geçiyor. ( Avusturya) Kafasını dinlemek için kısa bir taile çıkan bir kadın orada gençliğinin idolünü son derece sefil bir halde görür. Gençlik çağında büyük bir hata yapmasına engel olup kıza büyük bir iyilik eden bu tiyatrocu artık kimse tarafından dikkate alınmayan hatta dalga geçilenb bir figür haline gelmiştir. Kadın adamın bu durumuna dayanamaz ve Onun tekrar saygı görmesi için güzel bir plan kurar.

Dördüncü öykünün destansı bir anlatımı var. Doğanın susuzluğu ile insanın aşkını karşılaştırmış daha doğrusu bir arada anlatmış. Betimlemeler , benzetmeler müthişti en çok etkilendiğim öykü en sondaki bu öykü oldu.....

herkese iyi okumalar dilerim.....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018- 16. Ktap

Ay Işığı Sokağı - Stefan Zweig

Üstadın elimdeki bütün kitapları bitene kadar başka kitap okumama konusundaki kararlılığım devam ediyor. Bu sene 10. toplamda 12. kitabını bitirdim Üstadın. Elimde maalesef sadece 3 kitabı daha kaldı....

İkisi biraz uzun üçü kısa toplam beş öyküden oluşan bu eser ismini ilk öyküden alıyor. Kitabı elinize aldığınızda Almanya'da Avusturya'da , İspanya'da ufak ama derin duygularla yüklü bir geziye çıkıyorsunuz. Kimi zaman izbe köşelerde toplumun alt tabakasındaki insanlarla konuşurken , kimi zaman bir savaşın ortasına giriyor , kimi zaman bir hizmetlinin gözünden konaktaki Efendiye gizli duygular beslemesini gözlemliyorsunuz.

İlginç bir tarsı var Üstadın. Kısa yazıyor ama anlatacaklarını size anlatıyor , aynı yazıyı 500 sayfalık bir esere yaysa dahi aynı şeyleri 20-30 sayfa ile anlatabiliyor. Ha uzattığı zamanda sizi sıkmıyor. Hem uzun yazarken hem kısa yazarken asla sıkılmıyor ağır betimlemelerden bunalmıyorsunuz. Büyülü bir yazım tekniği var. İnsan Psikolojisi konusundaki uzmanlığını yazım kabiliyeti ile profesyonelce harmanlıyor. Geriye size bu kıvamında demlenen yazıyı zevkle içmek kalıyor....

Herkese iyi okumalar dilerim....
    Konu Faik Yılmaz tarafından (16.02.2018 Saat 10:58 ) değiştirilmiştir.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

İttihat Terakki üzerine yeni bir çalışma çıktı geçen hafta.

https://www.bilgeoguz.com/urun/22765...erakki-tarihi/

İlginizi çeker diye düşündüm.

*
    Şimdi bitirdim. Yazarı daha önce yayımladığı Ermenilerle ilgili bir çalışması ve çeşitli makalelerinden az çok tanıyorum. Kitap biraz düzensiz. Bilgeoğuz'un düzensizliği mi yazarın tercihi mi, kestiremiyorum. Yazının neresi alıntı, neresi yazarın kendi fikri çok karmaşık. Konuya, şahıslara vakıf olmayanlar için zorlayıcı olabilir. Ama detaylı bir tarama içerdiğini söylemem lazım. Yine de Osmanlı'nın son dönemine damga vurmuş bir hareketi merak edenler için faydalı olabilir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018- 17. Kitap

Gömülü Şamdan - Stefan Zweig

Yahudilerce kutsal kabul edilen 7 kollu şamdan Roma imparatoru Titus zamanında ele geçirilerek Roma'ya getirilir. Daha sonra Kartacalı barbarlar tarafından yağma edilen şamdan 11 tane yahudi büyüğü ve 1 tane Benjamin adında çocuk tarafından götürülürken izlenir. Çocuk büyük bir hışımla barbarlara saldrırır ama şamdanın üzerine düşmesi sonucu kolu kırılır. Şahit olmak için oraya götürülen Benjamin adındaki çocuk Şamdan'ı gören son kişi olarak kutsal bir figür haline gelir. Olaydan 70-80 yıl sonra ise Doğu Roma İmparatorluğu Kartaca'yı yıkar yağma eder.

Şamdan'da İstanbul'a getirilir. Artık bir ihtiyar haline gelen Benjamin'de Şamdan'ı istemek için yollara düşer. Yahudileri pek hoş görmyen Roma İmparatoru O'na istediğini tam olarak vermez. Tak ümidi kesmek üzere iken güzel bir haber lalır Benjamin ama tam olarak kötü sonla bitmesede mutlu sonlada bitmiyor bu kitap.

Kitapta Yahudi Cemaaatinin nasıl birlik beraberlik içinde hareket ettiğini de açıkça anlatıyor yahudi asıllı Zweig. Siyasetle pek ilgisi olmamasına rağmen siyasi nedenlerle göç etmek zorunda kalan Zweig kendi yaşamı gibi gibi bir göç hikayesini her zaman olduğu gibi büyük bir ustalıkla anlatmış Üstad....

Kısa zamanda bitirdim yine..... Büyükte zevk aldım okurken... Zaten diğer bütün eserlerinde olduğu gibi akıcılığı , anlatım yoğunluğu, tasvirleri ile enzersiz bir adam Üstad...

Herkese iyi okumalar dilerim....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018- 18.Kitap

Clarissa - Stefan Zweig

Yine bir Zweig , yine güzel bir eser. Diğerlerinden tarz olarak farklı biraz. Konu yoğunluğu kitabın hacmiyle birlikte açılmış, seyreltilmiş biraz.

Annesiz yetiştiği anlaşışlan Clarissa'nın babası üst düzey bir subaydır. Clarissa ve abiside bu askeri disiplin içerisinde büyür hayatları hep bu yönde yol alır. Clarissa daha sonra hayatına yön verecek bir profesörün yanında çalışmaya başlar. Kısa dönemli bir aşk yaşar. Ancak aşkı 1.Dünya Savaşı'nın çıkması ile birlikte aynı zamanda düşmanı olur. Ayrılmak zorunda kalırlar. Bu arada hamile olduğunu öğrenen Clarissa çovuğunu dünyaya getirmek ile ahlaki değerleri arasında gider gelir. Bir karar verir ( ama ne olduğunu yazmayacağım. Okuyun görün canım)

1.Dünya Savaşı'nın getirdiği maddi ,manevi yıkımı ,toplumsal değerler ile aşk arasındaki tezatları yine ustaca işlemiş Üstad.....

Kısa zamanda bitirmek isteyeceğiniz bir kitap daha bu....

Tavsiye ederim...

Herkese iyi okumalar dilerim.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Hüseyin Nihal Atsız - Hikayeler

https://www.otuken.com.tr/huseyin-ni...tsiz-hikayeler

Atsız Bey'in erken dönemde yazdığı beş hikayesi Ötüken tarafından toplandı. Ahmet Bican Ercilasun Hoca'nın ön incelemesinin de yer aldığı kitapta Şehitlerin Duası başlıklı hikaye oldukça etkileyici.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

https://anamed.ku.edu.tr/tr/bizansin...orlugu-trabzon

Bizans'in Öteki İmparatorluğu: Trabzon

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi tarafından Anthony Eastmond editörlüğünde yayımlandı. Uluslararası akademik bir grubun, Trabzon tarihine ilişkin 2016 yılında açtıkları serginin devam yayını...

Detaylı inceleme fırsatım olmadı ancak göz gezdirdigim fotoğraflar müthiş.

Trabzon'un geçmişini merak edenlere öneririm.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018-19.Kitap

Karmaşık Duygular - Stefan Zweig

Elimdeki Setfan Zweig kitaplarını bu kitapla bitirmiş oldum...... 14.tane Zweig kitabı okudum....Bir kaç satır düşüncemi siz değerli dostlar ile paylaşmak isterim.....

-Stefan Zweig kısa ama yoğun roman , hikaye akımının en belirgin yazarlarından biriddir. Hatta dünya klasiklerinin de sadeleştirilmesini önermiştir. Kitaplarında yoğun bir anlatım göze çarpar. 100 kilo üzüm suyundan 5 kilo pekmez çıkarttığınızda o pekmez ne kadar yoğun ve kıvamlı oluyor ise Stefan Zweig'in kitaplarıda öyle yoğun ve kıvamlı oluyor.... Akıcılığıda cabası. Tek handikabı erken bitmeleri.

-Romanlarında genellikle psikolojik tahlilller yapıyor. Kişinin iç dünyasının dışavurumunu çok ama çok ustaca işliyor. Sık sık eserlerinde intihardan bahseden yazarın intihar sonucu hayatını kaybetmeside acı bir ironi teşkil ediyor.

-Yahudi kökenli olmasına rağmen romanlarında bunu dikte etmiyor. Reklamını yapmıyor. Propagandaya başvurmuyor. Gerektiği kadar bahsediyor , hatta toplumdaki negatif değer yargılarınıda bize taşıyor. Sadece "Gömülü Şamdan" isimli eserinde direkt olarak Yahudilerin bakış açısıyla bir eser oluşturmuş. Oda destansı yönü ve eleştirel bakış açısıyla anlatılmış....

-Pastoral öğeleri kendine has bir uslupla yazmış. İlginç çarpıcı benzetmeleri ile bize yaşatarak anlatmış...

-Bir kadını , kadınların duygusal ikilemlerini , hayalkırıklıklarını ,umutlarını neredeyse bir kadın kadar güzel anlayabilen yazar menfaatçi sevgiler kadar karşılıksız aşkıda sıkça anlatmış...

-Kendi hayatıyla ilgili olduğunu düşündüren bir çok anektoduda kitaplarının satır aralarında okuyabilirsiniz.

-Savaş karşıtı hümanist yaklaşımınada arada sırada şahit oldum okurken.... Savaşın maddi fazla değil ama manevi yıkımı , insan psikolojisine uğrattığı negatif algılar ,davranışsal bozukluklarda anlaşılabiliyor.

-Dönemin sosyal yaşamı , ekonomik durumu , toplumsal sınıf ayrılıkları da tabiki var eserlerinde....

-Kitapları kötü , fena değil , güzel diye değilde güzel ya da çok güzel olarak ayırdım.

Eğer tavsiye isterseniz

-Bilinmeyen bir Kadının Mektubu
    -Satranç
    -Amok Koşucusu

Bu 3 kitabı hiç kaçırmayın......

Bunları okuyunca zaten diğerlerinide edinip okuyacaksınız....

Bol okumalı günler dilerim Dostlar.....

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Prof. Dr. Sadri Maksudi Arsal - Milliyet Duygusunun Sosyolojik Esasları

https://www.otuken.com.tr/sadri-maks...lojik-esaslari

Irk, millet, milliyet ve milliyetçilik kavramlarının detaylarıyla tartışıldığı bu efsane kitabın uzun zamandır baskısı yoktu. Ötüken geçen hafta yayınladı. Bu vesileyle yıllar sonra tekrar okudum. Keşke kavramları bilmeden ekranlarda beylik laflar eden efendiler de bu eseri tahlil etme zahmetine katlansa...

Maximum kart kullananlara D&R'de güzel indirim var. Yaklasik 50%... Bilginize.
    Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (06.03.2018 Saat 11:01 ) değiştirilmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Sinan Tuzcu'dan Böcek'i okudum...

Sinan Tuzcu'nun ilk romanı. Hatta kendisi şu an "Sen Anlat Karadeniz" dizisinde abi rolünde.

İlk romanı olduğu için başarılı kabul edilebilir ancak gelişime açık olarak nitelendirebilirim.

http://www.kitapyurdu.com/index.php?...=sinan%20tuzcu
    “Her kim kendini kıymetli bilirse, onun tevazudan nasibi yoktur.”
    Malik bin Dinar

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İzmir

Zafer Algöz'den "Keş On Dı Teybıl" ı okudum...

Gayet başarılı bir anlatımı var. İlk kitap çok daha fazla tebessüm ettiren hikayelerle dolu idi ama yine de bu kitapta gayet keyifliydi. 3. sü beklenir...

http://www.kitapyurdu.com/kitap/kes-...r%20alg%C3%B6z
    Malik bin Dinar

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İzmir

Michele Cohen Corasanti'den "Badem Ağacı'nı okudum...

Uçurtma Avcısı kitabını beğenenler mutlaka beğenerek okuyacaktır...

http://www.kitapyurdu.com/kitap/bade...%C4%9Fac%C4%B1
    Malik bin Dinar

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Nejdet SANÇAR - Türk ve Yabancı Milli Destanlarından Örnekler

https://www.bozkurtyayinlari.com/uru...ekler/#reviews

Milliyetçi bir edebiyat öğretmeni olan Sançar'ın İlyada, Şehname, Kalevala ile Bozkurt-Ergenekon, Oğuz Kağan, Yaratılış, Türeyiş, Göç, Danişmend destanlarını incelemesi...

Araştırmaya göre Ergenekon Destanı'nın üç şeklinin birinde Ergenekon'dan çıkışın ve bayram olarak kutlamasının Moğollara ait olduğu iddia ediliyor. İlginç...

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alparslan Türkeş'e Armağan - Prof. Dr. Saadettin Yağmur GÖMEÇ

http://www.berikanyayinevi.com.tr/ya...E_ARMAGAN.html

Rahmetli Türkeş hakkında bu yıl birçok yeni çalışma yayınlandı. En çok beğendiğim, detaylı bir biyografi içerdiğinden şuydu:

Nasrullah Uzman - Türkeş Konuşuyor (1939-1961)

http://www.berikanyayinevi.com.tr/ya...1939_1961.html

Alparslan Türkeş'in 1967 senesinde Yeni İstanbul gazetesinde bir ay sureyle yayinlanan yazi dizisinin, kitap halinde ilk basimi cikti.

Kitapta merhum Türkeş ordunun durumu, 1944 olaylari, 27 Mayıs, Eminsu, sari zarf, On dortler gibi politik olaylari degerlendiriyor.

Merak edenlere tavsiye ederim.
    Saadettin Hoca'nın derlediği armağan çalışması ise yirmi özgün makaleden oluşuyor. M. Akif Okur'un Amerikan arşivlerindeki çalışması, Murat Yılmaz'ın Milli Yol Dergisi'ni taraması ve son makaledeki güncel bibliyografi oldukça faydalı.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Prof. Dr. Bilgehan Atsız Gökdağ - Türklerin Dünyası

http://www.akcag.com.tr/kitap/turkle...k-siyaset.html

Kitap, hocanın yirmi bir makalesinden oluşuyor. Türk Dünyasının çeşitli parçaları ile ilgili dil, alfabe, kültür özelliklerine değiniyor hoca.

Bugüne kadar hiç karşılaşmadığım Torbeşler hakkında ilk defa okudum. O makaleye şuradan ulaşabilirsiniz:

http://www.academia.edu/21765499/Mak...çası_Torbeşler

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018-20.kitap

Hz. Muhammed'in Hayatı -Emile Dermenghem....

Peygsamber Efendimizin ( s.a.v.) yabancı bir yazar gözünden tasviri hep merakımda olan bir konu olmuştur. Bu kitabıda nedenle okudum. Ancak beklentilerimi karşıladığını pek söyleyemeyeceğim.

Her şeyden evvel araştırma türü bir kitapta daha fazla objektiflik bekliyor insan. Bazı bölümlerde olayları tamamen müslümanların gözüyle yansıtırken bazı bölümlerde hakarete varan iftiralarda bulunmaktan sakınmıyor yazar. Üstelik bunu kesin olarak biliyormuşçasına yapıyor. Kitabın en başında Peygamberimize hakaret eden yazarlardan örnek gösteren yazar aslında kitabın bir çok yerindeki menfi düşüncelerinin kaynağınıda açıklıyor bizlere...

Bazı yerleri doğru , bazı kısımlar biraz ihtilaflı bazıları ise resmen iftira ve hakaretr bu kitabın....

Cumhuriyet döneminde Türkçemize kazandırılan ve çevirisi Reşat Nuri Güntekin tarafından yapılan bu eseri okusanızda olur okumasanızda olur.... Pek bir şey kaybetmeyeceğinizi düşünüyorum okumaz iseniz...

Saygılar hürmetler bol okumalı günler....

Nereden
    İstanbul

Balkan Savaşı'na bizzat katılmış ilk mareşalimiz Çakmak Paşa'nın 1925 Harp Akademisi konferansında uzun uzun anlattığı notlarından derlenen, haritalardan cephelerde yaşananlara kadar ayrıntılı ve çok güzel bir eser. Dili sadeleştirilmiş ama özüne fazla dokunulmamış.

Subay sayısı düşmanların toplamının 4 katı, asker sayısı 2 katı, lojistik ve iaşe sıkıntısı çekmeyen, yepyeni silahlarla techizatlandırılmış bir ordunun yaşadığı rezaleti birinci kaynağından, yani bizzat savaşan generalinden okuyun.
    BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018 Yılı - 21.kitap....

İstikbal Notları- Yazarı ( Muhtelif)

Genç İstikbal isimli derginin yazarları tarafından çeşitli konularda yazılan denemelerin derlemesinden oluşmuş bir kitaptı bu.... Okudum... Yalın anlaşılabilir çok derinlere inmeden ,kolayca anlaşılacak biçimde , sohbet tadında daha çok deneme türünde bir eser bu....

Fazla yormuyor hem gözleri hem zihni...Kolayca okunup bitiriliyor.... Sevdimmi evet.... ? Yeni ve çok şeyler öğrendim mi ? hayır. Maalesef pek çok yeni bilgi öğrendim desem yalan olur. Ayet ve hadisler var ama bir çoğunu daha önce duydum okudum....

Neyse okumanızı tavsiye ederim kitap dostlarına ve tabi dostlarıma.....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)