Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 16 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Hayden Filiz İlkay BALTA ile tulum ziyafetine...

Zafer Keskin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Standart Hayden Filiz İlkay BALTA ile tulum ziyafetine...

10. yılımızı kutlarken ki yat organizasyonumuzda aramızda bulunan değerli Tulum sanatçımızın muhteşem sesini dinleyen mutlaka aramızda vardır, dinlemeyenler içinde işte fırsat, gerçekleşicek olan bu ilk konserinde hem yanında olup destek olmaya hemde Tulum'la Kemençe ile horona doymaya varmısınız...

25 Aralık Cuma
    Saat: 21:00 - 01:00 Arası.
    Bilet Ücret: 15 T.L. (1 yerli içecek dahil)
    Yer: Studio Live - Atıf yılmaz cad. no:17/A (Ağa camii sokağı)

Bilet almak için bana özel mesaj atabilirsiniz.
    Konu Zafer Keskin tarafından (18.12.2009 Saat 23:24 ) değiştirilmiştir.
    zαFєя kєskiη --- !!!!αVη! αkєя αskiηα!!!!

"Bugün Trabzonspor için ne yaptın?"

Nereden
    İstanbul

FİLİZ İLKAY BALTA 25 ARALIKTA STUDIO LIVE SAHNESINDE

Üniversite yıllarında Türk Sanat Müziği eğitimi alan Filiz, üniversite yıllarından sonra yüksek lisansına devam ederken memleketinin enstrümanı olan tuluma da başladı. Son 3 yıldır tulum çalan ve Türkiye’nin tulum çalan ilk bayan sanatçısı olma özelliğini de taşıyan Filiz İlkay Balta artık billur sesiyle tulumuyla birlikte şarkılar da söylemek için seyirci karşısına çıkacak. Daha öncesinden klavye, ud, kaval vs enstrümanlara hakim olan sanatçı, sanat müziği zenginliğiyle Karadeniz müziğine farklı yorumlar vermektedir.
    Yıllardır birçok grup ve sanatçıya da tulumuyla eşlik etmiş ve beğeni toplamıştır.

Geçmişten bugünümüze, eski yeni ve sadece Karadeniz değil evrensel tarzda şarkıları yorumlayan bu sesin vokal olarak ilk sahne konseri olacak. Albüm hazırlıklarına da başlayan sanatçı bu yıl içerisinde albüm çalışmalarına da konserlerle beraber hız verecek.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Tek başına tulum sanatcısı olarak konser vermek hakikaten cesaret işi.Filiz Balta o potansiyeli görmüşki STUDIO LIVE da konser vermeye kalkıştı.Hakikaten bu bile başkı başına bir başarıdır.Tulum severler için bulunmaz bir fırsat.Bende bir aksilik olmaz ise orda olmaya çalışacağım.
    Konu LazAnisT tarafından (19.12.2009 Saat 00:14 ) değiştirilmiştir.

İsmail Alkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Bir an Trabzon'da zannettim, değilmiş.
    Son ağaç kesildiğinde,
    Son nehir kirlendiğinde,
    Son balık avlandığında, İşte O zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız...

Kaybetmekten korkma; birşeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Giresun

Alıntı ismail alkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir an Trabzon'da zannettim, değilmiş.
    İsmail abi koca karadenizde Tulum dinleyecek bir yer bulamadım.O kadar diyorum.

İsmail Alkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Ula tulumun kalbine başköy'e gittin de, tulum dinleyemedim diyorsun
    Son ağaç kesildiğinde,
    Son nehir kirlendiğinde,
    Son balık avlandığında, İşte O zaman paranın yenmediğini anlayacaksınız...

Kaybetmekten korkma; birşeyi kazanman için bazı şeyleri kaybetmelisin. Ve unutma; Kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Giresun

Abi ordayken tuluma sıra gelmedi.

Nereden
    İstanbul

Hani nerde bu BMN ahalisi ....... wuuuuuu millet lakırdı(!) yapmaktan vakit bulamıyor...

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu

Nereden
    İstanbul

Filiz ablama başarılar. İnşallah katılım yoğun olur.
    Tebrikler.

Ertesi sabah sınavım olması sebebiyle ben katılamayacağım maalesef.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Melek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı LazAnisT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tek başına tulum sanatcısı olarak konser vermek hakikaten cesaret işi.Filiz Balta o potansiyeli görmüşki STUDIO LIVE da konser vermeye kalkıştı.Hakikaten bu bile başkı başına bir başarıdır.Tulum severler için bulunmaz bir fırsat.Bende bir aksilik olmaz ise orda olmaya çalışacağım.
    Süleyman abi tek başına çıkmıycak sahneye grup olarak çıkıcaklar,hatta kemençe ağırlıkta olucak,aramızda görmek isteriz senide.
    Olmadi Dedeğumuz,Oldi Demeduğumuz...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

3G ile bağlanırız dinlersin abi.
    Olmadi Dedeğumuz,Oldi Demeduğumuz...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    İstanbul

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu Filiz İlkay Balta, "kadınlar tulum çalamaz, tulum çalmak bir kadına yakışmaz" önyargılarını yıkarak adeta Karadeniz kadının azminin müzikal anlamdaki öncülüğünü ediyor. Balta, "Ben tulum çalarken karşımdaki insanların gözleri parıldıyor" dese de asıl siz O'nu sahnede izlerken tulumla olan bağına ve gülümsemesine hayran kalıyorsunuz. İşte Filiz İlkay Balta'nın kendi sözleri ile müzikal yolculuğu…

Müzikle nasıl tanıştın?

Klasik olacak ama, küçüklüğümden beri ilgiliyim. hatta 5 yaşında telefon tuşlarından notaları bulup şarkı çalıyordum. Hayatımın her döneminde müzik vardı üniversite yıllarında sanat müziği söyledim. 5 sene Zeynettin Maraş ve grubunda yer aldım. Aynı zamanda ud da çalıyordum. sololarımı çalışırken udla her parçayı notasıyla çıkarıyordum.

Bir kadının en zor öğrenebileceği ve çalabileceği enstrümanların başında gelir tulum. Seni tulum çalmaya yönelten neydi ve nasıl cesaret ettin?
    Tulum hep aklımda olan bir enstrümandı. Daha 13 yaşında kendi yöremizin enstrümanı olduğundan kafaya koymuştum tulum çalacaktım. Rize’de yaşadığım dönemde tulum sipariş etmek zordu ve maddi olarak da durumum müsait değildi.

İlerleyen dönemde, üniversiteyi bitirip iş hayatına atıldıktan sonra ilk tulumumu aldım. Cesaret ettim çünkü müzik kulağım iyiydi, çalmayı çok istiyordum ve bu konuda çalışırsam başarılı olacağımı hep düşündüm. Tulum çalmaya cesaret etmek değil benimkisi tulum çalamamaktan korkmamak. Önce 1 ay kadar parmak çalışmaları yaptık. Sonra tulumcu Gökhan Şenoğlu ile 7 ay çalıştık. Tulum dinliyordum bir yandan da. Bu beni geliştiren bir şey oldu.

Tulumda beni çeken unsur sosyal bir enstrüman olması çünkü horoncuyla ve oyuncularla sürekli iletişim halinde olmanız gerekiyor. Horon oynatan kişinin komutlarını kaçırmamanız gerekiyor.

Hangi projelerde yer aldın?

İlk olarak İstanbul’da düzenlenen Hemşinliler gecesine çıktım. Karadeniz Tv’de yayınlandığında Karadenizliler ilk kez bir kadının tulum çalmış olduğunu gördü. O gecede çok alkış aldık, dinleyenlerin çok hoşuna gitti. İlk deneyimim bu oldu.

İlk canlı yayın deneyimim ise Hüsnü Şenlendirici’nin klarnet programı oldu. Ardından Kanal 7’deki Karadeniz Fırtınası programına iki hafta üst üste konuk sanatçı olarak katıldım. Folklorik gösteri olarak da Yaşlılar Folklor Ekibi’yle Artvin yöresi oyunlarına tulum çaldım. Beni çok mutlu eden bir gösteri oldu.

Ayrıca önemli ve kalabalık bir kadroya sahip bir prodüksiyon olan Boğaziçi Üniversitesi Gösteri Sanatları Topluluğu ve Folklor Kulübü ile Nar isimli gösteride ilk kez Karadeniz müziğini ve oyununu sergiledik. Daha önce hiç Karadeniz"i denememişlerdi. Lazca türkü olan ‘Golas’ şarkısını Hemşin horonuyla beraber sergiledik. Anlatmakla olmaz izlemek lazım.

İlerleyen dönemlerde neler yapmak istiyorsun?

Öncelikle, şu an bir öncülük yaptığım için mutluyum. Çünkü tulum kurslarında birçok kadın kursiyerlerimiz var bu çok hoş bir duygu. Gelecek için kafamda çok farklı planlarım var ama bunları gerçekleştirdikten sonra üzerinde konuşmayı tercih ederim. Umarım gerçekleştirebilecek fırsatlar karşıma çıkar.

Karadeniz müziğinin geldiği nokta için düşüncelerin nedir?
    Karadeniz müziğinin geldiği noktayı güzel buluyorum. Özellikle Kazım Koyuncu’nun Karadeniz müziğinde devrim yaptığını düşünüyorum. Her yöreden insana Karadeniz müziğini sevdirmiştir, Karadeniz’in gururudur Kazım ağabeyimiz.

Yine Gökhan Birben, Fuat Saka, Volkan Konak kendi tarzlarında Karadeniz müziğini sevdirmişler ve gelişmesinde katkı bulunmuşlardır ve yeni nesil sanatçılarımızın da bunu daha da geliştireceğini düşünüyorum.

Nereden
    İstanbul

Alıntı Gamze Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Filiz ablama başarılar. İnşallah katılım yoğun olur.
    Tebrikler.

Ertesi sabah sınavım olması sebebiyle ben katılamayacağım maalesef.

Sana sınavında başarılar gamzecim (gizemcim)

Nereden
    İstanbul

Trabzonsporun yenilgisi sebebiyle oluşan kara bulutları dağıtmak için bir fırsat olarak hayden Karadeniz konserine...

Nereden
    İstanbul

Bu ilgisizlik nedir yahu... nerdesiniz istanbuldaki karadeniz sevdalıları....

faik celikoflu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

ben aslında başlığı görünce gelmeyi düşünmüştüm ama kazadan sonra malesef ...
    Bordo Mavi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)