Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hayri Gür | Hocalarýn Hocasý

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Standart Hayri Gür | Hocalarýn Hocasý

HAYRÝ GÜR

1912 yýlýnda Limni Adasý’nda doðan Hayri Gür, Ýstiklal Savaþý’nýn ardýndan gerçekleþen mübadele acýsýný yaþadý. Ýlkokul 3. sýnýftan sonra eðitimini Foça’da tamamlayan Hayri Gür 12 Ekim 1939 tarihinde Trabzon Lisesi’ne atandý. Tenisten voleybola, güreþten atletizme, yüzmeden kürek yarýþlarýna kadar birçok sporu Trabzonlular’a öðretti. Trabzon Lisesi’nde beden eðitiminin yanýnda, coðrafya, müzik ve Almanca öðretmenliði de yaptý.

Ýdmangücü’nde futbol oynadý. Trabzon’da neredeyse bütün amatör takýmlarý çalýþtýrdý. Trabzon Lisesi’ni spor yurdu haline getirdi. Ýlk Baþkanýmýz Ali Osman Ulusoy’un isteði, dönemin valisinin de ricasýyla 1966 yýlýnda Kýrmýzý-Beyazlý renklerle kurulan Trabzonspor’u çalýþtýrdý.

Trabzonspor Divan Kurulu Baþkaný Ali Özbak'ýn son röportajýndan Hayri Gür;

Trabzon Lisesi’nde birbirinden yetenekli öðrenciler yetiþtiren Hayri Gür, Hüseyin Avni Aker Stadý’nýn inþa edilmesi ve stada þimdiki adýnýn verilmesini saðladý. 5 yýl Beden Terbiyesi Ýl Müdürlüðü vekilliði yapan Hayri Gür ayný zamanda kulübümüzün yaþayan en yaþlý divan kurulu üyesiydi. Trabzon maarif tarihinin önünde saygýyla eðilesi isim olan Hayri Gür, hayatýný Erdoðdu Mahallesi’ndeki evinde 08/04/2010 tarihinde tamamladý.

Hem okulda, hem de sahalarda çok sayýdaki Trabzon insanýnýn hocasýdýr… Elbette ki benim de hocam!
    Hayri Gür anlatýyor…
    1912 yýlýnda Limni'de doðdum. Limni, o tarihte Osmanlý topraðý idi. Limni'nin son Belediye Baþkaný babam Hülkü Gür idi.
    Ben, 8 ya da 9 yaþlarýnda iken Limni, Yunanistan topraðý oldu. Mübadele “Deðiþ tokuþ” uygulamasý sonucu, biz Ýzmir Foça'ya yerleþtirildik.

Ýlkokulu Foça'da bitirdim. Sonra Ýzmir Öðretmen Okulu'nu yatýlý olarak okudum. Altý yýlda bitirdiðim bu okuldan öðretmen olarak çýktým. Tayinim Aðrý'ya oldu, ancak gidemedim.

Askerlik görevimi yerine getirmeye gittim. Yedek Subay öðrenci olarak, önce Ýstanbul Halýcýlar'da iki ay kaldým. Daha sonra Ankara Harp Okulu'nda Yedek Subay öðrenci olarak devam ettirildim. Yýl 1937… Yedek Subaylýðýmýn son 6 ayýný kura ile yine Ýzmir Foça'da yaptým. Ege Manevrasý'na katýldým.
    13.10.1937'de Atatürk imzalý “Ege Manevra Madalyasý'ný” Genel Kurmay Baþkaný “Mareþal Fevzi Çakmak”ýn elinden aldým.
    Bu Ege Manevrasý sürecinde hep þunu seslendirdim: “Eðer manevrasý bu ise harbi(savaþý) görmemek gerekir!”
    Zira o imkansýzlýkta, Foça'dan Kuþadasý'na yürüme gitmiþtik. Bu mesafe yaklaþýk “Trabzon-Giresun” uzaklýðýndan daha fazladýr. Onu düþündüðümde halen tüylerim ürperiyor…

Ulu Önder Atatürk'ün defin töreninde de görev alarak, ona karþý son görev yapma bahtiyarlýðýný da yaþamýþlardaným.

Hocam, biraz da futbola dönelim…
    Gür Konuþuyor…
    Spor yapmaya ve futbol oynamaya Foça'da ilkokul okurken baþladým. Ýzmir Öðretmen Okulu'nda okurken de Göztepespor Kulübü ile bütünleþtim.
    Önce genç takýmda, sonra A takýmda oynadým.
    -Hep sol açýk mý oynuyordunuz?
    Evet… Çünkü sadece sol ayaðýmý kullanabiliyordum. Ancak Altay Spor Kulübünün Milli santrforu Vahap Altaylý vardý. Bana, “Sen yarým futbolcusun” derdi. Neden diye sorduðumda, “Tek ayaklýsýn da ondan” derdi.
    Ben de bunun üzerine sað ayaðýmý geliþtirdim. Hatta ihtiyaç olduðunda Göztepe beni sað açýk bile oynattý.
    -Beden Eðitimi Öðretmeni nasýl oldunuz?
    Askerden terhis olduktan sonra Ankara Gazi Beden Eðitimi Bölümüne girdim. 1938-39 öðretim yýlýnda mezun oldum. Kura çekimi ile Trabzon Lisesi'ne atandým. Hasan Polat, Gençlerbirliði'nde idi, ben ise Güneþspor'da oynuyordum. Ona, Trabzon'un nasýl olduðunu sordum: “Çok güzel bir il ve insanlarý da çok iyi! Futbol oynamak da istiyorsan Ýdmanocaðý'ný tercih edersin.” Ayrýca, çok kimse benimle becayiþ yapmak isteyince, anladým ki Hasan Polat doðru söylüyor.
    Bunun üzerine kesin olarak Trabzon'a gelmeye karar verdim ve geldim! Yýl 1939 ve hala buradayým.
    -Tayin yerin Trabzon Lisesi miydi?
    Evet… Lise, bugünkü Kanuni Anadolu Lisesi'nin bulunduðu yerde ve geçici olarak eðitimini sürdürüyordu. Bugünkü Kavakmeydan'daki lise binasý ise inþaat halindeydi.
    1939'da baþladýðým lise öðretmenlik görevimden, yaþ haddinden dolayý 1977'de emekli oldum. Tam 18 okul müdürüyle görev yaptým. Okulda, idarecilik de, öðretmenlik de, antrenörlük de, futbolculuk da yaptým…

Ankara'da okuduðum süreçte, Futbol Federasyonu eski baþkaný Orhan Þeref Apak, Güneþspor Kulübünün Genel Sekreteri idi. Beni, Güneþspor kulübüne o taþýdý. Trabzon'a gelinceye kadar Güneþspor'da oynadým…

Trabzon'a geldiðimde, Hasan Polat'ýn tavsiyesi, düþüncem içerisinde yer yapmýþtý. O dönem, lise Beden Eðitimi Öðretmeni ve Beden Terbiyesi Bölge Asbaþkaný (Baþkan Vali idi) Hüseyin Avni Aker'e bu fikrimi açtým. O, buna anýnda karþý çýktý.
    Çünkü o süreçte, Ýdmangücü camiasý, onu, Ýdmanocaðý'nýn tarafýný tuttuðu gerekçesiyle eleþtiriyormuþ.
    Nedeni olarak da; dönemin Belediye ve Ýdmaocaðý Kulübü Baþkanlýklarýný birlikte yapmakta olan Cevdet Akçay ile çok yakýn arkadaþlýðýna dayandýrýlýyormuþ.
    Bu nedenle bana, “En iyisi sen Ýdmangücü'nü seç. Hem böylece dengeyi saðlamýþ oluruz. Biriniz Ýdmanocaðý'nda (Deli Mustafa Usman), diðeriniz Ýdmangücü'nde olursunuz” dedi.
    Ben de onu dinledim. Çünkü o muhteþem bir sima idi. Zaten onun için isminin bugünkü sahaya verilmesi için öneri getirmiþimdir. Bu da, uygun bulundu ve verildi. En çok memnuniyet duyduðum olaylardan biri de budur.
    Hüseyin Avni Aker, o kadar ortaya bir insandý ki; yine o yýl, voleybol müsabakalarý organize etmiþtik. Bunun oynanacak sahasý, sadece Ýdmanocaðý'nýn Ziyabey'deki sahasý idi.
    Ancak Ýdmangücü yöneticileri, Osman Genç ile Esmer Nihat” bu organizasyonu tek bir þartla kabul edeceklerini söylediler: Kavakmeydan'da bir voleybol sahasý yaptýracaksýnýz!
    Aksi takdirde biz, Ýdmanocaðý sahasýnda oynamayýz.”
    Bu istek de yerine getirilmiþti.
    -Trabzon Lisesi futbol takýmý ortaya nasýl çýktý?
    O yýllarda, ortaokullarda 'Oyun Yuvasý', liselerde ise, “Spor Yurdu” birimleri vardý. Fakat, Trabzon Lisesi'nden baþka spor yurdu olan lise ve muadili okul da baþka yerde yoktu.
    Bu gerekçe gösterilerek lise futbol takýmý, muadili ligde oynamak üzere hem Beden Terbiyesi'ne hem de Milli Eðitim Bakanlýðý'na baþvuruda bulundu.. Gerekçemiz kabul göründüðünden ötürü, Trabzon muhalli amatör kümesinde kulüp takýmý olarak oynamaya hak kazandýk. O süreçte lig; Ýdmangücü, Ýdmanocaðý, Necmiati, Doðanspor, A.Sebatspor, Trabzon Lisesi ve Garnizon Karagücü olmak üzere 7 takýmlý bir ligdi.
    Karagücü de ayný lise gibi gerekçe göstererek muhalli lige alýnmýþtý.

Futbolcu olarak oynadýðým ve antrenörlüðünü yaptýðým Trabzon Lisesi futbol takýmý, 1941 ile 1947 yýllarý arasýnda 6 kez üst üste þampiyon oldu. Bunun üzerine diðer kulüpler baþvuruda bulundular: “Artýk Muhalim mektebi, Ticaret Lisesi, Sanat Okulu ve Spor Yurdu var. Bu okullar, kendi aralarýnda okul ligi oynamalýdýrlar. Dolayýsýyla lise takýmý bu ligden çýkarýlmalýdýr!”
    Ortaya atýlan bu düþünce kabul edildi. Böylece okullar bir daha amatör liglerde oynayamadýlar.
    Aslýnda böyle bir baþvuruda bulunmayacaktýlar. Ancak baktýlar ki bu lise takýmý var olduðu sürece biz þampiyon solamayýz… O zaman lise 4 yýl idi. Futbolcu öðrencilerin biri gidiyordu, yenisi alttan hazýr geliyordu.

-Avni Aker Stadyumu bu hale nasýl geldi?

Bu stadyumun var oluþunda Hüseyin Avni Aker'in payý çok büyüktür. O arazi bayaðý eðimli idi. Sanat Okulu'nun kotu ile mahalle kotu arasýnda engebeli ve çukurlu bir arazi idi. Orasý, görüldüðü gibi düz hale, Hüseyin Avni Aker'in ön görüsü ve çabasý ile getirilmiþtir.
    Avni Aker'in giriþimleri sayesinde Kars'ta bulunan ve müteahhitlik yapan Miraç Iþýlay'a, bu alanlarýn doldurulmasý için ihale verildi.

Orasý öyle kolayca doldurulup düzeltilmemiþtir. Doldurulup düzeltilmesi, iki tekerlekli at arabalarý ve kazma kürek ile yapýlmýþtýr. Hem de 40-50 metre yüksekliðindeki çukurlar doldurularak. Elbetteki yamaç halindeki tepeler de düzeltilmek suretiyle ve daha sonra tesviyesi de yapýlarak düz bir alan haline getirildi. Bence, o tarihte yapýlmýþ müthiþ bir iþti.
    (Hayri Gür’ün Hüseyin Avni Aker Stadýnýn nasýl yapýldýðý ile ilgili sözleri)

Hüseyin Avni Aker'den sonra kýsa bir süre, Beden Terbiyesi Asbaþkanlýðý'ný, Agah Erdemli yaptý. Ondan sonra ise bu görevi, 1953-57 yýllarý arasýnda yaklaþýk olarak 5 yýl ben yürüttüm.

-Trabzon Lise futbol takýmýyla ilgili bir aný…
    Okul Müdürümüz Faik Dranaz'ýn spora bakýþý son derece olumluydu. O gün koþulu ve imkanlarý doðrultusunda ne yapýlabiliyorsa hem izin verir hem katký saðlardý.
    1942 yýlýnda Trabzon Lisesi futbol takýmý olarak bölge grup müsabakalarýna katýldýk. Samsun'daki bu müsabakalarda 16 gol atýp hiç gol yemedik. Tüm maçlarýmýzý kazandýk.
    Bir üst tura, Mersin'de oynanacak müsabakalara katýlma hakký kazandýk. Samsun'dan Mersin'e gitmemiz gerekiyordu.
    Müdürümüz Faik Dranaz da, gitmemize izin vermiþti. Yola koyulduk ve Kayseri'ye vardýk. Ancak ihtiyaçlarýmýzý karþýlayacak paramýz da kalmamýþtý.
    Mersin'e telgraf çektim: “Ya bize opsiyon tanýyýnýz, ya da bizi diskalifiye ediniz.”
    Onlar da bizim opsiyonumuzu kabul ettiler. Bu zaman içerisinde, Kayseri'de bir özel maç oynadýk. Saðladýðýmýz imkan ile doðruce Mersin'e gittik. Oradaki gruplara, Mersin Ýdmanyurdu, Denizlispor, Eskiþehir Demirspor, Trabzon Lisesi olmak üzere 4 takým iþtirak etmiþti.
    Lise takýmý olarak ilk maçý Denizlispor, ikinci maçý ise Eskiþehir Demirspor'la oynadýk ve kazandýk.
    Son maçý Mersin Ýdmanyurdu ile oynayacaðýz. Herkes bizden taraftý. Çünkü Mersin Ýdmanyurdu, profesyonel takým görüntüsündeydi. Hem kibirli hem de havalarý yerindeydi. Maçýnr ilk yarýsýný 3-0 önde tamamladýk.
    Ýkinci yarý hakem kýyýmý baþladý! Maç 3-3 berabere bitti. Maç bitti. Neredeyse 7 dakika geçti, ancak hakem bitiþ düdüðünü çalmýyordu. Amacý bizim yenilmemizdi.
    Ancak 98. dakikada golü biz attýk. 4-3 öne geçince de hakem umudunu yitirdi ve bitiþ düdüðünü çaldý.
    Bu yaþamým boyunca unutamayacaðým bir keyifti. Çünkü zorluðu ve güzelliði bir arada yaþamýþtýk.
    En önemlisi ise; maç sonrasý Denizlili bahriyelerin bizleri omuzlarýnda taþýmalarý idi. Zaten o bahriyelerin büyük çoðunluðu Karadenizli ya da Trabzonluydu…
    Orada yine, unutamadýðým fýkra gibi bir olay yaþamýþtým… Bizim takýmýn sað hafý (saðbek) Trabzonlu Hacý Turgut Ömeroðlu, bana, “Hocam duþtaki bir arkadaþýmýz boynuz istiyor” dedi. Ardýndan da ekledi: “Hocam ben burada boynuza benzer bir þey göremiyorum.”
    Bu kez ben de ona, “Oðlum o boynuz deðil bornozdur” dedim. Hacý Turgut, doðruyu öðrenince gülmeye baþladý ve bunun üzerine oyuncu kadrosunun da gülüþmeleri ayyuka çýktý.

Bir de maç öncesi Mersin'de bir lokantada “Self servis usülü” yemek yiyorduk. Bizi gören Mersinliler þarký söylüyordu: “Yolculuk var, yolculuk yarýna…”
    Bu bizleri inanýlmaz derecede motive etmiþti. Dedikleri de doðru çýktý ama biz yolculuðu gruplar þampiyonu olarak yaptýk.
    -Trabzon'da, hangi kulüplerde antrenörlük yaptýnýz?
    Trabzonspor kuruluncaya deðin, Ýdmanocaðý ve Necmiati hariç, hemen hemen diðer kulüplerin tümünde yaptým. Bunlar; Lise, Trabzon Karmasý, Doðanspor, Yalýspor, A.Sebatspor, Ýdmangücü idi.
    Bir baþka önemli not da þu: Yalýspor'u çalýþtýrýyordum. Baþkaný ise M.Ali Demirel idi. Ona, “Yav bu Yalýspor sözcüðü hiç kapsamlý deðil. Bu ismi deðiþtirin de bunu Karadenizgücü Spor yapýn” dedim. Saðolsunlar, önerimi uygun buldular ve Genel Kurul'a taþýyarak kulübün ismini Karadeniz Gücü'ne dönüþtürdüler.
    1961 yýlýna kadar tüm kulüpleri antrenörlük kursuna katýlmadan çalýþtýrdým. Fakat 1961'de, Ýzmir'de açýlan antrenörlük kursuna katýlarak belgeli antrenör oldum.
    O kursta, hatýrladýðým kadarýyla, Lefter Küçükantoniadis, Turgay Þener ve Þükrü Gülesin gibi isimler vardý.
    1966'da kurulan Kýrmýzý-Beyaz Trabzonspor'un bir yýl süreyle baþantrenörlük görevini yürüttüm.
    Artýk her þeyden emekli gibi yaþýyorum…
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Þamil Ekinci|Dozer Cemil|Þenol Güneþ|
    Ýki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Trabzonspor dergisinde Tugay Kerimoðlunun babasýndan bahsetmiþ, dün akþam okudum.... Trabzonsporun baþýndayken altýný oymuþlar 1966 senesinde...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kerimcan Yýldýrým - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Baþlýk için teþekkürler Metin!

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Teþekkürler Metin

Nereden
    Ýstanbul

Teþekkürler Metin abi.Allah gani gani rahmet eylesin.

isimsiz_61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

allah rahmet eylesin...
    .....................................

Hayriye Ayan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun
    Yaþ
    32

allah rahmet eylesin
    mekaný cennet olsun inþallah
    BU GAYBANA SEVDALUK ÖLÜMÝ UNUTTURUR

pazarkapýlý - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kuzey Amerika
    Yaþ
    38

24 subatta idmana cýkarken ilk idmanýmý suanda kendi adýna itaf edilen sahada yaptýgým efsane isim....ruhu sad olsun üstadýn....
    ýslak imza....

Asi Çaykaralý61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

ALLAH Rahmet Eylesin

Mekaný Cennet Olsun

ALLAH Ailesine Sabýrlar Versin
    Trabzonsporlu Olmak Ayrýcalýktýr

https://twitter.com/TRABZONSPOR6193

Nereden
    Ýstanbul

Allah rahmet eylesin

Mekaný cennet olsun

Baþlýk için teþekkürler Metin abi.

Deniz Tosunoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Allah rahmet etsin hayri hocami
    Konu Külünkoðlu tarafýndan (08.04.2011 Saat 16:06 ) deðiþtirilmiþtir.
    ''Nerden geldiðini bilmezsen, bulundugun yerden þikayetci olursun''

Efendioglu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Allah rahmet eylesin

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

Bugün ölüm yýldönümü. Allah gani gani rahmet eylesin.

Bugün 20:45’te TRT 3 Spor kanalýnda “Spor’da Ýz Býrakanlar” programýnda belgeseli yayýnlanacak. Ýzlemekte fayda var arkadaþlar.
    Trabzonspor √
    Hüseyin Avni Aker|Hayri Gür|Halit Ziya Kurbetçi|Þamil Ekinci|Dozer Cemil|Þenol Güneþ|
    Ýki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

ilhan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir

Mekaný cennet olsun..
    Türkçe, Turkche olmasýn! Dilimizi koruyalým! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde þapkam, dünyanýn dört bir yanýný geziyor ve stadyumlarda yalvarýyorum:
    “Tanrý rýzasý için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"Ýhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    28

Hocamýz vefat ettiðinde TRT'de yayýnlanmýþtý hayatýný anlatan belgesel niteliðinde bir program, sanýrým bu gece de aynýsý yayýnlanacak.. Öyle olsa bile ikinci kez izleyeceðim.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    UðuR - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Allah gani gani rahmet eylesin ...

TRT 3 deki programý izleyeceðim Ýnþallah...
    bordomavi.net
    Trabzonspor'un ilk ve en büyük taraftar sitesi

Travelair - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Allah rahmet eylesin. Hayatý bir belgesele sýðmýþ yani..
    Türkiye'nin zencileri Trabzon'dan çýkar----------------------------------BUGÜN
    Trabzonspor þükretmedikçe þampiyon olamaz---------------------------TRABZONSPOR
    Tüketirsen azalýr, üretirsen çoðalýr--------------------------------------ÝÇÝN
    Arslanýn sýrtlaný çok olur-----------------------------------------------NE YAPTIN?

Forum Yöneticisi Ozan Yýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Trabzon'a sporu sevdiren büyük hoca. Dedemin bile beden eðitimi öðretmenliðini yapmýþ. Allah rahmet eylesin, çok deðerli yaptýklarý.
    Bize Her Yer TRABZON!

Trabzon Bir Sevda
    Trabzonspor Bir Destan ...

Forum Yöneticisi Ozan Yýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Bize Her Yer TRABZON!

Trabzon Bir Sevda
    Trabzonspor Bir Destan ...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)