Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: TS’nin Gelecekteki Yabanci Politikasi

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Senol Hoca'mizin Söylemlerinden Cesaretle:

Daha önce de defalarca yazdim, yazmaktan asla üsenmeyecegim...Benim yurtiçindeki transfer politikamizla hiç bir alip veremedigim yok.Kulübümüz arastirmalari sonucunda zaten kisitli olan yerli marketten alabileceklerinin her açidan en iyisini almaya çalisiyor.Ama bu yabanci transferlerini bir türlü anlayamiyorum. Senol Hoca'm ilk geldiginde modern futbolun gerektirdigi gibi transfer yapacaklarini söylemisti. Yani, Çocuk yastaki Yetenekli futbolculari takimin altyapisina alip türk vatandasi yapacaklardi, sonra da takimin ihtiyaci dogrultusunda kullanacaklardi. Bu muhtesem bir fikir. Muhtesem ve çok çok gerekli bir fikir...Fransa,belçika,hollanda ve ingiltere futbolunu bu sekilde yetistirilen yildizlarin ayakta tuttugunu söylemek herkesin bildigi ama önemsemedigi bir gerçektir. Bugün dünyanin en iyi liglerindeki takimlarin aldiklari oyuncularin çogu bu yöntemlerle futbol dünyasina kazandirilmistir. Peki neden bu uygulama için seçilen ülke Brezilya? Ya da söyle sorayim, Brezilyaya gidene dek ülkemi yok?..

Bu tip transferler yapilirken genelde dikkat edilecek hususlarin basinda yetenek gelse de, alinacak futbolcunun mantalitesi herseyden önemlidir. Mesela bugün, Avrupali kulüpler bahsettigim transferde bu oyunculari tercih etmezler. Denenmemis degildir bu yöntem, denenmistir. Ama basarisizlikla sonuçlanmistir. Athletico Madrid takimi çifte sampiyon oldugu dönemlerde en büyük yatirimini 15 yasindaki 2 brezilyaliya yapmislardi. 541 milyara sadece bu oyunculardan birisi malolmustu. Bugün ben bile bu oyuncularin isimlerine rastlayamiyorum. O yaslarda oyuncular için bile Güney amerika kulüpleri çok para istiyorlar. Avrupa kulüpleri de bunu yapmak yerine, bu oyuncularin pismesini bekleyip, fazla para ödemeyi göze alabiliyorlar. Afrika'da durum farkli. Oyuncular ucuz, denemesi neredeyse bedava ve turnayi gözünden vurdugunuzda ise inanilmaz derecede kârlisiniz.Ayrica Fakirligin artik sinirlarin ötesinde bir hal aldigi bu kitada büyük kulüpler kendi futbol takimlarini kurarak yetenekleri bir bir avliyorlar. Piyasaya son örnekleri inter çikartti.Issah Eliakwu ve Obafemi Martins...

Bu isi bizim ülkemiz gibi menejerler üzerinden yapanlar ise genelde avucunu yaliyor. Istisnalari hariç tutuyorum.

Bizim yapmamiz gerekene gelince, kanaatimce bizim arastirmamiz gereken yerler, öncelikli Olarak Gürcistan'dan baslayip Iran'a kadar uzanan bölgedir.Bu ülkelere Lee Eul Yong'dan kazandigimiz sempatiyikullanabilecegimiz Güney Korede eklenebilir. Güney Kore'li topçularin harikalar yarattigi bir dünyadayiz.Konumuza dönelim.Bu bölge ülkelerinin 1. liglerinden pekala takimlarla anlasabiliriz. Azerbaycan,Gürcistan,Ermenistan ve Iran gibi ülkelerden Altyapimizi çok rahat besleyebiliriz. Bu ülkelerin isimleri her ne kadar ufak gibi görünse de, önümüzdeki 1o yilda çok büyük futbolcular yetistirecekleri futbolla ilgiliherkes tarafindan söyleniyor. Ermenistan,Gürcistan ve Iran simdiden çikistalar.Gürcistan'dan çikipRasim Kara'nin da söyledigi gibi Azerbaycan'da çok büyük bir potansiyel var. Neden bu ülkelerden gelecek yillarda çikacak yildizlar Trabzonsporun Altyapisinda yetismesin? Bugün gürcistan'dan, burnumuzun dibinden çikip avrupanin en elit kulüplerinde top kosturan oyunculara bakip iç geçiriyorum. Tamam, Shota'yi aldik ve ondan faydalandik. Ama bir Kinkladze,bir Iashvili, bir Kaladze,bir Khizanishvili neden bizim takimimiza katilmadilar diye üzülmeden edemiyor insan. Bu oyuncularin her biri birer yildiz ve bonservisleri baya bir para ediyor. Neden benim takimim kazanamadi bu bonservis bedellerini diye üzülüyorum... Ama ümidim var. Çünki biz bu projeyi gerçeklestirdigimiz anda, Gürcü,Azeri, ermeni,Iranli genç yildiz adaylarini kadromuza almakla kalmayacagiz. Bu ülkelerde sempati toplayacagiz ve taraftarimiz olacak.Dünyada bunu ilk yapanlar Ingilizler oldu. Çinli bir futbolcu alan Man UTD, büyük sükse yapmisti ingilterede. Dong Fhangzuo...Bu adam belki hiç oynayamadi ama inanilmaz bir gelir elde etti Manchester bu adam sayesinde.Ardindan everton da bir Çinli (Li Tie)aldi ve Hem etinden hem sütünden yararlandi. Bizim için sadece sütünden yararlanmak lüks olsa bile, bu güne kadar sütünden bile faydalanamadigimiz kaç tane yabanci topçu geldi geçti, bir düsünün...

Fazla taninan birisi degilim. Siradan bir trabzonspor asigiyim.Ama bu ve benzeri düsüncelerin Trabzonspor'a saglayacagi maddi ve manevi çikarlari düsündükçe ne kadar da büyüyecegimizi bilmeyecek kadar salak degilim. Bu sözlerimin, havada asili kalmasini istemem. Umarim bir gün, çok uzakta olmayan bir gün, yönetimimiz takimimizin kimyasina uygun bir altyapi atagiyla enternasyonal arenada ismimizi daha çok duyurur. Bunu ben çok isterim, Ya sizler?

Sanirim ne söyledigimiz degil, nerden söyledigimiz önemliymis...

Harun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Sakarya

Bu konuya yakin bir çok topiç var.Konuyu dagitmadan tek bir yerden takip edebiliriz.[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Göster bir zahmet oraya yazayim. Bence çok önemli bir mesele..

Nereden
    Trabzon

Alıntı ShadoW Nickli Üyeden Alıntı

Göster bir zahmet oraya yazayim. Bence çok önemli bir mesele..

http://www.bordomavi.net/bmn/forum/f....asp?TID=3357& amp;PN=2

artik özellikle milli takim basarisi ile bir yerlere gelmis oyuncu olinmali bence

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)