Sayfa 60 Toplam 162 Sayfadan BirinciBirinci ... 10 50 58 59 60 61 62 70 110 160 ... SonuncuSonuncu
Toplam 4048 adet sonuctan sayfa basi 1,476 ile 1,500 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Rock'n Roll Ruhu

Nereden
    İstanbul

61. sayfayı Rock üstadlarına bırakalım bence.

ilhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

@ Gerrard ,

Neydi bu sağlam temeller?

Girdin konuya fikirlerini merak ettim

Arka sayfadaki soruyu tekrar okuyup uzun uzadıya fikrini yazarsan sevinirim Alper.
    Türkçe, Turkche olmasın! Dilimizi koruyalım! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    “Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"İhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

KUTADGU
    Ziyaretçi

Alıntı ilhan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cihan Abi ,

Peki popüler kültürün " rock müziğe " katkısı olmuş mudur? Varsa bunlar nelerdir?

Rock müziğin babaları her zaman şunu savundu ; Rock müzik asla süslü sosyete çocuklarının müziği olmayacak.
    Şimdi kendi açımdan düşünüyorum da...
    Şüphesiz popüler kültürün rock müziğe bir katkısı olmuştur..
    Ya da şöyle diyeyim...
    Popüler kültür denen oldu gelişmeseydi, rock müzik nerede olurdu?
    Şüphesiz sapasağlam yerinde dururdu..
    Lakin popüler denilen, ekzantirik, işe yaramaz rock grupları bu kadar çok olmasaydı gerçek rock müziğin bu kadar değeri olmazdı...

Evet müzik dinleyicisini, seçici kılan da popüler kültürün dünyaya abanması oldu belki de...

Yoksa, ulan bu rozk müzikse Led Zeppelin'in yaptığına ne demeli? sorusu benim kulaklarımda çınlamazdı...

Ve kabul edelim ki;
    Gerçek anlamda bir efsane olan Metallica, popüler kültürden en çok beslenen gruplardan biri. Ya da popüler rock müziği peşinde sürükleyen grupların başında geliyor...

Ne bileyim, saçma sapan ortalıkta dolaşıpta Kurt Cobain aşkını salya sümük haykıran kızlara nefretim bu kadar çok oluşmasaydı belki de R.E.M'e bu kadar sarılamazdım...

Umarım, anlatabildim meramımı...

Nereden
    İzmir

Popüler kültür nice efsaneleri yedi. Bir çok efsane sayarım 30 yaşını görememiş. İntihar etmiş ve hayattan ayrılmış.

Metallica konusuna kattiyen katılmıyorum. Popüler kültürle bir alakaları yok. Çünkü onlar en iyi. Metallica için " Metal müziğin isim babasıdır. " derseniz Eyvallah. Ama popüler kültürden beslendi demek Kirk'e, Lars'a , James'a hakarettir İşin şovunuda yaptılar. " F.ck MTV! Asla klip çekmeyeceğiz. " deyip klipte çektiler. Ama onların popülerizm kaygıları yoktu. Eğer öyle bir kaygıları olsa grupta bu kadar adam değişikliği olmazdi.

Halen rock müziğin efsaneleri kimlerdi diye bir soru dolaşsa akla gelecek 3isimden birisi Led Zeppelin olur. Hatırı sayılır grupların en önemlileridir benim için. Keza The Beatless da öyle.

Popüler kültür rock müziğin gelişiminde etkili olmuştur. Ama rock müzikden kendine iyi malzeme çıkarmıştır.

Popüler kültür ile " rock müzikte piyasacılık " karıştırılmasın lütfen. Popülerizmin etkisinde havalı grup çok var. Mesela " Tokio hotel , Linkin park , My Chemical Romance, Him vs. vs. "

Popülerizm rock düşüncesini ele almak yerine gündeme rock'n roll kollarını aldı. Bir bakmışsınız dünyada heavy metal konuşuluyor. Sonra bir bakmışısınız " punk " akımı konuşuluyor. Son zamanlarda ise " Emotional " yani kısaca " emo " kültürü kol geziyor. Popüler kültür üzerine düşeni yapiyor.

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum:
    Eduardo Galeano

KUTADGU
    Ziyaretçi

İlhan aslında aynı konuları anlatmışız...

Bu arada karabasan gibi üzerimize çöken gotik muammasını es geçmişsin yakıştıramadım
    Konu KUTADGU tarafından (22.04.2008 Saat 23:53 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    İzmir

Ben biraz demogoji yapmışım abi

“Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

KUTADGU
    Ziyaretçi

Yok demogoji değil...

Çok güzel anlatmışsın...

Gıcık oldum kendime

Nereden
    İzmir

Gothic kültürünü doğru mu benimsiyoruz onu tartışabiliriz Ama gothizm bambaşka birşey Cihan abi. sen de bilirsin. Nightwishler, Opethler boşuna yapmadı yahu bu müziği

@ Gerrard ,

Sevinirim kardeşim

“Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

KUTADGU
    Ziyaretçi

Gothic kültürünü doğru mu benimsiyoruz onu tartışabiliriz Ama gothizm bambaşka birşey Cihan abi. sen de bilirsin. Nightwishler, Opethler boşuna yapmadı yahu bu müziği

@ Gerrard ,

Sevinirim kardeşim
    Zaten dikkat edersen, gotik kültürü demedim. Ya da gotik müzik demedim..

Şu an ortaya çıkan gotik muammasından bahsettim...

Anlatabildim umarım...

Nereden
    İzmir

Eline yüzüne 2-3ytlilik kalemle siyah boya ve gözyaşı yapan tiplere gothic demiyorum ben. Gothic yakıştırmasınıda yapmıyorum. Gothic olduğunu zanneden soytarılar diyebilirim

“Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

KUTADGU
    Ziyaretçi

Şimdi İlhan onu bunu bırakalım da, temel soruya gelelim..
    Aslında senin başlattığın temel sorunun temeline -nasıl bir cümle bu-

Müzik nedir?
    Niye müzik dinleriz?

Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı Eomer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Türkiye'den Ogün Sanlisoy'un kliplerini seviyorum genelde. Teoman'ın İstanbul'da Sonbahar güzeldi.
    Katılıyorum. Hakan Utangaç abimizin yönettiği klipler gerçekten de mükemmele yakın oluyor. Hakan Utangaç'ın müzikal ve sinema yeteneğinin, ayrıca estetik duygusunun hayrânıyız ve önünde saygıyla eğiliyoruz.
    Stand-upçı başkan istemiyoruz!

Nereden
    İzmir

Eyvallah Alper. Yazdıkların yetti Daha fazla soru sorup sıkmak istemiyorum.

@ Kutadgu ,

Çeşitli biçimlere ayrışabilen ses sanatıdır benim için müziğin tanımı. Neden müzik dinleriz? Ben ruhumu dinlendirmek için müzik dinlerim. Ama dinlediğim şarkılar genelde isyan ve üzüntü veren nitelikte olur. Hayata karşı duruşumu davranışlarımla ve görüntümle ne kadar yansıtabiliyorsam dinlediğim müziklede o kadar yansıtmalıyım.

Her insanın bir ruh hali ve o ruh haline hitap eden müzik biçimi vardır. Ben ruhuma hitap etmeyen, dinlediğimde ben de bir kıpırdama yaratmayan müziği dinlemeyi pek beceremem. Diğer müzikleri küçük görmek için söylemiyorum bunu.

“Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

KUTADGU
    Ziyaretçi

Olay budur, güzel kardeşim...

Müzik bizizdir...

Kendimizi hissederiz...

Daha ne diyeyim, bilemiyorum...

Ben uzun zaman ortalarda gözükmesem iyi olacak galiba.

Özkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Bir müzik türüne çok fazla anlam yüklemek bana hep saçma gelmiştir.
    Stand-upçı başkan istemiyoruz!

Çağatay_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı KUTADGU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ne bileyim, saçma sapan ortalıkta dolaşıpta Kurt Cobain aşkını salya sümük haykıran kızlara nefretim bu kadar çok oluşmasaydı belki de R.E.M'e bu kadar sarılamazdım...

Umarım, anlatabildim meramımı...

Çok takıldığim bir nokta , bravo hocam
    "Büyüklük haksızca kazanılanı hak görmek değil, haksızlıklara rağmen kazanabilmektir."

Özkan Sümer

KUTADGU
    Ziyaretçi

BMN TRABZON

tarafımızdan fedhedilmiştir...

Duyanlar Duymayanlara Anlata...

Nereden
    İstanbul

Popüler kültür bana göre müzik açısından 3-4 yılda bir belirgin olmak üzere sürekli değişikliğe uğrayan bir kültürdür.Sürekli yozlaşarak büyüdüğünü düşünüyorum.Önceden bir pop müzik dediğinizde daha farklı şeyler anlaşılıyordu.Popüler kültür aslında kelime anlamı ve içerik olarak kötü olmasa da işin popülerlik kısmı ön plana çıkınca bir naneye benzemez.Böögh denecek bir hal alır.

Rock düşüncesi bana göre bir yaşam tarzı olabilir fakat her rock dinleyen rockçı gibi giyinmek veya onun gibi davranmak zorunda değildir.Ama bence eğer hissederek rock müzik dinliyorsa onun içinde bir yerde öfke olmak zorundadır.

Bu öfke kızlara olur, politikacılara olur, siyasete olur, dünyaya olur, arkadaşlarına olur...

Ama olur…Bir isyan , bir sertlik , bir kabına sığmama durumu mevcut olur diye düşünüyorum.

Bence her kültür arasında etkileşim olduğu gibi müzik türlerinin etkileşimi de vardır.Ama gerçekten kendisine populerlik dışı bir çizgi belirleyen rock müzisyenleri genelde bu çizginin dışına çıkmıyor.Ya da çıksa da cılkını çıkarmıyor diyelim..Çünkü kendisini tanıtmak ve müzik türünü kitlelere yaymak için bir parça populer olmak gerekebilir.Bence burada önemli olan çizgisinden ödün vermemesi..Verenler elbette olacaktır ama bunlar zaman içerisinde seleksiyona uğrar.Açıkçası yazdıklarımdan da anlaşıldığı gibi bana göre, rock müzik populer kültürden yararlansa da bu sınırlı oluyor.Ama tam onların birleştiği çizgide populer muzik yapanlar, rock muzikten çok iyi faydalanıyor..Zaten işleri bir şeylerden faydalanmak değil mi?

Seleksiyona kendimden örnek vermek gerekirse ;

10 yıldır Beyaz Show izleyicisiyim.

Reyting için yayın saatini erkene aldı..Çizgisinden ödün verdi..

Beni kaybetti
    "Büyüklük haksızca kazanılanı hak görmek değil, haksızlıklara rağmen kazanabilmektir."

Özkan Sümer

Nereden
    İzmir

Alıntı Çağatay Bahadır Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rock düşüncesi bana göre bir yaşam tarzı olabilir fakat her rock dinleyen rockçı gibi giyinmek veya onun gibi davranmak zorunda değildir.Ama bence eğer hissederek rock müzik dinliyorsa onun içinde bir yerde öfke olmak zorundadır.
    Güzel bir noktaya değinmişsin. Hiç kimse bir rocker gibi görünmek zorunda değil. Her siyah giyen rocker değildir. Türkiye'de Şebnem Ferah gothic takılıyor diye tüm kızlar ona benzemeye çalışıyor. Kendine onu örnek alıyor. ( dip not: Hep düşünmüşümdür. Evanescence - Amy lee - ve Şebnem Ferah olmasaydı bu kızlar kime özenirdi?)

Ülkede rock yapan sanatçıların çoğu konsere günlük kıyafetlerle çıkıyor. Rockçı gibi giyinmek zorunda değiller. Zaten rock müzik öyle zerafet gerektiren bir müzik türü değil. Hayta bir insanın pasaklı haline bile şahitlik edebiliriz. Önemli olan gitardan akan ritmlerdir her zaman.

* Rock müzik dinleyen her insanda öfke olmak zorunda değildir. Çünkü rock müzik düşüncesi geniş bir olgu. Her tür insanın dinleyeceği içerik vardır. Ama Heavy metal dinleyen her insanın içerisinde öfke vardır ve olmalıdır dersen % 100 katılırım. Çünkü o müziğin ana teması bu.

R.E.M dinleyen bir insanda öfke aramazsınız mesela Çünkü adamların muazzam bir müzik anlayışı var. İnsanı kendinde çeken ve bu müziği çekilir kılan. Şimdiye kadar " Losing My Religion " dinleyip " Ulan buda müzik mi? " diyen hiç bir insana rastlamadım. Rock müzik dinlesin veya dinlemesin.

“Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

Nereden
    İstanbul

( dip not: Hep düşünmüşümdür. Evanescence - Amy lee - ve Şebnem Ferah olmasaydı bu kızlar kime özenirdi?)
    ççç

Rockçı gibi giyinmek zorunda değiller. Zaten rock müzik öyle zerafet gerektiren bir müzik türü değil. Hayta bir insanın pasaklı haline bile şahitlik edebiliriz. Önemli olan gitardan akan ritmlerdir her zaman.
    Bknz:James in konserde giydiği kıyafetler Beyaz falan da giyiyor.Kasmanın alemi yok Bazen atletle falan çıkıyorlar

* Rock müzik dinleyen her insanda öfke olmak zorunda değildir. Çünkü rock müzik düşüncesi geniş bir olgu. Her tür insanın dinleyeceği içerik vardır. Ama Heavy metal dinleyen her insanın içerisinde öfke vardır ve olmalıdır dersen % 100 katılırım. Çünkü o müziğin ana teması bu.
    İlhan inanır mısın bu cümleye rock yazdıktan sonra bunu heavy metal olarak değiştirmek aklıma geldi.Çünkü dinlediğimiz birçok müzik türünü çoğu insan duyunca kaçarken, bir o kadarını duyunca da durup dinliyor.Ve benim de aklıma da Sn. Kutadgu dan dolayı REM'in Losing MY Religion'u gelmişti Ama bilgisayarı kapatmıştım bile

Yani bu düzeltmen hususunda tam anlamı ile hemfikiriz

Özkan Sümer

Nereden
    İzmir

Sallama ortak. James çoğu konserine çıplak çıkıyor.

“Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

Nereden
    İstanbul

Lars boxer ile çalıyor ççç

Özkan Sümer

Nereden
    İzmir

O davulların arkasında farkedilmiyor. Ne giyse mübahtır

“Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

Ömer SEVİNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Rock müzik nefretten doğar. Sevgiliye nefret, hayata nefret, politikaya nefret, aşka nefret, bişeylere nefret işte. Dolayısıyla şarkıları dinlediğinizde biraz moral bozukluğu olur. Duygusunu çok iyi anlatır şarkı.

Popüler müzikte ise şarkının yapılmasının tek nedeni paradır. Ne bir duygu vardır ne de bir nota şarkıda. Enstrüman bile yok

Müzikal anlamda bu iki türün birbirine karışması zaten mümkün değil. Yalnız popüler kültür diye bir akım oluşturuldu. Bu rock müziği etkiliyor deniliyor. Bence iyi olan grup mutlaka populer olur. Sanat halk içindir bence. Kimsenin dinlemediği rock ne kadar rock olursa olsun birşeye yaramaz. Aynı şekilde güzel bir rock parçası herkes dinliyor diye de bir şey kaybetmez. Ben hayatımda Losing my religion'u bilmeyen insan görmedim. Ne R.E.M ne de Losing My Religion bundan birşey kaybetmez bence..

Biraz karışık oldu anlayın işte
    Sâhipsiz olan memleketin batması haktır;
    Sen sâhip olursan bu vatan batmayacaktır!
    - Eomer -

Nereden
    İzmir

Kanka, sen çık dolaş biraz ya. Hava al iyi gelir

Popüler müzikten bize ne olm Popüler kültürden bahsediyoruz

Popüler kültür bir akım değil saçma bir olgu. Her zaman varolan ve hep varolacak. Ayrıca rock müziğin insanın içinde doğan nefret sonucu dinlenen bir müzik türü olduğuna katılmıyorum

“Ben basit bir '
    Eduardo Galeano

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)