Sayfa 2 Toplam 6 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu
Toplam 149 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Trabzonspor’u Şampiyon Yapma Projesi

Nereden
    Trabzon

Alıntı mahir_kuzey Nickli Üyeden Alıntı

BERAT ÖNCELIKLE KONUYA AKADEMIK OLARAK YAKLASMIS OLMAN ÇOK GÜZEL. BU RAPORU BMN OLARAK GELISTIRIP ATAY BASKANA GÖNDEREBILIRIZ.

VARSA EKSIKLIKLERI GIDERMEMIZ IÇINYAZMISSIN BENDE ILK BAKISTA GÖZÜME ÇARPAN EKSIKLIKLERI SÖYLEYEYIM.

1- ÖNCELIKLEBÖLGENIN FUTBOL KULÜPLERIYLE MEVCUT ILISKILERIN GELISTIRILMESI, ORTAK PROJELER ETRAFINDA ÇALISILMASI...( ZONGULDAK - KARABÜK - SINOP -ORDU - SAMSUN - SEBAT - OF - ÜNYE - RIZE - HOPA - GIRESUNvs.vs.vs. )

2- TRABZONSPOR FUTBOL AKADEMISI'NIN ACILEN KURULMASI. AJAX MODELINDE OLDUGU GIBI FUTBOLCU ADAYLARI 7 YASINDA ALINARAK KAPSAMLI OLARAK EGITIM GÖRECEKLERI YURT + OKUL LARDA YETISTIRILMELI. NORMAL ÖGRENIMLERINE BU OKULDA DEVAM ETMELI. SAECE FUTBOL DEGIL KÜLTÜREL ALANLARDADA DOYURULMALI. 17 YASINA KADAR ( LISE SON SINIF ) OKULLARI OLMALI.

ÖZELLIKLE AHLAKI YAPILARININ BU YASLARDA OLUSMAYA BASLADIGINI DÜSÜNÜRSEK BU KONUNUN ÖNEMI DAHADA ARTAR.

BUNUN ÖRNEGI SU ANDA TÜRKIYEDE DEVLET ELIYLE YÜRÜTÜLEN GÜRES EGITIM MERKEZLERI TARAFINDAN UYGULANMAKTA, VE BASARISI ISPATLANMIS DURUMDA.

3- TÜRKIYEDE FUTBOLDAKI ÇARPIKLIKLAR VE MÜSEBBIPLERI HEPIMIZCE MALUM. BU PROBLEMLERI GIDERECEK TEK GÜÇ TRABZONSPORDUR. TRABZONSPOR BU ÇARPIK ILISKILER AGINI YIRTMAK IÇIN BASTA ANADOLU KULÜPLERI OLMAK ÜZERE TÜM SIVIL VE SIYASI ÇEVRELERI HAREKETE GEÇIRMEK IÇIN ÖNAYAK OLMALIDIR.

4- KULÜPTE KURUMSALLASMA ACIL BIR GÖREVDIR.MALZEMECISINDEN WEB TASARIMCISINA, DOKTORUNDAN GÖZLEMCISINE, KAPICISINDAN ÇAYCISINA ISININ EHLI INSANLAR GÖREVE GETIRILMELIDIR.

AKLIMA GELDIKÇE EKLERIM. TEKRAR TESEKKÜRLER BERAT. BU ZIHNIYET BIZI ILERI GÖTÜRECEK EMINIM.

5- Avrupada - özellikle almanyada 'gurbetçi' tabir edilen çevrelerle mevcut iliskiler gelistirilmeli. Mümkünse her avrupa ülkesinde o ülkenin türklerinden olusan birer pilot takim kurulmali.

6- 1980'li yillarda cehennem olarak tabir edilen Avni AKER stadyumu fiziki - mimari yapisiyla olumlu yönde degistirilmeli.

7- Trabzon sehrindeki taraftari stada çekebilmek için ek önlemler düsünülmeli. Sadece stada çekmekle is bitmiyor tabii ki, orayi cehenneme çevirecek ahenk taraftar guruplariyla beraber oturularak kararlastirilmali, ortak hareket edilmeli...

8 - Trabzon sehrini disardan gelecek oyuncular için cazip kilabilecek projeler üzerinde çalisilmali. Evine kapanan asosyal olan oyuncunun performansinin düsecegi kesin çünkü.

9- Trabzonspor basketbol takiminin kurulmasi ve 1. lige çikarilmasi. 1. ligde sampiyonluga oynayan bir basketbol takimi yaratilmasi. Ne alakasi var demeyin, büyük kulüp olmanin ön sartlarindan biri çok dalda temsiliyet ve basaridir.Edited by: mahir_kuzey

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Hakki Abi fikirlerin için sagol.. Arkadaslar ben bu topici beni tebrik edin diye açmadim. amacim; bu konu üzerinde siz de düsünün, hangi hamleler Trabzonsporu sampiyonluga daha çok yaklastirir, biz taraftar olarak ne yapabiliriz, kulübün her kademesinde bulunan insanlar ne gibi icraatler gerçeklestirmeliler? Lütfen biraz bunlara kafa yoralim, beni tebrik edeceginize projeyi gelistirmeye bakin, o yönde kafanizi yorun biraz[img]smileys/smiley2.gif[/img]

berat baba buna benzer bir çalismada ben yapmistim geçen sene bilgisayar dersinde...ama senin çalisman iii olmuss daha bir ayrintlili..güzel olmusss..

Nereden
    Trabzon

Alıntı Berat Tekke Nickli Üyeden Alıntı
    Hakki Abi fikirlerin için sagol.. Arkadaslar ben bu topici beni tebrik edin diye açmadim. amacim; bu konu üzerinde siz de düsünün, hangi hamleler Trabzonsporu sampiyonluga daha çok yaklastirir, biz taraftar olarak ne yapabiliriz, kulübün her kademesinde bulunan insanlar ne gibi icraatler gerçeklestirmeliler? Lütfen biraz bunlara kafa yoralim, beni tebrik edeceginize projeyi gelistirmeye bakin, o yönde kafanizi yorun biraz[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Rica ederim berat.

Bu arada 7-8 madde eklemisim ama acilen istedigim sey TRABZONSPOR FUTBOL KOLEJI . 7 yasinda alacak evinden çocugu, en kaliteli ögretmenler esliginde ve en son teknolojik donanimlarla 17 yasina kadar sosyal - kültürel - akademik vede tabiiki futbol olarak yetistirilmis olarak hayata hazirlayacak. senede 100 ögrenci mezun etse aralarindan sadece 2 tanesi çok kaliteli olsa yeter bize. her sene 2 oyuncuyu kim kazandirabiliyor su anda. Bu proje su an için en acil olani bence ve yapilabilirligi yüksek...

Edited by: mahir_kuzey

Nereden
    Trabzon

Arkadaslar beratin bu kötü projesine ve benim ekledigim igrenç fikirlere ekleme yapacak olan yok mu. hersey yolunda mi yani. ya da bütün eksiklerimiz bunlarmi ? Artik düsünme, özelestiri yapma ve fikir üretme zamanimiz geldi. kimse isin kolayina kaçmasin. sonra elestirmek için hakkimiz olmaz.

Nereden
    Trabzon

Alıntı mahir_kuzey Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaslar beratin bu kötü projesine ve benim ekledigim igrenç fikirlere ekleme yapacak olan yok mu. hersey yolunda mi yani. ya da bütün eksiklerimiz bunlarmi ? Artik düsünme, özelestiri yapma ve fikir üretme zamanimiz geldi. kimse isin kolayina kaçmasin. sonra elestirmek için hakkimiz olmaz.

yuregine kalemine saglik [img]smileys/smiley32.gif[/img]

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

Senol Hoca'mizin Söylemlerinden Cesaretle:

Daha önce de defalarca yazdim, yazmaktan asla üsenmeyecegim...Benim yurtiçindeki transfer politikamizla hiç bir alip veremedigim yok.Kulübümüz arastirmalari sonucunda zaten kisitli olan yerli marketten alabileceklerinin her açidan en iyisini almaya çalisiyor.Ama bu yabanci transferlerini bir türlü anlayamiyorum. Senol Hoca'm ilk geldiginde modern futbolun gerektirdigi gibi transfer yapacaklarini söylemisti. Yani, Çocuk yastaki Yetenekli futbolculari takimin altyapisina alip türk vatandasi yapacaklardi, sonra da takimin ihtiyaci dogrultusunda kullanacaklardi. Bu muhtesem bir fikir. Muhtesem ve çok çok gerekli bir fikir...Fransa,belçika,hollanda ve ingiltere futbolunu bu sekilde yetistirilen yildizlarin ayakta tuttugunu söylemek herkesin bildigi ama önemsemedigi bir gerçektir. Bugün dünyanin en iyi liglerindeki takimlarin aldiklari oyuncularin çogu bu yöntemlerle futbol dünyasina kazandirilmistir. Peki neden bu uygulama için seçilen ülke Brezilya? Ya da söyle sorayim, Brezilyaya gidene dek ülkemi yok?..

Bu tip transferler yapilirken genelde dikkat edilecek hususlarin basinda yetenek gelse de, alinacak futbolcunun mantalitesi herseyden önemlidir. Mesela bugün, Avrupali kulüpler bahsettigim transferde bu oyunculari tercih etmezler. Denenmemis degildir bu yöntem, denenmistir. Ama basarisizlikla sonuçlanmistir. Athletico Madrid takimi çifte sampiyon oldugu dönemlerde en büyük yatirimini 15 yasindaki 2 brezilyaliya yapmislardi. 541 milyara sadece bu oyunculardan birisi malolmustu. Bugün ben bile bu oyuncularin isimlerine rastlayamiyorum. O yaslarda oyuncular için bile Güney amerika kulüpleri çok para istiyorlar. Avrupa kulüpleri de bunu yapmak yerine, bu oyuncularin pismesini bekleyip, fazla para ödemeyi göze alabiliyorlar. Afrika'da durum farkli. Oyuncular ucuz, denemesi neredeyse bedava ve turnayi gözünden vurdugunuzda ise inanilmaz derecede kârlisiniz.Ayrica Fakirligin artik sinirlarin ötesinde bir hal aldigi bu kitada büyük kulüpler kendi futbol takimlarini kurarak yetenekleri bir bir avliyorlar. Piyasaya son örnekleri inter çikartti.Issah Eliakwu ve Obafemi Martins...

Bu isi bizim ülkemiz gibi menejerler üzerinden yapanlar ise genelde avucunu yaliyor. Istisnalari hariç tutuyorum.

Bizim yapmamiz gerekene gelince, kanaatimce bizim arastirmamiz gereken yerler, öncelikli Olarak Gürcistan'dan baslayip Iran'a kadar uzanan bölgedir.Bu ülkelere Lee Eul Yong'dan kazandigimiz sempatiyikullanabilecegimiz Güney Korede eklenebilir. Güney Kore'li topçularin harikalar yarattigi bir dünyadayiz.Konumuza dönelim.Bu bölge ülkelerinin 1. liglerinden pekala takimlarla anlasabiliriz. Azerbaycan,Gürcistan,Ermenistan ve Iran gibi ülkelerden Altyapimizi çok rahat besleyebiliriz. Bu ülkelerin isimleri her ne kadar ufak gibi görünse de, önümüzdeki 1o yilda çok büyük futbolcular yetistirecekleri futbolla ilgiliherkes tarafindan söyleniyor. Ermenistan,Gürcistan ve Iran simdiden çikistalar.Gürcistan'dan çikipRasim Kara'nin da söyledigi gibi Azerbaycan'da çok büyük bir potansiyel var. Neden bu ülkelerden gelecek yillarda çikacak yildizlar Trabzonsporun Altyapisinda yetismesin? Bugün gürcistan'dan, burnumuzun dibinden çikip avrupanin en elit kulüplerinde top kosturan oyunculara bakip iç geçiriyorum. Tamam, Shota'yi aldik ve ondan faydalandik. Ama bir Kinkladze,bir Iashvili, bir Kaladze,bir Khizanishvili neden bizim takimimiza katilmadilar diye üzülmeden edemiyor insan. Bu oyuncularin her biri birer yildiz ve bonservisleri baya bir para ediyor. Neden benim takimim kazanamadi bu bonservis bedellerini diye üzülüyorum... Ama ümidim var. Çünki biz bu projeyi gerçeklestirdigimiz anda, Gürcü,Azeri, ermeni,Iranli genç yildiz adaylarini kadromuza almakla kalmayacagiz. Bu ülkelerde sempati toplayacagiz ve taraftarimiz olacak.Dünyada bunu ilk yapanlar Ingilizler oldu. Çinli bir futbolcu alan Man UTD, büyük sükse yapmisti ingilterede. Dong Fhangzuo...Bu adam belki hiç oynayamadi ama inanilmaz bir gelir elde etti Manchester bu adam sayesinde.Ardindan everton da bir Çinli (Li Tie)aldi ve Hem etinden hem sütünden yararlandi. Bizim için sadece sütünden yararlanmak lüks olsa bile, bu güne kadar sütünden bile faydalanamadigimiz kaç tane yabanci topçu geldi geçti, bir düsünün...

Fazla taninan birisi degilim. Siradan bir trabzonspor asigiyim.Ama bu ve benzeri düsüncelerin Trabzonspor'a saglayacagi maddi ve manevi çikarlari düsündükçe ne kadar da büyüyecegimizi bilmeyecek kadar salak degilim. Bu sözlerimin, havada asili kalmasini istemem. Umarim bir gün, çok uzakta olmayan bir gün, yönetimimiz takimimizin kimyasina uygun bir altyapi atagiyla enternasyonal arenada ismimizi daha çok duyurur. Bunu ben çok isterim, Ya sizler?

Nereden
    İstanbul

Zahmet edip o kadar uzun bir yazi yazman ve bir fikir ortaya atman çok güzel ama ben Trabzonsporumuz'un 15 yas civari yabanci gençler getirerek bir yere varabilecegi kanisinda degilim.Süper genç takimimiz sampiyon olmusken,Trabzon Lisesi dünya sampiyonluklari yasarkenböyle bir projeye girismek onlara da haksizlik ve hatta ayip olur bence.Trabzon gibi ''futbolcu fabrikasi'' ve futbol asigi bir sehrin takimidisaridan ergenlik çagindaki çocuklari ithal ederek bir yere varamaz.Zaten bu proje 1996 yilinda denendiijerya'dan 4 tane çocugu Trabzon'a getirdik, çocuklar hiçbirsey yapamadan ülkelerine döndüler.

benim ne yazdigimi okumadigin belli. ben afrikali futbolcular getirelim demedim eger dikkatli olkursan yazdiklarini silmen gerektigini goruceksin.. saygilarimla

Nereden
    İstanbul

Belki yanlis anladim diye bir daha okudum ama çocuk yastaki yetenekli yabancilarin takima kazandirilmasindan bahsettigin açik.Zaten benim ''kisa'' yazim da buna cevap niteligindeydi.Yazida Afrika'dan transferden bahsettigimi zannetmiyorum.Nijerya ise sadece bir örnek... SAYGILAR BIZDEN

Eger ilk denemede meydana gelen fiyasko ile el etek çekilecekse bu islerden, nasil basariya ulasilabilir, sorarim. Daha önce denenmis ve sizin için Fiyasko olmus olabilir. Ama dedigim gibi Afrika bir ara bu iste trendy idi tipki yugoslavlar gibi. Sizin örneginiz benim savima örnek olamaz. Ben bu yüzden dikkatle okuyun yazdiklarimi dedim. Altyapimizdan çikan gençleri elbette herkes kadar ben de önemsiyorum ama, yildiz diye lanse edilen ve umut baglanan o kadar çok oyuncumuz var ki... Ayrica bizim yazimda bahsettigim ülkelerden alacagimiz topçularin sayisi bir elin parmaklarini geçmez, en azindan 2-3 sezon için. Keza bu da kesinlikle yerlilerin oynamasina engel degildir. Bilakis, rekabeti artiracaktir. Rekabetin artmasi da takimimiza yarayacaktir.

Biz bunlari tartisirken Ajax, Ermenistan'in gelecek vaadeden 18 yasindaki bir yildizini kadrosuna katti. Benim kastim da iste buydu...Simdi Ajax'ta alt yapi yok mu? Ya da Ajax daha önce hiç mi hayal kirikligina ugramadi?...

Saygilar.

Önder28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa

Projeni okumaya yeni firsat buldum. Ustaca yazilmis hemen hemen her ayrintiya yer verilmis. Böylesi projeler hayatimizin hemen hemen bütün alanlarinda var. Bizim milletçe en büyük problemlerimizden biride bu zaten, yazilanlari uygulayabilsek fiiliyata dökebilsek ... Asil ihtiyacimiz bu gibi projeleri uygulayacak uzman yöneticiler, teknik heyetler , gerçek anlamda profesyonel futbolcular ve de olgun-inançli taraftar kitlesidir.

INADINA TRABZON !

Nereden
    Trabzon

Alıntı ShadoW Nickli Üyeden Alıntı

Bizim yapmamiz gerekene gelince, kanaatimce bizim arastirmamiz gereken yerler, öncelikli Olarak Gürcistan'dan baslayip Iran'a kadar uzanan bölgedir.Bu ülkelere Lee Eul Yong'dan kazandigimiz sempatiyikullanabilecegimiz Güney Korede eklenebilir. Güney Kore'li topçularin harikalar yarattigi bir dünyadayiz.Konumuza dönelim.Bu bölge ülkelerinin 1. liglerinden pekala takimlarla anlasabiliriz. Azerbaycan,Gürcistan,Ermenistan ve Iran gibi ülkelerden Altyapimizi çok rahat besleyebiliriz. Bu ülkelerin isimleri her ne kadar ufak gibi görünse de, önümüzdeki 1o yilda çok büyük futbolcular yetistirecekleri futbolla ilgiliherkes tarafindan söyleniyor. Ermenistan,Gürcistan ve Iran simdiden çikistalar.Gürcistan'dan çikipRasim Kara'nin da söyledigi gibi Azerbaycan'da çok büyük bir potansiyel var. Neden bu ülkelerden gelecek yillarda çikacak yildizlar Trabzonsporun Altyapisinda yetismesin? Bugün gürcistan'dan, burnumuzun dibinden çikip avrupanin en elit kulüplerinde top kosturan oyunculara bakip iç geçiriyorum.

Fazla taninan birisi degilim. Siradan bir trabzonspor asigiyim.Ama bu ve benzeri düsüncelerin Trabzonspor'a saglayacagi maddi ve manevi çikarlari düsündükçe ne kadar da büyüyecegimizi bilmeyecek kadar salak degilim. Bu sözlerimin, havada asili kalmasini istemem. Umarim bir gün, çok uzakta olmayan bir gün, yönetimimiz takimimizin kimyasina uygun bir altyapi atagiyla enternasyonal arenada ismimizi daha çok duyurur. Bunu ben çok isterim, Ya sizler?

çok yerinde bir tespit ve öneri. bu ülkelere bulgaristan - arnavutluk - ve eski sovyet ülkelerinide katmak mümkün...

Nereden
    Trabzon

Bugün tv roportajinda Atay baskan basketbol takimi kuracaklarini açikladi. Büyük kulüp olma yolunda önemli bir adim bence. Sampiyon olmak için elzemlerden biri. Yazmistim zaten...

Egemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

hayirli olsun. ama bizimkiler futboldan baska bise oynayamazki ) sakaydi tabii isallah güzel yerlere gelir. mahir abinin dedigi gibi kolej olayini yaparsak çok daha yildizlar çikarir su minik sevimli trabzonum. ne de olsa tasi topragi futbolcu...

Nereden
    Trabzon

Alıntı egemengundogdu Nickli Üyeden Alıntı
    hayirli olsun. ama bizimkiler futboldan baska bise oynayamazki ) sakaydi tabii isallah güzel yerlere gelir. mahir abinin dedigi gibi kolej olayini yaparsak çok daha yildizlar çikarir su minik sevimli trabzonum. ne de olsa tasi topragi futbolcu...

Tasi topragi sporcu bence. Boks - yüzme - motor sporlari vs.vs.vs. Bir çok alanda Türkiyenin en iyi sporculari karadenizden çikiyor...

Sacit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

sampiyon olalim da ne yaparsak yapalim yaa[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Burçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

benimde hep bmerak ettigim dünya sampiyonu olmus trabzon lisesinden neden takima futbolcu kazandirilamadigi. zaten trb lisesinin topçulari ts alt yapisi elemanlari. ama gel görki a takima çikamiyorlar nedense. dünya sampiyonu olmus olmalari bence kendilerini ispat ettiklerinin en açik göstergesidir. erman ergin ufuk bayraktar... artik yeni yildizlarimizi çikarmaliyiz onlara sans vermeliyiz..

Burçak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

bide tabiki bence çok önemli olan bisey trabzonspor koleji . en kisa zamanda bu yapilmali . bu kolejdeçok ii egitimden geçip ileriki yillarda sözü geçen meslek sahibi olduklarinda trabzonsporumuzun arkasinda dik durabilen insanlarda yetistirmis oluruz. trabzon spor kültürünü o kolejde çok daha iyi alinacagini düsünüyorum. insalla en kisa zamanda kolejimizde olur.

SiNo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

süper olmus

TSunami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

....edit....
    Konu TSunami tarafından (04.09.2006 Saat 10:52 ) değiştirilmiştir. Sebep: ...

x_man - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

helal sana berat böyle kültürlü taraftarimiz oldugu için çok gurur duydum trabzonspor hakkinda fikirleri önerileri olan herkes bunu açik söylesin benimde bir kaç düsüncem var bunu trabzonsporun resmi sitesine yolladim umarim degerlendiririrler

AcaLIm tabi ... BasketboL , voLeybol .. Su topu .. hentboL .. kayak takImI .. Hockey takImI .. ha birde Trabzon atLetizm okuLu acaLIm ..

bu yazILanLarI okuyunca bir an kendimi ruyada hissetim.. bu ne yaa amma ucmu$sunuz haa ..

onu yapaLIm bunu yapaLIm ... hani nerde para .,.,. nerde destek .. ali veli mi yabcak bunLarI .. yoxa Abramovic kuLubu satIn aLdI da benim mi haberim yok !??!

tamam berat karde$ yazdIgIn tez gercekten cok guzeL amma bence Konusu "Trabzon nasIL $ampiyon oLur" yerine "NasIL $ampiyon oLunur" oLmaLIydI .. tezin cok evrenseL sadece Trabzon icin yapILmI$ bir tez deiL oyLe dersek sana haksIzLIk oLur.. ama eksik KisImLarI .. para konusu .. sponsorLuk ve dI$ etmenLerin etkisi.. ozeLLikle bu sonuncusu cok muhim bence.. yinede eLine sagLIk..

amma butun bu yazdIkLarInI Trabzon un gercekLe$mesi herne kadar imkansIz deiLsede gune$in batIdan dogmasI gibi 1$ey..

------------

ha bide oneride buLunan arkada$Lar .. Trabzon futboL okuLu kuruLsun dendi ..

Trabzon Lisesi hersene Dunya $ampiyonLuguna oynuyor .. hani nerde hic bir tanesi yok piyasada ?!?!?!?! ne oLdu bunLara ucakLa donu$te hebisi denize mi du$tu .. TrazbonLunun kanIna harmanLanmI$ futboL .. en berbatI biLe topLa ustaca oynama yetenegine sahip(die boLgeLere kar$In).. onLarI kazanaLIm bu bize yeterLi oLacaktIr bence ..

yeteri kadar disipLin ve ozveri zatten bizim kuLubumuzde oLan 1$ety ...

neyse saygILar...

Fatih Ersoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

muhtesem olmus ellerine saglik.

BEKLE AVRUPA TRABZON um geliyor

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)