Sayfa 2 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu
Toplam 153 adet sonuctan sayfa basi 26 ile 50 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkçe Turkche Olmasýn! Dilimizi Koruyalým

Berk - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    32

Ben çok hassasým dilimiz konusunda.Dili yozlaþan ülkenin diðer ülkelerin yavaþ yavaþ himayesi altýna girdiðini rahatça anlayabiliriz ki bizim ülkemizde bunu fazlaca görüyoruz son yýllarda.Sokaða çýkýp iþletme adlarýna baktýðýmýzda Türkçe ad görmek neredeyse imkansýz..

Diðer konu bu internette Türkçe'nin katledildiðini rahatça görebiliyoruz.'K' harfi yerine 'q', 'z' yerine 's' yazma, v-y harflerini kullanmamaya çalýþma.Örnek verecek olursak 'qalqtým', ''qeliom'', ''sefiyom'' vs vs.Bunun örnekleri saymakla bitmez..

Malesef dilimiz çok büyük hasar almýþ vaziyette, bunun düzeltilmesi zor, çok zamanýmýzý alacak.Ancak bu dil konusuna pek önem verildiðini düþünümüyorum belli baþlý kuruluþlar dýþýnda.Onlarda yeterli olamýyorlar..

Ben elimden geldiðince yazým kurallarýna dikkat ediyorum, böyle Türkçe'yi saçma sapan kullananlarý da uyarýyoruz ancak dinleyen kim?
    ''Belki hiç birþey yolunda gitmedi ama hiçbir þey de beni yolumdan etmedi." | ECG

61viya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Yaþ
    38

Galiba hepimiz suçluyuz bu konuda.Geç kaldýk bir þeyler için.Ancak benim asýl rahatsýz olduðum konu,imla hatalarý,anlatým bozukluklarý deðil,Tükçe'de bulunan 29 harf yerine baþka harfleri kullanma ihtiyacýmýz.Ýmla hatalarý ve anlatým bozukluklarýna da çok takýlýyorum bazen ama,bunlar öðrenilebilecek þeyler.En azýndan yanlýþ bilinmesi olasý þeyler...Ancak diðer durumun kabul edilir bir yaný yok.

Ha,hatýrlýyorum ben de kullanýyordum bir ara "v" yerine "w","g" yerine "q"yu.Sanki ayrýcalýklýymýþ gibi hissettiriyor insana kendisini herhalde.Ama çok kýsa sürdü bu maceram Yanlýþ olduðunu bilerek yapýyordum muhtemelen,yanlýþ olduðunu bildiðimden çabuk vazgeçtim bu saçmalýktan.

Uyarmak gerekiyor çevremizdekileri,msn ve mesajlardaki dili gördükçe özellikle.
    "Orada birisi farklý yürüyordur."

Berk - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Trabzon
    Yaþ
    32

Alýntý 61viya Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Ha,hatýrlýyorum ben de kullanýyordum bir ara "v" yerine "w","g" yerine "q"yu.Sanki ayrýcalýklýymýþ gibi hissettiriyor insana kendisini herhalde.
    Evet ben bu kiþilere 'Neden böyle yazma gereði duyuyorsunuz?' diye sorduðumda 'Havalý gözüküyor' diyorlardý.Çok yanlýþ þeyler, gençlik birbirinden çok çabuk etkileniyor, özeniyorlar birbirlerine.Internet ortamýnda da önemli bir bölüm böyle yazýþtýðý için ortaya böyle çirkin manzaralar çýkýyor..
    ''Belki hiç birþey yolunda gitmedi ama hiçbir þey de beni yolumdan etmedi." | ECG

61viya - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bursa
    Yaþ
    38

Alýntý BerkTS Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Evet ben bu kiþilere 'Neden böyle yazma gereði duyuyorsunuz?' diye sorduðumda 'Havalý gözüküyor' diyorlardý.Çok yanlýþ þeyler, gençlik birbirinden çok çabuk etkileniyor, özeniyorlar birbirlerine.Internet ortamýnda da önemli bir bölüm böyle yazýþtýðý için ortaya böyle çirkin manzaralar çýkýyor..

Yaptýðý saçmalýðýn farkýnda olanlar,birkaç kullanýmdan sonra býrakýyor zaten.Ama iþte maalesef çoðunluk kapýlýyor bu yalancý rüzgara.
    "Orada birisi farklý yürüyordur."

Kasým Hilal - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    41

Alýntý Great White Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Hazýr laf açýlmýþken forumda sýkça gördüðüm küçük bir hatadan da bahsedeyim

Mesela bazý arkadaþlar "Trabzonlu" yazarken "Trabzon' lu" diye ayýrma ihtiyacý hissediyor..

Oysa ki "Trabzonlu' nun" demeye kalksalar "Trabzon' lu' nun" þeklinde yazmak zorunda kalacaklarýný sanýrým farkedemiyorlar

Aslýnda bazen sýcaðý sýcaðýna uyarmak ihtiyacý hissetsem de daha sonra ukalalýk olarak deðerlendirilebileceðini düþündüðümden müdahale etmiyorum

Diðer sýkça kullanýlan hatalar ise "Trabzon da oturuyorum" ya da "Bende çok seviyorum" þeklinde gerçekleþiyor..

"Eh, o kadar olacak artýk"
    diyelim bari
    Henüz o kýsma geldiðimizi zannetmiyorum. Yazým yanlýþý olur. Çoðu kez ben de noktaya basmaya çalýþýrken "ç" harfine basýyorum. Klavye elime küçük geldiði için sýk sýk araya fazladan harfler sokuyorum. Bu olabilir bir þey. Bizim itirazýmýz kazýtlý yozlaþmaya. Sadece forumda yazarken de deðik üstelik. Konuþurken de yapýyoruz ayný þeyleri. Yahu "OK" demek yerine "Tamam" demek çok mu zor. Ýkisi de iki heceli. Ya da "Pardon" yerine "Afedersin/Afedersiniz" demek ne kadar zoruna gidebilir ki insanýn?
    Facebook

Sakin çocuk KHE

Great White - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Cool

Alýntý Kasým Hilal Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Henüz o kýsma geldiðimizi zannetmiyorum. Yazým yanlýþý olur.
    Ýyi de benim bahsettiðim unsurlarýn yazým yanlýþý ile uzaktan yakýndan bir alakasý yok

Hepsi de ayný kiþiler tarafýndan sýkça kullanýlan ve o þekilde doðru yazýldýðý düþünülen imla hatalarýdýr..

Yazým yanlýþlarýný yeni almýþ olduðum þu lanet laptopumun klavyesi sebebiyle en fazla ben yapýyorumdur sanýrým

Hatta bir çok yazýmdan sonra da editlemek zorunda kalýyorum eksik ve yanlýþ çýkan harfleri

Bu arada hangi kýsma geldiðinizi bilmiyorum ve açýkçasý çokça da sýrayý takip etmiyorum..

Herkes kendince bir þeyler yazarken ben de kendi görmüþ olduðum bir takým hatalarý yazdým; hepsi bu..
    Konu Great White tarafýndan (11.08.2008 Saat 22:07 ) deðiþtirilmiþtir. Sebep: Ne olacak.. Gene eksik harf:))
    "söylediklerin kimseyi rahatsýz etmiyorsa hiçbi' þey anlatmýyorsun demektir"

GW

SDanýþmaz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zonguldak
    Yaþ
    36

Türkçeye elimden geldiðince dikkat etmeye çalýþýyorum.

Ne Msn'de ne de Sms atarken kýsaltma kullanmam.
    www.twitter.com/SDanismaz
    Gugudali..
    Pirana Kovalayan Çýlgýn Hamsi

Kasým Hilal - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Yaþ
    41

Aslýnda haklýsýnýz Great White. Yalnýz benim deðindiðim nokta baþka. Bilerek ve isteyerek yapýlan yanlýþlar. Trabzonlu yerine Trabzon'lu yazaný bir yerde anlayabilirim. Doðru olaný yapmaya çalýþýyor. Doðrusunu öðretirsen anlar. Ama "v" yerine "w" yazan birine ne denebilir ki? Ya da "evet" yerine "yes" diyen birine ne yapabiliriz?

Ýþin diðer bir yaný www.tdk.org gibi bir internet sitemiz var. Hangi kelimenin nasýl yazýldýðýný bu sanal ortamda rahatlýkla bulabiliriz. Ama iki týk demek zor geliyor olsa gerek, onu da yapmýyoruz..
    Facebook

Sakin çocuk KHE

Great White - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul

Cool

Ýtiraf edeyim, þu emesendeki yazýþmalarýmda dil bilgisi ya da noktalama iþaretlerine çok da fazla riayet etmiyorum

Ama bunu türkçemize yeterince deðer vermediðime deðil, emesene gereðinden fazla deðer vermememe baðlýyorum
    "söylediklerin kimseyi rahatsýz etmiyorsa hiçbi' þey anlatmýyorsun demektir"

GW

ilhan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýzmir

Türkiye'nin ve Trabzonspor ( Trabzon )'un baþ harflerini küçük yazanlara sinir oluyorum. Çok sevdiðim insanlar bile yapsa bunu sinir olabiliyorum.

Sadece bunlar için geçerli deðil tabiî ki. Ama forumda en çok kullanýlan özel isimler olduðu için bunlarý örnek verdim.
    Türkçe, Turkche olmasýn! Dilimizi koruyalým! Türkçeye 29 harf yeter!

“Ben basit bir '
    iyi futbol dilencisiyim'. Elimde þapkam, dünyanýn dört bir yanýný geziyor ve stadyumlarda yalvarýyorum:
    “Tanrý rýzasý için, güzel bir maç lütfen!”
    Eduardo Galeano

"Ýhaneti severim, ama hainlerden nefret ederim." Cesar

Türkçe bizim için çok önemlidir. Türkçe dilini kullanarak bile kakýnabiliriz. Dünya üzerinde okunduðu gibi yazýlan ve bütün her varlýðýn ismi var. Ancak bu eskidendi. Türkçe dili ilk olarak bazý aydýn(!) kiþilerin Türk Dil Kurumunu karalamasý ile baþlamýþtýr. Yurt dýþýnda icat edilmiþ mallarýn ülkeye girilmesi ile bunlara TDK tarafýndan isimler verilmeye baþlamýþtýr. Ancak bazý aydýnlar(!) bunlara karþý çýkmýþtýr ve kendi aralarýnda Türkçe'yi katletmiþtir.

Bu aydýnlar bisiklete oturgaçlý götürgeç, deniz bisikletine denizde giden oturgaçlý götürgeç ismi takmýþtýr. Tabi bu karalamalar TDK'munun önüne geçmiþtir. Þimdide bazý eþyalara Ýngilizce'den dönme kelimeler (Televizyon) bazýlarýna (bluetooth) diyoruz.

Ama sadece bu þekilde geçmedi dilimize kelimeler. Yine büyük yazarlarýmýn romanlarýný Fransýz'ca yazmýþlar. Bazý zenginler Fransýzlar gibi giyinip sokaklarda gezmiþ, kendi kültüründe giyinen insanlarý "Alaturka" diyerek küçük görmüþtür. (Osmanlý zamaný tabiki bu anlattýðým bu olay.)

Yine Türkçeye Farsça ve Arapça kelimelergeçmiþtir ancak yine Türkçe dili korunmuþtur çünkü kelimeler karýþmýþ dile Osmanlý'ca (saray ve þiir dili) Kelimeler girmemiþ olan dilede Türkçe denmiþtir. Bu dil ise Halk arasýnda konuþulmuþtur.

Türkçe dili çok geniþ bir dil. Ekleri sayesinde bütün herþeye yeter. Ýngilizlerde "Bordo" diye bi kelime bile yok ki bu bir renk ismidir. Bu kadar kolay bir örnek iþte.

Kalkýnmaya gelirsek bilgisayar dili vardýr hani "00010010100" (Kafadan attým ama harfler bu þekildedir.) Zamanýnda Türk Hükümetine baþvurulmuþtur ve bu bilgisayar dilinin yerine Türkçe'yi kullanalým denmiþtir. Ama ne yazýkki hükümet bu olaya fazla önem vermemiþtir. Önem verilseydi dünya üzerindeki bütün bilgisayar mühendisleri Türkçe biliyor olucaktý.

Türkçe'nin tek rakibi ise Latince'dir.
    Kamu bimarýna canan devay-ý derd eder ihsan / Herkesin derdine derman olan sevglim

Niçin kýlmaz bana derman beni bimarý sanmaz mý? / Neden bana derman olmaz, beni hastasý sanmaz mý?

Semih - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    35

Alýntý Sultan-ý Rum Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Kalkýnmaya gelirsek bilgisayar dili vardýr hani "00010010100" (Kafadan attým ama harfler bu þekildedir.) Zamanýnda Türk Hükümetine baþvurulmuþtur ve bu bilgisayar dilinin yerine Türkçe'yi kullanalým denmiþtir. Ama ne yazýkki hükümet bu olaya fazla önem vermemiþtir. Önem verilseydi dünya üzerindeki bütün bilgisayar mühendisleri Türkçe biliyor olucaktý.

Türkçe'nin tek rakibi ise Latince'dir.
    Bilgisayar dilinin yerine Türkçe...
    Gerçek mi bu?

Ve hakkýný yemeyelim Farsça, Arapça da çok güçlü dillerdir.
    Devenin kýrk deðiþik ismi var Arap Dili'nde. Yaþýna göre...
    "Ýzin ver Selim biraz,Hegel,Fichte diyelim,
    Felsefeyle iliþkin bir de ekmek yiyelim."

Ben böyle duydum %90 doðru. Eskiden bilgisayar mühendisliði ile ilgileniyordum bu olayý duydum. Ama garanti veremem.
    Kamu bimarýna canan devay-ý derd eder ihsan / Herkesin derdine derman olan sevglim

Niçin kýlmaz bana derman beni bimarý sanmaz mý? / Neden bana derman olmaz, beni hastasý sanmaz mý?

Mayls - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    33

Arapça ve Farsça dilimize Osmanlý döneminde girmiþtir. Osmanlý'nýn þeriat devleti olduðunu düþünürsek zaten Arapçanýn girmesine þaþýrmamak lazým.

Farslar ise Ortadoðu'da oturmuþ bir devlet kültürü ve orduya sahip 2 milletten biriydi (hatta hala öyleler). Yani Osmanlýcada Farsça kelimelerin ve Farsçada Türkçe kelimelerin olmasý bence yine þaþýrýlacak bir durum deðil. Komþu iki dilin birbirinden etkilenmesi kadar doðal bir þey yok.

Ama aslýnda konu bu deðil. Sorun Türkçeye daha sonra giren yabancý kelimeler ve hatta yabancý harfler. Örneðin bugün ülkenin en büyük ulusal kanallarýndan birinin adý Show TV. Türkçede bulunmayan w harfi her yerde karþýmýza çýkýyor. Ç yerine ch kullanýlýyor, k yerine q kullanýlýyor. Yabancý kelimeler herkes tarafýndan kullanýlýr. Bunu engellemek neredeyse imkansýz. Bari hala varolan Türkçemizi korumaya çalýþalým.
    Trabzonspor HES yapma, kendi kalene gol atma!
    Karadeniz'e Özgürlük!

Adem Erdoðan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    39

Standart Alýntýdýr

Bir forumda gördüm.
    Özkan SÜMER

hakanhan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    46

Alýntý Selim55 Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster
    Arapça ve Farsça dilimize Osmanlý döneminde girmiþtir. Osmanlý'nýn þeriat devleti olduðunu düþünürsek zaten Arapçanýn girmesine þaþýrmamak lazým.

Farslar ise Ortadoðu'da oturmuþ bir devlet kültürü ve orduya sahip 2 milletten biriydi (hatta hala öyleler). Yani Osmanlýcada Farsça kelimelerin ve Farsçada Türkçe kelimelerin olmasý bence yine þaþýrýlacak bir durum deðil. Komþu iki dilin birbirinden etkilenmesi kadar doðal bir þey yok.

Ama aslýnda konu bu deðil. Sorun Türkçeye daha sonra giren yabancý kelimeler ve hatta yabancý harfler. Örneðin bugün ülkenin en büyük ulusal kanallarýndan birinin adý Show TV. Türkçede bulunmayan w harfi her yerde karþýmýza çýkýyor. Ç yerine ch kullanýlýyor, k yerine q kullanýlýyor. Yabancý kelimeler herkes tarafýndan kullanýlýr. Bunu engellemek neredeyse imkansýz. Bari hala varolan Türkçemizi korumaya çalýþalým.
    osmanli hic bir zaman seriat olmadi. seyhülislamlar oldu (bu zamanin diyanet isleri baskani) ama padisah sadece tanisirdi bazi din konularini.. karar verici asla seyhülislamlar degildi padisahdi.. padisah ayni zamanda halifeydi (yavuzdan sonra) islamda adalet sistemine kadilar bakardi (bugunun hakimleri) hicbir hocanin vede seyhülislamin adaleti tecelli etme yetkisi yoktu.. sen kulakdan dolma bilgilerle donatilmissin dostum..

turkce yok olmusdur en basit ornek gecen gunlerde ataturkun amerikan halkina seslendigi video goruntude ki konusmasini bugun hic kimse anlayamamakdadir. 100 yýl gerýye býle gýtmeye gerek yok 70 senede ulkenin kurucusunu anlayamamakdayiz bunun adi resmen katliam..
    Trabzonspor, çiçegin kokusunun yaziya dökülememe halidir benim icin.. twitter @hakankont

Trabzonspor Kongre Üyesi
    antagonist - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    37

TDK'dan yeni hizmet...

agasaro - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    45

Bu enternasyonel dünya içinde dilini muhafaza edebilmiþ toplum kalmamýþtýr. Bazý toplumlar dilini bozucu etkilere karþý daha fazla koruyabilmiþtir sadece. Ben Anadolu gibi bir yerde yaþayan hiçbir toplumun dilini muhafaza edemeyeceðini düþünüyorum. Türk milleti 1000 yýldýr Anadolu'da yaþýyorsa bunu baþka toplumlarla kaynaþmasýna borçlu. Bu tahammül düzeyinde olmayan baþka bir millet bu topraklarda yaþasaydý eminim bugün Anadolu'da 4-5 farklý devlet kurulmuþtu.
    Trabzon aþkýmýz çukurda biriken yaðmur suyu deðil ki güneþte kurusun; deniz misali buharlaþýp yaðmur misali akar Aðasar vadisinden tekrar aþaðý, olur kocaman kara bir deniz...

Nereden
    Trabzon

Dilde deðiþimi inkar etmek 2+2 iþleminin sonucunu reddetmektir

ÜNAL - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara

Exclamation

Mayls - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya
    Yaþ
    33

Ünal,
    Trabzonspor HES yapma, kendi kalene gol atma!
    Karadeniz'e Özgürlük!

Nereden
    Trabzon

Ünal abartmýþsýn

Sen þimdi tüm ülkenin yüzde 99 una maymun mu diyorsun

Atakan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ýstanbul
    Yaþ
    29

Alýntý Süleyman Nickli Üyeden Alýntý Mesajý göster

TDK'dan yeni hizmet...
    Bu güzel olmuþ.
    Més Que Un Club

Bu konuyu açan arkadaþý tebrik ediyorum.

Tek bir þey söyleyeceðim.

Bizim yýllardýr gidip döner aldýðýmýz dönerci var ya.Olmuþ Donerchee
    Kahrolsun endüstiryel futbol.
    YAÞASIN HOLÝNANÝZM!

OnOuR - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya

Kesinlikle çok yerinde bir tespit... Kaybettik kaybediyoruz yani o yüzden katýlmamak elde degil...
    TRABZON için 3G = Gýymalý, Guymak, Gaygana

BMN - SAMSUN

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu anda 1 kullanýcý bu konuyu görüntülüyor. (0 kayýtlý ve 1 misafir)