Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Nihat Genç: "Agla Trabzonspor"

Forumdan Uzaklaştırılmıştır

arkadaslar;

son maç özelinde gelisen olaylar ve türkiye de "büyüklük" kavrami üzerine nihat genç in yarinki (persembe) aksam gazetesinde bir yazisi çikacak. lütfen herkes okusun ve okuttursun.

nihat genç'i sizlere anlatacak degilim, ama sesindeki titremeyi ben biliyorum ve yazinin tamamini okumak için sabirsizlaniyorum. çenemde sakal kalmadi desem yeri.

hasili; yarin (persembe) aksam aliyoruz. yaziyi paste ederiz elbet buraya ama, nihat genç'e yazi yazdirarak kendince risk alan serdar turgut'a da gazeteye tiraj katkisi yaparak omuz vermis oluruz.

sevgiler..Edited by: Emorfo

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Nihat Genç'in yazisi varsa almak vaciptir,ona göre herkes alsin[img]smileys/smiley17.gif[/img]

Mayls - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

alalim bakalim [img]smileys/smiley2.gif[/img]

Murat' - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

alalim da bi bakalim

Nereden
    İstanbul

Trabzonsporun kesinlikle bu tür insanlara ihtiyaci vardir. Onlar basinda gözümüz kulagimiz dilimiz olmalidir. Nihat Gencin iyi bir Trabzonspor taraftari oldugunu biliyoruz ve Trabzonsporun hakkini sonuna kadar savunacaktir bu nedenle yarin ki yazisini sabirsizlikla beklemeye basladim.

arkadaslar..bu yazi, sezgilerim beni yaniltmiyorsa eger "baska bir yazi"

harbi heycanliyim..su an yaziyi aksamin dizgicisinden baska kimse okumadi daha, bana da izin çikmadi, "bekleeeee" diye alay edildi üstelik zatimla

Nihat Genci çok severim tüm kitaplarinida okudum.Ancak aksam gazetesi almayin bosuna.

www.aksam.com.tr

tiklayin okuyun[img]smileys/smiley2.gif[/img]

Emrah Ayar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Bu arada su yaziyi da okumanizi tavsiye ederim:

http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/.../yazarlar/yaza rlar44.html

Nereden
    İstanbul

Pardon linki hatali verdim:

http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/.../yazarlar/yaza rlar44.html

Bu serefsiz basinin içinden cikmis boyle asil insanlarin yazilarini okumak görevimizdir okuyacaz tabiki...

Nereden
    İstanbul

hata ben de degil galiba linki açarken son bölümü "yazarlar44.html olacak"

linki direk yazinca "yazarlar44" kelimesinde otomatik bosluk birakiyor.

Yarin aksamin tiraji firlayacak desene.

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

bu aksam gazetesi sadece yarin degil nihat genç ve onun gibi birkaç yazar için hergün alinmaya degecek bir gazetedir..

#10 Fietra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Okuyalim

Hünkar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İzmir

NIHAT abi yaziyosa tiklamicaz arkadaslar alicaz ve traji patlatacaz bizim oyle adamlara ihtiyacimiz var

Yönetim Kurulu

Halit M. MOLLASALİHOĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

arkadaslar üçü besi düsünmeyin alalim
    hatta mail atalim tavan yapsin tiraji..
    hatta mail atalim Nihat Usta yazarsa satar bu gazete diye nam yapsin kardesimiz..
    Unutmayalim:

AKSAM Gazetesi aliyoruz [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Yönetim Kurulu Mollasalihoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

ula aksam spor olarak direk fener'in gazetesi ama ne edelim alacaz artik

Nereden
    Trabzon

Nihat GENÇ aksam gazetesinde sürekli mi yaziyor arkadaslar. Yoksa bugünlükmü yazacak.

Nereden
    Trabzon

Alıntı GrandOFLee Nickli Üyeden Alıntı

arkadaslar üçü besi düsünmeyin alalim
    hatta mail atalim tavan yapsin tiraji..
    hatta mail atalim Nihat Usta yazarsa satar bu gazete diye nam yapsin kardesimiz..
    Unutmayalim:

AKSAM Gazetesi aliyoruz [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Nihat genç e destek vermek istiyosaniz kitabini alin arkadaslar. Aksam gazetesi mehmet emin karamehmet'in yani show tv + digitürk + turkcell + cukurova vs.vs.vs. grubunun. Aksam gazetesi alma kampanyasina dönüsmesin olay. Sonuçta burjuvanin boyali basininin bir örnegi iste. Nihat GENÇ yazdiysa internetten yada elimize geçen bi yerden okuruz. hatta ben bmn den okuyacagim...

haftada bir gün yaziyor arkadaslar. persembe günleri.

elbette karahemhet'i zengin etmeyecegiz, benin ricam ve beklentim su;

eger aydin dogan veya benzeri sülüklerden birinin gazetesini aliyorsak, ki muhtemelen aliyoruz, onlarin yerine haftada bir gün aksam alabiliriz.hepsi bu.

TheCrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Yazi güzel,ama benim bekledigim kadar çarpici degil.Hepimizin söylediklerine farkli bir söylem getirmis Nihat Genç...

http://www.aksam.com.tr/arsiv/aksam/...ar/yazarlar341 .htmlEdited by: TheCrow

Nereden
    Uzak Doğu

Valla ilginç ve bence güzel.düsündügüm yaziyi bulsaydim zaten hayal kirikligina ugrardim.Çünkü o zaman nihat gençle benim aramdaki fark anlasilmazdi.Önemli olan tatmin olacagim ve isin bu yani da var diyecegim bir yaziydi.O yüzden iyi...

arkadaslar; bugünkü aksam gazetesinde çikan nihat genç yazisi. kendisine yakisan bir düzey , bilgi ve sentez..

Nihat Genç

nihat.genc@aksam.com.tr

Agla Trabzonspor

Ekonomik büyümenin ticarete faydasi yok'. Bu laf benim degil. Iktisat Profesörü Asaf Savas Akat'in. NTV'nin Trabzon'daki canli yayininda söylendi.

Belki genç okurlar farkinda degil, ama, önümüzdeki yüzyilin siyasi tartismasi çoktan basladi.

Bu siyasi tartismanin taraflari sag/sol ayrimi gibi ayri kutuplarda yerlerini almaya basladi, ama, kavramsal yetersizlik yüzünden taraflar yerlerini bilmiyor. Ve tartismanin adi dahi konulamiyor.

Iktisat Profesörü Asaf Savas Akat'a Trabzon'da bir küçük esnaf: 'Bu nasil ekonomik büyüme, bize yansimiyor!'... Asaf Savas Akat'in dili sürçtü. Kavramlari karistirdi. Ne diyecegini izah edemedi. Diyelim ki bosluga düstü... Ama benim sizlere derdimi anlatmak için agzindan kaçan bu saçmasapan söz firsat oldu.

Akat sunlari söyledi: 'Ekonomik büyümenin sizin ticaretinize bir faydasi yok!'

Iste böyle saçmasapan bir dünyaya düstük. Iktisat profesörleri dahi ekonomik büyümenin ticarete faydasi olmadigini söylüyor. Bu cümle 'tarihe' geçecek güzellikte, anlatalim.

Bir tarafta 'ekonomi', bir tarafta 'ticaret' kelimesi. Bu kelimeler baska anlamlar mi tasiyor? Sunu mu demek istiyoruz, ekonomi büyüyor ama ekonomiye faydasi yok. Degil.

Bir seyin adini koyup tartismaya cesaret edemiyor! Büyüyen holding ekonomisi... Dünyada ve ülkemizde iki ayri ekonomik sistem var. Iç içe yasiyorlar ama biri digerini yutuyor.

Iki ayri iktisadi zihniyet. Iki ayri iktisadi ideoloji. Verileri, tanimi, sekli, anlami, mallari, satisi, borsasi, her seyiyle farkli iki ayri 'ekonomi'...

Nedir bu iki ayri ekonomi? Birincisi, holding ekonomisi, digeri küçük esnaf/küçük isletmeci ekonomisi...

Önce küçük esnaf ekonomisine bakalim. Tarihin ilk gününden beri var. Mal alir satarsin, degistirirsin. Aldigini sattigini bilir, tanir, tartar! Küçük esnaf aldigi sattigi mali tanir, eliyle dokunur. Giren, çikan, parasini, malini aninda bilir. Ne geldi bilir, ne satti bilir. Kimden geldi bilir, kime satti bilir. Ürettiginin basinda, müsterisini tanir.

Ama en önemlisi muhasebesi gerçektir. Ne demek gerçek? Yani, alip sattigi mallarin fiyatlari, faizleri, ödemeleri, hepsi hakiki gerçek rakamlar'dir.

Peki holding ekonomisi nedir? Eski dünyalarda yoktu, kapitalizmle ortaya çikti. Kapitalizmin son asamasi. Bir tür canavar. Dünyayi ve ekonomiyi nereye götürdügünü kimse kestiremiyor.

Çünkü sanal ekonomi. Borsa, sanal. Spekülasyon üzerine kurulu. Holding sahipleri fabrikalarini dahi görmemistir. Onlar, mallarina dahi dokunmamistir. Çünkü onlar hisse senetlerini alip satar. Müsterilerini yüz yüze degil anketlerle tanirlar. Ve bir holdingin yüzlerce oteli, madeni olabiliyor, üç/bes/on ayri ülkede fabrikalari olabiliyor. Farkli ülkelerin farkli siyasal rejimlerinin farkli gümrük tariflerinden, faizlerinden, bankalarindan girip çikiyorlar.

Yani, mal, yatirim, servet, istihdam, tanimlari, küçük esnafla ayni degil.

Küçük esnafin mal varliginin karsiligi ortada. Holdinglerin mal varligini kimse ölçemez. Bunun için bir muhasebeci ve hukuk ordusunun aylarca çalismasina ihtiyaç vardir.

Baska köklü degisimler de var, diyelim, mesela, holdinglerin baslarindaki adamlar iktisat kitaplarinda bugün okutulan yatirimci, isletmeci, mütesebbis tanimlarina sigmaz...

Çünkü artik 'risk' alan yok. Siyasi iktidarlar ve güçlü lobiler bu 'riskleri' günümüzde sifirlamistir. Oysa küçük esnaf her gün risk alir, bu yüzden her gün binlerce kepenk iner...

Yatirimin tanimi da degismistir. Bir patron yatirim yapmak için öz servetini, daha önce kazandigi/biriktirdikleriyle fabrika açmaz. Yatirim için bankalari kullanir, hatta, bankalarin kararlariyla ortak bir 'karar' olusturur.

Bunun anlami su; parasi olmayan yüzlerce adam da bankaya siyasi gücüyle gidip yatirim yapacak kredileri ucuzundan ve agrisiz basiyla alabilir, son otuz yilimizin holdinglesme serüveninde görüldügü gibi.

Ayrica holdingler, istihdami biz yaratiyoruz, yatirimlari biz yapiyoruz, ülkenin her seyi biziz zihniyetini ve ideolojisini yaratip ülke bütçesinden ve bankalarindan ve siyasetinden sonsuzca faydalanirlar. Küçük esnafin aydini, partisi, adami, gazetesi yoktur, kimse duymaz onu.

Neyse, bu tartisma uzun, Leman Dergisi'nde çok yazdim yoruldum.

Özetle, küçük esnafin ticareti baska sey, holdinglerin ekonomisi baska seydir. Bu iki ayri ekonomiyi ayni ekonomik veriler ve dil ile ölçemeyiz... Baska seyler. Sunu bilelim, ülkemizde bu iki ayri ekonomi savas halindedir, büyük holdinglerin siyaseti, medyayi, imkanlari ele geçirmis, küçük esnafin isini bitirmektedir.

Iste büyüyen bu ekonomi holding ekonomisidir. Küçük esnafi yutarak, soykirimdan geçirerek, dagitarak büyüyor. Küçük esnafi, malini dükkanini satip kendi büyük magazasinda tezgahtar olmaya zorluyor. Küçük esnafa da büyük holdinglerin arka kapilarindaki çöplerini eseleyip hurdalarini satmaktan baska sans kalmiyor.

Siyasi anlamlari da farkli toplumsal anlamlari da farklidir. Söyle, holdingleri üç/bes kisi yönetir, o halde demokrasiye basinç uygulayan, katilan üç/bes kisidir. Kredileri, tesvikleri, vergileri kendilerine yontar. Üç/bes holding ülkeyi yönetmeye baslar.

Küçük esnafin sayisi milyonlarcadir, bu, demokrasiye milyonlarca insan katiliyor demektir. Bütçenin imkanlarini küçük esnafa agirlikla vererek hakkaniyetli bir bölüsüm, sosyal denge ve cart curt, demektir.

Yani, varoluslari, yapilari, anlamlari, siyasetleri ve ideolojileri tamamen farkli iki ayri ekonomi ortada büyük bir dünya savasi veriyor: Bir yanda holding ekonomisi, diger yanda küçük esnaf ticareti...

ABD'nin küresellesme dedigi sey de elindeki üçyüz büyük holdingin dünyanin bütün mallarini, madenlerini, imkanlarini ele geçirme savasidir.

Bu konuya çok çalistim, ayrintilari baska yaziya...

En büyük farkliliklari sunlardir:

Holdingler gidip tarladan ürün satin almaz. Bunu küçük esnaf yapar. Çünkü holding tarlanin kendisini satin alir, çiftçiyi iptal eder...

Holding tarladan aldigi mali nakliyeci esnafina da tasitmaz. Bunu küçük esnaf yapar. Çünkü holding, nakliyecileri de kendi satin alir...

Hatta holding malini satmak için büyük gazeteler ve yayin organlarini ele geçirir. Oysa gazetecilik 'genelin hukuku' ve 'evrensel ahlak'in konusudur. Olsun, mallarini satmak için istedigi siyaseti yapar, över, elestirir, ona kalmis.

Özetle.

Fenerbahçe, Galatasaray, Besiktas büyük kulüplerdir. Baslarinda büyük kulüp kelimesi yazilir. Büyük olduklarini habire söylüyor ve böylece tesvik onlara... Arsa tahsisi onlara. Krediler onlara. Devletin imkanlari büyük kulüp olduklari için sinirsizca onlara.

Ama topu sahada oynayan Trabzonspor. Harbi top oynamayi ipleyen kaldi mi hala...

Top oynamak yetmiyor artik. Topu holdingler, büyükler oynuyor.

Bugünkü milli takima sokak arasindan bes/alti futbolcu veriyor Trabzonspor, kimin umurunda. Genç takim takviyeli lise takimi dünya sampiyonu, ikincisi, kimin umurunda.

Oysa bu gençler sayesinde yabanci futbolculara ülke ekonomisi daha az para ödeyecek...

Ayrica Senol Günes Türkiye'yi dünya üçüncüsü yapti, yine büyük olmadi, ayrica, futbolu vahsi bir hirsla oynayan Trabzonlu gençleri Senol Günes, efendice, usulca oynatmayi basariyor. Kimin umurunda...

Yani, ekonomi büyüdükçe biz bu maçi alamayacagiz... Bu büyük kulüpler 'büyük' adlariyla bu maçlari bizden alip Avrupa'ya açilabilecekler mi? Hayir. Ancak Avrupa'nin büyük isimli ve çok kullanilmis futbolcu eskilerini alip zaman zaman artistik çikislar yapabilirsin, hepsi bu...

O halde, Agla Trabzonspor!.. Maçlari artik holdingler bagliyor!..

Yazimin ana fikri su: Kulüpler büyüdükçe futbol küçülüyor, kulüpler büyüdükçe ahlak yok oluyor, kulüpler büyüdükçe adalet yok oluyor, kulüpler büyüdükçe insanligin nesesi, keyfi, arzusu, oyunu kayboluyor!..

Sonuç. Trabzon'daki esnafin sorusunu söyle düzeltelim: 'Asaf bey topu biz oynuyoruz ama hep kaybediyoruz neden.'

Asaf Savas'in dogru cevabi su olmaliydi: 'Siz hep çalisacaksiniz ama hep baskalari kazanacak.'

O halde Türkiye'de iki tane siyasi düsünce var. Biri borsadan bagiriyor: 'Yassa Fenerbahçe.'

Ikincisi, tribünler takima sahip çikilmasi için canhiras bagiriyor: 'Ayaga kalkmayan Fenerli olsun.'

Küçük esnaf, küçük isletmeci bizim takimimizdir. Kardeslerim, partilerimizle dergilerimizle takimimiza sahip çikalim, ayaga kalkalim.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Nereden
    İstanbul

Yazi fena degil aslinda. Ekonomiyi baz alarak olayi açiklamis ki ekonomi, Istanbul takimlari ile TS'u kiyaslarken benim de hep kullanigim bir kavramdir. Gerçekten de bir küçük esnafin, büyük holdinglere kafa tutmasi ile esdegerdir TS'un yaptiklari. Zaten rahatsizligin nedeni de bu zor isin basarilmis olmasidir. Bunu kabullenemiyorlar.

biraz da bize yapilan haksizliklari demokrasiyle falan ilisiklendirirse okullardaki yahoo gruplarina yaziyi daha rahat gönderebilelim çünkü her gruba direkt sporla alakali yazi gönderemeyiz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)