Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 64 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sarı Kilit

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Standart Sarı Kilit

fficeffice" />
    Arkadaslar,

Önemli olduguna inandigim bir konu hakkinda sizlerle biraz hasbihal eylemek istiyor, dikkatle okumanizi, ayrica görüs ve düsüncelerinizi bildirmenizi özellikle rica ediyorum.

Bizim genelde toplum, özelde Trabzonspor taraftarlari, daha da özelde BMN olarak çözemedigimiz, bir türlü üstesinden gelemedigimiz bir problemimiz var: Tartisma[/B] konusu. Tartismadan yana zerre nasibimiz yok. Hâttâ nasibi birakin, bu kavramin adini bile anmak, birçogumuzun tüylerini diken diken etmeye yetiyor. Kafamizda hiç de olumlu çagrisimlar yapmiyor bu kavram. Kavga gibi algiliyoruz onu. Elhak, çogu tartismamiz da kavgayla sonuçlaniyor, bir bakiyoruz ki (BMN için konusursak) basliga sari bir asma kilit vuruluvermis. Isin kötüsü, hangi konunun kavga sebebi olup, hangisinin olmayacagini da bastan kestirmek mümkün olmuyor, son derece normal ve siradan bir konu bile anlamsiz ve sevimsiz bir gerginlige yol açabiliyor, insan neyi yazip neyi yazmamasi gerektigi hususunda çekingen hale geliyor.

Sanal alemde kavga tatli geliyor insanlara, karsisindakinden çekinmek için bir sebep görmüyor, agzina geleni söyleyebilecegini zannediyor. Çogu zaman söylüyor da. Fakat, son derece önemli bir nokta unutuluyor: Baska siteler neyse de, burasi bir taraftar sitesi. Taraftarlik, sadece sanal ortamda yazip çizmek, aklina ilk geleni söylemekle olmuyor, gerçek hayatta da bir araya gelmek gerekiyor[/B]. (Gerekiyor, çünkü baska türlü saglikli bir taraftar birlikteligi mümkün degildir.)

Iste o hiç yoktan yere çikan kavgalar, bu birlikteliklere büyük ölçüde engel teskil ediyor. Sanalda kavga edenler, gerçekte bir araya gelecek yüzü kendilerinde bulamiyorlar, ondan sonra da organizasyonlar güdük kaliyor, katilim düsük oluyor. Bu olumsuzluk sadece kavga eden taraflari degil, üçüncü sahislari da etkiliyor, onlar da forumda herhangi bir kavga ya da gerginligin tarafi olmus arkadaslarla bir araya gelmeye çekiniyorlar. Kendileri bu durumun farkinda olmasalar da, bilinçaltinda bu yatiyor. Geçerli ya da geçersiz mazeretler aslinda sadece görünen sebepler olmaktan öteye gitmiyor. Tek degilse de, en önemli sebeplerden biri budur diye düsünüyorum.

Pekâlâ, neden böyle oluyor? Yani neden siradan bir tartisma kisa sürede kavgaya dönüsüp, bir önceki paragrafta analiz etmeye çalistigim olumsuz duruma sebebiyet verebiliyor?

Bir örnekle açiklamaya çalisalim. Bakiniz, birkaç gün önce sevgili Cafer (Cafer52) bir baslik açti, "Ak Parti'ye protesto baslatalim[/B]" diye. Bunda bir sakinca görmedi, çünkü daha evvel Ak Parti'ye oy vermis, hâttâ partinin kayitli üyesi oldugunu açiklamisti. Yani bu basligi Ak Parti ya da Recep Tayyip Erdogan'a yönelik herhangi bir art niyetle açmadigini, niyetinin sadece Trabzonspor'a yapilmis ve yapilmakta olan haksizliklara karsi bir tavir koymak oldugunu herkesin bildigini, anladigini varsayiyordu.

Fakat ne yazik ki yine olmadi. Adi geçen basligin akibeti, yine Cafer'in "biz ne zaman bir konuyu dogru dürüst tartisip amacindan saptirmayacagiz ben onu anlamiyorum.[/B]" feryadiyla birlikte sari kilitle tanismak oldu.

Belki tümevarimci bir egitim sisteminden geçmis oldugumuzdan, belki toplumsal yapimizdaki bir özellikten dolayi, bir kisi ya da kurumun herhangi bir düsüncesine, herhangi bir unsuruna itirazda bulundugumuz zaman, baskalari tarafindan o kisi ya da kurumu toptan reddettigimiz, lanetledigimiz varsayiliyor. Örnegin, bir siyasetçi ya da siyasi partinin herhangi bir icraatini yanlis buldugumuzu, onaylamadigimizi ifade ettigimizde, o siyasi görüsün tamamen karsisinda oldugumuz, karalamaya veya çamur atmaya çalistigimiz düsünülüyor. Karsi çikmak, elestirmek, tavir koymak hakaret yerine konuyor. Kendi aramizdaki tartismalar da bu sekilde oluyor. Birisi, forumda bir iddiada bulunuyor (bu iddia, bir futbolcunun sahadaki performansindan, eski ya da yeni bir yöneticinin gönlünde yatan gerçek takima kadar her sey olabilir) ve senlik (!) basliyor. Örnegin, "Ben filanca futbolcunun performans ve kapasitesini yeterli bulmuyorum, o yüzden gönderilmesi taraftariyim.[/B]" Vay, sen misin bunu söyleyen? Cevaplar gecikmiyor. "Sus, bre zindik! Sen nasil futbolcumuzun moralini bozarsin? Nasil olur da böyle konusursun? Sen Trabzonsporlu olamazsin, yoksa ezik misin? ([/B]Bu ezik de ne demekse) Ajan misin, nesin? Yöneticiler uyuyor mu? Atin bu adami disari![/B]" Bazen öyle olur ki, "bu adam[/B]"in avatarinda kulüp üyelik numarasinin yaziyor olmasi bile para etmez.

Uzatmayalim. Arkadaslar, tartisma iyi bir seydir. Hem tartismanin taraflari, hem de üçüncü sahislar çok seyler ögrenebilir, önemli kazançlar elde edebilir. Tartismanin taraflari, ayni olaya farkli açidan bakan gözlerdir, birinin görmedigini öteki görebilir, karsi tarafa dostça bunu anlatabilir. Eger karsi tarafin görüsünü yanlis buluyorsak, bu onun bütün görüslerinin yanlis oldugu anlamina da gelmez.

Bizde durum nasil? "Olaya mutlaka benim baktigim açidan bakacaksin, baska açidan baksan bile benim gördügümü göreceksin, yoksa sen Trabzonsporlulugu birak, adam bile degilsin. Benim düsündügümün aksini iddia etmek mi? Benim düsünceme itiraz etmek mi? Onu aklindan bile geçirme.[/B]" Tam olarak, birebir dile getirmesek de, bir tartisma esnasinda aklimizdan geçenler bunlardir, hiç inkar etmeyelim. Hâttâ bazen olay abartilip uç noktalara vardirilir, "Senin gibi adamla ben ayni çati altinda bulunmam, buradan gidiyorum[/B]"a kadar... Bu tahammülsüzlügün, bu dislamanin nedeni de hemen her zaman, burada bulunmamizin esas gerekçesi olan Trabzonsporluluk ortak paydasiyla hiç ilgisi olmayan bir konudur.

Arkadaslar, Trabzonspor olarak basimiza gelenlerin büyük çogunlugunun derin sebepleri, tartisma kültürüne sahip olmayisimiza kadar dayanmaktadir[/B]. Biz problemlerimizi, sikintilarimizi medeni ve serinkanli bir sekilde, karsi tarafin ne demek istedigini anlamaya çalisarak, onun ya da onlarin bakis açisinin da haklilik payi olabilecegini düsünerek tartisir, hep birlikte saglikli çözüm yollari ararsak, inanin dünya futbolunda söz sahibi bir kulüp oluruz. Ve yine inanin, bu potansiyele sahibiz.

Aksi takdirde, yani saglikli ve verimli bir tartisma kültürüne sahip olamazsak ne olur? Son on gündür ne oluyorsa o olur. Sanirim anlatmama bile gerek yok.

Aslinda bu konuda söyleyecek daha çok sözüm var. Fakat simdilik bu kadarla yetinelim, gerekirse daha sonra devam ederiz.

Buyrun, simdi söz sizde.

Sevgili momentus,

Açtigin baslik ve bu baslik altinda yazdiklarinin hepsine katiliyorum...

Zaten bu sitenin misyonlarindan birininde tartisma kültürünün belli bir seviyeye getirilmesi olduguna inaniyorum...VE bu iside gayet güzel yerine getiryor....Bakiyorsun bir yorumda hos olmayan sözler yer aliyor...Admin makul bir sürede buna müdahale edebiliyor....

Tabi bu gibi isler bir anda ideal seviyeye gelemez....Ama senin ve senin gibi düsünenlerin sayisi arttikça, her geçen sene bir önceki seneden daha iyi bir noktada olacagizdir....

Umutsuzluga yeryok.....

Not : Bu satirlarida 2 gün önce bir baslik açip, konunyalnis anlasilacak bir yöne dogru yönlendigini görerek adminlerden konunun kapatilmasini rica eden birisi olarak yaziyorum....

Momentus 21 Yildir neden sampiyonluk gelmiyor çok güzel anlatmis iste.Sen kurtarirsin ben kurtaririm olayi degil hep birlikte kurtaracagiz demeyi ögrenmeliyiz

Ömer SEVİNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Sana aynen katiliyorum ben de.

Yine de taraftar siteleri içindeki en düzeyli sitenin bizimki oldugu su götürmez bir gerçek...

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    U.Sadıkoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Aynen eOMER

Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bordomavi.Net sitesi tartisma platformunu mail grubundan foruma tasidigi günden bu güne büyük adimlar attik. Mail grubunda gereksiz tartismalar oluyordu. Forum sayesinde bunun önüne büyük oranda geçildi. Foruma geçtigimiz günden bu güne sayimiz sürekli artiyor ilk günlerdeki saglikli tartisma platformu artan sayi ile birlikte kalite olarak biraz düsmüs gibi görünüyor. Foruma üye olan taraftarimiz bulundugu içindekileri boslatmak dertlesmek için Trabzonsporlu kardeslerinin bulundugu siteye giriyor agzina ne gelirse söylüyor. Bu da gereksiz tartismalara neden oluyor. Bunu sikça görmüsüzdür. Forumun geneline sag duyuyu saglikli tartismayi yayabilirsek ortada bir sorun kalmayacaktir. Zaten önemli olan genis kitlelere ulasip ortak hareket etmek farkliliklarimizi bir pota altinda birlestirmek hedefe ulasmak degil mi.

Sunu gönül rahatligi ile söyleyebilirim ki forumun ilk gününden bu güne büyük adimlar attik, forumun kalitesi sizin gibi degerli insanlar sayesinde bundan sonra da sürekli artacaktir...

Sonuna kadar hep birlikte...

Trabzonspor Kongre Üyesi
    AtalaY_BuğrA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Sevgili Bülent Abi (momentus) gene güzel bir yere parmak bastin.Öncelikle yazin için tesekkürler. Yazdiklarina harfiyen katiliyorum.Gerçekten bizim için tartisma kelimesinin anlami agiz kavgasi sadece. Bu gerci toplumumuzca da böyle söylenmiyor mu. Bir cocuk ailesi ile bir sorun yasiyor ve "agiz kavgasi" yapiyor ve arkadaslari sorunca -olum ne oldu? cocugun cevabi bizimkilerle tartistik biraz diyor. Iste buradan basliyor mesele. TArtismanin gerçek anlami zit fikirlerin kisiler tarafindan kendi düsüncesi içerisinde savunulmasidir.

Mesela ben kendimce örnek vermek istiyorum.Bugune kadar bu sitede kimse ile iki tartisma veya "agiz dalasina" girmedim.Çünkü tartismanin boyutu bir süre sonra nedense kavgaya dönmekte ve ben bundan hoslanmiyorum.O yüzden bir çok fikrimi içimde yuttum.Misal su siralarda açilan bir topicde. Gelecek sezonun transferi için Mehmet topuz ismini ortaya attilar.Ben fikrime görede bu adamin alinmasini istemem.Ama bu fikrimi siteye yazmiyorum.Yazamiyorum muhakkak benden farkli düsünen insanlar var ve anlamsiz bir sekilde konun tartisma olayinin disana çikip münaksaya dönmesinde korktugum için yazmiyorum.

Ayrica BÜlent abinin bahsettig bir konu var kavga ettiginden dolayi organizasyonlara, Gecelere, toplantilar vs. vs. seylere katilamayan arkadaslar oldugu kanatindeyim bende. Insanlar birbirinden çekinmesin. Burada amaç BEYIN FIRTINASi yaratmak herkes farkli görüsleri buraya dökecek ve bir nebze dogrular bulunacaktir.

Son olarak ne olur kimse kimseyi kirmasin.Düsünceler farkli olsada burada AMAÇ TRabzonsporumuzu iyi yerlerde görmek ve bunun için üstümüze düseni yerine getirmektir.

Herkese SAygilar...

sungur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Ben de Momentus?a sonuna kadar katilmakla beraber sunu eklemek isterim. Çogu zaman konusma diliyle yazi dili birbirine karisiyor. Yüzyüze yapilan bir konusmada gerilim sebebi olmayacak bir diyalog yaziya dökülünce firtinalar kopmasina sebep olabiliyor. Onun için foruma yazi yazan herkes diger üyelerle yüzyüze olmadigini unutmamali ve yazi diliyle yazma konusunda azami özeni göstermelidir diye düsünüyorum. Daha da öte bu forumda tartistigi bir kisiyle yarin bir yürüyüste veya maçta veya herhangi bir taraftar organizasyonun da yüzyüze gelebilecegini unutmamali. Bu forumda yazip çizmenin bilinçli taraftar olmanin belki de ilk basamagi oldugunu, gerçekten iyi bir taraftar kitlesi olabilmek için bir araya gelinerek daha büyük organizasyonlar yapilmasi gerektigi gözden kaçirilmamalidir.. (Hali saha maçlari, toplanti, piknik, toplu maç seyretme v.s?.)
    fficeffice" />
    Herkese sevgiler...

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

konu için tesekkürler

ahmet suat hocamiz "nasil sampiyon oldunuz" sorusuna verdigi yanitta; "yenile yenile yenmesini ögrendik" demisti, belki 25 yil oldu bunu okuyali.

ben de siteyi ilk ziyaret ettigim günden bugüne, az da olsa yol alindigi görüsündeyim. demokrasi denen "sevimli illet" in,alt bilesenlerinden biri tartisma kültürüdür. fransiz devriminin öncüsü "daglilar"in hiçbir tartisma kültürü yoktu, ama sonrasinda devrim süreci onlarin içinden dünyanin en ünlü hatiplerini çikardi.

umudumuzu kaybetmeyelim, fransiz daglinin! yaptigini, biz deniz insanlari da yapariz, kuskunuz olmasin. is; devrim sürecini diri tutmakta

The Londoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Sevgili Momentus tesekkurler. Meselenin onemini tekrar vurgulamaya gerek bile duymuyor, yukaridaki yazdiklarinin altina rahatlikla imza atabilecegimi belirtmek istiyorum. Ayrica, acizane asagidaki ilaveleri yapmak istiyorum.

• Icinde dogup buyudugumuzataerkil ve otoriter kulturel yapi bizleri ister istemez cok boyutlu dusunemeyen ve farkliliklara tahammulu az olan bireyler olarak yetistiriyor. Aile ortaminda da, egitim/ogretim ortamindada, hukumet/idare ortaminda da boyle... Ornek olarak, en tepedeki Cumhurbaskanimizin, Basbakanimizin bile kendilerine ters dusen gorus ve anlayislara olan tavri tesaduf mu sizce? Ozetle, mevcut sistem tek tip insan yetistirme ideolijisi uzerine kurulmustur; bu da sagliksiz nesiller yetistirmistir. Halbuki, bu topraklarda, birbirlerine karsi son derece tahammullu, saygili ve toleranslitopluluklarin yasadigi zamanlar cok da eski degildir.
    • Yukaridaki cerceve baglaminda, otekini potansiyel tehlike/tehdit goren ve karsisindakinden her an bir saldiri gelebilecegi parayonasiylatetikte bekleyen; surekli olarak kendisine ic ve dis dusmanlar yaratmis (!) bir zihniyetin eseridir bugunku durum.
    • Hepimizin zamanla olusmus inanc, dusunce ve algilar dunyasi var. Bu dunya ayni zamanda onyargilarimizi, hayata vemeselelerebakisimizi sekillendiriyor ve belirliyor. Boylece kendi dogrularimiz olusuyor. Karsilastigimiz her durumu budogrularcercevesinde anlamaya, kabul etmeye veya reddetmeye calisiyoruz.Sorun da burada basliyor zaten. Bircogumuz maalesef (bunu sozlu olarak reddetsek bile bilincaltimizin yonlendirmesiyle) kendi dogrularimizi sorgulanamaz ve degismez mutlak dogrular olarak algiliyor. Acikcasi benligimiz (nefsimiz) bu durumun boyle olmasindan hoslaniyor. Hal boyle olunca kendi dogrularimizi sarsacak diger dogrulari (kendimize gore yanlislari!) tehdit olarak kabul ediyor; otomatik olarak korunmaya ve savunmaya, cogu zaman da saldiriya geciyoruz. Boylece, karsimizdakini ve soyledigini anlamak istedigimiz gibi anliyor; gormek istedigimiz gibi goruyoruz. Cabamiz karsimizdakini anlamak degil de yok etmeye donuk olunca bir cozum uretemiyoruz.
    • [/list]

Yukaridakileri BMN duzlemine indirirsek su noktalara hassasiyet gostermemiz gerekiyor:

• Burada hepimiz, birbirinden cok farkli ic dunyalari olan ve farkli sosyal ortamlardan gelmis bireyler olsak ta;bizi burada birlestiren harc Tarbzonsporluluk kimligidir. Bu sebeple, Trabzonspor soz konusu oldugunda, ozellikle siyasal ve ideolojik sartlanmalarimizi bir kenara birakarak hareket etmeliyiz. Belki de Trabzonspor icin bizden daha faydali olabilecek arkadaslarimizi sirf siyasal olarak bizimle ayni dusunmuyor diye ilk firsatta yipratmaya calisiyorsak, bu kesinlikle ahlaki degildir.
      • Bu sitedebazi arkadaslar bazilariyla cok daha iyi anlasip arkadas olabilirler ve bu arkadasliklarzaman icindedogal olarak alt gruplara donusebilir. Alt gruplar halinde sosyallesmenin BMN`ye hicbir zarari yoktur. Lakin, bunun hicbir zaman alttan alta bir gruplar savasina donusmesine musaade edilmemelidir. Bir tartisma esnasinda diger gruptan oldugunuzannettigimiz birisidogru dusundugu halde, yanlis dusundugunu bildigimiz kendi arkadasimiza destek olmak gayesiyledigerinekoru korune saldirmak da gayri ahlakidir. Boyledavranislar grup butunlugunu zedeleyecek ve hizli sekilde bolunmelere sebebiyet verecek tehlikeli davranislardir.
      • "Kraldancok kralci olmak" da bir baska meselemiz. Bir tartismada taraflarin biri adina avukatlik yapmak, "arkadasimiz aslinda soyle demek istedi, sen yanlis anliyorsun" diyerek digerini suclamakson derece gereksiz bir tavirdir. Cunku herkes anlatmak istedigini en iyi kendisi anlatir. Kimsenin zihnini okuyamayiz. Ayni sekilde yonetim, teknik kadro, futbolcular ve taraftarlailgili, hakaret icermeyen, duzeyli elestirilere ve fikirlere karsi dao an hosumuza gitmedigi icin sert tepki verip "vay sen bizim ........................ ilgili nasil boyle konusursun" diye baskalari adina ahkam kesip, linc kampanyalari yurutmekte son derece itici olmaktadir. Duzeyli fikir ve elestirinin karsiligi ancak bir baska duzeyli fikir veya elestiridir.
      • Bizim ihtiyacimiz ve ilacimiz; sevgi, kardeslik, tahammul ve kosulsuz toleranstir!
      • [/list]

(Yazi dusundugumuden uzun oldu. Bu sebeple diger arkadaslarimdan ozur diliyorum.)Edited by: The Londoner

Sampiyonluk istiyoruz ama nasil sampiyonluk.....

Buna layik olan taraftar ile,

Efendiligi ile katkida bulunan taraftar ile,

Kara para aklamayan bir yönetim ile,

Hakkinda kokain kullanmaktan suçu bulunmayan teknik direktör ile,

Hakkiyla mücadele edipçalisip kadroda yer bulan futbolcusu ile......

Biz kendi isimizi halledip, KLÜBE LAYIK TARAFTAR olmaya çalisalim...

herkesin yazilarini sirasiyla okudum..gerçektende tartisma ortamindan çok öteye varan sözler olmuyo degil..öncelikle herkesin tartisma kavramini çokk ii bilmesi gerekir..amacini asan sözler olayi tartismadan çikarip sahsi çekismelere sevkadiyorr..bunu herkesin çookk iiyiii anlamasi lazimmm..

sanatik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Hersey zamanla daha iyi olacak ve düzelecek diyorum.

Böyle yazilarda bunun icin cok önemli ve yerinde.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Arkadaslar,fficeffice" />
    Su ana kadar cevap verme lütfûnu gösteren bütün arkadaslara çok tesekkür ediyor, serdedilen görüslere mukabil tekrar bir seyler karalamak istiyorum.

Sevgili SKY-GUARD, sikintimiz zaten basliklarin neden kilitlendigi degil, neden kilitlenilmesine gerek oldugu. Elbette yönetici arkadaslar akillarina öyle estigi için degil, görülen lüzum üzerine bu yaptirimi uyguluyorlar. Senin de bizzat açmis oldugun bir basligin kapatilmasini istemen bir nezaket göstergesidir ama neden konu (yine senin ifadenle) yanlis anlasilabilecek bir yöne dogru gitsin? Ortada bir yanlis anlasilma varsa, bunu gidermenin en dogal yolu, karsilikli diyalog olmali degil midir? Birisi benim ileri sürdügüm görüs ve düsünceleri yanlis anlamissa, cevaben ?Hayir, galiba anlatamadim, ben aslinda böyle böyle demek istemistim.? demeliyim, sonra da tartisma olumlu ve verimli bir istikamette devam etmeli. Fakat bu kagit üzerinde böyleyken, pratikte öyle olmuyor ve bizzat yasadiginiz gibi, isin kötüye varacagindan endise ederek, açmis oldugunuz basligin kapatilmasini rica ediyorsunuz. Yanlis anlamayin, bu bir suçlama degil, bu sartlarda yapilacak en dogru sey bu çünkü. Bugüne kadar açtigim hiçbir baslik kapanmadi ama ben de bir konu açtigimda akibeti hakkinda iyimser duygulara sahip olmasam, ayni sizin yaptiginizi yapmak zorunda kalirim.

Bakiniz, asagida eOMER arkadasimiz ne diyor? Bana aynen katildigini ifade ediyor ama ?Yine de taraftar siteleri içindeki en düzeyli sitenin bizimki oldugu su götürmez bir gerçek...[/B]? diye eklemeden yapamiyor. Elbette öyle? Ben aksini iddia etmedim ki? Ne demistim ilk yazida?
    ?bir kisi ya da kurumun herhangi bir düsüncesine, herhangi bir unsuruna itirazda bulundugumuz zaman, baskalari tarafindan o kisi ya da kurumu toptan reddettigimiz, lanetledigimiz varsayiliyor.?[/B]
    [/B]
    Iste Sevgili eOMER kendisi yanlis anlamadiysa, bir baskasinin benim tartisma konusundaki sikayetimi ?Kardesim bu bizim BMN var ya? Bes para etmez. Affedersin, bizden de bir halt olmaz.? seklinde anlayacagindan endise ediyor. Ediyor ki, böyle bir ilaveye lüzum hissediyor. Yoksa ne gerek var, biz BMN?nin bizzat varligini, diger siteler içindeki konumunu, düzeyini tartisma konusu yapmiyoruz ki. Sahsim adina, burayi çok seviyor, BMN?den çok seyler bekliyor ve umut ediyor, sadece dostane bir sekilde gördügüm bir eksikligi ihtar ediyorum. Hepsi bu. Insan sevdiginin kusurlarini gidermeye çaba harcar, sevmediginin degil.

Sevgili Atalay?in itirafina bakar misiniz?

?Mesela ben kendimce örnek vermek istiyorum.Bugune kadar bu sitede kimse ile iki tartisma veya "[/B]agiz dalasina" girmedim.Çünkü tartismanin boyutu bir süre sonra nedense kavgaya dönmekte ve ben bundan hoslanmiyorum.O yüzden bir çok fikrimi içimde yuttum.Misal su siralarda açilan bir topicde. Gelecek sezonun transferi için Mehmet topuz ismini ortaya attilar.Ben fikrime görede bu adamin alinmasini istemem.Ama bu fikrimi siteye yazmiyorum.Yazamiyorum muhakkak benden farkli düsünen insanlar var ve anlamsiz bir sekilde konun tartisma olayinin disana çikip münaksaya dönmesinde korktugum için yazmiyorum.?[/B]
    Ne aci degil mi? Çocuk ?kavga çikar[/B]? endisesiyle Trabzonspor ile ilgili bir görüsünü yazamiyor. Yazamiyor, çünkü isin sonunda tatsizliktan da öte, ?ezik[/B]? ?ajan[/B]? ya da ?hain[/B]? damgasi yemek tehlikesi bile vardir. Atalay?i, Istanbul?da Trabzonspor ile ilgili gerçeklestirilen ve benim gittigim hemen her organizasyonda gördügüme de dikkatinizi çekerim.

Evet sevgili Faruk? Ben mail grubu döneminde yoktum. Zaten sunun surasinda bu güzel aileye katilali bir yil bile olmadi. Fakat benim bulundugum bir yil içinde bile, gerçekten BMN?de olumlu istikamette bir gelisme var, bunu inkar etmek haksizlik olur. Baksaniza, yazdigi bir yaziya Trabzonspor Dergisi?nde 5 sayfa ayrilan bir yazar bile çikardi bagrindan.[img]smileys/smiley1.gif[/img] (Aman kizmayin! Espri yaptim.) Elbirligiyle, senin yazdigin o güzel sloganla söylersek ?Sonuna kadar hep birlikte[/B]? bu durumu daha iyiye tasiyacagiz.

Sayin Zinos-zon önemli bir noktayi hatirlatti sagolsun. (Bu arada Selahattin bey, güya ayni sehirde yasiyoruz, sizinle ne zaman tanisacagiz?) Evet, Trabzon bir medeniyet sehridir. O yaramazlik (!) yaptigimiz zamanlarda bizi susturmak için gerekçe olarak kullanilan ?Trabzon?da geçen yüzyil basinda 5 ayri dilde gazete çiktigi, opera ve tiyatrolarin bulundugu, tenis oynandigi? söylemleri ninni degil, birer tarihi gerçektir. Trabzon?un yalniz deniz kenarindaki bölgelerinde degil, daglarinda bile farkli irktan, farkli dinden insanlar yüzyillarca baris içinde yasamislardir.

Ve The Londoner? Size tekrar ayrica tesekkür etmek istiyorum. Benim yazinin altina bir doktora tezi, bir makale düzeyinde ve benimkinden çok daha derinlikli analizler içeren bir yaziyi asmaniz gerçek bir zerafet örnegi. Üzerlerine hiçbir sey söylemiyorum.
    ?Yazan diger arkadaslar yanlis anlamasinlar[/B]? diyecektim ama vazgeçiyorum. Bu basligi, bu gibi yanlis duygu ve düsünceleri asmaya çalismak amaciyla açmadik mi biz?

Herkese can- gönülden sevgiler, saygilar.

Ömer SEVİNÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Alıntı momentus Nickli Üyeden Alıntı
    Bakiniz, asagida eOMER arkadasimiz ne diyor? Bana aynen katildigini ifade ediyor ama ?Yine de taraftar siteleri içindeki en düzeyli sitenin bizimki oldugu su götürmez bir gerçek...[/B]? diye eklemeden yapamiyor. Elbette öyle? Ben aksini iddia etmedim ki? Ne demistim ilk yazida?
    ?bir kisi ya da kurumun herhangi bir düsüncesine, herhangi bir unsuruna itirazda bulundugumuz zaman, baskalari tarafindan o kisi ya da kurumu toptan reddettigimiz, lanetledigimiz varsayiliyor.?[/B]
    [/B]
    Iste Sevgili eOMER kendisi yanlis anlamadiysa, bir baskasinin benim tartisma konusundaki sikayetimi ?Kardesim bu bizim BMN var ya? Bes para etmez. Affedersin, bizden de bir halt olmaz.? seklinde anlayacagindan endise ediyor. Ediyor ki, böyle bir ilaveye lüzum hissediyor. Yoksa ne gerek var, biz BMN?nin bizzat varligini, diger siteler içindeki konumunu, düzeyini tartisma konusu yapmiyoruz ki. Sahsim adina, burayi çok seviyor, BMN?den çok seyler bekliyor ve umut ediyor, sadece dostane bir sekilde gördügüm bir eksikligi ihtar ediyorum. Hepsi bu. Insan sevdiginin kusurlarini gidermeye çaba harcar, sevmediginin degil.

Benim oradaki amacim yaziyi elestirmek degildi.Velakin bu yazdiklariniz hiçbirini de düsünmedim. Ayrica Bmn'yi sevip sevmediginiz konusunda hiçbir süphem de yok.(Yazilarinizi okuduktan sonra..[img]smileys/smiley17.gif[/img])

Benim amacim sadece Bmn'nin büyüklügünü söylemekti. Yani diger taraftar sitelerinin yaninda BMN'nin çok büyük kaldigini. Bunun sizin yazinizla bir alakasi yok yani. "yine de" kelimesini kullanmambiraz yanlis olmus ne yazik ki.

Yazdiklariniza tümüyle katiliyorum. Sizi elestirmek gibi bir amacim yok.

Yazi biraz karisik oldu ama kendimi anlatabildimse ne mutlu bana...

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Zarif açiklaman için çok tesekkürler sevgili Ömer. Bak ne güzel, bir yazi, bir yorum, ardindan bir yanlis anlama (benimki yani) sonra bir açiklama... Iste tam da bunu hedefliyorduk. Demek ki dogru yoldayiz..[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Ayrica benielestirme amaçli yazmis olsaydin bile bundan en ufak bir rahatsizlik duymaz, tam aksine memnunolurdum.

Selam ve muhabbetle...

Edited by: momentus

Yönetim Kurulu Mollasalihoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Öncelikle Bülent Abi Trabzonspor'lu oldugu için bir kez daha mutluluk duydum bu yazidan sonra.

eger Trabzonspor Taraftari olarak kendi aramizda fikirlerimizi söyleyemeyeceksek ugrasmamizin , didinmemizin pek anlami yok.Hele ki bu adaletsiz ortamda mücadelemizi sürdürürken , en ufak bir fikir bir zeka ürünü bile bize çok gerekli iken durum bu olmamali.Zaten ayni sonuca varmaya da gerek yok,mümkün de degil ama ne kadar çok fikir ortaya çikarsa o kadar gelismis bir fikir ortaya çikmaz mi??

Olaylara her açidan bakip en güzelini seçmek bence biz Trabzonspr Taraftari'na yakisan ve tabii ki bu kendi fikrimiz olmasa bile...

Trabzonsporlu olmanin verdigi gurur ve saygilarimla..

METIN

çOk önemli bir konuya degindin bu konunun enine boyuna tartisilip iyi bi sonuca varilmasi gerekir tekrar tesekkurler momentus[img]smileys/smiley32.gif[/img]

Sevgili SKY-GUARD, sikintimiz zaten basliklarin neden kilitlendigi degil, neden kilitlenilmesine gerek oldugu. Elbette yönetici arkadaslar akillarina öyle estigi için degil, görülen lüzum üzerine bu yaptirimi uyguluyorlar. Senin de bizzat açmis oldugun bir basligin kapatilmasini istemen bir nezaket göstergesidir ama neden konu (yine senin ifadenle) yanlis anlasilabilecek bir yöne dogru gitsin? Ortada bir yanlis anlasilma varsa, bunu gidermenin en dogal yolu, karsilikli diyalog olmali degil midir? Birisi benim ileri sürdügüm görüs ve düsünceleri yanlis anlamissa, cevaben ?Hayir, galiba anlatamadim, ben aslinda böyle böyle demek istemistim.? demeliyim, sonra da tartisma olumlu ve verimli bir istikamette devam etmeli. Fakat bu kagit üzerinde böyleyken, pratikte öyle olmuyor ve bizzat yasadiginiz gibi, isin kötüye varacagindan endise ederek, açmis oldugunuz basligin kapatilmasini rica ediyorsunuz. Yanlis anlamayin, bu bir suçlama degil, bu sartlarda yapilacak en dogru sey bu çünkü. Bugüne kadar açtigim hiçbir baslik kapanmadi ama ben de bir konu açtigimda akibeti hakkinda iyimser duygulara sahip olmasam, ayni sizin yaptiginizi yapmak zorunda kalirim.
    Sevgilimomentus,
    Erkan Beyin (CeSS) açmis oldugu anitkabir ile ilgili basliktan da görülecegi üzere, konuyla ilgili acaba böyle bir protesto'da yapilabilir mi diye 2 gün öncesinde bir konu açmis ve açarkende hep "acaba...", "her türlü fikre açiktir..." gibi ifadeler kullanarak üyelerden degisik protesto organizasyonlarina kafa yormalarini istemistim. Sonradan is "ölülerden medet ummaya..." kadar gidince (10-15 mesajda) adminlerden kapatilmasini istedim....
    Yahu is daha da büyüdü, medya ya falan malzeme oldu yani....
    Aslinda kapattirdiktan sonra "Kendimi hatali" görmüstüm. Çünkü klavyede oturup kolayca yazilabiliyor ama senin yazarken ki düsüncelerin karsiya tam aksetmiyor..Ayrica karsi taraftanda tam olarak okunup degerlendirilmeden cevap yazilmaya çalisiliyor...Ama yinede bunlara sebep olan kisi bendim....
    Herneyse bu konu basligi altinda daha çok seninle fikir alisverisinde bulunacagiz...Simdi mesaiyi bitirmek zorundayim...
    Görüsmek dilegiyle...Saygilar...

Burada yazilan yazilari okudktan sonra, onceki arkadaslara tessekur etmek disinda, ekleyecegim sey su. Turkiyede veya baska bir yerde sporsever kitlelergercekte bir iluzyonla yasiyorlar. Ornek vermek gerekirse burada her arkadas Trabzonspor kimligininin on plana cikarilmasini istemisler, ozellikle tartisma noktalarinda. Fakat kendi kendimize bir bakip durustce soralim bugun Turkiyede kac kisinin on kimligi tuttugu takimdir. Ben bu klubun gecirdigi sikintilari, basarilari son 20 yildir takip edebildigim kadari ile izlemeye calisiyorum, ve cevremde ailemde asiri fanatikligim yuzunden elestirilen, bu yuzden fazla bagirdigim cafelerden kovulmus bir taraftar olarak ve en onemlisi siyaset bilimi konusunda bir ogretim uyesi olarak sunu soyleyebilirim.

Trabzonsporlu yada baska taraftarlarin tartisirken hayatlarinin diger alanlarindaki celiskilerden , acilardan, sevinclerden kendilerini izole ederek gelip burada sadece Trabzonspor hakkinda yorum yapmasini beklemek sadece iyi niyetli bir beklentidir. Dahasi pratikte imkansizdir. Ornegin eger siz , burada siyasi tartisma acmaya calismiyorum, AKPnin federasyona karsi tutumu ve RTE'nin fbliligini protesto edelim diye baslik acarsaniz, bu basligi insanlarin sadece futbolla ilgili sikayetleri ile sinirlayamazsiniz cunku bu ulkede futbol marsda oynanmiyor bu isi seyreden insanlar ise gidiyor, yatirim yapiyor, hayatin baska alanlarinda haksizliga ugruyor vs vs. Sonrasinda adminlerden biri bu ise siyaset karistigini soyleyerek basligi kapatiyor. Egeryaklasik13 yildir okudugum kitaplar beni yaniltmiyor ise Tayyip Erdigan'in sirf fbliligini itiraf etmesi ve bunun tartisilmasi bile siyasidir cunku onun fbliligi benim Trabzonsporlulugumdan farkli olarak kamusal alanda bolusum ve uretim iliskilerindedegisik sonuclar doguruyor, yani kazananlar ve kaybedenler ortaya cikiyor. Soylemek istedigim ornegin arkadaslar burada Ermenilere , Rumlara agizlarina ne gelirse sayiyorlar ve bu sanki siyaset disi birseymis gibi adlediliyor, acaba merak ediyorum bir Rum veya Ermeni kokenli bir Trabzonspor taraftari bu konuda ne dusunuyor olabilir. Sonucta onerim bu forumdaki mevcut guc iliskileri paralelinde tam bir demokratik tartisma ortami beklemenin hayalcilik olacagindan, bu gibi tartismalarin (evet burada medenice tartisiyoruz) tolerans seviyelerimizi biraz dahayukseltmesini diliyorum. Uzun oldu ama ne yapalim biz siyasal bilimciler geveze adamlariz. Herkese iyi gunler

Beytullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

son derece katiliyorum bülentabinin dediklerine sonucta burda hepimizin tek amaci var oda trabzonumuzu desteklemek.bence herkesin görüsüne saygi duyulmalidir.sonucta konu hakkinda biseyler yazan arkadaslarimiz trabzonumuzu kötülemek amacinda diyecegini sanmam.ama bülentabinin dedigibi birisifikirlerini sununca ve bize uymayinca hemen tartismaya girip birbirimizin kalplerini kiriyoruz.ve bunun sonucunda org.katilacaksa bile eyer tartisgi biri varsa o org.katilmiyor.sonucata hepimizin birbirimize destek olmamiz lazim sonucta burda bulusmamizin sebepi trabzonumuzu daha iyi nasil sekilde destekleriz trabzonumuza nasil katkida bulunabiliriz.amac bu olmali

The Londoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Alıntı SKY-GUARD Nickli Üyeden Alıntı

Sevgilimomentus,
    Erkan Beyin (CeSS) açmis oldugu anitkabir ile ilgili basliktan da görülecegi üzere, konuyla ilgili acaba böyle bir protesto'da yapilabilir mi diye 2 gün öncesinde bir konu açmis ve açarkende hep "acaba...", "her türlü fikre açiktir..." gibi ifadeler kullanarak üyelerden degisik protesto organizasyonlarina kafa yormalarini istemistim. Sonradan is "ölülerden medet ummaya..." kadar gidince (10-15 mesajda) adminlerden kapatilmasini istedim....
    Yahu is daha da büyüdü, medya ya falan malzeme oldu yani....
    Aslinda kapattirdiktan sonra "Kendimi hatali" görmüstüm. Çünkü klavyede oturup kolayca yazilabiliyor ama senin yazarken ki düsüncelerin karsiya tam aksetmiyor..Ayrica karsi taraftanda tam olarak okunup degerlendirilmeden cevap yazilmaya çalisiliyor...Ama yinede bunlara sebep olan kisi bendim....
    Herneyse bu konu basligi altinda daha çok seninle fikir alisverisinde bulunacagiz...Simdi mesaiyi bitirmek zorundayim...
    Görüsmek dilegiyle...Saygilar...

Sevgili Sky-Guard,

Icinde "olulerden medet ummak" ifadesi gecen yazi bana aitti. Bu nedenle konuyla ilgili bir aciklama yapmayi uygun gordum.

Oncelikle belirtmeliyim ki benim mesajim, asla sizin soylediklerinizi ve actiginiz konuyu hedeflememisti (cunku siz gayet medeni bir sekilde bu basligi neden actiginizi ve ne beklediginizi acikca belirmistiniz); hatta konuyla ilgili yazilan diger yorumlara da bir cevap niteligi tasimiyordu.

"Ata`ya sikayet" kavraminin benim zihnimde cagristirdiklari uzerine tamamen serbest bir sekilde yazilmis sahsi dusuncelerimdi. Aslinda orada kisa da olsa meselenin kendi acimdan psiko-sosyal bir analizini yapmak istemistim. Ama o yazi bile maalesef kuru gurultuye kurban gitti. Amacim ne polemik yaratmak,ne de varolan polemigi uzatmakti.

Ben, Ata`ya yapilan sikayet vb. yuruyuslerini oldum olasi irrasyonel, abartili, ajitatif, gayri samimi ve hatta gulunc bulurum. Baskasi yaptiginda yadirgadigim ve kinadigim bir davranisi, sirf Trabzonsporlularveya sevgi besledigim baska gruplar yapti diye gormezlikten gelerek mubah addedem. Bu bence samimi bir tavir olmaz.

Ozetle, tekrar belirtecek olursam, ben bu tur yuruyusleri basta ziyaret edilen sahsin (sahislarin)somurulmesi anlaminda ruhaniyetineyapilmis haksiz bir taciz ve saygisizlik olarak goruyor; oluler uzerinden yapilacak propagandanin cok sakincali ve manasiz oldugunu dusunuyorum.Geri kalmis toplumlara has olan bu tur cahiliye adetlerinin altinda guvensizlik ve yetersizlik kompleksi olduguna inaniyorum.

[/QUOTE]

Sevgili Sky-Guard,

.........

Ben, Ata`ya yapilan sikayet vb. yuruyuslerini oldum olasi irrasyonel, abartili, ajitatif, gayri samimi ve hatta gulunc bulurum. Baskasi yaptiginda yadirgadigim ve kinadigim bir davranisi, sirf Trabzonsporlularveya sevgi besledigim baska gruplar yapti diye gormezlikten gelerek mubah addedem. Bu bence samimi bir tavir olmaz.

..........

[/QUOTE]

Düsüncelerinde kesinlikle haklisin....Ama iste forum basligindaki konumuz da bu zaten....Yazilanlarin ne kadar yoruma açik olup yalnis anlasilmaya müsait oldugu ve (BU ARADA BEYAZ SARAY BOSALTILIYOR.....) net üzerinde belli bir yazim lisani seviyesinin tutturulmasinin gerekliligi.....Sizin yazdiklarinizdan da ben, yalnis anlamam neticesinde, alinganlik göstermisim....

gerçek taraftarin özellikleri bu sekilde meydana çikiyor tartisma
    ortamlari her zaman iyidir ama sonunda dogruyu bulabilirsek ve
    buldugumuzada inaniyorum

zafercalikoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Afrika Diğer

Seviyeli,duyarli,paylasimci,girisimci bir form ,bordomavi.net hepinizin yadiklarini okudum hepside cok güzel

hepsine saygi duyuyorum ve en onemlisi tek bir amacimiz var,trabzonsporumuzun basarisi umarim birligimiz yillar boyunca sürer,

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)