Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 22 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: MasterCard?tan Türkiye?ye gol

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Sampiyonlar Ligi ana sponsoru MasterCard, Olimpiyat Stadi?ndaki final için 290 sayfalik Istanbul Sehir Rehberi hazirladi. Gazetecilere ve yabanci konuklara dagitilan rehberin Türkiye?ye hakaretle dolu oldugu ortaya çikti.

Atatürk Olimpiyat Stadi'ndaki Türkiye'ye prestij kazandiran görkemli final organizasyonuna gölge düstü. Sampiyonlar Ligi'nin ana sponsoru MasterCard'in, Istanbul'a gelen yabancilar için özel olarak hazirlattigi 'Istanbul City Guide' adli sehir rehberinde Türkiye, Türkler ve Atatürk hakkinda suçlayici ifadeler yer aliyor.

Sampiyonlar Ligi'nde akredite olan 120'si Türk toplam bin 800 gazeteciye ve UEFA'nin yabanci konuklarina dagitilan eser klasik bir Istanbul rehberi kimliginden çikarak, Türkiye aleyhtari politik bir hüviyete bürünmüs. MasterCard'in sözcüsü Alman Milli Takimi Teknik Direktörü Jurgen Klinsmann'in önsözünü yazdigi rehberi Istanbul'da yasayan Ingiliz kadin gazeteci Virginia Maxwell kaleme aldi. Londra'daki "Lonely Planet" adli kitabevinin bastigi sehir rehberinde Istanbul eglence, gezi, mimari, tarih, kültür ve semt bölümleriyle anlatilmis. Türkiye'deki topluluklari etnik kimliklerine göre siniflandiran Maxwell, Atatürk'ün, Kürtleri asimile etmek için dillerini yasakladigini öne sürüyor. Kürtlerin tarih boyunca bagimsizlik için savastigini anlatan yazar, "Son bir asirdan beri Kürtler, bagimsizlik için merkezî otoriteye karsi mücadele ediyor. Atatürk, 1924 yilinda Kürtleri asimile etmek için Kürt dilini yasakladi. 1920 ve 1930'larda Anadolu'da çok kanli isyanlar çikti. 1984'ten bugüne kadar savasta ise 30 bin insan öldü." yorumunu yapiyor. Ermeniler için de 'toplu kiyima maruz kaldilar' ifadesi kullaniliyor. Rehberde, Ermenilerin Osmanli Imparatorlugu'nun son dönemlerine kadar baris içinde yasadigi; ancak sonradan bagimsizlik için isyan ettikleri vurgulanarak, "Gerilla savasi yapan Ermeni çeteler yüzünden, suçsuz Ermeniler de zarar gördü. Ermeni teröristleri yok etmek için Anadolu'da ve Istanbul'daki masum Ermeniler de toplu kiyima ugradi. Ermeni nüfusu, Osmanli'daki etnik milliyetçilik sonucunda artan toplu katliamlar ve göçlerle büyük ölçüde azaldi." seklinde ibareler kullaniliyor.

Türklerin 21. yüzyilin modern yasamina adapte olmaya basladigini; ancak Osmanli zihniyetinin silinmedigi belirtilen rehberde, yabancilara Istanbul'da dikkatli davranmalari uyarisi yapiliyor.

Istanbul?u sark zihniyetli bir sehir olarak lanse eden rehberde su uyarilar yapiliyor: ?Sehrin muhafazakar semtleri olan Fatih, Eminönü ve Sultanahmet'te kesinlikle esinize ve sevgilinize sarilmayin. Parmaginizla kimseyi isaret etmeyin. Karsinizdakiyle konusurken bacak bacak üstüne atmayin.?

Istanbul rehberinde Türk taksiciler de yabancilara adeta soyguncu olarak anlatiliyor. Istanbul taksicilerinin turistleri kolay av olarak gördügünü belirten Ingiliz yazar Maxwell, ?Size gündüz tarifesi yerine gece tarifesi açarlar. Türk lirasindaki sifirlar kafanizi karistirabilir. O yüzden 500 bin yerine sizden 5 milyon isteyebilirler. Emniyet kemeri diye bir sey aramayin, çünkü Istanbul'daki taksilerde emniyet kemeri yok derecede azdir.? diyor.

Medya bölümünde ise Handan Ipekçi'nin yönettigi ?Büyük Adam, Küçük Ask? adli filmde Kürtçe konusmalar oldugu için Istanbul Film Festivali'nde gösterimden kalktigina dikkat çekiliyor. UEFA'nin düzenledigi Sampiyonlar Ligi finalinde ana sponsor MasterCard'in dagittigi Istanbul rehberi Türk yetkililerin gözünden kaçmis. Istanbul 2005'in organizasyon sorumlusu ve Türkiye Futbol Fedarasyonu?nun Genel Sekreter Yardimcisi Metin Kazancioglu skandal kitabi inceleme firsati bulamadigini söyledi. MasterCard'in kitabi marketing sistemiyle dagittigini ve kitabi final gecesi gördügünü belirten Kazancioglu, ?Ben kitabi okuyamadim. Öylesine yogunduk ki nefes alacak vaktimiz yoktu. Ben de kitabi final günü gördüm. Baktim masaya koymuslar, dagitiyorlar. Uyariniz için size çok tesekkür ediyorum.? seklinde konustu.

Senes Erzik: Sok oldum

UEFA Asbaskani Senes Erzik, MasterCard'in gelen konuklara dagittigi kitabin UEFA ile ilgisi olmadigini söyledi. UEFA'nin dört ana sponsorlarindan birinin MasterCard oldugunu ifade eden UEFA Asbaskani Erzik, ?MasterCard promosyonlarin dagitimi için bir yerden izin almaz. Böyle hediyeleri kendi müsterilerine dagitir. Demek bu kitabi medyaya da dagitmislar. Ama yine de Türk Futbol Federasyonu bu kitabi önceden incelemeliydi. Sayin Metin Kazancioglu en azindan okumaliydi. Dogrusu çok üzüldüm. Sok oldum.? diye konustu.

?Kürtler asimile edildi?

?Yüzyillar boyunca Kürtler kendilerini yöneten çogunluk hükümetlerinden özerkliklerini elde etmek için mücadele ettiler. 1924?te Atatürk bir asimile hamlesiyle içeriginde ?Kürtlük? barindiran tüm ifadeleri yasakladi. Kürtçe konusmak suç oldu. 1920?ler ve 30?lar boyunca büyük çatismalar ve zulüm yasandi ve 1984?ten bu yana yaklasik 30.000 kisi hayatini kaybetti.?

?Ermeniler katledildi?

?Pek çok Ermeni 1. Dünya Savasi boyunca Osmanli sultanina sadik kalirken, digerleri Osmanli topraklari üzerinde bagimsiz bir Ermeni devleti kurabilmek için gerilla çeteleri olusturdular. Yasanan terörün dogurdugu zulüm, Istanbul ve baska yerlerde masum Ermenilerin yaygin bir sekilde katledilmesiyle sonuçlandi. Anadolu?daki Ermeni nüfusu göçler ve katliamlarla azaldi.?

zaman spor 30.05.05

- Promosyon olarak dagitilan bir kitap neden incelenmez?
    - Bu adamlarin derdi ne?
    - MasterCardimi Visa'ya çevirmezsem bana yakisir mi?

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

Master Card sorumlusu bayan kendilerininde bu duruma bir anlam veremediklerini ve sok olduklarini belirtti ve Türk milletinden özür dilediklerini açikladi. Master Card firmasinin bu tür islere hiçbir zaman karismak istemedigini de sözlerinde belirtti.

Bu özürler iyi ama tek sorun böyle büyük bir firmanin reklam verecegi kurum ya da araçlari neden incelemedigidir. Iste bu hata onlarin imajini zedelerken güç bir durumda birakti.

Son olarak Master Card eger bu kitapçigi daha önceden inceleseydi bu kitaba reklam vermezdi. Ayrica turizm bakanligimizin Türkiye'yi tanittigi kitapta da bu ifadeler yer aliyor. Yapilmasi gereken ilk önce kendi ayibimizi temizlemektir.Edited by: Kaya

Guests
    Ziyaretçi

bence federasyon istifa etsin, hem ayibi temizlerler hemde biçakçidan kurtuluruz

iyide çogu yazdi dogru ? tabi böyle bir yazi ya negerekvardi sorusu daha iyi olur bence.

Trabzonspor Kongre Üyesi
    tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alıntı Akin-61 Nickli Üyeden Alıntı
    iyide çogu yazdi dogru ? tabi böyle bir yazi ya negerekvardi sorusu daha iyi olur bence.

hangisi dogru?kürtlerin asimile edildigi masalimi yoksa ermenilerin katledildigi palavrasimi?

Atatürk ün enbüyük hayali Kürtleri ve türkiyede Asiretligi kaldirmak idi.. ömrü yetmedi.. zaten hepsi dogru demedim.. ama kürtler hakindaki çogu seyi dogrudur.

" Atatürk, 1924 yilinda Kürtleri asimile etmek için Kürt dilini yasakladi. 1920 ve 1930'larda Anadolu'da çok kanli isyanlar çikti. 1984'ten bugüne kadar savasta ise 30 bin insan öldü." yorumunu yapiyor. "

"

Türklerin 21. yüzyilin modern yasamina adapte olmaya basladigini; ancak Osmanli zihniyetinin silinmedigi belirtilen rehberde, yabancilara Istanbul'da dikkatli davranmalari uyarisi yapiliyor. "

"

Istanbul rehberinde Türk taksiciler de yabancilara adeta soyguncu olarak anlatiliyor. Istanbul taksicilerinin turistleri kolay av olarak gördügünü belirten Ingiliz yazar Maxwell, ?Size gündüz tarifesi yerine gece tarifesi açarlar. Türk lirasindaki sifirlar kafanizi karistirabilir. O yüzden 500 bin yerine sizden 5 milyon isteyebilirler. Emniyet kemeri diye bir sey aramayin, çünkü Istanbul'daki taksilerde emniyet kemeri yok derecede azdir.? diyor. "

Trabzonspor Kongre Üyesi
    tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

bahsettigin devirlerde çikan isyanlarin yüzünden musul ve kerkük sehirlerini ingilizlere kaptirdigimizi ve su anda kuzey iraktaki bütün olumsuzluklarin bu olayla baglantili oldugunu hatirlatirim.Atatürk az bile yapmis ingiliz sariklilari cezasini çekti ama bizim ödedigimiz fatura daha agir oldu halada ödüyoruz.

tigin ben yanlis yapti demiyorum... Atatürk davasinda çok hakli idi bence.. ben sadece bunlarin oldugunu söyledim.. Eger Atatürk yasasa idi ben inaniyorumki suan Kürt sorunu diye bir sorunumuzda olmiyacakti..

Hüda Topaloğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Belçika

Dostum bu denineler dogru oldugunu diyorsun????

Atatürk ün enbüyük hayali Kürtleri ve türkiyede Asiretligi kaldirmak idi.. ömrü yetmedi.. zaten hepsi dogru demedim.. ama kürtler hakindaki çogu seyi dogrudur.

" Atatürk, 1924 yilinda Kürtleri asimile etmek için Kürt dilini yasakladi. 1920 ve 1930'larda Anadolu'da çok kanli isyanlar çikti. 1984'ten bugüne kadar savasta ise 30 bin insan öldü." yorumunu yapiyor. "

Ataturkun en buyuk hayali cumhuriyeti kurmakti ve bunu basardi + son bolumde yazilan "30 bin insan öldü" derken sanki 30 bin kurt oldu havasini vermeye çalisiyorlar, bir yorum yapacaksan biraz dengeli yap, milliyetçi degilim, ama vatan için canini feda eden mehmetçigede biraz saygimiz olsun yani!! BUNLARIN HANGI BIRINDE HAKLILAR!!

Türklerin 21. yüzyilin modern yasamina adapte olmaya basladigini; ancak Osmanli zihniyetinin silinmedigi belirtilen rehberde, yabancilara Istanbul'da dikkatli davranmalari uyarisi yapiliyor. "

Su anki Turkiye ile Osmanli arasinda hiç bir benzerlik kalmamistir (malesef), bu dedikleri gerçek olsa gurur duyardim, bikere demokratisi gibi saçma bir sistem war turkiyede, dusunce ozgurlugu diye bir olay kalmamis, fuhus kumar meyhane desen istemedigin kadar var, kamusal alanlarda basortusu yasagi ve daha neler neler war, bunlarin hangisi osmanlidan kalan izler, tek bir benzerlik warsa oda ulkede muslumanlarin yasiyor olmasi, birakda bukadar izleri kalmis olsun!!!

Istanbul rehberinde Türk taksiciler de yabancilara adeta soyguncu olarak anlatiliyor. Istanbul taksicilerinin turistleri kolay av olarak gördügünü belirten Ingiliz yazar Maxwell, ?Size gündüz tarifesi yerine gece tarifesi açarlar. Türk lirasindaki sifirlar kafanizi karistirabilir. O yüzden 500 bin yerine sizden 5 milyon isteyebilirler. Emniyet kemeri diye bir sey aramayin, çünkü Istanbul'daki taksilerde emniyet kemeri yok derecede azdir.? diyor. "

acaba bu yaziyi yazan en son nezaman geldi TR'ye, liradan sifirlar atilali baya olduda beyefendiler hala sifirlardan bahsediyorlar!!!

SONUC OLARAK BU YAZI TAMAMIYLA BIR SALDIRI VE HAKARET NITELIGI TASIYAN BIR YAZIDIR, TUM YAZILANLAR DOGRU OLSA BILE BU NASIL BIR USULLE SOYLENMIS, BU NASIL TERBIYESIZLIK ANLAMADIM, VE MALESEF BIZDE HAK VERIYORUZ!!!

sametaydin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

ulan 2 tane mastercard kredi kartim var.ikisinide iptal edecem. bu ne terbiyesizliktr.

ayrica senez erzik ve istanbul alisi bu konuyla alakali mastercard i sert bir sekilde kinadi. ayrica olayi yüksek mercilere de tasimakta kararli görünüyordu. hadi muammer güler.

bizi kim seviyo ki master card sevsin?!?

#10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bu hiç okunmadi mi denetlenmedi mi ne bu ya dalga geçer gibi[img]smileys/smiley7.gif[/img]

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Nytre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

hayir canim mastercardtan açiklama gelmis gazetede okudum adamlar normal karsiladi bu durumu!..

asagilik insanlar gerçek yüzlerini arasira gösteriorlar böylece..

Final olana kadar hiçbir TÜRK yetkili bunu eline alip okumadimi, incelemedimi??? Ise bak ya yarabbi yaresulALLAH ne islere kaldik.

Forumdan Uzaklaştırılmıştır Salih61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ÖzGüReisEsenLer Nickli Üyeden Alıntı
    bence federasyon istifa etsin, hem ayibi temizlerler hemde biçakçidan kurtuluruz
    Onlarda GURUR denen birsey yok ki...Istifa Onurlu ve Serefli insanlarin isidir...Bu yüzden Istifa bu gibi insanlara 3 numara büyük geilir...

Saygilarimla...

Konuyu açis amacim belki de fevrilesmemeden kaynaklanmisti, aklima Canon'un Dünya kupasi finalinde açtigi resim sergisinde tüm ülkeleri tanitici güzelliklerle dolu resimleri yayinlamasina karsin;Türkiye'den 99 depreminin fotografini yayinladigini hatirladim.

Siyasi olarakta güçlü degiliz, sporada bir sekilde yansiyor. Ne dogulu olabildik ne batili olabildik, aralarda biryerlerde kendi dengemizi kurmusuz gidiyoruz, kim kabullenecek bizi? Kimse...

Kitapçikta yer alan iddialara gelince, Kürsat basar'in soykirim ile ilgili güzel bir yazisi var onu okumanizi tavsiye ederim. Türkler ve Kürtler arasinda Osmanli döneminden itibaren hiçbir sorun yasanmamistir, Kürtlerin kendi devletini kurma fikri bir kenara dursun her zaman kendilerini Osmanli'ya ait hissetmislerdir.

Ancak Türkiye'mizi 15 yil geriye atan darbelerin olusumuna neden olan olaylarda oldugu gibi;belki de ayni seyi isteyen kisiler,farkli saflarda yer almak zorunda kaldilar. Onlari ayri düsüren neydi? Sevdigim bir abim diyor; "belki de görüslerimiz çok benzerdi ancak bir kez bile masanin etrafinda oturup konusamadik, birlikte karar veremedik! Oturtmadilar!" Ve inanin o nesil günümüzdekinden daha entellektüeldi, kitap okuyor, arastiriyordu, miskin degildi, hem de hiç!

Neden mi böyle oldu? Ben bunlari disarinin baskisinabagliyorum. Bugün bizi soykirimci da yaparlar, Fransa'nin Cezayirde yaptigi soykirimi anlatan filmi de Istanbul'da yayindan da kaldirirlar. Bizim Fransa'da oynana tiyatro oyununu zamaninda gösterimden kaldirdigimiz gibi...

Hadi MasterCard böyle bir sey yapti. Onlar LonelyPlanet adli turist kitapçigindan aldiklarini iddia ediyorlar bilgileri. Bu kitapçik ülkemde Kültür ve Turizm Bakanligi'nin bandrolüyle satiliyor. Ne is yapar bu bakanlik? Hem kültür hem de turizm konusuna giren, ülkeyi tanitan, bir kitapçigi incelemez? Onu da geçtim TFF yetkilileri bir bakmazlar mi sponsor firmalarin hazirliklarina?Yabancilari suçlamak kolaydir ama biz sorumluluklarimizi yerine getirmezsek daha çok rezil oluruz uluslararasi iliskilerde. Görevlerini yerine getirmeyip haybeye maas alan nutuksever bürokratlarin varliklari dis mihraklardan da tehlikelidir bizim için. Bunu anladigimiz gün gelisme kaydedecegiz.

Nereden
    Ankara

bu kitapcigin içerigi ile ilgili yorum yapmayacagim.(o konularda çok doluyum [img]smileys/smiley2.gif[/img])ama gerçekten bir ülke bu kadar kötü tanitilir. bu olay ilk degil sonda olmayacak zaten. her firsatta avrupada türkiyenin alehinde haberler ve kitaplar çikiyo zaten. en önemlilerinden birisi de ülkemize gelen turistlere size verilen fiyatin yarisini teklif edin tembihinde bulunuyolar.(gerçi özellikle avrupa bunu herzaman avrupa disina giden turistlere tembih ediyor) yani potansiyel dolandirici durumundayiz[img]smileys/smiley7.gif[/img]

benim en büyük elestrim bu konu ile ilgilenen bakanlarimiza olacak. onlarin gözünden nasil kaçabilir böyle bise. bu kadar ilgisizlik vurdumduymazlik nasil olur ?

Bence burdaki en büyük hata yetkililerde bu kitapcik hiçmi türk yetkililerin eline geçmedi hadi geçtiyse böyle büyük bir organizasyonu gerçeklestirenler ingilizce bilmiyolarmi??

Ayip vallaha çok ayip.

UEFA'nin dört sponsorun'dan biri olan MasterCard Sampiyonlar Ligi finalinde davetlilere ve medya mensuplarina Istanbul'un tanimi maskesi altinda gerçeklerle ilgisi olmayan bir rehber dagitiyor. Ne yazik ki bu rehberde Türkiye'ye, Türklere ve Atatürk'e yönelik karalayici, asagilayici ifadeler yer almaktadir.
    Istanbul'u tanittigi iddia edilen ve gerçeklerle bagdasmayan bu rehberde Atatürk'ün, Kürtleri asimile etmek için dillerini yasakladigi, son bir asirdan beri Kürtlerin, bagimsizlik için merkezî otoriteye karsi mücadele ettigi belirtiliyor. Bu saçma sapan rehberde Ermeniler için de 'toplu kiyima maruz kaldilar' ifadesi kullaniliyor. Istanbul'u 3. Dünya ülkesine ait bir sehirmis gibi gösterme çabasi içinde olduklari görülüyor.
    UEFA'nin en üst düzey organizasyonu olan Sampiyonlar Ligi final maçinda Istanbul ve Türkler hakkinda yalan yanlis hazirlanmis, tamamiyla siyasi içerikli bir tanitim rehberinin dagitilmasi bizleri çok sasirtmamistir. Çünkü bu olay bir kez daha göstermistir ki; Avrupalilar ellerine geçen her firsatta bize ve tarihimize saldirmaktan çekinmemektedirler. Hatta daha da ileriye giderek kendi evimizde bizleri karalayici, küçük düsürücü bir takim organizasyonlara girismektedirler. Bu olayla, Avrupa gerçek yüzünü bir kez daha göstermistir.
    Bizler Türk Milliyetçileri olarak; MasterCard'in gerçeklestirdigi bu çirkin olayi büyük bir öfkeyle kinamaktayiz. MasterCard yetkililerini tüm dünya basini önünde Türk milletinden özür dilemeye davet ediyoruz. Ayrica yine bu kurum tarafindan basilacak, tüm dünyaya gerçek tarihimizi, gerçek degerlerimizi yansitan tanitim brosürlerinin özür olarak dagitmalarini bekliyoruz.
    Bu olayla ilgili olarak Hükümeti göreve davet ediyoruz. Kimse Türk milletinin serefiyle oynayamaz. Hükümetimiz tarafindan acil olarak MasterCard'a bu art niyetli çalismadan dolayi gereken en sert cevabin verilmesini bekliyoruz. Bizler bu olayin pesini birakmayacagiz ve takipçisi olacagiz.
    Kendi evimizde gerçeklesen bir organizasyonda Türk milletine hakaret içeren ifadelerin yer aldigi bir kitapçigin dagitilmasi ve bu konu hakkinda yetkililerin ?gözümüzden kaçmis? gibi sözler sarf etmesi ise daha da düsündürücüdür. Böylesine önemli bir organizasyonda aylar öncesinde baslanan hazirliklarda önemli bir konunun görmezlikten gelinmesi affedilir bir hata degildir.
    Türk Milliyetçileri olarak sunu bir kez daha ifade etmek istiyoruz: Hiçbir kisi veya kurum Türk milletini karalamaya kalkismasin. Kendi reklâmi için Türk milletinin degerlerini ve tarihini yanlis yorumlamasin. Eger bu tür eylemleri sürdürmeye devam ederlerse; karsilarinda bu ülkenin gerçek sahiplerini yani Türk milliyetçilerini bulacaklardir. Türkiye'yi bölmeye yönelik planlar kurup, Türk milletinin direncini kiracaklarini saniyorlarsa yaniliyorlar. Türk milleti bu tür eylemlere gereken cevaplari vermesini de bilir.Tanri Türkü korusun ve yüceltsin?

siyasi görüslerinizi bu topice yansitmayin! Lütfen. Kopyala yapistir degil kendi görüslerinizi dile getirin.

böyle bir hataya nasil düsüldü sasiyorum ama bence büyük itibar kaybettik DIKKAT!! hususunda

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)