Sayfa 54 Toplam 156 Sayfadan BirinciBirinci ... 4 44 52 53 54 55 56 64 104 154 ... SonuncuSonuncu
Toplam 3878 adet sonuctan sayfa basi 1,326 ile 1,350 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: En Son Okuduğunuz Kitaplar Hakkında Yorumlar!..

Forumdan Uzaklaştırılmıştır İHTİLALL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Hz. MUHAMMED

Lev Nikoloyeviç TOLSTOY

TOLSTOY dehasının,bütün yaşamı boyunca, hayatın anlamını aradığı evangelist(hristiyan)kültürden bunalıp,Hindistan'lı bir hadis yazarını okuduktan sonra ,değişen dünyası ve derlediği hadisler..

Kitap 1908 yılı çarlık Rusya'sında basılmış,daha sonra bolşevik yönetimi tarafından toplatılmış ve yaklaşık 70 yıl yasaklandıktan sonra Azerbeycan'da yeniden basılmıştır..

TOLSTOY'un islama bakışı gerçekten ilginç..
    Tavsiye ederim..

Gökhan KAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Bana kitap önerebilirmisiniz..Bilgilendirici kitap olmalı..Roman hikaye falan sevmiyorum..

Mesela geçen okuduğum Batı Dünyasının Türklere bakış açısı vardı çok güzeldi..Onun gibi..
    Mario Alberto Kempes - El Matador

Forumdan Uzaklaştırılmıştır İHTİLALL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Gökhan KAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bana kitap önerebilirmisiniz..Bilgilendirici kitap olmalı..Roman hikaye falan sevmiyorum..

Mesela geçen okuduğum Batı Dünyasının Türklere bakış açısı vardı çok güzeldi..Onun gibi..
    1)UFUKLARIN EFENDİSİ OSMANLILAR

Jason Gadvin

2)OSMANLI İMPARATORLUĞU

Carolıne Fınkel

İkisinide öneririm ..

Gökhan KAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Alıntı İHTİLALL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1)UFUKLARIN EFENDİSİ OSMANLILAR

Jason Gadvin

2)OSMANLI İMPARATORLUĞU

Carolıne Fınkel

İkisinide öneririm ..
    Teşekkür ederim İhtilall..
    Mario Alberto Kempes - El Matador

esra61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

YÜREĞİM SENİ ÇOK SEVDİ diye bir kitap.CANAN TAN'ın kaleminden yazılan bu eser süper ya....her kelimesini heyecanla okucaksınız...

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu

Nereden
    İstanbul

Alıntı esra61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    YÜREĞİM SENİ ÇOK SEVDİ diye bir kitap.CANAN TAN'ın kaleminden yazılan bu eser süper ya....her kelimesini heyecanla okucaksınız...
    Bu kitabı geçen yıl böyle bir öneri neticesinde okumuştum.

Tamam iyi hoş, aşk romanı falan..

Yalnız gerçekçi değil.

Ana kahraman olan kız iyi, mükemmel, olağanüstü, hem başarılı hem güzel hem dürüst hem ahlaklı hem şöyle hem böyle. İnanılmaz talihli; gidiyor bir başvuru yapıyor anında yurtdışında burs kazanıyor, yok yurtdışında yükseliyor kendi alanında, yok orda birileri buna aşık oluyoer yok evleniyor yok bilmem ne. Geliyor Türkiye'de çok önemli bir insan oluyor vs.
    Genç kız romanı yazmışlar ama genç kızları biraz gerçeklikten uzaklaştırmışlar..
    O kadar kolay değil maalesef işler ve o kadar yolunda gitmiyor hiçbir şey.
    Gerçekçi değildi.
    Hatta zaman zaman sinir bozucu bile olmuştu benim okuma sürecim.

Tüyap'ta imza gününde gördüm yazarı Canan Tan'ı. Söylesem mi söylemesem mi dedim.. amaan diyip geçtim.

Biraz daha gerçekçi ol Canan abla.

KUTADGU
    Ziyaretçi

Alıntı Sinan Akyıldız Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ramazandan sonra pek fırsatım olmadı ama uzun süredir yüzüklerin efendisi serisi elimde henüz bitirebilmiş değilim
    Yüzüklerin Efendisi serisi.

Harikulade bir tercih.

Dünya zaten ikiye ayrılmaktadır.

Yüzüklerin Efendisi'ni okuyanlar ve okuyacak olanlar diye.

Tebrik ederim.

Semih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Fantastik roman mevzuunda benim de söyleyeceklerim var.

Bu başlık altında oldukça kitap eritmiş biri olarak diyorum ki, Yüzüklerin Efendisi'nin devri bitmiştir.

Devir, Zaman Çarkı (Robert Jordan) devridir.

İlgilenecek olanlar için bir not: Zaman Çarkı serisi 12 cilt-24 kitaptan oluşmaktadır. Okunması meşakkatli, bir o kadar da zevkli bir seridir.

Yazar Robert Jordan son seriyi tamamlayamadan vefat etmiştir.

Fakat telaşa mahal yok. Notlarını bir arkadaşına bırakmış, tamamlanmasını vasiyet etmiştir.

İştahla bekliyoruz.

Hala ilgilenmeyi düşünenler için bir not daha: Serinin ilk kitabını elime aldığımda: "Lanet olsun Yüzüklerin Efendisi'nin bir kopyasından ibaretmiş meğer!" demiştim. Fakat ilerledikçe işin hiç de öyle olmadığını fark etmem uzun sürmedi. Bambaşka bir alemdi Zaman Çarkı.

Tolkien'in karakterleri için sağlam karakterler denir. Doğrudur da. Fakat Zaman Çarkı'nda tam 24 kitap boyunca aynı karakteri işleyebilen bir dehadan bahsediyoruz. Nasıl bir örgüyle karşı karşıya olduğunuzu varın siz hesap edin.

Seri esasen 7 cilt olarak planlanmıştı. Fakat Jordan'ın durdurulamayan kalemi bir türlü son noktayı koyamadı eserine. Önce 10 cilt olarak değiştirildi, sonra da 12 cilt. Son cildi bekleyen bir okur olarak, hala karmaşık durumdayım. Serinin sonunu tahmin edemez haldeyim. Ve bu durum beni delice okumaya teşvik ediyor.

Velhasıl, alın okuyun derim.
    Konu Semih tarafından (19.11.2009 Saat 11:37 ) değiştirilmiştir.
    "İzin ver Selim biraz,Hegel,Fichte diyelim,
    Felsefeyle ilişkin bir de ekmek yiyelim."

Nereden
    İstanbul

Ek olarak, ismine duyduğum önyargıdan ötürü okumayı sürekli ertelediğim bir eser vardı: Franz Kafka-Dava.

Kendimden utandım. Kafka'dan utandım.

Kendimce Kafka'nın dehasını küçümsemiş, eserine önyargı beslemiştim.

Meğer ne aptalmışım.

macka61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

tolstoyun diriliş kitabını okudum presin vicdan azabından dolayı neler yaptığını anlatıyor güzel bir eser

KUTADGU
    Ziyaretçi

Alıntı Semih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fantastik roman mevzuunda benim de söyleyeceklerim var.

Bu başlık altında oldukça kitap eritmiş biri olarak diyorum ki, Yüzüklerin Efendisi'nin devri bitmiştir.

Devir, Zaman Çarkı (Robert Jordan) devridir.

.

Velhasıl, alın okuyun derim.
    Normal şartlarda bu yazıya içimden "Peh" derdim.

Ama yazan Semih olunca ve Zaman Çarkını da iyice anlatınca peh demiyorum artık.

Hedefim "Zaman Çarkı".

Merak ediyorum.

Nereden
    İstanbul

Cihan Abi, Yüzüklerin Efendisi öyle bir seri ki isim falan dinlemez pehh dedirtir

Tolkien inanılmaz zeki bir adam. Üstün bir hayal gücü var.

Robert Jordan'a a gelince...

Yuh diyeceksin, yuh!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Faik Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Ya Sev Ya Sevr

Hulki Cevizoğlu' nun bu kitabını şiddetle tavsiye ederim. Açılımı konuştuğumuz bu günlerde muhtelif zamanlarda yapılan açılımları, sonuçlarını ve amaçlarını güzel bir dille anlatıyor. Eski olaylar ile 2004 yılına kadar oaly olaylarla şimdikileri birbirine benziyor. Hatta benzemek ne kelime her 10 yılda bir aynı şeyleri yaşıyoruz...

Ne demişler...

" Tarih tekerrüden ibaretmiş diyorlar. Hiç ders alınsa tekerrür edermiydi. "
    Ne mutlu Türk olana değil , Ne mutlu Türk'üm diyene !

"Cahilin karşısında kitap gibi sessiz ol." Mevlana

Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Yüzüklerin efendisi kitapların efendisi.

ApoCaN28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Şu An Empati yi okuyorum fena değil bakalım neler olucak =)
    " Hayatının anlamı senin bakış açında gizlidir. "

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Konu kitap isimleri veya önereceğiniz kitaplar değil ki.
    Okuduğunuz kitaplar hakkında kısa paragraflarla yorum yazacaksınız.

Yoksa liste yapmaktan kolay birşey mi var ?
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Şamil Ekinci|Dozer Cemil|Şenol Güneş|
    İki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

KUTADGU
    Ziyaretçi

Alıntı Semih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cihan Abi, Yüzüklerin Efendisi öyle bir seri ki isim falan dinlemez pehh dedirtir

Tolkien inanılmaz zeki bir adam. Üstün bir hayal gücü var.

Robert Jordan'a a gelince...

Yuh diyeceksin, yuh!

Şaka bir yana, Yüzüklerin Efendisi kalbimde hep efsane bir numara olarak kalacak.

Dün burda yazdıklarından ötürü Zaman Çarkı ile ilgili bir ön araştırma yapayım dedim.

Kesin olan şunlar;

1- Bayağı büyük bir hayran kitlesi var.
    2- Herkes serinin pahalı kitaplarından şikayet ediyor.
    3- Jordan sanırım kısa süre önce ölmüş, serinin sonu hakkında endişeler var. Zira seri sonu gelmeden ölmüş Jordan.
    4- Zaman Çarkı ile ilgilenen okurlar benzer serilere de merak sarmış durumda Fantastik Dünya ile ilgili. Korkum odur ki, Beni Yüzüklerin Efendisine çeken salt fantasitk bir dünya da kurgulanmamış olması. Başka bir öykü daha var içinde benim için.

Soru: Zaman Çarkı'nda bu öyküyü gerçekten bulabilecek miyim? Ya da o öykünün içine ben de kendimi bir kahraman gibi yerleştirecek miyim?

bordo61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Amerika

Alıntı KUTADGU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yüzüklerin Efendisi serisi.

Harikulade bir tercih.

Dünya zaten ikiye ayrılmaktadır.

Yüzüklerin Efendisi'ni okuyanlar ve okuyacak olanlar diye.

Tebrik ederim.
    Yüzüklerin Efendisi Gerçekten İyi mi o kadar.

Ben Dan Brown'nun okuduğum kitaplarına hayran kaldım.

O tarz kitaplar hoşuma gidiyor açıkçası.

Okuyucu yönlendirip sonra ters köşe yapan kitaplar.

Bence kitabın içine girip bir parçası olamıyorsan hiç bir albenisi yok.

Tarih dolu bilgilendirici kitaplar hariç
    Biz sevdadır Trabzon , yorozundan başlayıp ziganasında bitmeyen

KUTADGU
    Ziyaretçi

Alıntı bordo61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yüzüklerin Efendisi Gerçekten İyi mi o kadar.

Ben Dan Brown'nun okuduğum kitaplarına hayran kaldım.

O tarz kitaplar hoşuma gidiyor açıkçası.

Okuyucu yönlendirip sonra ters köşe yapan kitaplar.

Bence kitabın içine girip bir parçası olamıyorsan hiç bir albenisi yok.

Tarih dolu bilgilendirici kitaplar hariç
    Evet, Benim için Yüzüklerin Efendisi, tanıdığım kitaplar içerisinde en iyisi.

Tolkien tanıdığım yazarlar içinde en iyisi.

Hikaye görüğüm, duyduğum hikayeler içinde en iyisi.

Tolkien bir madenci titizliğinde işlemiş kitabını baştan başa.

Bu kadar tutarlı olabilmesinin nedenlerinden belki de en önemlisi büyük bir dil bilimcisi olmasıdır. Yahu adam yeni bir lisan icat etmiş, kurallarını belirlemiş.

Yüzüklerin Efendisi'ne gelen eleştirilerden hiç birisi de zaten kitabın edebi yönüyle ilgili değil. Yüzüklerin Efendisi'ni sert bir şekilde eleştirenler bile kitabın edebi yönüyle ilgili nerdeyse tek kelam edememişlerdir.

Eleştiriler yoğun olarak allegorizm ile ilgilidir. İkinci Dünya savaşı'nı anlattığını bu yönüyle üstün ırk fikrini benimsediğini, faşist bir yapıya büründürüldüğü öne sürülür kitabın. Halbuki bu allegorizm suçlamalarını defalarca ve kesin bir dille reddetmiştir Tolkien üstad.

Bunun yanında Yüzüklerin Efendisini kaçış edebiyatı suçlamasıyla yüzyüze bırakma gayretleri de her defasında cevplanmıştır.

"Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır?"
    "Kimi olacak, gardiyanları" diye.

Bir kez daha bu vesile ile Tolkien üstada saygılarımızı ve minnettarlığımızı sunalım.

Nereden
    İstanbul

Alıntı KUTADGU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şaka bir yana, Yüzüklerin Efendisi kalbimde hep efsane bir numara olarak kalacak.

Dün burda yazdıklarından ötürü Zaman Çarkı ile ilgili bir ön araştırma yapayım dedim.

Kesin olan şunlar;

1- Bayağı büyük bir hayran kitlesi var.
    2- Herkes serinin pahalı kitaplarından şikayet ediyor.
    3- Jordan sanırım kısa süre önce ölmüş, serinin sonu hakkında endişeler var. Zira seri sonu gelmeden ölmüş Jordan.
    4- Zaman Çarkı ile ilgilenen okurlar benzer serilere de merak sarmış durumda Fantastik Dünya ile ilgili. Korkum odur ki, Beni Yüzüklerin Efendisine çeken salt fantasitk bir dünya da kurgulanmamış olması. Başka bir öykü daha var içinde benim için.

Soru: Zaman Çarkı'nda bu öyküyü gerçekten bulabilecek miyim? Ya da o öykünün içine ben de kendimi bir kahraman gibi yerleştirecek miyim?
    Yüzüklerin Efendisi daima bir numaradır, kendine yeni bir zemin yaratıp o yönde kurgulanmış bir eser. Bir ilk Yüzüklerin Efendisi.

Tolkien'in çocuklarına masal olması için tasarlamaya, kurgulamaya başladığı alemin zirvesi Orta Dünya.

Eminim ki; Silmarillion, Güç Yüzüklerine Dair, Hobbit, Kayıp Öyküler Kitabı gibi eklerini de gözden geçirmişsindir abi. Bunların arasında ilk yayımlanan (Hobbit'i saymazsak) Yüzüklerin Efendisi olsa da, aslında en son yazılan idi o eser. Böyle bir altyapıyı göz önünde bulundurursak, Yüzüklerin Efendisi'nin kıymetini bir kez daha; ve daha esaslı biçimde tartmış oluruz. Zira okurlar genelde pek alaka göstermese de üçlemedeki şarkılar geçmiş kitaplara sık sık gönderme yapmaktadır. İluvatar'dan, Melkor'dan, Maiar'dan söz edilmektedir. Orta Dünya'nın yaratılışına temel hazırlayan müzikten söz edilmektedir. Eserler içinde bir büyük eserdir Yüzüklerin Efendisi.

Salt Güç Yüzüklerine Dair isimli kitap bile bir şaheser benim için.

Okuma alışkanlığı olan, fakat Yüzüklerin Efendisi'ni henüz okumamış olan birine en son üçlemeyi okumasını tavsiye ederdim.

Zaman Çarkı'na gelince. Bu kitap, tarifi mümkün olmayan bir dehanın eseri. Bayağı büyük hayran kitlesi, hakettiğinin altında bir sıfat bence. Çünkü binlerce sayfalık bir ansiklopedi durumunda Zaman Çarkı. Okuma alışkanlığı olmayan biri için tam bir kabus haline gelebilir. Bir diğer dezavantajı da fiyatı evet. Fakat sen okumaya karar verirsen, kütüphanem hizmetindedir abi.

Jordan yaklaşık 3 yıl önce kanserden vefat etti evet. Ben bizzat bir kaç soru sorma şansı da buldum Jordan'a. Haftanın belli günlerinde bir kaç saatini forumlarda okurlarının sorularına cevap vermeye ayırıyordu. Bir kere şunu tahlil etme imkanına kavuştum ki, neredeyse 10.000 sayfalık bir seriye imza atmış bu adam, ilk sayfasından son sayfasına kadar öyküye tamamen hakim. Asla fakabasmıyor. Bu kurgu rastgele oluşmadı diye bas bas bağırıyor resmen.

Sizi bu eseri yazmaya teşvik eden neydi, diye sorulduğunda ise cevabı hazır:

Bir gün tanımadığım biri omzuma dokunup: " Dünya yok olacak, ve buna ancak sen engel olabilirsin." deseydi ne yapardım sorusu beni oldukça rahatsız ediyordu.

İşte eserin çıkış noktasını da vermiş oldum.

Zaman Çarkı ile ilgilenen okurlar benzer serilere de merak sarmış durumda Fantastik Dünya ile ilgili. Korkum odur ki, Beni Yüzüklerin Efendisine çeken salt fantasitk bir dünya da kurgulanmamış olması. Başka bir öykü daha var içinde benim için.

Buradan böyle bir çıkarım yapmak Zaman Çarkı'na büyük bir haksızlık olurdu abi. Yüzüklerin Efendisi ki, kendinden sonra ortaya çıkan boşlukla birlikte fantastik kurgularda patlamaya sebep olan bir eserdir. İnsanları, mesela Shannara Efsanesini okumaya iten bizzat Yüzüklerin Efendisi'dir.

Burada şöyle bir ayrım yapılmalı bence: okur var, okur var.

Ben Zaman Çarkı ile fantastik edebiyattan emekli oldum mesela. Artık hiç bir fantastik eser beklentimi karşılayamaz, doyuramaz beni. Okuyacağım tek fantastik eser, Zaman Çarkı'nın son cildi olacak.

Frodo'nun sürekli fedakar, Samwise'ın devamlı vefakar, Gandalf'ın daima iyi olduğu bir esere karşılık; daha sağlam ve daha gerçekçi karakterlerle karşılaşacak, ve onlardan birçoğu ile bütünleşeceksin.

Kendimden eminim, ve sana aradığın öyküyü vaadediyorum.

Zaman Çarkı döner, çağlar gelir ve geçer, efsaneleşen anılar bırakır. Efsaneler solarak mit olur ve onları doğuran çağ yeniden geldiğinde mitler bile unutulur.
    Konu Semih tarafından (20.11.2009 Saat 21:02 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    İstanbul

Ek olarak, serinin sonu yazım aşamasında. Jordan son kitapla ilgili tüm notlarını ölmeden önce bir başka yazara teslim etti. İsimini hatırlayamadığım bir başka yazar...

Kendisi de şikayetçi zaten. "Ben bunu nasıl tamamlayacağım, hayatımda böyle bir şey görmedim!" diyormuş.

KUTADGU
    Ziyaretçi

Semih minnettarım sana.

KUTADGU
    Ziyaretçi

Bu arada Zaman Çarkı serisini okumaya karar verdim.

Kütüphaneme de bayağı para yatıran adamımdır.

Benim olacak o seri.

Nereden
    İstanbul

Estağfurullah abi ne minnettarlığı.

KUTADGU
    Ziyaretçi

İlk iş olarak Zaman Çarkı adlı serinin ilk kitabının ne olduğunu öğrenelim...

Serinin İlk Kitabı Dünyanın Gözü

Bu soruya cevabımızı bulduk.

Bu arada Semih hangi yayınevinden çıkan kitabı önerirsin. Phoneix var İthaki var. Hangisi?

Fiyat hakkında küçük bir araştırma yapalım.

Fiyat 30 TL aralığında seyrediyor ki bu da makul bir rakam.

Beğeni notları ile ilgili küçük bir araştırma neticesinde hatırı sayılır derecede takdir topladığı da görülmüş.

Yapmak gereken o halde.

1- Sunay Akın'ın Ay Hırsızı adlı kitabın ivedilikle bitirmek.

2- Derhal Zaman Çarkı serisine parayı gömmek.

Rahatladım.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)