Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 35 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 25 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Düsün, Anla ve Agla...

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Berat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Mayis ayinin ilk Pazar sabahiydi. Genç çocuk ezan sesiyle birlikte yatagindan dogruldu. Tüm gece boyunca gözünü bile kirpmamisti heyecanindan, uyumaya çalismisti ama basaramamisti.Sürekli aksam yasayacaklarini düsünüyor,simdiden sevinmeye basliyor,içi içine sigmiyordu. Kolay degildi, bu günü dogdugundan beri bekliyordu. Kendisinden daha sansli olan babasi bu sevinici daha önce yasamisti ama son olarak 12 sene önce yani kendisi henüz yeni dogdugunda? Bunlari düsünerek gitti banyoya abdestini almaya. Sabah namazini kilarken dahi aklindan çikmiyor, içi içine sigmiyordu. Namazini bitirdi ve uzun uzun dua etmeye basladi : ?Allahim sen yüzümüzü kara çikarma, sen bu gece bize yardim et, sen Anadolu insaninin yaninda ol??. Uzattikça uzatti duasini? Duanin sonlarina dogru duygularina daha fazla hakim olamadi ve secdeye kapanip aglamaya basladi.. fficeffice" />

Henüz 12 yasinda olmasina ragmen bazi seyleri çok iyi idrak etmisti; Türkiye?de dis destegi olmayan insanlarin ezildigini mesela. Bir de Anadolu?dan Istanbul?a gidip zengin olduktan sonra Anadolu?yu unutan, Anadolu?yu küçümseyen ?burjuva?larin varligindan çok rahatsizdi. Rahatsizdi çünkü bu dünyada paranin, gücün her sey demek olmadigina inaniyordu, önemli olan insan olabilmekti, emekle alinteriyle bir seyler basarabilmekti. Iste bu ve benzeri onlarca sebepten ötürü Trabzonspor?a sikica sarilmisti, yasina göre çok çok bilinçli bir taraftardi. Zaten bu bilinçti onun secdeye kapanip Trabzonspor için dua ederken aglamasina vesile olan?

Kahvaltisini bitirdikten sonra annesinden izin alarak sokaga çikti. Heyecanini bastirmak için deniz havasinin iyi gelecegini düsündü ve basladi Karadeniz?i seyretmeye. Dikkatini dagitmak, heyecanini bastirmak için gelmisti Karadeniz kiyisina ama her sey Trabzonspor?u, bu aksamki büyük maçi düsünmesine vesile oluyordu. Trabzonspor ile bütünlesen ?Karadeniz Firtinasi? tamlamasi geldi aklina birden. Kolay almamisti bu ünvani; Anadolu?dan çikip Istanbul?a kafa tutmus ilk takimdi, defalarca sampiyonluk kazanmisti, bir de babasinin anlattigi Avrupa zaferleri vardi ki... O zamanlar bu zaferler bir Türk takimi için olagandisiydi. Çünkü Trabzonspor Avrupa arenasina çikana dek diger Türk takimlari averaj takimlariydi. Trabzonspor bunu degistirmis ve Türkiye?nin gururu olmustu. Neler vermezdi Liverpool maçinda statta olmak, o devirde yasayabilmek için?

Karadeniz?i seyrederken bu düsüncelere dalip gitmisti, deniz kenarinda heyecanimi atarim diye düsünmüs ama bunlari düsündükçe daha da heyecanlanmisti. Oturdugu yerden dogruldu ve yürümeye basladi. Marti seslerini dinlemek onu keyiflendiriyordu. Az ileride arkadaslariyla karsilasti, uçurtma uçuruyorlardi. Arkadaslarinin uçurtmalari sari-kirmizi, sari- lacivert renkteydiler. Onlari seyrederken yine düsüncelere daldi, arkadaslari neden Istanbul takimlarini tutuyorlardi ki?? Bunu daha önce de defalarca düsünmüs ama mantikli bir gerekçe bulamamisti. Arkadaslari da kendisi gibi dogduklarindan beri Görele?de yasiyorlardi, yani Anadolu topraklarinda. Anadolu insaninin temsilcisi olan Trabzonspor varken neden Istanbul takimlarini tutuyorlardi ki ??? Arkadaslarinin bu tutumu heralde medyanin tarafgir tutumundan ve insanlari 3 Istanbul takimina yönlendirmesinden kaynaklaniyordu. ?Yazik, çok yazik!..? dedi kendi kendine. Arkadaslarinin daha bu yasta ?sürü? ye dahil olmalarindan üzüntü duyuyordu. Ama Allahin izniyle bu aksam onlar da anlayacaklardi Anadolu?nun Istanbul?a, Istanbul medyasina, illegal güçlere karsi galip gelebilecegini.

?

Yikilmisti!.. Yine olmamisti? Saatlerdir agliyordu. Annesinin teskin etme çabalari da bosunaydi. ? Maç bu, seneye de siz kazanirsiniz? diyerek teskin etmeye çalisiyordu ama bu onun için sadece bir ?maç? degildi. Bu bir davaydi; emegin illegal erklere, karaparaya, basari için her yol mübahtir? anlayisina karsi savasiydi bu bir maçin daha da ötesinde? Içi yaniyordu, sanki atesten bir kor koymuslardi küçücük yüreginin üstüne..

Tüm gece boyunca devam etti aglamaya. Agladikça agladi, agladikça agladi? Türkiye gerçegi birkez daha tezahür etmisti. Kazanan yine güç olmustu, emek degil.. Bu nasil bir sistemdi, bu nasil bir düzendi? Uzun süre ayni seyleri düsünmekten psikolojik dengesini yitirmeye baslamisti. Saglikli düsünememeye basladi, akli basinda degildi. Masanin üzerinde duran ipi aldi ve evlerinin bahçesine dogru yöneldi. Yasamak istemiyordu artik. Incir agacina dogru yöneldi ve ?

Vasiyeti: Tabutuma Bordo- Mavi bayrak sarilsin?

12 yasinda intihar eden Trabzonsporlu kardesimiz Mehmet Dalman için bu yaziyi okuyan herkes bir Fatiha okusun. Allah mekanini cennet eylesin..

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

bu hikayeyi daha önce Serbest Kürsü'deki "hayal gücünüzü kullanin" basliginda yazmistim ama daha çok kisiye ulasmasini istedigim için, okuyan arkadaslarin affina siginarak Genel de bir konu olarak açmak istedim..

bu hikayede kendimi intihar eden kardesimizin yerine koyarak o gün hangi düsüncelerle intihar etmis olabilecegini tasvir etmeye çalistim..

Özellikle sunu belirteyim; bu hikayeyle kimseyi üzmeyi amaçlamiyorum.. Muhakkak üzüleceksiniz, ben de her okudugumda aglamakli oluyorum ama daha da hirslaniyorum.. Verdigimiz davada kendimizi daima hirsli ve güçlü hissedebilmemiz için bu olayi aklimizdan hiç çikaramamali ve o kardesimizin bu ugurda canini verdigini düsünerek davamiza gereken hassasiyeti göstermeliyiz...O arkadasa hepimiz borçluyuz,aklinizdan çikarmayin...Edited by: Berat Tekke

Hüseyin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

söyliycek bisey yok daha dogrusu çikmiyor[img]smileys/smiley19.gif[/img]

Emorfo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Malesef bende söyleyecek söz bulamiyorum...

Allah rahmet eylesin bütün kardeslerimize...

gilimalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

YAZIYI ILK KEZ OKUDUM VE AGLAMAKLI OLDUM

TÜYLERIM HALA DIKEN DIKEN

ALLAH(c.c)RAHMET EYLESIN

Beytullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

allah rahmet eylesin ..

yaziyi okuyununca bensmde tüylerim diken diken oldu

61viya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa

evet berat,açtigi topicte okumustum bunu..ve tüylerim diken diken olmustu...

bunca ölümden dönülmez bu kadar sevmeyince diyoruz ya hani..hani verilen onurlu mücadele bize yetiyor ya..hani TRABZONUM SEN ÇOKYASA,,CANIM FEDA OLSUN SANA DIYORUZ YA...laf olsun diye demiyoruz iste bunu biz,bazi sürü üyeleri gibi...

TRABZONUM..YÜREGIM..SEVDAM..HERSEYIM...BU YÜREK SIZINLE,HER SART HER KOSULDA...SONSUZA DEK............

onurkaradeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

yanlis anlamayin ama 12 yasinda bi çocukta,daha dogrusu taraftarimizda olan sampiyonluk özlemi ve hirsi futbolcularimizda ve yönetimizde olsa biz avrupa da kupa birakmayiz...kardesimize allah rahmet eylesin!!!

Yaziyi kim kaleme aldi?Bu intiharin gerçekten bu sekilde olduguna inanamiyorum.Bu kadar inançli bir çocuk nasil bunu yapabildi?Merak ediyorum sadece.

Trabzonspor Kongre Üyesi

Yönetim Kurulu
    Nereden
    İstanbul

Alıntı FAruk Nickli Üyeden Alıntı

Yaziyi kim kaleme aldi?Bu intiharin gerçekten bu sekilde olduguna inanamiyorum.Bu kadar inançli bir çocuk nasil bunu yapabildi?Merak ediyorum sadece.

bu hikaye bana ait.. ben kendimi çocugun yerine koyarak hangi duygularla intihar etmis olabilecegini yazmaya çalistim...hikaye hayal ürünü yani...

Beytullah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

gerçek olan fenere kaybettigimiz macta dayanamayip intahar eden taraftarimiz

Harun-61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon

---Edited by: AvniAker

Gökhan Kutlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

bu intihar eden kardesimiz 95-96 fener maçinda sonra intihar etmis sanirim ALLAH rahmet eylesin çok güzel kurmussun ama berat daha iyi kuramazdi kimse

Trabzonspor Kongre Üyesi

Genel Koordinatör
    Çakır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

Berat'im yazi çok güzel olmus ellerine saglik. 96'da bu renkler ugruna kaybettigimiz 2 kardesimizi hiçbir zaman unutmadik, unutmayacagiz. Onlarin ruhu bizim içimizde yasamaya; onlari aramizdan erken alan "onursuz güçlere" olan nefretimiz de gün geçtikçe büyümeye devam edecek. Evet herkes bu yaziyi okusun, iyi anlasin ve kaybettiklerimizin degerinin, öneminin bir kez daha farkina varsin. Bizler bu yolda hiç kimseyi kaybetmek istemiyoruz artik, bu takim Samsun yolunda, Giresun'da Trabzon'da yeterince can verdi, her kaybettigimiz kardesimiz kalbimizin bir tarafini da alip götürdü, "sebep her ne olursa olsun" hiç bir kardesimizin aramizdan ayrilisina tahammülümüz yok bundan böyle. Bakin Trabzonspor yine güçlü, yine kök söktürüyor Bizans'a! Yine sampiyonluga oynuyor, taraftari yine yakip yikiyor her yani. Bu takimin iyiligi için herkesin dimdik ayakta olmasi, her an umutlu, güçlü ve inançli olmasi lazim, ölmesi degil. Merak etmeyin, 96 yili da geri gelecek ve bu kez kazanan biz olacagiz. Ama o günü 96'da canina kiyan birbirinden degerli iki pirlanta kardesimiz göremeyecek. Bundan daha yürek yakan bir durum olabilir mi?Deger miydi gerçekten? Trabzonspor taraftarlari olarak bu olayin bir daha tekrar etmesine asla izin vermeyecegiz, hepimize düsen en önemli, en kutsalgörev budur. Hiçbir parçamizi, hiçbir kardesimizikaybetmeye tahammülümüz yok artik, yasanacak bir kaybi hakli çikaracak bir nedenimiz de yok. Kaybettigimiz kardeslerimize bir kez daha Allah rahmet eylesin.

Hüseyin Çümen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul

çok üzücü bir hikaye duygulanmamak elde degil Allah o hirsi futbolcularimiza daveririsallah

Nereden
    İstanbul

Trabzonspor takimi kazanacagi sampiyonluk kupasiyla bu kardeslerimizin mezarini ziyaret edeceklerdir.

Saygilarimla

Alıntı Çakir Nickli Üyeden Alıntı

96'da bu renkler ugruna kaybettigimiz 2 kardesimizi hiçbir zaman unutmadik, unutmayacagiz. Onlarin ruhu bizim içimizde yasamaya; onlari aramizdan erken alan "onursuz güçlere" olan nefretimiz de gün geçtikçe büyümeye devam edecek.

aman Çakir abi yanlis manaya çikmasin... Cani ALLAH alir... onursuz güçlere kalmamis o is...

kelkitli29 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya

Ya sok etkisi yapti bu yazi bende. ozamanlari pek iyi hatirlamiyorum. gercekten intihar eden 12 yasindamiydi? Allah rahmet eylesin.

Alıntı kelkitli29 Nickli Üyeden Alıntı

Ya sok etkisi yapti bu yazi bende. ozamanlari pek iyi hatirlamiyorum. gercekten intihar eden 12 yasindamiydi? Allah rahmet eylesin.

evet duydugum kadariyla iki genç kardesimiz intihar etmisti... simdi yasasalardi 'ABI' diyecektim onlara...

Guests
    Ziyaretçi

Alıntı kelkitli29 Nickli Üyeden Alıntı

12 degil. bildigim kadariyla 18 -20 yaslarinda idi.

o sabah uyandi ve,köyünden 20dk'likyolu yürüyereksahile, göreleyeindi.tanidigi tanimadigi, önüne gelen herkesle konusuyordu,içi içine sigmiyordu,yerinde duramiyordu...polis karakolunun kapisindaki polislere bile selam vermeyi ihmal etmemisti... çünkü;Trabzona gidecekti o gün, avni aker'e gidecekti.çok büyük bir maç vardi o aksam...evet avniakerde aramizdaydi mehmet.

ve maç sonu hüsran...kapkarabir trabzon aksami, bir futbol müsabakasi!bogulanbir sehir,birbiriyle dahi konusamayan insanlar. nefes alamadigimiz bu lanetli sehri ciddi ciddi terketme planlari.. "allahim ne günahimiz vardi da burda dogduk... Muglada, Tekirdagda,Hakkaride niye dogmadikki sanki..???"

artik elden birsey gelmez,bizi ancak görelepaklar diyerek yola koyulduk ertesi gün.hiç tanimadigimiz,o güne kadar adini bile duymadigimizMehmetimizin köyüne, cenazesine gittik.öyledoyasiya agladikki...[img]smileys/smiley19.gif[/img]

kazandigimiz herbüyük maç sonrasionu düsünürüm.aldigimiz kupalarda aklima hep o gelir.insallah sampiyon oluncada unutmayiz, ve hatta onu hiç unutmayiz...

hosçakalin.

Nereden
    Ankara

yaziyi okuyunca çok kötü oldum... bu yazi hakkinda ne yorum yapilabilir ki ? offf offf

samts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ALLAH RAMET EYLESIN GERCEKTEN COK KÖTÜ AMA SUNUDA SÖYLIM SAMPIYONLUK IÇIN DÜSÜNMEDEN KENDIMI HICE SAYARIM

Guests
    Ziyaretçi

Alıntı samts Nickli Üyeden Alıntı
    ALLAH RAMET EYLESIN GERCEKTEN COK KÖTÜ AMA SUNUDA SÖYLIM SAMPIYONLUK IÇIN DÜSÜNMEDEN KENDIMI HICE SAYARIM

Forumda arkadaslarimiza dogru örnek olalim samst kardesim.

samts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

abi biz buyola bas koyduk sampiyonluk görmedik görmek içinde elimden gelenin fazlasini yapmaya hazirim yeterki sampiyon olalim baska sey istemem ben kendi düsüncemi söyledim baskalarina bana uyunda demedim tek dilegim herkes gibi sampiyonluk eger kötü örnek olduysam yanlis anlayanlardan özür

Vefat tarihleri ve isimleri tam olarak neydi.....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)