Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Temiz ve Zeka Ürünü Bir Cinayet

#10 Fietra - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Aaron Hacker'in emlak bürosunun önünde New York plakali kirmizi,spor bir araba durdu. Arabadan inen Sisman adam,büroya dogru yürüdü. Sicaktan ter,ince elbisesinin üstüne kadar çikmisti. 50 yasinda görünüyordu. Yüzü heyecandan kizarmis,fakat kisik gözlerindeki kararli,donuk bakis degismemisti. Içeriye girince basiyla Aaron'a selam verdi. "Bay Hacker?" Aaron gülümseyerek,"evet benim,sizin için ne yapabilirim. Bay. . ?" Sisman adam,"Dill" diyerek kendisini tanitti. "Zamanim çok az,hemen konuya girsek iyi olacak. " dedi. "Benim için de iyi olur Bay Dill. Ilgilendiginiz belli bir yer var mi?" "Dogrusunu isterseniz,evet. Kasabanin kenarindaki eski bina. " "Sütunlu ev mi?" "Ta kendisi. Yanilmiyorsam üzerinde SATILIK tabelasi var. " Aaron kuru bir sesle,"Evet. " Dedi. Bizim satis listemizdedir. " Kalinca bir defterin yapraklarini karistirdi. Sonra daktilo ile yazilmis bir sayfayi isaret etti: "160 yillik bina. 8 odasi,2 banyosu,otomatik gaz firini,genis teraslari,çevresinde agaçlari var. Çarsiya,okula yakin. 750. 000 dolar. "diye okudu ve ekledi: "Hala ilgileniyor musunuz?" Adam oturdugu yerde rahatsiz olmus gibi kipirdandi. "Neden olmasin . Olumsuz bir yani mi var?" Aaron,"Aslina bakarsaniz," dedi. "Bu evi defterime yalnizca yasli Sade Grim'in hatiri için kaydettim. Ev asla onun istedigi kadar etmez. Uzun zamandir onarim görmemis çok eski bir binadir. Kirislerden kimi bir kaç yil içinde çökecek durumda. Bodrumu ise yilin yarisinda su ile doludur. " "Öyleyse sahibesi neden bu kadar çok istiyor. " Aaron omuz silkti. "Herhalde kendisi için manevi degeri olacak. Çok eskiden beri ailesine aitmis. " Sisman adam gözlerini yerde gezdirdi. "Bu çok kötü. " dedi. Basini kaldirip Aaron'a bakti ve çekingen bir biçimde gülümsedi. "Hosuma gitmisti. O,nasil söylesem bilemiyorum,tam aradigim evdi. " Aaron güldü. "100. 000 dolara belki iyi bir alisveris olurdu ama,750. 000 dolara. . . Sanirim Sade'in düsüncesini de anliyorum. Hiç bir zaman fazla parasi olmadi. Kendisine kentte çalisan oglu bakiyordu. Sonra adam 5 yil önce öldü. Onun için ev satmanin akillica bir is olacagini biliyor. Fakat gönlü bir türlü evden ayrilmaya razi olamiyor. Bu yüzden eve kimsenin almaya yanasamayacagi bir fiyat koyuyor. Böylece kendini avutuyor. " Üzgün bir ifade ile basini salladi. "Dünya ne kadar garip degil mi?" Dill soguk bir sesle "Evet. " dedi. Sonra ayaga kalkti. "Kendisini bulup fiyati biraz düsürmesini isteyecegim. " Otomobilini Bn. Grim'in evinin önündeki yikik dökük çürümüs tahta parmakliklarin önüne park etti. Evin çevresini tümüyle yabani otlar kaplamisti. Kapiya çikan kadin kisa boylu,beyaz saçli idi. Yüzündeki hatlar,küçük inatçi görünüslü çenesine kadar iniyordu. Havanin sicak olmasina karsin sirtinda kalin,yün bir örme hirka vardi. "Bay Dill olmalisiniz. "dedi, "Aaron Hacker buraya gelmekte oldugunuzu telefonda söyledi. Içeri girmez misiniz?" Dill,"Içerisi korkunç derecede sicak. " diye söylendi. "Öyleyse içeri girin. Buzluga biraz limonata koymustum. Içeriz. " Içerisi los ve serindi. Panjurlar kapatilmisti. Eski tarz genis koltuklarla dösenmis büyük bir salona girdiler. Yasli kadin ellerini siki kenetleyerek sallanan bir sandalyeye oturdu. Sisman adam öksürdü. "Bn. Grim,az önce emlakçiniz ile konustum. " Kadin,"Tümünden haberim var. " diye sözünü kesti. "Aaron fikrimi degistirebileceginiz düsüncesi ile sizi buraya yollamakla akilsizlik etmis. Dogrusunu isterseniz amacimin bu olduguna da pek emin degilim. " "Bayan Grim,sizinle biraz konusabilecegimi sanmistim. " Bn. Grim sallanan sandalyesini gicirdatarak arkasina yaslandi. "Konusmak için para alinmaz,ne istiyorsaniz söyleyin. " "Evet,haklisiniz. " Adam beyaz bir mendille yüzünün terini sildi. "Izin verirseniz anlatayim. Bir is adamiyim. Bekarim. Uzun yillar çalistim ve iyi bir servet yaptim. Artik dinlenmeyi hak ettim. Yasamimin sonlarini geçirebilecegim sakin bir yer ariyorum. Burayi sevdim. Bir kaç yil önce Albany'ye giderken buradan geçmistim. O zaman bir gün buraya yerlesebilecegimi düsünmüstüm. Bugün kasabadan tekrar geçerken,burayi gördüm. Tam istedigim yerdi. " "Burayi ben de severim,Bay Dill. Böyle oldukça yüksek bir fiyat isteyisimin nedeni de bu zaten. " Dill gözlerini kaldirip yasli kadina bakti. "Oldukça yüksek bir fiyat degil mi?Kabul etmelisiniz ki Bn. Grim,bu günlerde böyle bir ev en fazla. . . " "Yeter. " diye bagirdi kadin. "Bay Dill bu konuda sizinle kesinlikle tartismak istemiyorum. Eger istedigim parayi vermeyecekseniz,üzerinden durmayalim. " "Fakat,Bn. Grim. " "Iyi günler Bay Dill. " Adamin da ayni seyleri yapmasini belirten bir tavirla ayaga kalkti. Fakat adam kalkmadi. "Bir dakika bayan,delilik oldugunu biliyorum ama,istediginiz parayi ödeyecegim. " Yasli kadin uzun süre adama bakti. "Emin misiniz, Bay Dill?" "Kesinlikle,yeterince param var. Eger evi satmanizin tek yolu buysa,parayi alacaksiniz. " Grim hafifçe gülümsedi. "Sanirim limonata iyice sogumustur. Size getireyim. Siz içerken ben de evi anlatirim. " Kadin elinde tepsi ile geriye döndügünde Dill yine mendille alnindaki terleri siliyordu. Limonatayi zevkle yudumlamaya basladi. Yasli kadin sallanan sandalyesine yaslanirken "Bu ev. " Diye söze basladi. "1902'den beri aileme aittir. Kasabadaki en saglam ev olmadigini da biliyorum. Oglum Michael dogduktan sonra bodrumum su basti. O günden bu yana da bir türlü kurutamadik. Aaron bazi yerlerin çürüdügünü de söylüyor. Yine de bu eski evi severim. Bilmem anlatabiliyor muyum?" Dill,"Evet. " dedi. "Michael 9 yasinda iken babasi öldü. Ondan sonra sikintilar basladi. Michael belki de benden çok babasini özlüyordu. Çok vahsi ve hasin bir çocuk olmustu. Liseyi bitirince kasabayi terkedip kente gitti. Çok hirsli bir insandi. Kentte ne yaptigini bilmiyorum. Fakat basariya ulasmis olmaliydi. Bana düzenli para gönderirdi. " Gözleri nemlenmisti. "Kendisini 9 yil görmedim. Dokuz yil sonra geldiginde basi dertte idi. Zayif ve yaslanmis bir durumda bir gece yarisi çika geldi. Yaninda ufak,siyah bir valizden baska bir sey yoktu. Valizi elinden almak istedigim zaman bana vurdu. Bana,annesine vurdu. Ertesi gün bir kaç saat için evi terketmemi söyledi. Ne yapmak istedigini açiklamadi. Döndügümde valiz ortadan yok olmustu. " Sisman adam gözlerini limonata bardagina dikmis öylece dinliyordu. "O gece evimize bir adam geldi. Içeriye nasil girdigini bilmiyorum. Michael'in odasindan sesler duydum. Oglumun içinde bulundugu tehlikenin ne oldugunu ögrenmek istiyordum. Kapinin arkasindan dinlemeye çalistim. Fakat yalnizca bagrismalar tehditler ve. . . " Bir an durakladi. Omuzlari sarsiliyordu. ". . . ve bir silah sesi duydum. " Diye devam etti. "Içeriye girdigim zaman yatak odasinin penceresi açikti ve yabanci gitmisti. Michael'im da yerde yatiyordu. Ölmüstü. Tüm bunlar bundan 5 yil önce oldu. Ondan sonra polis bana olanlari anlatti. Michael ve tanimadigim o adam birçok suç islemisler. Bir sürü yerlerden bir kaç milyon dolar çalmislar. Michael parayi alip kaçmis. Parayi bu evde,hala bilemedigim bir yerde saklamisti. Sonra diger adam hissesini almak için oglumu arayip bulmustu. Paranin yok oldugunu görünce de oglumu öldürmüstü. " Basini kaldirip adama bakti. "Iste o zaman evimi 750. 000 dolara satisa çikardim. Bir gün Oglumun katilinin dönecegini biliyordum. O bir gün gelip fiyat ne olursa olsun evi almak isteyecekti. Bütün yapacagim,yasli bir kadinin köhne evine bu kadar çok para vermeye razi olacak adami buluncaya kadar beklemekti. " Sandalyesini agir agir salliyordu. Dill bardagi yere birakti,diliyle dudaklarini yaladi. "Uf!" dedi. Bu limonata çok aci. . . " Bakislari canliligini kaybetti,hafif titreme ile basi,omsuzunun üzerine cansiz düstü.

(Henry Slesar - Temiz cinayetler,Bütün Dünya Mayis 1999)

Alintidir...

Analyzer
    Ziyaretçi

Bu güzel alinti için tesekkürler Osman. Adamin evi israrla almak istemesinden süphelenmistim ama cinayet nereden çikacak derken limonata olayi sürpriz oldu.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Valla ben o degil de ilk limonata da niye ölmedi dedim[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    U.Sadýkoðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Alýntý #10 Muhtelif Nickli Üyeden Alýntý
    Valla ben o degil de ilk limonata da niye ölmedi dedim[img]smileys/smiley36.gif[/img]
    [img]smileys/smiley4.gif[/img][img]smileys/smiley4.gif[/img]

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    40

Içerisi los ve serin olmasina ragmenadamterliyor bu arada.

SDanýþmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Yaþ
    36

Harika bi yazi...

(Bu arada ben yaziyi okurken adam kadini öLdürecek zannettim [img]smileys/smiley4.gif[/img])

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Badaloðlu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    51

"Uf!" dedi. Bu limonata çok aci. . . " Bakislari canliligini kaybetti,hafif titreme ile basi,omsuzunun üzerine cansiz düstü.

Alintidir...

Bu kismi çok tuttum,tam arabesk...nasil benzetme bu?hiç limonata aci olurmu?tamam adamin içinde bulundugu durum çok kötü(tabiri caizse ..t olmus)ama Limonatayi aciya benzetmek biraz fazla abarti...[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Analyzer
    Ziyaretçi

Alýntý BADALOGLU Nickli Üyeden Alýntý

"Uf!" dedi. Bu limonata çok aci. . . " Bakislari canliligini kaybetti,hafif titreme ile basi,omsuzunun üzerine cansiz düstü.

Alintidir...

Bu kismi çok tuttum,tam arabesk...nasil benzetme bu?hiç limonata aci olurmu?tamam adamin içinde bulundugu durum çok kötü(tabiri caizse ..t olmus)ama Limonatayi aciya benzetmek biraz fazla abarti...[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Limonatanin içine zehir konuldugu için tadiacilasmis olabilir mi?

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Alýntý Analyzer Nickli Üyeden Alýntý
    Alýntý BADALOGLU Nickli Üyeden Alýntý

Alintidir...

Limonatanin içine zehir konuldugu için tadiacilasmis olabilir mi?

Evet Ahmet Abi

zafer6161 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    43

vayyyy beee
    Ne Olmuþ Þampiyon Olamadýysak,,,
    Hayallerimizi Satmadýk'ya,,,

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Mehdi - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

Zafer6161 nickli üyemizin eski baþlýklarý bulmayý keþfetmesi üzerine sitemiz tadilata girmiþtir.
    T R A B Z O N S P O R

Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    43

Alýntý mehdi Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Zafer6161 nickli üyemizin eski baþlýklarý bulmayý keþfetmesi üzerine sitemiz tadilata girmiþtir.
    bakda biþeler öðren dünyada neler oluyormuþ
    yarýn lap diye düþersin sonra
    ...

Nereden
    Ýstanbul

Vay anasýný be! Yaþlý kadýndan hiç beklemezdim bunu Muhtelife teþekkürler

Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    43

Alýntý champions Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Vay anasýný be! Yaþlý kadýndan hiç beklemezdim bunu Muhtelife teþekkürler
    sen þimdi habunu cidden okudunmu
    ben valla okumadým

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)