Hesaplipazar
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Hayri Gr (Hocalarn Hocas)

Trabzonspor Kongre yesi
    Klnkolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

Standart Hayri Gr (Hocalarn Hocas)

HAYR GR

1912 ylnda Limni Adas’nda doan Hayri Gr, stiklal Sava’nn ardndan gerekleen mbadele acsn yaad. lkokul 3. snftan sonra eitimini Foa’da tamamlayan Hayri Gr 12 Ekim 1939 tarihinde Trabzon Lisesi’ne atand. Tenisten voleybola, greten atletizme, yzmeden krek yarlarna kadar birok sporu Trabzonlular’a retti. Trabzon Lisesi’nde beden eitiminin yannda, corafya, mzik ve Almanca retmenlii de yapt.

dmangc’nde futbol oynad. Trabzon’da neredeyse btn amatr takmlar altrd. Trabzon Lisesi’ni spor yurdu haline getirdi. lk Bakanmz Ali Osman Ulusoy’un istei, dnemin valisinin de ricasyla 1966 ylnda Krmz-Beyazl renklerle kurulan Trabzonspor’u altrd.

Trabzonspor Divan Kurulu Bakan Ali zbak'n son rportajndan Hayri Gr;

Trabzon Lisesi’nde birbirinden yetenekli renciler yetitiren Hayri Gr, Hseyin Avni Aker Stad’nn ina edilmesi ve stada imdiki adnn verilmesini salad. 5 yl Beden Terbiyesi l Mdrl vekillii yapan Hayri Gr ayn zamanda kulbmzn yaayan en yal divan kurulu yesiydi. Trabzon maarif tarihinin nnde saygyla eilesi isim olan Hayri Gr, hayatn Erdodu Mahallesi’ndeki evinde 08/04/2010 tarihinde tamamlad.

Hem okulda, hem de sahalarda ok saydaki Trabzon insannn hocasdr… Elbette ki benim de hocam!
    Hayri Gr anlatyor…
    1912 ylnda Limni'de dodum. Limni, o tarihte Osmanl topra idi. Limni'nin son Belediye Bakan babam Hlk Gr idi.
    Ben, 8 ya da 9 yalarnda iken Limni, Yunanistan topra oldu. Mbadele “Dei toku” uygulamas sonucu, biz zmir Foa'ya yerletirildik.

lkokulu Foa'da bitirdim. Sonra zmir retmen Okulu'nu yatl olarak okudum. Alt ylda bitirdiim bu okuldan retmen olarak ktm. Tayinim Ar'ya oldu, ancak gidemedim.

Askerlik grevimi yerine getirmeye gittim. Yedek Subay renci olarak, nce stanbul Halclar'da iki ay kaldm. Daha sonra Ankara Harp Okulu'nda Yedek Subay renci olarak devam ettirildim. Yl 1937… Yedek Subaylmn son 6 ayn kura ile yine zmir Foa'da yaptm. Ege Manevras'na katldm.
    13.10.1937'de Atatrk imzal “Ege Manevra Madalyas'n” Genel Kurmay Bakan “Mareal Fevzi akmak”n elinden aldm.
    Bu Ege Manevras srecinde hep unu seslendirdim: “Eer manevras bu ise harbi(sava) grmemek gerekir!”
    Zira o imkanszlkta, Foa'dan Kuadas'na yrme gitmitik. Bu mesafe yaklak “Trabzon-Giresun” uzaklndan daha fazladr. Onu dndmde halen tylerim rperiyor…

Ulu nder Atatrk'n defin treninde de grev alarak, ona kar son grev yapma bahtiyarln da yaamlardanm.

Hocam, biraz da futbola dnelim…
    Gr Konuuyor…
    Spor yapmaya ve futbol oynamaya Foa'da ilkokul okurken baladm. zmir retmen Okulu'nda okurken de Gztepespor Kulb ile btnletim.
    nce gen takmda, sonra A takmda oynadm.
    -Hep sol ak m oynuyordunuz?
    Evet… nk sadece sol ayam kullanabiliyordum. Ancak Altay Spor Kulbnn Milli santrforu Vahap Altayl vard. Bana, “Sen yarm futbolcusun” derdi. Neden diye sorduumda, “Tek ayaklsn da ondan” derdi.
    Ben de bunun zerine sa ayam gelitirdim. Hatta ihtiya olduunda Gztepe beni sa ak bile oynatt.
    -Beden Eitimi retmeni nasl oldunuz?
    Askerden terhis olduktan sonra Ankara Gazi Beden Eitimi Blmne girdim. 1938-39 retim ylnda mezun oldum. Kura ekimi ile Trabzon Lisesi'ne atandm. Hasan Polat, Genlerbirlii'nde idi, ben ise Gnespor'da oynuyordum. Ona, Trabzon'un nasl olduunu sordum: “ok gzel bir il ve insanlar da ok iyi! Futbol oynamak da istiyorsan dmanoca'n tercih edersin.” Ayrca, ok kimse benimle becayi yapmak isteyince, anladm ki Hasan Polat doru sylyor.
    Bunun zerine kesin olarak Trabzon'a gelmeye karar verdim ve geldim! Yl 1939 ve hala buradaym.
    -Tayin yerin Trabzon Lisesi miydi?
    Evet… Lise, bugnk Kanuni Anadolu Lisesi'nin bulunduu yerde ve geici olarak eitimini srdryordu. Bugnk Kavakmeydan'daki lise binas ise inaat halindeydi.
    1939'da baladm lise retmenlik grevimden, ya haddinden dolay 1977'de emekli oldum. Tam 18 okul mdryle grev yaptm. Okulda, idarecilik de, retmenlik de, antrenrlk de, futbolculuk da yaptm…

Ankara'da okuduum srete, Futbol Federasyonu eski bakan Orhan eref Apak, Gnespor Kulbnn Genel Sekreteri idi. Beni, Gnespor kulbne o tad. Trabzon'a gelinceye kadar Gnespor'da oynadm…

Trabzon'a geldiimde, Hasan Polat'n tavsiyesi, dncem ierisinde yer yapmt. O dnem, lise Beden Eitimi retmeni ve Beden Terbiyesi Blge Asbakan (Bakan Vali idi) Hseyin Avni Aker'e bu fikrimi atm. O, buna annda kar kt.
    nk o srete, dmangc camias, onu, dmanoca'nn tarafn tuttuu gerekesiyle eletiriyormu.
    Nedeni olarak da; dnemin Belediye ve dmaoca Kulb Bakanlklarn birlikte yapmakta olan Cevdet Akay ile ok yakn arkadalna dayandrlyormu.
    Bu nedenle bana, “En iyisi sen dmangc'n se. Hem bylece dengeyi salam oluruz. Biriniz dmanoca'nda (Deli Mustafa Usman), dieriniz dmangc'nde olursunuz” dedi.
    Ben de onu dinledim. nk o muhteem bir sima idi. Zaten onun iin isminin bugnk sahaya verilmesi iin neri getirmiimdir. Bu da, uygun bulundu ve verildi. En ok memnuniyet duyduum olaylardan biri de budur.
    Hseyin Avni Aker, o kadar ortaya bir insand ki; yine o yl, voleybol msabakalar organize etmitik. Bunun oynanacak sahas, sadece dmanoca'nn Ziyabey'deki sahas idi.
    Ancak dmangc yneticileri, Osman Gen ile Esmer Nihat” bu organizasyonu tek bir artla kabul edeceklerini sylediler: Kavakmeydan'da bir voleybol sahas yaptracaksnz!
    Aksi takdirde biz, dmanoca sahasnda oynamayz.”
    Bu istek de yerine getirilmiti.
    -Trabzon Lisesi futbol takm ortaya nasl kt?
    O yllarda, ortaokullarda 'Oyun Yuvas', liselerde ise, “Spor Yurdu” birimleri vard. Fakat, Trabzon Lisesi'nden baka spor yurdu olan lise ve muadili okul da baka yerde yoktu.
    Bu gereke gsterilerek lise futbol takm, muadili ligde oynamak zere hem Beden Terbiyesi'ne hem de Milli Eitim Bakanl'na bavuruda bulundu.. Gerekemiz kabul grndnden tr, Trabzon muhalli amatr kmesinde kulp takm olarak oynamaya hak kazandk. O srete lig; dmangc, dmanoca, Necmiati, Doanspor, A.Sebatspor, Trabzon Lisesi ve Garnizon Karagc olmak zere 7 takml bir ligdi.
    Karagc de ayn lise gibi gereke gstererek muhalli lige alnmt.

Futbolcu olarak oynadm ve antrenrln yaptm Trabzon Lisesi futbol takm, 1941 ile 1947 yllar arasnda 6 kez st ste ampiyon oldu. Bunun zerine dier kulpler bavuruda bulundular: “Artk Muhalim mektebi, Ticaret Lisesi, Sanat Okulu ve Spor Yurdu var. Bu okullar, kendi aralarnda okul ligi oynamaldrlar. Dolaysyla lise takm bu ligden karlmaldr!”
    Ortaya atlan bu dnce kabul edildi. Bylece okullar bir daha amatr liglerde oynayamadlar.
    Aslnda byle bir bavuruda bulunmayacaktlar. Ancak baktlar ki bu lise takm var olduu srece biz ampiyon solamayz… O zaman lise 4 yl idi. Futbolcu rencilerin biri gidiyordu, yenisi alttan hazr geliyordu.

-Avni Aker Stadyumu bu hale nasl geldi?

Bu stadyumun var oluunda Hseyin Avni Aker'in pay ok byktr. O arazi baya eimli idi. Sanat Okulu'nun kotu ile mahalle kotu arasnda engebeli ve ukurlu bir arazi idi. Oras, grld gibi dz hale, Hseyin Avni Aker'in n grs ve abas ile getirilmitir.
    Avni Aker'in giriimleri sayesinde Kars'ta bulunan ve mteahhitlik yapan Mira Ilay'a, bu alanlarn doldurulmas iin ihale verildi.

Oras yle kolayca doldurulup dzeltilmemitir. Doldurulup dzeltilmesi, iki tekerlekli at arabalar ve kazma krek ile yaplmtr. Hem de 40-50 metre yksekliindeki ukurlar doldurularak. Elbetteki yama halindeki tepeler de dzeltilmek suretiyle ve daha sonra tesviyesi de yaplarak dz bir alan haline getirildi. Bence, o tarihte yaplm mthi bir iti.
    (Hayri Gr’n Hseyin Avni Aker Stadnn nasl yapld ile ilgili szleri)

Hseyin Avni Aker'den sonra ksa bir sre, Beden Terbiyesi Asbakanl'n, Agah Erdemli yapt. Ondan sonra ise bu grevi, 1953-57 yllar arasnda yaklak olarak 5 yl ben yrttm.

-Trabzon Lise futbol takmyla ilgili bir an…
    Okul Mdrmz Faik Dranaz'n spora bak son derece olumluydu. O gn koulu ve imkanlar dorultusunda ne yaplabiliyorsa hem izin verir hem katk salard.
    1942 ylnda Trabzon Lisesi futbol takm olarak blge grup msabakalarna katldk. Samsun'daki bu msabakalarda 16 gol atp hi gol yemedik. Tm malarmz kazandk.
    Bir st tura, Mersin'de oynanacak msabakalara katlma hakk kazandk. Samsun'dan Mersin'e gitmemiz gerekiyordu.
    Mdrmz Faik Dranaz da, gitmemize izin vermiti. Yola koyulduk ve Kayseri'ye vardk. Ancak ihtiyalarmz karlayacak paramz da kalmamt.
    Mersin'e telgraf ektim: “Ya bize opsiyon tanynz, ya da bizi diskalifiye ediniz.”
    Onlar da bizim opsiyonumuzu kabul ettiler. Bu zaman ierisinde, Kayseri'de bir zel ma oynadk. Saladmz imkan ile doruce Mersin'e gittik. Oradaki gruplara, Mersin dmanyurdu, Denizlispor, Eskiehir Demirspor, Trabzon Lisesi olmak zere 4 takm itirak etmiti.
    Lise takm olarak ilk ma Denizlispor, ikinci ma ise Eskiehir Demirspor'la oynadk ve kazandk.
    Son ma Mersin dmanyurdu ile oynayacaz. Herkes bizden taraft. nk Mersin dmanyurdu, profesyonel takm grntsndeydi. Hem kibirli hem de havalar yerindeydi. Manr ilk yarsn 3-0 nde tamamladk.
    kinci yar hakem kym balad! Ma 3-3 berabere bitti. Ma bitti. Neredeyse 7 dakika geti, ancak hakem biti ddn almyordu. Amac bizim yenilmemizdi.
    Ancak 98. dakikada gol biz attk. 4-3 ne geince de hakem umudunu yitirdi ve biti ddn ald.
    Bu yaamm boyunca unutamayacam bir keyifti. nk zorluu ve gzellii bir arada yaamtk.
    En nemlisi ise; ma sonras Denizlili bahriyelerin bizleri omuzlarnda tamalar idi. Zaten o bahriyelerin byk ounluu Karadenizli ya da Trabzonluydu…
    Orada yine, unutamadm fkra gibi bir olay yaamtm… Bizim takmn sa haf (sabek) Trabzonlu Hac Turgut merolu, bana, “Hocam dutaki bir arkadamz boynuz istiyor” dedi. Ardndan da ekledi: “Hocam ben burada boynuza benzer bir ey gremiyorum.”
    Bu kez ben de ona, “Olum o boynuz deil bornozdur” dedim. Hac Turgut, doruyu renince glmeye balad ve bunun zerine oyuncu kadrosunun da glmeleri ayyuka kt.

Bir de ma ncesi Mersin'de bir lokantada “Self servis usl” yemek yiyorduk. Bizi gren Mersinliler ark sylyordu: “Yolculuk var, yolculuk yarna…”
    Bu bizleri inanlmaz derecede motive etmiti. Dedikleri de doru kt ama biz yolculuu gruplar ampiyonu olarak yaptk.
    -Trabzon'da, hangi kulplerde antrenrlk yaptnz?
    Trabzonspor kuruluncaya dein, dmanoca ve Necmiati hari, hemen hemen dier kulplerin tmnde yaptm. Bunlar; Lise, Trabzon Karmas, Doanspor, Yalspor, A.Sebatspor, dmangc idi.
    Bir baka nemli not da u: Yalspor'u altryordum. Bakan ise M.Ali Demirel idi. Ona, “Yav bu Yalspor szc hi kapsaml deil. Bu ismi deitirin de bunu Karadenizgc Spor yapn” dedim. Saolsunlar, nerimi uygun buldular ve Genel Kurul'a tayarak kulbn ismini Karadeniz Gc'ne dntrdler.
    1961 ylna kadar tm kulpleri antrenrlk kursuna katlmadan altrdm. Fakat 1961'de, zmir'de alan antrenrlk kursuna katlarak belgeli antrenr oldum.
    O kursta, hatrladm kadaryla, Lefter Kkantoniadis, Turgay ener ve kr Glesin gibi isimler vard.
    1966'da kurulan Krmz-Beyaz Trabzonspor'un bir yl sreyle baantrenrlk grevini yrttm.
    Artk her eyden emekli gibi yayorum…
    Trabzonspor √
    Hseyin Avni Aker|Hayri Gr|Halit Ziya Kurbeti|amil Ekinci|Dozer Cemil|enol Gne|
    ki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

Trabzonspor Kongre yesi

BMN Ynetim Kurulu
    Cengiz ubukcu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    07.03.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    42

Trabzonspor dergisinde Tugay Kerimolunun babasndan bahsetmi, dn akam okudum.... Trabzonsporun bandayken altn oymular 1966 senesinde...

Trabzonspor Kongre yesi
    Kerimcan Yldrm - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.04.2005
    Nereden
    stanbul
    Ya
    43

Balk iin teekkrler Metin!

Trabzonspor Kongre yesi
    LazAnisT - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.02.2005
    Nereden
    Giresun

Teekkrler Metin

yelik tarihi
    08.07.2008
    Nereden
    stanbul

Teekkrler Metin abi.Allah gani gani rahmet eylesin.

isimsiz_61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    02.04.2009
    Nereden
    Kocaeli

allah rahmet eylesin...
    .....................................

Hayriye Ayan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    23.04.2007
    Nereden
    Giresun
    Ya
    27

allah rahmet eylesin
    mekan cennet olsun inallah
    BU GAYBANA SEVDALUK LM UNUTTURUR

pazarkapl - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    23.11.2009
    Nereden
    Kuzey Amerika
    Ya
    34

24 subatta idmana ckarken ilk idmanm suanda kendi adna itaf edilen sahada yaptgm efsane isim....ruhu sad olsun stadn....
    slak imza....

Asi aykaral61 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    23.04.2010
    Nereden
    Almanya

ALLAH Rahmet Eylesin

Mekan Cennet Olsun

ALLAH Ailesine Sabrlar Versin
    Trabzonsporlu Olmak Ayrcalktr

https://twitter.com/TRABZONSPOR6193

yelik tarihi
    04.01.2007
    Nereden
    stanbul

Allah rahmet eylesin

Mekan cennet olsun

Balk iin teekkrler Metin abi.

Deniz Tosunolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    15.01.2010
    Nereden
    stanbul

Allah rahmet etsin hayri hocami
    Konu Klnkolu tarafndan (08.04.2011 Saat 16:06 ) deitirilmitir.
    ''Nerden geldiini bilmezsen, bulundugun yerden ikayetci olursun''

Efendioglu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.09.2009
    Nereden
    stanbul

Allah rahmet eylesin

Trabzonspor Kongre yesi
    Klnkolu - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    16.07.1999
    Nereden
    stanbul
    Ya
    47

Bugn lm yldnm. Allah gani gani rahmet eylesin.

Bugn 20:45’te TRT 3 Spor kanalnda “Spor’da z Brakanlar” programnda belgeseli yaynlanacak. zlemekte fayda var arkadalar.
    Trabzonspor √
    Hseyin Avni Aker|Hayri Gr|Halit Ziya Kurbeti|amil Ekinci|Dozer Cemil|enol Gne|
    ki Renk ve Asalet √
    BordoMavi.Net √

ilhan - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    21.01.2007
    Nereden
    zmir

Mekan cennet olsun..
    Trke, Turkche olmasn! Dilimizi koruyalm! Trkeye 29 harf yeter!

Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde apkam, dnyann drt bir yann geziyor ve stadyumlarda yalvaryorum:
    Tanr rzas iin, gzel bir ma ltfen!
    Eduardo Galeano

"haneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

yelik tarihi
    28.06.2008
    Nereden
    stanbul
    Ya
    23

Hocamz vefat ettiinde TRT'de yaynlanmt hayatn anlatan belgesel niteliinde bir program, sanrm bu gece de ayns yaynlanacak.. yle olsa bile ikinci kez izleyeceim.

Trabzonspor Kongre yesi
    UuR - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    08.11.2005
    Nereden
    stanbul

Allah gani gani rahmet eylesin ...

TRT 3 deki program izleyeceim nallah...
    bordomavi.net
    Trabzonspor'un ilk ve en byk taraftar sitesi

Travelair - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    09.01.2005
    Nereden
    stanbul

Allah rahmet eylesin. Hayat bir belgesele sm yani..
    Trkiye'nin zencileri Trabzon'dan kar----------------------------------BUGN
    Trabzonspor kretmedike ampiyon olamaz---------------------------TRABZONSPOR
    Tketirsen azalr, retirsen oalr--------------------------------------N
    Arslann srtlan ok olur-----------------------------------------------NE YAPTIN?

Forum Yneticisi Ozan Ylmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    10.12.2013
    Nereden
    stanbul

Trabzon'a sporu sevdiren byk hoca. Dedemin bile beden eitimi retmenliini yapm. Allah rahmet eylesin, ok deerli yaptklar.
    Bize Her Yer TRABZON!

Trabzon Bir Sevda
    Trabzonspor Bir Destan ...

Forum Yneticisi Ozan Ylmaz - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    10.12.2013
    Nereden
    stanbul

Bize Her Yer TRABZON!

Trabzon Bir Sevda
    Trabzonspor Bir Destan ...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)