Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Karadeniz Türkülerinde Kadýn

melâl - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    35

Standart Karadeniz Türkülerinde Kadýn

Karadeniz Türkülerinde Kadýn

Etkileyicidirler, genelde yeþil - ela gözlü ve deniz kokulu kadýnlardýr. Ama bütün hayatý da sýrtlarýnda taþýyýp çoðu insanýn altýnda ezileceði günlük yaþamý kaldýran insanlardýr.

Ruhuna Karadeniz iþlemiþ kadýndýr Karadeniz kadýný. Rize'den geleni bellerde silah, Giresun’dan gelen yarým kalan dalgalar, Samsun'lusu konuþurken gülümseteni, Sinoplusu güneþin sýcaklýðý, Zonguldak'tan geleni kömür karasý, kömür sýcaklýðý, Trabzon'dan geleni sert rüzgarlardan paydalanmýþ al yanaklý,vazgeçilmezliðidir.

“karadeniz hýrçýn kýz
    al bizi kollaruna
    çalkala dalga dalga
    köpük köpük yakamoz
    ayça dudaklaruna
    deðsin dudaklarumuz”

Anaerkil aile düzenini yaþatmayý baþarmýþ kadýndýr. Samsun'dan itibaren doðuya doðru gittikçe görülen Karadeniz kadýný daha bir has özellikler sunar. Çalýþkan, zeki, sorumluluk sahibi, düþünceli ve anaçtýrlar. Anadolu’nun diðer bölgelerinin aksine Karadeniz’de ozanlýk geleneðini daha çok kadýnlar üstlenir. Çok güzel türkü söylerler.

“Yüreðum dert dolidur,
    Perdelidur görinmez.
    Etsam halumi tarif,
    Tarif etmeye gelmez”

Karadeniz kadýný çok çalýþmasýna ve çalýþmaya kendilerini adamalarýna raðmen erkeklerden çok daha uzun yaþarlar. Tabi bunlar bilimsel araþtýrma sonuçlarý deðil; uzun deneyimler ve kiþisel gözlemler. Fakat Karadeniz’i gören, bilen, yaþayan herkes bilir ki Karadeniz köyleri dul kalmýþ yaþlý kadýnlarla doludur. Sevecendirler ve konuþmayý severler. Espri anlayýþlarý da geliþmiþtir Genelde ailede çalýþan kiþi onlardýr dolayýsýyla ailenin kontrolü de ellerinde olur. Her þeyi onlar yapmak ister. Diktatörlükleri biraz da buradan gelir. Karadeniz erkeðini yoðuran, týmarlayan peþtamallý amazon tipidir Karadeniz kadýný.

“Güneþ vurdi çatlatti
    Yarumun ellerini
    Peþtamal gizleyidi
    Köyün güzellerini”

Çok rahat adam dövebilen, bu noktada erkeklerin önlerinde saygýyla eðildikleri tiplerdir. Sizi onlara çeken güzelliklerinden ziyade taþýdýðý az rastlanan türden ruh halleridir. Kýskançlýðýn hasý da onlardadýr, sevginin hasý da.

“Çiktum daða oturdum
    Mavi yelek dokudum
    Kaybana sevdaluðun
    Mektebini okudum”

Onlar sayesinde arayýp da bulamadýðýnýz birçok deðeri tek bir vücut altýnda kolaylýkla bulabilirsiniz. Engebeli arazinin, deðiþken iklimin veya yörenin diðer getirilerinin haricinde onlara bu özellikleri katan baþka bir hadise vardýr. Lakin bu hadise nedir veya ne deðildir bilinmez...

Evine ve ailesine caný pahasýna baðlý hatun tipidir. "sadakatli kadýn" olgusunun canlý örneðidir. Vefalýdýr, vefalý olduðu kadar aldatýlmaya da müsamahasýzdýr. Kahveye girip kendisini Rus kadýnlarýyla aldatan kocasýný utandýrmak adýna hiç çekinmeden " ula Yaþar, bu bendeki .. deðil mi?" diyebilen ve de edep yerini gösterebilen bir kadýn modelidir Karadeniz kadýný. Bu noktada kocalarý tarafýndan "içiþleri bakaný" olarak adlandýrýlan diþilerdir.

Yaylaya giderken peþine takýlan erkeðin;

“Kýz içluðun var midur?
    Giy bakayim dar midur?
    Elim sýðacak kadar
    Koynuna yer var midur?”

Þeklinde kendisine attýðý türküye;

“Gideyiken yaylaya da
    Buldum bakýr parasý
    Uþak gelma peþume da
    Yersun biçak yarasi”

diyerek cevap veren delikanlý kadýndýr.

Kadýn olmasý demek ekstradan bir de kendini yakýp yýkmasý, parçalamasý anlamýna gelir ki bunu kimseler fark etmez...

Tarlayý kazan kocasýna acýyýp kinayeli bir þekilde;

“oldun altmiþ yaþina
    Sen saban tutamassun”

diye atma türkü atarken;

“oyle saban tutarum
    Arkini aþamassun”

Þeklinde cevap alýnca cinleri tepesine çýkan ve

“saçlaruna ak düþti
    Sen fazla yaþamazsun”

diyerek gerçek duygularýný bir türlü açýða vuramayan kadýndýr Karadeniz kadýný.
    Bu noktada tüm Karadenizliler gibi ani parlar, yýkar geçer ama alacaðý son cevaptan sonra:

“O Allah’un iþidur
    Ona kariþamazsun”

Hemen söner... dalaaar gider...

Çok güçlü ve cesur kadýndýr. 100 kiloluk cay terisi (toplandýktan sonra çayýn konulduðu bez) ya da kendi aðýrlýðýndan daha fazla çeken odunu taþýyabilir, çocuðunu doðurmadan önceki gün tarlada yaðmur altýnda çalýþmaya devam eder, loðusayken gene tarladadýr, emzirirken de... Her birinin sarsýcý bir yasam hikâyesi vardýr kesinlikle. Neþeli görünen yüzlerinin aksine üzgündürler, aðýtlarý yürek burkar. Kaynanalarýndan çok çekerler:

“Daðda belimde odun beni ne hale koydun
    Tarlada ýrgat avrat hanede hazýr hatun
    Bir uþak göbeðimde altýsý eteðimde
    Yedi bitirdi beni anandaki o çene”

“Danalari satupta
    Yedurdum kaynanaya
    Gene gönli olmadi
    Hep bakayi havaya”

Ama daha da beter kaynana olurlar.

“Ormanda gezeyisun
    Maymuna benzeyisun
    Oldun yaban domuzi
    Oðlumi ezeyisun”

Çocuðu olanlara anne, kocasý olanlara eþ, evde oturanlarýna ev hanýmý, komþuluk yapanlara komþu, iyi olanlarýna iyi, kötü olanlarýna kötü,güzel olanlarýna güzel denilen kadýnlardýr. Yani her kadýn gibi kadýndýr ama yine de her kadýndan yaþam tarzý olarak farklýdýr kadýný Karadeniz’in.

Burunlarý dik, gözünü budaktan sakýnmayan gururlu kadýnlardýr ama ayni oranda da baba otoritesini her zaman hisseden kadýnlardýr. Evin gerçek reisidir aslýnda ama dýþarýya her zaman kocam ne derse o olur havasýný vermeyi de çok iyi baþarýr.

“Dumanda kaybolursun
    Peþume gel peþume
    Anan babana derdi
    Rastlamadum eþune.”

Genel olarak evin bütün iþlerini kadýn yüklenmiþ, erkek sadece bir sembolden öteye gidememiþken yine de dýþarýya sanki erkeðin sözünden çýkmayan bir görüntü yansýtmasý da tam bu baba korkusuna dayanýr.

“Dere akýyor dere
    Dert olmadýðý yere
    Baðladiler baþumi
    Ýstemeduðum yere”

Erkekten korkmasý deðildir onu böyle yapan. Taþýyacaðýndan fazlasý omuzlarýna yüklenmiþ sorumluluklarýnýn aðýrlýðýdýr belki... Güvensizlikleridir belki ya da sadece kadýn olmasýdýr. Sýfatlardan arýndýrýlýp yalnýzca kadýn denebilirse daha iyi anlaþýlabilecek kadýndýr Karadeniz kadýný.

“Geç koyunun önüne
    fýnduklugi yemesun
    sevupta alamayan
    ben evlendum demesun”

Karadeniz kadýný, denizin ve zor bir coðrafyanýn tüm özelliklerini taþýyan, diðer yörelerin kadýný gibi cefakâr ve vekafar fakat diðer kadýnlarýmýzdan farklý olarak, töre, yasak nedir bilmeyen, tuttuðunu koparan, çay bahçesinden fýndýklýða, mýsýr tarlalarýndan kiraz bahçelerine koþturan, cana yakýn, samimi, bir içim su kadýndýr. Sabahýn üçünde tütün dizmeye baþlayabilirler. Biraz deli olup ateþ alan bir öfkeye sahip olabilir bazýlarý. Genelleme yapmaktan kaçýnmak lazým tabi ama engebeli coðrafya koþullarýndan da etkilenen bu kadýnlar bazen dünyaya bedel olabilir.

“Çarþida pineklerum
    Çift oldi köpeklerum
    Çok afkurma (havlama) karþimda
    Ben kendumi beklerum”

Karadeniz gibi doðal güzelliði olan kadýnlardýr. Karalâhana, hamsi ve mýsýr ekmeði üçlüsünü sofrasýnýn olamazsa olmazý yapan insandýr. Hamsili pilavlarý ile parmaklarýný yiyebilir insan. Yine bazýlarýnýn en imrenilecek þeyleri hayata karþý duruþlarýdýr. Hiç yýlmazlar, sonuna kadar yaþarlar. Vazgeçmezler, çok güçlü kadýnlardýr. Bunu erken yaþta anlamlandýrmayabilir insan ama bir zaman sonra hayran kalýr kendilerine. Etkileyicidirler, genelde yeþil - ela gözlü ve deniz kokulu kadýnlardýr. Ama bütün hayatý da sýrtlarýnda taþýyýp çoðu insanýn altýnda ezileceði günlük yaþamý kaldýran insanlardýr.

“Bazen de yanar yürek
    Nasýl desen sönemez
    Acýyý çeken bilir
    Çekmeyenler bilemez”

Bir de ellerinden anlaþýlan kadýnlardýr. Avuç içlerine bakýn, emekleri avuç içlerindeki ve ellerindeki yýpranmýþlýkta yatar. Gerçek kadýndýr çoðu, güzellikleri emekleriyle ellerine yansýyan... Hayatý görmüþ geçirmiþtir, bir kýsým þehirdekiler gibi kadýný bakýmlý týrnak olarak geçmez köydeki kadýnlar, hayatlarýndaki sorunlarý da kýrýk týrnaklarý deðildir. Gerçi artýk Karadeniz de iyice þehirleþmiþ, köylerinin yerine kasabalar, müstakil evlerinin yerine apartmanlar dikilmiþtir. Ama hala küçüklüðünde aðaçlara týrmanan büyüdüðünde ise sýrtýna yükünü alýp tepeyi aþan kadýnlar vardýr.

Gereðinde hem erkek hem kadýn olabilen, ataerkil gözüken toplumda anaerkil düzeni kurmuþ olan cesur, kendinden emin, tuttuðunu koparan, gencecik yaþýnda dul kalýp aslanlar gibi evlatlar yetiþtiren, yetmiþinden sonra Ýstanbul’daki evini satýp, Karadeniz’in çetin yamaçlarýnda kendi evini yapabilen, kar, kýþ, tipi, sel demeden Ýstanbul-Karadeniz arasý mekik dokuyabilen bundan gocunmayan, çayýný, fýndýðýný toplayan, gerekirse ticaret erbabý olan, evinin hanýmý, eþinin en büyük desteði, çocuklarýnýn caný, anasý olup gereðinde eline korkmadan silah alan, ava çýkan, çeþaný sýrtýnda en hareketli türküleri dilinde, Karadeniz gibi her daim hareketli, yerinde duramayan - kilolu olsalar da deðiþmez bu- hamsiden, muhlamadan, yoðurt doðramasýndan, lahanadan, mýsýr ekmeðinden vazgeçmeyen, içi kan aðlasa da hayatta kalanlarý hayata tutundurabilmek için her daim neþeli görünebilen kadýndýr.

Karadeniz’de bilinenin aksine annenin onayý olmadan bir adým dahi atýlmaz. Böylesine güç sahibidir Karadeniz kadýný.

Saçlarýnýn fýrtýnasýnda gemiler yüzdüren, kocaman dünyasýný sýrtýndaki sepete sýðdýramayýp göz bebeðinde taþýyan, denizi görünce içinde bulunduðu taþýtýn camýna yapýþan kadýndýr. Karadeniz kadýnýnda artýk sert dalgalarýndan, þiddetli, bitmek bilmez yaðmurundan mý desek, farklýdýr. Karadeniz kadýný erkekle eþittir. Hatta çoðu kez ondan üstündür. Bu nedenle çok horlanan itileni de vardýr. Karadeniz kadýný aðlamaz yine, yüzü güleç, yine dimdik ayakta…

Karadenize ve Karadeniz kültürüne olan hayranlýðýmý perçinleyen bu muhteþem kadýnlarla tanýþmak;onlarý dinlemek,onlarý okumak kadar mutluluk veren baþka birþey yok bana... "onlar gibi" olabilir miyim bilinmez... ama bu yazýyý burada paylaþmak istedim bir "karadeniz kýzý" ve bir "TSira" olarak...
    Karadeniz hayatýnýn baþrol oyuncusu olmuþ bu kadýnlar türkülerde de baþtacý edilmiþ her zaman...

*Gamze Melâl Tokay

Great White - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Cool

Evin gerçek reisidir aslýnda ama dýþarýya her zaman kocam ne derse o olur havasýný vermeyi de çok iyi baþarýr.
    Genel olarak evin bütün iþlerini kadýn yüklenmiþ, erkek sadece bir sembolden öteye gidememiþken yine de dýþarýya sanki erkeðin sözünden çýkmayan bir görüntü yansýtmasý da tam bu baba korkusuna dayanýr.

Karadeniz kadýný erkekle eþittir. Hatta çoðu kez ondan üstündür.

Özellikle þu kýsýmlar fazlaca feminal olmuþ ama atma türkiler süperdi gerçekten
    "söylediklerin kimseyi rahatsýz etmiyorsa hiçbi' þey anlatmýyorsun demektir"

GW

Nereden
    Ankara
    Yaþ
    35

feminal demeyelim de bunca zamandýr dillendirilmemiþ bir gerçeðin "bir sýrrý açýða vuruyormuþçasýna" söylenmesi diyelim abicim

zira ilk alýntýnda "dýþarýya verilmeye çalýþýlan mesaj" açýklýyor bir çok þeyi
    *Gamze Melâl Tokay

Adem Erdoðan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

Soner abi bence feminal deðil baya gerçekçi olmuþ.

Bu arada Melal sendeki bu Karadeniz sevgisinin kaynaðýný sorabilirmiyim.
    Özkan SÜMER

Nereden
    Ýstanbul

" Hee" deyip geçeyim ben o zaman

GW

Muhammet - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Alýntý adem6167 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Soner abi bence feminal deðil baya gerçekçi olmuþ.

Kadýnýn baya emekçi olduðuna, bir sürü iþi yüklendiði kýsmýna sonuna kadar katýlýyorum ama erkeðin bir baltaya sap olamamýþ görüntüsü bence çok da doðru deðil. Bence suçlanacaksa evi ile ilgilenmeyen, sevgi göstermekten bihaber, kahvelerde boþ beleþ siyaset yapmayý evine gitmeye yeðliyor diye suçlanmalý ilk önce erkek, bu hususta.

Neyse, konudan sapmayalým. Melal, güzel baþlýk, daha önce hiç açýlmamýþýndan..
    A Revolution without dancing is a Revolution not worth having.

Sümeyye Þahin - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

dolu dolu bi yazý bizler için...karadeniz kadýný bambaþka ya...gözler baþka davranýþlar baþka gayeler baþka...onlardan biri olduum için sonsuz þükrediyorum ...
    Mustafa abimiz huzur içinde yatýyordur. Bu iþi yapanlar bu insanlara çanak tutanlar bu iþi aklayanlar bu iþte sessiz kalanlar acaba onlarýn yatacak yeri var mýdýr?
    Trabzonspor 'eski' kaptaný

Nereden
    Ankara
    Yaþ
    35

Alýntý adem6167 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    adem eðer "nedenini" sorsaydýn, inan ben de bilmiyorum...derdim
    benimki vuslatý kabil olmayacak bir sevda iþte... o coðrafyaya bu denli aþýk olmamýn;kendimi oralara ait hissetmemin; keþke "mantýklý" bir açýklamasý olsaydý...

ama madem kaynaðýný sordun...cevaplamaya çalýþayým
    ortaokuldan beri içimde uktedir; korlu bir ateþtir karadeniz... bu ateþi körükleyen..alev almasýný saðlayan elbette bir çok faktör var ama bunlarýn en hasý Nebiye ablam ve yakýn çevresidir

kaynaðý karadeniz insaný þüphesiz...

soner abi... aþkolsun... "hee" diyip geçiyorsun ha
    *Gamze Melâl Tokay

Nereden
    Ýstanbul

Cool

Rica ederim Melal

Ben özellikle atma türkileri çok beðendiðimi ama yazýnýn bazý kýsýmlarýný biraz feminal bulduðumu söyledim sadece..

Ama baktým ki benimle ayný düþünmeyenler var, bu güzel baþlýðý polemiðe bulamamak adýna "Hee" deyip geçtim

Bu arada yazýda Karadeniz kadýnlarýnýn anaerkil olduðundan da bahsetmiþ. Bence bu yazýyý emek harcayýp yazan kiþi önce en azýndan bir pagan kültürünü araþtýrýp anaerkil düzenin aslýnda ne anlama geldiðini de bir öðrense iyi olur

Neyse; gene dayanamadým yazdým bir þeyler. Benden bu kadar

Son olarak; akþama valideye de okutacaðým bu güzel yazýyý ama babama deðil tabiii)

GW

ApoCaN28 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    32

Ayþe yi es geçmeyelim dimi neredeyse her türkülerde var..
    " Hayatýnýn anlamý senin bakýþ açýnda gizlidir. "

Adem Erdoðan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

Bu arada erkek genelde gurbete çýktýðýndan bütün iþlerin kadýnlarýn omzuna yüklenmesi çok doðal.

Alýn size feminallik.
    Özkan SÜMER

Karadeniz kadýný bambaþkadýr. Erkekleride Ýþleri kadýnlara yaptýrýlar ama onlarda dýþarda çalýþýr.Onlarada laf yok Velhasýl kelam Ben karadenizli bi bayan olmaktannn son derece gururlu ve mutluyum Rabbime binlerce kez þükürler olsun...
    Habu Sevdaluk 7 Beni
    HarekeTSirasý bizimdur !
    ANS 61 DNMSZ

ezgi cubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Manisa

Melal cok guzel bir baslik olmus, tesekkurler

Karadeniz turkulerinin en buyuk ilham kaynagi kadinlardir... lahanaya turku yoktur bizde ya da ne biliyim hasat zamanina falan... kadin bilir lahanayi misiri cunku ve onun da turku yakacak vakti yoktur zaten (hamsi mevzusu genelleme disi birakilmistir)

Bizim karadeniz kadini olmakla gururlanmaya ne derece hakkimiz var bilemem zira bizler gunluk hayatlarimizda sehir yasantisina adapte olmus bireyleriz... ne cayir tasimasini biliriz ne inek sagmasini, ne ellerimiz nasir tutmustur calismaktan ne de saclarimiz yayla kokar… (ben oyleyim diyenler de ayri tutulmustur) gurur duyulmasi gereken o gercekten cefakar karadeniz kadinlaridir… bugun basarili olan binlerce karadenizli is adami bu basarisini cefakar anasina ve esine borcludur!

En guzel de Volkan Konak anlatmistir karadeniz kadinini yillar sonra… onu cikarmistir o sallanan pestamalinin icinden ve tum asaleti ve urkekligiyle yeniden anlatmistir bize… o yuzdendir ki kizmayiz ampullerin voltunu sormasina

Ve bu kadinlari karadenizin tum hircinligiyla sevip sarmalayan karadeniz erkeklerini de atlamamak lazim
    Konu ezgi cubukcu tarafýndan (13.03.2009 Saat 16:25 ) deðiþtirilmiþtir.
    Futbol taraftardýr!

Trabzonspor Kongre Üyesi

BMN Yönetim Kurulu
    Cengiz Çubukcu - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    47

Melal çok güzel baþlýk olmuþ teþekkrüler...
    Ezgi Volkan Konak'ýn karadeniz kadýnýný güzel anlattýðýný söyleyince hemen aklýma ''Mora nenem'' geldi, her dinlediðimde gözümden yaþ gelir, hepimizin neneleri ayný deðil mi !

kara nenem, bala nenem, mora nenem.
    hey gidi hacuun $evkiyesi, memeleri gobegine kadar sarkmi$ tarla ve ev kadini.
    elleri ise findik kukari gibi, kemikli ve uzun, ama yorgun.

mora nenem, bala nenem, kara nenem.
    bana mi agliyorsun, kara nenem, mora nenem.
    sana yanik ol sana aglarim hep yillar yili.
    turkusuz yola cikana, durup kinali ya$magi.

nenem yuzumu ok$adigi zaman canimi acitiyordu ellerindeki ya$lilik nasirlari.
    nenem en cok istanbuldaki torunlarini sayiklardi.
    yakup, dursun, bahri.
    onlar da bir geli$lerinde neneme 3 metrelik don yamasi ve istanbul lokumu getirmi$lerdi, ne cok sevinmi$ti benim garip ninem.
    nenem cabulaci memetten giyerdi, ba$ka marka tanimazdi.
    mavi renkli lastiklerini ise ozel gunlere saklardi.
    cenaze, dugun, vesaire.
    ve yuruyordu karadenizin camurlu yollarinda
    geride ise sadece yorgun bir 36 numara ayak izi.
    kara nenem, bala nenem, mora nenem, mora nenem.

mora nenem, bala nenem, kara nenem.
    bana mi agliyorsun, kara nenem, mora nenem.
    sana yanik ol sana, aglarim hep yillar yili,
    turkusuz yola cikana, durup kinali ya$magi.

Nereden
    Ankara
    Yaþ
    35

Ezgicim ve Cengiz abi..teþekkür ederim

gurur duyulmasi gereken o gercekten cefakar karadeniz kadinlaridir… bugun basarili olan binlerce karadenizli is adami bu basarisini cefakar anasina ve esine borcludur!
    ve bu cümlelere katilmamak iþten deðil...
    *Gamze Melâl Tokay

ÜNAL - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Yüreðine saðlýk Melal,çok güzel konuya deðinmiþsin

Bahattin Aydýn - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun
    Yaþ
    38

Söz Karadeniz kadýnýndan açýlmýþken þu karadenizli kýzýn sesini bi dinleyin derim

http://www.facebook.com/profile.php?...8209192&ref=mf
    Belki Çoðu Þey Yolunda Gitmedi, Ama Hiçbir Þey Beni Yolumdan Edemedi.

Nereden
    Manisa

Sonbahar film muzikleri albumunde Aysenur Kolivar'ýn seslendirdigi anonim bir hemþin halk turkusu var cok guzel..bir ananin oglunun arkasindan yaktigi agit 'daim yusuf orti'...mutlaka dinlemenizi oneririm.

Bu agit filmin sonunda bir sahnede geciyor ve nasil bu kadar etki yarattigini sormuslar Aysenur Kolivar’a, soyle cevap vermis:

‘Bir sahnenin çekimi için Çamlýhemþin’deki sete gittim. Senaryoda köyden birisi ölüyor, bir cenaze sahnesi var. Bir minibüs dolusu kadýn gelmiþti Hopa’dan çekim için. Biz kadýnlarla oturup bu cenaze sahnesinin çekimi için nasýl aðlanmasý gerektiðine çalýþtýk. Önce kadýnlar aðlamayý reddettiler. Çünkü, ben onlara “Düþünün ki, sizin babanýz ölmüþ, oðlunuz ölmüþ nasýl aðlarsýnýz?” dedim… Ama kadýnlar, eðer biri için aðlarlarsa, o kiþinin gerçekten öleceðine inanýyorlardý. O yüzden, sözün gücüne inandýklarý için, ilk baþta kimse aðlamadý. Ama benim bir þekilde o aðlamayý görmem gerekiyordu. Sonra ben oturdum, “Tamam,” dedim, “siz aðlamayýn, ben aðlayacaðým.” Ben de Hemþinliyim, annemden bildiðim aðýtlar var. “ Baþladým aðlamaya ve aðýt yakmaya. Tabii kadýnlar da aðlamaya baþladý birden, artýk susturamýyoruz.’

Ve soylesiden bir kesit daha:

Biraz Doðu Karadeniz’e doðru gidelim. Öncesi ve sonrasýna baktýðýmýzda, kadýnlarýn hayatlarýnda neler deðiþti?

Aysenur Kolivar: Deðiþen pek çok þey var. Ýlk baþta üretim koþullarý deðiþti. Kentli bir yaþam hâkim artýk. Ama, kadýnlarýn tâbi olduðu hiyerarþi pek deðiþmedi. Geçmiþte kadýnlar derelerin kýyýlarýnda derenin sesiyle türküler söylerlerdi. Bu ifade araçlarý elimizden alýnmýþ gibi geliyor bana…

Sumru Agiryuruyen: Niye alýnsýn ki… Mutfakta bulaþýk yýkarken de türkü söylenir… Ya da toplumsal bir aðlama ayiniyse mevzu, mesela sinemaya gidip ortak acýlara birlikte aðlanabilir. Elimizden alýnmýþ lafýný çok kabul edemedim, belki dönüþmüþ olabilir. Yaþadýðýmýz sistemin içinde kadýnlar, farklý acýlarla ya da farklý mutluluklarla bir arada hayatlarýný devam ettiriyorlar.

Duygularýný ifade etmekte kadýn daha ön planda. Doðu toplumlarýnda aðýt kadýnla özdeþleþmiþ…

S.A.: Aðlamak biraz yasak ya adamlara… Acýyý kolay ifade etmek kadýnlara özgü olmuþ. Toplumun acýsýný dile getirme sorumluluðu kadýnlara yüklenmiþ sanýrým. Toplum, kadýnlara yüklemiþ… Baba da aðýt yakar, ama daha farklý olur duygusu.

A.K.: Hayata dokunmaktan geçiyor aslýnda her þey. Kadýn ya da erkek olmakla ilgisi yok, dert etmek, algýlamaya çalýþma önemli galiba.

Diye devam eden bir soylesi...

Ayrica Aysenur Kolivar'i gercekten cok begeniyor ve yaptigi calismalari takdir ediyorum... kiz yoresel dillere o denli sahip cikiyor ki etkilenmemek mumkun degil!
    Konu ezgi cubukcu tarafýndan (19.03.2009 Saat 13:09 ) deðiþtirilmiþtir.
    Futbol taraftardýr!

Forumdan Uzaklaþtýrýlmýþtýr
    Yaþ
    48

Karadeniz türkülerinde kadýnýn yeri çok önemlidir,

"barabelli tabancam geri fiþek atmayi
    benum ile konuþur ..............."

"ofun alti sürmene ,kýzlar giyer fermene ................."

v.b gibi oldukça ilginç türkülerimize karadeniz kadýný renk katýyor.

Nereden
    Manisa

Karadeniz kadinini anlatan bir belgesel var Orhan Tekeoglu'na ait; Ýfakat... Kendimi zorla galasina davet ettirip gidememistim sonra gosterime girmedi belgesel oylece unutmustum... Bu aralar cok fazla rastladim haberlerine bayaga bir odul aliyor belgesel, mutlaka izlenmeli.

http://www.ifakatbelgesel.com/#
    Futbol taraftardýr!

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)