Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 72 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: İskender Günen | Huzur Veren Zarafet

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Standart İskender Günen | Huzur Veren Zarafet

<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><O:P></O:P>
    Merhaba Arkadaslar,
    <O:P></O:P>

Özel istek üzerine, unutulmaz futbolcumuz Iskender hakkinda bir seyler karalamak istiyorum. Gördügüm kadariyla BMN üyelerinin yas ortalamasi
    hayli genç ve dogal olarak Trabzonspor tarihinin eski sayfalarini hatirlamiyorlar. O zaman da görev benim gibi ak saçlilara düsüyor. Acisiyla, tatlisiyla o günleri tekrar hatirlamama sebep oldugu için, ben de bu görevi seve seve yerine getirmeye çalisiyorum.

Iskender, tipik bir 4-3-3 sistemi oyuncusuydu. Bilindigi gibi, 1970 Dünya Kupasi?nda Brezilya?nin uyguladigi ve Brezilya?dan baska hiçbir takimin uygulayamayacagi -o da yalniz o turnuvadaki Brezilya takiminin- 4-2-4 fantazisinden sonra Dünya futboluna 4-3-3 adli son derece gerçekçi bir sistem hakim olmus ve uzun süre bu hakimiyetini devam ettirmisti. Bu sistemde herkesin yeri ve görevi belliydi. Defans savunmasini yapar, orta saha gol hazirlar, forvet de gol atmaya çalisirdi. Toplu hücum-toplu defans günlerine daha çok vardi o zamanlar ve çagin futboluna göre lüks kaliyordu. O dönemlere ait iki ilginç hatiram var, sizinle paylasmak isterim:

Birincisi, 1977 Aralik ayinda, ilk yarinin son maçinda F.Bahçe adli takim Trabzon?a deplasmana gelmis ve iki puan farkla lider durumda. Ancak Trabzonspor?un averaji daha iyi ve bilindigi gibi 3 puan sistemine daha yillar var. Yani Trabzonspor yenerse lider olacak. Ben de rahmetli babamla birlikte tribünlerde yerimi almisim. Adi geçen takim maç boyunca Çanakkale savunmasi yapiyor ve büyük ölçüde kaleci Ivançeviç?in devlesmesiyle 0-0?lik beraberligi koparip gidiyor. Maç adi geçen takimin ceza sahasi içinde sürüp giderken, bir sey dikkatimi çekiyor. Belli ki adi geçen takim, beraberlik için gelmis. Ancak forvet oyunculari Cemil Turan, hiç kendi ceza alani civarina gelmiyor ve santra yuvarlaginda bekliyor. Efendim? Kontraatak mi dediniz? Hayir, hayir? O günleri hatirlasaniz, maçtan önce Istanbul medyasinin bile adi geçen takimi maskara ettigini, 3 farktan asagisini galibiyet sayacak kadar korkmus olduklarini da bilirdiniz. Sahadaki mücaadele öyle bir intiba birakiyordu ki, adamlar sanki futbolda galibiyet diye bir sey oldugunu bile unutmuslardi.

Ikinci hatiram, tv?de seyrettigim bir Bati Almanya-Galler Avrupa Futbol Sampiyonasi grup eleme maçi ve yanlis hatirlamiyorsam 1979 yilina ait. Almanya?nin basinda Jupp Derwall var. Maçin baslarinda, Alman sag bek Manfred Kaltz, sag kanattan çizgiye iniyor, ortaliyor ve bir forvet oyuncusunun kafa darbesiyle top aglara gidiyor. ?Eee? Ne var bunda?? mi diyorsunuz? Çok sey var. Bir de baktim, o zamanlarin genç spikeri Ilker Yasin yeri gögü yikiyor? ?Sayin seyirciler! Bir sag bekin son çizgiye kadar inip orta yapmasi kollektif futbol adina çok büyük anlam tasiyor!? Evet, cümle aynen böyleydi ve kelimesi kelimesine aklimda kaldi.

Yani anlayacaginiz, o dönemin futbol anlayisinda sahaya beraberlik için bile çikmis olsaniz santraforunuz savunmaya gelmez, savunma oyuncusunun çikip da gol ortasi yapmasi böyle dünyada olay olurdu?
    Bu uzun girizgahi neden yaptigimi ilerleyen bölümlerde anlayacaginizi tahmin ediyorum. Anlamissinizdir ki, bu sistem hayli duragan, agir ve tatsiz bir futbol anlayisi içeriyordu. Bu tatsizligi da arada bir çikan yildiz oyuncular fazla fazla gideriyorlardi. Onlarin yüzü suyu hürmetine o günleri sikintiyla degil, özlem ve saygiyla aniyoruz.

Iste Iskender de o dedigim dönemin sonlarina dogru yetismis, romantik bir sövalyeydi. Süratli bir futbolcu degildi. Hele Ali Kemal?in sol kanattaki versiyonu hiç degildi. Isini yaparken hiç acele etmez, kendi eliyle gelistirdigi ataklari bir kuyumcu titizligiyle isler, rakip defans ne kadar önlem alirsa alsin, o ne yapar eder, topu rakip kale sahasina gönderiverirdi. Bana kalsa, penalti noktasi üzerine bir fasülye sirigi bile dikilse, Iskender?in ortalariyla daha fazla gol olurdu ama o dönemlerde santrfor mevkiinde çaginin çok ilerisinde bir futbol oynayan ve yerinde duramayan Tuncay vardi. Bu yüzden bazen hedef sasiyordu. Sahsi görüsüm, o çok hareketli, presle rakibi bogan, her iki ayagini da ayni derecede kullanan, kafa toplarina çok hakim Tuncay bugün oynasa, ?kral? Hakan Sükür eline su bile dökemezdi.

Iskender, dünya futbolunun üzerine tam yol hizla gelmekte olan ?pres, savas, toplu hücum-toplu defans, kos Ali kos?? gibi vahsi kavramlara inat, o yukarida tarif etmeye çalistigim stiliyle uzun müddet gözlerimizi oksadi, hafizamizda doyumsuz lezzetler birakti.
    Hele bir maç var? Ve o maçtan bir enstantane var? Hiç unutmadigim? Ve unutamayacagim? 1983 senesi, Cumhurbaskanligi Kupasi maçi? Trabzonspor, F.Bahçe adli takimla oynuyor? Iskender yildizlasiyor? O çalimlar? O verkaçlar? O ortalar? Ve ?o an? geliyor? Top Iskender?de? Adi geçen takimin iki oyuncusu, ?modern futbolun geregi? olarak onu sikistirip, ayagindan topu almak üzere yaklasiyorlar? Ve Iskender, tipki bazi filmlerde hayaletlerin duvarlardan, kapilardan geçmesi gibi ikisinin arasindan geçiveriyor? Ya da bize öyle geliyor.. Iskender, maçin sonlarina dogru kendine özgü hareketleriyle gelistirdigi atagi zarif bir golle süsleyip, bu zaferi taçlandiriyor? O maç, Iskender?in maçi olarak hafizalara kaziniyor..
    Sonralari, daha yasi genç olmasina ragmen, futboldaki degisimin, yillarini vererek meydana getirdigi paha biçilmez tabloyu bir anda komik bir karikatüre dönüstürebilecegini anliyor ve bir aksam üstü, tipki kendinden önceki güzel insanlar gibi güzel atina atlayip gidiyor. Arkasinda, buruk yürekleriyle parildayan nallarina bakan bizleri birakarak?
    Yeniden görüsmek ümidiyle?

Valla ben Iskender'in son zamanlarina yetistim.Gerçek bir beyefendi ve centilmendi.Çalimlari müthisti.Sol ayagi harikaydi.Özel taraftari vardi.En çok sevilen futbolcuydu diyebilirim.Lâkabi "Isko" idi.Köse atislarini atmaya giderken tribünler "isko isko" diye inlerdi.Unutulmaz bir isimdi.

Jübilesine de gitmistim.Müthis bir kalabalik vardi.Galiba Ukrayna'nin Çernomorest adli takimiyla oynamistik.Hatta Ünal'in bize geldigi ilk yil, Iskender jübilesini yapmisti.

Ayrica Hami'nin üzerinde de Iskender'in çok emekleri vardir.Bir abi gibi ona çok yardimci olmustu.Futbolu da erken sayilabilecek bir yasta birakmisti."Niye erken emekli oldun?" diye soranlara da "birak" seslerini duymamak için demisti.

Yazarligini fazla begenmiyorum ama futbolculugu ve kisiligi asla unutulmaz.Allah yolunu açik etsin...

hakantpl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu

Bülent Abi Tesekkür ederim Bizlere O günleri Yasattigin Için.. Insanin Okurken Tüyleri diken diken oluyor....
    [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

ISKENDER'IN TS ye transferi ile ilgili bilgi vereyim.

Bildiginiz gibi medyada bir TS düsmani var SELÇUK YULA kimdir nedir biraz açiklik getireyim.

ISKENDER, SELÇUK, YASAR ANKARA SEKERSPOR futbolculari. transfer sezonunda sözlesmesi biten topçulara , takimlar açik arttirma ile futbolculara talepde bulunarak transferler gerçeklestigi dönem.

ÖZKAN HOCA SELÇUK, YASAR VE ISKENDERE TALIP OLUYOR. BUNU GÖREN FENER YA BU HOCANIN TALIP OLDUGU ADAMLARDA IS VARDIR DIYE. (NEJDET NIS.) SELÇUK VE YASARA TRABZONSPOR'DAN DAHA FAZLA TEKLIF VERIYOR. ÖZKANDA BANA ISKENDER YETER DIYEREK. SELÇUK VE YASAR'A YENIDEN TEKLIF VERMIYOR. ISKENDER TRABZONSPORLU OLUYOR. SELÇUK VE YASAR FENERLI . AMA O DA NE SELÇUK VE YASAR TARABZONSPOR OLMASIN DIYE FENERLI YAPILDIKLARI IÇIN FENERDE FORMA GIYEMIYOR. ISKENDER TRABZON'DA PARLIYOR. AYNI SENE FENERDE BIZIM ALIKEMAL'DE VAR. SEZON SONU BUNLARI FENER SATISA ÇIKARTIYOR. ANCAK FENERE GELEN RAUSCH. SELÇUK VE ALI KEMAL'IN SATILMASINA KARSI ÇIKIYOR. VE UKELA SELÇUK FENERDE TOPÇU OLUYOR. YATIP KALKIP ÖZKAN SÜMERE HAYATINI BORÇLU OLAN SELÇUK HEP TARBZONSPOR DÜSMANLIGI ILE ÖN PLANA ÇIKMAYA GAYRET EDIYOR. HEP ISKENDER'I KISKANMISTIR VEDE HALA KISKANMAKTADIR. KASTAMONULU OLAN VE PARA ILE ISI OLMAYAN ISKENDER ASIL VE BEYEFENDI BIR SPORCUDUR. FATIH TERIME ÇOK ÇIM YOLDURDUGU IÇIN FATIH KENDISINE ÇOK TEKME ATMISDIR. AMA ISKENDER BU ONU KAALE BILE ALMAMISTIR.

Ballistic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

[img]smileys/smiley32.gif[/img]çok saol eline kollarina saglik [img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi

Genel Koordinatör
    Çakır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Iskender'in yasamimda çok önemli bir yeri vardir. O hiçbir zaman unutulmaz, eskimez bir yildizdir benim için... Trabzonspor'un ne içerideki ne de deplasmandaki hiçbir maçini kaçirmayan, kulübünbirçok kademesinde özveriylegörev yapan babamin takimda en hayran oldugu futbolcuydu Iskender. En çok ona güvenir, en çok onu severdi. Sik sik Avrupa'dasol ayagini Iskenderkadar iyi kullanan futbolcu sayisinin bir elin parmaklarini geçmedigini söylerdi. Sol ayakli bir futbolcu olarak çok küçük yaslarda lisansli olarak basladigim futbolda bana hep Iskender'i örnek gösterip Avni Aker'de beraber izledigimiz maçlarda bana Iskender'i özel olarak izlememi söylerdi. Ben de elimden geldigince onu taklit etmeye çalisirdim.O nedenle küçüklükten beri hep aklimda özel bir yeri vardir Iskender'in. Onun estetik çalimlarini ve sol kanattaki zerafetini yasitlarimdan daha iyi hatirliyor olusum da bundandir...

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Hatirladigim kadariyla Iskender son sampiyonlugu da yasamis oyuncularimizdan biriydi.6-7 yaslarinda babamla gittigimiz maçlarda,top ayagina gelince tüm tribün ayaga kalkardi.Sol ayagini raket gibi kullanirdi. Ve mukavelesi sona erdigi sezonlarda da,tüm takimlarin istemesine ragmen,zorluk çikarmadan Trabzonspora imza atardI.

Bunda duydugum kadariyla Kastamonu'nun zengin isadamlarindan olan babasinin da etkisi çok olmustur.Trabzon'u birakir baska takima gidersen, bende seni birakirim gibi sözleri kulaktan kulaga dolasirdi.

Isko'nun en son hatirladigim golü Bursa ile Bursa'da oynadigimiz bir maçti.Ve yanlis hatirlamiyorsam maç 6-1 gibi çok büyük bir farkla bitmisti.Ve yine yanlis hatirlamiyorsam Bursasporun antrenörü Ahmet Suat Özyazici idi ve o maçtan sonra istifa etmisti.

Semih58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Trabzonspor'umuz için otel odalarinda yatmis.Ve Hiçbir zaman isyan etmemeistir.Cumhurbaskanligi Kupasi maçinda Eziklere bir gol atmistirki unutmak mümkün degildir.1983

Muhalif - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay

birak seslerini duymamak için biraktim lafi hala dün gibi aklimda.. 30 yasindaydi sanirim... çocuklugumda gazetelerden hatrimda kalan basliklardan biriydi bu... sagbacagi takma bacak sol bacagi roket olan resimleri yayinlanirdi hatirladigim kadariyla.. bir de sümer in sanirim anllatigi olay vardi.. devre arasinda taktik veriyor sümer oyunculara.. sen suna atacaksin topu sen suna.. derken iskender e gelince sen rakibe atacaksin aldigin her topu diyor.. bir an saskinlik ve ilave ediyor sümer.. rakipten top almak senden almaktan daha kolay[img]smileys/smiley17.gif[/img]iskenderin topla fazla oynama merakina bir atifti bu ani.. ama son demlerini hatirliyorum da herhalde ondan sonra sol tarafa onun kadar ince bir oyuncu gelmedi trabzonsporda...

Mehmet Öztürk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

[img]smileys/smiley32.gif[/img]ben kendimi bildim bilelli Iskender Gönen`i begeniyorum.

ve herzaman onun gibi olmaya calistim.

TRABZONSPOR´da en begendigim futbolcu[img]smileys/smiley32.gif[/img]

frango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kendimi trabzonda izledigim biri için cok sansli izleyemedigim biri içinde sansiz olarak nitelendiriyorum izlemekten buyuk zevk aldigim ve bundan gugur duydugum kisi tabiki HAMIIIIIII izleyemedigim sadece anlatilan o muthis yetenek iskender abi teksa onuda tam olarak izleyebilseydim ama olmadi

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

iskender günen; sanatci titizligi ile nakis nakis isledigi futbolculugu bir yana; insanca durusu ile de trabzonsporumuz icin bir sembole donüsmüstür. kendisi ile ilgili duydugum bir seyi paylasmak istiyorum, bilgisi olan varsa lutfen katki yapsin.

bir besiktas macinda, besiktasli ulvi'nin iskender'in calimlarindan basi dondügü icin daha macin basinda oyundan cikmak istedigi, ve ciktigi dogru mu? bu dogruysa, futbol tarihinde bir ilk olmali ,onuru da iskender'in .

Nereden
    Belçika

Baba benim adimi neden Iskender koydun ?

Trabzonsporda cok sevdigim bi futbolcu vardi super bi futbolcuydu adi Iskender Gunendi ondan oglum[img]smileys/smiley2.gif[/img]...Boylece adimiz Ileli Iskenderoldu[img]smileys/smiley32.gif[/img]...lakabimda Isko'dur yani babam annem ablalarim abimbutun herkes Isko der bana[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Dedemle gittigim bir Sakarya maçinda attigi rövösata golüve 6-0'lik Bursa deplasmaninda yaptiklari aklima ilk gelenler.. Edited by: TS 61

Adem Erdoğan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

7YAW BIDE KAZMA ISKENDER VARDI...

Y.Sert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Isparta

bende hatirlayan ve izleyen sanslilardanim.sol çizginin üstünde topu 20 metre tam çizgi üstünde sürüp gittigine sahidim.

Bartuğ13 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

usta helal olsun ilk defa bir uzun yaziyi sonuna kadar okudum.aramizda.hem de uykuyla bogusurken[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Ycandan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

ISKENDERIN SON SENELERINI SEYRETME FIRSATI BULDUM.ONUNLA ILGILI HATIRLADIGIM MAÇLARDAN BIRI IZMIRDE OYNANAN INGILTERE MILLI MAÇIDIR.NE KADAR BÜYÜK FUTBOLCU OLDUGUNU O MAÇTA GÖSTERMISTI.O ZAMANA KADAR HEP SOL AÇIK OYNAYAN ISKENDER INGITERE NIN EN IYI FUTBOLCUSU OLAN JOHN BARNS I TUTMAK IÇIN SAG KANATTA OYNADI VE ONU SAGDAN SILDI.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

iskender izldigim kadariyla agir bir futbolcuydu ve yapilliydi ..

ancak rövasata atardi ....

Semih58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Ankara'da Cumhurbaskanligi Maçinda Ezikbahçe'yi yendigimizde attigi gol unutulmazdi?

2-0 1983-1984

Halit KIVANÇ ve Alpaslan eratli'nin jübile yaptigi maçti.

Gerçekten doyumsuz du?Edited by: kobra

hakantpl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu

Ben O yillarda daha 6 yasinda felandim ama Trabzonsporlu olmamda En büyük etki Iskender dir. Sokakta top kosturdugum yillarda iskender diye diye trabzonsporlu oldum.

frango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

iskender abiyi ben tam olarak hatirlayamiyorum hatirlayan abimlkerle gorustugum zaman bana hep anlatirlar super bi oyuncuymus çizgien alir topu ayni çizgi uzerinde gidermis izleyemedikya sansimiz yokmus ama olsun dinlemeside guzel oluyo

halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Milli maçta Mustafa Denizli Ingiltere'ye karsi Iskender'i sag kanatta kullanmisti.Ingilizler maç boyunca onu sol açikta beklerken o milli takimimizin sag kanattan gelistirilen ve Ingilizlerin saçini basini yolduran ataklarin bas aktörüydü.O unutulmaz bir devrin son kahramanlarindandi.Ve hala kalbi bizimle birlikte çarpiyor.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Cyzio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Asagidaki yaziyi "Genel" forumda, "Yattara eski Yattara Degil" baslikli konuda, gene bana ait bir yazidan aldim:<?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" />

Yasi benim civarimda olanlar hatirlayacaktir. 1986 ya da 1987 senesiydi. TRT'den canli olarak yayinlanan bir Samsunspor - Trabzonspor maçini seyrediyordum. Samsunspor'un sag beki Jovanowski (adinda yaniliyor olabilirim, galiba daha sonra gene Samsunspor'a teknik direktör olarak da geldi) bizim sol açikta oynayan Iskender'i (GÜNEN, su anda spor yazarligi yapan) her karsilasmasinda yaka paça asagi indiriyordu. Bunlarin bazilarinda hakem hiç faul vermiyori faul verdiklerinde de asla kart çikarmiyordu. Hakem de acaba Bugünkü hakemin babasi olan Sadik Deda imiydi sanki? Neyse, tam hatirlayamiyorum.

Durum böyle olunca, Iskender maç basladigi andan beri gerçek futbolunu oynayamadi. Ki Türkiye'de benim gördügüm en iyi sol açiklardan biridir. Hatta neredeyse hiç futbol oynayamiyordu. Ne zaman topla bulussa, Jovanowski gelip, tekmeyi basiyordu. Bir, iki, üç... derken, Iskender sinirlendi ve Jovanowski'yi Yattara'nin bugünkü hareketine göre oldukça hafif sayilacak bir siddette tartakladi. Ve sari karti yedi.

Ikinci yari ayni senaryo tekrarlandi. Top ne zaman Iskender'e gelse, Jovanowski tekmeyi basiyor, bunlarin yarisinda faul bile çalinmiyor, çalinanlarda da kart gösterilmiyordu. Sonunda korkulan an geldi ve Iskender Jovanowski'yi bir kere daha tartakladi. Ikinci sariyi da gördü ve kirmizi kartla oyun disi kaldi.

Böylece hakem, futbol oynamak isteyen Iskender'i cezalandirip, anti-futbol'cu Jovanowski'yi ödüllendirmisti. O günkü maçi, K. Hasan'in (Vezir) golüyle 1-0 kazanmistik.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Cyzio - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Enteresandir; Türk futbolunda benim bildigim iki Iskender vardir; ikisi de Trabzonspor'da futbol oynadi. Bu kösenin konugu olan Iskender, 1979-1990 yillari arasinda Trabzonspor'da bulunmusve sol açik mevkinde oynayan Iskender'di.

Gençlerimizin karistirdigi Iskender ise Antalyaspor'dan (sanirim) 1994'te gelmis ve stoper oynayan bir futbolcumuzdu.

Bu arada, Sevgili kuzey_lee; "Tartismayi birakip, kaçmak var mi?" dedin, "pekiyi" deyip tartismaya geri döndük. Senin yüzünden "dedikoducu mahalle karisi" yaftasi da yedik. Hiç ortalarda görünmedin. Nerelerdesin?

Selamlar.Edited by: Cyzio

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)