Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 57 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1984... Son Þampiyonluk ve Fenerbahçe Maçý

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    56

Standart 1984... Son Þampiyonluk ve Fenerbahçe Maçý

Gün agarirken yataktan kalkip, gözlerimi bile ovusturmadan elimi yüzümü yikadiktan sonra giyinmeye basladim. Gece yatarken, sabah beni uyandirmasi için kurdugum saatin çalmasina bile gerek kalmamisti. Zaten dogru dürüst uyumamis, geç kalirim korkusuyla gece boyunca kaç kere uyanmistim... Oysa okula gittigim hafta arasi günlerde, annem yarim saat ugrasirdi beni kaldirabilmek için...

Kahvalti mahiyetinde alelacele birseyler atistirip yola koyuldum. Maça gidiyordum... Hem de öyle siradan bir maça degil, Fenerbahçe maçina... Yolda giderken, sezonun geride kalan kisminda olup bitenleri söyle bir zihnimde tazeledim:

Trabzonspor, transfer döneminde Samsunspor'dan Hasan Sengün'ü (Dobi Hasan), Fenerbahçe'den Osman Denizci'yi ve Rizespor'dan da Hasan Vezir'i alarak zaten güçlü olan kadrosunu iyice takviye etmis ve sampiyonlukta hayli iddiali bir duruma gelmisti. Hazirlik maçlarinda parlak sonuçlar elde eden ve Ali Kemal Denizci'nin jübilesinde Istanbul'da Besiktas'i da 2-1 yenen Trabzonspor, sezonun ilk maçlarinda bir takim sikintilarla karsilasmis, Zonguldakspor'u Trabzon'da güzel bir futbolla 3-1 yendikten sonra 2.hafta deplasmanda Boluspor'a 1-0 yenilince pusuda bekleyen Istanbul basini vaveylâyi koparmisti. 3.hafta da kendi sahasinda Ankaragücü ile 0-0 berabere kalinca camia karismis ve büyük baskan Mehmet Ali Yilmaz, teknik direktör Ahmet Suat Özyazici'yi gönderip yerine Avrupali isim yapmis bir teknik adam getirmenin hesaplarini yapmaya baslayarak, ne kadar iyi bir yönetici (!) oldugunun isaretlerini o zamandan vermeye baslamisti. Neyse ki takim bir sonraki maçta Trabzon'da Besiktas'i 3-1'lik skor ve muhtesem bir futbolla yenince sular durulmus, ilk yariyi lider G.Saray'in bir puan gerisinde tamamlamisti. Ilerleyen haftalarda Trabzonspor inatla zirveyi takip etmis, sonralari lider olmus olan F.Bahçe'nin Kocaelispor deplasmanindan 1-0'lik yenilgiyle eli bos dönmesi ve kendi sahasinda Adanaspor'u 4-0 yenmesi sonucu bir puan farkla liderlige yükselmis ve iste o gün gittigim F.Bahçe- Trabzonspor maçi gelip çatmisti.

Eger Trabzonspor bu maçi kazanirsa, o zaman 2 puan sistemi uygulandigi için fark 3 puana çikacakti. Daha ligin bitmesine 10 hafta olmasina ragmen, F.Bahçe'nin bahsi geçen iki oyuncudan mahrum ve bundan dolayi büyük moral çöküntüsü içinde olmasi ile Trabzonspor'un yüksek form grafigi nedeniyle herkeste "kazanirsa Trabzonspor sampiyon olur" görüsü hakimdi. Hatta beraberlik halinde bile Trabzonspor'un sampiyonlugu artik birakmayacagi düsünülüyordu.

Arkadaslarla bulusup stada girdik. Daha saat sabahin sekizi... Maçin baslamasina sekiz saat var ama tribünler dolmaya basladi bile... O zamanlar büyük maçlarda tribünler esit olarak bölünüyor ve daha kalabalik olacaklarini varsayan rakip takim taraftarlari ilk dakikalarda bize hitaben, "bir avuç i..., dua etsin polise" diye bagiriyorlar. Ancak ilerleyen saatlerde tribünlerin yarisini filan degil, dörtte üçünü bizim doldurdugumuzu görünce kuyrugu kistirip susuyorlar...

Neyse vakit geliyor, maç basliyor... Dogal olarak iki takim da son derece kontrollü oynuyor. Zaten böyle bir maçta iyi futbol ve bol gol bekleyen de yok... Yine de Trabzonspor, rakibin sifir pozisyonuna karsilik tam 3 kez kaleciyle karsi karsiya kaliyor ama atamiyor. Dakikalar akiyor ve bitis düdügü yaklasiyor. Arkadaslar "çikalim" diyorlar fakat bende de skor ne olursa olsun, maç bitmeden çikmama hastaligi var. Uzatma anlari... Rakip yari alanin ortalarinda taç çizgisine yakin bir yerden, bize göre sag, rakibe göre sol kanattan bir faul atisi kazaniyoruz. Hakem Sadik Deda'nin ne yapacagi belli olmaz, daha önceki bir maçta bir golü iptal etmisti "top kaleye girmeden oyun süresi bitti" diye... Yani top havadayken bile maçi bitirebilir...

Atisi Turgay kullaniyor ve topu penalti noktasi civarina ortaliyor... Dobi Hasan yükselip topa kafasiyla söyle bir dokunuyor. "Aman be dobi..." demeye baslamistik ki o da ne? Kaleci Yasar sendeledi ve topu tutamadi... Top tingir mingir sampiyonluga gidiyor... Gidiyor... Gidiyor... Yasar kalkip yetismeye çalisiyor ama bosuna... Mesin yuvarlak filelerle çoktan sarmas dolas olmus bile...

Sevgili Arkadaslar... Keske "zamanda yolculuk" mümkün olsa da, o mesin yuvarlagin filelerle sarmas dolas oldugu andan, Kadiköy'e kadar uzanan gerçeküstü zaman dilimini her Trabzonsporlu görebilse... Zihnimde o zaman diliminden, düzensiz parçalar halinde kesilmis fotograflar var... Birkaç sira asagiya firlamisim... Inanilmaz bir ugultu... Ben de bagiriyorum ama sesim çikiyor mu çikmiyor mu bilmiyorum... Çikis kapisina yönelmis, gözü yasli çaresiz ve zavalli bir Fenerli... Stattan çiktik ama yürüdüm mü, kostum mu, yoksa isinlandim mi, onun da farkinda degilim... Sonra Kurbagalidere'nin üzerindeki o ufacik köprü.... Mahseri kalabaligin girtlaklarini yirtarcasina çikan ve hâlâ daha gökkubbede yankilanan "SAMPIYON TRABZON" avazeleri...

Her biri bir ömre bedel olan bu manzaralar bir yana da, gözümün önünden hiç gitmeyen ve zannediyorum gözlerimi ebediyyen kapatincaya dek gitmeyecek olan bir enstantane var... Gol olup da stat yukarida bir parça anlatmaya çalistigim alacakaranlik kusagina girdigi saniyelerde bir de baktim ki sahaya bir delikanli girmis, kaleci Senol'a sariliyor. Delikanli Senol'u birakti ve kollarini havaya kaldirdi. Çocugun üstünde yoktu, basinda yoktu. (Ya da ben öyle hatirliyorum) Ama belliydi ki, o anda yeryüzünde ondan daha mutlu bir insan da yoktu.

O delikanli eger hayattaysa simdi orta yaslarinda olmali... Kimbilir nerelerdedir simdi... Ve acaba ne yapiyordur? Bugüne kadar geçen 20 kahir yili o anki mutlulugunu alip götürmeye yetmis midir? Hiç bilmiyorum. Ama bir 20 kahir yili daha geçse, benim o anki mutlulugumdan zirnik bile koparip götüremez...

Yeniden görüsebilmek ümidiyle...

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr

bu konu hakkinda.aciyi hissettirenler topicine yazarsaniz iyi olur.

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr

aciyi hissettirenler topici silinmis kusura bakmayin

Guests
    Ziyaretçi

dobi hasan uçakta yapilan röportajda ; "turgay ortalar be golü atarim." demisti.

dobi hasan'in demecini ve golü trt ard arda defalarca vermisti...

SDanýþmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Yaþ
    36

babam maçi bana anlatmisti.hatta hemen ertesi gün çikan gazeteyi babam almis.gazete hala is yerindeki çekmecede duruyor.

gazeteyi okudum.su an aklimda kalan tek sey kadiköyün 3/4'ünün trabzonsporlularin doldurduguydu.

birde asilan pankartlar çok hosuma gitmisti.(pankartlarda ne yazdigi simdi aklima gelmiyor.bakdigim zaman yazarim)

hakantpl - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu
    Yaþ
    45

BEN HATIRLAMIYORUM DAHA KÜÇÜKTÜM O ZAMAN AMA IYI OLMUSS OH OLSUN EZIKLERE [img]smileys/smiley4.gif[/img][img]smileys/smiley4.gif[/img][img]smileys/smiley4.gif[/img]

Nereden
    Zonguldak
    Yaþ
    36

TARIH :2 NISAN 1984 PAZARTESIGAZETE:HÜRRIYET

ISTE GAZETEDE YAZANLAR:

TRABZONSPOR ISTANBULDA ALTIN BULDU

BORDOMAVILI FUTBOLCULAR,HEM FENERBAHÇEYI KENDI SAHALARINDA YENEREK IKI KIYMETLI PUAN ALDILAR,HEM DE 400'ER BIN LIRA PRIM KAZANDILAR

MAÇTAN SONRA ISTANBUL'U BIR UCUNDAN DIGER UCUNA KADAR KUTLAMA KONVOYLARI OLUSTURAN TRABZONSPORLULAR,TUZLADA KAPATTIKLARI BIR GAZINODA SABAHA KADAR GALIBIYETI KUTLADILAR.

TRABZONSPOR NE RAKIP TANIYOR,NE DE DEPLASMAN... BINLERCE TARAFTARI ILE AKIN AKIN ISTANBULA GELEN VE "ALTIN ÇIKARAN" KARADENIZ'IN "INATÇI TAKIMI" TRABZONSPOR,FENER STADINDA SANKI KENDI SAHASINDA OYNUYOR GIBI RAHATTI.

TRIBÜNLARIN DÖRTTE ÜÇÜ BORDO MAVILI TARAFTARLARIN ELINDEYDI... ILYAS VE SELÇUK GIBI JOKERLERIN OLMAYISINDAN BIRAZ BURUK OLAN FENERBAHÇELI TARAFTARLAR KARSISINDA TRABZONSPORLULAR, HEM FUTBOLCULARI HEM DE TARAFTARLARI ILE BIR SEVINÇ YUMAGI GIBIYDI... NASIL OLMASINLAR? SAMPIYONLUK YOLUNDA EN KESKIN VIRAJIDA KAZASIZ BELASIZ DÖNEREK RAKIBINE 3 PUAN FARK YAPMISLARDI...

DOBI HASAN GOLÜ ATTIGI VAKIT, O MUTLU ANI GÜNLERDIR BEKLEYEN KARADENIZLI TARAFTARLAR, TEL ÖRGÜLERDEN ATLAYARAK SAHAYA GIRIP FUTBOLCULARINI KUCAKLAMISLARDI... HAKEM SADIK DEDE BILE DÜDÜK AGZINDA SASIRMISTI...(GAZETENIN YARISI YOK,YANI DEVAMI YOK)

ISTE MAÇTAKI EN ILGINÇ PANKART:

ZEVK VERMIYOR ARTIKKARSIMIZAISTANBUL KARMASI ISTIYORUZBJK+GS+FB=TS YOKSA LIGDEN ÇEKILIYORUZ

trapezus61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    52

Bu maçi canli olarak tribünde izleyen sansli TRABZONSPORLULARDAN BIRIYIM... Ve o günü hiç unutmuyorum... ve o muhtesem TRABZONSPOR taraftarini... Simdi Avni Akerdeki taraftari gördükçe ve o günleri hatirladikça içim parçalaniyor...

ulan varya maksuzmu yapiyosunuz beni gaza getirip içimi kipir kipir

ediyosunuz ah ulan ah göremedik su günleri ama pankart mütis

ZEVK VERMIYOR ARTIKKARSIMIZAISTANBUL KARMASI ISTIYORUZBJK+GS+FB=TS YOKSA LIGDEN ÇEKILIYORUZ

tebriklerimi arz ediyorum guguda helal sana be insallah bizde kadiköyün tel örgülerinden atlicaz sampiyonuz diye

TheCrow - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alýntý Uni_Ts_Ytu Nickli Üyeden Alýntý
    aciyi hissettirenler topici silinmis kusura bakmayin

Silinmemis,ya da yeniden eklenmis...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    CAFER ÖZER - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    56

Biz hep 1996 yilinda elimizden giden sampiyonlugu hatirladigimiz için

son sampiyon oldugumuzda bizde F.B nin elinden sampiyonlugu kapip Trabzona götürmüstük.

Maçin baslamasina saatler kalmis M.ALI YILMAZ Stada gidiyororda kameralara konusuyor.M.ALI YILMAZ söyle diyor.Bu gün hava güzel Trabzonsporda güzel insallah kazanip sampiyon olacagiz.

ve neticede maç basliyor o zamanlar genelde kisir skorlar hakimdi.Yanilmiyorsam maçin son dakikalarinda DOBI HASAN golü atiyor ve sampiyonluk geliyordu.Bizde F.B nin ellerinden sampiyonlugu alip Trabzona dönüyorduk.

ve sunu unutmayalim biz F.B ile 9 kez sampiyonlukta yarismisiz 5 inde ipi biz gögüslemisiz-4 ünde f.b O dördün 2 taneside biri 96- birisi 2004,insaslah bundan sonrada gene biz basarili oluruz.

HABABAM filimlerini seyrettiyseniz görürsünüz.ne diyorar!

"Ulan ne Bu mahmut hoca ile Trabzonspordan çektigimiz ya gene yenildik.bir türlü yenemiyoruz su Trabzonsporu "

Nereden
    Amasya
    Yaþ
    37

isalah bu sene son verecegiz bu özleme (100%ihtimale)[img]smileys/smiley32.gif[/img]

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr Çebi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    39

20 sene geçti -- hasret hiç dinmedi -- artik yeter bu yil --sevindirin bizi

Harun-61 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    41

Alýntý $FIRTINA61$ Nickli Üyeden Alýntý
    isalah bu sene son verecegiz bu özleme (100%ihtimale)[img]smileys/smiley32.gif[/img]

ins. abi ins.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    66

cafer 52 Fenerle -rekabetimiz asagidaki gibidir.

75-76 TS SAMPIYON -fener 2.nci- 3 puan fark

76-77 TS Sampiyon -fener 2.nc.4 puan fark

77-78 fener -TS 2.nci-1 puan fark ( bu sampiyonluk gerçekte bizim ama DOGAN BABACAN öyle istedi. Son maçta 1-0 feneri yendik Sampiyonluk turunu biz attik .fener maçdan önce HÜRRIYET gazetesinin verdigi teneke kupayla tur atti . biz maç sonrasi sampiyonluk turunu attik. ah o ANKARAGÜCÜ maçi DOGAN BABACAN golü verdi sonra ofsayt diye iptal etti giti 1 puan ,fenerde 1 puanla sampiyon oldu.)

78-79 TS Sampiyon GS 2.nci 1 puan fark

79-80 TS sampiyon fener 2.nci 4 puan fark

80-81 TS sampiyon ADANA 2.nci 5 puan fark ( fener averajla kümede kaldi . RIZE düstü)adana demir spor maçi söylenir hep !!!

81-82 BJK sampiyon . ZIYA'NIN golü ile 1 puanla TS i2.nci

82-83 fener sampiyon TS 2.nci 2 puan fark

83-84 TS sampiyon fener 2.nc. 5 puan fark

94-95 BJK sampiyon TS 2.nci 3 puan fark

95-96 fener sampiyon TS 2.nci 2 puan fark

2003-2004 fener sampiyon TS 2.nci 4 puan fark GS nin kallesligi

8 kere fenerle çekismisiz 4 defa biz sampiyon olduk 4 defa onlar oldu

1 kere GS çekistik biz sampiyon olduk 2 defa BJK ile çekistik 2 sindede BJK sampiyon oldu.

1 defa adanayla çekistik biz sampiyon olduk.

Kisacasi bana gör 6 sene üst üste sampiyon olan tek takim TRABZONSPOR.77-78 de fener olmadi yaptilar. biz cezaliydik ama yine tekrarliyorum sampiyonluk turunu biz attik.

6 defa sampiyon 6 defa 2.nci 6 defa 3.ncü olarak ligi bitirdik.

30 yilda 18 sene ilk 3 deyiz azmi % 60 basari .kupalar hariç

sampiyonluklarda puan farklarimiz onlardan daha fazla

saygilar

Guests
    Ziyaretçi

" 81-82 BJK sampiyon . ZIYA'NIN golü ile 1 puanla TS i2.nci "

abicim hem de bu gol rövasataydigaliba dogru mu..? ( bu adam bu golü nasil atabilir demistik.)

hatirliyorum hayal meyal. bir de senol günes yerde sakatlik geçirirken oyunu devam ettiren hakem sayesinde debir gol atmislardi galiba...? bjk'nin son maçi eskisehirleydi.Es Es yenerse ligde kalacakti,bizde sampiyon olacaktik...

Guests
    Ziyaretçi

feneri yenip sampiyon oldugumuz83-84'dekimaçtan bir ropörtaj:

maçtan bir kaç gün önce gazetecilerfenerin hocasinaTrabzon'un nasil bir takim oldugu hakkinda ki görüslerini soruyorlar. hoca sinirli bir sekilde dönüp " - son iki maçta 10 gol atmislar,nasil bir takim oldugunu hala anlayamadiniz mi..? " diyor...[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr Çebi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Yaþ
    39

resimleri odamin duvarlarindan çikarip tarayiciga koydugum için yandaki bant izleri var[img]smileys/smiley17.gif[/img]kusura bakmayin..

Edited by: BordoMavim

Emorfo - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Endüstriyel futboldan en fazla Trabzonspor zarari görmüstür. Özal'la beraber malesef futbol da futbol olmaktan çikmistir.

Guests
    Ziyaretçi

abi yemin ediyom su gazetede yazan haberi yazmissiniz ya bi tuhaf oldum yaaaa.neyse sagolun

bakin bu maçla alakasi yok ama ben de bir resim paylasayim dedim...

bu resme ilk baktiginizda sonucun bizim üzücü oldugunu göreceksiniz... ama genis vadede düsündügünüzde bu resimsize çok sey ifade edecek... maglup olup da böyle bir tabloyu ortaya çikarttigimiz için bu seferlik sevineceksiniz...

-------------------------------------------------

simdiki resimin hiç bi konuyla alakasi yok... ama bir tane resim koymusken ötekini de koyayim dedim...

yorum yok... ama sag alt kösede bulunanUtku Bozoglu'nundemecine debir göz atin...

Nereden
    Zonguldak
    Yaþ
    36

Eeee ne yapsinLar adamLar tabiki sevinecekLer çünkü o zamanLar hiç yeniLmiyen takimi yenmisLer [img]smileys/smiley2.gif[/img]

1984 sampiyonlugunda 4 yasindaydim simdi yasim 25 ve25seneden beri trabzonun sampiyonlugunu göremiyoruz bu bizim için çok üzücü birsey yani trabzonspor taraftari gerçekten çok sabirli

Trabzonspor Kongre Üyesi
    agahozlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    36

süper bir slogan

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Bunlar ayni yil sonu Kuzey Haber Gazetesi'nin verdigi Sampiypnluk ilavesinden alinmistir.

Ayni maç öncesi Yasar ile TRT'de yapilan röportajda Yasar:

"- Savunmamiz çok dikkatli olmali, ceza sahasi yanlarinda serbest atis yaptirmamaliyiz" demisti. Maç sonrasi TRT bu röportajin bu bölümünübelki 5 kere verip, ardina gölümüzü koyuyordu.

Bilseydik bu sampiyonluktan sonra 22 sene sampiyon olamayacagimizi, o zaman kaniksadigimiz ve çok da kendimizi paralamadigimiz sampiyonluk için daha da cosardik.Edited by: simal yildizi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)