Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Samsun maçi hatirasi...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    Tunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bir Memleket Seyahati
    fficeffice" />
    Yagmuru çetin, günesi üvey, ürünü yetim,
    Oy benim cennet memleketim...

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK?ün memleketi kurtarma hareketini baslatmak için Samsun?a çikisinin 86. yilinda, biz de ruhumuzu günlük yasamimizin renksizlesen döngüsünden kurtarmak için Trabzon?a, cennet memleketimize gittik. Aliskin oldugumuz puslu sisli, yagmurlu havadan ziyade, adeta memleketim beni, onu ziyaret edemedigim 10 senede neler kaçirdigimi gösterircesine açik, berrak ve sicak bir hava ile karsiladi. Her tarafi esilip desilse de, içindeki cevher tükenmemisti. Esmisler, desmisler ama görüntüsünü bozsalar da, ruhunu degistirememislerdi.

Istanbul?dan yola çikarken esimle üzerimizdeki TS formalari oldukça ilgi çekiyordu. Oysa Trabzon?da bu sanki resmi ünirfomaydi. Sehrimin pasaportuydu. Bir zorunluluk degildi de, sanki bir refleksti. Ister istemez verdiginiz tepkiydi.

Atladik arabamiza, hemen Çaykara?ya dogru yola koyulduk. Amacimiz Uzungöl?de ruhumuzu bir günlük inzivaya çekmekti. Yoldan geçerken belki köyümüze de ugrayabilirdik ama herkes gurbette, ekmek parasi telasindaydi. Akrabalardan pek kimse de yoktu.

Yomra Asrin yan yana, Trabzon?dan o yana,
    Güzel Maçka?nin yolu iner Tirabizona...

Basladik sahilden yol almaya. Of?tan döndük içeriye. Günesle ormanlar ve solakli deresi adeta dans ediyordu. Birbirlerine sarilmislar da sanki hasret gideriyorlardi. Allah?tan bu hasret giderme fasli 3 gün sürdü de, memleketimin özledigim yüzünü doya doya görebildim.

Derken geldik Çaykara?ya.

Of Sürmene Arakli, Rize çaya merakli,
    Güzelim Çaykara?da kaldi dünyanin akli...

Güzellikler sanki bir gross markette satisa sunulmustu da, bizim de sonsuz limitli bir kredi kartimiz vardi alisveris için. Kollarimiz, gönlümüz alabildigince aldik nasibimizi güzelliklerden.

Derken oradan yola çiktik Uzungöl?e dogru. Yolda ?Ataköy (Sinek)? tabelasini görünce dayanamadim. Gitmesek de, görmesek de o köy bizim köyümüzdür diyerek, kirip direksiyonumuzu basladik köye dogru tirmanmaya. Bizim arabanin zor tirmandigi yokusa, köyün küçük usaklari bisikletle çikiyordu. Iste dedim budur; azim, inat, sebat.

Çocuklarla arka arkaya köye girdik. Kisitli zamanimizdan dolayi ancak söyle bir dolasabildik. Resmimizi çektik, tekrar yola koyulduk.

Dünya güzeli Uzungöl?ü anlatmayacagim. O kendini anlatiyor zaten, üstelik de onu katletmeye çalisanlara inat. Son geldigimde köylü çocuklarla top oynadigimiz çayirlik yerde, simdi iki otel daha yapilmis. Etraftaki nicelerine ilaveten. Göl de, nehir de sanki buna kizmis ki, simdi daha bir gür akiyor, etrafini döve döve... Dedim ki nehre: ?Ula hemserum, sende bizden olmussun, senun de sabur esugun alçalmis. Söyle kime kizaysun!? Aslinda cevabini bildigim bir soruydu bu. O da istifini bozup da cevap vermedi zaten.

Uzungöl?e gidilir de alabaluk ziyafeti olmaz mi?

Ertesi sabah erkenden düstük yola Trabzon?a dogru. Dernekpazari?ndan geçerken bordo-mavi bayragi görünce dayanamadim, arabayi döndürüp, sitedeki Dernekpazarli arkadaslara bu görüntüyü çektim. Sonra tekrar yola koyulduk.

Sira sira bordo-mavi duraklardan birinde durduk. Inip sohbet ettim durakla. Dedum oga, ula ha bu sampiyonluk nereyedur? Dedu baga ki, eli kulaginda gelmektedur!? Ben de sanki viraji aliyorda geliyormus gibi bir ses duyar gibi oldum. Herkese duyurulur, kendinizi hazirlayin. Hazirliksiz yakalanmayin.[img]smileys/smiley20.gif[/img]

Trabzon?a girerken, Toprak Mahsulleri?nin önünde bu fotografi çekeyim istedim. Sanirim niye oldugunu anladiniz.

Otelimize geldik ve seyahatimizin en mutlu tesadüfü ile karsilastik. Az öncesinde tesislere ugrayarak merhaba demek istedigimiz Senol Hoca otelin lobisinde röportaj veriyordu. Iki kelam laf etme sansimiz oldu. Esim de ben de TS formalarimizi giyiyorduk. Samsunspor maçi için basari dilerlerimiz sonrasi hoca dedi ki, siz simdiden formalari giymissiniz. Hocam dedim biz haziriz, yarin oynatirsan seviniriz. Oynatiriz tabi niye oynatmayalim cevabi bile içimi titretti. Keske gerçek olabilseydi... Ama eskiden olsa neyse, simdi 100 kiloluk halimle bu pek mümkün degildi. Bundan sonraki ziyaretimde, kesinlikle kilo verip gidecegim Trabzon?a, ne olur ne olmaz.[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Simdi hedef Maçka, Sümela Manastiri ve sütlaçti. Güzelligin bini bir para. Binlerce muhtesem manzara ile karsilasiyorsunuz ve hepsi de birbirinin ayni. ayirt etmek olanaksiz. Zorlu Manastir tirmanisi ve tepeden muhtesem bir baska manzara. Tepede inatla erimeyen karlar, asagida bizi eriten güzellikler. 19 Mayis tatili nedeniyle Türkiye?nin her tarafindan gelmis üniversite, lise hatta ilkokul gezi ekipleri, yüzlerce insan...

Dönüste sütlacimizi da yedikten sonra tekrar Trabzon?a dönüs. Ertesi sabah ise önce Atatürk Köskü ve sonra Boztepe. Bu semaver resmi de özlem duyanlara, hasretlerini pekistirmek için.

Alisveris (tabi ki TS Club?ta) ve sonrasi maç için kampa giris. Saat 17:00?da otelden çiktik, düstü maç yollarina. Aman Allahin o da ne! Felaket bir rüzgar ve tozlar yüzümüzü adeta dövdü. Faroz Mahallesinden Stada rüzgara karsi ulastik. Dedim Allah kolaylik versin bizim usaklara, bu rüzgar?da nasil atacaklar Sampiyonlar Ligi gollerini.

Stada girdik. Yerimizi aldik. Bu sirada anonslar: Degirmenderespor 3.Lige terfi etti anonsu. Ardindan genç takimimizin sampiyonluk kupasi ve sampiyonluk turu. Gençler içinde ne Fatih Tekke?ler, ne Gökdeniz?ler, ne Hami?ler vardi kimbilir.

O sirada Atay Baskanimizla iki çift laf edebildik. Havadan sudan. Ama bu kisacik sohbette bile anladik ki, hakikaten sampiyonluk viraji almis, Trabzon?a dogru geliyor. Hazirlayin kendinizi...

Derken takim çikti sahaya. Bu arada bizim sarisin çikolata renkli cambaz, Twiggy terlikleriyle poz veriyor, top toplayici çocuklarla sakalasiyordu.

Tek tek bütün futbolcular maraton?a çagriliyordu. Ama bence en anlamlisi: ?Büyük Kaptan Samsun?u buraya getir? tezahüratiydi. Büyük Kaptan denileni yapti ve Samsunspor?u tüm stad alkisladi. [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Ve maç basladi. Ben Avni Aker?i bu sene hiç böyle görmedim. Sanirim sezonun Trabzon?daki son maçi olmasi ve Sampiyonlar Ligi bileti nedeniyle, statta müthis bir atmosfer vardi. Bizim usaklar da bu rüzgarla firtina gibi basladi, öyle ki neredeyse Hasan bile çikip orta yapacakti Samsun kalesine. Bu nedenle de biraz elimiz ayagimiza dolasti dogrusu.[img]smileys/smiley24.gif[/img]

Derken penalti geldi. Bütün stad ayaga kalktik. O güne kadar tanismadigim ama her maçta oldugu gibi akraba oluverdigimiz yanimdakilerle sevinirken dedim ki: ?Eee, kim atacak penaltiyi?? Cevabi herkes biliyordu. Yatara atarsa %95 gol olacakti. Ama hepimiz Fatih atsin istedik. Kral golle veda etmeliydi bu sezon Trabzon?a. Yanimdaki hemserim dedi ki ?Fatih kullanip kaçiracak, ama biz gene de alkislayacagiz!? Sonrasi malum! Daha Kerem topa dokunurken tüm tribünler basladi bagirmaya ?Fatih Tekke!?[img]smileys/smiley32.gif[/img]

Kulagimda kulaklik Istanbul?daki maçi dinliyorum. Tribün bana sorup duruyor ne oluyor orda diye. Diyorum degisen bir sey yok da, sanki Galatasaray atacak gibi... Herkeste bir tedirginlik.

Ve beklenen gol haberi geliyor. FB 1 GS 0. Sonra da biz atiyoruz. Ilk yari tel tel dökülen Yatara, ikinci yari Samsun?u ortaya boguyor. Ve sonunda taraftarin sevgilisi Yattara?nin kumasi Simek atiyor golünü. 1-0. Fener golü atali 15 dakika olmus, biz atali da hemen hemen bir o kadar, 60-65 yaslarinda bir amca 4-5 sira önümüzden kulaginda radyo, ayaga firliyor ve bagiriyor: ?Fener golü atti, durum 1-0? Hepimiz alkisliyoruz amcayi...[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Derken Samsun 9 kisi. Ondan sonrasi çorap sökügü gibi. Mehmet Yilmaz önce atiyor, sonra attiriyor. Kral ben o kadar sessiz kalamam diyor ve 3-0. Sonrasi bayram, senlik. Anlamadigim bir sey var. Ben bekliyorum ki takim tüm tribünleri gezecek ve bu sezon için vedalasacak. Ama bizimkiler kosar adim gidiyorlar soyunma odasina.[img]smileys/smiley5.gif[/img]

Stattan çikiyoruz. Yavas yavas yürüyerek gidiyoruz meydana kadar. Bagira bagira. Ama biz yasasin Sampiyonlar ligi demiyoruz. Sampiyon diye bagiriyoruz, Fenerasyona inat, Bizans basinina inat.

Ertesi sabah uyanir uyanmaz Karadeniz Haber aliyoruz. Trabzonsporumun maçi ile ilgili tam 6 köse yazisi, bir gazetede. Hem de Bizans basini Sikepiyon Fener?i saksaklarken, ayni gün. Keyifle okuyorum yazilanlari.

Uçaga biniyoruz. Pek de hazetmedigim bir aile biniyor uçaga. Bagiris çagiris, ona çarpa buna çarpa biniyorlar uçaga. 1 saat sonra uçagin Istanbul?a ineceginin söylendigi anons geliyor. O hazetmedigim ailenin iki oglu (biri 12, digeri 15 yaslarinda) da Fener formalarini giyiyorlar. Hah diyorum, rüya bitti. Iste geldik gene Bizansin topragina. Ve soruyorum kendime:

NEDEN GELDIM ISTANBUL?a...[img]smileys/smiley7.gif[/img]

Edited by: simal yildizi

hay tasina topragina rengine kurban bee giden ayaga goren goze kurban bee aline saglik cok güzel

NoPain-NoGain - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

cok güzel fotograflar, notlar, tebrikler...[img]smileys/smiley32.gif[/img]

insallah anadolu'nun bütün güzel sehirlerini bir gün görme firsati olur, alamanyalardan bu fotograflari görünce insanin ici gidiyor dogrusu...

Forumdan Uzaklaştırılmıştır Utku061 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Eline koluna saglik..Çok güzel olmus senin için bir memleket seyahati..

İ.Öztel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

bu kadarinada pes dogrusu [img]smileys/smiley4.gif[/img]yafs bir gesi yasisi bu kadarmi güsel olur , bu kadarmi adamin icini gidiklar yafs [img]smileys/smiley4.gif[/img]Eline, ayagina ,, yüregine saglik hemserim.[img]smileys/smiley4.gif[/img]insallah yakinda bende bu güsel ve anlamli memleketten (ÇANAKKALE) kendi CENNET memleketime gelcem[img]smileys/smiley4.gif[/img]ee ne de olsa bizda OFLIYIK[img]smileys/smiley4.gif[/img]

Sygilarimla

DJ Ofkopat[img]smileys/smiley4.gif[/img]

Hüseyin Çümen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

ALLAH rzi olsun hemserim valla köyümüde özemistim gofonun oroayi çekmissin ne beklemekler etmistik orda yaylaya çikmak içinbekle bekle ahh be

Barış BAKIRTAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Eline koluna ayaklarina saglik içimi titreten bir yazi ve mükemmel fotograflar [img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img][img]smileys/smiley32.gif[/img]

Abi tüylerim diken diken oldu. Ellerine saglik...[img]smileys/smiley32.gif[/img]

Nereden
    Amasya

ne ymegi o öyle baya lezetligörüyküyor acikdimda[img]smileys/smiley4.gif[/img]

[img]smileys/smiley32.gif[/img]yazi güzel fotograflar sahane ne denilebilir ki [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Keske gelmisken Of'a bizede ugrasaydin. En azindan bir çay ismarlardik yani.Veya Nizam Usta'da bir döner. Neyse baska zaman artik..Edited by: mr.fa

Nereden
    İstanbul

sabah sabah içim bi hos oldu valla. Ne güzel memleket yarabbi...

Mayls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

[img]smileys/smiley32.gif[/img]

Nereden
    İstanbul

aa...! daha yeni gördüm bizim belediyeyede ugramissiniz. BALLICA BELEDIYESI, o duragi yeni yapmislar galiba. Makinayi az daha kaldirsaydiniz bizim evi de beles görecektim [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Ellerinize ayaklariniza yüreginizesaglik hepimizi alip oralara götürdünüz.Edited by: FERSAT

halil ibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

HARIKASIN ARKADASIM ,TEBRIKLER,TESEKKÜRLER.

GEÇEN YAZ TATILIMIN BIR BÖLÜMÜNÜ UZUNGÖL'DE GEÇIRMISTIM.YENIDEN MEMLEKET HAVASI ALMIS KADAR OLDUM.

EMEKLILIK GELSEDE KESIN DÖNÜS YAPSAK...

abi sen ne yaptin öle yaw

discovery channelden filan teklif varmi güzel abim benim. abi yüregine saglik.

Emir BAYRAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Resimler icin cok tesekkurler yerinde olmak kim istemezdi..

Nereden
    Trabzon

çok çok çok tesekkürler. memlekete yillardir gidemedim. bu fotograflar bile yetti bize. inanilmaz bi duygu. insanin memleketini sevmesi kadar güzel bisey yok. ama özlemekte çok kötü...

BDiler61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

resimler çok güzel

POYRAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Avrupa Diğer

Eline saglik arkadasim.

Hünkar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

o ne yazi ,olar nasil guzel resimler valla gozlerim doldu ben .bu gurbetin ttaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

insallah en kisa zaman da TRABZON dayim

unyelimetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ordu

Simal Yildizi.Bizi bir geziye çikarmis kadar oldun.Çok tesekkürler,sagolasin.

Mehmet Alemdar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Kocaeli

Eline saglil dostum

Gökhan Kutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

simalyildizi abi ellerine saglik tesekkürler ben de çaykaraliyim valla görünce resimleri duygulandim ist'a yasiyom ben de ama neden geldk ist'a derler ya hakkaten neden geldik ben de anlamadim[img]smileys/smiley7.gif[/img][img]smileys/smiley7.gif[/img][img]smileys/smiley7.gif[/img]TEKRAR SAOL ABI

resimler harika yazilar da öyle cok keyifli bir gezi olmus senin icin abi cok sagolasin

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)