Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: cl,lig sampiyonlugu ve gelecege dair...

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

oncelikle butun arkadadaslarimi selamlamak istiyorum,sadece onlari mi! hayir yonetimimizi,oyuncularimiz ve t.direktörlerimizi! bizlere boylesine heyecanli ve gururla hatirlayacagimiz bir futbol sezonu yasattiklari icin!

bmn de yaklasik iki yildan bu yana bir seyler yaziyor ama cokluklada yazilanlari okuyorum. okuduklarimdan arkadaslarimizin dusuncelerini genel anlamiylada trabzonspor taraftarinin genel bir profilini guzumde canlandirmaya calisiyorum!

gecmisi irdelemenin cokta faydasi olduguna inan bir insan olmadigimdan olsagerek bir sezonun ardindan burda bu topic altinda gelecege dair dusuncelerimizi yaziya dokecegimiz bir platform olusturmak istedim! ancak gelecegi kurmaninda en iyi gecmisi süzerek ve ordan birseyler ögrenerekyapilabileceginin bilincindeyim!

aslinda hersey ozkan sumerin-amiyane tabiriyle koyun delisinin- yonetime gelmesiyle basladi ! buyuk elestirilere ve taraftar desteginden yoksunluguna ragmen bu insan ve yonetimi bu takimin bugun gurur duydugumuz bu seviyeye gelmesinde inanilmaz bir savasim verdiler! hatalariyla ve olumlu atilimlariyla trabzonda ve trabzonsporda bir donemin kapanmasinda ve yeninsinin acilmasinda cok onemli katkilari olan bu insanlara her trabzonspor taraftarinin tessukurunu bir borc olarak gormekteyim!

bugun samet aybabayla baslayan sonrasinda z.doganla suren bir evrilmenin senol guneslebelkide son asamasina geldik! ligde kacirilan sampiyonlugun verdigi buruklugu cl ile gidermeye calisan camiamiz bugun artik dunde kalmayarak yarinlara bakmakta ve yarina dair plan ve projeler uretmeye gayret gostermekte ve bunda da goreceli basarili olmaktadir!

yonetim gecen yillarda onceki yonetimlerin baslattigi yeniden yapilanma ve uefa normlarina uygunluk atilimini borsaya girerek en yuksek noktasina ulastirmis ve uygunluk belgesinide federasyondan almistir!maddi olarak sorunsuz bir gelecek bizleri beklemektedir! bu anlamiyla yonetimin basarizligindna soz etmek cok buyuk bir hata olur! tabi ki yapilmis kimi hatalar mevcuttur ancak sifir hata hicbir yerde mevcut degildir hele futbolda sifir hatadan sozetmek futbolun ozuyle ters dusen bir durum ortaya cikarmaktadir!

varolan yani olusturulan oyuncu kadrosu su anda turkiyenin en iyi kadrosudur! kimi eksiklerine ragmen bu konuda hemfikir oldugumuzu duusndugum cok arkadasimin burda yazilarini zevkle okumaktayim.bundna sonraki transfer politikasida bu kadronun guclendirilmesine yonelik atilimlar icerecektir ki burda taraftarin isteklerininde goz onune alinma vakti gelmistir! cunku kulup olarak maddi anlamda gecen yillara oranla cok rahat bir pozisyonda bulunmaktayiz ve bu isteklerden en onemli iki tanesi iyi iki uc oyuncu transferi ve takimin maclarinin oynandigi stadyumun yeniden insasi veya yenilenmesidir! yonetimin bu konuda cesitli calismalar icerinde oldugu hepimizce malumdur!

taraftar olarak kendimizi gelistirdigimiz ve takimimiza ayak uydurmaya calistigimizda ozellikle son donemlerde gorulmeye degerguzel bir gelisme olarak karsimiza cikiyor! yapilmasi gerek cok seye ragmen taraftar butunlugu konusunda olumlu dusunceler icinde bulunmaktayim!bu konuda da trabzonsporun turkiyede bir oncu misyon yuklendigi(bkz. tellerin kaldirilmasi kufurun azaltilmasi ve rakip takimlara gosterilen iyiniyet gosterileri)ve bu misyonuda her zaman oldugu gibi layikiyla yerine getirecegi muhakkaktir!

butun bu gelismeler bizlerin gelecege daha bir umutla ve arzuyla bakmaya sevkediyor! ve bunu yazilarimizda konusmalarimizda gormek mumkun!ancak gelecege dair konusurken ancak olasiliklardan dogru konusabiliyoruz! tam olarak neler olabilecegini kestirmek bugunden zor olsada vizyon sahibi olma gerekliligi bizim icin bu sezonun ardindan daha onem kazanmistir!

geride kalan 3 yillik degisim donusum sureci artik meyvelerini her alanda vermeye baslamistir!

onumuzdeki yil kadrosu muhtemelen korunacak takimin yapilacak takviyelerle clye katilacagi ve ligde de sampiyonlugun en guclu adaylarindna biri oalcagi onumuzde duran varsayimlardan iki tanesi! bu iki varsayimin bizleri yeni dusunceleri ve fikirleri uretmeye itmesi kacinilmazdir! taraftar olarak yapmamiz gereken bu kez takimin gerisinde kalmak degil takimi ileriye goturecekdinamik olmaktir.

sampiyonlar ligine kalmamiz bizleri sadece maddi anlamda ileri goturmeyecek ayni zamanda avrupali bir takim huvviyetine burundurecektir! bunun bilinciyle yapilmasi gereken cok sey vardir! ornegin taraftar olarak avrupa kuluplerinin taraftar olusumlariyla iliskiye gecilmesi cok onemlidirki bu sehir icin cok onem arz etmektedir! bu gun futbol maclari ozellikle cl maclari futbolun disina cikmis bir ekonomiye donusmustur! bizler kendi sahamizda oynayacagim oyunlari sadece doksan dakikalik periyodlar olmaktan cikarip sehrimizin-o guzel esi bulunamayasi sehrimizin-tanitimina sebep olacak birer eglence zamanlarina donusturmeliyiz! trabzonlunun ve trabzonsporlunun dostlugunu tum misafir takimlara onlar bize gelmeden once gostermeli ve bu futbol eglencesinden azami kazanimi sehrimizin icin cikarabilmeliyiz! bununla yetinmeyip bu sehrin avrupanin önemli futbol sehirlerinden biri oldugunu cumle aleme gosterecek eylemlere girismeliyiz! bunun icin en buyuk gorev taraftara ve sehir insanina dusmektedir!

gelecek yil ligde cok daha cekismeli bir donem yasayacagimiz bu yildan belli olmustur! bir cok takimin basinda cok kaliteli turk t.direktorler calismakta ve bir cok takim artik buyuklerden korkmamaktaidr! burdan yola cikarak istanbul takimlarinin islerinin daha zor olacagini tahmin etmek zor degildir! esit olmayan sartlarda yapilan maclarin devri nadolu kuluplerinin tum maddi olanaksizliklarina ragmen bitmektedir!

bu anlamiyla trabzon bu yil gosterdigi saha ici ve disi performansla anadolunun onderligine yavas yavas ciddi anlamda soyunmaktadir!burda yine taraftara dusen cok onemli gorevler mevcuttur! ancak en onemlisi digeranadolu takimlariyla iliskilerin gelistirilerek bir birlikte durus olusturulmasidir.

gelecek yilin bir baska olayi ise hic bir takimin yuzuncu yilini yada 456. yilini kutlayamayacak olmasidir! buda ozellikle istanbul takimlarinin en azindan bu anlamiyla cenelerini kapamalarina sebep olacaktir!

trabzonspor oalrak ileriye bakmaya devam etmek zorundayiz! bu siteye ilk geldigimde yazdigim bir sey vardi; guzel gunler gorecegiz cocuklar guzen gunler gorecegiz,takalari maviliklere surecegiz! sanirim simdilerde takalarimizla limandan demir aldik ve maviliklere ozledigimiz o gozlerimizi kamastiracak maviliklere suruyoruz onlari!

bundan sonrasinda herkeze onceki zamanlardan daha fazla is dusmektedir, bunun bilinciyle hareket edip takimimiza guvenmeye devam etmemiz gerektigi ve onlari sonuna kadar desteklemeliyiz!

bu yaziyla birlikte burda ciddi anlamda bir tartisma platformu olusturmak istedim! bu sayfaya bir iki cumleyle katilmak isteyne arkadaslardna ricam yazilarini baska topiclere yazmalari! benim burda yapmak istediigim forumun agir abilerini biraraya getirip gelecege,clye, gelecek sezona dair beyin cimnasitigi yapmak ve genel anlamiyla bir bordomavinet durusu belirlemektir... umarim beni anlayisla karsilarsiniz...

hepinize saygilarla...

saglicakla kalin...

yazini buyuk bir sabirla okudum daha oncede soyledim simdide soyluyorum hepimiz ayni duygular icerisindeyiz farkli olan ne ben sunu iddaa ediyorum gercek sampiyonluk avrupada bu kadar kirlenmis bir medya bu kadar kirlenmis bir lig dunyanin hic bir yerinde yok bu sene olanlar meydanda ama sonuc bu lig devam ediyor bu takim ki ONUN ADI TRABZONSPOR'DUR alcakliklara kahpeliklere herzaman gogüs gerecek veonumuzdeki sezon herkese hakettigi cevabi verecektir

Sevgili Özkan Sümer'in isbasina geldigi kongreden önce okudugu bir siir va anlamli sözleri vardi.O günlere dönüp bakinca son 3 ,4 yillik süreçteki kazanimlarimizin sebeplerini daha iyi anlar oldum.Yasamak tek ve hür ve bir orman gibi kardesçesine yönetmek için seffaflik için yönetime talibim demisti Sümer ve eklemistiBIZ BIRIZ BIZ HEPIMIZIZ BIZ TRABZONSPORUZ diye.Herne kadar yaptigi icraatlar söylemine tam olarak oturmasada bize kazandrdiklarinin ortada oldugunu düsünüyorum.Dünkü maçtan sonradüsündügüm tek sey Trabzonsporumun artik tam anlamiyla bagimsizligini kazanmis bir kurum oldugudur.Bagimsizligimizi kazanmak için az savas vermedik.Parayi dünyanin en büyük gücü sananlara karsi inancin yüregin ve bilincinönemini ögrettik.Arkamizdan vuranlara vurmaya çalisanlara pabuç birakmayip çok olgunca davrandik.Ögrendiklerimiz kazandiklarimiz çok fazla kardeslerim.Esas savasimiz bundan sonra baslayacak.28 Mayis 2005 tarihi Trabzonspor için enaz kurulusu kadar önemli bir milattir bence.Gsnin 100. yil geyikleri,Fb nin inanilmaz lobisi ve para gücü Bjk nin yaptigi 30 milu-yon dolari asan transferler ve karsilarinda çekirdek kadrosunu koruyup flas isimleri kadrosuna katamayan ve hatta bu yüzden belkide CL den mahrum kalan ve her zaman masabasi oyunlarla ayagi kaydirilan Trabzonspor.Tarih 28 Mayis 2005 saatler 21:00 i gösterdiginde Trabzonsporlu olmayan herkesin aklina o eski korkunun oturdugunu gördük.Bundan sonra TS camiasinda herkese görevler düsüyor,öncelikle taraftarlar olarak bizim yapmamiz gereken 28 Mayis 2005 tarihinde olimpiyat stadinda gerçeklestirilen organizasyonun Trabzonsporun her maçinda özel bir çabaya gerek duyulmadan tekrar edilmesidir.Senol Günes gibi bir teknik adam varken bize düsen onun yaptiklarini desteklemek olmali,skorlara göre herkes bir teknik direktör edasinda yorumlar yapmamalidir,Istanbul basininin satilik kalemlerinden çikan hiçbir yazi hiçbir belge referans olarak alinmamali hatta mümkünse okunmamalidir.Umutsuzluk hiçbir zaman aramizda yer bulmamali ve mümkünse tüm olumsuz durumlarda umudumuz her dem taze tutulmalidir.Yönetimimize düsen en büyük görev ise:

Trabzonsporun küçük derelerle beslenen büyük ,coskun bir irmak oldugunu unutmadan bünyemize uyacak,klübümüzün parasini çarçur etmeden bize uyum saglayacak direkt katki saglayabilecek ftubolcular transfer etmesidir.Bu yil baslatilan lobi faaliyetleri kismen basariya ulassada yeterli olmadigi ortadadir,bu faaliyetler artarak kurumsallasma çalismalari ile devam etmelidir.Trabzon sehri bizim karagahimiz olarak çok büyük basarilara hazir olmalidir,stadimizda takimimiz 90. dakikaya kadar coskuyla desteklenmeli ancak saha içine en küçük bir fevri müdahale yapilmamalidir.Unutulmasinki bu sezon takimimiz deplasmanlardaki basarisini kendi evinde takrarlasa idi 10 puan farkla sampiyondu.

28 Mayis 2005 Tarihini bir milat olarak kabul ederek sizleri en içten duygularimla selamliyorum.Artik hiçbirsey eskisi gibi olmayacak Gelin Birlik Olalim!!!!

grandiose - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Aslolan Trabzonsporun ta kendisidir.. onun yaninda yasanan hayat,aldigimiz nefes bile yavan kalir diye basladim bu sevdaya.. ve yapilan her güzel hareketi,verilen her cesur savasi yüregim kabararak izlemekteyim yine.. dün dakikalar 61 i gösterdiginde o atmosferi elinde mesale ile yasayan biri olarak bir kez daha inandim ki; bu takim herseye,herkese,sansa ve sanssizliga ragmen anli sanli sampiyon olacak günü geldiginde..her iste bir hayir vardir dedim sampiyonlar liginden sanssiz bir sekilde elenisimizde.. fener lobisinin yapacaklarini bildigim halde vardir bir hayir diyerek sineye çektim papilanin yaptiklarini.. öyle ya, her iste bir hayir vardir.. ve o hayirli sey,günü gelip te oldugunda, istanbulun tamami gelse,medyanin alayi üstümüze yürüse,rakipler her türlü çirkefligi yapsa da olacak hayirli seye mani olamayacaklar.. yönetimimizin yaptiklari futbolcularimizin özverisi her sey takdire sayandi... bir eksiklik vardi sadece.. gerektiginde birlik beraberlik saglayamama gibi bir sikintimiz vardi hep.. ayri kafalardan sesler çikardi hep ve kendi kendimizi içten çökertip dururduk.. her iste bir hayir vardir dedim ya, belki de sirf bu yüzden bu seneki fener maçi gibi bir olayi yasamamiz gerekiyordu belki de...ters mantik yapalim biraz..bakin,çok kizdigimiz fener medyasi,federasyon ve masasi cem papila sayesinde!! senelerdir hiç olmadigi kadar dik duruyoruz ve olmadigi kadar futbolcu kardeslerimizi verdikleri onurlu mücadeleden dolayi ilk kez bu kadar fazla taçlandiriyoruz.. ilk kez onbinlerle ifade edilen toplumsal bir bilinçle hakkimizi savunuyoruz.. ilk kez sen ben kavgasina dönüstürmeden sadece Trabzonsporumuz için birlesiyoruz eskiden oldugu gibi.. açik kanaldan yayinlanmasina ragmen hayati maçimizi 50 bin taraftarimiz takip ediyor.. bu karsiliksiz kalmaz asla.. bu mücadelenin sonucunu mutlak surette alacagiz.. hayirlisi olacak insallah... olacak... hiç merak etmeyin.. görecegiz o günesli günleri Allahin izniyle.. saygilar....

öncelikle yaziyi büyük bir keyifle okudugumui belirtmek istiyorum..tüm trabzonspor taraftarinin bu düsüncelerin altina imza atcagina süphem yok..çok degil düne dönelim 13 siralardan takimi bugün yenilmez armada yapan sampiyonluga tek aday yapan olusuma bir bakalim..gerçektende bunlar basarilmasi zor olaylar..özkan sümer bir ilk yapti ve tel örgüler kalkti.bunu trabzonda yapmak bir riskti ve bunu basardi..trabzon takiminin çehresi ve insaninin bakis açisi degisti..bu süreçte unutulmamasi gereken biri daha var o da SAMAET AYBABA..siz kalkicaksiniz ismi trabzonla özdeslesmis bir ismi hamiyi kadrodan sileceksinizz.bunlar yapildiginda ben dahil herkes ates püskümürmüstü simdi bunu daha iiiyiii anliyorum..bir basari olacaksa bunun için asla duygusal olmamalisin..trbazon taraftarinin aldigi mavi bayraklar bunlar bir tesadüf degil..yeniden yapilanmanin gelisenfutbol kültürüne ayak uydurmanin bir adimi..ve sunu görecegizz modern futbol kültürüne ayak uyduran tek takim bu ülkeden biz olacagiz..bir günes gibi daglarin ardindan dogmaya basladik hadi hep bereberüzerimize dogmasini bekleyelim..

hersey sanli trabzonumuz için...

Önder28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa

Erzincan....6 Mayis 96 idi yanlis hatirlamiyorsam , 90 dakika sonuçlandiginda bir süre oturup kalmisim tv karsisinda, maçi birlikte izledigimiz bjk li bir arkadas beni uyandirdi soktan '' kalk gidelim dedi '',Baktim sulanmis gözlerine (benim agladigimi görünce o da üzülmüs olmaliydi, severdi beni), bir trajedi yasadigimi anlamisti , benim yerimde olmak istemdigi açikti....Oysa ne hayeller ile kahveye gelmistim, hele 16 nci dakika da APO golü atinca... 84 'den sonra (o zaman 12 yasindaydim) ilk kez bir sampiyonluk görecektim hemde en delikanli yaslarimda içim içime sigmiyordu. Olmamistii. Bitmisti , hersey bitmisti, nefes alamiyorum , bogulacak gibi oluyorum, kafam karmakarisik, ne yapmali bilmiyorum, sigara sigara oda çare olmuyor , bir kabus, günahim neydi diyorum, bos . Çare yok, ilaç yok....

96'da yasadigimiz trajedi sonrasinda geçen 2-3 sezonun sonunda (basarisiz maçlar, yönetim iç çatismalari ve dis çatismalari, maddi sorunlar)kendi kendime dedimki ''efsane bitti , bir daha gelmeyecek, buraya kadarmis''.

Takii bu seneye kadar . Evet bu seneye kadar ümidim yoktu. 2003-04 sezonundan itibaren ivme kazanmaya baslayan basarili performansa ragmen ümidim yoktu. Çünkü futbol artik milyon dolarlar demekti , rant demekti, para aklamak demekti. Bu büyük pastadan pay alanlar ya da almak isteyenlerin adreside tabiki 12 milyonluk sehrin takimlari idi. Trabzon onlara göre nüfus, ekonomi, rant olarak küçüktü.

Trabzonspor klubü borç bataginda,taraftari ümitsiz, futbolcusu inançsiz durumdaydi. Fakat Özkan SÜMER öncülügünde özellikle ekonomik alandaatilan tohumlar geçen sene yesermeye baslamis, Atay Baskanin da isabetli politikalariyla bu sene kök salmistir. Ekonomik basarilarin yanina isabetli teknik heyetler (S.AYBABA, Z.DOGAN) ile çalisilmis ve isabetli transferler( F.TEKKE ve HÜSEYIN CIMSIR'IN takima geri dönmeleri, I.YATTARA, ERDINÇ) yapilmistir.

Ve taraftar .... Artik kisir çekismelerin takima bir faydasi olmadigini, tek yumruk halinegelinmesi gerektiginitalihsiz mi diyeyim bilmiyorum bir fener maçindan sonra anlamis (yogun bakimdan çikmis) ve bunu Olimpiyat stadinda oynan istanbulspor maçi ile dosta düsmana biz '' Tek yumruguz'' mesajini vererek birlesme yolunda oldugunu göstermistir.

Artik umutluyum. Çünkü profesyonel bir baskaniniz ve yönetimimiz, 96 daki aci tecrübeye sahip, milli takimi dünya 3 ncüsü yapmis bir karizmaya sahip teknik adamimiz,2-3 takviyeyle rahat sampiyon olabilecek güçte ve tecrübede bir iskelet kadromuz ve de en önemlisi sampiyonluga inanan, geçmisten ders almis ve basariya susamis bir taraftarimiz var. Simdi hep birlikte yönetimiyle masada (yanlis anlasilmasin teknik heyete,futbolcu ve taraftarina sahip çikma bakimindan), teknik heyeti ve futbolcusuyla sahada, taraftariyla tribünde ter dökme zamanidir.

Atilan umut tohumlarinin bu sene köklestigini görüyor ve bu umut tohumlarini içimizde yeserten herkese tesekkür ediyor saygilarimi sunuyorum. Bu sezon meyvalari toplama zamanidir. 96'da yitirdigimiz sampiyonluktan sonra Trabzonspor içinilk kez Olimpiyattaki 50 bini görünce gözlerim yasarmisti, gelecek sezon isesampiyon olup iki gözüm iki çesme aglamak istiyorum...

NOT : Zaman ayirip okuyanlarada tsk.ler.

sayin degerli arkadaslarim...

öncelikle tüm trabzonlu hemsehrilerime ve trabzonspor dostlarina saygilarimi sunuyorum... yine bir hileli bir süper ligini de geride biraktik hileli yani sikeli diyorum cünkü bu yil sampiyonluk gercekten bize yani trabzonsporun hakkiydi. Ama TFF baskani ve diger kurumlar bu hakkimizi gasp ettiler... etsinler bakalim daha ne kadar edecekler bilemiyorum. göreceksiniz fener sampiyonlar liginde hicbir sey yapamayacaklar. ama hakkini yadegigi trabzonsporumuz inaniyorum ki yinede fenerden daha iyi oynayacaktir... hepinizi trabzonsporun hedef 100000 üye kampanyasina davet ediyorum. saygilarimla

ftunsal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kastamonu

TRABZONSPORLU OLMANIN SADECE BIR FUTBOL TAKIMI TUTMAK OLMADIGINI ,HEPIMIZIN BIR SEYLERE ISYANININ ANAHTARI OLDUGUNU ,TEK YÜREKTENAYRI AYRI KELIMELERLE DILE GETIRIYORUZ.

TUTTUGU TAKIM YADA FUTBOL HAKKINDA BILGISI OLMAYAN BIR KITLE , MALUM TAKIMLARIN ÖVÜNÇ SAYILARI OLARAK TARAFTARDAN SAYILIRLAR.

TRABZONSPORLUYUM DIYEN HERKESIN AZ VEYA ÇOK TAKIMIMIZ VE FUTBOL FORMATI HAKKINDA BIRSEYLER SÖYLEYEBILMESI ,ANALIZ YAPABILMESI,YORUMDA BULUNABILMESI,BUNLARI ALT YAPISININ VARLIGINI GÖSTEREREK YAPMASI GURURLANILACAK BIR DEGERDIR.

ONURLU MÜCADELEMIZ HER PLATFORMDA SONSUZA DEGIN SÜRECEKTIR.ZAMAN ZAMAN ÜMITSIZLIGE DÜSTÜGÜM OLDU.96 YILININ AGIR TAHRIBATINI SILMEK KOLAY OLMADI.AMA GEÇMISLE YASANMAYACAGIDA ARTIK IDRAK ETMEK LAZIM.
    BENCE 96 DA KAÇAN SAMPIYONLUKTA BU DÖNEM KADAR HAZIR OLMADIGIMIZI YÜKÜN AGIR GELDIGINI DÜSÜNÜYORUM. IKI YILDIR LIGI 2.SIRADA BITIRIYORUZ.ARTIK TARAFTAR,FUTOLCU,YÖNETIM VE HATTA RAKIP TAKIMLAR MEDYASIYLA BILE SAMPIYONLUGUMUZA HAZIRLAR..

BIR HAYALIM VAR.ONU PROVASI ISTANBULSPOR MAÇINDA YAPILDI.80 BIN TARAFTAR ÖNÜNDE SAMPIYONLUK TURU .FIKSTÜR ÇEKILDIGINDE SON MAÇIN ,BUHAYALIME YGUNLUGU BENI UMUTLANDIRMISTI.AMA NASIP DEGILMIS.

AMA ARTIK ISIGI HEPIMIZ GÖREBILIYORUZ.AKILLICA,ALINACAK 2-3 FUTBOLCU + BOZULMAMIS BU KADRO MUTLAK SAMPIYONLUK...
    SAYGILAR...

Hünkar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

butun kardeslerimin abilerimin yazilarini sabirla ve duygulanarak okudum bende onlar ve diger renktaslarim gibi hakkimizin gasp edildigini fakat onumuzdeki sene buna kimsenin gucunun yetmeyecgini biliyorum.96 dan sonra son iki seneden beri yakalanan bu basari kesinlikle bir tesaduf veya kimsenin bize koltuk cikmasiyla olmadi ve inaniyorum ki ektigimiz ve ozenle buyuttugumuz sampiyonluk agacimiz buyudu ve onumuzdeki sene meyvalarini toplama zamani

BUTUN KARDESLERIME SAYGILAR

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)