Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 59 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Taraftar Ne İş Yapar?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Külünkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart Taraftar Ne İş Yapar?

Ben biraz geç kaldim Kardesler kusura bakmayin memleket'den de yeni döndüm, ama yazmadan edemeyecegim. Bir maç günü daha yollara koyulmustuk. Bu maç baskaydi bizim için, hem kulüp hem de ülke bazinda degisik motivasyonu olmaliydi. Ülkemize itibar, takimimiza sempati, sampiyonlar ligi sansinin moral motivasyonu açisindan çok sey demekti. Hani derler ya "hersey bu filimde" iste öyle bir sey, Arabayi uygun bir yere park ettikten sonra yürüye yürüye yavas yavas stada yaklasiyordum, anorthosis takiminin gelis güzergahina dev Kibris Bayragi asilmisti bir kez daha rum'larin yaptigi katliamlar ve ezelinden beri bize olan hasmane tutumlari aklima geldi. Yanimdaki amcaogullari bana bir seyler söylüyordu ama duymam ne mümkün, sagir olmustum söylenenlere bos gözlerle bakiyordum aklim maçta hatta saha da bir oraya bir buraya gidip geliyordu defalarca kafamda oynadigim maçi daha bir heyecanli oynuyordum. Bu yüzden duymak görmek mümkün degildi.
    Hedefe kitlenmis yada çekim alanina girmis gibiydim, Kalbimin gümbürtüsünden baska ses duymaz olmustum sokagin kösesini döndügümde cepheden stadimizi gördüm, etrafindaki kalabaligi da görünce içimden diyordum ki "bu maçta yasli amcalar,dayilar bize bir müsade etsin, staddaki nufüsümüz biraz genç olsun" sanki dualarim kabul olmus gibiydi ne yöne baksam civa gibi genç kardeslerimizi görüyordum, Stad önünde hosbes den sonra içeriye girdik. Yine gözüm tribunlerde yine ayni manzara canavar gibi kardeslerim her yani sarmisti. Öyle ya bu maç yari yariya taraftarla alinirdi. O atmosferi kim olusturacakti...

Son yillarin aksine bu sefer baska olsun diyordum kendi kendime... bir yandan da teselli ediyordum kendimi "bu maç da bagirmayacaklarda kayseri maçinda mi bagiracaklar, maçsa maç, bahane ise alasi mevcut, bagirmama gibi bir lüks hiç olur mu böyle sey diyordum" maç basladi iyi güzel 5.dakikadan sonra ufak ufak birer ikiser yere oturmalar basladi. Kaçan askerlerine geri dönün ! savasin ! diyen bir tegmen gibi hissettim kendimi.... hemen aklima gelmisken bizi hiç tanimasalar bile "oturmayin,durmayin" serzenisimize kulak veren kardeslerimize yürekten tesekkür ediyorum. Digerlerine ne diyecegimi ise bilemiyorum. Ama cümleme "sürü" tanimlamasi ile baslayacagim kesin..

Önümde solumda öyle adamlar var di ki...Ya arkadas ! iyi güzel formani giymissin gelmissin o formanin ne anlama geldigini hiç mi merak etmezsin ! neden sirtina geçirdigin o güzelim formanin hakki için bile ayaga kalkmak zahmetinde bulunmazsin !

Takimin en çok ihtiyaci oldugu anlarda bile bu sahsiyetlerin kili kipirdamadi. Ve o anlarda bir baska rezalet peydah oluverdi daha düne kadar dalga geçtigimiz anons rezaleti Trabzon'a sirayet etmisti... Ama öyle bir seyirci vardi ki maçta, mikrofonda söylenenleri bile tekrar edemeyecek kadar acizdi. Bu iskence maç sonuna kadar sürdü ve maç bitti. Davul'a nasil vurmussam, tokmagini nasil sikmissam elimin içi soyulmus kaniyordu. inanin abartmiyorum. Ne elimin acisi ne bir sey hiç bir sey hissetmiyordum.

Bir kaç saat hangi durumun daha aci olduguna karar veremedim. Takimin elenmesi mi ? yoksa taraftarin tutumu mu ? pardon onlara "taraftar" denmez, çünkü taraftar olabilmek için ilk önce bir seyin tarafi olmak gerekir. Onlar olsa olsa ancak "seyirci" olabilirlerdi. Tabi ilk önce o koltuklari neden isgal ettiklerinin sorusunu kendilerine sorma beceresi gösterebilselerdi.

Bir topluluk düsünün en azindan ayni seyi görmek için gelmisler stada, yan yana duruyorlar ama en ufak birliktelik duygusu yok. Bu kadar kopuk olmayi insanin akli almiyor. Bir Allah'in kulu omuz omuza tezahurat yapmayi birak yanindakine bakmiyor bile. Bu seyirci nasil olacak da yeri gögü inleten bir taraftar profili çikartacak ortaya ? nasil ?

Trabzondaki bu duruma son verecek kisi yada kisiler araniyor hem de en acil tarafindan...

Taraftara bakarken baska bir olay yansiyor yazili ve görsel basina,

Trabzonspor Klübü Baskani ? Yattara?yi kovabiliriz?

Trabzonspor Kulübü Basin sözcüsü ''Yattara da degerli bir futbolcu ve taraftarlarimizin sevgilisidir. Onun Trabzonspor'a yapacagi büyük hizmetler vardir''

galiba balik bastan kokuyor...Edited by: Külünkoglu

Trabzonspor Kongre Üyesi
    antagonist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Külünkoglu bu basligi açtigin için tesekkürler...Yönetime,futbolcuya,hocaya laf ediyoruz ama biz üstümüze düseni tam olarak yapiyor muyuz?Kendimizi de sorgulayalim lütfen...

Nereden
    İstanbul

Maalesef taraftarimiz yeteri kadar destek olamiyor takima. Herkes herseyi biliyor. Önemli gördügüm maçlara kalkip gitmeye çalisiyorum, digerlerini muhakkak televizyondan hissediyorum. Bazen 50 kisi arasinda tek basima kaldigimi görüp kendimi aptal gibi hissediyorum.

Takima destek olmayacaksaniz, kötü tezahurat yapacaksaniz gitmeyin kardesim maça!!! Alin evinize bi lig tv, oturun seyredin güzel güzel. Statta da sesiniz çikmiyor ki zaten.

Taraftar dedigin futbolcusu düstügü zaman ayaga kaldirir, costugu zaman ondan daha çok cosar. Hele ki, iki üç farkli galipse zaten keyfinden yerinde duramaz. Maglupsa da takimina güvendigini belli eder, onu toparlamaya çalisir. Eger yenilirse de rakip takimi alkislar, evindeki misafirini gönderir gibi ugurlar. Elbettemaglubiyetler, beraberlikler olacaktir.Hiç yenilmeyen takim var mi? Sonucu belli olanmaçtan kim zevk alir? Futbol bir keyiftir. Taraftar bu keyfi herseyiyle yasayan kisidir....

Forumdan Uzaklaştırılmıştır Salih61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Metin Abi çok hakli...Bizim taraftar maça gelir ya çekirdek çitler ya durmadan sigara içer ya yaninda ki ile sohbet eder....Maçla hiç alakalari yoktur...Biri Bagirsa sanki yanlis birsey yapiyormus gibi ona bakarlar...Sadece gol oluncaBagirirlarya da Takim kötü oynuyorsa Futbolcuya,Yönetime Ana Avrat düz giderler...Hatta yeni Küfürler bile üretirler...Simdi böyle bir taraftar Profili ile basari istiyorsak biraz zor gibime geliyor...

Saygilarimla...

falcon61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Çok haklisiniz o begenmedigimiz Istanbul takimlarinin taraftarlari deli gibi bagiriyor onlarin maçlarinda bagirmayanlara ters ters bakarlar bizdeyse ayakta durmak için binbir laf isitiriz maç iyi giderken taraftar bagirsa ne olur bagirmasa asil önemli olan kötü anda destek olunmasi ki bizim taraftar gol yeyince ancak takimin moralini bozuyo söyledigin gibi öncelikle taraftar kendine çeki düzen vermeli

Guests
    Ziyaretçi

metin abi çok iyi bir konuyu açmis

simdi baskan hatali, yönetim hatali, hoca hatali, taraftar hatali ne olucak bu takimin hali

taraftar olarakta trabzonda sorun. istanbulda ve bir çok gittigimiz deplasmanda hiç böyle sorun yok.Edited by: ÖzGüReisEsenLer

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Reha - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Herkes bizim gibi degil ki Metin'im, hem maça gidicen , hem bagirican, 1000 kisilik yere sikistirilican, polisle kavga edicen, yan taraftan gelen taslardan kendini koruyucan, disarda olasi mevzuulara katilican.....Sonra adin "eskiyaya, serseriye " çikacak

Biz bu filmi çok gördük.Yas geldi 32'ye arkamizdan gelecek ve yaptiklarimizi yapacak bir kusak göremiyorum tribünde," gurbetçi gençler" misyonunu yitirmemeli bu yüzden, artik bu isler için yorgun görüyorum kendimi...Sen kendini parçaliyorsun adam "otur usagum maci göremeyrum" diyor.....

Dedigin gibi Trabzonspor'un her yeri problem, ve gidishat hiç iyi degil!

The Legend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

22 SENEDIR SABREDER SABREDER SABREDER ...

BIDE OOOFFFFF OOFFFFF OOFFFFF ÇEKER ...

The Legend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı ÖzGüReisEsenLer Nickli Üyeden Alıntı

simdi baskan hatali, yönetim hatali, hoca hatali, taraftar hatali ne olucak bu takimin hali

taraftar olarakta trabzonda sorun. istanbulda ve bir çok gittigimiz deplasmanda hiç böyle sorun yok.

Bende trabzon disinda kaldigim senelerden biliyorum.Disarda oldumu hersey güzel oluyo maç günü geçtikten sonra normal hayatina devam edebiliyorsun.Ama Trabzonda olay böyle degil herkes Trabzonsporla yatip kalkiyor(bunda is gücün olmamasininda etkisi var) Bi maçi kaybettikmi ertesi gün sehirde kimsenin yüzü gülmüyor.Kimsenin agzini biçak açmiyor.(Rum maçi sonrasi ÖLÜ Sehir gibiydi) Bu böyle bidahaki maça kadar sürüp gidiyo.Eger o maçida kaybettikmi gene ayni hüzün ortaligi kapliyor hem de bir okadar daha katlanarak büyüyor.Tabiki bu maç aralarinda yapacak is güç olmadigindan hep Trabzonspor konusuluyor.(Nereye giderseniz gidin Trabzon ili sinirlarinda her yerde yaylada bile bu ortamdan kendinizi uzaklastiramiyorsunuz)

Ayrica futbolu bu kadar iyi bilen bi baska takimin taraftari da yoktur herhalde.Türkiye de olmadigini biliyorumda dünyada olup olmadigini bilemem.Ee tabi bide 22 senedir gelmeyen sampiyonluk hasreti de var taraftarin gönlünde.(Bu paragraf tüm trabzonspor taraftari için geçerlidir)

Bunlari bi düsünüp ondan sonra trabzondaki taraftarindaha iyi olabilmesi için öneride bulunulmalidir.Öyle yok trabzonda sorun var demekle olmuyo.Çözüm üretelim.olmazsa bagirmak istemeyenlere ayri bi tribün ayarlayalim.(Maça gelmek her trabzonsporlunun hakkidir.Bunu kimse kisitlayamaz)

Bidetaraftarla yönetim, futbolcu vs. gibi seyleri karsilastirmakta çok yanlis.Yönetimler,futbolcular,teknik heyetler bugün var yarin yok yani geçicidir.Ama taraftar ölene kadar o takimladir..Takimiyla beraberdir.(Hele trabzonda onunla yatip onunla kalkar) Yönetim basarisiz olunca birakip gider kafasini dinler(örnek may)ama taraftar öylemi herzaman bu takimin yanindadir.(Zaten olmamasi da düsünülemez) Illa yaninda oldugunu göstermek için avazi çiktigi kadar bagirmasina da gerek yoktur.

Ayrica Istanbul takimlarinin taraftarlarinida begenenler gidip o takimlarin taraftarlari olsunlar.Ama unutmasinlarki o takimlardaeger bir gün 22 seneye yakin sampiyon olamazlarsa ordaki tablo bu kadar olumlu olmaz.Ne taraftar ne bise kalir.Biz bu halimizle bile onlara kafa tutuyoruz ama bazilari bunu göremiyor.Onlarin taraftarlarinin nasil desteklendigini ne gibi rantlarin döndügünü bilmiyorlar.Onlarin ellerinde bulunan imkanlarin binde biri bile trabzonumdayokkentaraftarin nasil destek oldugunu göremiyorlar.En kötüsü bazilarimiz sükretmesini bilmiyorlar.Ondan sonra kalkip taraftara salliyolar.Yok bizim taraftar niye bagirmiyo.Hersey bagirmakla mi oluyo kardesim ? O zaman topluyalim 100 kisi bagirtalim.Onuda kasete çekip verelim stadin hoparlörlerine son ses yikilsin ortalik.Oldumu simdi maçada bir allahin kulu gelmesin !!!

Olmadi tabi olmazda.O yüzden elestirene kadar çözüm üretelim.

Not: Bu cefekar taraftara olumsuz bi laf söylenince sinirlerim tepeme çikiti geneondan dolayi yazdiklarimdan kimsenin alinmasini istemem.

Edited by: The Legend

Guests
    Ziyaretçi

Alıntı greywolf Nickli Üyeden Alıntı

Dedigin gibi Trabzonspor'un her yeri problem, ve gidishat hiç iyi degil!

Deve'ye sormuslar sirtin neden egri, o da demis ki: nerem dogru ki..! misali... buda en önemli sorunlarimizdanbiri.

Trabzon taraftarinin bu tür büyük maçlarda ki "kilitlenisini" bende yillardir hayretle izliyorum... Bir açiklamasi vardir elbet diye düsünüyorum, yüzlerce sebep bulabiliyorum ama hepsi saçma..! Bu maçta takimini destekliyeceksin kardesim. Durmadan yorulmadan bikmadan usanmadan... Ama olmuyor iste, en lazim oldugu maçlardahepsi birden 30 bin kisi sanki sözlesmiscesinekilitlenip kaliyor... Bu tip maçlara örnek olarak geçen yil ki Dinamo Kiev maçini ve 1996 daki febe maçini verebiliriz...(febe'liler, sari lacivert renkleriavni akerde ilk defa görüncesinirden titreyen ve tazahürat yapamayan maraton tribünümüzle "TRT ankara çocukkorosu!" diye dalga geçmisti...)

Bu konudavardigim sonuçlarin bir kaçini sizlerle paylasmak isterim... Busonuçlari sakin hakli bir gerekçe olaraksundugum zannedilmesin, Bunlar sadece bu durumun olusmasina sebebiyet verdigini düsündügümengellenemeyen faktörler...

En önemlisi, sehrin günler öncesinden havaya girmesinden kaynaklanan gerilim... Bu gerilimle tribüne gelen insanlar Metin arkadasimizin anlattigi gibi, Stad girisinde her ne kadar bordo-maviliformali birer canavar gibi olsalarda;beklentilerininsuya düsmeihtimali birazcik belirince, ayaklari titreyen, nefes darligi çeken, dönüp sahaya bile bakamayan, eli ayagi titreyen, ne yapacagini bilemeyen 30 bin kis halini aliyor... (bunun çaresi yok gibi..)

Bir baska sebep de:büyük maçlarda sehrimizi isgal eden maç meraklisi gurbetçi amcalarimiz... Trabzonda yasayan avni aker'in atmosferini her hafta soluyan 20.000 kisinin yerini alan bu insanlar, senede bir veya iki defa girebildikleri avniaker'e gelince faydadan çok zararlari oluyor bence,atmosferi bozuyorlar...

Bunlar asilmasi gereken sorunlar, bu durumun olusmasinda tribün liderlerinin veya derneklerin elinde olan bir sey yok, onlarda bu tip maçlara hazirlanirken en üst düzeyde hazir olabilmek istiyorlar... Kimsenin iyi niyetinden süphe yok ama, daha çok tribün tecrübesi kazanmamiz lazim...

Bu baslik vesilesiyle yine hüzünlendik... Herkese tekrar geçmis olsun...

BURAK DOGU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

SAYIN BASKANIMIZIN YAPTIGI DAVRANISI ELBETTE KINIYORUZ... HIÇ YAPILMAMASI GEREKEN, HIÇ YAKISMAYAN BIR DAVRANIS... AYRICA BU TÜR OYUNLARA KENDISININ IHTIYACININ OLMADIGINI DÜSÜNÜYORUM... BU LAFI SÖYLEYECEK KONUMA DÜSENE KADAR TOLGA SEYHANI TAKIMDA TUTSAYDI HIÇBIR GERGINLIGE GEREK KALMAZ AYRICA TAKIM IÇERISINDE BU BÖLÜNMELER DEOLMAZDI...

GELELIM TARAFTARIMIZA... SENELERDIR BAGIRAN, TAKIMINI DESTEKLEYEN, ATESLI TARAFTARIMIZ ACABA NEDEN SIMDI TAKIMINI DESTEKLERKEN O ESKI YÜREGI ORTAYA KOYMUYOR? ASIL SORULMASI GEREKEN SORU BU BENCE...

CEVABI BANA GÖRE SU... TAKIM YETERSIZ VE TARAFTAR ASLINDA TAKIMIN BIRSEYLER YAPABILECEGINE INANMIYOR... BUNA KULÜBÜN YANLIS POLITIKASI DA ETKI... ZAMANINDA YAPILMAYAN GECIKEN TRANSFERLER, TOLGA GIBI TAKIMI ARKA PLANDA TOPLAYAN VE HÜCUMA ÇIKARTAN, HÜSEYININ YÜKÜNÜ HAFIFLETEN BIR OYUNCU SATILIYOR... VE YOK PAHASINA... TARAFTARI ETKILEYEN EN ÖNEMLI KONU BU BENCE...

AYRICA YÖNETIM BARAJ MAÇINI GEÇIP 11 MILYON EURO MUDUR DOLAR MIDIR HER NEYSE ONU KASASINA KOYUP YAPILAN TRANSFERLERIN PARASINI ÇIKARMAYI DÜSÜNDÜ...

ANCAK SU AN NE PARA VAR NE BIRSEY... BUNDAN SONRA FUTBOLCULARIN PARALARIDA ÖDEYEMEYECEK... ILERIDE SIKINTILI GÜNLERIN YASANACAGINI DÜSÜNÜYORUM...

UMARIM BU DÜSÜNCELERIMDE YANILIRIM VE KONUSTUKLARIMDAN ÖTÜRÜ YÜZÜM KIZARIR.. BUNU GERÇEKTEN ÇOK ISTIYORUM....

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

1992 Yilinda kazandigimiz 5-1 lik Turkiye kupasi maci disinda(Bursaspor),taraftarin etkisi ile kazandigimiz bir maci hatirlamiyorum.Yaniliyorsam ozur dileyeyim tum taraftarlardan.Takim olarak hic sevmeme ragmen,en buyuk hayalim bir gun bizim Avni Aker'in de bjk Inonu stadi gibi hic susmayan,tempoyu dusurmeden arttiran taraftar kitlesinden olustugunu gormek.

Bunun nedenleri olarak,rakip takimin taraftarinin az da olsa tribunde olmamasi,seyircimizin bagirmaktan cok maci analiz etme sevdasinin agir basmasi ve bizim seyircinin aksine,Istanbuldaki taraftarlar kendi maclarinais stresini bir tatil gununde atmayi dusunup,desarj olmak icin maca gitmesi etkili oluyordur diye dusunuyorum.Yani ekonomik problemlerde direk etkili oluyor bu konuda.Edited by: Duman61

kutoz
    Ziyaretçi

Sevgili Metin,

Kaleme aldigin duygularinin gürültüsünü bulundugum yerden hissederken,o maçta 90 dk.boyunca takimi desteklemekten kesilen sesinin, sessizligini de tahmin etmek zor olmasa gerek.

Peki sorun nerede yatiyor. Ben geçen yil Trabzon'da bir Antep maçi izledim, avni akerde bizzati izledigim maçlar içinde, son on yilin bana göre en iyi taraftar profili idi. Yani sonun kadar destek vardi. Ama nedense final niteligi tasiyan o maçta, taraf olmayi unutup senin de belirttigin gibi seyirci olmayi tercih ettik. Çok mu duygusaliz... Maçin gittigini düsünüp, basimizi avuçlarimizin arasina alip, hüzün girdabinda dönmeye mi basliyoruz... Peki bu sorunun sebebi nedir?

Tribünün senkronize olmasi nasil saglanabilir. Taraftarimizin bütününün tezahürata istirak etmesi için, ne yapilmali. Çekirdek satislarini mi yasaklasak. Girislerde, protokol törenlerinde oldugu gibi, maç içinde taraftarin hangi dakikada ne yapacagini, hangi marsi söyleyecegini, nasil davranacagini anlatan brosürler mi dagitsak.

Bu kanayan yarayi, nasil iyilestirebiliriz. Bence bu konuda fikir jimnastigi yapmanin zamani geldi. Yoksa, biz böyle giderse çok daha final maçini kaybederiz...Edited by: kutoz

Harun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Yarami destiniz desem yeridir.Trabzon'daki atmosferden bahsetmiyecegim.Hersey ortada,Bordo- Mavi,Trabzon-Trabzon-Trabzon.Hersey bunlardan ibaret.Ben neden bizim taraftarimiz Istanbul takim taraftarlari gibi degil diye elestiri yaptigimda herkez o taraftar gruplarina yönetimlerin destek verdigini söylüyordu.Sunu kimse unutmasin dünyada taraftarina destek vermeyen hiç bir futbol klubu yoktur.Trabzon'da herkes para vererekmi gidiyor sanki maça... neyse bu isin diger boyutu. Anlatmak istedigim destek verilmiyor mantigi degil ve 22 yilllik hasrette degil.Sorarim sizlere Bursaspor sampiyon olmus bir klupmüdür,yada Göztepe,yada Karsiyaka hayir hiç biri sampiyon olamamislardir.Hatta suan üçüde 2.ligde mücadele ediyorlar ama sunu çok açik yüreklilikle söyleyebilirim bu üç klübün taraftarida bizim tarfatara on basar.Sunu üstüne basabasa diyorum maratonun ortasina tek bir grup ve tek bir amigo hükmetmedigi takdirde Trabzon'da taraftar diye birsey ortaya çikmaz.
    Genç FBliler,Çarsi,Ultraslan,Tatanga,07 gençlik,Teksas,gecekondu Peki Trabzonspor taraftar grubu kim herkesin tanidigi ve ilk akla geleni....Yoldan geçen bi adam durdurun bakalim hangisi biliyor bizim taraftar grubunu, ama sorun diger kluplerinkini size ikinci bir seçenek söylemeyecektir bile.

harun abiye bende katiliyorum ben zonguldak dogumluyum bikaç kere vakfikebire gittim köye baska da trabzonun merkezini bilmem ortamini falanama ben sakarya üniversitesi ögrencisiyim orda maclara falan gittigimde bakiyorum taraftara bi bütünlük war tatangalar adi altinda herkes birlesmis bütün maçlarda sürekli bagiriyorlar hiç kesilmeden hemde sonra eskisehirin taraftari keza öyle bu takimlar bizim yanimiz da ne ki de taraftari bizimle boy ölçüssün diyesim geliyor ama ne yazikki durum öyle belki uzaktan konusmak kolay diyeceksiniz ama benm temennim o yönde insallah birlesip tek bi yumruk olup öyyle wururuz darbemizi[img]smileys/smiley18.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

Üniversitenin spor bölümü ile isbirligi yapilarak ,TRABZON'daki taraftarlarimizin takimi motive etmelerini nasil saglariz diye bir arastirma yapilmalidir.Bu sorun yillardan beri bizde mevcut.TRABZONSPOR'un amigosunun adini bilen varmi ? En son amigomuz kimdi ? Sakin kimse amigoluk bos adam isi falan demesin ! Diger takimlarda amigoluk yapan adamlarin birçogunun isadami oldugunuda biliyoruz.Bizeamigo lagzim ama bireysel çikar düsünmeyecek kisilerden olusacak bir grupda kurulabilir. Tabii bu benim fikirlerim. Kulüp bu konuyu acilen gündeme almali. Eskiden yasanan tatsiz olay unutulmali. O kisilerin statüsüde belirlenmeli, nasil ki kulüplerimiz tam profesyonel oldular her birimin basina genel müdürler getirdiler. Taraftarlar tribünde idare edecek kisilerin belirlenmesi gerekir, örnekler çok.Kimse bedava bilet için bu isleri yapmak isteyenlerin sayisi çogalir demesin. Çogalsinlar kim daha iyi ise onlar tribünü canlandirsin.300-500 bilet takimi zenginde etmez fakirde etmez. Sponsorlara kaç bilet veriliyor? TRABZONSPOR yönetimi bu isi acilen çözmesi gerekir. Bakiniz fb seyircisiz maç oynadi ve puan kaybetti diye ortalik yikiliyor. Niye o seyirci takimi oynatacak rakibe baski kuracakti? Olmadi. Bizim maçta rakibe baskiyi takim kuramadi, seyirci olarak her kafadan bir sesle bagirdik sesimiz kisildi ama rakibe baski kuramadik, GÖKDENIZ bile elleriyle seyirciye tezahürat yapin diyor. Anonsla tezahürat ricasi geliyor. Ne yapiyoruz, futbolcu iyi hareket yapacak alkislayacagiz veya rakip faul yapacak, hakem yanlis karar verecek YUHH çekecegiz. YOK BÖYLE BIR SEY .Ben biraz orta yasliyim yerimde duramiyorum maç bitti önümüzdeki adamin üzerinde forma var maç bitti rakip takimi alkisliyor. Neyse AKIN biliyor adama ne oldu. Ben sasirdim kaldim tribünlerden vinçle çikmam gerekti. Tribünlerden en son ben çikdim.fficeffice" />

Ne göreyim ,millet yönetimi bekliyor, AHMET AGAOGLU' na yag çekiliyor. Sasirmamak elde degil, baskan adayiyken otelden kaçan adama yag çekiliyor, sahadaki futbolcuya gaz verilmiyor. Sonra yönetim gitsin, Senol gitsin! , Yok böyle bir sey takimin sana ihtiyaci oldugu anda piyasada yoksun, güllük gülistanlik zamanda sen sakrak oluyorsun. Kötü giden durumu düzeltmek için ne yapmamiz gerekir onu düsünelim. Bos islerle ugrasmayalim.Maç günü köfte partisinde bulusan BMN grubunun yaptigi tezahürat kadar tezahürati sahada göremeyince hayal kirikligina ugradim.KAYSERI maçinda biraz akillandik ve takima tam destek verdik, ancak son dakikalarda SENOL'A YAPILAN TEPKI YÜZÜNDEN aza daha o maçida kaybedecektik. Kulübede hareketlilikler oldu SENOL sasirdi v.s.

Uzatmayalim, spor bölümünde okumus ve/veya okuyan üyelerimiz , TRABZONSPOR 'u yönetenler TRABZONSPOR taraftarlarinin bu durumu hakkinda acilen bir tez hazirlanmasini ve uygulanmasini saglarsaniz TRABZONSPOR taraftari olarak çok memnun olacagim.(iz) .

Saygilarimla

Edited by: ozcilingir

BDiler61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı FORZA61 Nickli Üyeden Alıntı

Metin Abi çok hakli...Bizim taraftar maça gelir ya çekirdek çitler ya durmadan sigara içer ya yaninda ki ile sohbet eder....Maçla hiç alakalari yoktur...Biri Bagirsa sanki yanlis birsey yapiyormus gibi ona bakarlar...Sadece gol oluncaBagirirlarya da Takim kötü oynuyorsa Futbolcuya,Yönetime Ana Avrat düz giderler...Hatta yeni Küfürler bile üretirler...Simdi böyle bir taraftar Profili ile basari istiyorsak biraz zor gibime geliyor...

Saygilarimla...

FORZA34 her seyi anlatmis

gerçekefsane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

16.08.2005 23:25:00

trabzonspor.org.tr

Forumdan Uzaklaştırılmıştır Utku061 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Metin abi ortami iyi etüt etmis,ne yazik ki bizim takim nasil final maçlarini kazanamam becerisi gösteriyorsa,Taraftarimizda(seyircide) bu final maçlarinda ne yapacagini nasil destek olunacagini bilmiyor. Bu konuda çok fazla bir bilgim yok akil verecek halim de yok,buradaki bazi abilerimiz Tribün Gruplarindan gelmislerdir onlarin bilgilerinden faydalanmak lazim..

Ama bir kötü aliskanlikda sürüpgitmekte,bilmiyorumher taraftar grubu böyle degildir herhalde,ama bizdeki dernekler,gruplar biletleri satarak para kazanma arzusu içindeler.Bu konularda çesitli örnekler Trabzonda konusuluyor.Bu insanlara Trabzonspor Menfaatini ögretmekde belli biryasa gelmis insanlara biraz zor gelir. Bunlar ancak kendi kisisel menfaatleri için maçlara geliyorlar,bilet vs satiyorlar üstelik bu biletleri Klüp onlara vermesine ragmen.

Ahmet(özçilingir) abi Spor Akademisinde okuyan arkadaslardan yardimistiyor bu sorun degil olabilir yapilabilir.Benim baska bir önerim olacak,gerçi bunu biz BMN Trabzon tanisma toplantisinda gündeme getirmistik,Trabzonda bu konudagenis katilimli, Akademisyen,Taraftar,Yöneticivs hep birlikte neler yapilabilir diye bir PANEL bence düzenlenmeli,taraftar gruplarina bu konularda bilgi verilmesi gerekiyorsa dahi verilmeli. Bilmemek ayip degil ögrenmemek ayip atasözünden hareket edilmeli bu bilgi alis verisi konusunda. Ama bu konuda herkes birbirine samimi olacak. Eminim böyle bir sey olsa büyük bir katkisi olur,özelliklede Sampiyonluk için çok önem arz eden Iç saha maçlari konusunda.

Benim düsüncelerim böyle,diger temsilci arkadaslarinda isleri bir yoluna girsin ondan sonra oturup bu konuda neler yapilabilir ve yapilacaksada en kisa zamanda yapilmasi için harekete geçilmelidir..

Saygilar..Edited by: Utku61

Trabzonspor Kongre Üyesi
    EmrahYalçınalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı Utku61 Nickli Üyeden Alıntı

Ahmet(özçilingir) abi Spor Akademisinde okuyan arkadaslardan yardimistiyor bu sorun degil olabilir yapilabilir.Benim baska bir önerim olacak,gerçi bunu biz BMN Trabzon tanisma toplantisinda gündeme getirmistik,Trabzonda bu konudagenis katilimli, Akademisyen,Taraftar,Yöneticivs hep birlikte neler yapilabilir diye bir PANEL bence düzenlenmeli,taraftar gruplarina bu konularda bilgi verilmesi gerekiyorsa dahi verilmeli. Bilmemek ayip degil ögrenmemek ayip atasözünden hareket edilmeli bu bilgi alis verisi konusunda. Ama bu konuda herkes birbirine samimi olacak. Eminim böyle bir sey olsa büyük bir katkisi olur,özelliklede Sampiyonluk için çok önem arz eden Iç saha maçlari konusunda.

Benim düsüncelerim böyle,diger temsilci arkadaslarinda isleri bir yoluna girsin ondan sonra oturup bu konuda neler yapilabilir ve yapilacaksada en kisa zamanda yapilmasi için harekete geçilmelidir..

Bu bold yaptigim yerden üzerime birseyler aldim, niyeyse...[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Yapacagiz o isi Utku kardes, dogru zaman önemli, iyi organize olmak da öyle. Katilimcilar, hot spot'lar, beklentiler iyi belirlenmeli, ve bunlarin olabilmesi için de ciddi vakitler harcanmali. Biz simdiden bireysel olarak aklimiza gelen noktalari not alir ilk eskizleri ortaya çikarirsak sonrasi için isimiz daha kolay olur diye düsünüyorum. Sadece temsilciler degil, tüm arkadaslarin bu anlamda katilimlari faydali olacaktir...

Tribün destegi elbette çok önemli. Ancak bu tür lojistik destek de tarftarin görevleri arasinda, dolayisiyla üzerimize düsen bu görevi yerine getirecegiz...

ozcan_asanoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

taraftar gruplarinin birlikteligi saglanmadan bu is olmaz..ayrica,tribünde isi bilen, rant pesinde olmayan, tüm tribünleri harekete geçirebilecek, tezahüratlari herkesin ögrenmesini saglayabilecek aktivitelere girisebilecek, yönetimin de destegiyle tribün organizasyonlari ve sovlari yapabilecek yeterlik ve etkinlikte tribün liderleri/amigolari olmazsa olmazlarin basinda gelir...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Badaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı The Legend Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı ÖzGüReisEsenLer Nickli Üyeden Alıntı

taraftar olarakta trabzonda sorun. istanbulda ve bir çok gittigimiz deplasmanda hiç böyle sorun yok.

Bende trabzon disinda kaldigim senelerden biliyorum.Disarda oldumu hersey güzel oluyo maç günü geçtikten sonra normal hayatina devam edebiliyorsun.Ama Trabzonda olay böyle degil herkes Trabzonsporla yatip kalkiyor(bunda is gücün olmamasininda etkisi var) Bi maçi kaybettikmi ertesi gün sehirde kimsenin yüzü gülmüyor.Kimsenin agzini biçak açmiyor.(Rum maçi sonrasi ÖLÜ Sehir gibiydi) Bu böyle bidahaki maça kadar sürüp gidiyo.Eger o maçida kaybettikmi gene ayni hüzün ortaligi kapliyor hem de bir okadar daha katlanarak büyüyor.Tabiki bu maç aralarinda yapacak is güç olmadigindan hep Trabzonspor konusuluyor.(Nereye giderseniz gidin Trabzon ili sinirlarinda her yerde yaylada bile bu ortamdan kendinizi uzaklastiramiyorsunuz)Ayrica futbolu bu kadar iyi bilen bi baska takimin taraftari da yoktur herhalde.Türkiye de olmadigini biliyorumda dünyada olup olmadigini bilemem.Ee tabi bide 22 senedir gelmeyen sampiyonluk hasreti de var taraftarin gönlünde.

Bunlari bi düsünüp ondan sonra trabzondaki taraftarindaha iyi olabilmesi için öneride bulunulmalidir.Öyle yok trabzonda sorun var demekle olmuyo.

Bidetaraftarla yönetim, futbolcu vs. gibi seyleri karsilastirmakta çok yanlis.Yönetimler,futbolcular,teknik heyetler bugün var yarin yok yani geçicidir.Ama taraftar ölene kadar o takimladir..Takimiyla beraberdir.(Hele trabzonda onunla yatip onunla kalkar) Yönetim basarisiz olunca birakip gider kafasini dinler(örnek may)ama taraftar öylemi herzaman bu takimin yanindadir.(Zaten olmamasi da düsünülemez) Illa yaninda oldugunu göstermek için avazi çiktigi kadar bagirmasina da gerek yoktur.

Ayrica Istanbul takimlarinin taraftarlarinida begenenler gidip o takimlarin taraftarlari olsunlar.Ama unutmasinlarki o takimlardaeger bir gün 22 seneye yakin sampiyon olamazlarsa ordaki tablo bu kadar olumlu olmaz.Ne taraftar ne bise kalir.Biz bu halimizle bile onlara kafa tutuyoruz ama bazilari bunu göremiyor.Onlarin taraftarlarinin nasil desteklendigini ne gibi rantlarin döndügünü bilmiyorlar.Onlarin ellerinde bulunan imkanlarin binde biri bile trabzonumdayokkentaraftarin nasil destek oldugunu göremiyorlar.En kötüsü bazilarimiz sükretmesini bilmiyorlar.Ondan sonra kalkip taraftara salliyolar.Yok bizim taraftar niye bagirmiyo.Hersey bagirmakla mi oluyo kardesim ? O zaman topluyalim 100 kisi bagirtalim.Onuda kasete çekip verelim stadin hoparlörlerine son ses yikilsin ortalik.Oldumu simdi maçada bir allahin kulu gelmesin !!!

Not: Bu cefekar taraftara olumsuz bi laf söylenince sinirlerim tepeme çikiyorda ondan dolayi yazdiklarimdan kimsenin alinmasini istemem.

Su yazdiklarindan sonra senin nezdinde Trabzondaki taraftar profilini daha iyi anlamis oldum.Bagirmayin siz böyle devam edin.100 kisi toplayacakmis ta,hopörlörden ses verecekmis!...Sanki bir Trbzondaki taraftarlar 22 senedir boynu bükük.Gurbettekilerin halini soran yok!...Hadi bizi de bosver,yurt disindakiler hatta hatta simdi Kibristaki taraftarlarimizdan ne haber?onlarin boynunu hiçdüsündünmü? ne haldedirler?

Kardesim tribün isi bir kültürdür,bir haykiristir,bir durustur,bende varimdir...Ama bunu görecek göz sizde yok maalesef!...

Atalay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

metin kardesim çok güzel bir konu açmis!! bende o maçtaydim birde kayseri maçinda!! metin herhalde maraton tribününde oturuyordun anladigim kadariyla davul falan olduguna göre....sen birde benim oturdugum tribünde maç seyretseydin yani kapali tribünde.... saçini basini yolardin inan sinirimden bir kaç kisiyle çiddi kavgalar ediyordum.insanlarin sanki sinirleri alinmis...idaa ediyorum sinema tiyatro seyirçisi benim gördügüm seyirciden daha çok gürültü yapar...bari pozisyonlar sirasinda bir ayaga kalk azda olsa bir çiglik at...moron insanlar gibi dondurulmus gibi sadece çekirdek yiyorlar..aklimi kaçirdim isyan ettim... arada bir ayaga kalkip hadi millet biraz bagirin diye çikistigimda kendi sesim tribünde yanki yapiyordu ve aptal aptal bana bakiyorlardi hatta bir kaç kisi bana almanyadanmi geldin diye sorup beni almanci sandiklarii söylüyorlardi....senin anliyacagin iskence isyan maç deil sinir harbi yaziklar olsun böyle taraftara....biraz çilginlar birazda maraton tribünü gerisi palavra yalan oralar hariç görüntü doldursun diye kartondan kafa koysan daha iyi.....kalben söylüyorum birkaç sezon bu taraftari dinlendirip maçlarimizi istanbulda oynamamiz gerekiyorki bu takimin degerini biraz anlasinlar.....

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Trabzon?daki tribün anilarim (!) yazmakla bitmez. Konuya açiklik getirmesi adina, bir tanesini sizlerle paylasayim müsaadenizle:fficeffice" />

1985-1986 sezonu ilk maçi. Takimin basina Sundermann gelmis, iki sezon önce sampiyon olmus kadromuz yerli yerinde, yanlis hatirlamiyorsam bir Osman Denizci gitmis, her neyse? Bursaspor ile oynuyoruz? Ve Bursa?dan bir iki otobüs kadar seyirci gelmis, onlari kapali tribünün deniz tarafindaki kösesine yerlestirmisler. Bu bir avuç taraftar yeri gögü inletiyor, bizim stad dolusu seyirciden ses çikmiyor. Bu böyle dakikalarca devam ediyor. Sonunda yanimda oturan bir adam tesbiti (!) yapiyor: ?Ula ne gada keveze pular yahu!?[/B]?

Evet, Bursaspor taraftarlarinin yaptigi gevezelikten baska bir sey degildir, oturup efendi efendi maç izlemek varken onlar gürültü yapmaktadirlar.

Degerli arkadaslar, bu sikayetçi oldugumuz durum yeni degildir. Trabzonspor?un basarisizliklarinin getirdigi bir sonuç hiç degildir. Trabzon seyircisi hiçbir zaman sahadaki takima gerekli ve yeterli destegi saglamamis, saglayamamistir. Isi daha da acisi, böyle bir seyin gerekli oldugunu bile düsünmemektedir, yukarida arkadasin yaptigi degerli tesbitten anlasildigi gibi.

O zamanlar, Trabzonspor nasil olsa basarili oldugu için, tribün desteginin yeterliligi ya da yetersizligi gerektigi kadar tartisma konusu olmuyordu. Ne zaman ki, takim istenen basarilari elde edememeye baslayinca gözler ?basariyi getiren sebepler[/B]?e çevrildi. Bunlarin da en önemlilerinden biri elbette tribün destegi idi. Bu durumda Avni Aker tribünlerine bakilinca durumun vehameti ortaya çikti.

Ben bireysel anlamda bu durumu çok önce kavramistim ama zaman içinde gelisen teknoloji ile birlikte iletisimin de yayginlasacagini, Trabzon?daki taraftarin, gerek Istanbul?daki ve gerekse Avrupa?daki tribünleri görerek, bunlardan kendisine olumlu anlamda örnek çikaracagini, zaten yeni yetisen neslin de bunu basarabilecegini umut ve temenni etmistim.

Bursaspor maçindan bugüne 20 yil geçti. Ben gidemedim ama giden arkadaslardan, Trabzonspor?un son maçlarindaki seyirci profilinin hâlâ ?gevezelik[/B]?e prim vermedigini müteessifane duygular içinde görüyoruz.

Çözüm yollari mi? Simdi vaktim kalmadi, kismetse o konu hakkinda daha sonra bir seyler karalamaya çalisirim.

Saygilar.

Naim
    Ziyaretçi

Trabzonda Maç izleme firsatim hiç olmadi elimden geldikçe istanbul ankara hattinda malaara okul ve simdide is ten firsat buldukça gitmeye çalisiyorum maç izlerken taraftarin sesini duymazdim tvde zannederdimki taraftarin sesi bilinçli verilmiyor fakat anladimki gerçekten çikan bir ses yokki taraftarin sesi verilsin
    bence trabzon sehri takimin her an elinin altinda olmasindan asiri bir doygunluga erismis bununla birlikte yöre insaninin yapisida hemen kazan yoksa öl mantigi var hepimiz bir sekilde iinde oldugumuz halki biliyoruz
    benim tribündeyince aklima tek gelen gurbetçi gençler oluyordu bu zaman kadar fakat oda sükütu hayale ugradi sarfi nazarimda Taraftar stadda takimina 90 dk destek verir lisansli ürününü satin alir gider klubune üye olur
    fakat trabzonda belki ekonomik sebeplerden de kaynaklanan bir içe kapalilik söz konusu ve maçlar tek eglence olmus Trabzonda katilinmasi gereken bir eglence is böyle oluncada tribünde bilinçli destek veren taraftar yerine yukarida bahsedilen çekirdek çitleyen taraftar profili çikiyor
    bunu tespitten ziyade artik çözüme yönelikbir seyler yapilmali sehir çapinda klubun ve yerel kanallarin destekledigi bir taraftar bilinçlendirme çalismasi sarttir tribüne gelecek taraftara mutlaka tezahuratlarin yazildigi bi metin verilebilir tabi bunlar burada ayak üstü konusarak çözülecek meselelerdegil bir sekilde ciddi bir çalisma lazim
    bir maskot ve bir mars tama hazir olmamisken bir sekilde bir yerlerden baslamak gerekiyor diye düsünüyorum

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)