Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 1 2
Toplam 48 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 48 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: "Lazio" ve 'Laz'lar...

Oğuzhan İnce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı Mesut Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sordum babamada araştırdum biraz kafkaslardan göç etmiş bizim atalar.lazuk diyor babam.o diyosa doğrudur
    baba diyosa ben de karışamam
    Hes Trabzonspor'a Kazım'a ve Trabzonspor'un ifade ettiği tüm değerlere küfürdür
    Trabzonspor Hes yapma kendi kalene gol atma!!!

Keramettin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Arkadaşlarla espiri haline getirmiştik.Meğer aralarında ilişki varmış
    Trabzonspor

Bu Kalp Senin İçin 61 Kere..

cemoli5408 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun

Ben bir Lazım ve haspel kader kendimce bir takım araştırmalar yapmaya çalışıyorum. Lazio ve Lazika kelimeleri, Lazio: Büyük Laz yurdu, Lazika: Küçükü Laz yurdu anlamına gelir. Ka eki küçük, io ve iou ekleri büyüklük ifadesidir. Misal, didi büyük demekse, didiou(dido) çok büyük manasındadır. Araştırmalarım sonucunda Lazio ile Lazlık arasında çok çok eski iletişim vardır. Lazların Roma İmparatorluğu ile bir şekilde bağı var. Ancak bu bağ, direk Romalılık mı, yoksa ticari, siyasi ilişkiler ile başlayan bir durum mu bilmiyorum. Laz olarak bizim maşallah bir çok millet kendinden saymak istemektedir Bu insana gurur veriyor açıkçası. Türkiye, İtalya, Yunanistan, Gürcistan, İsveç ülkelerinde Lazların kendi milletleri olduğunu iddia eden çok tez var. Dilsel yakınlık açısından bu 5 ülke dilleri ile de etkileşim var, yani hemen her dilden bişeyler alıp vermiş Lazca. Ama en yakın dil, etkileşim dışında diyorum, yani temel benzerlik açısından, İsveç'in atalarının, Varyag, yani Viking dili olan Bragadilerin Dili Lazca'ya benzer. Bunu büyük bir abimin araştırmasından ve incelemesinden öğrendim. Bragadiler İsveç'te cesur,savaşçı, inatçı insanlar olarak bilinir. Lazca da da Bragadi, dövmek, dövüşmek anlamındadır Fiziksel olarakta İsveç milletleri ile Lazların benzerliği vardır. Çoğu kumral,sarışın olur onların da bizim de. Ama bu çok belirleyici bir etken sayılmaz. Bunların yanında yine kadim çağlarda Arhavi,Hopa,Batum bölgelerinden bir çok çocuk ailesinden koparılıp gemilerle Roma'ya götürülmüş, ve orda savaşçı olarak yetiştirilmiştir. Bunlar çok zor ulaşılan bilgiler, doğruluğu, yanlışlığı elbette tartışılır, fakat isteyen istediğine inanmakta özgürdür. Sonuçta tarih, sadece yazılardan ibarettir.

Nereden
    Samsun

ninna nanna bimbo Lazo
    ecco la mamma che arriva,
    le babbucce nella mano
    e nell'atra la tettarella,

ninna nanna bimbo Lazo,
    ad anaklia e' il tuo papa',
    la sega regge nella mano,
    E can l'atra stringe il cuore,

ninna nanna bibmo Lazo,
    il nonno tuo e' nei cieli,
    sul bastone si appoggia,
    circondato dalle stelle.

Lazca

Nani nani ç’ut’a Lazi,
    mele mulun nana skani
    Kalamani dokaçeri,
    3i3i yopşa mokaçeri

Ç’ut’a Lazi ç’ut’a Lazi,
    mele mulun nana skani
    Kalamani dokaçeri,
    3i3i yopşa mokaçeri

Nani nani ç’ut’a Lazi,
    Anak’ras ren baba skani
    Ar xes xerxi dokaçeri,
    ar xes guri mokaçeri

Ç’ut’a lazi ç’ut’a Lazi,
    Anak’ras ren baba skani
    Ar xes xerxi dokaçeri,
    ar xes guri mokaçeri

Ç’ut’a lazi ç’ut’a Lazi,
    n3aşa yextu p’ap’u skani
    Biga muşi dobaz’geri,
    muru3xepe gobaz’geri

Nani nani ç’ut’a Lazi,
    n3aşa yextu p’ap’u skani
    Biga muşi dobaz’geri,
    muru3xepe gobaz’geri

Nani nani ç’ut’a Lazi,
    bere mulun nana skani
    Kalamani dokaçeri,
    3i3i yopşa mokaçeri

Ç’ut’a lazi ç’ut’a Lazi,
    mele mulun nana skani
    Kalamani dokaçeri,
    3i3i yopşa mokaçe

Türkçe

nani nani ey küçük laz
    karşıdan geliyor annen

küçük laz
    karşıdan geliyor annen
    elinde çapulayla
    memesi sütle dolu

küçük laz küçük laz
    karşıdan geliyor annen
    elinde çapulayla
    memesi sütle dolu

küçük laz
    anakhra\'dadır baban
    bir elinde testereyi tutarak
    bir elinde yüreğini

küçük laz küçük laz
    anakhra\'dadır baban
    bir elinde testereyi tutarak
    bir elinde yüreğini

küçük laz küçük laz
    göğe çıktı deden
    bastonu elinde
    yıldızlara yaslanarak

küçük laz
    göğe çıktı deden
    bastonu elinde
    yıldızlara yaslanarak

küçük laz
    karşıdan geliyor annen
    elinde çapulayla
    memesi sütle dolu

küçük laz küçük laz
    karşıdan geliyor annen
    elinde çapulayla
    memesi sütle dolu
    Konu cemoli5408 tarafından (26.02.2012 Saat 14:48 ) değiştirilmiştir.

kürşat61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Şimdi bu Lazio artık bizden mi, değil mi?

OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Başlığın başında Laz Türkleri kavramı var bu ne demek ? ilk defa duydum.
    Kazimişi gzas vorert

Nereden
    Samsun

Lazio ile Lazlar'ın aynılığı - farklılığı tartışılır. Bir bağ varsa bile bu, kadim zamanlarda olabilir, olmayadabilir.

Laz Türkü kavramı da bir iddiadır.
    İsveç Varyag Bragadi Vikingi,
    Grek Argonotu,
    Gürcü Kolhu,
    Türk Kumanı,
    Roma soylu,
    Hatta Büyük İskender'in ordusundan Orta Avrupalı.

Bunlardan biriyiz. Ama insan olarak belki de hepsiyiz, herkes gibi karışmış bir milletiz.

aslı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Trabzon'da Laz hiç görmedim.. belki Çaykara'da küçük bir azınlık olabilir..
    Zaten Lazların kendi dilleri (gençler unutmaya yüz tutmuş), kendi apayrı bir kültürleri var..
    Biz Laz değiliz dediğimiz zaman nie küçümsüyor musun diyorlar ne alakası var ki nie küçümsiyim
    Hem Lazlar da hoşlanmıyormuş bu karışık durumdan..
    Lazio'ya gelince İtalyanlar ırkçı olmaz die biliyorum ama söz konusu futbol olunca olabilir
    Konu aslı tarafından (30.03.2012 Saat 20:10 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Samsun

Alıntı aslı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Trabzon'da laz hiç görmedim.. belki Çaykara'da küçük bir azınlık olabilir..

Zaten lazların kendi dilleri (gençler unutmaya yüz tutmuş), kendi apayrı bir kültürleri var..
    Biz laz değiliz dediğimiz zaman nie küçümsüyor musun diyorlar ne alakası var ki nie küçümsiyim
    Hem lazlarda hoşlanmıyormuş bu karışık durumdan..
    Lazio'ya gelince İtalyanlar ırkçı olmaz die biliyorum ama söz konusu futbol olunca olabilir
    Noktalama işaetlerine gördüğüm kadarıyla özen göstererek yazıyosun, Laz yazarken baş harfini büyük yazsan daha uygun olur. Trabzon'da Laz var mıdır bilemiyorum. Çok vakıf değilim. Evet ayrı bir kültürümüz var. Siz kendinize Laz değilseniz zaten neden Laz diyesiniz. Biz kendimize olmadığımız birşeyi demiyoruz. Neden küçümsemiş olasınız ki? Bunun yanında Trabzon'u, Rize'yi, hatta Ordu'yu kendimden ayrı görmem. Çoğu Trabzonlu'da kendini Laz'dan ayrı görmez. Trabzon ile ilgili bir durum varsa memleketim gibi ilgilenirim. Çoğu Laz böyle hisseder.

aslı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Alıntı cemoli5408 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Noktalama işaetlerine gördüğüm kadarıyla özen göstererek yazıyosun, Laz yazarken baş harfini büyük yazsan daha uygun olur. Trabzon'da Laz var mıdır bilemiyorum. Çok vakıf değilim. Evet ayrı bir kültürümüz var. Siz kendinize Laz değilseniz zaten neden Laz diyesiniz. Biz kendimize olmadığımız birşeyi demiyoruz. Neden küçümsemiş olasınız ki? Bunun yanında Trabzon'u, Rize'yi, hatta Ordu'yu kendimden ayrı görmem. Çoğu Trabzonlu'da kendini Laz'dan ayrı görmez. Trabzon ile ilgili bir durum varsa memleketim gibi ilgilenirim. Çoğu Laz böyle hisseder.
    Yooo kesinlikle bilerek yaptığım bişi değil.. Noktalama işaretlerine dikkat ettiğim halde her zaman unutarak hata yaparım yine öle oldu..

Fatih Solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Laz'lar kesinlikle Türk değildir. dillerinden bellidir Türk olmadıkları.

OYılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Lazio ile Lazlar'ın aynılığı - farklılığı tartışılır. Bir bağ varsa bile bu, kadim zamanlarda olabilir, olmayadabilir.

Laz Türkü kavramı da bir iddiadır.
    İsveç Varyag Bragadi Vikingi,
    Grek Argonotu,
    Gürcü Kolhu,
    Türk Kumanı,
    Roma soylu,
    Hatta Büyük İskender'in ordusundan Orta Avrupalı.

Bunlardan biriyiz. Ama insan olarak belki de hepsiyiz, herkes gibi karışmış bir milletiz.
    Laz Türk'ü kavramı kadar saçma sapan bir iddia duymadım. Benim Laz arkadaşlarım var. Ne adetlerinde ne göreneklerinde Türklüğe dair bir şey yok. Lazlar Güney Kafkas halkıdır. ve Kafkas halkları ve dilleri çok ayrıdır. Kafkas dilleri ailesi diye ayrı bir dil grubu da vardır. (Hint-Avrupa, Ural-Altay vb.) Lazlar'ın ayrıca Svan,Megrel,Gürcü halklarıyla bir kan bağı vardır. Bizim milletimizin sürekli bir şeyleri Türkleştirme çabasından dolayı Laz Türkleri,Dağ Türkleri bilmem ne Ova Türkleri diye asılsız, şovenist, duyguyla söylenmiş birçok Türk çeşidi bulabilirsiniz ülkede. Ayrıca Trabzon'da Laz var mı diye yıllardır soru işaretleri var. Trabzon'da konuşulan Arkaik bir Rumca gerçeği var. Trabzon'da konuşulan rumca aynı zamanda Platon ve Sokrates'in konuştuğu dildir. Trabzon'da halen daha Rum ve Kafkas gelenek ve görenekleri var. Bunlar hakkında bazı politikalar yüzünden kaynak yok. Yabancı kaynaklardan Trabzon hakkında araştırma yaparsanız gayet objektif ve gerçekçi kaynaklar bulabilirsiniz. Aslında bunları konuşmak bile anlamsız. İnsansak sorun değil
    Konu OYılmaz tarafından (30.03.2012 Saat 21:31 ) değiştirilmiştir.
    Kazimişi gzas vorert

Nereden
    Samsun

Alıntı Fatih Solmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Laz'lar kesinlikle Türk değildir. dillerinden bellidir Türk olmadıkları.
    Bu kadar net bir şekilde bunu ben söyleyemem bir Laz olarak.

Eğer Lazların ön Türk kavimlerinden biri olarak Orta Asya'dan ilk gelen Türklerden olduğunu düşünürsek, ve yerleştikleri coğrafyadaki yerel halklar kendilerinden çok kalabalık ise, ozaman benzeşme ve belli bir oranda doğal asimilasyon olmuşta olabilir. Zira bugün Orta Avrupa'ya çok eskiden göçmüş Türkler ile Anadoludaki bizim millet arasında baya bir fark var. Yani kök aynı, ama herşeyiyle Avrupalı olmuşlar fiziken ve kültüren.

Nereden
    Samsun

Alıntı OYılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Laz Türk'ü kavramı kadar saçma sapan bir iddia duymadım. Benim Laz arkadaşlarım var. Ne adetlerinde ne göreneklerinde Türklüğe dair bir şey yok. Lazlar Güney Kafkas halkıdır. ve Kafkas halkları ve dilleri çok ayrıdır. Kafkas dilleri ailesi diye ayrı bir dil grubu da vardır. (Hint-Avrupa, Ural-Altay vb.) Lazlar'ın ayrıca Svan,Megrel,Gürcü halklarıyla bir kan bağı vardır. Bizim milletimizin sürekli bir şeyleri Türkleştirme çabasından dolayı Laz Türkleri,Dağ Türkleri bilmem ne Ova Türkleri diye asılsız, şovenist, duyguyla söylenmiş birçok Türk çeşidi bulabilirsiniz ülkede. Ayrıca Trabzon'da Laz var mı diye yıllardır soru işaretleri var. Trabzon'da konuşulan Arkaik bir Rumca gerçeği var. Trabzon'da konuşulan rumca aynı zamanda Platon ve Sokrates'in konuştuğu dildir. Trabzon'da halen daha Rum ve Kafkas gelenek ve görenekleri var. Bunlar hakkında bazı politikalar yüzünden kaynak yok. Yabancı kaynaklardan Trabzon hakkında araştırma yaparsanız gayet objektif ve gerçekçi kaynaklar bulabilirsiniz. Aslında bunları konuşmak bile anlamsız. İnsansak sorun değil
    Hocam söylediklerinin bir kısmına katılıyorum. Ama özellikle Doğu ve Orta Karadeniz Türk kültürü ile Laz kültürü çok uzak değil,hatta çok yakın. Ama bir Ege, Akdeniz Türk kültürü ile dediğin gibi uzak olan kısımlar var. Ama bu uzaklık Laz olmayan bir Karadenizli ile Laz olmayan bir Akdenizlinin farkı kadar. Derin uçurumlar yok yani Karadeniz insanının arasında.

Lazlar Güney Kafkasya halkıdır,evet, ama ne zamandan beri? Asıl soru zaten o. Svan ve Gürcü kültürü ile benzerlik var ama uzaklıkta çok fazla. Özellikle Gürcüler ile tarihin hiçbir zamanında tam bir birliktelik ve yakınlık yok. Megreller ise bizimle aynı. Dilsel olarak yakınlık ile akrabalık kurmak çok doğru değil, ama dil olarak Laz dilinin en yakın olduğu dil en eski Viking dili, ki İsveçliler ataları olarak Bragadileri,Varyagları görür ve bu eski dil ile Lazca'da birbirine benzer yanları olduğu söyleniyor. Bragadiler boyun eğmeyen,savaşçı, sinirli, kavgacı olarak tanımlanıyor. Lazca'da da bragudi kavga etmek, kırmak manasına geliyor. Fiziki özellikler de benzer. Tarihi bilgilere uaşmak çok zor açıkçası, o yüzden amatör bilgilerle bu kadar ilerliyor.
    Konu cemoli5408 tarafından (30.03.2012 Saat 22:32 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Samsun

Ben şahsen yaşadığım bir olayı anlatabilirim, İtalya'dan bir grup bisikletli bizim yöremizi geziyolardı. Benim ablam çok iyi İngilizce bilir, ben çok bilmem, onun vasıtası ile konuşmuştuk. Bizim atalarımız gemilerle Arhavi'den İtalya'ya götürülmüş, kaçırılmış gibi durumlardan bahsetmişti. Böyle de bir durum var. Yani eski tarih çok karmaşık, bizim devletimizde de bilgi zaten az, ona ulaşmakta çok zor.

Murat' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Konuyu bugün için hortlatalım.

Nereden
    Kuzey Amerika

Juventusluların memleketide Rize Pazar

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Haha... Zamanın ruhuna uygun olarak millet lazlık, rumluk yarışına girmiş.

Pardon, "millet" mi dedim? Hay dilimi eşek arısı soksun.
    Akıl, öfkeyi ve onunla kolayca birleşen bilgisizliği yener. Aklı kullanmak biraz zahmet, çaba gerektirir.

saracennegative - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Konya

lazlar Türk değil Gürcü kökenli güney kafkas halkı.Trabzonda laz değil Türk ve Rumlar yaşar.Hemde lazlar göçmen bir halk değil.Bu tip isim benzerliklerinden senaryo yazmayı ne kadar seviyorsunuz.Hemde Lazlar eski tarihte kendilerine laz değil kolhiler felan derdi.BİRAZ TARİH OKUYUN NE VAR ?!

""Lazio" kelimesinin kökeni Latince geniş anlamında olan "latiumdur" fakat bu ismi almalarının nedeni, Roma şehrinin İtalya'nın 1948 Anayasası'na göre 20 özerk bölgeden biri olan Lazio bölgesi içerisinde olmasıdır.Kulubün renkleri mavi-beyazdır. 1902 yılına kadar çeşitli sportif aktivitelerde bulunmuş, 1902 yılında ise futbol şubesi kurulmuştur." VİKİ
    Konu saracennegative tarafından (08.09.2014 Saat 11:18 ) değiştirilmiştir.
    Avraam Papadopoulos

artvints - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

Standart Ynt: Lazio takimi ve lazlar...

Ben bir Lazım ve haspel kader kendimce bir takım araştırmalar yapmaya çalışıyorum. Lazio ve Lazika kelimeleri, Lazio: Büyük Laz yurdu, Lazika: Küçükü Laz yurdu anlamına gelir. Ka eki küçük, io ve iou ekleri büyüklük ifadesidir. Misal, didi büyük demekse, didiou(dido) çok büyük manasındadır. Araştırmalarım sonucunda Lazio ile Lazlık arasında çok çok eski iletişim vardır. Lazların Roma İmparatorluğu ile bir şekilde bağı var. Ancak bu bağ, direk Romalılık mı, yoksa ticari, siyasi ilişkiler ile başlayan bir durum mu bilmiyorum. Laz olarak bizim maşallah bir çok millet kendinden saymak istemektedir Bu insana gurur veriyor açıkçası. Türkiye, İtalya, Yunanistan, Gürcistan, İsveç ülkelerinde Lazların kendi milletleri olduğunu iddia eden çok tez var. Dilsel yakınlık açısından bu 5 ülke dilleri ile de etkileşim var, yani hemen her dilden bişeyler alıp vermiş Lazca. Ama en yakın dil, etkileşim dışında diyorum, yani temel benzerlik açısından, İsveç'in atalarının, Varyag, yani Viking dili olan Bragadilerin Dili Lazca'ya benzer. Bunu büyük bir abimin araştırmasından ve incelemesinden öğrendim. Bragadiler İsveç'te cesur,savaşçı, inatçı insanlar olarak bilinir. Lazca da da Bragadi, dövmek, dövüşmek anlamındadır Fiziksel olarakta İsveç milletleri ile Lazların benzerliği vardır. Çoğu kumral,sarışın olur onların da bizim de. Ama bu çok belirleyici bir etken sayılmaz. Bunların yanında yine kadim çağlarda Arhavi,Hopa,Batum bölgelerinden bir çok çocuk ailesinden koparılıp gemilerle Roma'ya götürülmüş, ve orda savaşçı olarak yetiştirilmiştir. Bunlar çok zor ulaşılan bilgiler, doğruluğu, yanlışlığı elbette tartışılır, fakat isteyen istediğine inanmakta özgürdür. Sonuçta tarih, sadece yazılardan ibarettir.
    Didi lazca bir kelime?

ibrahim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Standart AW: Lazio takimi ve lazlar...

Şu lazcayı öğretin bana da?

Gesendet.
    Milli Takımım TRABZONSPOR
    Al aşaa, vur yukari, Dik Oyna!!!
    Helalin adı kaldı, onu gören yok.
    Haram kapışıldı, hâlâ doyan yok. Yusuf Has Hacip

signal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı artvints Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Didi lazca bir kelime?
    Evet lazca bir kelime. Büyük anlamına gelir.
    Seni ölüme de götürse doğruluktan sakın ayrılma.
    Hz. Ömer.

signal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı ibrahim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şu lazcayı öğretin bana da?

Gesendet.
    Karşılığında almanca öğretirsen olur öğreteyim
    Seni ölüme de götürse doğruluktan sakın ayrılma.
    Hz. Ömer.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)