Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ba?ka türlü bir?ey...

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Irlandali Laz...

Laz müzigi diye bir sey varsa ki var, Volkan Konak bas kösededir. Bütün kuzeyliler gibi 'sanatçidir, inatçidir'. Ama Trabzonludur, Trabzonsporludur

ÖZEL RÖPORTAJ / HAKAN DILEK

Trabzon deyince gönül teliniz titriyor neredeyse... Sizin için baska anlamlar tasiyor degil mi Trabzonlu olmak?...
    M.Ö. 750'lerde kurulmus bir sehir Trabzon. Dolayisiyla Roma, Paris, Londra ve Istanbul'dan önce kurulmus. Dominant bir bölge. 1850'lerde kadinlarin piyano çaldigi bir yer, ilk sessiz sinema 30'larda gelmis, opera binamiz var, 1900'lerin basinda dokuz tane gazete çikiyor iki tanesi Fransizca. Dolayisiyla tarihinden geliyor bu çok renklilik, seslilik. Futbolda istekli olusumuzun ve basarilarimizin arkasinda bu kültürel birikim ve zenginlik vardir. Ilk futbol kitabi Futbol Assoccation 1920'de Trabzon'da yazildi, 1925'lerde Sebatspor'un bisiklet takimi var, Türkiye'deki ilk yurtdisi turnuvasi 1930'da -Tiflis, Gürcistan, Batum, Trabzon'un katildigi- Trabzon'da yapildi.

Bu küçük kentin arsasinda koca bir birikim var yani.. Basarilar tesadüf sayilmamali diyorsunuz...
    Sadece sportif açidan degil sosyal olarak da baskadir Trabzonspor. En demokrat kulüp bizimkidir.

Ne demek bu?
    Birey olabilme özelliklerini tasiyan. Tepki veren, tavrini ortaya koyan bir kulüptür. Futbol için miting yapan bir kent göster bana?

Evet geçmiste de 'Ali Kemal gitmesin' diye miting yapmisti taraftar...
    Bizim o yönümüzü göstermeyip de üç bildiri dagitanlari linç edenleri gösteriyor medya...

Peki Trabzonspor simdi nasil sizce?
    Trabzonspor yirmi bes yildir kalecisiz oynuyor haberiniz var mi? Senol Hoca'dan sonra kaleci gelmedi Trabzonspor'a. Taffarel olmasa Galatasaray o kupalari alabilir miydi? Daha öncesinde bir Simoviç'i hatirlayin. Milosevski iyi bir kaleci gibi duruyordu ama yedigi gollere bir bakin?

Takim için kaleci önemlidir yani...
    Evet. Müzikte temel ritmdir, satrançta en önemli hamle nedir? Sah; peki futbolda? Kale... Topun çizgiyi geçmesidir degil mi aslolan? Öyle degildir ama öyle sayiliyor. O yüzden kalen iyi olmazsa yenilirsin...

Peki yasamda hep savunmada ve kalede kalmak, hücumu düsünmeden ileri çikmadan yasamak...
    Dünyaya kus bakisi bakacaksin ama kus bakisi bakmayacaksin. Trabzonspor seyircisi bir baskadir bu nedenle. DNA'sinda var bu.

Bu DNA mevzusu ilginç. Mesela kargalarin bile diger bölge kargalarindan daha baska oldugunu anlatirlar... Trafik lambalarinin üzerine çikip cevizleri asagiya atip kirarlarmis.
    Yüksekten atmazlar. Onu öteki bölgelerin kargalari yapar. Bizimkiler Çömlekçi'de kirmizi isikta duran arabalarin ön tekerleklerinin altina koyarlarmis cevizleri. Çogu kargalar yere egilir, tasi alir, atarsin kaçar. Bizim oradakiler yere egildiginde kaçar.

Özel adamlar, iyi futbolcular çikiyor Trabzon'dan...
    Nihat'lar, Emre'ler -Emre Belözoglu kuzenimdir-, Okan'lar, Tugay'lar...

Dünyada örnekleri yok degil bu tür takimlarin...
    Bakin Türkiye ne zaman düzelir biliyor musunuz? Asiret ve tarikatlar yikildiginda. Bizde tarikat yoktur mesela. Herkes agadir bizde -gülüyor-. Benim babama herkes Demir Aga diyordu ama karayollarinda isçiydi kendisi. Ama kendinin agasi, hürriyet agasi. Birey olabilme özellikleri tasir, ilericidir, karsi çikar, tavrini koyar bizim yöre insani. Yeri geldiginde Cumhuriyet döneminde Atatürk'e ilk muhalefet buradan çikmistir. AK Parti döneminde CHP kazanmistir belediye seçimlerini. Mümkün mü bu? Nerede var? AK Parti'nin elinden alinan tek ildir Trabzon.

Nasil gerçeklesti bu?
    Seçim kampanyasinda islenen olgu neydi biliyor musunuz? Trabzonspor...

Siyasi seçim bile Trabzonspor üzerinden...
    Trabzon'da bir dine bir de Trabzonspor'a küfür etmeyeceksin...

Peki ne demektir Trabzonspor sizin için?
    Isyan, karsi çikis, uluslararasi havaalani, bes yildizli oteller, hava durumunda Trabzon'un adinin ilk baslarda söylenmesi demektir... Bunlarin hepsi Trabzonspor'un sayesinde... Trabzon bizim için üst kimliktir. Bizim için futbol sadece topun çizgiyi geçmesi demek degildir...

Taraftari da bu anlamda farkli...
    Bizde bir acayip bu takim tutma isleri. Adam Urfa'da yasiyor, Galatasaray'i Fenerbahçe'yi tutuyor. Böyle bir sey görmedim kardesim... Ben ille de takim tutacaksam Trabzon, olmadi Rizespor'u tutarim. Gerçi Rizeliler bunu yapmaz ama... Ben agabeyim, bazi seyleri göstermem gerekir -gülüyor-. Gaziantepli Besiktas'i tutuyor. Dogdugum yerin takimini tutarim ben.

Özel bir kimligi var Trabzon'da yasayan insanlarin. Bu cografyasindan, bölgenin fiziki özelliklerinden kaynaklaniyor olabilir mi?
    Siyasette, sanatta... Özel isimler çikmistir gerçekten. Özeldir Trabzon...

Su kaleci meselesine dönelim... Senol Günes Azerice 'Kapici'nin Türkçe'deki karsiliginin kaleci demek oldugunu söyleyip kalecilerin önemine vurgu yapmis ve Trabzon'daki evlerin kapilarinin binalarin en güzel yerleri oldugunu anlatmisti...
    O kapi tokmaklari meselesini Sunay Akin'a söyle, dört saat konussun -gülüyor-. Sosyologlarin antropologlarin bir analiz yapmasi lazim bizim için. Kuzeyliler biraz farklidir. Irlandalilar, Iskoçlar da öyledir bak. Sanatçidir, inatçidir. Bana Irlandali Laz derler mesela.. Bir acayip sevda var bizde Trabzon'a karsi.

Futbol bir tutku gibi degil mi Trabzon'da?...
    Futbol sonuç olarak bir oyundur. Toplumlari ancak temsil edebilirler. Futbolla kalkinamazsiniz ama bizi temsil etmesi oyun olmasi nedeniyle iyi ve güzel bir seydir. Aslolan bilimde sanatta ileri gitmektir. Bir kanadiniz sanatsa bir kanadiniz da bilim olmalidir. Gerisi futbola çok önem atfetmek olur ki bu da yanlis bir seydir..

not:hakan dilek samsunsporda futbol oynamis cok degerli bir insandir ve onun yazilarini takip etmenizi onemle tavsiye ederim...

Yönetim Kurulu Mollasalihoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

medya bölümünde mevcut zaten bu yazi...

Nereden
    Amasya

var saten

Trabzonspor Kongre Üyesi
    tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı oflee61 Nickli Üyeden Alıntı
    medya bölümünde mevcut zaten bu yazi...

Volkan Konak Röportaji(Hakan Dilek)Edited by: tigin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)