Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Deprem Yaklaþýyor! Önlem Alýn!

Travelair - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Exclamation Deprem Yaklaþýyor! Önlem Alýn!

Düþündüm de bir futbolcuya, bir ofsayta, bir stad yapýmýna, bir kulüp yöneticisinin ettiði lafa dünyanýn baskýsýný kurup sonuç alabiliyoruz ama ayný duyarlýlýðý çaðýmýzýn en büyük tehlikelerine göstermekte ihmalkar davranýyoruz. Bunlardan biri de deprem. Konu üzerinde internette tesadüfen (Evet ben de ihmalkar davranýyorum) karþýlaþtýðým bir yazýyý ilginize sunuyorum

Bu baþlýkta; alýnabilecek önlemleri tartýþalým, yeni fikirlerimiz varsa paylaþalým ve en önemlisi; ilgili ve yetkili kuruluþlara internet, telefon, faks yollarýyla, stadyumda en azýndan bir pankart açarak, gerekli adýmlarý bir an önce atmalarý için sürekli uyarýda ve baskýda bulunalým

Deprem bombasý

Mehmet Þevket Eygi

23 Temmuz 2009 Perþembe 09:26

17 Aðustos 1999 büyük Marmara depreminden sonra sýk aralýklarla deprem yazýlarý yazmýþtým. Maksadým toplumu bilinçlendirmek, korkutmak ve olacaðý haber verilen büyük Ýstanbul depremine karþý tedbirler almaya sevk etmekti. Bu yazýlarým bazý kesimlerden tepki gördü. Huzurumuzu kaçýrýyorsun, bu dehþet verici yazýlarý kes, öleceksek rahat ölelim gibi tenkitler yapýldý.
    Haziran 2009'da ÝTÜ profesörlerinden deprem uzmaný Naci Görür ile yapýlan bir röportajdan (Þebnem Özuzcan, BUGÜN) bazý parçalarý dikkatinize sunuyorum.

Fay hattýna yolculuk maceranýz nasýl gerçekleþti?

2007'de Notülüs'le 1230 metreye 45 dakikada indik. Dibe indiðimizde ýþýklar yandýðýnda denizin tabaný ay gibi delik deþikti.
    Dipte neler oluyor?

Fokur fokur kaynýyor. Fay o halde yani el bombasýnýn pimi çekilmiþ, her an patlamaya hazýr. Uyuyan devi gördüm. Ýnanýlmaz gaz çýkýþlarý var, su çýkýþlarý var. Bunlar depremden önce körfezde de vardý. O zaman da görmüþtüm. Bu gazlar ve bu su depremin olduðu derinliklerden geliyor. Fay o derinlere iniyor. Kimsayal özelliklerinde ani deðiþiklikler olduðunda deprem geliyor demektir.
    Hocam, Ýstanbul depremi ne zaman olacak?

Ýstanbul Teknik Üniversitesi olarak bir araþtýrma yaptýk. Bu da uluslararasý dergilerde yayýnlandý. 1999 yýlýndan sonra "30 sene içinde Ýstanbul depremi gerçekleþecek" dedik. Þu anda o fay el bombasý, el bombasýnýn pimi çekildi. Her an patlayabilir. 2029'a kadar deprem olabilir. Yarýn da olabilir, 1 hafta sonra da deprem olabilir. "2016'ya kadar bu deprem olup bitecek" diyen arkadaþlarýmýz da var.
    Naci Bey bugün Ýstanbul'da büyük bir deprem olsa yarýn gazetelerin manþetlerinde neler okuruz?

Bugün Ýstanbul'da büyük bir deprem olsa koskoca Ýstanbul mahþer gününe döner. Her yer ana baba günü olur. Ýnsanlar o gün gerçek mahþeri yaþar. Binlerce bina ya kökten yýkýlýr ya da çok aðýr hasar görür. Binlerce insan ölür. On binlerce insan yaralanýr, bunlarý taþýyacak hastanelerimiz olmaz. Yollar kapanýr, herhangi bir yere gidemezsiniz. Göçük alanýnda çalýþmalar çok zor olur. Belli bir saat geçtikten sonra göçükten canlý insan çýkarmak imkansýzlaþýr. Ýstanbul'da açlýk, susuzluk ve hastalýklar olabildiðine yaygýnlaþýr. Ben o günü tasvir bile edemiyorum.
    Ne dersiniz; Ýstanbul böyle bir depremle kýyametini mi yaþayacak?

Ne yazýk ki, er ya da geç Ýstanbul bu kýyameti yaþayacaktýr. Binlerce ev yýkýlabilir.
    Deprem gerçeði halka doðru yansýtýlmýyor mu?

Bazý bilim adamlarý çeþitli gerekçelerle bu olayý hafifletmeye çalýþýyorlar. Belirli bir yerden iþ almak amacýyla. Devletin gazabýndan korkarak, halka hoþ görünmek için bunu yapýyorlar. Halka yazýk ediyorlar. Galileo kellesi gidecek diye "Dünya düzdür" demedi. Ben de" Bir bilim adamýyým, kellemi uçursalar doðruyu söyleyeceðim" diyorum.
    Biri çýkýp diyor ki, "Marmara'da tsunami olmaz." Bunu kendi mantalitesine göre söylüyor. "Marmara küçük olduðuna göre de tsunami olmaz" diyor. Böyle bir mantýksýzlýk olamaz? Ýstanbul'da bugüne kadar 60'ýn üzerinde tsunami olduðu bilimsel olarak saptandý. 1999'da bile tsunami oldu, 2 metrenin üstünde. "Tsunami olmaz" diyenler doðru söylemiyor. Tarihte bile Marmara sularýnýn, surlarý aþtýðý söyleniyor. Size nerelerde olacaðýný da söyleyeyim. Marmara kýta yamacýnýn kuzey þeridinde tsunami olabilir. Tekirdað Çukurluðu'nun kuzeyi, Orta Marmara Çukurluðu'nun kuzeyi ve Çýnarcýk çukurluðunun Kuzeyi ve Tekirdað Çukurluðu'nun güneyi... Ayrýca, Körfez de tehlike altýnda.
    Tsunami'de dalga boyu 5- 10 metre arasýnda olabilir. Ya da daha uzun. Bulunduðun yerden geliþine göre deðiþir. Depremden sonra dakikalar içerisinde dalgalar kýyýya ulaþýr. Tsunami dalgasý bir yerden gelip de Boðaz'a giriyorsa, dalgayý daha da hýzlandýrýr. Dalgadan kaçmak için tepelere doðru kaçalým. Ya da binanýn tepelerine çýkalým. Yüksekliði seni altýna almýyorsa kurtulursun. Yükseklere çýkmak lazým. Denizaltý gözlem istasyonlarýn olursa önceden haber verilir. Halk kaçabilir, tsunamiden korunabilir. Bir de sahilde doldurduklarý alanlar var ya, onlarýn faydasý da var, zararý da. O da ayrý bir konu...
    Yetkililer insanlar göçük altýna girmeden neler yapýlýr noktasýnda hummalý bir faaliyet göstermiyorlar. Binalarý olabildiðince hýzlý ve etkili bir þekilde gözden geçirip, onlarý tümüyle göçmeyecek, insanlarý öldürmeyecek hale getirmenin yollarýný bulmalý... Bakýn hasar görmemelerini saðlamalýlar demiyorum, býrakýn depremde binalar hasar görsün. Zaten hasar görmemeleri mümkün deðil. Ama tümüyle bu binalar göçüp, insanlarýn içinden sað çýkmalarýný engellemesin, önemli olan bu. Bunun için binalarý elden geçirmek, kuvvetlendirmek lazým. Doktorlar ve helikopterler nerede bulunsun. Elektrik trafo ve su hatlarý bir an önce nasýl devre dýþý býrakýlsýn. "Konu hakkýnda bir þeyler yapýn" diyorum, ama olmuyor.
    Dolmabahçe Sarayý, Topkapý Sarayý, Ayasofya, Sultanahmet Cami, Fatih Camii tarihteki depremlerde büyük zarar gördü. Bugünkü þartlarda büyük hasar görme ihtimalleri çok fazla. Ülkemizin deprem tarihinde 1509 Ýstanbul Depremi Bolu'dan Edirne'ye kadar kendini hissettirdi. Depremde þehir halkýnýn yaklaþýk yüzde 10'u ya öldü ya da yaralandý. 109 cami ve 1070 ev yýkýldý, surlar zarar gördü, Ayasofya Camii'nin minaresi yýkýldý. 2. Bayezýd'ýn Topkapý Sarayý'ndaki yatak odasý da depremden sonra çöktü, ancak padiþah bir saat önce odadan ayrýldýðý için ona bir þey olmadý. Yoksa 2. Bayezýd depremde ölecekti. Günlerce Topkapý Sarayý'nýn bahçesine kurdurduðu çadýrda yattý.

Ýstanbul'a giriþ vizeyle olsun

Depremden daha fazla etkilenmemek için Osmanlý'nýn yaptýðý gibi Ýstanbul'a gelmeyi vizeye baðlayalým. Hükümet Ýstanbul'a giriþ yapmak isteyen herkesten tek tek vize istesin. Bunu da göz göre göre cinayet iþlemek istemiyorum diyerek yapsýnlar. Böylece depremde ölenlerin sayýsý azalýr. Japon Baþkonsolos Yardýmcýsý 8 ay önce beni ziyaret etti. Bana "Size yalvarýyorum, halkýnýzý uyarýn, Ýstanbul'da büyük bir deprem olacak" dedi.
    Ýstanbul için çanlar çalýyor... Dev Ýstanbul büyük depremi bekliyor... Sorumlular gaflet içinde... Halka tehlikenin büyüklüðü haber verilmiyor... Rantçýlar rant peþinde, eyyamcýlar zevklerinde...
    Sayýn Profesör Naci Görür, binlerce bina yýkýlacak demiþ... Bendeniz on binlerce, hattâ yüz bin bina yýkýlabilir diyorum... Bazý binalar yassýkadayýf gibi olacak. Konya'da durup dururken yýkýlan Zümrüt apartmanýný hatýrlýyor musunuz? Bir tek binada yüzden fazla vatandaþ can vermiþti.
    Ýstanbul binalarýnýn yüzde 85'i kaçak. Nice binlerce binaya kaçak katlar ilave edilmiþ. Çürük çarýk binalar... Entipüften binalar... Rant binalarý, rüþvet binalarý, imar affý binalarý, oy satýn alma binalarý, tabut binalar...
    Marmara'da tsunami olmaz diyorlar. 1509 büyük zelzelesinde dev gibi dalgalar sahildeki surlarý aþýp mahalleleri yýkmýþ boðmuþ. Tarih de mi okumuyorlar?
    Ýstanbul'da bir ara ucuz olsun diye çok katlý binalar deniz kumlu beton ile yapýlmýþtý. Cinayet!..
    Hesapsýz kitapsýz kaçak binalar. Rezalet.
    Rant için, gelir için, zenginleþmek için çýldýran toplum.
    1999'dan bu yana tam on sene boþa geçirildi. Bu on sene içinde binlerce bina güçlendirilebilirdi. Depremde çatlasalar, oturulmaz hale gelseler, saða sola yatsalar bile içlerindeki insanlar ölüme mahkum olmazlardý.
    Ýlgililer, bilgililer, sorumlular vazifelerini yapmadýlar. On sene ziyan edildi.
    Uzman profesör "Deprem bombasýnýn pimi çekildi..." diyor. Yarýn da olabilir, birkaç sene sonra da...
    Japonya'da da deprem oluyor. Orada devlet depreme dayanýklý binalar yaptýrýyor. Kayýplarý en aza indirmek için bütün tedbirleri alýyor.
    Bizde öyle mi?
    Geçen büyük depremden sonra "Bu Allah'ýn gazabýdýr" diye yazdýðý için bir gazete sahibi hapse mahkum edilmiþ ve zindana atýlmýþtý.
    Denizin altýndaki faydan gazlar fýþkýrýyormuþ... Yer gök haber veriyor, bakan yok, gören yok, dinleyen yok, tedbir alan yok...
    Baþkan Obama bir vuruþta sineði öldürüvermiþ... Hah hah hah... Kah kah kah...
    Türkiye'nin zencileri Trabzon'dan çýkar----------------------------------BUGÜN
    Trabzonspor þükretmedikçe þampiyon olamaz---------------------------TRABZONSPOR
    Tüketirsen azalýr, üretirsen çoðalýr--------------------------------------ÝÇÝN
    Arslanýn sýrtlaný çok olur-----------------------------------------------NE YAPTIN?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    LazAnisT - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Giresun

Çök kapan Tutun.
    Baþka ne yapabiliriz bilmiyorum.

Osman Yavuz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    38

Naci Görür hoca bu deprem mevzusunda maddi anlamda hayatýný kurtarmýþ bir insandýr.

Deprem bilinçsizliðine gelince.Bizim toplumda þöyle bir mantalite her zaman vardýr.Bir þey olana kadar bir sorun yoktur, o olay gerçekleþince de napalým takdiri ilahi.
    Colmandante

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kubilay ÞAHÝN - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

Artýk Depreme O Kadar Alýþtýmki.. En Son 4 civarý Olan Depremde Bir Durgunluk Yaþayýp Sonra Ýþime Devam Ettim.. Artýk Normal Geliyor..

17 Aðustostan Sonra Senelerce Okullarda Belli Baþlý Yerlerde bilgilendirme Yapýldý.. Çoðuda Ýþe Yaradý.. Ama Geçen 10 Seneden Sonra Milletimiz Yine Yaþananlarý unutmuþ Bir Þekilde Ne Yapacaðýný Bilmeyerek Davranýyor..
    Diyrým Diyrým Demiyrým Niyeda Diyecuðum ...

Bir þehir takýmýndan fazlasý...

Emirhan Makul - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    34

Bizim Evi Akçabatlýlar yapmýþ korkum yok
    Trabzonspor, Ona Hayat Verenlerin Hayatýdýr.

Engin Türkyýlmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Alýntý Emirhan Makul Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Bizim Evi Akçabatlýlar yapmýþ korkum yok
    bizim evi dedem yapmýþ ben normalden daha çok korkuyorum çünkü dedem de oflu
    Hastikoz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)