Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3
Toplam 69 adet sonuctan sayfa basi 51 ile 69 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ERDEMIR - Bir ülkenin gücü

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Alýntý immortal_TS Nickli Üyeden Alýntý

Bu arada abimizsin Yanlis bise yapmak istemeyiz sana ama özellestirme konusunda benim fikrim bu yani devlet sadece uzaktan denetçi olursa daha iyi olur diye düsünüyorum.SAYGILAR.

Bak sevgili kardeşim sana niye kızdığımı söyleyeyim. Burada kaç mesajdır BİLGİ veriyorum. Burada sunduklarım yorum değil, bilgi. Bu bilgilere bilgi ile cevap vermiş olmanız durumunda burada kızılacak birşey yok.

Ama buraya attığım mesajlardaki bilgiler dalda yetişmiyor. Üstelik hakim olduğum bir konu olmasaydı burada böyle bir konu başlığı açmazdım. Benim sana ve Visitor'a kızdığım nokta bilgiye bilgiyle değil, yorumla cevap vermeniz, ortaya hiçbir elle tutulur bilgi / verikoymadan.

Rahmetli Uğur MUMCU'nun çok güzel bir sözü vardı:

"Bilgisi olmayanın fikri de olmaz" diye.

Benim aksime düşünebilirsin, ama sayfalarca bilgi vermiş birine "Canım o öyle değil" deyip bıraktığınızda "Yahu biz duvara mı anlattık onca şeyi!" dedirtmiş oluyorsunuz.

Baştan söylediğim gibi, bu işe politika karıştırmak istemiyorum; çünkü ülke menfaati olan yerde, politika ancak işi sulandırıyor. İnsanlar oyunun rengine göre tavır takınmak zorunda hissediyor kendini, bu da ülkeyi doğrudan saptırıyor. Bu iş AKP, CHP işi değil. Bu iş Türkiye'nin işi...

ERDEMİR Genel Müdürü'nün istifasına gelince; düşün ki ERDEMİR'in Genel Müdürü de, Yönetim Kurulu Başkanı da AKP tarafından atanmış olmasına rağmen, her ikisi de ERDEMİR özelleştirilmesine karşıdır. HattaGenel Müdüristifasının ucu da bu ayrıma dokunmaktadır.

Benim yazdiklarimin küçük bir kismi yorum.arastirmadigimi da nerden çikariyosun.

Bir kere erdemirin bu hükümet geldikten sonra kar ettigi çok açik bunu erdemirin kendi sitesindede görebilirsin ayrintili olarak.

Bu kitler basindan beri ülkemizi sömürdüler.Surda iki senedir para kazanmaya basladi hemen satilirmi bu sirket deniliyor. Geçmiste Erdemir türkiyenin katriyonlarini yedi bundan niye kimse bahsetmiyor.

Ben topluca tüm devlet kurumlarinin ve bankalarinin özellesmesinden yanayim ülkemizin üzerindeki en büyük kambur bunlar.söyle bir örnek vermek isterim kriz döneminde ziraat bankasina aktarilan para 15 katrilrilyon para aktarildi.

Simdi Bu sene ziraat bankasi biraz kar yapar ondan sonra vay bu banka kar yapiyor özellestirilirmi denir.

''ülkemizde yabancilara satilan tüm kuruluslarin (Sadece kamusektörü) durumlarini bir inceleyin.''Örnek alablirmiyim merak ettim.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Erdemir'de 'yabanci kavgasi' istifa getirdi

AKP hükümeti döneminde atanan Erdemir ve Isdemir genel müdürleri görevlerinden istifa etti. Her iki genel müdürün de isletmelerin yabanci sermayeye satisina karsi olmalari nedeniyle istifa ettigi ögrenildi

Özellestirme sürecindeki Eregli (Erdemir) ve Iskenderun (Isdemir) Demir - Çelik Isletmeleri'nin genel müdürleri Kerim Dervisoglu ile Atamer Giyici görevlerinden istifa ettiler. AKP Hükümeti döneminde atanan genel müdürlerin, isletmelerin yabanci sermayeye satisina karsi olmalari nedeniyle birlikte istifa ettikleri ögrenildi.
    AKP Hükümeti, Erdemir ve Isdemir yönetim kurullarindaki agirlikli egilimin de istifa eden bürokratlarin görüsünü destekleyen yönde olmasi nedeniyle, en büyük özellestirme projelerinden birisinde kendi atadigi isimlerle karsi karsiya gelmis oldu.

'ÖIB'ye sorun' dedi
    Dervisoglu, istifa haberinin duyulmasinin ardindan "Istifami sundugum konusunda su anda birsey söyleyemeyecegim, hersey berraklasmadan konusamam. Özellestirme Idaresi Baskanligi'ni (ÖIB) arayin, onlar istifa ettigimi söylüyorlarsa dogrudur" açiklamasini yapti.
    Bu açiklamaya karsilik Dervisoglu'nun istifasinin ÖIB'ye yalnizca telefonla bildirildigi ögrenildi. Dervisoglu'nun, istifa dilekçesini sirket yönetim kuruluna sunarken ÖIB'ye isaret etmis olmasi dikkat çekici bulundu.
    Giyici de, istifayi uzun süredir düsündüklerini, dilekçelerinde de saglik nedenlerini gerekçe gösterdiklerini belirtti. Giyici, Anadolu Ajansi'na yaptigi açiklamada da söyle dedi:

'Rahatsizlik vardi'
    "25 Temmuz'da Isdemir yönetimine sundugum istifa dilekçem kabul edildi. Özellestirme süreci konusunda rahatsizliklarim vardi. Isdemir ve Erdemir'in yönetim tarziyla ilgili yapilan ana tüzügündeki tadilatlar da istifamda etkili oldu. Daha önce Erdemir özerk yapiya sahipti. Özgürlükleri vardi. Kendi içinde kararlar alabiliyordu. Bu yapilan tadilatlardan sonra artik özerk yapisi ve ayni hizla is yapma imkani ortadan kalkti. Hizmet etmek için geldik. Hizmet imkani ortadan kalkinca bu koltukta oturma imkani olmadigini düsünüyorum."
    Her ikisi de Erdemir kökenli olan Dervisoglu ve Giyici, fabrikanin can damari kabul edilen Isletmeler Genel Müdür Yardimciligi görevlerinden geçerek genel müdürlük makamina geldiler. Iki genel müdürün ortak kararla istifa etmesinde geçmisteki yakinligin da etkili oldugu bildirildi.

'Kendi kararlari'
    Isletmelerinin yönetim kurullarinda da üye olarak görev yapan Giyici ve Dervisoglu'nun görev süreleri 2006 Mart ve Nisan aylarinda son bulacakti.
    Erdemir ve Isdemir'in Yönetim Kurulu Baskani Recai Berber, genel müdürlerin istifasinin kisisel kararlari oldugunu ve herhangi bir baskinin söz konusu olmadigini belirtti. "Erdemir ve Isdemir'in özellestirilmesi yatirim kararlarini engellemeyecek" diyen Berber, istifalarin özellestirme süreciyle de ilgili bulunmadigini savundu. Berber, söyle konustu:
    "Özellestirme ile ilgili bir karar verilmis, ihale tarihi de açiklanmis. Bu konuda verilen karara saygi duymak lazim. Su anda saha ziyaretleri sürdürülüyor. Görevli arkadaslar gerekli çalismalari yürütüyor. Bu çalisma Türkiye'nin menfaatine olur mu, olmaz mi onu yorumcular yapar."
    Ankara kulislerinde, Berber'in de Erdemir'in ve dolayisiyla Isdemir'in yabanci sirketlere satilmasina karsi oldugu konusuluyor. Berber'in bu görüsü nedeniyle 31 Mart 2005'teki Erdemir Genel Kurulu'nda tekrar yönetime tasinmamasinin gündeme geldigi, ancak Basbakan Recep Tayyip Erdogan'in gösterdigi yakinlik nedeniyle konumunu korudugu ögrenildi.

Vekil atandi
    Erdemir Genel Müdürlügü'ne vekâleten Isletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Fadil Demirel, Isdemir'in basina da Satis ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardimcisi Suhat Korkmaz getirildi.

38 yillik Erdemir'liydi

Kerim Dervisoglu, 2003'te Genel Müdür oldugu Erdemir'e 1967'de stajyer mühendis olarak girmisti.
    Nisan 2003'te Isdemir Genel Müdürü olan Atamer Giyici ise bu görevi öncesinde Kibar Grubu'na bagli çelik sirketi Assan'in genel müdürlügünü yürütüyordu.

13 grup yarisiyor son teklif 26 Eylül'de

Erdemir'deki yüzde 49'luk kamu payinin satisi yilbasinda hükümet karariyla özellestirme programina girdi. Isdemir, Erdemir bünyesinde bulundugu için özellestirme ihalesini kazanacak olan grup her iki isletmeyi de devralma imkâni bulacak. Erdemir'in yüzde 49.29'unun satisi için açilan ihalede son teklifler 26 Eylül'de alinacak. Ihale için ön yeterlilik alan sekiz yabanci, bes yerli girisimci grubu bulunuyor.

Isçiler, Arcelor'u fabrikada bekleyecek

Özellestirme sürecindeki Erdemir'de isçilerin özellestirmeye karsi eylemleri de sürüyor. Dün bu amaçla aksam saatlerinde 4 - 5 bin isçi fabrikadan Eregli'deki Atatürk anitina kadar yaklasik 2 kilometre yürüdü. Isçiler yürüyüs sirasinda "Erdemir vatandir, vatan satilmaz" seklinde slogan atti. Erdemir'de örgütlü Türk Metal Sendikasi'nin Eregli Subesi Baskani Ilhami Erdog, bugün Erdemir'in taliplerinden Arcelor'dan bir ekibin fabrikayi incelemek için gelecegini belirterek, "Biz de fabrikadan çikmama eylemi yapacagiz. Onlari fabrikada bekleyecegiz" dedi. Erdog, bu eylem sirasinda üretimin durmayacagini sözlerine ekledi.

Basbakan, 'Pislik içinde' demisti

Basbakan Tayyip Erdogan, 14 Temmuz'da ASO'da yaptigi konusmada, Erdemir ve Isdemir'de yeni teknolojilerin izlenmedigini savunarak bu tesisler için, "Her yer pislik içinde. Ne kadar siyasetçi varsa, orayi ahbabi yararina dolduruyor" ifadesini kullanmisti. Bu sözler tepki toplamis, Isdemir Genel Müdürü Atamer Giyici, bu sözlere üzüldüklerini, Basbakan'in Isdemir'i görmesinden bu yana geçen sürede yapilan yatirimlarla tesislerin yenilendigini söylemisti.

ISO 500'ün en kârli sirketlerinden

Erdemir, Istanbul Sanayi Odasi'nin açikladigi en büyük 500 sirket listesinde besinci, Isdemir ise 17'nci oldu. Erdemir en kârli sirketler arasinda üçüncülügünü korurken, Isdemir 39.'luktan 9.'luga yükseldi. Isdemir ve Erdemir'in toplam kâri 1 milyar YTL'yi asti.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Demek bu hükümet tarihinde ilk defa kar ettirmis ha! [img]smileys/smiley36.gif[/img]

Bu lafi söylemek gerçekten ne kadar arastirmaci oldugunu anlatiyor.

IYI UYKULAR..!

''ülkemizde yabancilara satilan tüm kuruluslarin (Sadece kamusektörü) durumlarini bir inceleyin.''söylemissin Örnek alablirmiyim merak ettim

Bu arada ben bu hükümet geldikten sonra kara geçtini söyledim.Erdemirin kuruldugundan beri zarar ettigini söylemedim.

Gülþen - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

Siz yine de sahip çikin

Size epeydir "kamu"nun kamu üstünde nasil yük oldugu anlatildi.
    Epeydir, devletin kara deliklerinden bahsedildi. Soygunu, hortumu, vurgunu, peskesi, istismari, kayirmaciligi, devlet mali denizi, torpili, rüsveti, komisyonu, israfi filan biliyorsunuz. Yarim kalmis tesisler, delik desik yollar, fay hatti üstünde tüneller, kiriliveren demiryollari, depremde ilk yikilan kamu binalari yabanciniz degil.
    SSK'nin nasil soyuldugu, primlerin nasil buharlastigi, emekliligin nasil yüke dönüstügü, hastanelerin ne biçim çöktügü, kuyruklar, hizmet kalitesizligi falan filan.
    Hepsini duydunuz, gördünüz. Vergilerin nasil çarçur edildigi... bilmediginiz sey degil.
    Özellestirilince nasil kaynak yaratildigi, nasil etkin çalistigi... mutlaka iyi örnekleri de mevcut.

Lakin...
    Az gelirli, dar gelirli, sabit gelirli, sabit gelirsiz, orta halli, orta karar, orta direk, 20 milyon yoksuldan, hemen onun üstündeki diger 20 milyondan biri iseniz...
    Ilk 5 milyondan filan hiç degilseniz... Hastalikta tedavi... Çocugun okulu...
    Okulun durumu... O okuldan üniversiteye gidilememesi...
    Emeklilik... Emeksizlik...
    Tutunacak bir dal... Bir devlet eli, bir kamu sefkati, bir gelecek endisesi önemliyse;
    Senede üç bes milyari özel sigortaya, özel emeklilige...
    Senede bes on milyari özel okula...
    Senede üç dört milyari özel hocalara...
    Senede dört bes milyari özel tedavilere...
    Ayiramiyorsaniz, ayiramayacaksaniz, hiç ayiramayacaksaniz...
    Söyle ya da böyle, bir sekilde bir "kamu"yu savunacak, ona sahip çikacaksiniz.

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    67

KAMU VICDANI DIYE BIRSEYIN OLDUGUNU UNUTMAYALIM.

Hangi hakla %20 le geri kalan %80 in mallariniaçik artirma ileistedigine satmak.ERDEMIR kuruldu o bölgede istihdam artti , bir bakin o bölge halkinin nereden oralara geldigine sasirmazsiniz , bir bakin nufüs sayimi yapin % 50 si TRABZON kökenli . KARADENIZ bölgesindeki bir kurulus , Bu kurulus karmi etmiyormus , ekonomist degilim mühendisim , 14 yil ERDEMIR e görevli olarak zaman zaman gittim.Bukurulus çalisanlarini namerdemuhtaç etmiyor ve hep üretiyor .Ha kim çaliyor çirpiyor bilemem, kar etmiyor deniliyorsa ,inanmiyorum, ancak arastirma yapmadan konusuyorum ,SIMAL YILDIZI bana kizma arastirma yapmaya gerek duymuyorum, 48 yasindayim ve o fabrikada ve bölgede çok zamim geçti, ERDEMIR personeli degilim, ULUSAL bir kurulusumuzun yabancilara peskes çekilmesine kiziyorum.

Bu tesisi almak isteyen yerli is adamlari , neden baska bir bölgede bunun gibi bir tesisis yeniden yapmayi düsünmüyorsunuzda , hazira konmayi istiyorsunuz. Yarimca -porselen tesisleride ERDEMIR e geçmisdi, bu tesislerdede güzel bir liman isletmesi yapilirsa parayi kirarsiniz degilmi ?? sizi gidi kunduzlar sizi !!!

Saygilarimla

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Alýntý ozcilingir Nickli Üyeden Alýntý

Bu tesisi almak isteyen yerli is adamlari , neden baska bir bölgede bunun gibi bir tesisis yeniden yapmayi düsünmüyorsunuzda , hazira konmayi istiyorsunuz. Yarimca -porselen tesisleride ERDEMIR e geçmisdi, bu tesislerdede güzel bir liman isletmesi yapilirsa parayi kirarsiniz degilmi ?? sizi gidi kunduzlar sizi !!!

Saygilarimla

Bu da benim bu konunun açılış mesajında yazdığım bir bölüm:

"Ülkemize yabanci sermayenin gelmesi elbette önemlidir. Ancak bizler onlarin buraya yatirim yapmaya gelmelerini, demode olmus tesislerimizi alip isletmelerini, yeni tesisler kurmalarini istiyoruz. Mevcut teknolojide en ileri kurulusunu yagmalayama degil!"

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Alýntý ozcilingir Nickli Üyeden Alýntý

ancak arastirma yapmadan konusuyorum ,SIMAL YILDIZI bana kizma arastirma yapmaya gerek duymuyorum,

Bu forumda genel ruh halimin dışında daha agresif yazılar yazdığım doğru. Gerçekten de bu Cumhuriyet Tarihinin ekonomik yönden en önemli gündemlerinden biri ve bu konuda vurdumduymazlığa tahammülüm yok, bu nedenle sert çıkışlarımdan alınan varsa kimse kusura bakmasın. Bu çığlık hepimiz için.

Bir de lütfen particiliği bu konuya bulaştırmayın (BU LAFIM ÖZÇİLİNGİR'e DEĞİLDİR!), biz de biliyoruz particilik yapmayı ama particiliğe indirgenerek tartışılacak bir konu olarak görmüyorum bu konuyu, amacım bir şeyleri tartışmak da değil, sadece bildiklerimi sizlere aktarmak.

Eger erdemir yabanci sermayeye peskes çekilirse bu hükümetin ayibidir. Gittikçe büyüyen ve önümüzdeki sene avrupada ilk 5 dünyada ise ilk 10 arasina girmeyi hedefleyen bir isletmeyi kimlere ve hangi sebeple peskes çektiklerini anlamis degilim zarar ettiren kurumlara sabrediyoken kar eden kurumlara neden sabredemiyorlar???

hic sorma tuprasta ayni cileyi cekiyo su an tupras in kazandigi para 5 sene icinde turkiyenin dis borcunu odeyecek gucte Edited by: baris_aykan

Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    67

[QUOTE=simal yildizi]

Alýntý Crazy_OfLu61_ Nickli Üyeden Alýntý
    ERDEMIR'in durumunun özel oldugunu ve de ERDEMIR'in kamunun sirtina yük olmanin yerine tam tersine, ülkenin kalkinmasinda bir öncü görevi gördügünü belirtmek isterim.

B u tespite eklemek istedigim birkaç nokta var.

TÜRK DENIZCILIK FILOSUNA, BU TESIS SAYESINDE KAÇ ARMATÖR VE GEMININ KATILDIGINI , DENIZ TASIMACILIGI SEKTÖRÜNE VE KARA TASIMACILIK SEKTÖRÜ ILE AGIR VASITA ÜRETEN, BAKIMINI YAPAN V.S. YERLI FIRMALARA ERDEMIR'IN NE KADAR KATKISI OLMUSDUR?

Sanirim bu arastirmayi yapacak kisi ve kuruluslar hayretle karsilasacaktir.Bu çok basit durumu bile göremeyenler , gelecegimizi nasil tayin edecekler ?

Saygilarimla

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    50

Evet Dostlar,

Az önce sonuçlanan ihale ile TÜPRAS'in ÖIB'nda bulunan %51'lik hissesi

Yerli kaynak sömürücü olan KOÇ Grubu ile

Global sömürücü olan Shell'e "Oldukça Yüksek bir bedelle" SATILMISTIR.

GAZAMIZ MÜBAREK OLSUN!

Guests
    Ziyaretçi

EEE ne bekliyorduk ki abi yerli sermaye de bu para yok.Olsa dahi bu tür ihlaleler asla türk gruplarina verilmiyor.(Koç u türk grubu saymiyorum)

Oruç - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Diyarbakýr
    Yaþ
    37

Alýntý simal yildizi Nickli Üyeden Alýntý

Evet Dostlar,

GAZAMIZ MÜBAREK OLSUN!

Maalesef Tüpras %100 Yahudi sermaye Shell'e satildi!

Allah bizi bunlardan korusun!

Guests
    Ziyaretçi

Alýntý thepatfhinder Nickli Üyeden Alýntý

Evet Dostlar,

GAZAMIZ MÜBAREK OLSUN!

Sanki Koç grubu farkli mi abi??? onlarda yahudi sermayesiEdited by: Galafka

gerçekefsane - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

iyi bir bedelle satilmistir. Edited by: gerçekefsane

Oruç - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Diyarbakýr
    Yaþ
    37

Alýntý Galafka Nickli Üyeden Alýntý
    Alýntý thepatfhinder Nickli Üyeden Alýntý

Evet Dostlar,

GAZAMIZ MÜBAREK OLSUN!

Sanki Koç grubu farkli mi abi??? onlarda yahudi sermayesi

Biliyorum o da Yahudi sermaye!

Ama Shell'i vurgulamak istedim!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)