Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 48 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: "Lazio" ve 'Laz'lar...

furkankayaoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Standart "Lazio" ve 'Laz'lar...

Konusu Etrüsklerin Türk kökenli oldukları kadar önemli, çünkü Roma devletini kuran Latium'ların /Lazio'ların, kim oldukları, Doğu Karadenizli Laz Türkleri olduğu bundan sonra konuşulacak.

İtalya’nın Lazio futbol takımı çok ünlüdür, bilinir, fakat kökenlerinin nereli olduğu da konuşulacak bundan sonra.

Lazio sahilindeki denizin adı ayrıca önemli, o da Turan Suyu, tıpkı Akdeniz’in Mete Turan’ın Suyu olduğu gibi.

Sözü edilen TİVOLİ (ok.Tafuli) şehri Rize'de çok yakın dostlarımın aile kök adı olan "TAFULİ" ile aynı okunmaktadır. Özellikle bu nedenle ilgimi çekti. Belirtmeliyim ki, Tafuliler’in Rize’ye geldikleri yer ise, hepimizinki gibi, Kafkaslardan ötededir.

Artık internette yerel Rize sözcükleri arıyorum; KOLİVA, KOLLİVA, GOLİFA gibi sözcükler girmeye başladım. Koliva haşlanmış mısır demektir Rize’de, Kıbrıs’ta ve Moldavya’da haşlanmış buğday ve yeni öğrendim ki Ermenice’de de var; mısır tarlasındaki bekçi kulübesinin adıdır. Bunu bana söyleyen Hemşinli Nuray Akman ağabeyimizdir; köklerinin BOLKAR Türkleri olduğunu, Kafkasların kuzeyinden geldiklerini, bu nedenle bir çok sözcüğümüz tutmaz der. Ermenice ve Rize şivesinde ortak sözcüklerden “kutali” (kazan kepçesi) aradım internette, yine İtalyan ve Arnavutça soyadı olarak çıktı karşıma. “Koliva” da Sırbistan’dan Endonezya’ya kadar soyadı olmuş.

Bir ot olan “Livor” aradım, bir de “livora”, bu sözcükler de Lazca ve Rize şivesindendir. İnanılır gibi değil, “Livor” tıp sözcüğü çıktı, evet, biz de ısırganın acısını livor otu sürerek yok ederiz. İşte tıpta, Latince sözcükler içinde, ne kadar doğal. Latince’nin kökü Lazca çıkıyor.

Çok eğlenceli; siz de arayın, yerel sözcüklerimiz nerelerde isim olmuş?

Ya Siena şehrine ne demeli? Oralılar da şaşkınlık anında "UYYYY!.." diyorlar Karadenizliler gibi.

Şimdi Trabzon Zigana geçidini düşününüz ve lütfen yerel şiveyle "Zigana" söyleyiniz. Yumuşak bir ğ harfi var yok gibi, ZİĞANA deriz; olur Siena.

Veya, Rize’nin ZİVANA tepesine "Siğana" dediğimiz gibi, o da olur "SİENA"

Bir de internette Siena’ya bakınız, manzarası nereye benziyor?

Not: Bu yazıda sözünü ettiğimiz İtalya’nın Lazio bölgesini gezmek için özel bir tur düzenleyen olursa lütfen haberimiz olsun. Bir de, Trabzon Spor ile Lazio Spor’u “Tarihi Şeref Buluşması Maçı“na davet etmeli! Lazio gazetelerinde teklifimiz yazılsın önce, “Türkler Avrupa Birliğini istemiyor ama Romalı akrabalarıyla kadeh kaldırmak istiyor“ diye manşet atarlar, ne iyi olur.

10 OCAK 2007 MAHIYE MORGUL

Arkadaslar Ankaradaki Trabzon etkinliklerinde Italyan konsoloslugunda calisan bir Italyan standimizi ziyaret etti ve bana lazio takiminin kurulusunun TRABZON^dan Bartina oradan^da romaya goc eden lazlar tarafindan kuruldugunu ve trabzonspor ile lazio arasinda yapilan bir macta o zaman bugunki gibi teknik direktorumuz senol gunes^ken Trabzonspor^un rehberi olarak Romaya gittigini ve trabzonspora ayri bir sempatisinin oldugunu belirtti ayrica orada yasayan halk ile bu etkinliklerde gezen insanlar birbirine cok benziyor dedi bende bir arastirim dedim karsima bu yazilar cikti arastirmaya devam edicegim sizlerinde goruslerinizi merakediyorum saygilarimla....

Mustafa ÖZDEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

lazio bizim kardeş takım olsun...

Nereden
    Trabzon

Livornoluları kızdırmayalım

Konu enternasyonel düzeyde faşizme dayanır valla

Nereden
    Ankara

Alıntı mustafa özdemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lazio bizim kardeş takım olsun...

walla bir arastirmak lazim bildigim kadariyle irkci bir taraftari var

Cem Akyüz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı furkankayaoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    walla bir arastirmak lazim bildigim kadariyle irkci bir taraftari var
    Lazio taraftarları oldukça ırkçı bir yapıya sahiptirler..Kendilerini Mussolinin varisleri olarak görürler..Lazio takımı tam bir Yahudi düşmanıdırBir çok maçta tribünlerinde Filistin Bayrakları açmışlardır..Takımlarında yahudi ve zenci futbolcu istemezler..Gerçi son zamanlarda kadrolarında zenci oyuncular oynadı ama taraftar yinede bu olayı tam olarak kabullenmiş değil
    Trabzonspor bizim varolma,bu dünyaya gönderilme nedenimizdir
    As Roma
    Francesco Totti "10"
    Twitter:cemtotti61

Mesut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hatay

wu yenı gördüm hatayda arkadaşlarım lazio diye çağırıyolar

Mayls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Lazio ve Lazlar...
    Romalıların Lazlardan geldiğini düşünmüyorum. Zaten Romalıların etnik kökü çok daha eskilere dayanıyor. Olsa olsa tersidir, ki bu da pek ilginç bir şey değil. Hepimiz aynı kişiden gelmiyor muyuz sonuçta

Bu konu bence git gide "Türkler Milattan onbinlerce yıl önce medeniyeti buldu, yazıyı buldu, kaşık çatalı buldu" tarzı diyaloglara kayacak
    Trabzonspor HES yapma, kendi kalene gol atma!
    Karadeniz'e Özgürlük!

Mustafa ÖZDEMİR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı Selim Aydın Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lazio ve Lazlar...
    Romalıların Lazlardan geldiğini düşünmüyorum. Zaten Romalıların etnik kökü çok daha eskilere dayanıyor. Olsa olsa tersidir, ki bu da pek ilginç bir şey değil. Hepimiz aynı kişiden gelmiyor muyuz sonuçta

Bu konu bence git gide "Türkler Milattan onbinlerce yıl önce medeniyeti buldu, yazıyı buldu, kaşık çatalı buldu" tarzı diyaloglara kayacak
    gidişat öyle gözüküyor...

Nereden
    Ankara

Alıntı livera61 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lazio taraftarları oldukça ırkçı bir yapıya sahiptirler..Kendilerini Mussolinin varisleri olarak görürler..Lazio takımı tam bir Yahudi düşmanıdırBir çok maçta tribünlerinde Filistin Bayrakları açmışlardır..Takımlarında yahudi ve zenci futbolcu istemezler..Gerçi son zamanlarda kadrolarında zenci oyuncular oynadı ama taraftar yinede bu olayı tam olarak kabullenmiş değil
    boyle irkci taraftardan bisey olmaz. arastirilmasindan yana tavrimi geri cekiyorum

İsmail Alkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı furkankayaoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    boyle irkci taraftardan bisey olmaz. arastirilmasindan yana tavrimi geri cekiyorum
    Bencede.
    Bizim böyle akrabalarımız olacağına hiç olmasın daha iyi

Lazları merak edenler için muhteşem bir belgesel lazların 4000 yıllık tarihi DVD
    Son ağaç kesildiğinde,
    Son nehir kirlendiğinde,
    Son balık avlandığında, İşte O zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız...

Kaybetmekten korkma; birşeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.

Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İçel

Lazlar bildiğim kadarıyla Artvin-Rize taraflarındaki 100-150 bin kişilik bir grup sadece. Neden Trabzon'lular kendilerini Laz olarak görüyor?

magicyattara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bir benzerlik daha;Lazio İtalya'nın fındık bölgesidir
    Herkese Merhaba

Nereden
    Hatay

Alıntı Muhammed Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lazlar bildiğim kadarıyla Artvin-Rize taraflarındaki 100-150 bin kişilik bir grup sadece. Neden Trabzon'lular kendilerini Laz olarak görüyor?
    ben trabzonluyum ve çaykaralıyım köyüm ulucamı eski adı zeno yanı lazım.çoğunluk çaykarada dernekpazarında sürmenede azınlıkda ise arsin araklı oralarda baya laz var.

magicyattara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bir diğer benzerlik;Fındıkta ki diğer rakibimiz İspanya'nın fındık bölgesi Katalonya'dır.Yani Tarragona ve Barcelona'da fındık yetişir.
    Herkese Merhaba

Nereden
    Hatay

Alıntı Muhammed Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şu yazıdan bir küçümseme hissetdim ama neyse
    burası yeri değil
    Konu Mesut tarafından (06.03.2010 Saat 12:53 ) değiştirilmiştir.

Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İçel

Alıntı Mesut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şu yazıdan bir küçümseme hissetdim ama neyse
    burası yeri değil
    Yok yahu ne ilgisi var. Bu tür konular ilgimi çeker. Wikipedia'dan baktığımda sadece Artvin ve Rize'nin bazı ilçeleri yazıyordu Laz'ların yaşadığı yerler olarak. O nedenle merak edip sordum.

Sefa Murat Dokuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Belçika

lazmıyım değilmiyim bilmem ama Türklüğümün yanında bana Trabzonlu olduğumdan hep Laz olarak hitap edilmesinden gurur duyuyorum. Ayrı bir hoşuma gidiyor. Lazio meselesini ise ilk defa gördüm.İlginç geldi.
    Ey Türk Gençliği!
    Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafa etmektir.

Nereden
    İstanbul

ben trabzonluyum ve çaykaralıyım köyüm ulucamı eski adı zeno yanı lazım.çoğunluk çaykarada dernekpazarında sürmenede azınlıkda ise arsin araklı oralarda baya laz var.
    Bende Trabzon-Çaykara-Uzungöllüyüm. Ve Uzungölün eski ismi şarahtır , ve o bölgede bir çok bu tarz isimler vardır. Ancak bu isimler Lazca değil Rumcadır. Benim köyümde Rumca konuşuluyor ve o bölgedeki insanlar Rumcayı benimsemişlerdir. Lazlar Rize'nin doğusunda ve Artvindedir.

tuncay1984 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

gurbette bize laz diye diye bizde kendimizi laz zannediyoruz
    trabzonda laz yoktur trabzonda ermeni var desen inanirim rum var dersen inanirimda laz yoktur
    diyarbakirli,elaziglisi,vanlisi karacahil olduklari icin mi bize laz derler yoksa ülkeyi mi bölmek icin böle
    oyunlari vardir laz yalani salmislar ortaya belli degil
    [T][S]

Nereden
    Hatay

Alıntı SDinc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende Trabzon-Çaykara-Uzungöllüyüm. Ve Uzungölün eski ismi şarahtır , ve o bölgede bir çok bu tarz isimler vardır. Ancak bu isimler Lazca değil Rumcadır. Benim köyümde Rumca konuşuluyor ve o bölgedeki insanlar Rumcayı benimsemişlerdir. Lazlar Rize'nin doğusunda ve Artvindedir.
    valla hemşerım emın olmak içinde araştırdım kesin bir sonuca varamadım.rizenun doğusu diyor biizm çaykara zaten rizenın doğusuna yakın.çok değişik bilgiler çıkıyor işin içinden kimisi değiliz diyor kiimisi lazız diyor.
    biraz karışık lazlar göçmen halkı olduğu için bilemıyoruz kesin birşey diyemıyoruz ama küçüklüğümden beri baba olsun dedelerım olsun lazız der karuşık
    ama bir arkadaşın dediği gibi laz olmasam bile laz dendiğinde gurur duyuyorum

Trabzonspor Kongre Üyesi
    TURHAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Sürmene mi, çoğunlukla laz mı?? Habunları birde Sürmene eşrafına söyle bagayım.)

Laz arkadaşlarım var Rize-Pazardan, gerçekten çok içten insanlar ama Trabzon da çoğunluk olarak Laz bölge bulman çok zor Mesut arkadaşım belki ailen Pazar civarından göç etmiştir.

Lazio konusunu da hep merak etmişimdir. Ufakken bir yakınlık hissederdik isminden dolayı...

Uğur GEMİCİOĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Benim bildiğim Giresun Trabzon tarafı Çepni Türk'üdür.Yanlış mıyım?Laz Rum Ermeni de illaki vardır.Herkes bir yerlere göç ediyor sonuçta.
    Bilen Yapar, Az Bilen Akıl Verir, Bilmeyen Eleştirir, Yapamayan Çamur Atar.

Oğuzhan İnce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

hocam tübitak sosyoloji projemde araştırmıştım bunu,

trabzon rize arası Rum halkla milist mücadeleye girmek için çin sınırında bugünkü xanshi(yazılışiını unuttum) bölgesinden getirilen oğuz soyundan olmayan uygur uyruklu çepni ve akrabalarından oluşur,Bugün karadenizinsanının sinirli asabi yapısı da bu genlerinden öte gelmektedir,lazlar ise çok daha sonraları kafkaslardan aphaz akrabası olan bir millet ne tam çerkez ne diyebiliriz ne de başka birşey emin değilim...

Bir sonuca bağlamak gerekirse bugün karadenizde etnik olarak laz olan,175 190 bin kişiden sözedilir ki bu en maksimum rakamdır,sizin köylerde bahsettiğiniz insanlar kafkas göçmeni türklerdir,rumcayla kaynaşmış bir dil konusurlar...
    Hes Trabzonspor'a Kazım'a ve Trabzonspor'un ifade ettiği tüm değerlere küfürdür
    Trabzonspor Hes yapma kendi kalene gol atma!!!

ESER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diğer

italyancada "io" ben demek. acaba ben lazim mi demek isteniyor kelimede

bir kac defa italyaya gittim. kuzey italyaya trieste ve udine ye.. inanin dilleri ve dinleri haric gercekten bize cok benziyorlar. tez canlilar , fevriler ve simalari da bizler gibi gercekten, ayrica bilindigi uzere italyanlar dunyada aile baglarindan guc alan bir millettir. italya ya giden birisi rahatlikla farkederki italyanlar sanki bizim avrupa birligine girmis halimizdir sadece italya da yaya gecidinden karsiya gecerken kaza gecirebilirsiniz
    eylenceli bir video gondereyim dedim bu konuyla ilgili
    http://www.youtube.com/watch?v=nQWNGLv8w74

biraz eylence olsun

Nereden
    Hatay

Alıntı Oğuzhan İnce Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam tübitak sosyoloji projemde araştırmıştım bunu,

trabzon rize arası Rum halkla milist mücadeleye girmek için çin sınırında bugünkü xanshi(yazılışiını unuttum) bölgesinden getirilen oğuz soyundan olmayan uygur uyruklu çepni ve akrabalarından oluşur,Bugün karadenizinsanının sinirli asabi yapısı da bu genlerinden öte gelmektedir,lazlar ise çok daha sonraları kafkaslardan aphaz akrabası olan bir millet ne tam çerkez ne diyebiliriz ne de başka birşey emin değilim...

Bir sonuca bağlamak gerekirse bugün karadenizde etnik olarak laz olan,175 190 bin kişiden sözedilir ki bu en maksimum rakamdır,sizin köylerde bahsettiğiniz insanlar kafkas göçmeni türklerdir,rumcayla kaynaşmış bir dil konusurlar...
    sordum babamada araştırdum biraz kafkaslardan göç etmiş bizim atalar.lazuk diyor babam.o diyosa doğrudur

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)