Sayfa 125 Toplam 156 Sayfadan BirinciBirinci ... 25 75 115 123 124 125 126 127 135 ... SonuncuSonuncu
Toplam 3878 adet sonuctan sayfa basi 3,101 ile 3,125 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: En Son Okuduğunuz Kitaplar Hakkında Yorumlar!..

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

İnsanın kendisine yüzlerce kilometre öteden hediye gönderen bir dostu olması güzel bir duygu......

Bu hediyenin kitap olması çok daha güzel bir duygu.....

Bu güzel dUyguyu ve onuru bana yaşattığın için çok teşekkür ederim İLKER YAZICIOĞLU.....
    Konu Faik Yılmaz tarafından (09.01.2018 Saat 12:53 ) değiştirilmiştir.
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Yrd. Doç. Dr. Ömer KUL - 100 Soruda Doğu Türkistan

http://rumuzyayinlari.com/kitap-59-1...turkistan.html

Trabzon Arsinli Ömer Hoca, son dönemde Doğu Türkistan üzerine çalışan değerli akademisyenlerin başında geliyor. Son eseri güncel bir Doğu Türkistan el kitabı niteliğinde. Konu hakkında merak edilen birçok noktayı özetler halinde sunmuş. Ellerine sağlık...

Kitaptan evvel hocanın geçen sene katıldığı bir programı da seyredebilirsiniz. Program yapımcısı, Trabzonlu büyüğüm Hasan Basri Pehlivan idi. Şehrin yetiştirdiği genç fikir ve bilim insanları neden gölgede kalıyor, niçin göç ediyor; inşallah bir gün bu da tartışılır.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    İlker Yazıcıoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı Faik Yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnsanın kendisine yüzlerce kilometre öteden hediye gönderen bir dostu olması güzel bir duygu......

Bu hediyenin kitap olması çok daha güzel bir duygu.....

Bu güzel dUyguyu ve onuru bana yaşattığın için çok teşekkür ederim İLKER YAZICIOĞLU.....
    Estağfurullah, duygular karşılıklı Faik hocam,

İyi okumalar dilerim...
    Konu İlker Yazıcıoğlu tarafından (11.01.2018 Saat 10:30 ) değiştirilmiştir.
    Arafilboylu

Ve mikrofonlarımız Avni Aker'de...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018- 5.Kitap.....

Seçme Gülmece Öyküleri....

Yazarı : Muzaffer Abayhan

Düşünceler : " Milletçe gülmeye ihtiyacımız olduğu şu günlerde..." diye başlayan bir yorumda bulunmak isterdim ama gülmeye ihtiyacımızın olmadığı bir gün hiç olmuyorki hiç mübarek...... Her gün yeni hiçte içaçıcı olmayan haberler okuyoruz , duyuyoruz , görüyoruz....

Bir nebze moral dereceme faidesi olsun diye eskiden yazarın kendisinin imzaladığı ama bir köşeden duran bu kitabı okumaya karar verdim.... Okudum mu ? Evet okudum hemde büyük bir hızla 1-2 günde bitirdim. Ama kitap mı komik değil di yoksa gülme yetimi mi kaybettim bilinmez pek gülemedim. Yazar bazı yerlerde dünyevi görüşmerini bize empoze etmeye çalışmış ama o kadar amatörce yapmış ki bunu değil gülmek yeterince ne yapmaya çalıştığını bile anlatamamış....

Yani hoşuma giden yerleri de olmadı değil ama canı şeker çeken bir adam nasıl ki keçiboynuzu yemek istemez , gülmek isteyen kişide bu 220 küsür sayfayı bitirmek istemez diye düşünüyorum...

Yazar ödül almış. Rıfat Ilgaz Ödülü ama ödül aldı diye de yalandan gülecek halim yoktu değil mi ....

200 sayfa kitap okuyup 20 sayfasında gülmek , 3-5 anektod hıfz etmek isterseniz buyrun okuyun Dostlar....

Sonuçta zevkler ve renkler tartışılmaz size çok komik gelebilir de yani....

İsteyen birisine zevkle hediye edebilirim.

saygılar , hürmetler Efendim....
    Konu Faik Yılmaz tarafından (10.01.2018 Saat 16:50 ) değiştirilmiştir.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

http://turan.org.tr/turk-dunyasi-tar...isi-ocak-2018/

Ülkenin en köklü tarih dergilerinden Türk Dünyası Tarih Kültür yeni yılla birlikte görsel açıdan yenilendi. Kapak, sayfa düzeni, sayfa planları değişti. Artık daha geniş kitleye hitap edecektir. Bu sayının içeriğine üstteki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Akil Samedbeyli - "Direnişten Bağımsızlığa Elçi Bey"

http://www.dr.com.tr/Kitap/Direniste...=0001707182001

Elçibey'in koruması ve damadı Akil Bey'in kaleminden, belgeler ışığında müthiş bir arşiv çalışması. Halk Cephesi'nin kuruluşundan cumhurbaşkanlığı seçimine, Güney Azerbaycan mücadelesinden petrol oligarklarının kumpasına, düşman görünen ABD ve Rusya'nın menfaatleri ortak olunca nasıl bir araya geldiklerinden Demirel'in ihanetine, Aliyev'in Öcalan'la ilişkilerinden Elçibey'in bir yılda Azerbaycan'da neler başardığına...

Ruhu şad olsun.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018 Yılı-6.Kitap

Türkiye'de Geri Kalmışlığın Tarihi - İsmail Cem

Elimde olsa Milli Eğitim Müfredatına koyacağım , herkesin okumak zorunda olduğunu düşündüğüm bir eser bu. Uuzn zaman önce yarısını okumuştum sonra bırakmıştım. Çünkü okurken salim bir kafa istiyor. Şimdi geniş zamanda yavaş yavaş sindire sindire okudum.

Kitabın gerçek hikayesi yani olaylara başlangıcı Osmanlının yükselme Devrinin sonunda başlıyor. Yani Duraklama Devrinin başlangıcından. Tımar Sisteminin devleti nasıl yüükselttiğini orduya nasıl asker ve ekonomik değer kattığını , sonra sistemin ve devlet yönetiminin bozulması ile aksaklıklarını . Sistemin tamamen bozulmasını. Ve Cihan İmparatorluğunun yıkılmasını....

Cumhuriyetin Kuruluş Yıllarındaki ekonomik politikaları , doğrularını yanlışlarını
    Sonraki dönemlerde yaşanana ekonomik gelişmeleri 1980 li yıllara kadar büyük bir titizlikle anlatıyor....

Asıl kalkınamama nedenlerimizi irdelerken büyük bir objektiflikle hem doğruları hem yanlışları anlatmaya çalışan İsmail Cem Atatürk'ün bile politikalarını eleştirerek tahminimce bu alanda bir milat olmuştur. Zaten kitabın en çok hoşuma giden kısmı bu.... Sosyal Demokrat kişiliği ile tanınan ve maalesef 2007 yılında elim bir hastalık sonucu aramızdan ayrılan yazar büyük bir olgunlukla hem doğruları hem yanlışları anlatmış siyasi kimliği ne olursa olsun.....

Eserin tek handikabı yazılış dönemi itibarı ile 1980 yılına kadar olan dönemi kapsaması. Kitap yeni bir baskı ile güncel bilgiler eklenerek genişletilmiş baskı halinde sunulsa çk iyi olurdu diye düşünüyorum....

Ülkesinin gelişmesini düşünen her dostuma bu kitabı şiddetle tavsiye ederim....

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

ZEKİ VELİDİ TOGAN (İLMİ HAYATI ESERLERİ SİYASİ FAALİYETLERİ HATIRALAR) - Editör: Serkan Acar

http://www.akcag.com.tr/kitap/zeki-v...hatiralar.html

Geçen sene katıldığım Altay Sempozyumu oldukça sakin geçiyordu. Son tebliğlerden birinde oturum salonunun arka sıralarından oldukça sert bir itiraz yükseldi. Ortam gerildi. Hatta başkan Prof. Dr. Tuncer Gülensoy Hoca güleryüzüyle itiraz eden genci sakinleştirmeye çalıştı. Genç dışarı çıktı. Ben de peşinden... Tanıştık, Ege Tarih'ten Doçent Serkan Acar'mış. Aradan bir iki ay geçti, Akçağ'ın yeni çıkanlar listesinde Zeki Velidi'nin adını gördüm. Kim hazırlamış diye bakınca Serkan Acar'la karşılaşınca tebessüm ettim.

Kitapta otuz iki makale var. Zeki Velidi Togan'ın hayatı, ilmi çalışmaları, siyasi faaliyetleri, hatıraları, öğrencileri... ne ararsanız var. Mesela Atsız'ın onunla ilgili yazısından Yassıçemen Savaşı'nı ilk yazanın Zeki Velidi olduğunu öğreniyoruz. 1. Tarih Kongresi'nde Reşit Galip'le yaşadığı tartışmanın detaylarını ve devamında üniversiteden istifasını da okuyabilirsiniz. Öğrencileri Tuncer Baykara ve Gülçin Çandarlıoğlu'nun hocanın derslerinde tuttukları notları temize geçip, basıp satarak harçlık kazanma maceraları da oldukça keyifli (İkisini de tanıma onuruna eriştim, Allah sağlık versin.). Ve tabii 1944 olayları... Dünyanın önünde eğildiği bir bilim adamına, Rusların uğraşa uğraşa yıkamadığı dava adamı Togan'a, İnönü-Atay-Yücel tetikçisi Kazım Alöç'ün yaptığı eziyetleri Türkeş'in hatıralarından okumak lazım.
    Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (20.01.2018 Saat 15:20 ) değiştirilmiştir.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Murathan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eklenti 14191

Jön Türklük ve Kemalizm Kıskacında İttihadçılık - İsmail Küçükkılınç
    kitap, kafamdaki ittihatçılık algısını değiştirdi diyebilirim.
    mustafa çalıkın trtye katıldığı programı izlediğimde bu değişim başlamıştı aslında.
    İttihat Terakki üzerine yeni bir çalışma çıktı geçen hafta.

https://www.bilgeoguz.com/urun/22765...erakki-tarihi/

İlginizi çeker diye düşündüm.

*
    @axelman

Agah, İsmail Kara'yı okuduğunu hatırlıyorum. Yeni bir çalışmasına rastladım bugün bir gazetede.

http://www.kitapyurdu.com/kitap/musl...et/439620.html

http://www.star.com.tr/acik-gorus/mo...haber-1299916/

Murathan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

Alıntı Oğuz ZEYTİN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İttihat Terakki üzerine yeni bir çalışma çıktı geçen hafta.

https://www.bilgeoguz.com/urun/22765...erakki-tarihi/

İlginizi çeker diye düşündüm.
    çok teşekkür ederim, bayrak kalpak revolver'i okuduktan sonra bu eserden de istifade etmeye çalışacağım

-

"Bir Elin Sesi Var, Soğuk Savaş’ın tam ortasında kalan Britanya’da yaşanan hızlı değişim dönemine denk gelmiştir. Romanın başlığı Malay dilinde “karşılıksız aşk” anlamına gelen bir atasözüdür."
    "...Modern hayatın entelektüel ve sanatsal değerleri hakir gören materyalizmine öfke duyan Howard, dünyanın çürümüşlüğünü bizzat uğradığı bir hakaret olarak algılamaktadır."
    Konu Murathan tarafından (20.01.2018 Saat 19:07 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    İstanbul

İslâm Ahlâkı
    İslâm dîninin güzel ahlâkına ulaşmak için kurtulmak gereken 40 kötü ahlak ve bunlardan kurtulma çarelerinin anlatıldığı bu kitâbda aynı zamanda (Mızraklı İlmihâl) diye bilinen Muhammed bin Kutbüddîn İznîki hazretlerinin kitâbı esas alınarak yazılan Îmân ve ibâdet bilgilerini içeren Cennet Yolu İlmihâli bulunmaktadır.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

Alıntı SüRMeNe_6161 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

İslâm Ahlâkı
    İslâm dîninin güzel ahlâkına ulaşmak için kurtulmak gereken 40 kötü ahlak ve bunlardan kurtulma çarelerinin anlatıldığı bu kitâbda aynı zamanda (Mızraklı İlmihâl) diye bilinen Muhammed bin Kutbüddîn İznîki hazretlerinin kitâbı esas alınarak yazılan Îmân ve ibâdet bilgilerini içeren Cennet Yolu İlmihâli bulunmaktadır.
    Gerçekten güzel bilgiler veren eserler bir kaç tanesini de okudum..... Bu dahil bir kaçıda bende okunmak için bekliyor.....

Yalnız ufak tefek eleştirilerim olucak. Bu kitapların okunabiliriğini artırmak gerekiyor.....

-Cümle aralarını biraz açmak lazım... Okurken çok gözleri yoruyor....

-İçinde Türkçe uyumuna uymayan kelimelerin düzeltilmesi lazım.....

-Konular biribirine geçmiş ayrılması lazım....

-Ciltleride biraz değiştirilip geliştilse keşke

Yani kitabı şöyle bir eline alınca incecik birbirine geçmiş yazıları görünce çoğu insan kumaktan vazgeçer diye düşünüyorum. İlgili yayınevinede yazdım ama ucuz fiyata maletmek için sanırsam pek dikkat alınmadı söylediklerim.....

neyse başınızı ağrıttım kusura bakmayın....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018- 7.Kitap

İktidarda 1 YIL....

RP-DYP Koalisyon İcraatları

28 Haziran 1996-30 Haziran 1997

Düşünceler : 28 Şubat döneminden önce iktidara gelen Rp-Dyp Koalisyonunun 1 yıllık icraatlarının anlatıldığı bu eser her ne kadar icraat anlatan bir eser olsada dönemin çalkantılı ekonomik ve sosyal dönemine ışık tutan önemli bilgilere sahip....

Amacım siyasi bir tartışma çıkarmak değil. Hiçte hazetmem kısır tartışmalardan. Ülkem için geçmiş dönemi , o dönemdeki yapılanları , yapılamayanları görüp ülkem için 1 adım ileri nasıl gideriz sadece onun hesabını yapıyorum.

Çok ilginç bilgiler öğrendim okurken. Propaganda kitabı olduğu için olumsuz hiç bir öğeye yer yok ama azıcık okuyanlar için oradaki rakamlarda yeterince eleştirel bilgiler veriyor zaten....

Neyse bu kitabı edebi bir eser olmadığı için sadece benim gibi araştırma meraklısı dostlara öneriyorum...

Saygılar hürmetler
    Konu Faik Yılmaz tarafından (24.01.2018 Saat 16:58 ) değiştirilmiştir.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

2018'de Türk-Rus ilişkileri tarihi çalışmayı planlamıştım. Ancak araya Atsız Bey'le ilgili üç güncel ciddi çalışma girince onu ertelemek zorunda kaldım.

Bunlardan ilki dün geldi:

Ozan Karabulak - Atsız ve Türkçülüğün Yarım Asrı

https://www.otuken.com.tr/ozan-karab...gun-yarim-asri

Diğelerini de zaman içinde paylaşacağım.
    Piyasadaki "kopyala yapıştır" basitliklerle kıyaslanamayacak derecede titizlik ve ciddiyetle hazırlanmış kıymetli bir çalışma olmuş. Genç araştırmacı Karabulak, Atsız'ın dergilerini tek tek incelemiş. Kimler yazmış, neler yazılmış... Onun yanında Atsız'ın belli başlı konulardaki görüşleri özetlenmiş.

Yıllar sonra da baskı yapar bu kitap...
    İlkine (Ozan Karabulak'ın çalışması) yukarıda değinmiştim. İkincisi "Atsız Armağanı (İki Cilt)"...

http://www.dr.com.tr/Kitap/Atsiz-Arm...=0001735880001

İlk cildi 1976'da hazırlanmış. Ahmet Caferoğlu'ndan Orhan Şaik Gökyay'a, Köymen Hoca'dan Timurtaş'a... Erol Güngör'den Hacıeminoğlu'na... Bu cilt bilgi deryası!

İkinci cildi ise Saadettin Gömeç Hoca günümüz araştırmacılardan toplamış. İyi de yapmış.

Tarih, dil, arkeoloji, sanat kısaca Türkoloji adına Atsız'ın yolundan gidenlerin ilme katkılarını bu iki ciltlik çalışmada fazlasıyla bulabilirsiniz.
    Atsız Bey'le ilgili daha önce bahsettiğim çalışmalardan üçüncüsü bir süreli yayın. Eski adıyla Kısık Sesler Mecmua, yeni adıyla Milli Mecmua uzun zamandır sürdürdükleri Atsız Bey Özel Sayısı çalışmasını nihayetlendirip bu hafta okuyucularına gönderdi

https://twitter.com/MilliMecmuam/sta...88831374757888

Yaklaşık 400 sayfa... Emektar ve genç kalemlerin bir arada hazırladığı bu çalışmada sadece milliyetçiler yok. Atsız gibi Türk fikir hayatında eserlerinden çok hakkında üretilen yalanlarla suçlanan bir bilim insanını farklı açılardan inceleyen bu çalışma onu daha geniş kitlelerin tanımasına vesile olabilir.

Fiyatı: 20 TL
    Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (30.01.2018 Saat 15:33 ) değiştirilmiştir.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018- 8.Kitap....

Kitabın Adı : 40. Yıl tRABZONSPOR

Yazarı : Ali Özbak

Sayfa Sayısı : 476 Sayfa..

DÜŞÜNCELER : Trabzonspor geçen yıl 50. yılını kutladı...Gerçekten şanlı ve gurur duyulası bir tarihimiz var. Yazıkki bir çoğumuz bende dahil olmak üzere bu şanlı tarihi tam amlamıyla bilmiyor. İşte bu kitap bu eksikliğimizi büyük ölçüde giderebilecek bir kitap.....

-Trabzonsor'un kuruluşu...Ocak-Güç çekişmesi. Ama bu çekişmenin her daim seviyeli olması....

-İlk Trabzonspor'un kuruluşu kırmızı-beyaz renklerden bordo-mavi renklere evrimimiz....

-2.ligden beri maç sonuçlarımız...

-2.ligden beri kadrolarımız , teknik heyetimiz....

-2.ligden beri Başkanlarımız ve yöneticilerimiz....

-Şanlı tarihmizin çok geniş bir özeti. Tabi ilk 40 yılı....

En çok dayanamadığımız ve tasvip edemeyeceğim düşünce Trabzonspor'un kişilere bağlı olduğunu , başarılarının kişilere bağlı kalabileceğini zanneden düşüncedir. Bu düşünce Trabzonspor'un büyüklüğünü tam olarak kavrayamayanların düşüncesidir bana göre. Bunun en önemli nedenide tarihimiz hakkında yeterince bilgi sahibi olmayışımızdır...

İşte bu güzel ansiklopedi tadında eseri tüm Trabzonsprolu dostlarımın okumasını tavsiye ederim. Birde 40. yıl 'ın 50.yıl olarak genişletilerek basılmasıda yönetimin görevi olmalı....

saygılar , hürmetler

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018-9.Kitap

Kitabın Adı : Hz Peygamber ve Birlikte Yaşama Sanatı

Düşünceler : 19 Mayıs Kapalı Spor Salonunda bir programa katılmıştım. Çıkışta bu kitabı vermişlerdi. Geçenlerde kitaplığımı karıştırıken buldum ve bir okuyayım dedim. Çeşitli makalelerden oluşan uslup olarak ğaır olmayan , herkesin anlayabileceği türden bir eser. Yüce Dinimiz İslam'ı doğru anlamadığımız ve anlatamadığımız için yaşadığımızın oluşmsuzlukları beratarf etmek için yapılması gerekenlerin kısa bir özeti bu kitap....

"Medeniyerler Çatışması" tezine bir karşı koyma bir itiraz da denilebilir aslında......

Tabi bize ne yaparlarsa yapsınlar hiç karşılık vermeyelim anlamında değil de normal şartlarda birlikte yaşamamız gereken durumlarda göstermemiz gereken hoşgörüyü başta Hz Peygamber'imiz ( A.S. ) olmak üzere örnekleriyle anlatıyor....

Hoş bir eserdi bu yüzden hemende bitti zaten.....

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

@Bayraktaroğlu

Sevgili Muhittin Kılıç Arkadaşım......

Stefan Zweig Üstadın

1-Amok Koşucusu
    2-Clarıssa
    3-Karmaşık Duygular
    4-Gömülü Şamdan
    5-Ay Işığı Sokağı
    6-Mürebbiye
    7-Olağanüstü Bir Gece
    8-Bir Çöküşün Öyküsü
    9-Yakıcı Sır

isimli 9 adet kitabını güzel kalbinle birlikte gönderdiğin paketi az önce teslim aldım....

İNSANIN KENDİNE KİTAP HEDİYE EDEN BİR ARKADAŞININ OLMASI KADAR GÜZEL BİR DUYGUYU BANA YAŞATTIĞIN VE BİRAZDA MAHÇUP ETTİĞİN için çok teşekkür ediyorum.....

Sağol , varol.....

Tüm kalbimle sevgilerimi ve ne en derin güzel duygularımı Bmn aracılı ile iletiyorum sana......

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Gökçen OĞAN - Şanghay İşbirliği Örgütü

http://www.kitapyurdu.com/kitap/sang...urer_id=202355

Bu ay çıkan kitabı bir dostumun tavsiyesiyle (İki defa) okudum. Çünkü tek seferde hiçbir şey anlamadım. Kötü bir yüksek lisans tezi gibi... Çalışmanın alt başlığı "Türkiye için bir seçenek mi? Zorunluluk mu?". Tekrar okumamın bir sebebi de bu sorunun cevabını bulamayışımdı. Yazarın (TRT Avaz'daki programlarından tanıyoruz) zihninde bir şeyler var, belli; ancak aktarmakta sıkıntı çekmiş.

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Agah, Ali Bademci Bey'i tanırım. Hataylı'dır. Gerçekte öğrencisi midir, tam emin değilim, Mustafa Kafalı'nın takipçisidir. Asıl mesleği gazeteciliktir ve hala günlük yazılarına devam eder. Öfkeyle karışık üslubu bazen kızdırsa da çok satan gazetelerde köşe yazanların çoğunu cebinden çıkarır kanımca.

Bu kitap okuma listemde vardı fakat henüz almadım, hatırlattığın için teşekkür ederim.

Güncelliği açısından yazarın yine Ötüken'den çıkan "Suriye'de Türkmenler ve Bayır-Bucak" kitabını tavsiye edebilirim.

*

Suriye Türkleri'yle ilgili olarak bulabilirseniz, Töre Dergisi'nin 1973 serisinde yukarıda andığım Prof. Dr. Mustafa Kafalı Bey'in "Suriye Türkleri" makalesi de birçok çalışmaya kaynaklık etmiştir. Bahse konu makale şu kitapların birinde vardı. Kitaplarımı gönderdiğim için hangi cildin kaçıncı sayfasında olduğunu belirtemiyorum.

http://www.berikanyayinevi.com.tr/ya...KALELER_1.html
    http://www.berikanyayinevi.com.tr/ya...KALELER_2.html

Prof. Dr. Semih Yalçın, Mustafa Hoca'nın çeşitli yerlerde yayınlanan makalelerini derlemişti.
    Ali Bademci - Irak'ta Türkmen Dramı

http://www.idefix.com/Kitap/Irakta-T...=0000000712001

Onceki baskisi Togan'dandi. Bu ise Post Yayinlari'ndan. Zaten geçenlerde Ali Bey bunu mujdelemisti:

http://www.ulkucukadro.com/2016/09/yeni-kitaplar/

Akici ve sert bir usluba sahiptir Ali Bey. Cukurova civarini iyi bilir. Sinirin otesine de hakimdir. O yuzden Suriye ve Irak Türklüğü'nü ondan okurken gercekten bilgi sahibi oluyorsunuz. Ciddi ve titiz bir kaynakcasi var.

Bu calismasinda konu ile ilgili gunluk yazilarini derlemis, basliklara ayirmis. O basliklari ancak okudukca goruyorsunuz cunku icindekiler sayfası yok.

Yasayan son gercek Turkculer'den Ali Bademci'nin hem Ozbekistan hem Suriye hem de Irak Türklüğü hakkindaki eserlerini tavsiye ederim.

EK: Irak parlamentosunun gecen gun ulkemize yönelik uyarilarini okuyunca, bu kitaptaki bir bolum aklima geldi.

Ali Bademci, Prof. Dr. Mahir Kaynak'tan alintilamis:" Kasım 2016 seçimlerini Demokratlar kazanirsa Turkiye Musul ve Kerkük'te soz sahibi olabilir."

http://www.ulkucukadro.com/2016/09/turkmenler/

(Son paragraf)

Mahir Kaynak bunu nerede ne zaman soylemis diye arastirdum, bulamadım. Kitabin kaynakcasinda da yok. Bilen varsa paylasmasini rica ederim.
    Ali Bademci - Suriye Sendromu (Suriye'de Bahar Ne Zaman?)

http://www.yeditepeyayinevi.com/TR/B...l.aspx?ID=2251

Suriye meselesi bir süre daha gündemde kalacak. Ay başında, operasyondan önce oradaydım. Sahayı görmek bambaşka. Ali Bademci de o coğrafyayı iyi bilen bir araştırmacı. Kitap güncel. Yukarıda paylaştığım "Suriye'de Türkmenler'in" devamı gibi... O tarih kitabı gibiydi.

Poyraz Gürson'un da Suriye ile ilgili çalışması yeni baskılar yaptı. Biraz daha akademik... Bademci ise geniş bir tarama havuzundan elek elek bilgi sunuyor. Kendi tahminlerini paylaşıyor.
    Konu Oğuz ZEYTİN tarafından (01.02.2018 Saat 10:19 ) değiştirilmiştir.

adiloş bebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Sosyalistler İçin Felsefe ve 100. Yılında Ekim Devrimi bu ay önereceğim kitaplar arasında. Sadece materyalist olarak değil bir idea olarak sosyalizmi anlamalıyız. İlgisini çeken arkadaşlar için 100. Yılında Ekim Devrimi kitabı hem idefix'de hem d&r'da mevcut. Sosyalistler İçin Felsefe kitabını nadir kitap.com'da bulabilirsiniz sadece 10 tl.
    İnsan kaImanın tek yoIu, insanIık dışı bu sisteme karşı savaşmaktır.
    Karl Marx
    анархія-мама

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    İlker Yazıcıoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı adiloş bebe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sosyalistler İçin Felsefe ve 100. Yılında Ekim Devrimi bu ay önereceğim kitaplar arasında. Sadece materyalist olarak değil bir idea olarak sosyalizmi anlamalıyız. İlgisini çeken arkadaşlar için 100. Yılında Ekim Devrimi kitabı hem idefix'de hem d&r'da mevcut. Sosyalistler İçin Felsefe kitabını nadir kitap.com'da bulabilirsiniz sadece 10 tl.
    Söylediğin kitaplara ek olarak şu kitabı da listene alabilirsin:

Sosyalizimde Eğitim,Küba...
    Celil Denktaş
    Ayrıntı Yayınları
    Arafilboylu

Ve mikrofonlarımız Avni Aker'de...

adiloş bebe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı İlker Yazıcıoğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söylediğin kitaplara ek olarak şu kitabı da listene alabilirsin:

Sosyalizimde Eğitim,Küba...
    Celil Denktaş
    Ayrıntı Yayınları
    teşekkürler listeme ekledim
    İnsan kaImanın tek yoIu, insanIık dışı bu sisteme karşı savaşmaktır.
    Karl Marx
    анархія-мама

axelman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

35013252.jpg
    Emrah Safa Gürkan-Sultanın Casusları: 16. Yüzyılda İstihbarat, Sabotaj ve Rüşvet Ağları

Osmanlı tarihinin pek yazılmamış konularından bir tanesinde özgün bir çalışma. Özellikle Osmanlı casusluk ve istihbaratta ki yöntem ve etkinliğini anlatması açısından güzel bir çalışma.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018 Yılı-10.Kitap

Beyaz Zambaklar Ülkesinde - Grigory Petrov.

M.K. Atatürk'ün okullara ders olarak okutulmasını istediği bu güzel kitabı biraz geçte olsa bitirdim sonunda.
    Grigory Petrov din adamı , şair,yazar ve hatip.... İnsanları etkileyebilen konuşma tarzıyla Rus Halkının kalbinde derin bir yer edinen yazar muhalif kişiliği ilede aynı zamanda çeşitli baskılara maruz kalır....

Yazar yıllarca bulunduğu Finlandiya'nın DİRİLİŞ' ine şaht olur aynı zamanda yükselişinede....

Bugün Türkiye'nin %40 yüzölçümüne sahip bu ülke 5,5 milyon civarı nüfusu ile bizim 4,5 katımız milli gelire sahip. Peki 1800 lü yılların başında hem ekonomik hem sosyokültürel açıdan oldukça geri olan bu toplum gerikalmışlığını nasıl giderdi ? İşte bunu anlatan güzel bir eser.

Kitap önce Petrov'un hayatını anlatarak başlıyoru. Daha sonra Finlandiya hakkında bilgi veriyor. Kitabın yazılış amacı ile ilgili sunular yapıyor.
    Daha sonra toplumsal ilerlemenin nasıl olduğunu 1800 'lü yıllardan başlatayak 1920' li yıllara kadar anlatıyor....

Okumak
    Okumak
    Okumak

En önemli şey okumanın önemi bu kitapta. En ücra köylere kadar okuma sevgisini aşılayan Finliler bu yolla ilerlemenin adımlarını atmışlar. Benim Bmn'de en çok önem verdiğim yerlerden biriside bu yüzden burası..... Okumanın önemini yeterince kavrayabilir isek muhakeme gücümüz artacak ilerleme yolunda önemli bir yol alabileceğiz. Yazıkki gelişmiş ülkelerin bu konuda yanından bile geçebilecek durumda değiliz. Hatta trajikomik olarak bile nitelendirilebilir durumumuz....

İşte okumaya verilen önem toplumsal dayanışma ile birleşince bir toplum bütün olarak kalkınabilir.... Manevi öğelerinde değeri ve önemide unutulmamış bu arada....

Tüm Dostlara şiddetle tavsiye ettiğim bir eser..... Hala okumamış iseniz çok şey kaybetmişsiniz demektir

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Trabzon

2018 Yılı - 11.Kitap

Amok Koşucusu - Stefan Zweig

Yaşadığı bazı olaylar nedeniyle geri kalmış bir Uzakdoğu ülkesinde doktorluk yapmak zorunda kalan kitabın kahramanı ukala tavırları ve minnetsizliği nedeniyle bir kadın hastasının yasadışı isteğini geri çevirir. Yaşadığı Amok hastalığınında etkisi ile ( humma) olaylara aşırı tepkiler veren histerik davranışlar sergileyen Doktor daha sonra derin bir pişmanlık duyarak kendine göre yaptığı hatayı düzeltmeye çalışır. Ancak Bayan Hastası bunu kabul etmez. Olaylar gitgide dramatik bir hal alır ve üzücü biçimde sonlanır.

Zweig'in roman karakterleri romandaki diğer karakterlerin dertlerini dinlemekten zevk alır. Psikolojik tahliller ile kişilerin ruh dünyalarında bizi istemsiz yolculuklara çıkarır. Zweig'in uzmanlık alanı insan psikolojisi olduğu için roman karakterlerinin gerçek yaşamda da varolabileceğini düşünüyorum. Çünkü bazı romanlarında sık sık uzun gemi yolculuklarını anlatan yazar kendiside gemi yolculuklarına çıkmıştır. Yaşadığı yerler veya yakınlarındaki yaşam alanlarında geçen olaylar , sık sık intihardan sözetmesi ve sonunda da yaşamını intiharla sonlandırması şüphelerimi doğrusu artırıyor...

Bunun dışında çevresel alanlardan daha çok insanı ele alması , derin tahlillerle insan davranışlarının vücuduna etkileri gibi sıkı gözlem gerektiren karakterden bahsetmesi ilginç. Şimdiye kadar okuduğum kitaplarında sürekli ve artan bir gerilim gözlemledim. Ve kalbürüstü aksiyon filmleri gibi bir sonraki saniyeyi merak ettiriyor bize. Anlatım her zaman olduğu gibi yoğun ama sıkıcı değil. Asla değil...

Şimdiye kadar 6 kitabını okudum Zweig Üstadın. Sıkıldığım bir sayfası bile olmadı. O derece büyülü...

Bayraktaroğlu Rumuzu ile Bmn'de yer alan Muhittin Arkadaşımızın hediye ettiği 9 kitaptan bir tanesi idi bu.... Geriye kaldı 8 tane..... Sağolsun varolsun....

Okumaya devam....

KİTAPLI GÜNLER DİLERİM DOSTLARIMA.....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)